BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Bericht. FEUILLETON Haar eer gered. Pijn in de ledematen? 46ste Jaargang" Dinsdag 15 December 19S6 Nummer 4196 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar f 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 'n verband met het Kerstfee.t zal ons Blad van Woensdagmorgen 23 dezer verschijnen op Donderdag morgen 24 December, zoodat het nummer van Kerstdag hierin opge nomen wordt. Ook van dit nummer worden eenige honderden exempla ren gratis .verspreid. In dit nummer zal worden ge plaatst een Biografie over Prinses Tuliana, in verband met het aan staande Huwelijk. Vriendelijk verzoek aan de Cor respondenten en Adverteerders hier mede rekening te houden en de copie zoo vroegtijdig mogelijk in te zenden. DE UITGEVER. 0 TfF Aangezien ons geïllustreerd kinderverhaal „Klaas, de zoon van den molenaar" ten einde loopt, heb ben wij zorg gedragen dat de kinde ren een nieuw verhaal krijgen. Wij zijn er in geslaagd een niet minder mooi en voor de kinderen boeiend verhaal te bemachtigen, n.l. „Klaasje Allemansverdriet". Prachtige plaatjes illustreeren dit verhaal. De troonsbestijging van Koning George VI. o De eed van trouw. Hooger- en Lagerhuis zijn Zater dag voor de eerste maal in vijftien jaar op Zaterdag bijeengekomen om den eed van trouw aan den Koning af te leggen. Bij ontstentenis van den Lord-kanselier, Lord Hailsham nam burggraaf Onslow zijn plaats op den Woolsack in het Hoogerhuis in en hij legde het eerst den eed af in welken trouw en voortdurende verknochtheid wordt betuigd aan Z.M. George VI bij de gratie Gods Koning van Groot-Britannië, Noord- Ierland en de Dominions overzee Keizer van Indië, enz. In het Lagerhuis was de voorzit ter de eerste, die den eed aflegde en hij werd gevolgd door Baldwin en de leden van het kabinet. Onge veer 200 Lords en 400 leden van het Lagerhuis hebben in den loop 18. 0 Die brave menschen, die nooit kwaad hebben gedaan, zijn op den duur zoo onuitstaanbaar vervelend, en als men een man maar zoo vluch tig en oppervlakkig kent, vraagt men niet zoo bepaald naar zijn zedelijk karakter. Mijn dochter zou er precies zóó over redeneeren. Zij zou desnoods wel willen omgaan met een uit de gevangenis ontsnapten moordenaar, als die maar aardig en geestig was. Hoor eens, kindlief, ik sta er op, dat ge den vijftienden Juni op mijn bal komt. Men maakt er veel ophef van, hoewel we geen nonsens zullen uithalen van dure costuums niet eens gepoeierd haar alleen maar een witte baljapon en al uw diaman ten. Ik zal iedereen vragen, om zich in 't wit te kleeden. In de decora ties zal ik veel levendige kleuren laten aanbrengen: guirlandes van gloxinia's en oranje Chineesche lam pions, evena.s die schilderij van van den namiddag den eed afgelegd en de ceremonie werd gisteren voortgezet. Opgemerkt werd, dat in het Hoogerhuis thans twee tronen staan. De zitting van den Geheimen Raad. Nadat de leden van den Geheimen Raad den eed van trouw hadden afgelegd, legde de Koning de ge bruikelijke verklaring af alsmede den eed inzake de veiligheid van de Schotsche kerk. Ernstig stond het gelaat van ko ning George, toen hij de verklaring der troonsopvolging hoorde voorle zen, «aarvan de tekst aldus luidt: „Zij die hier aanwezig zijn, zijn bij eengekomen om bekend te maken en te proclameeren, één van stem en één van instemming, dat Zijne Hoogheid Prins Albert, Frederick, Arthur, George, thans, bij de Gra tie Gods, geworden is, onze eenige wettige souverein, onder den naam van George VI, wien wij trouw en gehoorzaamheid verschuldigd zijn, in volkomen oprechtheid en toewij ding". George VI heeft in den Geheimen Raad een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Ik ontmoet u vandaag in omstandigheden, die