BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Oe Burgeroorlog in Spanje Als Uw kind hoest ABDIJSIROOP 46ste jaargang Vrijdag 20 November 1936 Nummer 4189 Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens o FEUILLETON Haar eer gered AKKER's versièrkie Steunverleening en werkverschaffing. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbeteling) De door Franco aangekondigde blokkade. De Londensche correspondent van de N R. Crt. meldde gisteravond: De Engelsche houding tegen ge neraal Franco's plan voor een blok kade van Barcelona is nog niet ge definieerd. In officieele kringen wordt er op gewezen, dat een recht van blokkade buitengewoon gecom pliceerd is. .Men is echter van mee ning, dat de vraag of de instantie, die een blokkade instelt, al dan niet officieele erkenning geniet, op de juridische positie geen betrekking heeft. Er zouden verschillende pre cedenten zijn voor het toekennen van het recht van blokkade aan in stanties, die ten tijde van deze blok kade niet als officieele bewindvoer ders werden erkend. Men weigert dan ook een verband te zien tus schen het besluit van Duitschland en Italië Franco's regime te erkennen en zijn plan voor een blokkade en men verwerpt de door sommige bla den geopperde veronderstelling, dat de twee dictators dezen stap hebben gedaan om de legaliseering van een eventueele blokkade te vergamakke- lijken. Legaliseering en erkenning van het regime-Franco, herhaalt men, hebben niets met elkaar uit te staan. Verder beperkt men zich er toe te verklaren, dat de Britsche re geering het geval in onderzoek heeft genomen en daarbij vooral aan dacht schenkt aan de vraag, welke materieele middelen Franco ter be schikking staan om een blokkade met succes te kunnen handhaven. Voor het oogenblik schijnt men na melijk .onvoldoende informaties te bezitten over de proporties van de Spaansche vloot, die zich in handen van Franco bevindt. Wat betreft de Duitsche en Ita- liaansche erkenning van generaal Franco's regime verwacht men voor alsnog niet, dat zij een opzegging van de niet-inmengingsovereenkomst tengevolge zal hebben. De meening wordt geopperd, dat de dictators zich alleen voor Franco's regime uitgesproken hebben om hem mo- reelen steun te geven, die hij op het oogenblik bij zijn pogingen troepen onder de ïjpaansche bevolking aan te werven hard noodig schijnt te hebben. Officieele erkenning door Duitschland en Italië zouden hem u. 0 Zij glimlachte bij dit denkbeeld Haar eigen oranjeappelen en citroe nen! Dat had zij nooit gedacht, dat zij ze zou zien groeien op zonnige hoogten, opwaarts glooiende vanuit een saffieren zee tot de donkere grens, waar de olijven ophouden en de dennen beginnen, al donkerder en donkerder tot waar de sneeuw toppen der bergen blinken. Het duurde drie jaar, vóór Lady Perivale terugkeerde in de wereld waarin men zich verveelt of waar men tracht niet anders te doen dan zooveel mogelijk genieten in den kortst mogelijken tijd. Hoe korter het seizoen duurt, des te harder loopt men van stapel. Drie bals op één avond! Het concert van me vrouw A. komt in botsing met me vrouw B.'s komediepartij en beide worden weer verpletterd onder den Jaggernautwagen van het „bal masqué" van de een of andere her daarbij door het prestige, dat deze met zich brengt van nut kunnen zijn. De positie van de Engelsche regeering blijft door dit alles onbe roerd. Het contact dat zij met Fran co onderhoudt houdt geenerlei offi cieele erkenning van zijn regime in. Ook wanneer hij Madrid zou inne men zou hierin zooals de zaak nu staat geen verandering komen. De Britsche gezantschapsraad Ogilvie Forbes zal dan uiteraard voeling met den generaal moeten nemen maar ook dit zal geen offi cieel erkenning beteekenen. Over Eden's