BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Belangrijke mededeelingen. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON Haar eer gered. Wekelijksch Overzicht. 46ste Jaargang "'Nummer 4195 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franc» per post per iaar I 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10.75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittweebladen De politie te Den Haag deelt mede, dat degenen, die langs de route plaatsen verhuren daarvan me- dedeeling behooren te doen met ge gevens betreffende naam. voornaam, leeftijd, nationaliteit en volledig adres van de per-onen aan wie plaat sen zijn afgestaan. Laatstbedoelde personen ontvangen tlan rechtstreeks van de politie een kaart op vertoon waarvan zij in de gelegenheid zul len worden gesteld, lot uiterlijk 9 uur het bewuste perceel te bereiken. Hiertoe zullen in den afgezettenweg openingen worden gehouden. De plaatsen dezer openingen zullen na der worden bekend gemaakt. Men zorge dus op den aangegeven tijd in het bedoelde perceel aanwezig te zijn. De hoofdcommissaris van politie doet hierbij de navolgende waar schuwingen uitgaan aan het publiek: Past op de zakkenrollers. Overtuigt u bij het koopen van plaatsen dat ;gij niet in handen valt van zoogenaamde «pkoopers. Overtuigt u, of gij te doen hebt met den daadwerkelijken eigenaar of verhuurder of diens gemachtigde van het perceel waarvoor plaatsen worden besteld. Overtuigt u dat de aangeboden plaatsen werkelijk uitzicht geven op de route waarlangs de koninklijke stoet zich zal bewegen. Overtuigt u dat voor een perceel niet reeds teveel plaatsen zijn uitge geven. Weest uiterlijk 9 uur aanwezig Bedenkt dat het aanrijden met auto's of andere voertuigen naar de gewenschte perceelen is uitgesloten. Uitzonderingen kunnen niet worden toegestaan. Een ieder zal dus te voet zijn plaats van bestemming moeten bereiken. Overtuigt u of de toegangskaarten voor de tribunes Torenstraat, Von delstraat, Elandstraat en Alexander- veld voorzien zijn van een hand- teekeningstempel van den hoofd commissaris van politie. 0 Zij wilde niet, dat haar verschij ning aldaar misschien later een bron van kwelling en ergernis zou zijn voor de prinses, als men deze met gepasten eerbied onder het oog zou brengen, dat Lady Perivale eigenlijk geen invitatie had moeten ontvangen en dat het meer dan onbeschaamd was, dat zoo iemand haar naam in het heilige boek had durven neer schrijven bij haar terugkomst in Lon den. Maar het was nog geen Juni en de „garden-partij" was nog een ding van de toekomst. Tegen de gravin beweerde zij met klem, in Italië te zijn geweest. Mijn kamenier en mijn oude, vertrouwde knecht zijn mee naar Italië gegaan en aldaar bij mij ge bleven. Hun getuigenis zou voor een rechtbank heel zeker van 't grootste gewicht zijn, maar u kunt er hen «liet op uit sturen, om uw zaak te Het bericht, volgens hetwelk Ne- derlandsch-Oost-Indië h'j geheime overeenkomst tusschen Duitschland en Japan zou zijn „verdeeld," heeft behalve in de Fransche en Engel- sche pers, thans ook wel eenige sensatie in de Indische pers zelve gewekt, al moet hieraan onmiddel lijk worden toegevoegd, dat men over het algemeen niet al te veel van dit bericht gelooft. Om de reactie, die deze „geheime overeenkomst" in onze Oost heeft verwekt, 'te kunnen nagaan, geven we hieronder enkele zinsneden uit beschouwingen, welke voorname In dische bladen over deze kwestie schreven. Het Algemeen Handels blad voor Ned. Indië" schrijft o.m.: Maar wij kunnen toch niet aan nemen, dat een dergelijke afspraak in ernst gemaakt zou zijn. Veeleer moeten wij gelooven, dat Duitsch- land de Japansche vriendschap heeft verworven door af te zien van alle aspiraties in Azië". En vervolgens: Wij waren JEngelsch het ge rucht wil, dat