zonder voorbeeld in de geschiedenis van ons land zijn. Nu de plichten van het koningsschap op mij rusten, verklaar ik u mijn aanhankelijkheid aan de strikte beginselen van de constitutioneele regeering en mijn vastbeslotenheid in de eerste plaats te werken voor het welzijn van het Britsche gemeenebest van naties. Met mijn echtgenoote als mede werkster aan mijn zijde neem ik de zware taak op mij. Bij deze taak zoek ik den steun van al mijn vol keren. Mijn eerste daad bij het op volgen van mijn broer zij hem tot hertog te benoemen. Hij zal voor taan bekend zijn onder den naam Zijne Koninklijke Hoogheid, den hertog van Windsor. Na deze plechtigheid ontving de nieuwe koning de vertegenwoordi gers der Dominions, die aanwezig waren om getuigenis af te leggen van hun trouw aan den vorst. De koning vertrok toen naar Bucking ham Paleis. Toen hij dit paleis weer verliet werd hij door een menigte, nog grooter dan die bij het St. Ja mes Paleis stond opgesteld, toege juicht. Daarna begaf hij zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. Sargent, waar wij indertijd zoo ver rukt over waren. Ge zult er allen uitzien als sylphiden. Mijn waarde markiezin, het zal een verrukkelijk bal zijn. Ik weet. hoe uitnemend u er den slag van hebt, om zoo iets te organiseeren. Maar ik kan mij noch bij u, noch bij iemand anders vertoonen, vóór mijn karakter gezuiverd is van den daarop geworpen smet. O, het is toch eigenlijk verschrik kelijk Och toe, kom maar - in een witte japon en met al uw juwee- len! Men zal zich vol strijkages om u verdringen I Ik ken de menschen ik weet precies hoe ze zijn! U bent wel eens zoo vriendelijk ge weest, mij te rekenen tot de toon geefsters, en als men u nu op mijn bal ziet en Morningside u ten dans voert, zal men inzien, hoe onver antwoordelijk dwaas men zich heeft aangesteld. Lieve markiezin, u hebt een hart van goud. Maar ik moet mij rechtvaardigen. Ik moet mij van el- ken blaam zuiveren. U bent een onverzettelijke stijf kop. Misschien gaat u er nog wel anders over denken we hebben pog bijna een maand tijd, voor het De procljamatie te Londen. Met de middeleeuwsche plechtig heden, welker verloop velen zich nog zullen herinneren van het begin van dit jaar, heeft te Londen, geheel volgens den regel, de proclamatie van den nieuwen Koning plaatsge vonden Een enorme menigte had zich verzameld voor het paleis van St. James om de wapenkoningen in hun kostbare gewaden op het balcon van het paleis te aanschou wen, wat wegens de beperkte ruim te op deze plaats maar weinigen gelukt kan zijn Eenige dames uit het publiek zijn ook danig in de verdrukking gekomen. De koningin moeder volgde de plechtigheid van een venster van Marlborough House uit en de prinsesjes bevonden zich op een balcon, dat uitzicht geeft over den hof van het paleis. Ko ningin Elizabeth kon wegens een lichte verkoudheid niet aanwezig zijn. Daarna trok de stoet, langs een geheel afgezetten weg, naar Trafal gar Square en naar de Temple Bar, op welke beide plaatsen de procla matie nog eens werd voorgelezen. Halt werd gehouden voor het zijden koord, gespannen ter hoogte van de Temple Bar, waar de lord mayor de wapenkoningen wachtte en de Citymaarschalk hen staande hield met den kreet: „Halt, wie komt daar". Trompetgeschal weerklonken na de gebruikelijke preliminairen, zooals deze bij ieder koninklijk be zoek aan de city plaats vinden, werd ten derde male de proclamatie voor gelezen. Weer klonk trompetgeschal en onder het spelen van „God save the King," hetgeen door de menigte met ontbloot hoofd werd meegezon gen, trok de stoet verder door Fleet- street, langs de Sint Paulskathedraal naar de Beurs, waar op de trappen van het imposante gebouw in het hartje van de City, in tegenwoordig heid van