BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Het geheimzinnige Verdrag. GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN Verschijnt ieder* DINSDAG, en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskeos EERSTE BLAD. FEUILLETON Haar eer gered. Iets over Zijdeteelt ELK JAAR OPNIEUW HAD Zll KLOOSTERBALSEM 46ste Jaargang Vrtydag 27"November*1936 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden f 1.25. Buiten Breskehs per drie maanden f 1.40. Franco per pos» per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 1 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regrf meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 c». per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittwee bladen JMTZij, die met het a.s. Huwelijk van onze Prinses naar Den Haag wenschen te gaan, en verzekerd willen zijn van een goede plaats, kunnen zich aan ons Bureau op geven. Wij zorgen dan voor plaat sen. De prijzen varieeren van f 5,— tot f 50,— Red. Breskensche Courant. 0 De wereld staat wat verbaasd te genover de Duitsch-Japansche over eenkomst tegen de komintern. Het verschijnsel zelf is al merkwaardig. In verschillende landen, zooals Rus land, Italië en Duitschland regeert een partij. Die partij identificeert zich met den staat. Nu gaat men al een verbond sluiten legen een partij. De consequente voortzetting daar van kan heel goed een coalitie-oor log tegen een partij zijn. Engeland en Frankrijk zien in dit streven reeds lang een poging tot het organisee- ren van een kruistocht tegen het communistische Rusland, waartegen zü zich zoo uitdrukkelijk mogelijk verzetten. Van het grootste belang zou het zijn, te weten, of ons nu alles wat er tusschen Berlijn en Tokio tot stand gekomen is, ter kennis is gebracht, vraagt de N. R. Crt. Men heeft nog van allerlei anders vernomen. Duitschland zou aan Japan allerlei wapentuig leveren, en het ook ver der bijstaan in de modernisatie van zijn leger. Daaraan heeft Japan ze ker behoefte. Het heeft nog geen oorlog van beteekenis gevoerd zon der de hulp van Duitsche kanonniers te land, en Britsche ter zee. Het is ten achter met de mechanisatie van zijn leger en sukkelt met zijn luchtvloot. Het bericht klinkt dus op zich zelf volstrekt niet onwaar schijnlijk. De buitenwereld zou het minder aangenaam kunnen vinden maar zij zou geen recht hebben, bezwaar te maken. De vermoedens gaan echter ver der. Heel origineel is het bericht van de Evening Standard, dat de 13. 0 Het zijn allen vrienden van mijn echtgenoot en als ze daar plei- zier yi hebben, mogen ze gerust op zijn vogels jacht maken. Die goede Hector! Ik kan aan de vo gels en de bosschen en de heide nooit anders denken dan als zijn eigendom Haar oogen werden vochtig, toen zij over haar gestorven echtvriend sprak. Hij was haar eerste liefde geweest een man vol teederheid en toewijding en na een rouw- tijd van drie jaar was haar droefheid over zijn verscheiden nog niet ver flauwd. Kolonel Rannock begon weer te praten over Northumber land. Hij was van plan naar IJsland te gaan, om zich te harden en aan ontberingen te wennen. Vol bitter heid weidde hij uit over zijn vreug deloos bestaan en gehoor gevende aan de opwelling van het oogenblik, bekende hij haar zijn liefde, zijn dol heide partijen Nederlandsch-Indië in sferen van oeconomischen invloed zouden hebben verdeeld. Dit bericht lijdt niet aan overdreven waarschijn lijkheid. Wij zouden haast zeggen: helaas. Immers, het beteekent, dat de Japanners voor oeoonomische pe netratie Java en Sumatra aan de Duitschers zouden hebben overge laten, terwijl zij zich zelf Borneo en Celebes met dependentiën zouden hebben voorbehouden. Dat ware erg grootmoedig van de Japanners. Op Java en Sumatra wonen meer dan 50 millioen menschen, die vrijwel allen verbruikers zijn van industrieele producten. Op de rest van de