Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 3 Dec. nam. 7.30 u. DE MEDAILLES VAN EEN OUDE VROUW. Zondag 6 Dec. 2.30 en 7,30 u. „KNOKKELBEEN", Operette van H. Caspeele-Hullebroeck. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 6 Dec. nam. 2.u. LA FEMME NUL. Drama in vier bedrijven. Muziek van H. Feirier. Kerk- en Schoolnieuws. SLUIS. Zendingscollecte. De Zendingscollecte alhier gehou den in de Ned. Herv. Kerk heeft een som opgebracht van f 128,60. AARDENBURG. Leden Kiescollege. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier wer den op 30 November herkozen de heeren P. J. Babijn, J. Hollebrand- Bogaard, J. P. Kools en J. v. Strien, terwijl in de vacature A. Buijsse (over leden) herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. Versprille en Iz. Vermeulen. te kunnen verzekeren, dat u er dan een zult vinden ookl Het behoeft wel seen betoog, dat er nu voor de Hagenaars een gou den tijd aanbreekt. De inwoners van de residentie, die bij dergelijke ge legenheden nu eenmaal een streepje voor hebben, zijn heel blij met deze gebeurtenis. Dubbel blij zelfs want „blij nummer twee" om de gulde kens, die in een breeden stroom naar de stad gaan rollen. Reeds nu worden vele lucht- kasteelen gebouwd, want de meeste bewoners van huizen, waarlangs de stoet trekt, droomen schier onafge broken over geld, veel geld, hopen geld. De menschen worden met den dag nerveuzer en doen elkaar reuze verhalen van „hooren zeggen". Daar vandaan de vele overdrijving, waar voor wij in het bggin van ons arti kel waarschuwden. Intusschen zijn ook wjj het er mee eens dat de breede stroom van menschen, die 7 Januari naar den Haag trekt, daar een goede twee millioen gulden zal achterlaten. "Mag men de Hagenaars daarom benijden? Neen, want op hen rust de taak, dien dag als gast heer van geheel Nederland op te treden. En dat zij zich naar behoo- ren van die taak zullen kwijten, staat buiten twijfel. De residentie zal in het begin van Januari door versie ringen van allerlei aard en illumi naties in een ware sprookjesstad ver anderd worden. Ieder Hagenaar stelt er prijs op, zijn huis te versieren. Reeds thans is het moeilijk een tim merman of een electricien vooreen of ander werkje te krijgen. En krijgt men over eenige weken een manke ment aan zijn schakelaar of last van een „vreeselijk piepende" deur, dan zal het licht uit en de deur piepend moeten bljjven tot na 7 Januari! Mogen wij thans hopen, dat er niets meer is, dat onze lezers af schrikt en van een reis naar Den Haag zal kunnen weerhouden, om daar onze geliefde Prinses in het gelukkigste moment van haar leven te zien. BRESKENS. Collecte. De collectevoor het Huwelijks geschenk heeft alhier de mooie som van f 191,43 opgebracht. Het comité voor de Huwelijksfees ten heeft tot voorzitter gekozen Dr J. G. Ramaker, tot secretaris den heer j. C. Spoor en tot penningmeesteres Me* vrouw Tebrunsvelt -Vervaet. De Burgemeester heeft het Eere- Voorzitterschap aanvaard. Hoog water. Tengevolge van het hooge water kunnen de riolen het water niet hou den, en stroomt het de riolen uit, tot zelfs in de Dorpsstraat. Van de duinen zijn stukken weg gespoeld. Het water was zoo hoog, dat de boot om half drie niet meer onder de brug kon komen en terugkeerde naar Vlis- singen. SI.UIS. Benoemd. To' verpleegster bij de afdeeling het Gro, K-Mis afdeeling Retranche- ment— Sluts is I eneemd Me], A. Adri- aanse te Middelburg. Collecte. De opbrengst van de kaartenverkoop ten behoeve „Voor het Kind" bedroeg alhier ruim f 68.