merkwaardige uitla ting in het Lagerhuis tenslotte had men weinig te zeggen. Wel echter kreeg ik den indruk, dat men er zich eenigszins in verlegenheid mee gebracht gevoelt. Eden heeft dan ook het gevaarlijke woord gespro ken: ik wensch uitdrukkelijk te ver klaren, dat er landen zijn op welke meer blaam rust (voor schending van de niet inmengings-overeen- komst) dan op Duitschland en Ita lië. Welk land hiermede wordt be doeld is duidelijk. Als thans op het Foreign Office wordt verondersteld, dat het niet noodzakelijk op Rus land, maar even goed op Mexico of Portugal zou kunnen slaan, klinkt dit weinig overtuigend. Waar de niet-inmengingscommissie tot nu toe alle klachten tegen Rusland zoowel als tegen Duitschland en Italië als onbewezen schijnt te hebben ver worpen ziet het er naar uit, alsof Eden met deze al te duidelijke insi nuatie wat ver is gegaan. Want zoo lang de bevoegde instantie dat wil zeggen de Commissie officieel geen Russische schending van de over eenkomst heeft geconstateerd, be taamt het de officieele vertegenwoor digers van de in de commissie zit tende landen toch niet op eigen houtje bedekte beschuldigingen uit te spreken. Vooral van een vertegen woordiger van het land dat alles in het werk stelt om de commissie intact te houden zal men een derge lijke uitbarsting niet hebben ver wacht, tenzij men hier met een op zettelijke indiscretie te doen heeft dan wel de verklaring van Eden's optreden gezocht moet worden in zijn neiging onderbrekers in het La gerhuis met een ietwat al te vlugge tong van repliek te dienen. 0 De correspondent te Berlijn tele foneerde gisteravond: Naar van andere zijde reeds zal togin of markiezin. Het was Lady Perivale te moede of zij ontwaakte uit een langen droom van heerlijk natuurschoon en stille rustige uurtjes, om plotseling in het bont gewoel van een kermis drukte overgeplaatst te worden. Met veel waardigheid opende zij echter haar eigen kleine kraampje. Het deed haar goed. oude bekende ge zichten weer te zien en met blijd schap begroet te worden. Zij werd algemeen gevierd en bewierookt in dat eerste seizoen van haar terug keer. Er was geen enkel jonggezel die haar niet tot vrouw begeerde, hoewel velen van hen te verstandig waren, om haar in ernst het hof te gaan maken. Haar vriendinnen die tijdens haar afwezigheid ge trouwd waren, en haar nog onge trouwde vriendinnen verdrongen zich om haar heen en haar huis was de verzamelplaats van alles, wat Lon den aan geest en schoonheid bezat Haar diners, haar luncheons, haar kleine muzikale soirees soms maar één artist en op zijn hoogst twee en een kamer slechts half vol met menschen maar vooral haar sou pers na een schouwburgvoorstelling of een opera, genoten een welver zijn gemeld blijft Duitschland on danks de erkenning van de regee ring-Franco, lid van de non-inter- ventiecommissie, zonder er echter een geheim van te maken, dat het de verdere werkzaamheden van deze commissie vrijwel als een wassen neus beschouwt. Hier had men aan vankelijk verwacht, dat met de er kenning zou worden gewacht tot Ma drid zou zijn gevallen, maar men hoort beweren, dat de verovering van Madrid voor de regeering-Fran co van secondair belang is ze allereerst haar oogmerk moet richten op de controle en zoo mogelijk de blokkade van de oostelijke havens van Spanje. Hoe zij een blokkade ellectief zal kunnen maken, is niet volkomen dui delijk, daar zij slechts over twee mo derne kruisers en eenige hulpsche pen schijnt te beschikken. Over de mogelijkheid van een doeltreffende blokkade is men in maritieme kringen te Londen van oordeel, dat het geen twijfel laat of Franco zal in staat zijn een doel treffende blokkade voor de haven van Barcelona te leggen. Men is echte rvan oordeel, dat hij, alvorens