eilan den, die Japan mag penetreeren, zijn er ten hoogste een dozijn millioen, waarv an een aanzienlijk gedeelte een zeer primitief leven leidt. Op Java en Sumatra zijn ook de werkkrach ten voor grootscheepsche ontginning te krijgen, in Borneo, Celebes en Nieuw Guinea is dat anders. Zou den de Japanners dat alles niet heb ben beseft? Voor onze nijverheid en die van andere westersche lan den zou zich nu het vooruitzicht openen in de eigenlijke cultuurge bieden van Nederlandsch-Indië cultuurgebieden in beide beteekenis- sen van het woord met de Duit schers ,ip plaats van met de Japan ners te moeten concurreeren. Welk een verbetering van vooruitzichten I Maar wij vreezen, dat, als er in de overeenkomst werkelijk van Ne derlandsch-Indië sprake is geweest, dit op andere wijze zijn zal. Voor- loopig lijkt ons het heele bericht van de Evening Standard ongeloof waardig. De onthouding van de Wil- helmstrasse in het geval zou echter onprettige vermoedens kunnen wek ken. Waren de ervaren diplomaten schuw voor dit verdrag, dat Rib- bentrop "gesloten heeft? Wat bevreemdt aan het verdrag js zijn overbodigheid. Dat Duitsch land niet te kort schiet in het on derdrukken van het communisme, weten wij. Ook Japan gaat, begrijpe lijk genoeg, daarbij niet zachtzinnig te werk. Want Japan kan, met zijn binnenlandsche moeilijkheden en el lende, een dergelijke, van mistanden levende beweging niet verdragen. Als de beide landen, wier omstan digheden zoo verschillend zijn, el kaar willen waarschuwen voor het geen zij aan communistisch onder- mijningswerk ontdekken, kunnen zij dat doen zonder verdrag. Toen de communistische agitatie in Neder landsch-Indië en in andere wester le jaloezie bij de gedachte, dat zjj daar door andere mannen omgeven zou zijn, en vroeg haar in hart stochtelijke bewoordingen, of zij zijn vrouw wilde worden. Dit was zijn eerste worp met de dobbelsteenen. Zij wees zijn aanzoek af met vriendelijke beslistheid, in de vaste meening, dat dit kiesche onderwerp nooit weer door hem zou worden aangeroerd. Hij beloofde.dat hij in haar besluit zou berusten. Hij zou al hoogst dankbaar en ge lukkig zijn, als hij zich haar vriend mocht noemen en zonder verder bij haar aan te dringen vertrok hij naar IJsland. In het volgend seizoen be gon dezelfde geschiedenis van voren af aan. Men begon zich reeds vol verbazing af te vragen, waarom zij niet met hem trouwde men vond zelfs, dat dit haar plicht was. George Howard was naar China met een diplomatieke zending be last, zoodat er geen profeet was, om haar te waarschuwen voor naderend onheil. In dat jaar vroeg kolonel Rannock haar tweemaal ten huwe lijk en zag hij zich tweemaal afge wezen, maar zelfs nog na de dexde afwijzing bleef Tiij zich als haar vriend beschouwen, en bleef hjjhaar sche koloniën in het Verre Oosten op haar bedenkelijkst was, is er een goed functioneerende uitwisseling van inlichtingen tot stand, gekomen tusschen de betrokken gouvernemen ten. Dat ging zonder geruchtmakend verdrag. Artikel 2 van het verdrag ziet er echter lang niet onschuldig uit. Als in derde staten de binnenlandsche vrede 'bedreigd wordt door het on- dermiiningswerk van de komintern, zullen deze staten door Duitschland en Japan worden uitgenoodigd, af- weermaatregelen te treffen in den geest van de overeenkomst of aan de overeenkomst deeL te nemen. Men wil dus een initiatief nemen, waar de betrokken staat nog geen bijzondere maatregelen noodig heeft gevonden. Dit is reeds een vorm van inmenging. Wij Nederlanders vooral moeten daarop letten. Het bestaan van gevaar zouden de beide deel nemers aan het verdrag wel eens heel anders kunnen beoordeelen, dan de betrokkenen zelf. Wij zijn nog niet vergeten, hoe de relletjes op Java in 192.6 en pp Sumatra in 1927 in de Duitsche pers voorgesteld en beoordeeld zijn. Die beoordeeling; stond in volmaakte