BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Ons zelfstandig beleid. FEUILLETON Haar eer gered W ekelijksch Overzicht. Geruchten over den Koning van Engeland. 46ste Jaargang Vrijdag 4 December 1936 IJ. - Nummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Inge*. Med 30 ct. per regel Abonnementsadvertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittweebladen 0 Dezer dagen hebben wij bij de behandeling van de Begrooling van Buitenlandsche Zaken kunnen le zen, dat Nederland ook in de toe komst aan zijn beproefde neutrali teitspolitiek zal blijven vasthouden. Dat zal een ieder verheugen, die zich realiseert, dat ten overstaan van den steeds verwarder wordenden in ternationalen toestand en de groeien de spanning een zelfstandige hou ding de eenige mogelijkheid is, om ons land buiten geschillen te hou den, die het niet rechtstreeks aan gaan. Nu kan men zich echter de mo gelijkheid zeer goed indenken, dat ons land, ondanks alle voorzichtig heid, die reeds uit zijn neutraliteits politiek voortspruit, toch in een ge wapend conflict zal worden medege- sleept. Een zoodanig feit zou waar lijk geen precedent vormen. En wat dan? Zou ons land, dat zeker niet in staat geacht kan worden zich af doende tegen een overmachtigen vijand te beschermen, in zoon ge val, tengevolge van het feit, dat het geen 'hondgenooten heeft, alleen ko men te staan? Wel zijn wij lid van d^n Volkenbond, maar dat dit in stituut niet immer den aangevallene tegen den aanrander vermag te be schermen, behoeft thans wel niet meer uiteengezet te worden. De fei ten hébben zulks bewezen. Het antwoord op de gestelde vraag kunnen wij vinden, indien wij ons een oogenblik bewegen op het gebied der internationale politiek. De gebeurtenissen zijn elkaar in den laatsten tijd in versneld tempo opgevolgd. Men behoeft geen on rustzaaier te zijn, om te verklaren, dat de huidige toestand in vele op- zichten denzelfden ernst wettigt als in 1914. Het is opvallend, dat het initiatief in Europa uit Frankrijk's handen naar Rome en BerUjn is overge gaan. En Parijs is zoo in zijn bin nenlandsche moeilijkheden verstrikt, dat het niet waarschijnlijk is, dat het spoedig weer het heft in handen zal nemen. Nu behoeft het geen betoog, dat de behoudende politiek 15. Kapitein Marduke bleef iets lan ger dan de anderen en sloeg een eenigszins gemeenzamer toon aan dan vroeger. Het verschil was ter nauwernood merkbaar, maar Lady Perivale was er zich toch helder van bewust en joeg hem door ijs koude strakheid en ongenaakbaar beid al heel gauw de deur uit. Vóór het diner sprak hij Mor- daunt nog even in de club. Vondt je het niet gruwelijk vervelend pp Grosvenor Square, Tommy? vroeg zijn vriend. Lady Perivale was bepaald on genietbaar. Als ik in haar plaats was, zou ik mij maar niet in Lon den vertoonen na zoo'n escapade, antwoordde Marduke, die eigenlijk Reginald Stuart Ponsonby heette, maar door zijn vrienden altijd Tom my werd genoemd. Ik kan het mij niet begrijpen, hernam Mordaunt, terwijl hij lang zaam de punt van zyn biljartqueue in Frankrijk, welke bezwaren men daartegen ook mag hebben, voor ons Nederlanders minder riskant is, dan de z.g. dynamische politiek van Rome en Berlijn. Wij weten wel, wat wij hebben, maar niet, wat wij krijgen! Er zouden dan ook redenen te over zijn, om zich ten zeerste on gerust te maken, ware het niet, dat Engeland zich tot het uiterste in spant om olie op de golven en wa ter op het vuur te gooien. Men mag dan ook getuigen, dat de matigende invloed van Londen, een van de weinige hoopgevende elementen van het oogenblik is. Eden heeft nu eenige dagen ge leden te Leamington het een en an der over de Britsche politiek gezegd, dat ook voor ons land van belang is. Hij verklaarde met nadruk, dat de Engelsche soldaten slechts in dienst staan van den vrede. Alleen dan, wanneer het Britsche belang geschaad zou worden, zouden zij in actie treden. En hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zij ook in den strijd zouden worden gewor pen, indien Nederland, België of Frankrijk zouden worden aangeval len. Deze belangrijke verklaring ver dient de allergrootste aandacht, niet in het minst, wijl zij eigenlijk geheel buiten de lijn van de tra- ditioneele Engelsche politiek, die er immer op uit is. zich nergens te binden, valt. Dit moet ons verheugen, omdat wij er thans van verzekerd zijn, dat Engeland ons zonder eenigen twij fel te hulp zal komen, indien ons land het object zou worden voor een niet uitgelokten aanval. Dat deze wetenschap er intusschen niet toe mag leiden, dat wij de zorg voor ons eigen leger verwaarloozen, behoeft geen betoog. Bouwen op eigen kracht is en blijft een eerste ver- eischte. En dat wij al onze aandacht aan onze landsverdediging moeten schenken, klemt te meer, wijl er in de woorden niet slechts een zekere geruststelling, maar ook een waar schuwing gelegen is. Dat een der gelijke verklaring n.l. door Londen werd afgelegd, bewijst, dat de Brit sche regeering den toestand bijzon der ernstig inziet, en dat zij van zins is thans het uiterste te wagen, om den vrede te redden. Daarnaast tracht Londen nog steeds, de Europeesche staten tot samenwerking te bewegen en blijft het zijn bemoeiingen volhouden, om met krijt bestreek en daar zoo ernstig naar tuurde, alsof hij daar en ner gens anders de oplossing van het onverklaarbaar mysterie verwachtte te zullen vinden. ïk heb haar altijd voor zoo'n door en door brave, deugdzame vrouw gehouden. En de manier, waarop ze ons daar straks aankeek, zoo in 't geheel niet be schaamd of verlegen! Het is me een raadsel. Mij ook. Bill. Maar is men er wel volkomen zeker van? Zou hier geen vergissing in "t spel kunnen zijn? vroeg Mor daunt weer, een verkeerden stoot doende. Neen, neen, aan de waarheid valt niet te twijfelen. Ze zijn niet maar door één mensch gezien ge worden, maar door verschillende per sonen. Brander heeft het paar te Ajacclo ontmoet. Hij zag haar in een rijtuig stappen, dat voor het ho tel stond en liep hen bijna tegen het lijf in de koffiekamer. Uit zijn gejaagde manier van doen leidde hij dadelijk af, dat er iets bijzonders aan de hand was. Hij vroeg er den hotelhouder eens naar en kwam van dezen te weten, dat zij daar een veertien dagen gelogeerd hadden als een nieuw Locarno tot stand te bren gen. Onze taak is het daarbij, onze neutraliteit volkomen te handhaven, te blijven vasthouden aan onze vriendschappelijke betrekkingen met alle staten, maar ons anderzijds, on danks alle eventueele steun, militair op alle gebeurlijkheden voor te be reiden. Dezer dagen arriveerde de beken de oud-minister-president der Fran- sche republiek, P. E. Flandin, in ons land. Maandagavond heeft hij onder zeer groote belangstelling in Diligentia te Den Haag een lezing gehouden voor de leden van de Alliance Francaise. Deze rede werd o.m. bijgewoond door de Fransche gezant hier te lande, baron de Vi- trolles, door de ministers Oud en Van Lidt de Jeude en vele andere hoogwaardigheidsbekleeders. Spre ker zeide in zijn rede, die handelde over economisch en politiek liberalis me, onder meer, dat er weliswaar in den laatsten tijd een opleving in de industrie valt waar te nemen, maar dat dit verschijnsel, hoe verheugend het ook moge zijn, toch reden geeft tot ongerustheid, want zoolang de jvereldhandel zich niet herstellen kan, leidt de vergrooting van de productie niet tot een herstel van den algemeenen toestand. Immers, door contingenteeren van den in voeg door trachten alles in eigen land te produceeren, door gesloten economie dus, is de wereldhandel volkomen uit zijn evenwicht ge bracht, en eerst als deze zich abso luut hersteld heeft, mag men de te rugkeer van de oude welvaart ver wachten. Spr. sprak de hoop uit, dat alle liberaaldenkenden samen zul len werken, apt in alle lan.den .der wereld een