UITVOERING I Wat men fluister „De weg tot elkander" een Winkelhuis mei Gemengd Nieuws Een Huis met tuin Prima Geldbelegging, Donderdag 26 IS Kinderspelen, Gezelschapsspelen, Zelfdrukkerijen, Verfdoozen, Schaakstukken, Damborden, enz. ANTON ROES der C. J. M. op Vrijdag 20 November a. beurtvaartdienst onveranderd W. KESTELOO. van belang voor iedereer Koninkl, Drukkerij „Cadsandria" - Breskei (OOSTBURG. Feestavond. Vrijdagavond was er in het Beurs- bouw alhier een bijeenkomst ter ge- lenheid van het 10-jarig bestaander reenlging „Hulp en Steun". Deze reeniging stelt zich ten doel om aan jnder bedeelden en hulpbehoevenden ts winters hulp te verlecnen in den rm van kleedingstukken en dergelijke. i met het 10-jarig bestaan meende ;t Bestuur dezen dag niet ongemerkt jiorbij te moeten laten gaan en had n ook een en ander georganiseerd nor de leden en gasten. Mevr. Faber als voorzitstei opende t vergadering en heette de aanwezi- "tn welkom. Zij wilde niet nalaten een i ander omtrent de vereeniging mede deelen. Wij nemen daar een en -lder uit over, en zoo werd gezegd, it deze vereeniging 10 jaar geleden as gesticht op initiatief van Mevr. uytenberg met het tweeledige doel leisjes die er voor in aanmerking kwa- (en een avond per week te verachaf- om hen ontwikkeling bij te brengen vrijzinnig-godsdienstig gebied en iderzijds de gezinnen die steun noodig idden te verblijden met een pakje, t door de meisjes zelf gemaakt was. lok enkele dames namen daar aan eel en tot op heden zijn er nog enkele Ie de kern uitmaken van de toen des ds gevormde vereenii ing. Na verloop n eenigen tijd, ter harer eere moet izegd worden dat er hard gewerkt as, verslapte de ijver want hetgeen io onder de naald kwam was precies :en mousseline of zijde en de meisjes erken liever met een bolletje zijde en irgelijke artikels. Zoo verdween dan i een, dan de ander, maar ondanks it, de vereeniging bleef bestaan. En Dnder boven wonder zij nam van verlede weer toe in werkkrachten en >k aan steun. Maar het jonge geslacht aakte plaats voor ouderen. En zoo is eze vereeniging uitgedijd tot een totaal in werkkrachten van 31 vrouwen die et ontzien hun na iimachinesdoor weer I wind naar de bijeenkomsten mede sleuren, die gehouden worden in de insistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, lartoe welwillend door het Kerkbe- uur met de noodige verwarming en irlichting afgestaan. Dit alles helpt ede om, hoewel in het bezit zijnde :ner naaimachine, de hoop te mogen iesteren om de een of andere dag er >g eens een bij te bekomen. Wij innen meedeelen dat zij 50 a 55 ge- nnen een uitdeeling kunnen doen van ikjes met een inhoud van 5 kleeding- ukken. De bijeenkomst had op deze feest- rond een vroolijk karakter. Een voordracht van de dames Janneke ookus en Phina de Smit, welke op ïmoristische wijze de lotgevallen van e vereeniging in beeld bracht werd bitterend afgewerkt. Hierna kwam aan het woord Mevr. d. Broeke-de Man uit Aardenburg, e door de vereeniging uitgenoodigd as en een declamatie ten beste gaf elke tot titel had „De moeder, de ider" in de Hollandsche en Vlaamsche tterkunde. Bij hetgeen zij presteerde Dn het niet anders of zij had een i elverdiend succes. Dat het „Hulp en teun gegeven mag worden nog velen kunnen helpen. De zaal was met :n paar honderd man gevuld. Ook as er nog een aardigheid aan verbon- in. De leden hadden verschillende iorwerpen vervaardigd die onder de inwezigen verloot werden. Zoo gingen nog verscheidenen met verheugde izichten naar huis. Het was met recht :n welgelukte avond. BIERVLIET. Vrijstelling broederdienst. De Commissaris der Koningin ver ende vrijstelling van militairen dienst egens broederdienst aan de