BRESKENSCHE COURAL Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Kloo sterbalsem oJ^kler Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens Provinciale Staten. NummerTTOT ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 040 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Nederland en de moderne oorlogvoering. o De Vereeniging voor Nationale Veiligheid verzoekt ons plaatsing van het volgende Omdat wij overeenkomstig het geen Minister Colijn openlijk in de Tweede Kamer heeft verklaard in onze publicaties wijzen op de noodzakelijkheid van contingentsuit breiding en langere oefening, wordt ons verweten, dat wij op „een ver ouderd militairistisch standpunt" staan en geen open oog zouden heb ben voor de eischen, welke door de moderne oorlogvoering worden ge steld. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat de uitbreiding van het contingent noodzakelijk is om twee redenen le. omdat thans bij het kleine contingent 15 lichtingen noodig zijn om het leger bij mobilisatie op sterk te te brengen en b.v. bij verdubbe ling van het contingent slechts de helft van dit aantal noodig zou zijn om tot eenzelfde totaal te komen, waarbij dan echter de oudste lich tingen thuis gelaten kunnen wor den. Dit verhoogt zeer aanmerke lijk de waarde van het leger, omdat die oudste lichtingen waaronder ook het kader, dat ertoe behoort sedert jaren niet meer onder de wa pens zijn geweest en dus hun mili taire geoefendheid nog slechts van uiterst geringe beteekenis kan zijn, 2e. omdat juist de moderne eischen van den oorlog zulk een groote be hoefte aan technisch personeel en specialisten meebrengt, dat vergroo- ting der lichtingen een onafwijsbare noodzakelijkheid is ten einde in die behoeften te kunnen voorzien. Ieder militair deskundige weet, dat in een toekomstigen oorlog het ge bruik van tanks, vliegtuigen en gif gassen een groote rol zal spelen. Maar dit wil geenszins zeggen, dat daarnaast de vroegere middelen van aanval en verdediging hebben afge daan. Juist het verdedigend vermogen der infanterie is door de uitrusting op grooten schaal met mitrailleurs, ontzaglijk toegenomen. En voor ons land, dat nooit anders dan ter ver dediging oorlog zal voeren, is dit van de grootste beteekenis. Maar als men dat verdedigend vermogen wil benutten, dan is het ook noodzakelijk om over goed ge oefende en geëncadreerde troepen te beschikken, die hun wapens op oordeelkundige wijze weten te ge bruiken. De tanks, de vliegtuigen als aan valswapen en de gifgassen hebben hun intrede gedaan omdat de aan valler niet meer in staat was om zonder die middelen den weerstand van den verdediger te breken. Dit wil dus zeggen, dat in onze om standigheden van verdediger niet in de eerste plaats aan die wapens be hoefte bestaat. Missen kunnen wij ze ook niet, omdat ook een verde diger in staat moet zijn den aanval ler terug te werpen en daartoe als het oogenblik daarvoor gekomen is, zelf tot den aanval moet overgaan. Wel hebben wij noodig anti-tank geschut en luchtdoel-geschut met alle daarbij behoorende formaties, om onze eigen troepen en de eigen be volking tegen die aanvalsmiddelen te beschermen. Het is bekend, dat thans bedoeld geschut wordt aan geschaft. Maar het is niet voldoende bekend, dat er geen personeel is om al dat moderne materieel te be dienen. Dit was de oorzaak van den ondergang van Abessynië, waar men wel zij het ook in onvol doende mate over modern mate- IDe vergadering werd gedaagd tot Dinsdag 22 December te 10 uur. Uw Grootmoeder kende de vanouds zoo beroemde en beproefde Akker's Kloosterbalsem reeds als het meest betrouwbare middel, dat in geen enkel huisgezin mag ontbreken. Wat goed is, blijft goed en dagelijks nog bewijst Akker's Kloosterbalsem onschatbare diensten als wondmid del, als Wrijfmiddel en huidmiddel. Zorg er voor altijd een pot Klooster balsem in huis te hebben, die komt elk oogenblik van pas. Niet voor niets noemt men Akker's Kloosterbalsem vanouds: „de