BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. 46ste Jaargang Dinsdag 17 November 1936 NummerïJ4188 ABONNEMENTSPRIJS Per dóe maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Het rapport van de Commissie-van Loon. o Op 27 November 1935 heeft mi nister Deckers'de Commissie inzake reorganisatie van de landbouwcrisis maatregelen onder voorzitterschap van prof. mr. J. van Loon geïnstal leerd. Deze commissie had de op dracht na te gaan, of en zoo ja, welke wijzigingen in het complex der landbouwcrisismaatregelen dien den te worden aangebracht. Dit rapport, aldus de N. R. Crt., is inmiddels verschenen. De publica tie was allerwege met groot onge duld tegemoet gezien, omdat het onderwerp, hetwelk aan de Com missie-van Loon ter behandeling was gegeven, in het centrum van de belangstelling staat. De landbouw crisismaatregelen oefenen immers grooten invloed uit op een aanzien lijk deel van ons bedrijfsleven. Niet alleen de belangen van den land bouw, maar ook die van handel, industrie en middenstand zijn bij deze maatregelen gemoeid. Voor hen, die van de Commissie van Loon de tooverformule hadden verwacht, waardoor aan gevoelde grieven en bezwaren ten aanzien van de landbouwcrisismaatregelen een einde zou kunnen worden gemaakt, moet de inhoud van het rapport een teleurstelling zijn. De commissie heeft zich wegens den grooten om vang van de haar opgedragen taak belangrijke beperkingen moeten op leggen. Daardoor worden slechts een aantal meer algemeene vraagstukken in het rapport behandeld. De conclu sies zijn echter niet van dien aard, dat op grond daarvan belangrijke wijzigingen in het systeem der land- houwcrisismaatregelen zijn tegemoet te zien. Hoewel het rapport dus niet dat gene bevat wat men er misschien ten onrechte van had verwacht, heeft het onderzoek toch tot enkele zeer belangrijke gevolgtrekkingen geleid. In dit verband willen wij vooral wijzen op de meening van de com missie ten aanzien van de verplaat sing van alle crisisheffingen en bij slagen naar de grens. Dit systeem werd reeds geruimen tijd door den Bond „Landbouw en Maatschappij onder de boeren gepropageerd. Men verwachtte daarvan, naast admi nistratieve vereenvoudiging, tevens 10. 0 Ik heb zoo weinig anders aan mijn hoofd, zeide zij. Ik heb geen kinderen en geen familie. En Hec tor verwent mij hij bederft mij heelemaal. Hij moedigt mij aan, om aan zulke onbeteekenende dingen al mijn aandacht te wijden. Dat doet hij, omdat hij er zelf zoo dol op is maar ik voor mjj noem niets onbeteekenend. wat bij machte is, het leven te veraange namen. Ik vind dat wel degelijk de moeite waard om over te denken. Er zijn ontelbaar veel dames hier in Londen, die alle voorwaarden en gegevens bezitten, om zelf gelukkig te zijn en anderen gelukkig te ma ken, en in wier huis toch een ont stemmende toon heerscht. Aldus mijnheer Howard, dien zij zich onwillekeurig tot mentor had gekozen. Hij werd niet moede, haar lof te verkondigen. Iedereen ver baasde er zich over, dat zoo'n jong een beter floreeren van het boeren bedrijf. Zooals begrijftelijk, heeft de Com missie-van Loon gemeend dit stelsel nauwkeurig te moeten bestudeeren. Zij komt op grond daarvan echter tot de slotsom, dat talrijke overwe gingen waarin wij niet diep kun nen treden er haar toe nopen, invoering van het stelsel van Land bouw en Maatschappij ten sterkste te ontraden. Het blijkt n.l., dat er bij dit stelsel geen sprake is van eenige vereenvoudiging van de re- geeringsmaatregelen ten behoeve van den landbouw, terwijl het stelsel wel een hoogere prijsbasis voor het ge- heele oeconomisch leven, met de nadeelige gevolgen van dien, teweeg brengt. Tenslotte zou het systeem van Landbouw en Maatschappij voor de