Oü Burgeroorlog in Spanje Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Gewestelijk Nieuws, Sport. Klaas de zoon Burgerlijke Stand. Rechtszaken. den Molenaar - KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 15 Nov. 2,30 u. EVA HET FABRIEKSMEISJE, Muziek van Lehar. Zondagavond 15 Nov. en vol jende dagen „DE DUIZELING FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 15 Nov. nam. 2,u. CARMEN, Opéxa-comique in 4 acces Muziek van G. Bizet. AARDENBURG. Tijdelijke leerkracht. Wegens ziekte van de onderwijzeres Mej. Crassaerc alhier is door B. en W. als tijdelijk onderwijzer benoemd de heer W. Lucieer, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 November 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandc. Breskens 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. 1.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nieuwvliet 2,— uur Ds F. A. Visser, van Cadzand. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9.30 uur Ds Snljdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 9.30 uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 5,30 uur Ds A. Th. Stegenga, van Zuidzande. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. gemiddeld 500 bedrijfsongevallen bij de R.V.B. worden aangegeven) en b. het toenemende inzicht dat de gevolgen van een ongeval in zoo belangrijke mate beïnvloed worden door de wijze waarop de eerste hulp verleend wordt. Goede eerste hulp kan niet alleen van beteekenis zijn om een ziekbed van korten duur te doen zijn, doch kan er ook toe bijdragen belangrijke invaliditeit te voorkomen (men denke slechts aan infectie amputatie blijvende verminking!) en kan menigmaal ook direct levensreddende beteekenis hebben (bij schijndood, bij verdrin king, door gasbedwelming, door electriciteitsongevallen enz. of slag aderlijke bloedingen zooals ze zoo vaak voorkomen bij verkeersonge vallen). Het is daarom noodzakelijk dat overal in het land goede E.H.B.O. bevorderd wordt. Geheel onvoldoen de moet worden geacht, wat men op vele plaatsen ziet gebeuren: het volgen van een cursus, het behalen van een diploma en daarna het ver- waarioozen van de verworven kennis en bekwaamheid. Noodig is dat stel selmatig georganiseerd wordt: het geven van cursussen, het blijven oefenen der gediplomeerden, het aanschaffen en beschikbaarstellen van materiaal en het inschakelen der gediplomeerden in den practi- schen ongevallendienst. Dat alles vereischt dus vereenigingen, die zich ten doel stellen: bevordering der E.H.B.O. Aansluiting van al de plaatselijke vereenigingen in de lan delijke centrale organisatie (de Ne- derlandsche Vereeniging E.H.B.O.) geeft dan de verbindende schakel, tusschen alle locale vereenigingen. In het bijzonder moge ook de aandacht gevestigd worden op de beteekenis van E.H.B.O.vereenigin- gen voor de bescherming der bur gerbevolking tegen aanvallen uit de lucht. Wettelijk is thans voorge schreven dat alle gemeenten maat regelen zullen hebben te treffen voor die luchtbescherming. Daarbij die nen die gemeenten te kunnen re kenen op bijstand van een zeker aan tal 1ste helpers. Dat bekwame krach ten, waarop men vertrouwen kan, niet uit den grond zijn te stampen met enkele lessen, wordt nog veel te weinig beseft! Men zal reeds thans maatregelen moeten nemen om een aantal goed onderlegde en goed getrainde helpers te erkrijgen. Een vaste kern goede krachten zal van veel meer beteekenis blijken te zijn dan een groot aantal halve of minder dan halve bekwamen. Het is mede daarom dat onze vereeni ging haar folders toezond niet al leen aan de doktoren, doch ook aan alle gemeentebesturen in plaatsen, waar nog geen afdeeling der ver eeniging bestaat. Het secretariaat der vereeniging (Joh. Verhulststraat 117, Amsterdam Z.) is gaarne bereid ten allen tijde alle gewenschte voorlichting en hulp te verstrekken bij oprichting van plaatselijke afdeelingen. Crisis-Organisatie-besluit 1933. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft de Commissie van Advies met een vijftal deskundigen voor de Visscherij uitgebreid, o.a. Dr. J. G. Ramaker te Breskens 'en de heer F. J. L. M. Dhooge te Philippine. Hef huwelijk van Prinses Juliana. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van Prinses Ju liana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige ge volgen van deze echtverbintenis, ver klaarde men algemeen, volgaarne te zullen medewerken aan het verleu nen van de toestemming, waarvan in artikel 17 der grondwet sprake is. Men gaf daarbij uiting aan zijn vreugde dat de verloving van het Prinselijke paar, welke door het Ne- derlandsche volk met zooveel blijd schap werd begroet, weldra door een echtverbintenis zal worden ge volgd. Men verbond daaraan den wensch, dat rijke zegen op dat hu welijk moge rusten. De commissie van rapporteurs is van oordeel, dat met de mededeeling van het bovenstaande de openbare behandeling van het wetsontwerp ge noegzaam is voorbereid. De naturalisatie van Prins Bernard. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot naturalisatie van Prins Bernard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei God fried Pieter van Lippe-Biesterfeld en regeling van eenige gevolgen dier naturalisatie gaf men algemeen te kennen, zich met de voorgestelde naturalisatie gaarne te vereenigen. De commissie van rapporteurs is van oordeel, dat met de mededeeling van het bovenstaande de openbare behandeling van het wetsontwerp ge noegzaam is voorbereid. Het paleis te Soestdijk. Omtrent de bewoning van het pa leis Soestdijk deelt men van wel ingelichte zijde mede, dat het mid delste gedeelte het hoofdgebouw van het paleis Soestdijk, zal wor den ingericht voor het verblijf van H.M. de Koningin, terwijl de linker vleugel aan de zijde van Baarn bestemd is voor het Prinselijk Paar. De rechtervleugel zal worden bewoond door de hofdames en an dere leden van de hofhouding. Men is thans bezig, het geheele paleis van electrisch licht te voor zien, terwijl de bestaande centrale verwarmingsinstallatie wordt ver nieuwd en uitgebreid. BRESKENS. Huwelijksgeschenk en feestelijk heden. Onder voorzitterschap van den Burgemeester, had Dinsdagavond de eerste bijeenkomst plaats ten ge meentehuize van het Comité dat gelden zal inzamelen voor het na tionaal huwelijksgeschenk. De col lectanten werden aangewezen. Spoedig zal een tweede vergade ring worden gehouden, ter bespre king der feestelijkheden. SLUIS. Ongeluk. Mevrouw B., echtgenoote van den heer B. alhier, had het ongeluk bij gelegenheid van een feestavond zoo danig over een der pooten van een piano te struikelen, dat zij een knie zoodanig kwam te kneuzen, dat zij op medisch advies naar het ziekenhuis te Oostburg moest worden overgebracht, in afwachting van een nader onder zoek. BIERVLIET. Het oude stadhuis. Ruim een jaar geleden werd in deze gemeente een nieuw stadhuis in gebruik genomen. Voor het oude gebouw heeft men sindsdien geen degelijke bestem ming kunnen vinden. Dezen winter zal het gebruikt worden als stempellokaal. Den laatsten tijd zijn er stemmen opgegaan om liet typische gebouwtje voor het nageslacht te bewaren. Een ieder zal dit toejuichen, want met zijn mooi dakruitertje, waarop een haring als windvaan troont, geeft het sfeer aan de omgeving en doet het ons her inneren aan den bloeitijd van het oude Beukelsstadje. Thans ligt het in de bedoeling er een Oudheidskamer voor W. Zeeuwsch Vlaanderen van te maken. Dit plan kunnen we ten zeerste toejuichen en verdient aller steun 1 Plannen van het Oranje comité. Dinsdagavond vergaderde het Oranje comité onder voorzitterschap van bur gemeester Kostense. Het doel was een programma samen te stellen voor de plaatselijke feestelijkheden bij het huwelijk van het Vorstelijk paar. Het resultaat van de besprekingen was als volgt: 7 Januari: 's Middags klokluiden. Luidsprekers zullen aangebracht wor den in de oude school, het oude ge meentehuis en in school B., waar be langstellenden het verloop van de huwelijksplechtigheden kunnen volgen, 's Avonds concerten van muziek- en zangvereenigingen en lampionoptocht. 