volgende ïrsonen: J. 1 Boeije, G. P. Cortvriendt, J. P. uijsserinck, P. Faas, J. den Hamer, Jansen, P. Jansen, J. de Jonge, A. Kornelis, J. J. Mareels, J. A. de eijer, D. Pladdet, J. Pladdet, Ch. H. Ploegaert, L. J. Verdeghem, M. W erplanke, M. J. Versluijs. Gaaischieten. De handboog-vereeniging „Prins endrik", gevestigd bij den heer F. ubrie alhier, hield Zondag j.l. een hieting op de liggende wip. De prij- n werden behaald door de volgende itsonen: Hoofdgaai: W. Hoevenagel. Zijgaaien: Cam. Calon le, L Bracke Wielrijder aangeteden. Maandagavond omstreeks 6 uur, ge urde er nabij deze gemeente een igeluk, dat betrekkelijk goed is af- tloopen De heer G. alhier begaf zich per Wiel van IJzendijke naar Biervliet. Op den Noorddijk moest hij voor een vrachtauto, die geladen was met stroo, ultwiiken. Zoowel de wielrijder als de chauffeur dimden de lichten. Doordat de chauffeur waarschijnlijk onvoldoende rechts hield, werd G. door de ver-uitstekende lading gegre pen en tegen den grond gesmakt Wonder boven wonder bekwam hij geen lichamelijk letsel, doch het rijwiel werd de rlijk gehavend. Na even ingehouden te hebben, reed de chauffeur, die tot nog toe onbekend is gebleven, weer verder alsof er niets gebeurd was. De politie stelt een onderzoek in. BIERVLIET. Gemeenteraad. Vrijdagmorgen vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Kostense. Behalve de heer Cuelenaere waren alle leden aanwezig. De notulen der vorige vergade ring worden onveranderd goedge keurd. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeentekas en de gemeente rekeningen door den accountant it orde bevonden zijn. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de jaarwedde van Gemeenteontvanger en Secre taris. Na een aanmerking van wet houder Michielsen wordt dit schrij ven voor kennisgeving aangenomen Door de winkeliersvereeniging „Willem Beukelsz." is een verzoek ingediend om het venten in de ge meente te beperken tot 1 dag in de 14 dagen en dan liefst de Vrijdag te nemen. Verder wijzen zij er op dat er veel gevent wordt zonder vergunning. Een regeling zal den middenstand, die toch al weinig of geen steun geniet, zeer ten goede komen. De heer De Blaeij merkt op, dat er in .dit schrijven wel eenigszins overdreven wordt, doch overigens voelt hij wel wat voor een regeling Deze zienswijze wordt door welh. Michielsen gedeeld. B. en W. stellen voor te infor meeren naar de regeling in andere gemeenten en verder om advies te vragen aan de Vereeniging voor Ned. Gemeenten. De Raad stemt hiermee in. Wat betreft het venten zonder ver gunning, merkt de Voorzitter op dat buitenstaanders dit moeilijk kun nen constateeren, daar verscheidene venters een vergunning aanvragen voor een kwartaal, half jaar of zelfs wel een jaar. Als de heer De Putter zegt, dat er ook te Driewegen veel gevent wordt (ook zonder vergunning) merkt Michielsen op, dat men toch niet overal veldwachters kan neer zetten om controle uit te oefenen B. en W. zullen dit punt zoo moge lijk vóór Januari 1937 afhandelen Vervolgens wordt de schoolgeld heffing opnieuw vastgesteld. In de strafverordening behoeven voorloopig geen wijzigingen aange bracht te worden. Door Th. Wijffels en anderen een verzoek ingediend om een licht punt aan te brengen bij het abattoir B. en W. hebben ter plaatse een on derzoek ingesteld en adviseeren het verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Door Roose is een vergoeding aangevraagd voor zijn leerplichtig kind, daar de afstand tot de school zijns inziens meer dan 5 k.m. be draagt. B. en W. hebben de afstand laten meten, waarbij bleek, dat de weg slechts ruim 4 k.m. is, zoo dat op dit verzoek afwijzend wordt beschikt. De vergoeding voor de R.K School wordt voor 1933 vastgesteld op f 895,90 en voor 1934 op f 803,12 Hierna worden enkele bezwaar schriften op de hondenbelasting be handeld. De heer Naeye stelt voor ontheffing te verleenen in deze ge vallen. Hij acht het noodzakelijk, dat de politie het al of niet los- loopen van honden controleert. B. en W. staan eenigszins scep tisch tegenover deze bezwaarschrif ten en adviseeren dan ook afwijzend te beschikken. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden Naeye en De Blaeij. De verzoeken van Iz. Colijn, C. de Kraker en H. de Krijger om gedeeltelijke ontheffing van honden belasting te krijgen, worden alle in gewilligd. De begrooting 1936 wordt nog eenigszins gewijzigd. Voorts komt de begrooting 1937 ter sprake. De heer Michielsen stelt voor de presentiegelden met f 25 te ver- hoogen en te brengen op f 125. De heer Naeye is hier tegen. Het voor stel van Michielsen wordt aangeno men, met de stemmlen van De Blaeij en Naeye tegen De heer De Blaeij merkt op dat het schrijfloon met f 100 verhoogd is en nu f 300 bedraagt. Hij vindt dit te veel. Ook de heeren De Dob- belaere, Naeye en De Putter zijn deze meening toegedaan. B. en W. stellen nu een bedrag van f 250 voor. Daar bij dit voorstel de stemmen staken, (voor stemden De Dobbe- laere, Michielsen en Du Fossé) wordt dit punt aangehouden tot de vol gende vergadering. De post straatverlichting wordt verhoogd met f 25 en gebracht op f 625. De begrooting wordt nu vastge steld tot een bedrag van f 74359,08 met een post voor onvoorzien van f 2534,76 in gewone dienst en f 8726,06 in kapitaaldienst. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat voor het oude stadhuis een waardige bestemming gevonden Het zal ingericht worden als Z.- Vlaamsche Oudheidskamer. Door verscheidene personenook buiten de gemeente, is reeds medewerking toegezegd. Het verheugt hem dat door deze oplossing het gebouwtje zijn typische stijl zal behouden. Ver der wijst hij er de leden op, dat dit plan voor de gemeente financieel niets dan voordeel zal opleveren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Hierna volgt de rondvraag. De heer De Putter vindt dat het lang duurt eer het pad bij school B in orde gebracht wordt. De Voor zitter zegt toe. dat hiermee volgende week een aanvang wordt gemaakt. De heer Du Fossé informeert wat er voorloopig met de werkloozen zal worden gedaan. De Voorzitter deelt mede dat er tot December werk verschaffing is. Reeds Maandag zal er mee begonnen worden. De ob jecten zjjn het pad bij school B en de Rioleering in de Raadhuis straat. De Blaeij vraagt hoever B. en W. momenteel staan met het zieken fonds. De Voorzitter antwoordt hier op, dat de inlichtingen thans in zijn bezit zijn en dat hij ze de volgende week bij de leden zal laten circulee- ren. Niets meer ;ym de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. doorn, die onmiddellijk werd gearres teerd. Deze verklaarde, dat hij inder daad dien nacht van Nijmegen naar Arnhem was gereden, maar van de aanrijding niets had bemerkt. Boven dien had hij niet zelf den auto bestuurd, maar zijn chauffeur B Laatstgenoemde verklaarde hetzelfde. Uit het verdere onderzoek bleek ech ter, dat verschillende getuigen op de pont te Nijmegen hadden gezien dat H. zelf achter het stuur zat. Het verdere onderzoek werd zeer bemoeilijkt, doordat de chauffeur B. eenige dagen later bij Zwolle opnieuw een ernstig auto-ongeluk had, waarbij hij zelf zwaar gewond werd. Gerui men tijd moest hij in het ziekenhuis worden verpleegd. H. heeft ten slotte, bezwijkend voor de vele aanwijzingen, die konden wor den aangevoerd, bekend dat niet zijn chanffeur, maar hij zelf in den bewus- ten nacht den