BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het fiere voorbeeld van België KLOOSTERBALSEM Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. ELKEN WINTER LEED HIJ aan Winterhanden en Wintervoeten Trnmffi-er-^ry* ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels <0,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 De Vereeniging voor Nationale Veiligheid verzoekt ons plaatsing van het volgende: Met groote waardeering hebben wij hier te lande uit de rede van den Koning van België vernomen, dat het de wensch der Belgische Regeering is om de verhouding tot de machtige buren te regelen „naar het fiere voorbeeld" van Nederland en Zwitserland. Men begrijpt vrijwel algemeen, dat het ook voor onze veiligheid van groote beteekenis is indien België zich weet los te maken van ver plichtingen, waardoor zijn grondge bied onvermijdelijk in iederen oor log tusschen zijn buren wordt be trokken. Wat echter nog lang niet iedereen hier te lande begrijpt, dat is de les, welke in de rede van den Koning voor Nederland lag opgesloten. De les namelijk, dat wanneer een klein land niet wil, dat van zijn grondgebied gebruik wordt gemaakt zoodra zijn groote buren elkander te lijf willen gaan, dat kleine land ook moet zorgen de preventieve waarde van zijn weermacht zoo hoog op te voeren als zijn middelen het veroor loven. Immers gelijktijdig met de aan kondiging der nieuwe oriënteering in de buitenlandsche politiek van België, heeft de Regeering voorstel len gedaan, welke ook in militair opzicht de doorvoering van de nieu we buitenlandsche politiek mogelijk moeten maken. Natuurlijk is de strategische posi tie van België veel gevaarlijker dan die van Nederland en moet daarom de weerkracht van België ook be langrijk sterker zijn om hare wer king ter preventie voldoende krach tig te doen wezen. Maar wij zien dan ook, dat in België, bij een iets geringere bevol king dan de onze, het jaarlijkscli contingent van dienstplichtigen tot 47.000 zal worden opgevoerd, ter wijl het bij ons nog altijd slechts 19.500 bedraagt. We zien, dat het verblijf onder de wapens bij de in fanterie 18 maanden zal bedragen, terwijl het bij ons nog altijd slechts 5V2 maand is. We zien, dat het aantal vrijwilligers bij de grenstroe pen weer met enkele duizenden zal worden vermeerderd, terwijl bij ons nog altijd slechts twee kolonels daar 16. 0— Jong en betooverend schoon, on berispelijk keurig en elegant ge kleed naar de laatste mode en ge zeten in een victoria, waarvan elk onderdeel, van de volbloed paarden af tot de handschoenen en kraag van koetsier en palfrenier toe, de volmaaktheid had bereikt, reed zij verder in het besef, dat een onver diende blaam op haar rustte. Toorn en verontwaardiging waren de ge voelens, die in haar binnenste alle andere 'overweldigden. Haar hart klopte sneller en het bloed steeg haar naar het hoofd, als zij haar trouwelooze vriendinnen en kennis sen van voorheen voorbij reed. Zij had geen innige vriendschapsban den aangeknoopt in de aristocrati sche wereld. Zij had in de hoogste kringen geen „alter ego," geen boe zemvriendin, maar zij had van de menschen gehouden en zich ver beeld, dat zij ook veel van haar voor zijn benoemd. Terwijl in België na den oorlog milliarden franken zijn besteed en honderdduizenden hebben gewerkt om de materieele uitrusting te moderniseeren en de grenzen kunstmatig te versterken, is in Nederland eerst dit jaar be sloten tot instelling van een fonds van 53,4 millioen gulden om den achterstand van lange jaren op ma terieel gebied in te halen en een aantal kazematten te bouwen. Dat Nederland ter versterking zij ner weermiddelen nog wel wat meer zou kunnen doen, zal met deze cij fers voor oogen wel niemand kun nen ontkennen. Maar dat Nederland ook meer moet doen is iets wat tot voor kort hier weinig werd begrepen. Nu heeft naar aanleiding