een dichte menigte de zelfde ceremoniën herhaald werden. Overal was de belangstelling groot ondanks den fijnen regen. De kroningsdatum. Officieel is tevens vastgesteld, dat de kroningsdatum op 12 Mei. zoo als tevoren bepaald, vastgesteld blijft. Alleen heeft de lord-kanselier be kend gemaakt dat de vrouwen der peers thans hun kronen zullen moe ten dragen, omdat de Koningin te vens gekroond zal worden. ti de vijftiende Juni is. Ik zou zoo graag de élite in mijn huis verzameld zien. En Morningside is bijzonder op u gesteld. Als het duel niet uit de mode was, zou ik voor zijn leven vreezen. Dan werd hij stellig op een goeien dag doodgeschoten. Wij zijn zwakke stervelingen, als wij in beschaafden staat en in aan zienlijke kringen leven, en Lady Morningside's bezoek, de oprechte hartelijkheid van een moederlijke vrouw, die veel invloed had en bij iedereen hoog in aanzien stond, oefende een kalmeerende en tevens een prikkelende werking op Grace Perivale uit. Ik lijk ook wel dwaas, dat ik mij al die schandelijke lasterpraatjes lijdelijk laat wélgevallen, dacht zij. Ik moet op de een of andere manier aan de wereld bewijzen, dat ik den winter in Italië heb doorgebracht, geheel alleen, terwijl ik in Afrika heette te zijn, volgens beweren van sommigen. Dat bewijs kan toch niet zoo moeilijk te leveren zijn. Ik moet iemand hebben, die mij in dezen kan helpen, iemand, die de wereld kent. Wist ik maar, wie met dit praatje begonnen is dan zou ik dien ellendigen lasteraar bij het gerecht aanklagen. Ed-iard, thans Hertog van Windsor. Officieel wordt thans gemeld, dat koning George zijn voorganger den titel heeft verleend van Hertog tan Windsor. Dit is een koninklijke titel. Eduard zal voortaan bekend zijn als Zijne Koninklijke Hoogheid de Hertog van Windsor. Groote drukte heerschte Zaterdag op de kaden van het havenstation te Boulogne, zoowel van onofficieele belangstellenden als van autoritei ten. Het was namelijk bekend ge worden, dat ex-koning Eduard hier weldra met den torpedojager Fury zou aankomen. De prefect was o.m. aanwezig, de burgemeester van Bou logne en de Britsche consul-gene raal. Weldra arriveerden eenige af- deelingen mobiele garde, die zich opstelden langs de kaden om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Om kwart voor vier kwam de Fury in zicht en weinige oogen- blikken later lag het schip aan wal. De officieele personen haastten zich om den hertog te begroeten, maar deze liet weten, dat hij strikt incog nito reisde, geen mensch wenschte te ontvangen en aan boord zou blij ven tot acht uur des avonds. Als dan zou hij plaats nemen ip den sneltrein naar Bazel om te Zürich uit te stappen. Daarna, zoo zeide men, zou de hertog zich naar Oostenrijk begeven. De autoriteiten moesten zich te rugtrekken en de mobiele garde hield de wacht voor de Fury, alle nieuwsgierigen den toegang belet tend, met name den drom verslag gevers en fotograven. Tegen het val len van de schemering zag men den hertog gedurende eenige oogenblik- ken in gezelschap van een officier en een Schotsche terrier op de kade heen en weer wandelen. Intusschen bleef men te Monte Carlo groote beteekenis hechten aan het feit, dat het jacht toebehoorend aan den eigenaar van Lou Viei nog steeds onder stoom lag. Was dit geen aanwijzing, dat de ex-koning en mevrouw Simpson weldra op zee elkander weer zouden ontmoeten? Uit een nieuwe verklaring van Lord Brownlow aan de pers blijkt het tegendeel. Lord Brownlow toch ver klaarde niet te weten waarheen ex- koning Eduard zich begeeft. Alle berichten hierover zullen aan de pers orden medegedeeld, zoo verzekerde hij. Verder zeide hij, dat de chauf feur en de auto van den ex-koning Het woord „gerecht" deed haar denken aan den man, in wiens wijs heid en helder