wanverhouding tot het gemak en de grondigheid, waarmede ons bestuur deze plaatse lijke gebeurtenissen wist te onder drukken. En welke toepassing kan dit arti kel in China vinden? Het aanvullende protocol is al evenmin onschuldig, zij het ook in anderen zin. Strenge maatregelen zullen genomen worden, niet alleen tegen hen, die direct in dienst der communistische internationale staan, maar ook tegen begunstigers van haar ondermijningswerk. Men weet, dat deze laatste term in Duitschland heeL ruim wordt opgevat. Iedere emi grant, die zijn mond open doet, valt er onder. Deze bepaling is dan ook waarschijnlijk tegen emigranten be doeld. Emigranten zullen echter haar effect kunnen ontwijken, door ook Japan te mijden. Zoo lang ten minste het verdrag niet grooteren aanhang krijgt. Italië houdt zich alvast afzijdig Dit komt overeen met de Italiaan sche politiek tegenover Rusland, zoo als wij die hier herhaaldelijk hebben geschetst. De onthouding van Italië schijnt er op te wijzen, dat ook Rome het verdrag niet even on schuldig vindt als de afspraak van Ciano te Berchtesgaden. Mussolini wenscht blijkbaar zijn handen niet gast op haar diners en soupers, waar hij de ziel van 't gezelschap was. En de menschen zeiden: „Die goede Lady Perivale is toch wel wat heel erg excentriek! Ze stoort zich zoo heelemaal niet aan étiquette en con ventie". 0 Suze Rodney en haar vriendin di neerden „tête-ü-tête" en spraken, zoolang de plechtige lakeien in hun kostbare livrei aan tafel bedienden, over muziek en de opera. Zij brach ten den avond door in Lady Peri- vale's zitkamer op de tweede ver dieping, een ruim, keurig ingericht vertrek, met drie vensters op gelijke hoogte met de toppen der boomen op het .plein en waar de vrouw des huizes alles, wat haar het liefst was, bijeen had gebracht: haar boeken, haar etsen, haar lievelingspiano en den gemakkelijken stoel van haar hondje. De kleine poedel was inder daad een prachtexemplaar met bruin, zijdeachtig haar en een def tig irondengezicht, mooi maar koel, wel genadig liefde aannemend, maar zelden beantwoordend, en niets in deze wereld voor zich te goed of te lekker achtend. Lady Perivale wierp een blik in te steken in het Oost-Aziatische wes pennest. En het is een wespennest. Rusland is al begonnen met een §cherpe reactie. Rusland gelooft zich op het oogenblik in het bezit van eên sterk militair overwicht in het Verre Oosten. En het is winterl De druk op Japan kan heel sterk worden. En wat kan Duitschland dan helpen? Het heele geval lijkt, wat Duitsch land betreft, in het bijzonder op bin nenlandsche propaganda berekend, gelijk de rede te Neurenberg. Zoo klonk ook Goebbels' redevoering. Maar het is dit zeker niet alleenl 0 Hoe ontstaat de natuurzijde? Een vraag waar velen helaas hier in Holland liet antwoord op schuldig blijven. We hebben er vroeger op school eens iets van gehoord, of eens iets over gelezen, doch velen zullen moe ten toegeven, over het algemeen er weinig of niets van te weten, waar de natuurzijde vandaan komt, en op welke kunstige wijze, door een klein diertje deze zijde bij honderden me ters wordt geproduceerd. Iets nieuws is het echter niet, want reeds honderden jaren terug werd in China zijde gewonnen. Dit geheim is toen overgebracht naar Italië, Frankrijk en andere Europee- sche staten, waarvan Italië in de productie de kroon spant. In alle landen die ons omringen wordt zjjde geteeld, alleen in Ne derland niet. Enkele jaren geleden is een boek je verschenen van den Heer J. H. Smitt Sr. te Huizen, dat meer dan waard is gelezen te worden door hen, die iets meer over zijdeteelt willen weten. Wij citeeren hier enkele opgaven en cijfers uit dit boekje. De wereldproductie van natuur zijde wordt geschat op 45 k 46 mil lioen K.G. Indien we nu aannemen, dat voor 1 K.G. zuivere zijde 12000 cocons noodig zijn, komen