hiertoe te kunnen overgaan, zich zal moeten meester maken van de ha vens in het Zuidoostelijk gedeelte van Spanje. In Spaansche kringen te Londen wordt, volgens Reuter, beweerd, dat de kruiser der rechtsche troepen, de Canarias, die onlnags zeer actief was in de Straat van Gibraltar, door Duitsche officieren wordt gecom- mnadeerd en voorzien is van Duit sche munitie. Men is van oordeel, dat de vloot, die de Spaansche regeering ter be schikking staat, in de buurt van Car tagena geconcentreerd is. Over hoe veel eenheden de rechtsche troe pen beschikken, weet men niet. Maar men weet, dat de lichte krui ser, de Republica, thans bij Cadiz ligt, de zware kruiser Canireas en de lichte kruiser Almirante Cervera bij Ceuta. 0 De Fransche ministers van buiten landsche zaken en marine hebben de eventueele maatregelen bespro ken, welke Frankrijk moet nemen bij een blokkade van Barcelona. Voor het oogenblik zal geen wijzi ging worden gebracht in de Fran sche houding. De kruiser Dupleix en de torpedojager Albatros zullen diende vermaardheid. Zij weet haar geld op een uit nemende manier te besteden, zeide mijnheer Howard van haar, en dat is op zichzelf al een talent. Zij ont bijt met een ei en dineert met een cötelette, maar zij heeft zich de moeite getroost, een kok te zoeken die een meester in zijn vak is en zij geeft hem carte blanche". Zij drinkt zelfs nooit wijn. maar zij laat mij haar wijnen bestellen en laat mij daarin volkomen vrij, evenals Herr Ganz, als die haar concerten organiseert. Zulk een vrouw verstaat de kunst van leven. In dit jaar van haar terugkeer in de wereld ran vermaak en ge nietingen, toen alles door de macht der tegenstelling nog veel schitte render en verblindender scheen dan vroeger, leerde zij twee mannen ken nen, die zij tijdens Sir Hector's le ven nooit ontmoet had. De eene was Arthur Jlaldane. een letterkun dige, die veel naam had gemaakt door het succse van zijn eersten ro man, een werk, tintelend van geest dat de geheele romanlezende we reld in verrukking had gebracht en zelfs de bewonderende verbazing der critici had gewekt in een eeuw, waar voor de Catalaansche kust blijven kruisen. Verder wordt gemeld, dat zich goen enkel Fransch koopvaardijschip in de haven van Barcelona bevindj. De Fransche ambassadeur te Lon den Corbin heeft gisteren een be spreking gevoerd op het Foreign Office in verband met de mogelijke blokkade van de haven van Barce lona. Het zou zijn bedoeling zijn ge weest te bewerken, dat Frankrijk en Engeland ten aanzien van die mogelijkheid eenzelfde standpunt in- men. 0 De Britsche marine-autoriteiten zijn naar men gelooft door Franco gewaarschuwd voor het gevaar, dat de militaire operaties aan de Spaan sche oostkust voor de buitenlandsche schepen zou kunnen opleveren. De militaire gouverneur van Palma zou Zaterdag reeds de Britsche marine autoriteiten aldaar er van in kennis hebben gesteld, dat de rechtschen ingeval een militaire operatie tegen Tarragona. Valencia, Alicante en Cartagena slechts een veilige anker plaats konden waarborgen in be paalde, nader omschreven wateren. In de verschillende gevallen zullen de ankerplaatsen zich op eenige mij len van de betreffende havens be vinden. Voorts wordt vernomen, dat aan de Duitsche en Italiaansche onder danen order is gegeven te vertrek ken, met het oog op de mogelijkheid van een bombardement van Barce lona. Men gelooft, dat de Duitsche onderdanen ook uit de andere ha vens, die in handen der opstande lingen en door de oorlogsschepen verlaten zijn, vertrekken. Barcelona gebombardeerd. Een speciale verslaggever van de Intransigeant te Barcelona meldt, dat een kruiser der opstandelingen, waarschijnlijk de „Gadaria" gister nacht tweemaal Barcelona gebom bardeerd heeft. De schade schijnt echter niet ernstig te zijn. De be volking zou van het bombardement niets bemerkt hebben daar juist-een hevig onweer woedde. 