Gevonden en Verloren De Burgeroorlog in Spanje Kerk- en Schoolnieuws. Gewestelijk Nieuws. Sport. Klaas de zoon Burgerlijke Stand. den Molenaar KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. DE MEDAILLES VAN EEN OUDE VROUW. Zondag 6 Dec. 2,30 en 7,30 u. „KNOKKELBEEN", Operette van H. Caspeele-Hullebroeck. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 6 Dec. nam. 2,u. LA FEMME NUL. Drama in vier bedrijven. Muziek van H. Feirier. BIERVLIET. Benoeming. Benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. school in deze gemeente, mej. W. van Wezel, wachtgeldster te Vlls- singen, thans tijdelijk in functie aan de R.K. school te Hoofdplaat. WATERLANDKERKJE. Verkiezing. Tot Ouderling bij het N. H. Kerk bestuur is herkozen de heer R. de Jonge en tot Diaken gekozen de heer W. Meesen; laatstgenoemde in plaats van P. van Tatenhove. die niet meer in aanmerking wenschte te komen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 December 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Bres kens 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. Voorbereiding H. Avondmaal. 1.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nleuwvilet 2,uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9.30 uur Ds Snijdelaar, Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 9.30 uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Lutb. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. de voorrechten, want het maakt on mogelijk, dat hij, die de kroon draagt een daad kan stellen, waardoor hij op fatale wijze zijn verheven waar digheid zou omlaag halen. Uit de verschillende voorspellin gen doen zich in hoofdzaak twee mogelijkheden voor: óf de koning doet afstand van den troon óf van zijn huwelijksplannen. Boekbespreking. Gertrud Reijnen. De brief uit Indië. Ingen. f 0,25. Geb. f 0,40. Uitg. N.V. Boekdrukkerij „Helmond". Als nr. 46 in de geïll. Meisjesbiblio theek ontvingen wij .De brief uit In- dié". Een spannend verhaal voor jonge meisjes. Herman de Man „Scheepswerf de Kroonprincts" Ingen. f 2,90 Geb. f 3,90 Uitgave Nederlandsche^ Keurboekerij Amsterdam. Een volkomen Hollandsch boek, deze „Kroonprinces" van de Man, door- deesemd van echt nationale sfeer. Juffrouw Cato, de centrale figuur uit dit boek, is een heerscheres, een een zame vrouw, die echter een tragische levensgang doormaakt. En hierin weet de schrijver haar te beelden als een figuur van echt vrouwelijke samenge steldheid. Deze heerscheres wordt in het leven diep vernederd, zonder evenwel aan zielenadel in te boeten. En dat is een der sterkste eigenschappen van dit mooie werk. Met veel liefde en raak peilingsver mogen is deze vrouw getypeerd. Na dit boek gelezen te hebben kan men de beeltenis dezer vrouw nooit meer uit zijn gedachten bannen. Even onwrikbaar scaat zij in onze herinnering, als het houten boegbeeld van de Kroonprinces dat op die scheeps- werf crijkt il. t-ls bij verschijning was de eerste opla.ig zon gauw verkocht, dat een tweede druk moest opgelegd worden. Mia Bruijn-Ouwehand. „Herme lijn". Ingen. f 2.90. Geb. f 3.90. Uitgave W. J. Thieme Cie., Zutphen. Een prachtige roman voor oudere meisjes. Een boek dat in hooge mate boeit. Mia de Bruijn-Ouwehand be schrijft de geschiedenis van Marian, een meisje dat door ziekte van haar vader uit Indië terug komt en door financieele zorgen van de familie het leven niet gemakkelijk wordt gemaakt. Vooral op school heeft zij veel uit te staan van de verwende rijke meisjes. Maar haar flink en opgewekt karakter heioen haar door de moeilijkheden. De wijze waarop de schrijfster de verschillende karakters teekent, wijst op buitengewone begaafdheid. Alles is zoo bijzonder fijn aange voeld en boeiend geschreven in dit lijvig