— ZUIDZANDE. Ongeluk. Gisteravond keerde de 70-jarige Iz. Luteijn alhier, na familiebezoek huis waarts. Aan den Marlaweg nabij de hofstede van den heer D. Luteijn, is hij onder de passeerende tram geraakt. Hoe net ongeluk gekomen is weet men niet. De man werd v reeselijk verminkt OOSTBURG. Benoemingen. De heer G. Stuy alhier is benoemd tot tijdelijk Opzichter bij de Zuider zeewerken, met standplaats Meden- blik. HOOFDPLAAT. Bij Kon. Besluit is met ingang van 22 November benoemd tot Voorzitter van het Waterschap voor de uitwate ring door de Sluizen bij Nummer Eén in den Hoofdplaatpolder, de heer M. Thomaes, alhier. GROEDE. Huwelijksgeschenk. De inzameling van gelden voor het Nationaal Huwelijksgeschenk, heeft al hier opgebracht f 112,30. 1JZENDIJKE. Aangesteld. Tot Commandant van de Sectie Breskens van het Vrljw. Landstorm Korps Motordienst is met ingang van heden aangesteld de sergeant J. C. A. P. C. Sturm van genoemd Korps alhier. Oefening. Volgende week wordt in de omgeving van Hulst een groote oefening gehou den door het Vr. Landst. Korps Motor- dienst Afd. Zeeland onder commando van den Afdeelings Commandant. BIERVLIET. Uitvoering. Zondagavond gaf de R. K. Dames- tooneelclub „Kunst na Ardeid" haar Se jaarlijksche uitvoering. De zaal was geheel bezet. Mej. J. C. Totté sprak het openings woord uit. Hierna gaf zij een korte verklaring van het historisch spel „Eli sabeth, gravin van Thüringen". Er werd gced en vlot gespeeld. Leuk was ook het spel der kleinen. De mooie costuums trokken aller aandacht. Na de pauze werd de klucht „De kostschool van Juffrouw Prikkelroos" opgevoerd. Het warme applaus aan het einde van dit stukje moet voor den auteur, den heer Vercauteren, die per soonlijk aanwezig was, een ware vol doening geweest zijn. Vervolgens, en tot slot volgde de klucht „Tooneeltriomfen". Nadat de leidster, mej. Totté, nog enkele woorden tot de aanwezigen ge sproken had, bood een der dames haar, namens de werkende leden, een mooie bloemenmand aan, uit dank voor de bekwame leiding. SINT KRUIS. Raadsvergadering. Minder tevreden ontboezemingen en een blij slot Op Vrijdag 27 Nov. 1936 kwam de raad in openbare zitting bijeen onder leiding van Burgemeester A. J. Dhondt. Afwezig met kennisgeving de heer Duininck. Voor kennisgeving werden aangeno men de stukken handelende over: aan sluiting borgstellingsfonds, bezoldiging gemeenteveldwachter en wijziging jaar wedde burgemeester, secretaris, ontvan ger en wethouders. Daarna kwam aan de orde een schrij ven inzake een bijdrage in de kosten der R H.B.S. te Oostburg, hetwelk niet zonder meer zoomaar onder den voorzittershamer doorging. Integendeel minder tevreden ontboezemingen wer den over deze zaak geuit. De R. H.B.S. voor eenigen jaren te Oostburg gesticht, werd door den toenmaligen Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geopend en deze hoogste autoriteit op onderwijsgebied noemde die school een geschenk aan en een eereschuld af te lossen aan Zeeuwsch Vlaanderen W.D.I Besloten werd den tegenwoordigen Minister van O K. en W. daarop te wijzen. De openbare vergadering wordt nu geschorst om den vertegenwoordiger van den Rijksdienst der arbeidsbemid deling, den heer Melse, in de gelegen heid te stellen de nuttige werking van het instituut: Centraal Bureau voor Ar beidsbemiddeling gevestigd te Oostburg nader