gebonden Boeken Provinciaal Nieuws. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws Koninklijke Boekhandel E. Boom-BliekBreskens. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 29 Nov. 2,30 u. „DE KUISCHE SUZANNA", Muziek van J. Gilbert. Zondagavond 29 Nov. DE MEDAILLES VAN EEN OUDE VROUW. 'RANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 29 Nov. nam. 2,u. MIGNON, )pera in 3 bedrijven. Muziek van d' Ambroire Thomas. Cerk- en Schoolnieuws. SCHOONDIJKE. Aangenomen. Aangenomen het beroep naar de led. Herv. Gemeente Termunten en lorgsweer door Ds. Snijdelaar alhier. BIERVLIET. Aanstelling leerkracht. Door de bezunlgingen bij het lager nderwijs kwam aan elk der drie scholen deze gemeente een leerkracht op /achtgeld. Thans vernemen wij, dat et leerlingenaantal bij de R.K. school lit jaar van dien aard was, dat met igang van 1 Januari a.s. weer een 4e ïerkracht aangesteld kan worden. Op en inmiddels geplaatsten oproep heb- 'en zich 8 sollicitanten aangemeld. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 November 1936. Biervliet ',30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 1,30 uur Ds D. Goudzwaard. .30 uur Zondagschool. 1,30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand ',30 uur Ds Visser. Nieuwvliet i,30 uur Ds Derksen. Oostburg i,30 uur Ds Faber. letranchement ',30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 1.30 uur Ds Snijdelaar, Collecte Ktnderzorg. Waterlandkerkje ',30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. '.30 uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 1,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. ',30 uur Da L. C. Dufour. sen diertje van slechts enkele mm. ang. Men legt nu uitsluitend moer- seibladeren bij de rupsen, ze kruipen lier direct op. Het is merkwaardig loe snel deze dieren groeien. Na 40 tot 50 dagen zijn ze spinrijp, :e zijn dan c.a. 8 tot 9 cm. lang. Vanneer nu de rups spinrijp is, komt se hiermede in een nieuwe periode: se neemt nu geen voedsel meer tot :iclt, maar gaat zoeken naar een *,oede plaats om zich te kunnen in spinnen, Gaarne maken ze gebruik ran bremstruiken of gepliceerd pa lier. Hebben ze een goede spingelegen- ïeid gevonden, dan is het zeer in- eressant om de rups aan het werk e zien. Ze hecht haar draad op verschil- ende plaatsen vast en is spoedig loor een weefsel van draden om- ïuld. De zijde wordt geproduceerd in le zijdeklieren, twee buisvormige ka- ïalen liggende aan weerszijden der spijsverteringsorganen. Op het moment, dat de zijde- Iraden uit de kanalen vloeien, ver senigen ze zich tot een draad en worden tevens direct omhuld door ien soort gom of sericine. In de luitenlucht wordt de zoo gevormde Iraad onmiddellijk hard. Door het weefsel heen kan men le rups nog gadeslaan, doch spoe- lig is ze geheel aan het oog ont rokken. Het geheele omhulsel krijgt nu le vorm van een pindanoot, die locon wordt genoemd, en om deze :ocon gaat het nu. Na een dag of vier is dit meester werk voltrokken. Is de cocon geheel klaar, dan naakt de rups tenslotte een taai lerkamentachtig vlies, waarmede zij Jen binnenkant der cocon bedekt. Veertien dagen nadat de rups is (begonnen zich'in te spinnen, is de :ocon hard en kan men ze van haar ilaats verwijderen: ze worden nu ïestoomd en hard gedroogd. De co- ion is nu gereed om aan de fabrie ken te worden afgeleverd, waar dan le zijde wordt afgehaspeld en be reid wordt, om als spindraad te die nen. Zooals reeds gezegd, wordt in lijna alle landen, die ons omrin gen, de zijdeteelt beoefend, alleen in Nederland niet. Waarom niet? Omdat de meeste Nederlanders deze tak van huisindustrie niet ken nen. Dit is gebleken op de Jaar beurs te Utrecht, waar de Gooische Zijdeteelt Vereeniging voor het eerst op de najaarsbeurs een stand had, die zeer