BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. Kou geval op de luchtpijpen? AKKER's versièrkle ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 3®ttieexv\e ^vesVexvj o HUWELIJKSFEESTEN Oproep tot de Bevolking. Den zevenden Januari zal het Feest zijn in Den Haag! Maar niet alleen in de Residentie; alom in den lande zal men de Vorstelijke bruiloft mede willen vieren, omdat thans ons geheele volk 'n paar extremisti sche dwazen uitgezonderd in het Koninklijk Huis den besten waar borg ziet voor het behoud van onze staatsinstellingen, van onze burger rechten, van onze geestelijke vrijheid bovenal. Het woord, dat de Ko ningin bij het Regeeringsjubileum m 1933 sprak: „Wij willen onszelf zijn en blijven" geeft wel zeer duidelijk aan, wat het Ncderlandsche Volk denkt en voelt. Ook Breskens zal getuigenis wil len afleggen van zijn medeleven met het Huis van Oranje. Het uitvoerend Feest-Comité is thans definitief samengesteld onder het Eere-Voorzitterschap van den Burgemeester; het zal zijn taak ener giek aanpakken en heeft reeds een aantal sub-commissies gevormd om de verschillende onderdeden voor te bereiden, te weten: de school- en kinderfeesten (onder leiding van den heer J. C. Spoor); de straatversiering, optochten met praalwagens, visschersvloo.revue (o. 1. v. den heer Iz. de Hullu); de feestelijke bijeenkomsten en Oranje-f.lm-vaorstelii.igen (o. 1. v. ondergeteekende het gedenken van onze ouden van dagen en minvermogenden (o. 1. v. den heer Iz. de Hullu). Dit alles en nog veel meer willen wij. Het kunnen zal afhangen van onze medeburgers! Op Woensdag en Donderdag zullen de Comité leden huis aan huis een lijst ter inteekening aanbieden. Geeft allen naar vermogen en Breskens zal weer eens feest vieren op een wijze, die de menschen van heinde en ver zal doen toestroomen naar ons fiere, flinke dorp. Namens het Comité, J. G. RAMAKER, Voorzitter. 14. o Juffrouw Rodney wist haar over te halen, om iets te zingen, maar Lady Perivale was niet bij stem. Zij zong „Es war ein König in Thule" met veel minder klem en goed dan anders en speelde daarna een paar inpromptu's van Schubert en Schumann, terwijl Suze eenige nieuwe tijdschriften doorbladerde Zij scheidden, zonder eenige toe speling op het schandaal gemaakt te hebben, behalve dien bitteren uit val betreffende de portretten. Adieu, Grace! Ik heb het zoo heerlijk gevonden, om eens een rus tig avondje met je samen te zijn. Kom je heel gauw weer eens bij mij, Suze? Zoodra jij er een paar uur kunt uitbreken, moet je bij mij komen lunchen of dinee- ren. In trage eentonigheid ging de week om. Lady Perivale kreeg een massa brieven, maar het waren voor het meerendeel aanvallers op haar De scheepvaartinspectie en de Zeeuwsche kustvisscherij. o Ingrijpen niet cngewenscht, wèl ongelegen. Regeeringshtlp voor de kleine kustvisscherij dringend noodig. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt. Sedert 1909 heeft Nederland een Schepenwet, die naast andere nuttige doeleinden er naar streelt scheepsrampen te voorkomen. Te dien einde mag geen schip buiten gaats gebracht worden, dat niet zee waardig en behoorlijk uitgerust is. De Scheepvaartinspectie ziet hierop toe en geeft een certificaat van deug delijkheid af wanneer alles in orde is. Langen tijd werd naar onze kust- visschersscheepjes niet omgekeken. Ze werden vrij goed onderhouden, ernstige rampen deden zich weinig voor en niet steeds voeren zij zoo ver uit de kust, dat naar het oordeel van „hoogerliand" de Schepenwet geacht kon worden voor hen ge schreven te zijn. Eenige jaren geleden echter be gon de Inspectie zachten drang uit te -oefenen. Men bevat het verbeteren der lichten aan, men wees op het onvoorzichtige om geenerlei red dingsmateriaal aan boord te