boek, dat wij het met warmte kunnen aanbevelen. BRESKENS. De omhoog gevaren Deensche schoener. Omtrent den Deenschen motorschoe ner, die Woensdagochtend vroeg op de Spijkerplaat omhoog is gevaren, kan nog het volgende worden gemeld: Het betreft den Deenschen driemast schoener Fuglen en niet de Sigrid, zooals gemeld. Het schip was met een lading hout op weg van Finland naar St. Helis, eiland Yersey, doch was voor den storm den Scheldemond binnenge- loopen. De reddingboot is den ge- heelen dag in de nabijheid van het gestrande schip gebleven, doch in den namiddag zonder hulp te hebben ver leend naar Vlissingen teruggekeerd, daar de uit zeven koppen bestaande bemanning niet in levensgevaar ver keert. De sleepbooten Cahrles en Goliath hebben, nadat zij s'morgens tijdens laag water niet in de nabijheid konden komen, in den namiddag ver binding met het schip gekregen. Men heeft het echter niet vlot kunnen krij gen. Mocht dit later nog gelukken, dan zal het schip naar Antwerpen varen om daar te dokken. De Fuglen heeft beide ankers verspeeld. Tooneelavond. Dinsdagavond werd alhier In het gebouw „Sumajo" een voordracht- en cabaretavond gehouden door het too- neelgezelschap „De Jonge Spelers Deze avond'uitgaande van het P. P.C. alhier, werd ingeleid door den heer P. L. Notebaart, welke met enkele woorden den spreker van dezen avond, den heer Kruijthof, inleidde. Deze hield een rede over het Plan van den Arbeid. Hierna volgde een programma van tooneel, zang, muziek en voordracht. Ter gedachtenis aan den heden juist twaalf jaar geleden ontslapen Herman Heijermans werd in het programma een fragment uit „Allerzielen" ingelast. Het was een welgeslaagde avond, BIERVLIET. Propaganda-avond. De Chr. Vereeniging voor de ver zorging van lijders aan vallende ziekte, uit Heemstede, hield Woensdagavond een propaganda-avond in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk. Nadat in den vooravond een film voor de jeugd was gedraaid, werd 's avonds een documentair filmprogram ma vertoond. Het organiseeren van dergelijke avonden is 'voor genoemde vereeniging een mooi propagandamid del. WATERLANDKERKJE. Ongeluk. De knecht van den landbouwer T. alhier had het ongeluk bij het ploegen met zijn voet in de ploegschaar te vallen, met het gevolg dat, dat lichaams deel op twee plaatsen daardoor gewond werd. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Collecte. De lijst voor het Nationaal huwelijks geschenk voor H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard heeft alhier opgebracht de som van f 57, RETRANCHEMENT. Raadsvergadering. In de Dinsdag gehouden Gemeente raadsvergadering werd besloten zich aan te sluiten bij de plannen van de Schoonheidscommissie, zulks ook in verband met het Streekplan. Evenals vorige jaren zal ook nu weer getracht worden ter bestrijding van de werkeloosheid werk te verschaffen door het aanleggen van rijwielpaden n de gemeente en in de richting van de Belgische grens, alsmede het afgra ven van de vestingwallen. AARDENBURG. Grafkelder gaat verdwijnen. In de Oude Stad of Akkerstraat alhier ligt een grafkelder van wijlen de familie Vermeire. Het is een klein aardip plekje sparrebosch. dat indertijd door Burge meester Hennequin óf uit piëteit tegen over de daar eeuwig rustenden, óf als verre bloedverwant van die dooden de zaak aldaar wat liet opknappen. Naar verluidt is er thans een overeenkomst tusschen de tegenwoordige eigenaren en het gemeentebestuur alhier tot stand gekomen om kelder en bosch te doen sloopen door werkeloozen. SCHOONDIJKE. Huldeblijk. De opbtengst voor het huldeblijk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard bedroeg f 68,02. ZUIDZANDE. Collecte. De collecte voor het nationaal huwe lijksgeschenk heeft alhier f 76.