we half Duitsch en half Japansch worden zou er mis schien ook een mogelijkheid bestaan, dat we ondanks dat kwaad gerucht ons zelf blijven?" „Het zou niet zoo dwaas zijn als we voor dat laatste eens wat oor logsschepen en vliegtuigen kochten" „Men moet er een paar gulden voor over hebben!" Het dagblad „Mataram" schreef o.a.: „Wij weten nu althans wat omtrent ons wordt gezegd en ver ondersteld en wij kunnen aan de hand van eigen inzicht onze opinie vormen. Een opinie, die zich geens zins behoeft te kristalliseeren in een alarmstelling, maar wel één van de uiterste waakzaamheid, welke in de zen tijd nu eenmaal dringend ge boden is. Nederlandsch-Indië heeft op het internationale schaakbord plotseling een zeer belangrijke plaats gekregen, hetgeen voor een ieder, die niet blind is, den één of anderen dag te verwachten was". Het „Bat. Nieuwsblad" schrijft: „Indië, nog maar vijf en twintig jaar geleden een vriendelijk hoekje er gens in de Pacific, wordt een kaart in het spel, waarmede men reke ning gaat houden. In Australië bepleiten op thee-visites en anders zins, zooals een vriendin zou kunnen doen bijvoorbeeld die aardige, geestige Suze Rodney. U bent zoo intiem met haar. Waarom heeft zij niet een poosje bij u gelogeerd? Ze kan haar leerlingen niet in den steek laten. Arm schepseltje I 't Is een hard iets. Het valt mij gemakkelijker te dragen, sinds ik weet, dat iemand als u in mij gelooft, zeide Grace, de markiezin haar hand toestekend in een opwelling van warme dank baarheid. Ik geloof nooit zulke praatjes ook niet, als ze worden rondge strooid omtrent personen, die ik niet kan uitstaan en van wie ik het eigen lijk wel zou willen gelooven voor ik zekere bewijzen heb. En ik ge loof dit niet van u, ook al zijn er wel twintig menschen in Londen, die bij Jioog en laag zweren, dat ze u met dien losbol gezien hebben. Wel twintig I O, Lady Mor- ningside I Suze Rodney sprak maar van drie of vier. Dat was misschien een week of wat geleden. Er zijn nu op zijn minst twintig, die stellig verklaren, dat ze u gezien hebben in Algiers, spreekt men van Indië als van de „political barrier" van het gemeene- best, en het is voor niemand on duidelijk, wat daarmede bedoeld wordt. In de Straitsbladen drukt men een verklaring, dat Nederland en Engeland vrienden zijn, met vette koppen af. Maar als puntje bij paal tje komt zal men in Engeland, zoo ooit de „herverdeeling van de grond stoffen" aan de orde komt, waar schijnlijk eer geneigd zijn aan een herverdeeling van de Indische grond stoffen mede te werken dan die van de Britsche". „Dal vergete men vooral ook niet". Men ziet het, in Indië neemt men het bericht niet al te ernstig op. Maar anderzijds wordt de gelegen heid aangegrepen, om er nog eens op te wijzen, dat Ned.-Indië vrijwel onverdedigd is, en dat nu den tijd gekomen is, om aan de noodzake lijke versterkingen te gaan beginnen. Vandaar dat de wijziging in de dienstplichtwet, welke, naar minister Colijn in de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Defensie mededeelt, enkele voorzieningen tot uitbreiding van de vredessterkte bij de zeemacht door middel van ver lenging van den eersten oefenings- tijd van de daaraan toegewezen dienstplichtigen en tot vermeerde ring van het getal herhalingsoefenin gen bij land- en zeemacht, alsmede tot vergrooting van de lichtings sterkte, behelst, in Ned.-Indië met veel vreugde zal worden ontvangen. Natuurlijk mag men nog niet juichen voor de buit binnen is. Een en ander is nog slechts neergelegd in een tweetal wetsontwerpen, welke binnenkort aan de beide kamers der Staten-Generaal zullen worden voor gelegd. De animo in de beide Ka mers voor versterking der land- en zeemacht is echter dusdanig groot, dat men op goeden grond kan aan nemen, dat de beide wetsontwerpen het zullen „halen," zoodat onmid dellijk daarna met de uitbreiding van het leger en vloot kan worden begonnen. Natuurlijk gaat een en ander ge paard met een niet onaanzienlijke verhooging van kosten. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de 2e Kamer inzake het achtste hoofdstuk (Defensie) der Rijksbegrcoting voor 1937 zijn de militaire uitgaven voor 1937 geraamd op 165,9 miflioen gul den. Hiervan komt ten laste van Nederland 110,8 millioen gulden en op Sardinië, aan boord van de stoomboot de hemel weet, waar niet al. En ze verzekeren ook alle maal, dat ze u altijd voor de braaf ste, de liefste, de reinste vrouw uit geheel Londen hebben gehouden maar natuurlijk kunnen ze thans geen omgang meer met u hebben, om hun dochters hun dochters, die Zola lezen en Anatole France en Gabriele d'Annunzio, en over hun werken spreken met de heeren. die hen naar tafel geleiden, en geld leenen van hun naaisters. Ik heb maar één dochter, maar ik ben nooit zoo bang, om haar preutschheid te schokken. Ze is een jaar lang werk zaam geweest in een ziekenhuis in het oosteinde, en ze weet tweemaal zooveel van de menschelijke zonde en verdorvenheid als ik. En dus gelooft u geen woord van die geschiedenis? Geen syllabe Maar ik weet, dat Rjnnock niet deugt, en daarom vind ik het niet heel verstandig en voorzichtig van u, dat ge u tijdens het vorig seizoen zoo druk met Tiem bemoeid hebt. ,Hij wilde met mij trouwen hoogst waarschijnlijk om mijn geld en als het om geld te doen is, zijn de mannen veel volliardender van Indië 55,1 millioen gulden. Tevens houden de wijzigingen in, dat er naar een harmonisch ver band tusschen leger en vloot zal worden gestreefd, terwijl een volle dige afwerking van het vlootplan 19,30 in voorbereiding is. Bovendien zal voor een meer effectieve lucht verdediging worden zorg gedragen, terwijl hierbij rekening zal worden gehouden met de belangen van de Nederlandsche vliegtuigindustrie. Nog slechts luttele dagen schei den het Nederlandsche volk van den dag, waarop H.K.H. Prinses Ju liana en Z.D.H. Prins Bern hard in het huwelijk zullen treden. Nog veel dient er te worden gedaan en over al is men met man en macht aan het werk, om alles op tijd gereed te hebben. Intusschen zal de plechtige be- ëediging van den Prins bij zijn in treden in de drie deelen der konink lijke weermacht binnenkort in de Residentie door den commandant van het VeldTeger, Luitenant-Gene raal Jhr. Roëll plaats vinden, terwijl hoogstwaarschijnlijk Prinses Juliana en Prins Bernhard op 29 December aan het Garnizoensbal deelnemen, dat in de Ridderzaal zal worden gegeven. Tot slot van dit overzicht deelen wij in dit verband nog mede, dat de Hongaarsche kinderbeschermings liga 23.000 handteekeningen heeft verzameld op het adres van geluk- wensch, dat zij Prinses Juliana bij gelegenheid van haar huwelijk wil aanbieden; de 23.000 handteekenin gen zijn van menschen, die in de jaren na den oorlog ten 'tijde van de Nederlandsch-Hongaarsche kin deractie, van de Nederlandsche gast vrijheid gebruik hebben gemaakt. Het K. L. M. Vliegtuig „DE LIJSTER" bij Londen verongelukt. o— 14 dooden, 3 gewonden. „De Lijster," het Douglas-vlieg- tuig van de K.L.M. is Woensdag morgen om half elf, toen het van het Croydon-vliegveld was opgeste gen, verongelukt en in brand ge vlogen. De bemanning bestond uit de bestuurder Hautzmayer, den mar conist Van Bemmel en de stewar dess mej. Bongertman. Verder be- dan anders en ik heb hem drie maal een blauwtje laten loopen en hij nam mijn weigering zoo goed op. En hij is nogal een van de driftigste en kwalijkncmendste men schen 11 En hij zeide tot mij: laten wij dan tenminste goede kameraads zijn. Hij is heel begaafd en ontwik keld hij dweept met de boeken, waar ik jnee dweep, en hij is bij zonder muzikaal. Hij speelt