auto heeft bestuurd. 'Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedu rende de ziekte en bij het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, de Heer IZAAK VAN DE PLASSCHE, Weduwnaar van ANNA DE HULLU, betuigen wij onzen hartelljken dank. Uit aller naam. ELIZ. VAN DE PLASSCHE. Breskens, Nov. '36. BRESKENS. Gevonden 1 sleutel, 1 portemonnaie. Inlichtingen ter Secretarie. Auto-ongeluk te Eist. Eenige maanden geleden is op den rijksweg Nijmegen—Arnhem bij den z.g. Kou den Hoek, onder Eist, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Twee mijnwerkers, die van Limburg op de fiets op weg waren naar Dren te, hadden in den nacht plaats ge nomen op den berm van den weg, om u t te rusten en een boterham te eten, toen zij door een passeerenden auto werden gegrepen. Een automobilist die eenige uren later passeerde, Hoor de zwak hulpgeroep en vond toen bei de mijnwerkers. Een van hen, die in de sloot langs den weg lag, was reeds dood, de ander was zeer ernstig ge wond. De automobilist waarschuwde te Eist de politie, die spoedig ter plaatse was en nog den zelfden nacht stelde ook de subsituut-officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden' een onderzoek In. Deze vond in de buurt een afge broken bermlamp van een auto. Vastgesteld kon worden, dat de auto in groote vaart blijkbaar de bocht in den weg niet had opgemerkt, over den berm gereden en daar de beide mijn werkers had gegrepen en weggeslin gerd. Eerst honderd meier verder was de auto weer op den weg gekomen. Dank zij de gevonden bermlamp, kon worden vastges eld, dat de auto, welke de aanrijding had veroorzaakt, vermoe delijk groen van kleur was, en toen de officier van justitie des nachts naar Arnhem was teruggekeerd, ontdekte bij op het Velperplein een groenen auto, die daar geparkeerd stond. De auto was hier en daar beschadigd. Hij werd in beslag genomen en de eigenaar werd spoedig opgespoord. Het bleek zijn de kolenhandelaar U. uit Apel- Inbreker gearresteerd. De politie te Eist heeft gisteren op den ijksweg aangehouden den 29-jarigen J. Ch. H., wonende te Zaandam, wiens opsporing was gevraagd door de po litie van Budel als verdacht van Inbraak aldaar. De jongeman droeg bij zijn aanhouding in een actentasch een vol ledig stel inbrekerswerktuigen. Voorts had hij een revolver met zes scherpe patronen in zijn achterzak. De aan gehoudene is ter beschikking van den burgemeester van Eist gesteld en zal vandaag naar Budel op transport wor den gesteld. Motorschip in nood. Gedu rende de vaart op de Westerschelde dreigde het Nederlandsche motorschip Martha Johanna, geladen met suiker bieten, door het overslaande water te zinken. Den schipper bleef geen an dere keus over dan zoo vlug mogelijk te trachten zijn schip aan den grond te zetten. Voor de haven van Hoede- kenskerke gekomen, heeft hij zijn schip op een zandplaat omhoog gezet. In de nabijheid liggende sleepbooten voe ren ter assistentie. Minneleed op een rangeerter rein. Een zeer onaangenaam avon tuur beleefde een paartje, dat op een duisteren herfstavond de stilte had ge zocht van de verlaten Spoorhaven te Alphen a. d Rijn. Tijdens de wandeling werd het twee tal n.l. overvallen door een stortbui en daar er geen andere schuilplaats in de buurt te bekennen was, vluchtte het in een leege goederenwagen van de Ned. Spoorwegen. Tot zoover ging het nog, maar het noodlot wilde, dat een plichtsgetrouwe rangeerder, die omstreeks 7 uur de ronde deed, den wagon open vond, en, onbewust van zijn kostbaren inhoud de deuren dicht schoof en grendelde. Het aldus van de wereld afgezon derde paar heeft uren lang tevergeefs om hulp geroepen, tot tegen ->■ridder- nacht een geluk bij een