we tot een wereldcoconproductie van ten minste 540 duizend millioen cocons. In Frankrijk werden omstreeks 1925 c.a. 3 millioen K.G. cocons gekweekt. Italië produceerde toen 30 millioen K.G. In Duitschland even over onze grenzen te Krefeld, is de hoofdzetel de salons en keerde zich om met een lichte huivering. Al die weelde en pracht, schitterend in den glans van het electrisch licht, oefende een verkillende werking op haar uit. Het is in mijn kamer veel ge zelliger, Suze, zeide zij en zij gingen naar boven en namen plaats op sier lijke lage stoeltjes, bij tafeltjes, over laden met rozen en lelietjes der da len. In den haard met zijn amber kleurige tegels, vlamde een helder houtvuur en de verschillende kleu ren van de keurig gebonden boeken en de satijnen kussens op de lage sofa's gaven aan deze kamer een huiselijk aanzien, dat ten eenenmale ontbrak aan de vorstelijk ingerichte salons beneden Wat heb je met al je photo's gedaan? riep Suze, om zich heen blikkend en tevergeefs zoekend naar de portretten van tal van bekende personen uit de Londensche aristo cratische wereld; mooie, voorname dames in avond- en baltoilet, rij en wandelcostuum, sommige zelfs in badcostuum, te Trouville of Dieppe portretten in zilveren en gouden lijsten, in lijsten van schildpad, ivoor, Dresdensch porselein, in alle moge- Dank ID den KLOOSTER BALSEM heeft xl| die nu nooit meerl 9't Was een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Hu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." H de j ,e M If If CD VC ORIGINEEL TBR INZAGE „Geen goud zoo goed" noveftroften b|j brand- en snij wonden O k ongeëvenaard als wryfmlddel bi] ■nnmtiek, spit en pijnlijke spieren Sch-oefdoos 35 ct. Potten: 62'/, ct. en f 1.04 der zijdecultuur, die hier druk be oefend wordt. Meer dan 100 millioen Mark worden in dit land jaarlijks aan echte zijdenstoffen omgezet. Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek voerde Nederland in 1935 aan echte zijde in, c.a. 90000 K.G. natuurzijde, ter waarde van 6 h 7 honderdduizend gulden. Aan manufacturen van reine zijde c.a. 2 millioen gulden, aan zijde met an dere stoffen vermengd ruim 600000 gulden. Terecht zegt Mr. Smitt: „Wel een bedrag dat de moeite waard is, om te onderzoeken, of het niet in eigen land kan blijven". Hoe ontstaat nu de natuurzijde? De zijderupsvlinder lfgt c.a. 5 'i 600 eitjes, dit geschiedt ongeveer in de maand Augustus. Deze eitjes moeten overwinteren om tot ontwik keling te kunnen komen, ze worden in dezen tijd op een droge koele plaats bewaard. Wanneer het nu Mei of Juni geworden is en de moerbei bladeren er zijn, is het tijd de eitjes op een warme temperatuur te bren gen, c.a. 37 tot 38 gr. F. Men strooit ze uit op een car- tonnen deksel en na enkele dagen komt de larve te voorschijn. Het is lijke soorten van lijsten, uitgedacht door vernuftige fabrikanten voor menschen met een fijnen smaak en een wel voorziene beurs. Den laat- sten keer, dat Suze hier was, had zij ze nog gezien, hier en daar en overal, waar maar een geschikt plaatsje te vinden was, en nu viel er geen enkele meer te ontdekken. O, die lorren heb ik hier van daan laten nemen, sprak Grace wre velig. Het verbaast mij nog, dat ik ze niet allemaal heb laten verbran den. Wie gruwt er niet van, om telkens te moeten kijken naar val- sche vriendinnen met leugenachtig- lachende gezichten I Alles geveinsd heid en onoprechtheid I Suze zeide hierop niets en zelfs hier, binnen deze vier muren, be paalde hun gesprek zich verder tot onverschillige onderwerpen: de boe ken, die zij in het laatste halfjaar hadden gelezen een onderwerp, waar zij niet Licht over uitgepraat raakten hun lievelingsauteurs, hun antipathieën op letterkundig gebied, het onbegrijpelijk succes, dat som mige schrijvers hadden, enz. enz. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1