parlementaire, liberale en democratische regeering te ver krijgen. Zooals men weet, zal er op vijftien December a.s., des morgens om tien uur, op alle Nederlandsche onder wijsinrichtingen een inzameling wor den gehouden voor een huwelijks geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aan H.K.H. Prinses Ju liana en Z.D.H. Prins Bernhard. Aan alle scholen hier te lande zal dezer dagen een circulaire met bij behoorende plaat worden gezonden; mijnheer en mevrouw Randall. Jack Dane heeft hen op Sardinië gezien. De Parkers hebben hen ontmoet in Algiers. Ze hadden daar hun intrek genomen in een hotel van den twee den rang. Ze zaten samen onder een palmboom koffie te drinken en gin gen daarna een rijtoer maken in den omtrek. Van een vergissing kan geen sprake zijn. Een vrouw, zoo mooi als zij, is niet gemakkelijk te vinden, en wat hem betreft't is een rare snuiter, maar een knappe vent, met de manieren van Chester field en de moraal van Robert Ma caire. Mannen van zijn soort schij nen voor de meeste vrouwen iets onweerstaanbaars te hebben. Dat pleit toch niet voor de vrouwen in kwestie, meende Mor daunt, zijn queue weder opnemend, om een nieuwen stoot te doen. Ik kan mij niet begrijpen, dat eene vrouw als Lady Perivale zich zoozeer heeft kunnen compromitteeren en dat voor een man als Rannock die geen haar deugt. De vrouwen kunnen bij onze sekse niet de goeden van de kwa den onderscheiden, en zij beoordee- len hun eigen alleen naar de kleeren. Maar waarom trouwt ze niet voor deze plaat hebben de leerlingen van de Haagsche middelbare scho len ontwerpen mogen vervaardigen, waaruit de beste gekozen is. Niet minder dan acht en dertig ontwer pen zijn binnengekomen en na lang zoeken heeft men daaruit een keus gedaan, n.l. het ontwerp van den leerling Willy Homan. De lithogra fische verzorging van de plaat wordt uitgevoerd door de fa. Lankhout Co. te Den Haag. Niet alleen de jeugd verzamelt echter gelden voor huwelijksge schenken! Bijkans heel Nederland schenkt zijn bijdragen aan de ver schillende comité's, hetzij voor het nationale huwelijksgeschenk, hetzij voor versiering van de straten, kin derfeesten, extra-uitkeeringen aan werkloozen of ouden van dagen, en dergelijke. Vooral in Den Haag na tuurlijk zal er veel werk gemaakt worden van de straatversiering en in nagenoeg alle straten zullen ver sieringen aangebracht worden. Het is te hopen, dat het publiek op den grooten dag van 7 Januari en ook gedurende de bruisdagen zijn volle medewerking zal willen ver- leenen aan de politie en de andere ordebewaarders om te zorgen, dat dat alles zoo vlot mogelijk van sta pel loopt; alleen door absolute ge hoorzaamheid aan de politiemaatre gelen zijn ongelukken, die anders bij een dergelijke groote menschen- massa niet te vermijden zouden zijn, te voorkomen. De politie heeft voor waar geen gemakkelijke taak in de drukke dagen, die voor den boeg staan, en alleen met de volle mede werking van het publiek zullen on gelukken te vermijden zijn. Daarom: allen, die zich naar de Residentie zullen 'begeven om het feest van onze Prinses mede te beleven, moe ten zich stipt houden aan de ver ordeningen van de politie, zij moe ten de op dien dag ingestelde ver keersregels in acht nemen en de politie geen overlast bezorgen. Dezer dagen heeft de Vereeniging voor Nationale Veiligheid te Utrecht een bijeenkomst gehouden, waarop luitenant-generaal M. Raaymakers een rede heeft gehouden over de militaire luchtvaart. Spr. zette uiteen, dat ons land moet beschikken over een voldoende weermacht, om zich in geval van een aanval van het buitenland te kunnen verweren. De ze weermacht moet niet alleen be staan uit leger en vloot, maar ook uit een luchtmacht. Deze luchtmacht nu is verdeeld in twee deelen: de met dien kerel, als ze zooveel van hem houdt, Daar is zij te slim voor. Ze is rijk en heeft geen zin in een man, die er in een jaar of drie alles