ongelukl eenige arbeiders, die in een keet in de buurt sliepen, door de noodkreten wer den gewekt en het minnende tweetal uit zijn gevangenschap bevrijdden. Godsdienstoefening verstoord. Zondagavond is de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Evangelische Kerk te Huizem op baldadige wijze verstoord Juist toen ds J. C. Laarmen zijn pre dikatie wilde beginnen, werden sreenen tegen de ramen van het gebouw ge gooid en de deuren aan de voorzijde geopend en dichtgeklapt. De chef- veldwachter, die zich onder de kerk bezoekers bevond, slaagde erin eenige opgeschoten jongens te arresteeren, die in het politiebnreau zijn opgesloten, Uiteraard verwekte dit incident onder het auditorium nogal eenige beroering en veroorzaakte het geruimen tijd op houden in den dienst. Heden verschenen en bij ons voorhanden TRYGVE GULBRANSSEN prijs geb. f 4,50. Konlnkl. Boekhandel E. Boom-Bliek, Breskens. te huur, staande te Breskens, Dorpsstraat. Te bevragen bij Wed. B. VAN OOTEGHEM. Uit de hand te koop: twee goed onderhouden degelijk gebouwde te BRESKENS, bij Kijkuit, voor zien van centrale verwarming, goed verhuurd, uitstekend rende ment. Inlichtingen verstrekt Notaris H. VAN MAZIJK te Sluis. Notaris BEUNINGH te G zal op a.s., des avonds 7 uur ir Hotel VALK te Breskens verzoeke van den heer Iz. GOUWE te Breskens, in zitting publiek verkoopen: aan de Vergouwestraat te kens, kadastraal bekend Bre sectie D no. 2769 groot 1 c.A. Aanvaarden bij betaling lijk 26 December 1936. Lasten vanaf 1 Januari voor kooper. Inlichtingen ten kantore voornoemden notaris. Ruime keuze E BOOM-BLIEK,Breskens voor het ontsmetten zaaigranen. Aanbevelend, Iz.VERHAQE, Nleuwt Uit voorraad leverbaar: Tuin- en Landbouwger schappen, Zuivel- of Melkgereedschappen, i roomers, Tuimelkarns, IV en Transportkannen, M zeeften en Watten. Machine olie, Wagensn en Conslstentvet, Rien Bindertouw, enz. Alsmede Landbouwwerktuigen. A. LEENHOUTS, Breskens 61 Telef Wekelijksche Vee- Beurtdienst BRESKENS- ROTTERD/ Vertrek van Breskens lederen Zaterdag 4 Rotterdam iederen Dinsdag 3 Aankomst Breskens Woensdagmorgen 8 Vlug en goedkoop Telefoonnummers Breskens 78. Rotterdam IC Spr. 9 10a te Breskt Aanvang 7,30 uur. Entrée 25 Donderdag 19 November Generale repetitie voor kinde Aanvang 6 uur. Entrée 10 cent. Lokaal Weijki Komt allen, het is de moeite waard. 3 Aanbevelend, E. BOOM-BLIEK. Wegens de zeer vele aanvre naar bibliotheekboeken hebber een collectie samengesteld ei deze ter beschikking der Ie: Een voorl. catalogus ls voorham Boerderij afgebrand te Leimuiden. Zondagmiddag is de kapitale boerderij, bewoond door H. Munster man en gelegen aan den Venneper- weg onder Leimuiden, tot den grond afgebrand. De geheele voorraad ge- dorscht graan werd een prooi der vlammen. Het vee kon worden ge red, evenals een deel van den in boedel en eenige landbouwwerktui gen. Hoewel er een hevige wind stond, mocht het de brandweer, die machteloos was tegenover de vuur zee, gelukken eenige perceelen aan de overzijde van den weg te behou den. Zij kregen echter veel water schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een in de bollenschuur brandende kachel. Ondergeteekende brengt hiermede zijn achte clientèle ter kennis, dat hij zijn blijft uitvoeren, zooals deze gepubliceerd wor Beleefd aanbevelend, Wekelijksche Beurtdienst Breskens-Rotterdam en tusschenligge plaatsen. Tel. Breskens 109. Tel. Rotterdam 107 is niet altijd even mooi en ook niet voor ieders ooren geschikt. Maarwat wij U toeroepen, is n.l. dat wij Uw DRUKWERK met de meeste zorg afwerken en niettegenstaande toch zeer billijke prijzen berekenen. Aanbevelend,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 3