boeren niet meer voordeelen kun nen opleveren. Deze, op grond van nuchtere ar gumenten vernietigende beoordee ling, zal, naar wij aannemen, vele landbouwers, die hun hart aan dit systeem hebben verpand, de «oven openen. Zooals bekend, heeft de minister van Landbouw en Visscherij de vraag gesteld, of de gewijzigde mo netaire toestand aanleiding voor de Commissie-van Loon kon zijn, de in het rapport neergelegde conclu sies ten aanzien van het systeem van hooge invoerrechten te herzien» met het verzoek, vóór 1 November j.l. te willen antwoorden. Hoewel dit antwoord tot nu toe niet is ge publiceerd, verwachten wij, dat het standpunt der commissie door de muntdepreciatie geen verandering heeft ondergaan. De door haar aan gevoerde bezwaren worden naar onze meening door de depreciatie geens zins ontzenuwd. Een andere belangrijke uitspraak in het rapport is, dat de commissie een stelsel van steun aan den land bouw, waarbij rekening wordt ge houden met de persoonlijke omstan digheden van den producent in- dividueele steun ten stelligste ver werpt. Reeds geruimen tijd geleden heb ben ook wij tegen dezen vorm van steunverleening gewaarschuwd, om dat daarmede een stap zou worden gedaan in de richting van staats- socialisatie. Tusschen een goeden en een slechten bedrijfsleider zal bij in- dividueele steunverleening geen ver schil meer bestaan. Dit stelsel zou er practisch toe leiden, dat een groot deel van den Nederlandschen cul schepseltje van pas twintig jaar en in zulk een landelijke omgeving grootgebracht, zoo weinig onhandig heden beging. Ze is nog nooit onhandig ge- weestl riep Howard verontwaardigd. Ze zou nooit onkiesch of lomp kun nen zijn. Sommige vrouwen worden gebo ren met e$n gevoel van wellevend heid, evengoed als anderen met kunstzin. In Northumberland was Lady Pe- rivale's succes even schitterend als in Londen. Sir Hector's vrienden, die met hem gingen jagen en vis- schen, waren verrukt over zijn keuze en Sir Hector zelf was in een zeven den hemel van huwelijksgeluk. Slechts één zegen was hun ontzegd. Grace en haar echtvriend verlangden beiden evenzeer naar een kind, waar- ovgr zij het „surplus" aan liefde van twee warme, liefdevolle naturen konden uitstorten. Maar geen donzig kinderkopje vlijde zich tegen hen aan. Een kind zou haar ten troost zijn geweest in dien droeven tijd, toen zij, na drie dagen en drie nachten van folterende spanning en onrust, alleen op de wereld achterbleefeen tuurgrond zou worden geëxploiteerd door van regeeringswege gesalarieer de boeren. Aan het thans gevolgde stelsel van bedrijfssteun is daarom verre de voorkeur te geven. Indertijd heb ben wij er echter ook op gewezen, dat de regeering op het als juist aanvaarde beginsel, dat de steun aan den landbouw moet worden verleend aan het landbouwbedrijf, een ge vaarlijke inbreuk maakt. Zij had na melijk bepaald, dat aan noodlijdende kleine boeren en tuinders, die zich in bijzonder moeilijke omstandig heden bevinden, een extra uitkeering uit het Landbouwcrisisfonds zou worden betaald, hetgeen dus ten koste gaat van de beter gesitueerde boeren en tuinders. Deze gevaarlijke inconsequentie in de landbouwcrisispolitiek wordt door de Commissie-van Loon niet bestreden. Wel besteedt zij in een afzonder lijk hoofdstuk aandacht aan de posi tie van de kleine boeren en den tuindersstand, voor wie zij de bij zondere zorg der regeering vraagt. Ook wij zijn van meening, dat het gewenscht is de zich in bijzonder moeilijke omstandigheden bevinden de kleine boeren en tuinders vooi den ondergang te behoeden. De hiertoe vereischte extra middelen mogen echter niet uit: het Landbouw crisisfonds worden gehaald. Door dat de Commissie-van Loon aan dit punt geen aandacht