BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. 46ste jaargang Vrtydag 13 November 1936 Nummer 4187 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden t 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittwee bladen EERSTE BLAD. Oproep aan het Nederlandsche Volk. o— Het Algemeen Comité tot aanbie ding van een nationaal huwelijksge schenk aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard van LippeBiesterfeld richt zich hierbij tot het Nederlandsche Volk voor het verkrijgen van de medewerking van ajlen aan het Nationaal Ge schenk, dat zal worden aangeboden ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, en Zijne Doorluchtige Hoogheid Bernhard, Prins van LippeBiesterfeld. In al zijn geledingen heeft het Nederlandsche volk een overweldi gende en ontroerende vreugde ge toond bij het vernemen van de heu gelijke tijding. De liefde en trouw jegens het Huis van Oranje traden opnieuw in een helder licht. Van tal van zijden klonk reeds aanstonds, spontaan en hartelijk, de wensch om deze gevoelens van vreugde, liefde en trouw in een huwelijksgeschenk tot uitdrukking te brengen. Dezen wensch te verwezenlijken is het doel van het Comité. Het Prinselijk Paar heeft zich uit gesproken voor één nationaal geschenk. Aan deze uitspraak zij hier nadrukkelijk herinnerd. Onder goedkeuring van Prinses en Prins bestaat het voornemen een jacht voor het bevaren van de bin nenwateren aan te bieden. Daaren boven ligt het in de bedoeling, het noodige te verrichten voor moderni seering en inrichting van het pa leis, dat het Prinselijk Paar zal gaan bewonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend land huis. Een beslissing omtrent dit tweede geschenk kon niet aanstonds worden genomen. Met verwijzing naar het boven staande doet de Burgemeester van Breskens een beroep op de ingezete nen zijner gemeente om niet achter te blijven! Dezer dagen zal door de leden van het plaatselijk Comité een geldinzameling gehouden wor den, die bewijzen moet, dat onze 9. 0 De band tusschen man en vrouw werd nog nauwer aangehaald door Grace's smart. Zij bleten langer dan een jaar in stille afzondering in een van de liefelijkste oorden dezer aarde, tot Grace om Hector's wille den last des levens opnam en haar nieuwe plichten als meesteres van het huis op Grosvenor Square en het kasteel in Northumberland aan vaardde. Tijdens hun uitlandigheid was hun huis in Londen in orde gebracht en geheel nieuw gemeubi leerd. De stoelen met uitgesneden ruggen, de spiegels met hun lijsten met lofwerk, de sierlijke rozenhouten speeltafeltjes, de kostbare overgor dijnen, dit alles verdween op hoog bevel van den deskundige, die met de inrichting van het huis op Gros venor Square was belast, en uit de stof en duisternis van een rommel kamer, door vroegere generaties ge vuld, werden met gouden adelaars bevolking, als steeds, het Oranje Huis een warm hart toedraagt! De Burgemeester van Breskens, D. H. VAN ZUIJEN. Het Comité is als volgt samenge steld Voorzitter; de Burgemeester, Werk-Comité: Mevr. E. J. Ramaker- Stroosnijder; J. C. Spoor; N. A. Bins. Overige leden: Mevr. M. H. L. Te- brunsvelt-Vervaet; Mevr. P. J. Verboven-van Gelder; Mevr. J. J. Ornée-Hanse; Mevr. C. van de Sande-Bouwens; Mevr. N. J. Broodman-Gaanderse; Mevr. R. M. de Hullu-Carels; en de heeren Iz. van Melle; Iz. Cappon; C. C. J. de Pree; A. Bruijnooge; A. J. Cambier; 1. W. Vasseur; A. M. Mosselman; B. de Pauw; W. P. Moggré; L. Lijk. De monopolierechten op granen. o De minister van landbouw en vis- scherij heeft het volgende geant woord op twee brieven d.d. 5 en 10 October j.l. van het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam in zake de monopolierechten op granen In uw schrijven wordt door u krachtig aangedrongen op verlaging der monopolieheffingen op graan. Hoewel de juistheid van enkele