van de aankondiging, dat België „het fiere voorbeeld" van Nederland en Zwit serland zal gaan volgen, de Britsche Regeering enkele vragen gesteld te Brussel en maakt men zich in Enge land vooral ongerust met het oog op overvliegen van Belgisch grond gebied door .vreemde luchtstrijd krachten. Dat voor Engeland even veel reden tot ongerustheid is voor het overvliegen van Nederlandsch grondgebied, zal wel geen naderen uitleg behoeven. In de regels, welke ontworpen zijn voor den luchtoorlog is bepaald, dat militaire luchtvaartuigen van oorlog voerenden niet binnen het rechtsge bied van neutralen mogen komen, maar dal neutralen ook verplicht zijn om met alle middelen, welke hun ten dienste staan, het komen binnen hun rechtsgebied te beletten eneven- tueele daarbinnen gekomen lucht vaartuigen van oorlogvoerenden tot dalen te dwingen. Dat België alle maatregelen zal nemen om deze verplichtingen na te komen zoo goed als het maar eenigszins binnen zijn vermogen ligt, is niet twijfelachtig. Vrijwel openlijk wordt aan de geheele wereld te ken nen gegeven, dat België hiervoor zal beschikken over: le. een in alle perfectie geregelde waarschuwingsdienst, welke op elk oogenblik aan alle grenzen in wer king kan treden en welke tegen ver storing wordt gedekt door grenstroe pen, die voortdurend paraat zijn cn ook zonder voorafgaande mobilisatie in staat tot krachtigen weerstand bij overvalling. 2e. luchtdoelbatterijen met bijbe- hoorende organisaties, (zoeklichten afdeelingen enz.) welke ook zonder voorafgaande mobilisatie gereed zijn om het overvliegen van verschillende deelen van het land te verhinderen. 3e. voldoende moderne jachtvlie- gers met bijbehoorend personeel enz., eveneens gevechtsklaar zonder voorafgaande mobilisatie. Het zij nog eens herhaald: de strategische positie van Nederland is heel wat gunstiger dan die van België en het zou overdreven zijn om aan de Nederlandsche paraat heid dezelfde eischen te willen stel len als aan de Belgische. Maar toch mogen we onszelf wel eens afvragen of de wijze, waarop men in België toont zijn wil in daden om te zetten^, voor ons niet een beschamend voor beeld is. Ook de Nederlandsche grondwet bepaalt, dat „alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onaf hankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied". Toch worden van de ruim 75.000 jongelieden, die jaarlijks voor mili taire dienstplicht zijn ingeschreven en waarvan ruim 20.030 lichamelijk ongeschikt zijn, slechts 19,500 ge durende te korten tijd „tot verdedi ging van het grondgebied" opgeleid. Thans vernemen wij de uitspraak van het socialistische partij-congres in België, waarin verlangd wordt een gelijk verblijf onder de wapenen voor allen van 12 maanden, ophef fing van alle vrijstellingen en uit breiding van het aantal vrijwilligers dat reeds 26.000 bedraagt om te voorzien in die behoeften, waaraan bij een diensttijd van 12 maanden niet kan worden voldaan. En dan stellen wij de vraag: Wan neer het geldt de eigen veiligheid zoo goed mogelijk te waarborgen, jvelk land is het clan, dat „het fiere voorbeeld" geeft, geeft Nederland het aan België of geeft België het aan N ederland hielden, en het was hard, bitter hard, dat zij haar thans zoo smartelijk beleedigden door geloof te slaan aan lasterlijke, onzinnige praatjes, door kwaadwilligen of idioten rondge strooid. Zij zocht geen conversatiezij zond geen uitnoodigingen aan eertijds drukke en steeds welkome gasten de jonge meisjes, door wie zij be wonderd en als 't ware aangebeden werd, wier hoeden en handschoenen zoo vaak op haar modistesrekenin- gen waren geschreven, want als een hunner haar hielp bij de keuze van een of ander toilet-artikel en een begeerigen blik wierp op een paar struisveeren, een kostbaar garneersel van kant en gitten of anderszins, was niets natuurlijker dan dat zij het voor hen