BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Rechtszaken. 46ste Jaargang Vrijdag 27 November 1936 Nummer"4191 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1 25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10.75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Het Proces van Maarschalk Ney [1815]. (Slot). Maar Ney kon het weten gelijk degenen die hem réchtten: zijn von nis was geveld, nog voordat de be raadslagingen een aanvang hadden genomen. Slechts kan verwonderen de groote meerderheid, d e zich voor de doodstraf uitsprak. Op 131 aan wezige pairs, stemden er 128 voor de doodstraf, 17 voor deportatie, 5 pairs onthielden zich en 11 stemmen werden ter zijde gesteld, wijl te nauwe verwantschap werd aanwezig gerekend. Op zichzelf zegt die meer derheid niets, gerekend, dat de pairs bijna allen tot de royalisten behoor den en dat het verbolgen koning schap slechts de meest vooraan staande dienaren van Napoleon daar in had opgenomen ter bescherming eensdeels van eigen veiligheid, ter betooning anderzijds van z.n. ver gevingsgezindheid. Wel echter valt het pijnlijk op, als de historie-schrij ver onder degenen, die voor den dood van Ney stemden, moet ver melden een graaf de Beauharnais, een markies van Chateaubriand, een hertog van Bellune, een graaf Lau- riston, een graaf de Castellane, een graaf Dupont. De 17 pairs, die voor de deportatie stemden, behoorden het zij te hunner eere aangetee- kend bijna allen tot den ouden Bourbonschen adel; de hertogen van de Broglie en Montmorency, de gra ven van Chasseloup en van Fon- tanes waren er onder. Zoo behoor den ook tot de vijf leden, die zich wenschten te onthouden, de hertog de Choiseuil, wiens adel zeker niet van den Napoleontischen tijd was, de markies van Aligre en de graven de St. Suzanne en de Brigode. Voor Ney zelf, die veel minder den dood dan de oneer voor zijn kinderen vreesde, moet de vermelding van de namen dergenen, die hem den dood inzonden, toch wel een pijnlijk iets zijn geweest. Het einde is spoedig na de uit spraak gekomen. Mevrouw de Ma- réchale en haar kinderen, een drie tal jongens, waarvan de oudste nau welijks twaalf jaar was, werden den volgenden ochtend te half vijf bij Ney toegelaten; zij vonden hem rustig slapende. Mevrouw Ney viel in zwijm; Ney wist haar in het oor te fluisteren, dat het nog tijd zou zijn om aan den Koning genade te vragen, genade op welke Hij niet hoopte, maar door welke hij zijn vrouw van dit treurig tooneel tracht te te verwijderen. Zij beproefde het, maar tevergeefs; de Koning was „zoo vroeg in den ochtend niet bij de hand". Toen dit eindelijk het ge val was te half tien, was het bericht van de fusileering reeds ingekomen. De officier, in wiens handen de com mandant van Parijs Ney moest over geven, wendde de oogen van zijn slachtoffer af; de soldaten, aan wie Ney toeriep, dat zij recht op het hart moesten mikken, trilden van emotie. En toch had men de voor zorg genomen om hen te kiezen uit de Vendeeërs, uit de trouwste aanliangers van het Koningschap, maar men kon niet anders nemen dan Franschen, die in Ney gevoel den een der goede zonen van de natie, opgekomen door eigen kracht uit de laagste klasse. Hij viel, door drie schoten in het hart getroffen; dien nacht bewaakten de zusters de la Charité zijn stoffelijk overschot, dat den volgenden dag werd be graven. Maar lang bleef het niet op de plaats, waar men hem, tot op het einde het misdadige zijner veroordeeling uitschreeuwend, had terechtgesteld; reeds in 1831 werd de overbrenging van dit stoffelijk overschot naar het Panthéon ge vraagd, neen geëischt en in 