Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. De storm. Sport. Klaas de zoon van den Molenaar Gewestelijk Nieuws, KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 12 Nov. 7,30 u. en Zondag 15 Nov. 2,30 u. EVA HET FABRIEKSMEISJE, Muziek van Lehar. Zondagavond 15 Nov. en volgende dagen „DE DUIZELING SCHOONDIJKE. Beroepen. Ds E. A. A. Snijdelaar ontving een beroep naar Termunten en Borgzweer, (Groningen). 2 maanden gevangenisstraf. Voor- loopig zal hun de lust tot smokkelen wel vergaan zijnl De normale grenshandel heeft lang niet meer den omvang van eenige jaren geleden. Voor de winkeliers in de grensplaatsen is het dan ook een strop, dat de koers van de mark zoo weinig veranderd is. Ook voor de Duitsche grensbewoners was dit een tegenvaller. Toen de gulden omlaag ging, meenden zij met hun marken .goeden sier te kunnen ma ken, om tot hun teleurstelling te moeten vernemen, dat zij voor een mark nog steeds niet meer gunnen koopen, dan vóór de depreciatie. De levendige propaganda in verband met het Vierjarenplan om zooveel mogelijk Duitsche waren te koopen, heeft bovendien merkbaar resultaat. Ook daardoor neemt de grenshandel af, tot schade van den winkelstand die in deze plaatsen» zooals Glaner- brug, Overdinkel, Glane, Denekamp en Ootmarsum vaak voor een niet onbelangrijk gedeelte op de Duitsche klanten aangewezen was. Jhr. ir. R. R. L. de Muralt. t Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 65 jaar overleden jhr. ir. R. R. L. de Muralt, oud-Kamerlid en oud-burgemeester van Borculo. De heer de Muralt was te Utrecht geboren. Hij doorliep daar de H.B.S. waarna hij te Delft zijn studies voor ingenieur voortzette. In 1897 kreeg hij het diploma van civiel ingenieur. Daarna trad hij in dienst bij den waterstaat en bij de spoorwegen in Nederlandsch-Indië. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij waterstaats-ingenieur op het eiland Schouwen en vervolgens di recteur van het technisch bureau Zeeland te Zierikzee. Uit dien tijd dateeren zijn uitvindingen van zee- weringswerken. Hij is ook lid van den gemeenteraad van genoemde plaats geweest. In 1913 werd de thans ontsla pene gekozen tot lid der Tweede Kamer, in welke hoedanigheid hij door zijn opbouwende kritiek op de plannen tot inpoldering van de Zui derzee op den voorgrond trad. Hij vestigde zich in Den Haag en was van 1916 tot 1922 lid van den Haag- schen gemeenteraad. In laatstge noemd jaar werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Borculo, welke functie hij tot 1928 heeft ver vuld. De heer de Muralt heeft zich als burgemeester van Borculo zeer ver dienstelijk gemaakt door zijn orga nisatie van de hulpverleening aan zijn gemeente, welke in 1924 door een stormramp zoo zwaar werd ge teisterd. In 1923 werd jhr. de Muralt ge kozen tot lid der Eerste Kamer, waarin hij tot 1929 zitting had. Hij was een goede bekende in Z.-Vlaan deren. De overledene is tal van jaren ook voorzitter van den Nederl. bond voor staatspensionneering geweest. De heer de Muralt was de liberale beginselen toegedaan. Tal van publicaties van zijn hand zijn in verschillende technische pe riodieken, zoowel in Nederland als in het buitenland, verschenen. In het bijzonder heeft hij vele artikelen gewijd aan bruggenbouw, polderbe maling en zeewering. Voor zijn ver diensten op dit gebied verleende het Koninklijk Instituut van Inge nieurs hem de gouden Conradme- daille. Jhr. ir. de Muralt was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Belgische regeering had hem de gouden medaille van Koning Albert met lint toegekend. De begrafenis van het stoffeljjk overschot is Woensdag om één uur op de eerste algemeene begraaf plaats te Utrecht. NederlandsChe gezant te Rome. Dr. J. B. Hubrecht is als opvolger van mr. J. A. N. Parijn tot gezant te Rome benoemd. 