kocht, ondanks alle tegenwerping en protest. Zij had met kwistige hand zulke gaven rondge strooid en was dit al lang weer vergeten. Alleen het groote bedrag van de rekening harer modiste maakte haar geheugen op dit punt wakker. Hoe is 't mogelijk, dat ik ir één seizoen zooveel geld aan op schik heb besteed? O, maar dat is De constitutioneele crisis in Engeland. —o Baldwin's verklaring. Gistermiddag heeft Baldwin iif het opnieuw overvolle Lagerhuis een ver klaring afgelegd, waarvan wij de hoofdzaak laten .volgen: In antwoord op een vraag van Attlee zeide de eerste minister: „Het doet mij genoegen, gelegenheid te hebben een nieuwe verklaring no pens den toestand af te leggen. Bij de overweging van het geheele raagstuk is het de vurige wensch geweest van de regeering en dat blijft het ook, den Koning de ruim ste gelegenheid te geven tot over weging van het besluit, dat zoowel rechtstreeks zijn eigen toekomstig geluk betreft als de belangen van al zijn onderdanen. Intusschen kan de Britsche regeering niet verhelen, dat een aanzienlijke verlenging van den huidigen staat van onzekerheid het gevaar met zich zou brengen van hoogst ernstig nadeel aan de belangen van land en rijk en in derdaad kan niemand meer dan de regeering den nadruk leggen op de zen kant van den toestand. Gegeven zekere verklaringen no pens de betrekkingen tusschen re geering en Koning wil ik slechts zeggen, dat er behoudens nopens de vraag van een morganatisch hu welijk door de regeering geenerlei raad aan den Koning is gegeven, met wien alle besprekingen van zui ver persoonlijken en informeelen aard zijn geweest. Deze vraagstukken zijn niet door de regeering het eerst opgeworpen, maar door den Koning zelf in een bespreking met mij, enkele weken geleden, toen hij mij zijn voornemens te kennen gaf te huwen met me vrouw Simpson, zoodra zij vrij zou zijn. De zaak is dus reeds eenigen tijd bij den Koning in overweging en zoodra de Koning tot een besluit zal zijn gekomen nopens den weg, dien hij wenscht in te slaan, zal hij daarvan ongetwijfeld mededeeling doen aan zijn regeeringen in dit land en in de dominions". „Zoodra de Koning ons zijn be sluit zal hebben meegedeeld, zal de regeering zich beraden of zij al dan niet eenig nader advies aan Z.M. te verstrekken heeft. Ik mag deze ver klaring wel besluiten met de uit drukking van de diepste sympathie van ongetwijfeld het geheele Huis met Z.M. in deze moeilijke dagen". Onmiddellijk stond Attlee op en zeide: „Iedereen zal van harte in stemmen met de inleidende woorden van den premier. Uit de verklaring blijkt verder dat Z.M. de Koning nog niet tot een besluit gekomen is en om die reden zal ik thans geen nadere pressie voor een antwoord uitoefenen. Maar wel wil ik de uit drukking geven aan het gevoel van algemeene onrust dat zich in alle lagen van het volk heeft meester gemaakt, en ik hoop, dat het defini tief besluit van den Koning zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden". waar ook ik heb Kate Holloway een hoed gegeven, en Emilie Dash- wood een waaier van struisveeren, en Laura Vane heeft een boa van struisveeren en een dozijn lange handschoenen van mij gekregen. Daar dacht ik niet meer aan. En nu hadden de Laura's en Emi- lie's en Kate's andere patronessen, die hun kleedgeld aanvulden, en zij deden mee met de groote menigte, die kwaad sprak van Lady Perivale Heel intiem zijn wij nooit met haar geweest, zeiden zij tot ken nissen, die hen drie- of viermaal per week plachten te zien in Lady Perivale's équipage of opera-loge. Haar loge in de opera was altijd een van haar grootste liefhebberijen geweest. Zij hield hartstochtelijk veel van muziek en sloeg bijna geen en kele opera-uitvoering over, tenzij II Trovatore of La Traviata. In de opera had kolonel Rannock haar dan ook het meest in 't oog vallend het hof gemaakt. Zijn gezelschap