de aandacht heeft getrok ken en die door honderden men- schen is bezocht. Hier bleek maar al te zeer de algeheele onbekendheid der zijdecultuur. Zeer te waardeeren was hier het werk van Z.E.A. Heer J. W. Eg berts, burgemeester van Huizen, met zijn helpers, die niet moede werden aan een ieder die zijn belangstelling toonde, uitleg te geven van het ge heele proces, dat op de stand te zien was. Het publiek bleek veel belang stelling hiervoor te hebben en ve len gaven zich op als lid der ver eeniging en beloofden een proef te nemen. Vooral voor kinderen is het een prettig werk de dieren te verzorgen en daarbjj ook zeer leerzaam. Momenteel is het produceeren van cocons niet loonend, daar de prijs die er voor betaald wordt te laag is. Hier te lande hebben we geen fa brieken die de zijde kunnen bewer ken, zoodat we met onze cocons naar het buitenland moeten. Zoodra echter ook hier in Ne derland, zooals in het buitenland, de cocons bij millioenen zullen wor den geproduceerd, zal het loonend zijn de ruwe zijde zelf te bewerken tot spinzijde, waardoor dan ook prac- tisch een hoogere prijs zal knunen betaald worden. Het is te hopen, dat Nederland zal inzien, dat hier nog een terrein braak ligt, waar de mogelijkheid be staat, dat in de toekomst vele ge zinnen een nieuwe bron van inko men zullen kunnen vinden. Douanekantoor opgeheven De A.N.W.B. meldt ons: Blijkens bericht van het Ministerie van Financiën zal het douanekantoor te Roodesluis. gemeente Overslag (pro Zeeland) van 1 Januari 1937 af worden opgeheven. In verband daarmede zal de weg MoetbekeRoodesluis van dien datum af opengesteld zijn voor motorrijtuigen, voorzien van geldige nationallteits-be- wijzen, of reeds elders voor invoer af- geteekende en overigens nog geldige triptieken, natuurlijk indien men geen goederen heeft in te klaren. Bovendien zal met ingang van 1 Ja nuari a.s. te Overslag worden geves tigd een geriefkantoor voor den invoer van goederen, bestemd voor de dage- lijksche behoeften van de grensbewo ners. Ook het afteekenen van grensdocu- menten zal te Overslag kunnen geschie den. Zeelandlijn K.L.M. De K.L.M. deelt ons mede, dat de dienst op de Zeelandlijn met ingang van Maandag 14 December as. op be perkte wijze hervat zal worden. Van dien datum af wordt—tot nade re aankondiging—op Maandag, Woens dag en Zaterdag een dubbeldaagschen dienst op het traject Rotterdam -Haam stede in beide richtingen onderhouden. De dienst op het traject Haamstede— Vlissingen v.v. blijft dus voorloopig nog geslaakt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 27 Nov. 1936. De navolgende zaken werden behan deld: A G. v. H„ 50 jaar, commies bij de Ned. Spoorw., wonende te Vlissingen thans verblijvende in het huis van Be waring te Middelburg, werd ten laste gelegd 1. dat hij te Vlissingen omstreeks de jaren 1934, 1935 en 1936 als penning meester van de Kolenvereeniging van spoor- en tramwegpersoneel opzettelijk herhaalde malen geldsbedragen tot een gezamenlijk bedrag van minstens f 6000 a f 7000, toebehoorende aan voor noemde Kolenvereeniging, welk geld hij als penningmeester dier kolenver eeniging onder zich had, welk geld hij in ieder geval anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend; 2. omstreeks Augustus 1935 te Vlis singen als commies en wel als comp tabel ambtenaar bij de Ned. Staatssp. en als zoodanig belast met het beheer der stationskas, althans belast met eenig geldelijk beheer opzettelijk een bedrag van plus minus f 3000, toebehooren de aan de N.S., welk geld hij in voor noemde functie althans anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechte lijk zich heeft toegeeigend; 3. omstreeks 29 Juli 1936 te Vlissin gen als commies en wel als comptabel ambtenaar bij de N S. en als zoodanig belast met het beheer der