1853 werd deze, in tegenwoordigheid van Keizer Napoleon 111, met groote plechtigheid voltrokken. Toen had men tegenover de maréchale reeds een eerste daad van herstel gedaan, men had haar een jaarlijksche rente van 25.000 francs toegekend. Het schavot brengt geen vrienden, zoo schreef de moedige maarschalk Moncey aan Lodewijk XVIII, toen hij het hem opgedragen voorzitter schap van den Krijgsraad, geroe pen om den prins van de Moscowa te oordeelen, weigerde. Deze Bour bon stoorde er zich niet aan, ge lijk er in de geschiedenis geen Bour bon bekend is, die ooit naar ande ren dan slechten raad heeft ge luisterd. Meer dan eens heeft bij de verhooren voor de pairs Ney toege klonken, dat Europa zijn veroordee ling wenschte en toch hebben de regeerders van Frankrijk het ver nederende van een dergelijke ver oordeeling niet gevoeld. Neen, zij hebben er zelfs toe medegewerkt, dat Murat, als onafhankelijk sou- verein toch erkend, door eenzelfde lot werd getroffen. Kan men de ver oordeeling van Ney formeel recht matig noemen, hoewel materieel de grootst denkbare domheid die van Murat was ook formeel ontoe laatbaar. Hoe zou men het Napo leon aangerekend hebben als hij den vroegeren krijgsmakker Bernadotte, na eventueele gevangenneming, ter dood had veroordeeld wegens aan sluiting bij zijn tegenstanders? Maar aan den anderen kant, men rekene der Restauratie het tegen Ney uit gesproken vonnis niet te zwaar aan; men zie het in de lijst des tijds. Integendeel, het mocht voor Ney een soort eer heeten, dat op zijn hoofd zich de fiolen van aller toorn uitstortten; dat men hem onder de Maarschalken van Napoleon zoo een uitstekende rekende, dat men met hem Napoleon zelf dacht te tref fen. En aan den anderen kant, moet niet ter eere van de Fransche natie worden erkend, dat niet zoo gemak kelijk het land kan worden gevon den, waar men een nationale schan de, aldus van alle wettelijke voor zorgen omringd, zoo spoedig zou hebben hersteld. Want, slechts kor ten tijd nadat hij in het Panthéon was bijgezet, verrees het standbeeld voor Ney te Parijs, en later verrees er een voor hem te Metz, dat nu weer opnieuw op Franschen bodem staat. Michael Ney, van eenvoudig sol daat opgeklommen tot maarschalk en pair van Frankrijk, had gemak kelijk, na den val van Napoleon, naar Amerika of Zwitserland kunnen uitwijken en zich met de zijnen en zjjn fortuin in veiligheid stellen. Hij heeft het niet gedaan; ljjj heeft ver kozen de eer zijner kinderen te red den. Daarin is hij geslaagd, want op dit oogenblik neemt de adellijke familie der Elchingen in Frankrijk een voorname plaats in, en geen is er, die zijn achterkleinzonen verwijt, dat zij afstammen van een wette lijk ter dood gebrachte, neen, veel eer benijdt men hen de glorie, ver bonden aan zijn naam, zelfs door middel van dit geding, dat veelmeer de aanklagers dan den beklaagde trof I Tnii De >,KaIi" bemesting der graangewassen. In een vorig artikeltje wezen wij op de noodzakelijkheid van een vol ledige bemesting der wintergranen. Dat hiertegen echter nog vaak ge zondigd wordt, dat dikwijls van een oordeelkundige bemesting geen spra ke is, waardoor dit belangrijke on derdeel van het bedrijf lang niet zoo rendabel is als mogelijk zou zijn. Dat bij de zoo sterke uitbreiding der graanteelt de volledige bemes ting geen gelijken tred daarmee ge houden heeft en vooral de kali in het gedrang gekomen is. Wij ontvingen dezer dagen een keurige brochure getiteld: „De „Kali" bemesting der graangewas sen," geschreven door den heer M. v. d. Broek te Boxel, welke wij in handen van alle graanverbouwers zouden wenschen. En dit is