besteedt, lijkt haar standpunt ten aanzien van den individueelen steun minder princi pieel. Raadsvergadering te Aardenburg. o Vrijdag 13 November 1936 kwam de Raad in openbare zitting bijeen. Na opening werden de notulen on veranderd goedgekeurd. In een vo rige zitting heeft de heer Catsman gevraagd of het geen overweging verdienen zou de notulen der vorige zitting toch maar weer voor te le zen, maar de oude weg wordt nog gevolgd. De VOORZITTER deelt mede, dat van Mevrouw E. J. van den Broecke-de Man en van den heer A. I. Catsman bericht van verhin dering tot bijwoning der vergade ring is binnengekomen, terwijl van den heer J. Lippens een schrijven zamer en verlatener in haar onmete- lijken rijkdom dan zoo menig an dere vrouw in soortgelijke omstan digheden, die tegelijk met den vriend van haar hart ook haar kost winner ten grave heeft zien dra dalen. Haar vader was de laatste afstam meling geweest van een oude Nor- folksche familie, waarin eenige kin deren erfelijk waren. Zij had geen ooms of tantes. Zij had wel eens hooren spreken over achterneven en nichten, maar haar vader had vol strekt geen omgang gehouden met die verre bloedverwanten, tot wie hij zich in 't minst niet voelde aan getrokken. 0 Nu begon het derde tijdperk van Lady Perivale's leven. De eerstvol gende drie jaren bracht zij door in volstrekte afzondering van de we reld met "haar genietingen In die dagen van rouw en verslagenheid was Suze Rodney haar ten troost en ten steun met haar hartelijke vriendschap. Grace wist Suze te overreden, om met haar mede te gaan op reis in het eerste jaar van haar weduwstaat en drong er op aan, dat haar vriendin een gelde is ontvangen, waarbij hij bedankt als raadslid. Opvolger van de lijst is de heer S. G. Cuelenaere. Op de mededeeling van het schrij ven van den Commissaris der Konin gin in Zeeland houdende de herbe noeming van den heer Th. M. Over maat tot Burgemeester van Aarden- burg, feliciteert Wethouder BLON- DEEL den Burgemeester met zijn herbenoeming, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij nog vele jaren in het belang der gemeente Aarden burg moge werkzaam zijn, waarop de toegesprokene dankt voor den gelukwensch namens den Raad ge uit, hypende, dat die in vervulling moge gaan. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer C. van Overbeeke ont slag heeft aangevraagd tegen 1 Jan. 1937 als Ontvanger-Griffier van het Burgerlijk Armbestuur en Deurwaar der der Gemeente, hetwelk B. en W. voorstellen hem eervol te ver- leenen. Aldus besloten. Aan den heer Van Helden, houder der radiodistributie wordt op de ge wone voorwaarden toestemming ver leend tot het aanbrengen van een reclamebord. Aan de orde komt nu de wijziging der begTooting 1936, waarbij de VOORZITTER mededeelt, dat daar op schriftelijk eenige aanmerkingen zjjn gemaakt door Mevr. van den Broecke-de Man en de heer Cats man. Hij meent, dat de leden van den jiaad in het bezit zijn van een gelijkluidend schrijven, zoodat hij voorlezing overbodig acht. Heeft iemand op- of aanmerkingen op de voorgestelde wijziging? Niemand? Dan is aldus besloten. (Zie bedoeld schrjjven onderaan). Huishoudonderwijs. De VOORZITTER deelt mede, dat het verzoek is binnengekomen om subsidie te verleenen aan een te houden cursus voor huishoudonder wijs, voornamelijk aan werklooze meisjes. B. en W. stellen voor twee jaar een subsidie te verleenen van totaal f 150 en het gratis gebruik van een schoollokaal onder voorwaarde, dat het qjantal leerlingen moet voldoen aan een door B. en W. vast te stellen cijfer en dat het lesgeld on derworpen zal zijn aan de goedkeu ring van B. en W. Aldus besloten. Subsidie Geitenfokvereeniging. Naar aanleiding van een verzoek der Aardenburgsche