conclusies, waartoe u komt, niet kan worden ontkend, heb ik uit uw schrijven den indruk gekregen, dat u bij de beoordeeling van dit vraag stuk zich toch wel op een zeer een zijdig standpunt hebt gesteld. U hebt vergeten, het geheele probleem van de landbouwcrisispolitiek in uwe beschouwing te betrekken en u hebt alleen een onderdeel, zijnde de mo nopolieheffingen op granen, in uwe beschouwingen betrokken. Bij de veranderingen, die de land bouwcrisispolitiek ten gevolge van de depreciatie van den gulden on dergaat, moet getracht worden, eenerzijds de maatregelen zoo mo gelijk te vereenvoudigen, en ander zijds te zorgen, dat de land- en tuinbouw in de verschillende be drijfstakken niet in grootere moei lijkheden komen, dan waarin zij vóór de depreciatie verkeerden. Hiervoor zijn dus in de eerste plaats maat regelen noodzakelijk, die het uitzicht openen, dat mettertijd vereenvoudi- gekroonde spiegels en stoelen met hooge ruggen te voorschijn gehaald en waardig gekeurd, om in het dag licht te blijven. Het zal mij benieuwen, of onze nazaten nu ooit weer die speelta feltjes en die andere meubelen kun nen gebruiken, merkte Grace aan, maar de behanger had dit tot een onmogelijkheid gemaakt door alles te laten weghalen om als brandhout verkocht te worden, zooals hij Sir Hector mededeelde, en een zéér kleine post aan de credietzijde van zijne rekening vertegenwoordigde hun waarde als zoodanig. Toen begon er een nieuw tijdperk in Grace Perivale's leven een leven vol pracht en weelde, dateven- zeer op een tooversprookje geleek als de Zwitsersche bergen en meren en het blauw van den Italiaanschlen hemel. Zij was pas twintig jaar en reeds een der meest gevierde schoon heden in de aristocratische wereld, die bijna geen voet kon verzetten, zonder dat de kranten daar melding van maakten. Over alles werd ge schreven: over haar bezoek aan de opera, haar juweelen, haar toiletten, haar partijen, haar poedels, enz. Al de vrouwelijke journalisten volgden ging in kan treden, anderzijds maat regelen, die voldoende financieel re sultaat in het vooruitzicht stellen, om verschillende bedrijfstakken van land- en tuinbouw voor verderen achteruitgang te behoeden. De monopolieheffingen maken het, zij het op beperkte schaal, mogelijk, eenige vereenvoudiging te bereiken. Zoo is het b.v. door de stijging van den wereldmarktprijs voor gerst mogelijk gebleken, den bijslag op gerst te doen vervallen, hetgeen een vermindering van de binnenlandsche controle met zich mede brengt en het aantal admi nistratieve maatregelen, waaraan het landbouwbedrijf zich heeft te on derwerpen, vermindert. Bij eenige verder i^oortgaande stijging is het misschien mogelijk op dezen weg verder te gaan. Anderzijds is het absoluut noodzakelijk dat het Land bouwcrisisfonds over voldoende mid delen blijft beschikken, om die tak ken van het bedrijf, die in moeilijk heden verkeeren, te kunnen blijven steunen. Verlaging van monopolie- heffing zou het eerstgenoemde doel niet doen bereiken, anderzijds zou het een zeer ernstige aderlating be- teekenen voor het Landbouwcrisis fonds. Het is dan ook mijn meening, dat de monopolieheffingen als een integreerend deel van de landbouw crisispolitiek in stand zullen moeten blijven. Ik kan niet medegaan met uwe meening, dat daardoor de autarkie in den landbouw zou worden bevpr- derd, of dat zelfs de graanhandel daarvan ernstige schade zou onder vinden. De graanhandel, en wel speciaal de handel in voedergranen, heeft belang bij een voldoenden af zet en deze zal er zijn, indien een behoorlijke afzet van de veeteelt- producten verzekerd is. Het is u, even goed als mij1, bekend, dat de mogelijkheden van den afzet van veeteeltproducten vooral samenhan gen met de mogelijkheden van den export. Niemand zal kunnen bewe ren, dat de mogelijkheden van den export door de gevolgde landbouw