mogelijk want deze brochure is aan onder staande adressen gratis verkrijgbaar. Schrijver geeft in het begin in Algemeene opmerkingen" een kor te, maar duidelijke omschrijving van den invloed der kali op de granen in het algemeen. Die invloed ljeeft betrekking op: le. de ontwikkeling en de opbrengst; 2e. de stevigheid van het stroo; 3e. de aantasting door roestzwammen 4e. de kwaliteit. Een te kort aan kali wreekt zich bij den groei der granen. Deze reageeren op kaligebrek door een minder krachtige wortelvorming, een onvoldoende uitstoeling, een te dun nen stand, slap stroo, een te ontijdig, soms plotseling rijpen, een te klein blijven der korrels, een te geringe opbrengst en een zwak weerstands vermogen tegen aantasting door sommige zwammen. Dat er nauwe samenhang bestaat tusschen de kalivoeding en de ste vigheid van het stroo is aan de practijk zeer goed bekend. Het stroo wordt door de kali niet alleen gro ver, maar ook vasten wat toege schreven moet worden aan een bete re ontwikkeling der steunweefsels. In niet geringe mate vergroot de aanwending van kali het weerstands vermogen tegen de aantasting van zwammen, speciaal roest en meel dauw. Dit is aan de practijk minder bekend, maar door verschillende on derzoekingen is het, meer voor de Roestzwammen. onomstootelijk vast gesteld. Inzake den invloed der kali op de korrelkwaliteit kan hier volstaan wor den met de mededeeling, dat de flink ontwikkelde, stukkige korrels alleen verkregen kunnen worden bij een krachtige kalibemesting van het graangewas. Verder bespreekt het geschrift de doelmatigste en voordeeligste kalibe mesting der verschillende graange wassen benevens de beste tijd van aanwending op zand- en kleigrond. Het is nu nog tijd voor de kali bemesting der graangewassen De leerzame brochure is op aan vraag gratis verkrijgbaar bij de N.V. Vereenigde Kalimij. Heerengracht 342, Amsterdam. Verder aan het Landbouwkundig Bureau „Zwolle,' Prins Hendrikstraat 2. Zwolle en ook aan het Landbouwkundig Bu reau „Breda," Koninginnestraat 41 Breda. 287. Klaas met een vuurrood hoofd, zijn woede bekoeld, stond ineens buiten het station in het groote stadsgewoel. Auto's snorden af en aan. Trams zetten zich in beweging en menschen draafden langs hem heen en duwden hem opzij. Hij keek links en rechts en zag heele hooge huizen en heele breede straten^ zoo- dat de menschen er poppetjes bij leken. Maar er werd hem geen tijd gegund om lang te kijken. De boot lag al aan den steiger, waar ze mee weg moesten. maakt dat zich thans wreekt het nie- gevolg geven aan de reeds vericheit dene jaren geleden o.m. in de Eerste Kamer verdedigde gedachte om met de meeste kracht een concentratie te bevorderen van de tramwegonderne mingen in Nederland, ongeveer zestig in getal, welke reeds destijds een kommervol bestaan leidden Vele leden stelden de vraag, of niet alsnog in sterke mate tot bevordering der concentratie op dit gebied kan worden overgegaan. Zij vroegen zich af, of b.v. de fusie van alle tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet als ver plichting tegenover de van staatswege geboden hulp kan worden opgelegd. Is het juist, zoo werd gevraagd, dat geen gevolg is gegeven aan den aan drang van de zijde van de Provinciale Staten van Zeeland geoefend, om een boekenonderzoek in te stellen? Eenige leden verzochten te mogen vernemen, of de regeering redelijke verwachtingen heeft, dat, na een even tueele saneering, de exploitatieuitkomst, na toekenning van een matig dividend, nog een overschot zal laten tot aflos sing van vorderingen (en/of inkoop van obligatiën). Sommige leden vreesden, dat, al zou in den staat van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij thans ver betering worden gebracht, waarborg voor een goede toekomstige exploitatie toch niet zal zijn te verkrijgen. Eenige leden, van gelijk gevoelen, meenden, dat het aanbeveling zou verdienen, deze ex, loitatie in handen te geven van de Nederlandsche spoorwegen. 