Stationskas althans belast met eenig geldelijk be heer opzettelijk een geldsbedrag van plus minus f 3000,—toebehoorende aan de N.S., althans aan een ander dan verdachte, welk geld hij in voornoem de functie althans anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Elsch I jaar en 3 maanden, met af trek van het voorarrest. De verdediger Mr Hugenholtz te Goes, pleitte clementie, Heden werden de volgende zaken uitgesproken J. G. C., 51 jaar, granietwerker te Breskens. beklaagd wegens vernieling, vrijspraak. J. V., 50 jaar, werkman te Oostburg, wegens verboden vervoer bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. S. v. P., 41 jaar, logementhouder te Breskens, wegens diefstal, f 20sl0d. Kantongerecht Oostburg. Vonnissen, uitgesproken ter Straf zitting van 26 November 1936. Overtreding der voorschriften, uitgevaardigd krachtens de Land- bouw-Crisiswat 1933 A. J. de C. te Aardenburg f 10.- s. 10 d.h., J. B. te Schoondijke f 10.- s. 5 d.h., G. E. R. te IJzendijke f 2.- s. 2 d.h., J. K. te Oostburg f 2.- s. 2 Id.h., dezelfde f 2.- s. 2 d.h., dezelfde nogmaals f 2.- s. 2 d.h., L. B. te Oostburg f 2.- s» 2 d.h., A. A. te Biervliet f 20.- s. 10 d.h., C. P. te Biervliet f 20.- s. 10 d.h., P. de M. te Biervliet f 20.- s. 10 d.h., J. S. te Zierikzee f 2.- s. 2 d.h., A. H. C. de S. te Zevenbergen f 10.- s. 5 d.h., Aa. Me- G., echtge- noote S. te Oostburg f 5.- s. 3 d.h., M. v. d. B. te Zuidzande f 3.- s. 3 d.h., D. v. H. te Zuidzande f 2.- s. 2 d.h., K. J. P. te Oostburg f 10.- s. 10 d.h., J- J. te Eede f 0.50 s. 1 d.h., Aa. Ma. de C. te Eede f 1.- 'is. 1 d.h., C. J. C. C. te Aardenburg f 10.- s. 5 d.h., M. P. M. te Biervliet f 10.- s. 5 d.h., Je. Ja. B., weduwe de M. te Oostburg f 2.- s 2 d.h., E. B. te Eede f 1.- s. 1 'd.h., J. M. B te IJzendijke f 5.- s. 5 d.h.. Ma. Sa. de P. te Eede f 2.- s. 2 d.h., Ma. La. T., echtg. de R. te Oostburg f 3.- s. 3 d.h., C. A. R. te Oostburg f 3.- s. 3 d.h., J. v. H. te Aarden burg f 5.- s. 5 d.h., A. D. R. te Aardenburg f 5.- s. 5 d.h., C. L. O', te Vlissingen f 3.- s. 3 d.h. Alles met verbeurdverklaring vpn het in beslag genomene. Overtredingen der Motor- en Rij- wielwet e.a. verkeersvoorschriften A. K. te Breskens f 5.- s. 5 d.h., D. H. v. Z. te Breskens f 5.- s. 5 d.h., P. C. W. te St. Laurens vrij spraak, A. J. H. te Schoondijke f 10.- s. 10 d.h., W. F. N. te Vlissingen f 10.- s. 10 d.h., T. A. L. B. te St. Kruis bij Brugge f 3.- s. 3 d.h. en een week principale hechtenis, .met intrekking van het rijbewijs voor een jaar, P. V. te Schoondijke f 5.- s. 5 d.h.. L. M. K. te Apeldoorn f 3.- s. 3 d.h., P. A. B. te Oostburg f 3.- s. 3 d.h., D. v. G. te Groede f 3.- s. 3 d.h., A. B. de C. te Eede f 2.- s. 2 d.h., J. P. W. te Sluis f 5.- s. 5 d.h., C. Z. te Terneuzen f 3.- s. 3 d.h., A. de R. te Aarden burg vrijspraak, W. K. te Breskens f 3.- s. 3 d.h., P. J. te Sluis: f 5.- s. 5 d.h., K. de K. te Aardenburg f 3.- s. 3 d.h., C. P. D- te Biervliet f 5.- s. 5 d.h., A. de H. te Groede f 3.- s. 3 d.h., A. B. te Groede f 3.- s. 3 d.h., P. V. te Vlissingen f 3.- s. 3 d.h., J. D. te Zuidzande f 5.- s. 5 d.h., A. M- H. de W. te Eede f 3.- s. 3 d.h., J. W- H. te Schoon dijke f 2.- s. 2 d.h., C. P. A. R. te Draaibrug f 3.- s. 3 d.h., P. J. de V. te Breskens 2 x f 2.- s. 2 x 1 d.h., C. V. te Oostburg f 0.50 s. 1 d.h., T. de W. te Aardenburg f 3.- s. 3 d.h., J. de V. te Breskens f 5.- s. 5 d.h. Zich in het veld bevinden met schietgeweer, zonder voorzien te zijn van een jachtacte: P. J. G. te Sluis vrijspraak. Qp den openbaren weg een wapen bij zich hebben: dezelfde f 15.- s. 10 d.h., met bevel tot uitlevering van het geweer, of betaling der ge schatte waarde ad f 10.- s. 10 d.h., H. J. van L. te Aardenburg f 3.- s. 3 d.h. Een vuurwapen voorhanden heb ben: C. van L. te Aardenburgf 10.