uiteen te zetten, waarna na her opening der vergadering besloten werd zich bij gemeld bureau aan te sluiten voor het tijdvak 1 Januari 1937 tot 30 Juni 1938 onder voorwaarden vooraf met den vertegenwoordiger van het Rijksbureau overeengekomen, terwijl als vertegenwoordiger voor St. Kruis aan gewezen werd de wethouder Th. M. Bonte. De in ontwerp aangeboden wijzigin gen der begrooting 1936 werd goed gekeurd, evenals een ontwerp verorde ning tot heffen van gelden Inzake bi smettelijke ziekten. Gaf men in het begin der zitting zijn gemoed lucht over de verplichte bij drage aan een onderwijsinrichting, die als een geschenk voor deze streek be doeld was, de vergadering eindigde met een blij slot dewijl de mededee- ling kon gedaan worden, dat de in komsten voor 1937 een meerdere ont vangst te zien gaven, dan waarop men bij het opmaken der begrooting gere kend had, doordat men 50% in plaats van 35% van de zuivere opbrengst der grondbelasting wegens ongebouw de eigendommen zal uitgekeerd krijgen wat voor St. Kruis f 705,— voordeel geeft. Tengevolge daarvan konden de de opcenten op dè personeele en ook op de gemeentefondsbelasting respec tievelijk teruggebracht worden van 180 en 75 tot 150 en 55 waardoor de belastingbetalers f 705 minder hebben op te brengen. In verband hiermede wordt de begrooting 1937 aldus ge wijzigd vastgesteld. Voetbal. Groede II—Hulst III 10 2 Deze wedstrijd is voor Groede een puntenregen geweest. Scheidsrechter was Oosterling. Nadat Groede den toss heeft gewonnen brengt Hulst den bal aan het rollen. Een aantal aanvallen op het doel van Hulst bezorgden Groede spoedig de leiding. Door mooi opzetten volgden spoedig meerdere goals, zoo dat de rast kwam met 4-0. Na de rust scoorde Groede nog 6 maal, terwijl Hulst 2 maal wist te doel punten, zoodat het einde kwam met: 10-2. Groede I—Hulst II 3—2 Deze wedstrijd werd gespeeld onder leiding van scheidsrechter de Groot. Het was een pittige wedstrijd. Na tien minuten spelen wist Groede door een hoekschop de leiding te nemen. Hierna volgde nog een doelpunt, zoo dat de rust inging met 2—0. Na de rust wist Groede den Hulster doelman nogmaals te verschalken. Hier na kwam Hulst goed opzetten en bracht daardoor de stand op 32, met welke stand het einde kwam. De scheidsrechter verdiende een pluimpje voor zijn goede leiding. Boekbespreking. Trygve Gulbranssen. „De Weg tot Elkander". Ingen. f 3,75. Gebonden f 4,50, Uitgave Zuid-Hollandsche Uitg. Mij Den Haag. Velen van onze lezers en lezeressen hebben ongetwijfeld in de twee eerste boeken van Gulbranssen de geschie denis van het geslacht Bjorndal leeren kennen. Maar wat we vinden in dit derde boek „De weg tot Elkander" is van zoon ingrijpende schoonheid, dat we zouden durven beweren dat het de voorgaande deelen overtreft. Ze behooren bijeen, deze werken, hoewel ze elk afzonderlijk een afge rond geheel vormen. De vertaling van Dr. Annie Posthu mus is buitengewoon goed van stijl, terwijl de bandteekening van Anton Pieck een groote aantrekkelijkheid is. 0 Leonard Roggeveen. „De Krant van Kees". Ingen. f 1,00. Geb. f 1,50. Uitgave G. B. van Goor Zonen, Den Haag. Weer een Jongensboek van Rogge veen dat uitblinkt. We kunnen het aanbevelen als een der meest geslaagde jongensboeken. Een boek dat iedere jongen lezen moet. Tjeerd Bottema zorgde voor de Illus traties Andreas Lotzko. „Lafayette". De Ruiter op den Regenboog. 