288. De boot toeterde nog eens voor de te laatkomers. Ze liepen hard naar den overkant op de boot gf. Net Joijtijds I Weg voeren ze, een groot water over, vol met allerlei soort van schepen en booten. Echte groote zeekasteelen voeren ze langs, waar naast hun boot wel een roei boot leek. Langs dokken, waarin schepen ter reparatie lagen en langs fabrieken met rookende schoorstee- nen. De boot bracht hen naar de tram, waarmee ze naar een dorpje dicht bij hun eigen dorpje reden. Vandaar liepen ze over het ijs naar huis toe. vervoer van suiker met behulp van een rijwiel, f 30 s 15 d. P. F. V., 24 jaar, vrachtrijder te IJzendijke, rijden met een motorrijtuig zonder dat de daarvoor verschuldigde belasting werd betaald, f 10 s 5 d. P. C. d. B., 48 jaar, caféhouder te Breskens, f 10 s 5 d. J. A. F-, 53 jaar, slager te O. W. Souburg, verboden vervoer van siga rettenpapier, suiker en zalm onder IJzendijke, f 40 s 20 d. en f 10 s5d. Kerk- en Schoolnieuws. Tramwegen ln Zeeuwsch Vlaanderen. Aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vermindering van de vordering op de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-Maatschappij, gevestigd te Terneuzen, wegens rentelooze voor schotten voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, ontleenen wij het volgende: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp werd de opmerking ge- Politierechter te Middelburg. Rijksbelastingzaken, Uitspraken van Dinsdag 24 Nov. A. A. W., 36 jaar, werkman te Bier vliet, verboden vervoer van suiker en weigering visitatie f 20 s 10 d. en f 15 s 5 d. L. de B. 16 jaar, melkslijter te IJzen dijke, verboden vervoer van suiker met behulp van een rijwiel, f 20 s 10 d. A. H. C. de S. 22 jaar, landbou wersknecht te Zevenbergen, verboden School voor Ambachtsonderwijs. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende: Bij velen zal de vraag naar voren komen, is er verband tusschen ambachts onderwijs en Zending. Wij denken daarbij aan de ambachtsschool te Wa sjan jMinahassa), die onder leiding staat van den heer Joh. Dijkhuis en waaraan een internaat verbonden is. Bij oppervlakkige beschouwing is het voornaamste van deze inrichting van onderwijs, dat in het programma zijn opgenomen de vakken: smeden, timme ren, meubelmaken, hand- en vakteeke- nen en herhalingsonderwijs, d.w.z. les in rekenen, meetkunde, taal en lezen. Voorts worden allerlei werkstukken afgeleverd. Maar naast deze practische waarde zouden wij de aandacht willen vestigen op de paedagogische en evangelisee- rende zijde. Daarbij denken we vooral aan het internaat, waar de leerlingen onder de directe leiding staan van den heer en mevrouw Dijkhuis, die zich voortdurend met de Jonge menschen be moeien en wier tactvol optreden van grooten invloed is op zoovele jonge levens. Verder is tot hun beschikking een bibliotheek met Malelsche boeken en zijn de Maleisehe bladen op de lees tafel zeer welkom. Wat bovenal een verblijdend teeken is, is dat er voor de wekelijksche sa menkomsten veel belangstelling is. Men vergadert graag en praat graag te zamen over de verschillende onder werpen. De Minahassische jeugdleider Paul Tiendas houdt geregeld lezingen voor de leerlingen, waarin gehandeld

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1