- s. 10 d.h., met verbeurdverklaring van het geweer. Een vuurwapen afleveren: G. J. C. te Eede f 5.- s. 5 d.h. Overtreding der Arbeidswet: C.A. C. te Oostburg f 1.- s. 1 d.h.» idem, bij eerste herhaling, P. D. te Oost burg 2 x f 3.- s. 2 x 3 d.h. Zonder vergunning arbeid doen verrichten door vreemdelingen: A. de W. te Eede f 2.- s. 2 d.h., D. van D. te IJzendijke f 3.- s. 3 d.h. Aan het bevoegd gezag een val- schen naam opgeven: J. A. de L, tis.- s. wra:: Wederrechtelijk op den openbaren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmeren: P. F. de M. te Groede f 7.50 s. 5 d.h. Venten zonder vergunning: A. W. te Muntendam f 2.- s. 2 d.h., J. K. te Veendam f 2.- s. 2 d.h. In staat van dronkenschap ver- keerend, in het openbaar de orde verstoren: W. K. te Breskens f 15.- s. 10 d.h. BRESKENS. Film. Bio-Onderneming Luxembourg komt a.s. Zaterdag en Zondag weer met een Joe Brown film, wat beteekent dat er weer hartelijk gelachen kan wor den, want daar kennen we Joe Brown zoo langzamerhand voor, dat het een komiek is, die voor geen kleintje is vervaard. Als een extra-film zal erbij vertoond worden de zingende Cowboy Dick Foran in dê spannende Wild West film „Het uur der Vergelding". Om de jeugd van Breskens in de gelegenheid te stellen ook kennis te maken met Joe Brown, wordter Woens dag 2 Dec. een extra-kindervoorstel ling geven tegen een zeer lagen entree prijs, namelijk 10 cent, waarvan velen zullen gebruik maken, als de voortee kens ons niet bedriegen. Als bizondere atractie zal dan nog maals Woensdag vertoond worden op veelvuldig verzoek de „Verlovingsfilm" van Prinses Juliana en Prins Bernhard. AARDENBURG. Opbrengst collecte. De inzameling van gelden voor het huwelijksgeschenk aan H.K.H Prinses Juliana bracht alhier f 142,45 op met pl.m. 360 handteekeningen. Tooneeluitvoering op en om 7 Januari 1937. De tooneelvereeniging „Opgang" te Oostburg, staande onder leiding van den heer E. P. van der Werff aldaar, zal ter gelegenheid van het huwelijk van het Prinselijk paar, op en om 7 Januari 1937 in enkele plaatsen in Z. Vlaanderen, als onderdeel van het feestprogramma opvoeren het Vader- landsche stuk „Willem van Oranje", behandelende episoden uit het beleg van Leiden. GROEDE. Algemeene vergadering. Donderdagavond had alhier een al gemeene vergadering plaats van de ingezetenen der gemeente, tot het vaststellen der feesten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Besloten werd het feest te vieren op 8 Januari 1937, waarop verschillende feestelijkheden zullen worden gehou den, welke geopend worden met klok gelui en bazuingeschal van den toren. BIERVLIET. Een benoeming. Door de Ned. Heide Maatschappij worden in deze gemeente eenige grond werken uitgevoerd. Tot opzichter aan deze werken is benoemd de heer A. van Nijnatten te Rucphen. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 28 Nov. nam. 4,24 Zondag 29 4,22 Maandag 30 4,21 Dinsdag 1 Dec. 4,20 Zware brand te Amsterdam. Woensdagochtend om half zeven is op de bovenste verdieping van het groote winkelgebouw van de firma Perry en Co, in de Kalverstraat te Amsterdam een brand uitgebroken, die in korten tijd zoozeer om zich heen gegrepen en zich uitgebreid heeft, dat vrijwel het geheele pand is verwoest en uitgebrand. Een agent, die in de Enge Kapelsteeg liep te surveilleeren, zag do r eenige vensters op de hoogste verdieping een vuile-gelen rook naar buiten dringen, en heeft toen door middel van den na- bijzijnden openbaren brandmelder de brandweer geallarmeerd. Toen de eerste motorspuit eenige minuten later ter plaatse was, zag men door de vensters van de bovenste ver dieping van het gebouw, welks gevel zich in de Kalverstraat over een lengte van ongeveer 20 meter uitgestrekt, een dikken rook dwarrelen, waardoorheen telkens