koning der balsems". Als Ge Uw voet verstuikt, doordal Ge zijl uitgegleden, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlptl Als die kwajongen weer aan 'l stoeien is geweest, en thuis komt vol schrammen en builen, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpt I Als Ge niet overeind kunt komen, door die venijnig® steken van 't spil in Uw rug doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlptl Als Uw handen ge- Biongen en vol oven zijn, zoodat '1 bloed eruit loopt, of als Uw huid weer schraal wordt, doe er dan wat Kloosterbalsem op, dal hèlptl Als Ge door Uw beroep in weer en wind moet loopen en daardoor wintervoeten krijgt, doe er dan eens wal. Akkers* Kloosterbalsem op,! dat hèlpj) 'Als de oude dag U parten speelt, en de spieren niet meer willen zooals Gij dat wenscht, doe er dan eens wat Akker's Kloosterbalsem op, dat hèlpl! Per doos 35 cent. Potten van 62'/a cent, f 1.04 en I 1.82. Hoe grooter poit hoe voordeeligerl Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. rieel beschikte, maar waar niet vol doende geschoold personeel was om daarmede om te gaan. Wanneer wij dus in het licht stel len, dat contingentsuitbreiding drin gend noodig is om in de behoefte aan technisch personeel en specialis ten te voorzien, dan is het verwijt, dat wij voor de eischen van de mo derne oorlogvoering geen open oog zouden hebben, allerminst gerecht vaardigd. Inalgemeenen zin gesproken eischt de landsverdediging door de toe passing der moderne strijdmiddelen veel meer voorbereiding, veel meer vak- en technische kennis en veel meer differentiatie in de opleiding dan voorheen, maar is de verdedi ging ook, wanneer met al deze fac toren voldoende rekening is gehou den, veel effectiever dan voorheen. Hier staat tegenover, dat voor den aanvaller, ook bij groote numerieke en materieele overmacht, het succes veel meer twijfelachtig is gewor den en in elk geval veel meer tijd- roovend. Dit is voor landen als Nederland en België van ernorme beteekenis. Immers wanneer deze landen wor den aangevallen, dan zal het zijn om voor een deel van de strijd krachten van den aanvaller een door tocht te banen en niet om met die landen zelf een geschil uit te ma ken. Dit wil dus zeggen, dat bij een goede voorbereiding der landsver dediging de kans voor Nederland en België om niet tot doortochts- gebied gekozen te worden aanmer kelijk zal stijgen, mits men weet, dat de verdediging goed is voor bereid. De Koning van België heeft dit blijkens zijn rede ten volle be grepen en het is duidelijk, dat Bel gië ook voornemens is om de vol ledige consequenties hieruit te trek ken. Opening van de tweede zitting. Dinsdagmiddag werd de tweede zit ting van de Provinciale Staten van Zeeland door den commissaris van de Koningin, jhr. mt. J. W. Quarles van Ufford geop-nd. Daarna herinnerde de voorzitter aan de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De leden hoorden ziin woorden staande aan en gaven blijken van in stemming, behalve de s.d a.p.-ers. De beide N.S.B.-ers meenden het te moe ten doen door hou zee te roepen en den fasclstischen groet te brengen, waar op van andere zijde „bah" werd ge roepen. Hierna werden de geloofsbrieven van den heer H. van Mazijk, die benoemd verklaard is in plaats van den heer P. G. Laernoes, onderzocht en daarna tot zijn toelating besloten waarna hij als lid geïnstalleerd werd. Een voorstel om een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg inzake toepassing van de verordening tot het weren van in breuken op natuurschoon in Zeeland met betrekking tot het plaatsen van reclameborden, voor kennisgeving aan te nemen, werd bestreden en met 31 tegen 9 stemmen besloot de vergadering het adres naar de afdeelingen te ver wijzen. Aanvankelijk stelde de voorzitter voor een verzoek om subsidie voor de borg stellingsfondsen voor den middenstand, n.l. voor Zeeuwsch-Vlaanderen en voor de Zeeuwsche eilanden in handen van Ged. Staten te stellen om bericht en