BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. DIJSIR.OOP AKKERS Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens tegen: Hoest Griep, Bronchitis. Asthma Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws 46ste Jaargang Vrijdag 13 November 1936 Nummer 4187 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Het Proces van Maarschalk Ney [1815]. 11. Maar wel stelde Ney zich op het standpunt, dat hij zich niet als vroeger blindelings aan Napoleon had te onderwerpen. De boodschap pers van Bertrand brachten orders van den Keizer voor Ney mede; Na poleon kende zijn vroegeren krijgs makker maar al te goed, toen hij deed alsof er geen jaren vol woelige gebeurtenissen tusschen hen lagen, alsof Ney's gehoorzaamheid hem nog even onverdeeld toebehoorde als vroeger. Want Ney bracht de beve len ten uitvoer, begevend zich daar heen, waar Napoleon hem wenschte. Eenige dagen later ontmoette hij den Keizer; deze hield de armen voor hem open, liet hem geen tijd voor de papieren verklaring, die hij in de hand droeg; noemde het verleden vergeven en vergeten. Ney is echter in de „honderd dagen" slechts zel den in dg nabijheid van Napoleon geweest; toen hij zich bij hem aan meldde aan den vooravond van den veldtocht, die te Waterloo zoo jam merlijk voor Napoleon zou eindigen, hoorde hij zich zelfs de vraag toe voegen „of hij wellicht geëmigreerd wasl" Te Quatre-Bras heeft Ney, de stoudmoedige veldmaarschalk, zich door de krijgskunde van zijn jongeren tegenstander, den Prins van Oranje, laten verschalken; had hij doorgetast, dan ware Waterloo niet verloren gegaan. En nog, ondanks de ramp die Waterloo voor de F-ran- sche wapenen werd, was er te Parijs een leger van niet geringe beteeke- nis aanwezig, dat tegenstand had kunnen bieden en zeker had gebo den als het van de trouweloosheid der Bourbons doordrongen ware ge weest. Maar Ney, Davoust, Soult en tal van anderen, zij meenden, dat in de gegeven omstandigheden zich onderwerpen het beste was, het eenige ook wat voor Frankrijk ver der noodlottigen strijd kon voorko men. Zij predikten de overgave zon der voorwaarden, en zij meenden dat te kunnen doen, omdat Bodewijk XVIII algemeene amnestie had be loofd. Maar reeds op 28 Juni had hij te Kortrijk een verklaring gelan ceerd, die niet onduidelijk tegen Ney en anderen gericht was; deze verkla ring, in de koninklijke ordonnantie van 24 Juli bevestigd, stelde twee categorieën van beschuldigden bui ten de amnestie: de eene categorie werd in haar geheel uit Frankrijk verbannen; de andere, waarin Ney bovenaan stond, voor den krijg raad geroepen. Inmiddels was Ney, nog voordat de verbonden Mogendheden Parijs bezetten, uitgeweken. Voorzien van een pas van onbeperkten duur, ge- teekend door Davoust, destijds com mandant van Parijs, begaf hij zich eerst naar de baden van St. Alban: later naar het kasteel van mevrouw de Bessanges op de grenzen van het arrondissement Cantal. Daal leefde hij, verborgen en in het geheim, de gebeurtenissen afwachtend. Ver moedelijk zou men hem met rust hebben gelaten, ware hij niet het slachtoffer geworden van eigen on voorzichtigheid. Bij zijn huwelijk had Napoleon hem een Turkschen sabel, rijk met diamanten bezet, ten ge schenke gegeven; zoodanige sabels waren er slechts twee: de zijne en die van Murat. En deze sabel, hem kostbaarder dan een zijner andere bezittingen, had hij met zich meege nomen en liet hij in de salons van het kasteel liggen, waar deze de Het geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „genees kruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid aan enkele „ingewijden" bekend waren. De voornaamste uit het 20-tal kruiden zijn: Drosera rotundifolia, Herba Althaeae, Aconitum napellus, Juglans regia, Herba Serpylli, Herba Maté, Herba Marubii, Herba Meliloti. Deze kruiden bevatten tegen aandoeningen van de ademhalingsorganen genees krachtige stoffen in hun natuurlijke samenstelling, waardoor zij gemakke lijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Hun werking is snel en veelzijdig. Zij schaden het gestel niet, daar ze geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de z.g. nieuwere „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is, wordt thans nog krachtig versterkt, nu Apotheker Dumont op bijzondere wijze daaraan heeft toegevoegd de krachtig „hoest-bedwingende" stoft „codeïne", zonder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt vermin derd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt zij nog doeltreffen der. 'n Betere samenstelling tegen aan doeningen der ademhalings-organen, de ondervinding zal hel U bewijzen, is ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar „'3 werelds béste hoest-siroop"! aandacht van de bezoekers trok. Deze vertelden er van, en zoo kwam dit ter oore van den prefect van het aangrenzend district, die in het verhaal voldoende aanleiding vond om een afdeeling gendarmes naar het kasteel te zenden. Ney, die aan vankelijk naar Zwitserland had wil len uitwijken, was het moede zich langer verborgen te houden. Toen de gendarmes aan de poort aanklop ten, was hij het, die hen uit het bovenraam toeriep wat zij kwamen doen en wat zij wilden Toen zij mededeelden te komen om Ney te arresteeren, dien zij van uiterlijk niet kenden, gaf hij zich in hun handen. Onder strenge bewaking werd hij naar Parijs gevoerd; had hij echter zijn woord niet gegeven om niet te ontvluchten, de hem welgezinde troe