hebben, kortom men werkte opvoedend en, daar de kosten betrekkelijk gering waren, met succes. Allengs is men toen verder gegaan. Te Vlissingen werd een ambtenaar gedomicilieerd en thans eischt men, dat alle vaar tuigjes, die zich wagen buiten de lijn, loopend van de Belgische grens aan de zeezijde naar de Westpunten van Walcheren en Schouwen, in het bezit van een deugdelijkheidscertifi caat zijn. Dit is voor onze arme kustvis- schertjes een ramp, grooter dan waarmede de natuur hen in het laat ste decennium bezocht heeft. Onge twijfeld, de ambtenaren der Scheep vaartinspectie treden met beleid en tact op, zelfs wanneer de visschers hun wel eens héél duidelijk te ken nen geven, dat hun tusschenkomst nu niet bepaald met gejuich begroet wordt. Ook kan men niet zeggen, dat den visschers het pistool op de borst gezet wordt. Men geeft hun ruim den tijd het noodige te doen, adviseert gaarne bij het verrichten van herstellingen en algemeen ziet men in visscherskringen jn, dat deze dienst, in het belang van hun veilig- beurs programma's voor liefda digheidsconcerten inschrijvingsbil jetten voor ziekenhuizen, circulaires, enz. geen enkele brief of invitatie kaart van iemand van beteekenis. Den volgenden Woensdag, haar receptiedag, kreeg zij wel bezoekers, maar geheel andere dan het vorig jaar, en op het plein stonden thans geen gele barouchetten en Fran- sche victoria's te wachten. Een bont opgeschikte weduwe met twee op zichtig gekieede dochters, die zij niet anders kende dan van liefdadig- heidsbazars en altijd zorgvuldig op een afstand had gehouden, kwam het salon binnenstappen, gevolgd door haar twee telgen met brutale wipneuzen en verdacht roode lippen en overladen met valsche juweelen. Ik weet, dat u Woensdags al tijd thuis bent te treffen, Lady Pe rivale en daarom ben ik zoo vrij, even bij u te komen in de hoop, dat ge u wel zult interesseeren voor den bazar in de manége. Het geldt zulk een goed doel: het verschaffen van fietsen aan gouvernantes en on derwijzeressen, die er zelf geen kun nen bekostigen. U kent toch wel mijn dochters, Flora en Nora? Grace was koel beleefd. Zij be- heid, nuttig werk verricht. Onze visschers echter zijn de laat ste jaren doodarm geworden. De af zet van garnalen laat ontzaglijk veel te wenschen over, visch is er weinig, de regeeringssteun is niet zoo als men wel gehoopt had. Levert het bedrijf al een enkele maal een klein weekloontje op, aan het schip komt men altijd te kort en aan het doen van reparation valt dus niet te den ken. Soms kon de interest nog be taald worden, veel vaker ging ook dat niet en afgelost is er de laatste jaren slechts in uitzonderlijke geval len. Zoo zullen dan straks een paar scheepjes uit de vaart genomen moe ten worden, omdat het onverant woord is er zee mede te kiezen. Zeker, gelukkig heeft de Inspectie ingegrepen vóór dat er onherstel bare rampen gebeurd zijn. Maar de visscher bekijkt dit geval begrijpe lijkerwijze ook van een anderen kant. Zijn scheepje, zijn trots hoe klein en zwak het ook is, ligt nu waarde loos aan den kant. Zijn karig stukje brood kan hij er niet meer mede verdienen. Geld opnemen om het weer met een nieuw of beter vaar tuig te probeeren, kan hij evenmin, omdat zijn schuld op het afgekeurde nog lang niet afbetaald is. Hier moet de regeering helpend optreden, is dan ook de algemeene opinie in ons gewest. Immers draagt zij voor deze ontwikkeling goeddeels de schuld. Bijna een kwarteeuw werd de Schepenwet ten onrechte op de kustvisscherij niet toegepast. Nu men de goede jaren, waarin het meerendeel der visschers zonder al te veel moeite aan de eischen dier wet had kunnen voldoen, voorbij heeft laten gaan, mag men in dezen benarden tijd niet verlangen, dat de menschen voorzieningen