raad, doch op aandrang van de verga dering, zegde hij toe te willen over wegen of het adres niet vlugger is te behandelen dan pas in de eerste zit ting 1937. Nadat alle voorstellen naar de afdee lingen waren verwezen en de afdeelin gen getrokken waren, werd op voor stel van den voorzitter der commissie ad hoe gesproken over de vraag of de rapporten inzake pensioen en wacht geld van leden van Ged Staten en in zake de moties Onderdijk en Dekker betreffende incomptabiliteicen ten aan zien van het lidmaatschap van Ged. Staten in de afdeelingen of in een van alle leden zou worden voorbereid Besloten werd dat juist in de afdee lingen daarover zal worden beslist. Kerk- en Schoolnieuws. Kerkinwijding te Rehoboth. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende: 8 December is het juist een jaar ge leden, dat de kerk te Rehoboth (West Java) werd ingewijd. Die kerk heeft lang op zich laten wachten Reeds in 1914, toen de gemeente begon te groeien, raadde het Hoofdbestuur aan niet dadelijk tot kerk- en schoolbouw over te gaan. Het zou beter zijn, dat de menschen eerst zelf voor een nood kerk- en school zorgden. Zoo geschied de, beide zijn gekomen, maar stortten na enkele jaren weer in. Toen kwam van de gemeente het verzoek om „een mooie kerk", waarop geantwoord werd, dat die zeker komen zou, als zij voor het hout, de sieenen en de bamboe zorgden. Dit heeft zoo 20 jaar lang geduurd en werd steeds een o. d ge bouwtje van bamboe en alang-alang gebruikt, tot de C. C. (centr. Comm. tot stichting en totstandhouding van van H. C. en H. I. scholen) het niet langer kon aanzien en een school liet bouwen. Daarna werden de handen in eengeslagen. Met behulp van het geld dat gedurende enkele jaren verzameld was door middel van contributies van zendelingen en goeroe's zou inen een aanvang maken. Een stuk grond op de aloen-aloen werd schoongemaakt en aan God gewijd als het nieuwe terrein van de kerk. Hierdoor werd de gemeente dagelijks herinnerd aan haar plicht. Men nam op zich de benoodigde stee- nen en roode tegels te leveren, terwijl de jongens een vereeniging oprichtten om gezamenlijk de stee len te vormen en te bakken. Zij werkten onder leiding van den kerkeraad. Besloten werd tot een kerk in Javaanschen geest. Men koos daartoe de gesloten pendppo. De dag der inwijding brak aan. De voorbereiding en leiding waren geheel in handen van den onderwijzer. Zon dagsmorgens werd eerst een korte dank stond gehouden in het oude kerkje voor den zegen daar gedurende al die jaren ontvangen, waarna men zich naar de nieuwe kerk begaf, die door Zendeling Woortman geopend werd. Daarna noo- dtgde een Commissie onder het zingen van een tembang (Javaansche zangwijze) de gemeente uit binnen te komen. Na een welkomstwoord van den onderwij zer werd het gebouw aan God opge dragen, waarna een gewone kerkdienst plaats had. Alvorens de andere sprekers gelegenheid te geven een woord te spreken bracht de kerkeraad de col lectebus en de manden met rijst, welke de gemeente dien morgen meegebracht had, naar voren. Tevens overhandigde de hoofd-toekang (de voornaamste der werklieden) een bamboe, dien hij iede ren Zaterdag klaargezet had voor de- genenen, die iets van hun loon wilden afstaan voor de nieuwe kerk. Daar het loon toen 90 cent per week was. kon niet veel verwacht worden. Toch bleek et nog tuim f3,— in te zitten. Ook dit alles werd aan God opgedragen. De avond werd besloten met een «Toneelvoorstelling van „Jozef". De in druk van dien dag was er een van groote dankbaarheid. Er werd niet ge sproken over menschen, maar in alles was het God de eer. Marktberichten HAAGSCHE EIERVE1LING. Woensdag 2 Dec. De prijzen zijn op heden gehouden veiling ongeveer gelijk gebleven. Al- gemeene verwachtingweinig veran dering. Men besteedde heden in Den Haag: 49/51 51/55 55/56 56/58 58 59 3.45 3,70 4,20 4,35 4,80 3,70 4,30 4,45 4,85 4,90 biuin 4.60 4,85 br. 4,70 4,85

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1