prachtig violoncel bewonderenswaardig mooi voor een dilettant. Ja, ja, slim en begaafd is hjj, dat is zeker. Hij bezit al de gege vens, om iemand in te pakken. Hij heeft aangename manieren en weet prettig te praten. Hij is, wat wij vrouwen, een magnetische persoon lijkheid noemen. Ik vond hem heel aardig en onderhoudend en ik dacht, dat de menschen hem wel wat al te hard beoordeelden en men had mij ge waarschuwd, dat hij gevaarlijk was. O, dat was genoeg 1 Als men tot een jonge vrouw zegt, dat die of die man een schurk is, zal dat altijd de zekerste manier blijken, om haar belangstelling in dien persoon te wekken. Eerst op mjjn leeftijd vonden zich 14 passagiers aanboord, n.l.mevr. Hoene (Poolsche), mej. Lipsy (Zuid-Afrika); de heeren: Hoene (Pool), baron von Hoehen- berg (Duitscher), Merser (Duit- scher), Schubach (Duitscher), A. van Donkelaar (Nederlander), Vi- gelius (Fin), Dickson (Zweed), Lind- man (Zweed), Pearson (Engelsch- man). La Cierva (Spanjaard), Stent (nationaliteit onbekend). Het zicht was gering, waarom het toestel met een tractor werd ge bracht op de witte lijn, langs welke de vliegtuigen onder zulke omstan digheden volgens voorschrift moe ten vertrekken. Kort na ihet vertrek van het vlieg tuig heeft dit blijkbaar, om nog on bekende redenen, een scherpe bocht naar links gemaakt, omstreeks 90 graden op den oorspronkelijken koers en is daarbij in aanrakirjg gekomen met de daken van twee huizen, waarna brand uitbrak. Veertien personen werden gedood. Verslagenheid op Schiphol. Het ontstellend bericht, dat de Douglas-vogel Lijster bij het vertrek van Croydon in brand gevlogen en verwoest is, heeft, zooals te begrij pen valt, op Schiphol groote versla genheid teweeg gebracht. De bij zonderheden over de ramp kwamen uiteraard druppelsgewijs binnen, doch spoedig was ook hier bekend, dat, uitgezonderd de ramp van de Gaai, die op 20 Juli 1935 nabij St. Bernardino in Zwitserland te pletter is gevlogen, deze nieuwe ramp, wat het aantal slachtoffers betreft, wel de grootste is geweest, welke de K.L.M. ooit heeft getroffen. Zoowel piloten als grondpersoneel spraken, in groepjes 'bijeen staande, over dit nieuwe ernstige offer, dat de lucht vaart geëischt heeft, waarbij hun deelneming uiteraard vooral uitging naar de bemanning van het veronge lukte vliegtuig, van wie de gezag voerder Hautzmayer eerst op 1 April j.l. in dienst der maatschappij was getreden. Het bericht, dat de ste wardess mej. Bongertman tot de ge redden behoort, en niet ernstig ge kwetst is, werd vooral onder de en kele collega's, die op de luchthaven aanwezig waren, met blijdschap ont vangen. Overigens ging de dienst uiteraard zijn gewonen gangkort na elkander vertrokken twee Douglasvogels met passagiers naar hun bestemming. Na den start over het besneeuwde, in een modderpoel herschapen gras- komt men pas tot het besef, dat iemand, die door iedereen wordt uit gescholden, niet beter is dan het gros der menschen. En ik ging met hem om, alsof hij een neef van mij was, en bij regenachtig weer speelden wij duet ten voor piano en violoncel. En de menschen troffen hem bij u aan huis en zij zagen u met hem buitenshuis en ze hadden het heel druk over u en hem, ofschoon u misschien niets daarvan vermoed de. Ge zijt veel te mooi en te rijk, om aan de algemeene opmerkzaam^ heid te ontsnappen. De vrouwen be nijden u om uw schoonheid en de mannen om uw geld. U denkt toch niet, hoop ik, dat ik voor kolonel Rannock ooit iets heb gevoeld, dat naar liefde zweemde! Ik bewonderde zijn spel en ik praatte graag met hem over allerlei onderwerpen en hoe meer de menschen mij zeiden, dat de Ran- nocks lichtzinnig waren en geen van allen deugden, des te vaster nam ik mij voor, om vriendelijk jegens hem te zijn. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1