bekostigen, die hoe gemotiveerd ook ver boven hun financieele mogelijkheden gaan. De regeering helpe, en helpe spoe dig! Kan ook ik iets van den vorslelijken huwelijksstoet zien? o Sinds den dag, dat de datum van het huwelijk van onze Prinses met Prins Bernard is vastgesteld en de route, die de huwelijksstoet zal vol gen, is bekend gemaakt, hebben de verhalen over de prijzen, die men betalen moet, om iets van de feeste lijke gebeurtenis te zien, een bijna loofde, dat zij eens over die fietsen zou denken en begon daarop thee te schenken. Flora en Nora namen zoo elegant mogelijk plaats op een der sofa's en lieten met bewonderende verba zing hun blikken glijden door de prachtige salons, onwillekeurig een vergelijking trekkend tusschen de omgeving, waarin zij zich thans be vonden en hun huiskamer in West Kensington, waar zij, als de wind plotseling kwam opzetten en zij bang werden voor tocht, met de eene hand het raam konden dichtdoen en tegelijk met de andere de deur. Wat was alles hier prachtig en weelderig, en toch was Lady Peri vale maar de dochter van een een voudig dorpspredikant I Zij waren opgetogen over haar schoonheid en prentten zich goed in het geheugen hoe zij gekleed was. Zij had een crèmekleurige zijden japon aan, door een der eerste modistes gemaakt, zoo dat met arbeidsloon en alles en al les, deze twintig meter Chineesche zijde een waarde van veertig guinjes vertegenwoordigden. Aan deze ja pon alleen was meer werk geweest, J,an aan zes van Nora, ofschoon deze haar ochtenduren voor 'tmee- schrikwekkenden vorm aangenomen. Schrikwekkend want de bedra gen, die men veelal hoort noemen, zijn van dien aard, dat de Nederlan der, die gaarne een bedragje wil uitgeven om deze unieke gebeurtenis van nabij mede te maken, tot de conclusie moet komen, dat het voor zijn portemonnaie die ondanks economische opleving nog steeds niet te dik gespekt is gezonder zal zijn, indien hij dien dag maar thuis blijft. Het is daarom goed, eens uit een te zetten, hoe de zaken wer kelijk staan en er voor alles op te wijzen, dat er voor een ieder, die zien wil, ook een plaatsje te vinden is, mits men dan eventueel wat kou op den koop toeneemt. Allereerst zij gezegd, dat ons bij informatie gebleken is, dat de prij zen, die men vraagt voor plaatsen binnenshuis en op de tribunes dat zijn dus „verwarmde" plaatsen variëeren tusschen vijf en vijftig gulden. Slechts in de onmiddellijke nabijheid van de Groote Kerk, waar het huwelijk voltrokken wordt, vraagt en betaalt men ook! meer dan f 50 voor een plaats. Van dergelijke „verwarmde" plaat sen zullen er volgens een ruwe schat ting ongeveer een 100.000 aanwezig zijn. Velen daar van zijn reeds ver huurd, maar het meerendeel is nog verkrijgbaar. Daar het voor onze lezers, waar van er velen ongetwijfeld naar een warm plaatsje reflecteeren, niet al tijd even gemakkelijk zal zijn zelf naar de residentie te trekken, om voor 't huren van plaatsen te zor gen, heeft ons blad,, meenende zijn abonneé's hiermede een dienst te kunnen bewijzen, zijn Haagschen correspondent verzocht, lijsten aan te leggen van de plaatsen, die nog verkrijgbaar zijn. Indien de lezer ons opgeeft, hoeveel plaatsen en te gen welke prijzen hij wenscht, zijn wij gaarne bereid hiervoor op de best mogelijke wijze zorg te dra gen. Maar nu zij, wier budget het hu ren van een plaats niet toelaat? Zoo als al gezegd, ook voor hen bestaat er alle gelegenheid den huwelijks stoet te zien. Al eenige malen zijn wij den weg langs geweest, dien de stoet op 7 Januari a.s. zal volgen. Wij hebben de huizen bekeken en geteld - zoo kwamen wij tot het aantal van omstreeks 100.000 „ver warmde plaatsen" de lengten en de breedten der verschillende stra ten, lanen en pleinen gemeten, de terreinen