inzicht Sir Hector onvoorwaardelijk geloofde en wiens raad hij dan ook steeds placht in te winnen bij verschillende, zich voordoende moeilijkheden, bij het be heer over zijn bezittingen, de beste wijzen van geldbelegging, enz. Mijn heer Harding, de oude rechtsge leerde raadsman der familie Peri vale, was in Hector's schatting de belichaamde voorzichtigheid, schran derheid en eerlijkheid, en zoo rijk als Cresus. Ik begrijp niet, dat ik niet al veel eerder aan hem gedacht heb, .zeide Lady Perivale bij zichzelf. Hjj is de aangewezen persoon, om mij in deze kwestie bij te staan. Zonder tijd te verliezen, zond zij een der knechts met een briefje naar het kantoor van mijnheer Har ding in Bedford Row. Zij verzocht hem, of hij even bij haar aan zou willen komen, voor hij naar huis ging, maar de knecht kwam pas over vijven aan het kantoor en mijn heer Harding was al om vier uur heengegaan. Hij had een prachtig, modern Ko ningin Anna huis in Bechenham„ bewoog zich in de aanzienlijkste Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS nog steeds te Cannes zijn. Mevr. Simpson zal geen verklaring afleg gen; zij zal haar normale leven her vatten, zooSra zij bevrijd is van de waakzaamheid der journalisten, die haar overal vervolgen. Zij houdt veel van de Azuren kust en wenscht daar, zooals voorheen, rustig alleen te wandelen. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. o In de Zaterdag gehouden verga dering waren afwezig de heerenVan der Peijl, De Klerk en J. Scheele. De Voorzitter schetste de blijde tijding van het huwelijk van onze Prinses in zijn openingswoord. Na de ingekomen stukken, in houdende mededeeling van goedkeu ring van besluiten en berichten van benoeming van leden, plaatsvervan gende leden en den Voorzitter der Bevrachtingiscommissie, kwam aan de orde een mededeeling van den Minister van Waterstaat, betreffende een voorstel, dat van de Kamer was uitgegaan tot het aanbrengen van een leuning van gebruikte spoor rails langs het kanaal van Ter Neu zen naar Sas van Gent, tér verhoo ging van de veiligheid van het ver keer langs den naast het kanaal .ge legen verkeersweg. De Minister gaf te kennen dat een leuning, zooals deze door de Kamer werd voorge steld, door hem niet doelmatig werd geacht, zoodat aan he'. verzoek der Kamer niet kon worden voldaan. Het Bureau teekende hierbij aan, dat uitvoering van het in overweging gegeven ontwerp juist was aanbevo len, omdat een doorgaande leuning, zonder stootpunten, voor het auto- mobielverkeer meer veiligheid zou bieden dan een ontegenzeggelijk de gelijke en meer sierlijke leuning, zoo als die thans op enkele gedeelten van den weg geplaatst is, waarvan kringen en hield zich in zijn vrijen tijd onledig met het kweeken van orchideeën op bescheiden schaal. Hij had geen soorten, die tweehon derd pond sterling per stuk kostten en waarbij een tuinman den gehee- len nacht moest waken. Hij had liefhebberij in zjjn orchideeën, niet om hun zeldzaamheid, maar omdat hij ze mooi vond. Op lange zomer avonden liep hij van de eene broei kas in de andere, en dit was hem een onuitputtelijke bron van genot. Den volgenden morgen yoor elven kreeg Lady Perivale reeds een tele gram van hem als antwoord. Het zal mij een genoegen zijn. om half vijf bij u te komen. Ik kan onmogelijk vroeger. Joseph Har ding. Er was nog een Harding in de firma, een jongere broer, en een zekere Peterson, die zijn eigen cliën ten had en zijn eigen weggetje ging, dat hem meestal naar Basinghall Street voerde, maar Joseph Harding was de man van gewicht, de hoofd persoon, de specialiteit bij uitne mendheid in alle rechtszaken, het orakel, dat geraadpleegd werd door grondbezitters en hoog adellijke per sonages. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1