8 Januari: 's Morgens klokluiden en schoolfeest, 's Middags optocht met paarden, versierde wagens, fietsen, ver eenigingen en schoolkinderen. Verder diverse volksspelen. Tot slot een lam pionoptocht met muziek en zang. Het gehucht Driewegen zal voor de eigen bevolking aparte kinderspelen organiseeren, alsmede een lampionop tocht. Teneinde het dorp een feestelijk aan zien te geven, zullen de buurtcommis- sie's voor straatverlichting zorg dragen. De markt en de étalages worden beide dagen feestelijk verlicht. Voetbat. Uitslagen van Zondag 8 Nov. j.l. Ie klasse B Z.V.B. Oostburg IITemeuzen 111 13 Alle andere, voor K.N.V.B. en Z.V.B. in O. en W. Zeeuwsch Vlaanderen vastgestelde wedstrijden zijn wegens het slechte weer afgelast Wedstrijdprogramma voor Zondag 15 Nov. a.s. 3e klasse A K.N.V.B. Axel—Oostburg Hoofdplaat— Breskens Sluiskil—Biervliet Terneuzen II—IJzendijke. Ie klasse B Z V.B. Axel II—Oostburg II Breskens II—Biervliet II Corn Boys 1—Groede I Hulst IITem. Boys I Schoondijke IHoofdplaat 11 2e klasse B Z.V.B. Biervliet IIISchoondijke II Corn Boys IIGroede 11 S. C. D. I- Oostburg lil IJzendijke IIBreskens lil Wielrennen. Pijnenburg Wals winnen de Rotterd. Zesdaagsche. Pijnenburg Wals hebben gisteravond den eersten Rotterdamschen Zesdaag- schen gewonnen. Na verwoeden strijd is het aan het Nederlandsche koppel gelukt als over winnaars uit het strijdperk te treden. Toen het schot te middernacht knalde vloog Wals over de streep. Het Wilhelmus werd ingezet. Toen volgde de huldiging, bloemen en de verdere plechtigheid, die aan het slot van een zesdaagsche wordt ver richt. De eindstand luidt: 1. Pijnenburg Wals 478 pnt. Op een ronde: 2. Slaats—Charlier 418 pnt. 3. Schön Pellenaars 211 pnt. 4. Walthour—Crossley 210 pnt. Op twee ronden: 5. BillietDe Pauw 225 pnt. Op vier ronden: 6. Van der Ruit Braspenninx 120 p. 7. Wambst—Leducq 72 pnt. Op vijf ronden' 8. Gebrs. van Kempen 347 pnt. Op acht ronden: 9. Rieger—Ehmer 109 pnt. 279. Toen zij klaar waren met het ont bijt, wilde de Engelschman afreke nen met mijnheer Vroolijk. Maar deze wilde geen geld hebben „Nou," zei oom Rink tot den klei nen man aan tafel. „Haal jij jé spaarpot dan eens hier". Nou. dat liet het ventje zich geen tweemaal zeggen. Hij kwam met een groot steenen varken aansjouwen met c n gleuf in zijn rug. En hij rammelde van de centjes en dubbeltjes. Oom Rink gooide er een prachtige nieuwe gulden in en de Engelschman stopte er een nog grooteren zilveren cent in. OOSTBURG. Over de maand October. HUWELIJKEN: 8, J. F. Maas, 23 j„ jm. met L. Cau- wels, 20 j., jd. 8, C. C. de Cock, 23 j., jm met M. M. Cauwels, 21 j„ jd. GEBOORTEN: 6, Abraham Michiel, z. van M. j. Brevet en S. W. Ocké. 9, Caecilia Irma, d. van A. P. Modde en G. E. Buijsse. 20, Cornelia, d. van J. P. Versprille en E Goethals. OVERLEDEN: 8, Corns J. Bleiker, 70 jaar, man van M. J. Crince. 17, H. van den Ameele, 84 j„ wedn. van W. M. Hoste. 17. Elodie M. S. Fijnaut, 31 j., ongehuwd 18, Geertr. J. Dieleman, 17 jongeh. INGEKOMEN: Louisa C. de Smet,, Liza M. de Jong en E. Blondeel geb. de Sutter, allen uit Aardenburg, A. v. d. Ameele geb. Wisse uit Nieuwvliet, L. Quist geb. Post uit Schoondijke, P. Willems uit Zuidzande, A j. German en echt genoote uit Steenwijk, Sid. M. van Hee uit St. Kruis, S. S. van 't West einde en kind uit Valburg, W. I. Cats- man uit Cadzand. VERTROKKEN: G. N, Nelemans naar Zalt-Bommel, F. C. Suijkerbuijk naar Zevenbergen, Magd. L Scherbeijn naar Sluis, M. M. de Cock geb. Cauwels naar IJzendijke, J. de Wilde en gezin naar Maldeghem. (A. A). Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Uitspraak op Vrijdag 13 Nov in de Vlissingsche Crisis-Comitézaken C R., 47 jaar, kraandrijver te Vlis- singen wegens diefstal en verduistering 2 maal gepleegd, 3 maanden gev. str. H. V., 44 jaar, werkman te Vlissin- gen, wegens diefstal 1 maand gev. str. Chr. G., 35 jaar, zonder beroep te Vllssingen, wegens diefstal, meermalen gepleegd, 1 maand gev. straf. A. B., 34 jaar, scheepsbouwer te Vllssingen, wegens diefstal, meermalen gepleegd, 1 mnd. gev. straf. J. P. L., 41 jaar, kommies ter secre tarie te Vllssingen, wegens diefstal en verduistering, 3 maanden gev. staf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 40 boete, s 20 d. W. d. W., 43 jaar, administrateur der afdeeling sociale zaken der gemeente Vlissingen, wonende aldaar, wegens heling 2 maal gepleegd, en het doen plegen van valschheid in geschrifte en verduistering, 4 maanden gev. straf. P. G. L., 55 jaar, zonder beroep te Vlissingen, thans verblijvende in het huis van bewaring te Middelburg, we gens door misbruik van gezag het mis drijf en verduistering opzettelijk uit lokken. tweemaal gepleegd; door mis bruik van gezag het misdrijf van ver- valschen in geschrift opzettelijk uitlok ken, 6 maanden gev. straf. 280. Zoo spoedig mogelijk gingen ze nu op weg naar het stationnetje van het dorp. Ze stapten in de ge reedstaande trein en stoomden op de groote stad aan. Ze reden nog heel wat ijsbanen voorbij. En al weer zagen ze rijders krabbelen en zwieren. De Engelschman vroeg naar alles wat hij niet wist en niet begreep. Zoo langzamerhand begon nen ze elkaar al aardig te verstaan. Eindelijk, na een uunje rijden, gilde de locomotief en rende met volle vaart de kap onderdoor het perron Groot Mokum binnen. Wat een drukte en wat een lawaai gaf dat! Verder werden de volgende zaken behandeld J. G. C., 51 jaar, graniecwerker te Breskens, werd ten laste gelegd dat hij op 13 Sept. j.l. te Breskens opzettelijk met een steen of hard voorwerp heeft geworpen of geslagen tegen twee vensterruiten, toebehoorende aan D. P. Ekkebus, en door deze handeling drie ruiten heeft vernield. Eisch f 2C of 10 chgen. J. V., 50 jaar, werkman te Oostburg, was op 24 September j.l. door den Kautonrechter te Oostburg veroordeeld tot f 20 of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring derinbeslaggenoraen margarine, terzake van vervoer van margarine, welk zetmeel bevatte, ge pleegd te Oostburg op 25 April 1936. Verdachte was in hooger beroep gekomen. Eischbevestiging eisch Kantonrechter. S. v. P„ 41 jaar, logementhouder te Breskens, was ten laste gelegd, dat hij op 13 Oct. 1936 te Breskens opzette lijk van Jan van de Kreke heeft gekocht een door diefstal, althans door misdrijf verkregen rijwielbelastingmerk in étui Voorgeval terzake van het hierboven gestelde geen vercordeeling mocht kunnen volgenterzake dat hij op 13 October te Breskens van Jan van de Kreke heeft gekocht een rijwielbelas ting-merk in etui, van welke goederen genoemde van de Kreke hem niet een regelmatige wijze van verkrijging opgaf en welke goederen niet regelmatig ver handeld plegen te worden, zoodat verdachte moest weten, althans kon vermoeden, dat deze goederen gelijk in feite ook het geval was, door dief stal of misdrijf waren verkregen, door welke wijze van handelen het aan zijn schuld te wijten was, dat zijne hande ling door diefstal of misdrijf verkregen voorwerpen betrof. Eisch 1 maand hechtenis. 0 Geen wijziging in den toe stand te Madrid. De gevechten in de voorsteden van Madrid blijven zich concentree- ren op de parken van het Casa de Campo. Uit de berichten, die vrijwel uitsluitend van de zijde der regeering komen, hebben de recht- sche troepen verwoede aanvallen ge daan, ten einde zich meester te ma ken van de bruggen over de Manza- nares. Zij maakten hierbij gebruik van de beste elementen van hun infanterie, cavalerie en tanks en wer den gesteund door geschutsvuur. De regeeringstroepen slaagden er ech ter in zich in hun stellingen te hand haven. Van daaruit lieten zij een re gen mitrailleurkogels op de aan vallers neerdalen en wisten op deze wijze den opmarsch der rechtsche troepen tot staan te brengen. Korten tijd daarop gingen de re geeringstroepen tot het offensief over. De rechtsche troepen werden gedwongen zich terug te trekken en

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2