0 Het secretariaat-generaal van den Volkenbond heeft gistermorgen in direct via radio-Valencia vernomen, dat de regeering-Caballero aan den Volkenbond een protest zou hebben gezonden, tegen de erkenning van de regeering-Franco 'door Duitsch in alle geschiedenissen al verteld zijn en genie eenvoudig beteekent een oorspronkelijke geest, die zich bezighoudt met oude, overbekende dingen. Na dit onverwacht succes had Haldane zich degelijker lit teraire studiën gewijd en thans was hij een persoon van gewicht in de letterkundige wereld. De andere was kolonel Rannock, een Schot, af komstig van een oud geslacht, de kleinzoon van den graaf van Kirk michael de man, die door het lot was voorbestemd, om zorg en ver driet te brengen in Grace Perivale's leven. Hij was een losbol, die al geruimen tijd gebannen was uit het heilige der heiligen in den maat schappelijken tempel, maar niet uit den maalstroom der aardsche genie tingen, dank zij de lankmoedigheid en invloed van oude vrienden en bloedverwanten, die hem niet als een paria uit de samenleving wil den verstooten, zoolang men alleen maar vermoedens, doch geen zeker heid had. Er werd van hem ver teld, dat hij al menigeen in 't onge luk had gestort, jonge, onervaren kameraads, die hoog tegen hem op zien en hem onvoorwaardelijk ver- I trouwd hadden; dat hij zich had geeft het dan dadelijk het béste, verlies dan géén kostbaren tjjd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zyn hoest af met de vanouds bekende, beproefde Abdtfsiroop. Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds Is Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoest-bedwlngende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen tuit Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen onder vindingzeggen :„'s Werelds béste Hoest-siroop" Is: Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f8.50 p. flacon land en Italië. De tekst van dit pro test is echter nog niet te Genève ontvangen. In bevoegde kringen twij felt men eraan of eenige démarche van de regeering te Valencia, in welken vorm deze ook gegoten mocht zijn, tot resultaat zou kunnen leiden. o— De minister van sociale zaken heeft bepaald, dat voor alle ge meenten in de provincie Zeeland, die goedkeuring op de steunrege ling hebben verkregen, voor den winter 1936/'37 de volgende rege ling geldt inzake korting op het steunbedrag wegens gebruik van land. Op den steun van werklooze ar beiders, die in de steunregeling zijn opgenomen en die voor eigen reke ning ter verbouwing van landbouw producten een perceel grond bewer ken, wordt bij de vaststelling van afgegeven met ontuchtige vrouwen; men beweerde zelfs., dat hij een valsch speler was. Tegenover dit alles stond echter de innemende persoonlijkheid van beklaagde. Hij had dat eigenaardig aantrekkelijke, dat gemakkelijks in den omgang over zich van een aan zienlijken Schot, die 'in de beste kringen op het vasteland verkeerd heeft en cospomoliet is. De mannen, die hem goed kenden, verklaarden, dat geen vrouw ter wereld aan zijn bekoorlijkheden weerstand kon bie den. En dezen man leerde Grace Peri vale in een noodlottig uur kennen. Hun kennismaking had nog geen week geduurd, of zij werd van ver schillende kanten dringend voor hem gewaarschuwd. Kolonel Rannock was een man, niet waard, haar drempel te overschrijden. Haar vriendelijke mentor, mijnheer Howard, was de felste tegenstander van den kolonel. Ik ben oud genoeg, om uw vader te kunnen zijn. Lady Perivaie, begon hij, maar zij viel hem in de rede met haar zilveren lach. (Woedt vorvol

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1