— op gebracht. EEDE. Overplaatsing. De kommies J. van de Putte is met ingang van 1 Januari overgeplaatst naar het kantoor te 's-Gravenhage. TERNEUZEN. De Axelsche brug te Terneuzen. Tengevolge van het losliggen van een groot deel der planken van het brugdek der Axelsche brug te Terneu zen levert het verkeer over die brug bezwaar op, terwijl de situatie ook niet zonder gevaar kan worden geacht. De A.N.W.B. heeft daarom aan het Gemeentebestuur verzocht, verbetering te willen bevorderen. BRESKENS. Gevonden Een rijwielbelastingmerk. Een paar dameshandschoenen. Inlichtingen ter Secretarie. GROEDE. Gevonden Een handbeschermer. Een kinderportemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter Secretarie. Voetbal. Uitslagen van Zondag 29 Nov. j.l. 3e klasse A K.N.V.B. Axel—Terneuzen 11 12—0 Hulst—Biervliet 41 SluiskilHoofdplaat 1 1 IJzendijke—Oostburg 3—1 le klasse B Z.V.B. Groede I—Hulst II 3-2 Biervliet IIOostburg 11 2—0 Schoondijke 1—Gom Boys 1 0—2 Terneuzen 111—Axel II 20 Tern. Boys IHoofdplaat II 1—0 2e klasse B Z.V.B. Breskens 111—S. C. D. I 4-1 Groede II—Hulst 111 10-2 Oostburg 111—IJzendijke II (afgekeurd) Schoondijke 11- Corn Boys II 5—1 Programma voor Zondag 6 Dec. a.s. 3e klasse A K.N.V.B. Biervliet—Axel HoofdplaatIJzendijke OostburgTerneuzen II SluiskilHulst le klasse B Z.V.B. Biervliet 11Axel II Corn Boys I—Hoofdplaat II Groede ITerneuzen 111 Hulst II—Breskens II Schoondijke I—Oostburg II 2e klasse B Z.V.B. Hulst III—Breskens 111 Oostburg IIISchoondijke II IJzendijke II Groede II Pijnenburg-SIaats winnen de zesdaagsche te Kopenhagen. De zesdaagsche is door het onbe twistbaar sterkste koppel, Pijnen burg-SIaats, gewonnen. Wederom heeft deze combinatie bewezen een der geduchtste ter wereld te zijn en hoewel het Belgische koppel Bil- lietDekuysscher onzen landgenoo- ten het vuur na aan de schenen legde, heeft de Nederlandsche com binatie deze overwinning ten volle verdiend. Bij het rijden van de eereronde door het Nederlandsche koppel toonde het Kopenhaagsche publiek haar slechtste zijde. Onze landge- 291. En daar kwam een pracht van een brandweerhelm v,oor den dag. „Om dat die andere verongelukt was," zei slager Lam, „hebben mijn vrouw en ik voor jou een nieuwe laten maken". Jongens, jongens, wat was die Klaas daarmee vereerd. Hij zette hem meteen maar op. Juffrouw Lam, de vrouw van den slager, had met een vriendin, die in den winkel kwam, gebabbeld. En weldra wisten alle vrouwen en mannen, dat oom Rink thuis was. Langzamerhand stond het zwart van de menschen voor de molen. nooten, wien de schuld van het op geven van den Deenschen favoriet Falck Hansen in de schoenen ge schoven wordt, werden uitgefloten en kregen allerlei minder vleiende uitdrukkingen naar het hoofd geslin gerd, zoodat van een sportief einde, althans van de zijde van het publiek, niet veel overbleef. In de 145 uren hadden Pijnenburg en Slaats 3257.280 K.M. afgelegd. SCHOONDIJKE. Over de maand November. HUWELIJKEN: 12, Jannis Schaap, 24 jaar, jm. van Groede met Janna Jacoba van der Hooft, 20 jaar, jd. GEBOORTEN: 5, Johannes Jannis. z. van J. A. van Baal en Fr. M. Boidin. 14, Willem Gerard, z. van W. G. de Graaf en S. Verherbruqge. 18, Anna Johanna, d. van H. Steijaert en L. A. de Kramer. 18, Comelis, z. van P. Boogaard en E. C. den Hollander. 25, Johannes, z. v. M. de Paepe en J. E. van de Walle. OVERLEDEN: 5, Elizabeth Catharina Dekker. 57 j., echtg. van J. A. Scheele. 15, Marinus Adriaan Bleiker, 67 jaar, echtg. van W. P van de Plassche. 