crisispolitiek niet ten volle zijn uit gebuit. Zeer dikwijls is de critiek gehoord, dat de gevolgde export- politiek, gezien de prijsverschillen tusschen de buitenlandsche en de binnenlandsche markt, onverdedig baar was. De gevolgde politiek ten aanzien van den export is zeer ze ker in het belang geweest van den veevoederhandel en dus ook in de eerste plaats van den importhandel haar bewegingen mgt onvermoeid vlugge pennen. Zij kon geen krant opnemen, zonder haar naam daarin te lezen. Zij lachte en dreef onbarmhartig den spot met al dat krantengeschrijf, maar in werkelijkheid vond zij het heel aardig. Zelfs in Oost-Angelen, na een reeks tennispartijen in den omtrek van haars vaders pastorie, had zij gemerkt, dat zij bewonderd werd en toen was Sir Hector gekomen met zijn vleiende compli mentjes, verrukt over haar jeugdige schoonheid en haar beslist verkla rende voor het mooiste meisje uit geheel Engeland. En er ligt iets eigenaardig bekorends in, om op twintigjarigen leeftijd gevierd te wor den als „la plus belle des belles". Met onverdeeld genot wierp zij zich in den maalstroom der werèld- sche genietingen. Haar echtvriend was lid van alle mogelijke clubs en al waren er honderd meer ge weest, dan zou hij dit geen beletsel geacht hebben om zich bij alle aan te sluiten. Hij was zeer bemind en het aantal zijner vrienden was legio. Ook al was Grace minder schoon en innemend geweest, zou zij toch overal goed ontvangen geworden van granen. Hoewel bij de vermin dering van de afzetmogelijkheden, die in weerwil van de regeerings- maatregelen is opgetreden, niet an ders te verwachten was en is, dan een uitbreiding van andere takken van het landbouwbedrijf en dus ook van de teelt van granen en voeder gewassen, heeft dit toch niet een dusdanigen omvang aangenomen, dat daardoor de graanhandel zich ernstig bedreigd zou kunnen gevoe len. Eerder kan men zeggen, dat, indien niet van overheidswege op zoo krachtige wijze de landbouw- export ware gesteund, de import van voedermiddelen, dus ook van granen, een met de tegenwoordige niet te vergelijken achteruitgang zou hebben doorgemaakt, indien er al van dezen import nog iets ware overgebleven. Hoewel het doel van de landbouw crisispolitiek niet is geweest, den import van granen te steunen, heeft zjj dit in hare gevolgen niet minder gedaan, dan wanneer zij er speciaal op ware gericht. Zonder eentgen twijfel ware tij delijk misschien eenige verlaging van productiekosten te bereiken door een verlaging der monopolieheffingen. Zouden dan de land- en tuinbouw niet in moeilijkheden komen, dan zou het noodzakelijk zijn, op an dere artikelen dan voedergranen, en dat zouden dan consumptieartikelen zijn, heffingen te leggen, die voor het publiek uiteindelijk geen beter, misschien eerder een slechter resul taat zouden beteekenen. Om evenwel de direct nadeelige gevolgen van de depreciatie ten aan zien van eenige der eerste levens behoeften te voorkomen, zijn de u ook bekende maatregelen genomen, ,om de bloem- en meelprijzen niet te doen stijgen, welke maatregelen op zich zelf meer effect sorteeren en beter in staat zijn de prijzen op peil te houden dan de verlaging van monopolieheffingen dit zou kun nen. Voorts is, om een te sterke stij ging der prijzen van varkens en varkensvleesch te voorkomen, de heffing op varkensvleesch buiten werking gesteld. Zoo zijn meerdere maatregelen ge troffen, die hebben doen zien, dat ook op andere wijze dan een ver laging van de monopolieheffingen het mogelijk is, het door u ge- wenschte doel, n.l. voorkoming van de stijging van de kosten van het levensonderhoud, te bereiken. zijn om Hector's wille. Zij was le vendig en onderhoudend en wist geestig te praten. Haar partijen wa ren dan ook weldra beroemd. Zij nam graag raad aan van anderen, maar hield er toch wel degelijk eigen denkbeelden