een rosse gloed speelde. Aanstonds was het toen duidelijk, dat de brandweer hier met een zeer zwaren brand te doen zou krijgen, waar voor dan ook het tweede alarm werd doorgegeven. Kort daarna kwamen van alle kanten brandweervoertuigen aanrukken: vier motorspuiten, twee lad derwagens, een slangen- en de materi- aalwagen. In het Rokin had boven dien de drijvende motorspuit de Jan v. d. Heijden ligplaats genomen, Te- Wij hebben een zeer groote sorteeri voorradig w.o. de Hieronder Gulbranssen Philips Van Praag Gladys Carroll Doolaard Sigfrid Unred P. Marree E- Kastner Gilliams Bakker J. Roggeveen Gregory v. Zeggelen Nerrei L de Bruijn Schotman Theunisz v, Praag Marnmann v. Schaik Willing Sutherland G. Bagby Hertog Trent Huey van Eyk Servaers Defresne Wijtema Schnitler Fabrikus M. A. Aldanov 1) Mary Grace Ash ton Iwan Boenin Warwick Deeping Olav Duun Louis Golding Paula Grogger A. S. M. Hutchinson Sinclair Lewis Eric Linklater Lady Murasaki. R. C. Sheriff Bram Stoker A. Tolstoi Edith Warton Pamela Wynne nieuwst uitgekomen werkq volgen enkele der Titels: En Eeuwig zingen de Bosschen, Winden waaien om de Rotsen. De Weg tot Elkander. Henri van den Overkant. La Judith. En de aarde draait. De groote verwildering. Elf jaar. Wij Knutselen. Wij Vliegen. De verdwenen Miniatuur. Elias Achter de Mast. Lies. Vallei van Avontuur. Een liefde in Kennemerland. Het Meisje zonder naam. Tusschen Potten en Pannen. B. B., Louise Bang, Herman. Bennet, Arnold Boonen, Jaak Canter, Bernard Collinson Owen, H. Diferee, Dr. H. C. Dostojefsky, F. M. Emants, Marcellus. Fleming Wilson, Joh. Frenssen, Gustav. Hageman, Felix. Haggard, H. Rider. Keilerman, Bernhard. Lie, Jonas. Maupassant, Guy de Oppenheim, E. Philips Paap, C. A. Roelvink, Herman. Rosegger, Peter. Salomonson, H. Salten, Felix Sinclair, F. de. Toergjenjef, I. S. Tormay, Cecile Naar open Water. Het ontoegankelijk hart. Madame de Pompadour. Heden ik Morgen gij. Nachtvorst. Het land der Betoovenng. De moord aan de piano. De wilde Schuit. De gulden jaren der vrouw. De dierenwereld in een notendop. Intime Revue. Kinderzaal. Klanten. Klaar voor onder water. De Wereldoorlog. De dans om de Galg. De sleutel. De vlucht. Ras. Geboeide vrijheid. Zonen van Jacob. Het leven van Arsenjew. Mary Viner's keuze. Sorrell en zoon. Ballingschap. De weg. Smith. Medemenschen. De Magnolia-straat. De vijf meisjes Silver. De steenen poort. Als d« winter komt. Burgerrecht. Het wenkende licht. De onzekere bazuin. Tot inzicht gekomen. Kunst en zaken. Juan in Amerika. Het verhaal van prins Genji. Vacantie. Dracula. Peter I. Maneglimpen. Ank is 'n malle. De held harer droomen. Verborgen verlangens. Getemd. Mademoiselle Dahlia. Avondgloed. Het eenzame huis. Tweelingzusters. Septemberdagen. Liefde in de mist. De verzegelde deur der liefde. Veronica, de gouvernante. Janneke de pionierster, 4e druk. Een misdeelde, 2e druk. De vier duivels. Levend begraven. Geldjan. Een droomer ter haringvangst, 2e d De verdwenen diamant. De avonturen van Antoine. Van Scheveningen tot Waterloo. De eerlijke dief. Een kleine held. De vreemde vrouw en de man on het l Een nagelaten bekentenis, 2e druk De man die terug kwam. Klaas Hinrich Baas, 2e druk. Oom Jerry De diamantmijnen van Koning Salo 2e dl Schwedenklee's avontuur. Een slaaf van het leven. Bel-Ami. Door eigen kracht. De doodsklok van het Damrak, 5e d Mrs. O. Lentewolken, 2e druk. De gedenkschriften van den wo schoolmeester, 5e dl Luisterrijke dagen. Olga Welgemoed. De kleine Veronika. Boron Selderie, 3e druk. Om Papa's principe, 4e druk. Het loon der braven, 3e druk. De krach van Renswoud, 3e druk, De driedubbele vrouw, 2e druk. De ontdekking van Joost Gelderop Santa Musica, 2e druk. Asja. Het oude huis.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2