aldaar was haar zeer aangenaam zij vond het een genot, om zulk een uitstekend muziekkenner bij zich te hebben, wiens kritische geest haar tot gids strekte in den doolhof van een Wagnersche opera. Hun hoofden waren meer dan eens heel dicht bij elkander heen gebogen gezien over de partituur, hij verklarend en zij met ingespan nen opmerkzaamheid luisterend. Den onmuzikaien toeschouwer had deze studie van Wagner's orchestatie een voudig een voorwendsel toegesche nen om vertrouwelijker samen te kunnen fluisteren. Naar het „Leitmotiv" daar be hoeft althans niemand te vragen, zeiden de heeren in de stalles, en iedereen dacht, dat Lady Perivale met kolonel Rannock zou trouwen, ondanks alles, wat de wereld op hem had aan te merken. Ook dit jaar verscheen zij in haar loge, schitterend in satijn en diaman ten, bij gelegenheid van een gala voorstelling, en de juweelen in haar smaakvol gekapt haar fonkelden met ongeëvenaarde pracht, als zij haar hoofd maar even heen en weer be woog. Tal van bezoekers verdron gen zich in haar loge: „attachés,' gezanten zelfs, letterkundigen, mu sici, schilders, politici. Hoe koel zij hen ook ontving, kon zij hen toch niet afschepen. Bovendien koesterde Damt zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar woor goed van af. „Door mijn beroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken alt(fd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en ■Boelen gehed." w s te .,.Ga Alf If ED'C oRietNeei ren inzaok „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bij Rheumatiek, spit en pUi Hjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/a ct- en f 1-04 De eerste mini-ter antwoordde, dat hij verheugd zou zijn indien hij meer inlichtingen zou hebben kunnen ge ven, maar dat was nog niet het geval. De leden zouden begrijpen hoe moeilijk het in die omstandig heden voor spr. was oim nog te antwoorden op verdere vragen, te eerder daar hij deze antwoorden zon der ruggespraak zou moeten geven. Churchill stond ,op en zeide dit laatste dan niet van den eersten mi nister te zullen verlangen, maar spr. wilde wel graag de verzekering hoo- ren die hij reeds Vrijdag had rnee- nen te mogen en moeten vragen n.l. dat geen onherroepelijke stappen zouden worden gedaan voor het par lement daarvan in kennis was ge steld. Bij de herhaling van het woord .onherroepelijk" ging van verschei dene kanten van het Huis een „oh, oh" op en eenige leden protesteer den vrij luid, maar een aantal jonge Conservatieven juichte Churchill toe. Baldwin antwoordde: Ik kan nu op die vraag ook geen nader ant woord geven. Als ik wist wat de Ko ning besloten had zou dit anders zijn, maar ik weet dit evenmin als iemand anders. De arbeidersafgevaardigde Thurtle vroeg of jhet Huis gelegenheid zou zij ook geen wrok jegens hen zij waren voor het meerendeel vreem delingen en haar loge glansde van ordelinten en ridderkruisen. Het schonk haar een gevoel van voldoe ning, haar lasteraars in de publieke arena te trotseeren en veler afgunst te wekken door haar schoonheid en haar juweelen. Er waren ook verscheidene wei felaars en weifelaarsters, die gaarne op haar toegetreden zouden zijn, om haar de vriendschapshand te reiken en het valsch gerucht weg te lachen, maar het venijn van den laster was reeds te diep doorgedrongen. De belhamel was tegen de hoogte op geklauterd en door de opening in de heg gekropen, en al de andere schapen moesten nu wel volgen. Het leven is te kort voor een indivi- dueele keuze in een geval als dit. Zij was half en half van plan, om naar de groote receptie ten hove te gaan, maar bij nader inzien vond zij het beter, dit voornemen op te ge ven. De kaart voor de „gardenpartij" op Marlborough House kwam te ge zetter tijd, maar zij verontschuldigde zich wegens tijdelijke afwezigheid. (Wordt vorvolgjd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1