28, Suzanna Catelina Proovoost, 81 jaar, wed. van Iz. de Hullu. INGEKOMEN: P. C. Simpelaar en A. Luteijn van Zuidzande. S. T. Risseeuw van Bres kens, W. J. Dhondt van Groede, A. H. de Smidt van Krabbendijke. VERTROKKEN: A. J. van Baal naar Veere, Mar. S. de Poorter naar Hoofdplaat, Ed. Min- naert en gezin naai Hoofdplaat, M. C. Verplanke naar Oostburg, Sara M. Bril (wed. Jac. Lako) en dochter naar Bre da, Jan Kanse naar Breda, M. J. Dhondt naar Groede. WATERLANDKERKJE. Over de maand Nov. GEHUWD: 5, Comelis Hendrik Jansen, 31 jaar, gescheiden van echt, en Tannetje M. Tollenaar, 17 jaar, jd. OVERLEDEN: 2. Tannetje Geelhoed, 55 jaar, echtg. van H van den Broecke. VERTROKKEN: M. M. van den Navoij naar IJzen dijke. IJZENDIJKE. Over de maand November. GEBOORTEN 2, Catharina R., d. van C. I. Bogte en A. C. Geeraard. 5. Maria, d. van Ph. Cornelis en S. P. van Opdorp. 7, Henriette E M„ d. van E. P. L. Mol- let en G. J. de Coninck. l5, Paulus Joz., z. van L. de Volder en R. S. Sutaert. 16, Anna Cl. Adr., d. van J. Lessine en Ph. Pauwels. 18, Leuntje, d. van J. Tollenaar en W. Alewijnse. 23, Jacobus H., z. van A. H. Pielaet en S. M. Rookus. H.K 292. Vreemdelingen, die in het hotel letje gelogeerd hadden en de ge wone dorpelingen, stonden nieuws gierig te wachten. De burgemeester trad naar buiten, gevolgd door oom Rink. Alle menschen schaarden zich in een kring om hen heen. Baas Draaier met moeder en Lijsje, Klaas en de Engelschman met zijn vrouw, die stonden achter oom Rink. Onder plechtige stilte nam de burgemeester het woord. „Rink Draaier," zoo be gon hij, en hij verhief zijn stem wat luider, „ik heet den tweeden kam pioen van de 12-stedentocht, Rink Draaier, hartelijk welkom," zei de burgervader verder. OVERLIJDEN: 3, Leo Fr van Meir, 73 jaar, wed. van A. B. Renterghem. 23, Anny M. van Waes, 50 jaar, ongehuwd. INGEKOMEN: A. Ch. J. Wijffels, van Hoeven, C. J. Quintus van Oosterhout, D. S. de Schipper van Selzaete, Joz. de Jonge, van Waterland-Oudeman, Magd. du Pon, van Selzaete. VERTROKKEN: M. F. van Renterghem naar Biervliet, G. J. Wolfert en gezin naar Schiedam, E. de Cock naar Zuidzande, E. G. Swartelé naar Groede, M. S. Pijcke naar Biervliet, E. M. van Pamelen naar Aardenburg, Wed. Simonse en gezin naar Hoofdplaat, A. E. Wille naar Vlissingen. BRESKENS. Over de maand November 1936. GEBOORTEN: 8, Levina Anna, dr. van A. Cap- pon en L. L. Flikweert; 27, Barbara Rebekka, dr. van C. van den Heuvel en S. H. Erasmus. OVERLIJDEN: Geene. HUWELIJKEN: 26, Cornelis Jannis Risseeuw, oud 30 jaar jm. en Hendrika Verdouw, oud 20 jaar jd. INGEKOMEN: D. Goudzwaard van Bruinisse naar Dorpsstraat 46; F. de Jonge van O. en W. Souburg naar Nieuwe- sluis W 66; G. Hamelink van Ter neuzen naar Dorpsstraat 46; J. C. Erasmus van Rotterdam naar Mo lenwater 25; I. Dirkx en gezin van Aardenburg naar zijstraat Dorps straat; C. den Hamer van Biervliet naar Boulevard 46; M. W. Bothof en gezin van Ridderkerk paar Dorps straat 70; G. D. van Hee van Cad zand naar Nieuwesluis W 36. VERTROKKEN: M. A. Jongman van a/b „jansje" naar Cadzand; N. I'. du Bois van Groote Kade 6 naar Vlissingen; S. T. Risseeuw van Markt 1 naar Schoondijke; M. Blok en gezin van Dorpsstraat 70 naar Oostburg; A. J. M. Brooymans van W 80 naar Dinteloord; J. L. Stolk van Dorps straat 105 naar Middenmeer (gem. Medemblik); L. S. C. van deSande van Dorpsstraat 57 naar Oostburg; J. M. van Zeele van le Zandstraat 35 naar Oostburg; M. F. van de Velde van 3e Zandstraat 43 naar Middelburg; M. P. van den Broecke van de Hullustraat 28 naar Strijen. 0 De regeeringstroepen blazen een spoorlijn op Uit Montera in de provincie Cordoba wordt gemeld, dat de regeeringstroe pen den spoorweg tusschen Belmez en Pennaroya hebben opgeblazen. Hier door is de verbinding tusschen Cordo ba en Villa Harat verbroken. Gisterochtend half negen hebben de vliegtuigen der opstandelingen Madrid weder gebombardeerd.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2