Geitenfokver- eeniging wordt besloten over 1936 lijk geschenk van haar zou aanne men, als schadeloosstelling voorde thans door deze verzuimde zangles sen en verloren connecties. Toen zij in Londen terug waren, was het haar eerste werk, om Suze weer nieuwe leerlingen te bezorgen. Lady Perivale had veel jonge meisjes on der haar kennissen en één woord uit haar mond was voldoende, om die allen als zanggrage leerlingen naar juffrouw Rodney toe te sturen. In sommige gevallen, waar het meisjes betrof, wier beurs niet al te ruim voorzien was, betaalde zij de lessen, maar zonder dat haar vriendin dit wist of vermoedde. La ter evenwel scheen juffrouw Rodney eenig besef van de waarheid te krij gen, want na dien Italiaanschen win ter wilde Suze niet meer van reizen hooren. Ik ben een werkbij, Grace, zeide zij, en jij wilt een luiaard van mij maken. Dat zou mij toch nooit geluk ken, maar ik gun je zoo graag eens een bloemenseizoen. Toen zij met haar vriendin op reis was, zag Lady Perivale voor 't eerst de villa bij Porto Maurizio. Grace voelde zich al aanstonds tot Kunt U het wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de gijn, maar ook de oorzaak. Begin vandaag nog, morgen suit Ge het betreuren al niet veel vroeger begonnen te zijn. Ongeëvenaard bij gevatte kou, Griep, Rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Nmdêriandich Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 't poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS een subsidie van f 25 toe te staan. Nalatige huurders. De VOORZITTER deelt mede, dat er eenige huurders van gronden zijn, die na herhaalde aanmaning weigerachtig bhjven om de door hen verschuldigde huur te betalen. Daar deze huurders hun verplichting niet nakomen, wordt machtiging ge vraagd bedoelde huurders gerechte lijk te vervolgen. Aldus besloten. Goedgevonden wordt ook van den polder JSewester-Eede bezuiden St. Pietersdijk een strookje grond aan te koopen, groot 3,90 A, voor de som van f 25. Trottoir Oude Kerkstraat. Mededeeling wordt gedaan van een verzoek van de bewoners in de Oude Kerkstraat^ om aldaar van vrij gekomen platte keien uit de Markt een trottoir met daar langs loopende goot te leggen, waarbij een begroo ting is overgelegd, meldende een bedrag van f 700. Bij den aanleg van dit trottoir is rekening gehou den met de mogelijkheid dat de daaraan grenzende monofaltweg nog eens weer op een of andere wijze zou vernieuwd moeten worden. Goedgekeurd dit werk uit te voeren. Rekening 1935. Naar aanleiding van het door een deskundige opgemaakt rapport over de rekening dienst 1935, stellen B. en W. voor deze goed te keuren voor wat betreft den gewonen dienst in ontvang op f 62880,86, in uit- dit plekje aangetrokken, omdat het zoo zuiver Italiaansch was en niet overstroomd werd door Engelsche tou risten. De villa was deerlijk ver vallen en allesbehalve sierlijk, maar er was een groote lap grond bij, olijf- en ritroenboschjes, oude, over oude moerbezieboomen, een kwistige overvloed van anjelieren en een wil dernis van rozen. Lady Perivale ging aan 't onder handelen met den zaakgelastigde van den eigenaar en kocht de villa, zooals een ander een hoed zou koo pen. De slimme handelsman zag haar kinderlijk verlangen naar het nieuwe stuk speelgoed en vroeg tweemaal zooveel als de villa fei telijk waard was. Als deze villa het eigendom wordt van iemand van smaak en middelen is er alles van te maken, zeide hij, en als u soms opziet tegen zoo n lap grond, kunt u altijd een stuk daarvan verpachten. Dat ben ik volstrekt niet van plan. Ik vind het wel aardig, om mijn eigen olijfbosschen te hebben, mijn eigen oranjeappelen en citroe nen. (Werdt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1