2 deelen. Ingen. f 1.75. Geb. f 2.50. Uitgave van de Wereldbibliotheek Amsterdam. In deze belangrijke uitgave be schrijft Lotzko de geschiedenis van deze vrijheidsheld in de woelige da gen van het Fransche Koninkrijk. In dit met meesterhand geschre ven boek leven wij mede met La fayette's jeugd, roem, val en op standing. Wie zich deze periode van het hofleven van het Fransche Koning schap en opstanding van het volk wil inleven vindt in dit werk een groote voldoening. J. de Koning. „Overwonnen". Ingen. f 1.75. Geb. f 2.25. Uitgave van J. H. Kok, Kampen. Een mooi jongensboek, vol lee ring. Boeiend en spannend geschre- 289. Tot groote verbazing van Baas Draaier, stapten ze zijn molen bin nen. Maar die verbazing duurde niet lang. Hij stak zijn broer de hand toe en feliciteerde hem hartelijk met zijn overwinning. Klaas werd door vader op beide wangen gezoend en de Engelschman sloeg baas Draaier op den schouder van genoegen. „Gauw naar moeder," zei vader. Moeder en Lijsje waren zoo blij ze allemaal weer terug te zien! Ze glommen er heelemaal van. Vader stuurde Krelis, den kecht er op uit. Krelis moest den burgemeester ver zoeken over op de molen te komen. Het boek vertelt de geschiedenis van Henk en Harm. Het is een heerlijk geschenk voor de jongens. Dr. Joh. Wolier. „Van de Fjorden naar de Boroboedoer". Ingen. f 1.25. Geb. f 2.90. Uitgave van Uitg. Mij. ..Liberto" Amsterdam. Deze Deensche schrijver vertelt op prettige wijze zijn interessante her inneringen, welke getuigen van een geheel eigen kijk op steden en vol ken. Na van verschillende landen te hebben verteld, weet hij met fijne, diepe gevoeligheid Indië te schetsen. Het is een zeer belangrijk boek, zeer direct en raak treffend en waar in de schrijver blijk geeft oog voor schoonheid te hebben. Het is verlucht met teekeningen van R. van Looy. W. A. Prestre. „De Solitaire met het eene oor". Ingen. f 2.50. Geb. f 3.25. Uitgave van de N.V. Uitgeverij C. A. Mees, te Santpoort. In de Kristallenserie van dezen Uitgever verscheen dit mooie werk, waarin Willy Prestre, civiel Inge nieur en Officier in het Zwitser- sche leger zijn betrekking verliet om de roep van het ongebonden leven te volgen in de wilde gewesten. Teruggekeerd uit Opper-Birma, waar hij als eerste blanke, na veel gevaren en gevechten is doorgedron gen tot de Oua's en koppensnellers, vertelt hij zijn „solitaire" avonturen. Marktberichten. Maandag 30 Nov. werden de vol gende prijzen gemaakt: Per 70 K G. Z. bonten 2,00—2,30, id. blauwen 2,002,30, id. blauwe eigenheimers 1,801,90, Z. eigenheimers 1,80—1,90, bonten en blauwen poters 1,301,50, Spuische eigenheimers 2,00 2,30, po ters 1,40—1,50, Noordwijker- en Kat wijker- en Hillegommerzandaardappe- len 2,50-3,50, N. H. bonten 1,90- 2,00, id. blauwen 1,902,00, idem bl. eigenheimers 1,80—1,90, Haarlemmer- en Ypolder Bevelanders 1,50—1,60, bonken 1,60 2. Verder per 100 kilo in balen van 50 kilo Nieuwlandschc zandaardappelen 3,00-3,20, Bonken 2,50-2,80. Katkbemesting. Kalk is, evenals stikstof, fosfor- zuur, kali en enkele andere stoffen, voor de plantengroei onmisbaar. De kalk zorgt in de plant voor <Je bin ding van het oxaalzuur, dat in onge bonden toestand schadelijk voor de plant zou zijn, terwijl kalk eveneens noodig is voor den opbouw van ei witstoffen. Niet alle planten bevatten even veel kalk, de hoeveelheid hangt veel al samen met de soort, de groei plaats en soms ook met de bemes ting van het gewas. Bepaalde gewas sen hebben