aanschouwd, waarop de tri bunes zullen verrijzen, kortom, wij rendeel aan haar naaimachine door bracht. Wat moet het toch heerlijk we zen, om zoo rijk te zjjnl dacht Flara. En wat geeft een dame met zoo'n prachtig huis op Grosvenor Square en wit gepoeierde lakeien nu om zoo'n schandaal? Het is meer dan bespottelijk, dat mama zoo met haar te doen heeft en zoo meewarig over haar spreekt. Flora en Nora zullen Lady de Green in de thee-tent helpen, deelde mevrouw Wilfred mede. Het plan bestaat, om echt Chineesche kopjes te nemen en bij de thee sandwiches te presenteeren. Nora heeft een Duitsche vrien din, die wel dertig soorten van sand wiches kan maken, zeide Flora. Ik geloof, dat men in Berlijn nog meer daarnaar vraagt dan of iemand op de hoogte is van Wagner's muziek. Drie jongelui traden binnen, ter wijl de thee werd rondgediend. Lady Perivale kende hen zeer goed, maar zij hadden geen voorname en toon aangevende moeders en zusters, zoo dat hun komst geen bepaald cachet gaf aan Lady Perivale's receptiedag. Grace vond hen ook wel wat al te onstuimig in hun blijdschapsbetui- Die snQdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelgk gaan hoesten. Past op, grypt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zun bijzondere samenstelling ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest. Griep, Bronchitis, Asthma is werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bü de aanwending ondervinden. Venaards prijzen75 ct. f 1.26, f 2.-, f 3.50 p. Ifacon. hebben ons een beeld gevormd, over het aantal menschen, dat in de ge legenheid gesteld zal zijn, den stoet voorbij te zien trekken. Wij zijn daarbij uitgegaan van het feit, dat er op een vierkante meter grond on geveer zes menschen betrekkelijk ruim kunnen staan. Zulks als grond slag van onze berekening nemend, komen wij tot een totaal van vijf tot zes honderd duizend menschen, die den stoet voorbij kunnen zien trekken. Mogen wij onze lezers, die van plan zijn op 7 Januari naar de re sidentie te gaan, een goeden raad geven? Tracht u dan geen plaats te veroveren in het centrum van de stad, d.w.z. in de nabijheid van de Groote Kerk. Men kan er van op aan, dat deze plaatsen wellicht al op den avond van 6 Januari zullen worden ingenomen door de meest fanatieke Hagenaars, wier liefde voor ons Koninklijk Huis zoo groot is, dat zij er ongetwijfeld een nacht van koulijden voor over hebben, om onze Prinses met Haar Gemaal statig de kerk te zien binnentreden. Komt men van buiten Den Haag zoekt u dan een plaatsje op het ruime Carnegieplein, of op de bree- de Laan Copes van Cattenburg en Je Nassaulaan. En wij meenen u gingen over haar terugkeer in Lon den. Zjj hoopten, dat Lady Perivale weer als vanouds zulke genotvolle partijen zou organiseeren' en dat zij niet al te lang zou wachten met het verzenden van haar uitnoodi- gingskaarten. Het seizoen duurt maar zoo kort. Vóór half Juli trekt iedereen al weg naar de een of andere Duit sche badplaats, om daar een kuur te ondergaan, zeide de jonge Mor- daunt, ambtenaar aan het Departe ment van Marine. Geen hunner vroeg Lady Perivale, waar zij den winter had doorgebracht. Zij er gerde zich over hun zoogenaamde kieschheid, zij vond het onverdra- gelijk, dat zij in haar drie salons niemand anders aantroffen dan die onuitstaanbare mevrouw Wilfred met haar nog veel onuitstaanbaarder dochters Flora en Nora. Zij zou veel liever alleen geweest zijn. Maar zij had zich stellig voorgenomen, op Grosvenor Square te blijven en moest nu den moed hebben, om alles en iedereen te trotseeren. Niemand bleef lang. Mevrouw Wjlfred voelde wel, dat zij niet bijzonder welkom was, en de heeren zagen duidelijk Lady Perivale's ontstemdheid.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1