en eigen meeningen op na. Aan de meest gewone dingen wist zij een tintje oorspronkelijkheid te geven. Haar disch prijkte met de een of andere bloem, waar geen ander ooit aan gedacht zou hebben. Ik verwacht op uw eerstvol gend diner varens en groene kik- vorschen te zullen zien, zeide George Howard, een beroemd politicus en tevens letterkundige, alsmede een van Lady Perivale's vurigste bewon deraars. U zult op het gebied van bloemen stellig niets nieuws meer kunnen vinden. Aan het gezellige en het groote aantal van haar partijen had Grace meer haar reputatie als model-gast vrouw te danken dan aan hun pracht en luister. Wie kan nu ook in laatst genoemd opzicht uitblinken in een eeuw van Afrikaansche millionnairs en Amerikanen met onuitputtelijke petroleumbronnen Grace wedijverde dan ook geens zins met de petroleum- en diaman- Ik meen dan ook aan uw ver zoek, om een verlaging der mono polieheffingen te bevorderen, niet te kunnen voldoen. Het spijt mij bijzonder, dat zich in den graanhandel het gerucht heeft verspreid, dat binnenkort tengevolge van de depreciatie van den gulden een verlaging van 4e monopolie- heffingen tegemoet kan worden ge zien. Ik meen u evenwel in het bovenstaande duidelijk mijn meening dienaangaande te hebben uiteenge zet. Om evenwel de voorraadvorming in Nederland te bevorderen, en elke ongerustheid ter zake weg te nemen heb ik een beschikking doen voor bereiden, waarbij bepaald zal wor den, dat aan daarin aangewezen im porteurs bij eventueele verlaging van monopolieheffingen en/of Vitaprijs, restitutie zal worden verleend over de ingeklaarde in Nederland aanwe zige voorraden in eigendom toebe- hoorende aan bovengenoemde be langhebbenden. Eerste Hulp bij Ongelukken o— De Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken stelt zich ten doel het bevorderen van goede eerste hulpverleening. Opgericht in 1893 telt zij thans afdeelingen in meer dan 100 ge meenten van ons land. Haar leden tal bedraagt ca. 7500, waarvan ca. 4000 een diploma EHBO bezitten. Met andere op dit gebied werkzaam zijnde vereenigingen en instellingen werkt zij samen in den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwe zen en Eerste Hulp bü Ongelukken „Het Oranje Kruis," terwijl zij ook aangesloten is bij de internationale organisatie op dit gebied. Zij genoot tot diens overlijden de hooge be scherming van Z.K.H. Prins Hen drik, terwijl thans H.K.H. Prinses Juliana beschermvrouwe der Ver eeniging is. Een eigen orgaan der Vereeniging (de Voorpost van den Dokter) ver schijnt maandelijks en is voor alle leden verkrijgbaar voor 50 cent per jaar. De toenemende belangstelling in E.H.B.O. door het geheele land is verklaarbaar om twee redenen n.l.: a. het toenemend aantal ongeval len (waarover onze folders enkele cijfers geven; daarnaast zouden wij er op willen wijzen dat per dag tenmannen. Zij liet die stilletjes rusten in hun eigen element het colossale. Haar „métier" bestond in het geven van kleine partijen en het Jjij elkaar brengen van men- schen, die bij elkander pasten. Zij dacht over elke uitnoodiging even ernstig na als een schaakspelerover een nieuwen zet. Haar koning en koningin, haar pionnen, haar kastee- len zij wist precies, waar zij ze plaatsen moest. De paarden, die zoo vrij naar alle kanten kunnen sprin gen, waren haar geestige en onder houdende causeurs, de mannen en vrouwen, die bij iedereen in trek zijn en altijd een snedig en gepast antwoord in voorraad hebben. Haar koninginnen waren van verschillend type: allereerst de gevierde schoon heden, daarna de ontwikkelde vrou wen, dan de voorname dames, def tige douairières en anderszins, wier maatschappelijke positie op zich zelf reeds een aantrekkelijkheid vormt. Zij glimlachte als de menschen haar tact en „savoir faire" roem den. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1