voor een goede ont wikkeling veel kalk in den grond noodig, andere kunnen mét minder volstaan of geven zelfs aan minder 290. En als Krelis toch naar den bur gemeester ging, dan even langs gaan bij slager Lam. Ook deze verzoeken even bij baas Draaier te komen. De burgervader kwam. Hij had een groot pak onder zijn arm. Ook sla ger Lam kwam met haastige spoed. Hij en de burgervader hadden wel zoon beetje begrepen wat er aan de hand was. Slager Lam droeg een doos in de hand. Dat was een hartelijk weerzien! Handen werden geschud en oom Rink gefeliciteerd. Klaas moest de doos, door slager Lam meegebracht, maar eens open maken. de voorkeur. Bekend is o.a. dat lu zerneklaver, roode klaver, erwten, boonen en suikerbieten een grond met een flinken kaikvoorraad ver kiezen, terwijl b.v. de granen, gras sen en aardappelen hieraan minder hooge eischen stellen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de behoefte aan kalk met betrekking tot de aan wezigheid van kalk in den grond niet altijd parallel loopt met de hoe veelheid kalk, die door elk der gewassen aan den grond wordt ont trokken. Een tekort aan kalk in den bo dem ontstaat in den regel niet in hoofdzaak tengevolge van het ont trekken van kalk aan den grond door den plantengroei, doch in de voornaamste plaats tengevolge van het wegspoelen van de kalk uit de .bouwvoor door het afvloeiende re genwater. De hoeveelheid kalk, die per jaar uitspoelt, is niet overal ge lijk. Verschillende factoren oefenen hierop invloed uit. In de eerste plaats de grondsoort. Naarmate een grond meer Idei of humus bevat, wordt de kalk beter vastgehouden en ver loopt de uitspoeling langzamer. Bevat b.v. een grond veel kalk dan gaat de uitspoeling het snelst, terwijl bij het afnemen van den kaik voorraad de overblijvende kalk steeds steviger door den grond wordt vastgehouden en het door stroomende regenwater er dus min der vat op heeft. De uitspoeling verloopt voorts het gemakkelijkst op goed ontwaterde gronden, omdat daar het overtollige water spoedig door den grond zakt en dus gelegenheid heeft op zijn weg de kalkdeeltjes, via de greppels of drains mede naar de slooten af te voeren. In jaren met veel regen val zal er dus, vooral op gronden waarvan de ontwatering goed in orde is, als regel meer kalk uitspoelen dan in regenarme jaren. Verder heb ben de diverse gewassen door hun verschillende diep e van beworte ing en verschil in beschaduwing van den grond, invloed op de uitspoeling van kalk uit den grond, terwijl ten-lotte ook de vorm, waarin de kunstme t stoffen worden toegediend, daamp van invloed zijn. Het aantal factoren, dat de mate van uitsjjoeling van de kalk uit de bouwvoor kan beïnvloeden, is dus vrij groot, zoodat het niet te zeggen is hoeveel kalk er jaarlijks met het regenwater uit een hectare grond verdwijnt. We mogen evenwel op grond van genomen proeven aan nemen, dat de hoeveelheid kalk, die in ons regenrijk klimaat jaarlijks uit spoelt, heel wat grooter is dan de hoeveelheid, die door de gewassen aan den cultuurgrond wordt onttrok ken. Noodzakelijk zal het dan ook zijn, om regelmatig te kalken, terwijl ook veel kan worden bereikt door het gebruik van stalmest en kalkhou- dende kunstmeststoffen Ka'.kbene-.- ting is noodig wil men ieder jaar een maximale oogst halen, daarom houde men er rekening mede bij het opmaken van het jaarlijksch he mes tingsplan.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2