pen van generaal Exelmans zouden hem niet gevankelijk naar Parijs hebben doen gaan. Uiteenloopende meeningen verscheurden in die da gen Frankrijk; terwijl men in de royalistische gezinde districten den maarschalk Brun slachtoffer zag worden van de volkswoede, stond men in de republikeinsch-gezinde districten aan de bewakers van Ney nauwelijks toe dezen naar Parijs en in het hol Van den leeuw te voeren I Ney, opgesloten in de Concierge- rie te Parijs, onderging daar verhoo- ren van den Minister van Justitie, graaf Decazes. Van den aanvang al stelde hij zich op het standpunt, dat hij, pair van Frankrijk zijnde, slechts door den Senaat kon worden berecht. Dat hij Decazes antwoord de, geschiedde uit deferentie jegens diens functie, maar overigens ge heel vrijwillig. De beteekenis dezer verhooren is duidelijk. Men wilde Ney de verklaring ontlokken, dat hij onoprecht was geweest toen hij den Koning zijn trouw beloofde;dat hij, wellicht reeds maanden tevoren, met Napoleon in verbinding had ge staan en van diens plannen op de hoogte was geweest; dat hij die plannen in stilte had bevorderd. Ney kon een dergelijke verklaring niet geven; hij kon slechts getuigen wat werkelijkheid was. Toegeven kon hij, dat hij een grove fout had ge maakt toen hij zich door zijn ge voelens liet meeslepen en onverdeeld geloofde aan de verklaringen van Bertrand's boodschappers; toege ven, dat hg inderdaad schuldig was, maar verklaren tegelijk dat men hem niet van onoprechtheid mocht ver denken. Hij kon slechts met kracht en met ingehouden woede protestee ren, toen hij vernam, dat de prefect van Besangon, dien hij in 'de dagen van Napoleon's nadering vol angst en vrees had gevonden en weinig geneigd om hulp te verleenen, hem er van beschuldigde 500.000 francs ten eigen bate uit de Staatskas te hebben genomen I Men heeft van royalistische zijde niets nagelaten om ook de persoonlijkheid van Ney te vernederen; om dezen held, in wiens krijgsbedrijven geheel Frankrijk had medegeleefd, in de oogen der groote menigte voor te stellen als een zwak, karakterloos, ja dubbelzinnig; mensch. BRESKENS. Film, Bio-Ond. Luxembourg brengt a.s. Zaterdag weer een zeer bijzondere film met Carry Cooper (bekend uit de film „Vaders Eerevvoord") in de hoofdrol, n.l. „De Bengaalsche Lanciers". Een grandiose film, met onbegrens de mogelijkheden. Het zal menigeen die gewend is met kritische blik een film te bekijken zijn opgevallen dat dit werk van Henry Hathaway iets zeer bijzonders is aan de filmhemel. De Bengaalsche Lanciers vormen een legerkorps in Britsch Indië. Het staat onder commando van Kolonel Stone, een boom van een vent. een kerel met een gouden karakter, een echte dienst klopper weliswaar maar een man van het slag waaraan Engeland zijn groot heid heeft aan te danken. Mensche- lijkheld kent Stone niet, alleen plicht. Zoo'n figuur zal in handen van me nig regisseur een Cerberus worden, echter bij regisseur Hathaway hlijft hij een gouden vent. De menschelijkheld wordt uitgebeeld in een drietal officie ren, die trouwens ook de komische noot aanbrachten. In deze film vinden wij een reeks van prachtopnamen o.a. de strijd bij het groote fort is subliem, dejdrelgen- de gevaren waaronder de Lanciers steeds leven Is adembenemend, feestenJn Oos- tersche Paleizen is grandioos, jachten op groot wild is sen rationeel en dit alles tegen de pittoreske echt Ind sche achtergrond. Alles bij elkaar een prachtfilm die wij voor 1000/° kunnen aanbevelen. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Oct. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 14068,63 Terugbetaald f 13753.21 Meer ingelegd dan terug betaald f 315.42 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 7. BRESKENS. Ingelegd f 75091,28 Terugbetaald f 93435,51 Minder ingelegd dan terug betaald f 18344.23 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 51. IJZENDIJKE. Ingelegd f 8851,— Terugbetaald f 19499.12 Minder ingelegd dan terug betaald f 10648,12 Nieuw uitgegeven spaarboekje 1. OOSTBURG. Ingelegd f 11918,77 Terugbetaald f 12863,23 Mind, ingelegd dan terugbet. f 944,46 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. SLUIS. Ingelegd f 7050,77 Terugbetaald f 14800,10 Minder ingelegd dan terug betaald f 7749.33 Nieuw uitgegeven boekjes 7. Boekbespreking. Kuyper en Colijn. Na de succesvolle uitgave van de bundel„Colijn in de caricatuur", werd van verschillende zijden aangedrongen op de herdruk van „Dr. Kuyper in de caricatuur". Men zal met genoegen vernemen, dat binnen enkele weken in de bekende Libellen-Serie (uigave van Bosch en Keuning te Baarn), In aan sluiting op den bundel „Colijn in de caricatuur", zal verschijnen „Kuyper in de caricatuur". Dit is een nieuwe, herziene uitgave van de indertijd verschenen bundel caricaturen van Dr. Kuyper uit het hoogtepunt van zijn staatsmansleven. De bekendste en bekwaamste carica- turisten van Nederland hebben hun teekenstift op deze nationale figuur gespitst en deze bundel geeft een scher pe reflex van een belangrijke politieke periode uit het begin der twintigste eeuw. Bij den boekhandel is reeds de~ in- teekening opengesteld. Slachtoffers van den storm. Maandagochtend is op het strand te Callantsoog wederom een lijk aange spoeld dat herkend is als dat van een van de opvarenden van de Sch. 68. De twee lijken, welke gisteren zijn aangedreven, zijn geïdentificeerd. Men

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1