zou doorbrengen. O, tegenwoordig kan een vrouw haar geld zoo goed vastzetten, dat niemand er aan kan raken. De wet beschermt haar. Jawel, maar niet tegen een verkwister, op wien ze dol is. Bo vendien hebben de ontwikkelde vrou wen tegenwoordig heel vrije begrip pen omtrent den huwelijksband, dank zij den invloed in dezen van romans en kranten. Het is en bljjft een rare geschiedenis, hoe men de zaak ook bekijkt, maar ik vond het onheusch, om geen visite bij haar te gaan ma ken. Zoo dacht ik er ook over, her nam Mordaunt, maar toch geloof ik dat ze ons eigenlijk liever niet bij zich had gezien. Ik hoop maar, dat ze gauw naar haar kasteel in het noorden zal trekken. Dan wordt de zaak misschien wel gauw in den doofpot gestopt. Ze zal daar toch ook niet veel pleizier hebben. Geen sterveling zal bij haar willen komen logeeren. legervliegdienst, dat zijn kleine, lich te vliegtuigen, die werk moeten ver richten in dienst van de landmacht, en de bommenwerpers, die moeten dienen voor het voeren van denstra- tegischen luchtoorlog. Tegen dezen oorlog kan men zich op twee manieren verdedigen: ten eerste door de luchtbeschermings dienst, dat is dus door het aanleggen van bomvrije schuilplaatsen en ten tweede door de luchtdoelartillerie en de verkenningsvliegtuigen. Om zich voldoende tegen een aanval van vreemde vliegtuigen te verdedigen, dient men een soort van alarmstelsel te gebruiken, d.w.z. er zullen over het geheele land verdeeld eenige vliegvelden moeten zijn, die echter van tijd tot tijd van plaats moeten veranderen. Voorts zal men er voor moeten zorgen, dat er een voldoend aantal vliegers beschikbaar zijn, om in tijden van oorlog als oorlogsvEe- gers dienst te doen. Het gewone aantal reserve-vliegers is hiertoe niet voldoende. Men zal er dus toe moe ten overgaan, om een voldoend aan tal mannen in vredestijd een „halve opleiding tot oorlogsvlieger" te ge ven, zoodat zij in geval van oorlog in betrekkelijk korten tijd geschikt kunnen worden gemaakt om dienst te doen als oorlog&vllieger. Ook voor marine en koloniën is een derge lijke staf van reservemannen abso luut noodzakelijk. o Edward VIII zou een huwelijk met een Amerikaansche willen aangaan. De Engelsche pers maakt zich on gerust over zekere geruchten, die sinds eenigen tijd over koning Ed ward de ronde doen. De koning zou van plan zijn om met een Ameri kaansche van geboorte, mevr. Ernest Simpson, in het huwelijk te treden. Mevr. Simpson is tweemaal gehuwd geweest en wordt beschouwd als een intieme vriendin van Edward VIII. De meeste Engelsche bladen zouden dit huwelijk blijkbaar niet graag zien. Zoo schrijft de „Daily Telegraph," dat gr gevallen yjn, waarin de parti culiere kwesties van den constitu- tioneelen vorst van publiek belang zijn. Dit is een van de lasten van het koningschap, doch ook een van Dan kan ze mevrouw Wilfred met haar twee dochters bij zich noo- digen, meende Mordaunt. Die zul len zich wat gestreeld voelen door zoo'n invitatie. Lady Perivale ging drie- of vier maal per week een rijtoer maken in het park op het drukste uur van den dag, als al de rijtuigen stapvoets moesten gaan en de bereden politie den weg vrij moest houden voor de équipages van vorstelijke personen. Sommige dames van haar kennis bogen koel beleefd, als zij haar za gen en zij beantwoordde hun groet even stijf en vormelijk. De heeren, die in de nabijheid van de hekken heen en weer drentelden, spitsten zich, om met een buiging van haar vereerd te worden, maar zij had een eigenaardige manier, om niets van hen te zien, die toch door hen geenszins lomp of krenkend kon ge noemd worden. De meer preutsche onder de dames keken haar aan met niet-herkennende oogen en zij van haar kant blikte hun eveneens strak in 't gelaat, zonder door één enkele spiertrekking te verraden.dat zij zich hen nog zeer goed her innerde uit vroeger tijden. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1