0 Een Grieksch schip in nood. Gistermorgen heeft het Grieksche stoomschip Aghios Nicolaos op 4 mijl N.O. van het vuurschip Maas noodseinen gegeven, waarop om streeks 8 uur gistermorgen de zee sleepboot Humber van L. Smit Co's Internationalen Sleepdienst ter assistentie is uitgevaren. Een half uur later is de motor reddingboot president Jan Leis on der schipper Slis eveneens ter as sistentie uitgevaren, hoewel het Grieksche schip geen hulp van een reddingboot had gevraagd. Men heeft echter voor alle zekerheid deze boot toch maar gezonden. De Humber is omstreeks 9 uur bij het Grieksche schip aangekomen. Wegens den zeer hoogen zeegang bleek het aanvankelijk niet mogelijk een trosverbinding tot stand te bren gen. De Humber bleef evenwel in de nabijheid van het schip. Naar bleek, dreef de Aghios Ni colaos met een defect stuurgerei. Door middel van voor- en achteruit slaan van de machine trachtte men het schip zooveel mogelijk met den kop op zee te houden. Aan de bemanning van de Hum ber is het ondanks het zeer zware weer omstreeks 12 uur gelukt een trosverbinding met het in nood ver- keerende schip tot stand te brengen. De sleep heeft daarna koers gezet naar den Nieuwen Waterweg. Om kwart over één is de Hum ber met het stoomschip Aghios Ni colaos op sleeptouw behouden den Nieuwen Waterweg binnen geko men. Met sleepbootassistentie is het schip daarop opgestoomd naar Rot terdam. Noodseinen van de Jos Maria. Zondagmorgen omstreeks half tien heeft het Schiedamsche motorschip Jos Maria, komende uit het noor den, tengevolge van een defecten motor, 600 M. van de kust van West-Kapelle, beide ankers uitge gooid. De zee was erg woest en de golven sloegen over het vaartuig heen. De Jos Maria zond noodsei nen uit en kreeg weldra assistentie van de Simson, een sleepboot van een Duitsche maatschappij, die de Jos Maria op sleeptouw heeft geno men en naar Vlissingen heeft ge sleept. De Jos Maria geladen met kolen, kwam van Goole en was bestemd voor Breskens. Daar er water in de motorolie was gekomen, wilde de motor niet werken. De Zwarte Zee en de Witte Zee in actie. De Nederlandsche motorsleepboot Zwarte Zee is op het eerste bericht dat het Duitsche motorschip Isis, dat zich op 300 tnijl van Plymouth in moeilijkheden bevond, 5 M. water in ruim I had, onder contract met de Hamburg Amerika Linie van haar station te Douarnenez uitgevaren, terwijl de Witte Zee, welke van Queenstown onderweg was naar Afghanistan, eveneens koers gezet heeft naar de Isis. De Witte Zee kreeg echter dus danige zeeën over, dat zij belang rijke schade aan de brug en brugge- dek opliep en moest bijdraaien. De Zwarte Zee kon niettegen staande den zwaren storm nog een vaart van 6 mijl staande houden; zij heeft het schip niet meer kunnen bereiken voordat het ten onder ging. De Zwarte Zee voer nog door, om te trachten nog overlevenden, die zich in de booten zouden bevinden, te redden. f *[f. De Isis had geen passagiers aan boord. OOSTBURG. Voetbal. Zondag had een ontmoeting plaats tusschen Oostburg 2—Tetneuzen 3. Voor Terneuzen gaat de rust in met 3, voor Oostburg met 0. Na de rust weet Oostburg 1 punt bij te maken, zoodat het tenslotte is: Terneuzen 3 - Oostburg 1. Hierna was aan de beurt Oostburg 1 Terneuzen 2. Wijl het terrein en het weder zoo beestachtig geworden is, wordt in overleg met scheidsrechter en aanvoerders besloten het terrein af te keuren. Boekbespreking. M. van Hilst. „Amok". Uitgave van H. A. van Bottenborg. Amsterdam. Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90 Door een langdurig verblijf in de tropen is de schrijver met de Indische toestanden bekend en mede door zijn persoonlijke ondervindingen en beleefde avonturen weet hij op uiterst boeiende wijze te vertellen. In dit boek geeft de schrijver de belevenissen van een Indisch Ambte naar, die in aanraking komt met de sch'ikkelijke krankzinnigheid, die be kend staat als Amok. Het is een boeiend en spannend boek in een christelijk tendenz. 0 Helène Düvert. „Omhoog'. Uitgave van H. A. van Bottenburg, Amsterdam. Ingen. f 2,25. Geb. f 2.90. Dit werk sluit aan op de in het vorig jaar verschenen roman „Omlaag". De schrijfster teekend ons den moei lijken weg, welke de hoofdpersoon in dit boek, Dorothe, zoowel als haar volk hebben te gaan, om uit de duis ternis tot het licht en uit de diepte naar de heerlijke hoogte te komen, welke God hen wijst. Het is een zeer belangrijk en ver sterkend boek. 0 Erick Kastner. „De verdwenen Mi niatuur". Uitgave van L, J. Veen's Uitg. Mij Amsterdam. Ingen. f 1,90. Geb. f 2,50. Dit boek is een w.iardig pendant van „Drie mannen in de Sneeuw". De hoofdpersoon Papa Külz wordt ongewenscht betrokken in het onder zoek naar een verdwenen miniatuur. De spannende avontuien worden door hem beleefd. Het is een geestigen roman, vol van kostelijken humor. 0 M irianne Phlips. Henri van den Overkant". Uitgave van G. N. J. van Dishoek, Bussum. Ingen. f 2,90. Geb. f 3,90. Deze roman boezemt ons niet alleen belang in de fijne figuur van Henri van den Overkant, den kunstzinnigen, een zamen jongen, die troost vindt bij zijn nog eenzamer stiefmoeder, een jonge Fransche tweede vrouw van zijn vader, doch ook en vooral als document hu- main voor „een jeugd tusschen twee eeuwen". Bovendien vervult Henri van den Overkant in het tafereel eener jeugd nog de speciale functie die de ver persoonlijking zijn van de geëmanci peerde Joodsche jeugd, zooals zich, die gesproten van den prolitarischen stam in wei-gezeten burgerlijkheid ging ontplooien tot een verwonderlijk vreem de bloem. De personen in dit boek, als Henri, Maurice en Eli komen ons klaar voor de oogen. De schrijver toont in dit verhaal een zeer echt talent. Het is met meester schap geschreven, raak e.a kleurig. BRESKENS. Afloop verkooping. Vriidag werd ten overstaan van No taris J. Mijs alhier verkocht ten ver zoeke van de erven van wijlen J M. H. van de Sande: Een huis aan de markt. Kooper de heer van Wijnsbergen alhier, voor f 5200 Een kazerne met stal en woonhuizen aan de Dorpsstraat. Kooper de heer C. Carels te Groede voor f 18.425,— Een Loods aan de Haven. Kooper de heer Iz. de Hullu alhier voor f 1810, Een wagenhuis. Kooper de heer M. de Jonge alhier voor f 360. AARDENBURG. Draden doorgeknipt. In Aardenburg is radiodistributie. Zooals overal loopen de draden over gebouwen waar zij al of niet zijn be vestigd en hier en daar staan palen. De eigenaars der gebouwen waaraan of waarop de draden bevestigd zijn, hebben daartoe aan den distribuant mondeling toestemming gegeven. 277. Netjes aangekleed kwamen ze be neden. Aan een tafel zaten twee allerliefste kindertjes. Eén daarvan, ^sen meisje, zat in een kinderstoel. Zij probeerde alleen haar pap op te eten, maar smeerde haar eigen snoetje in met dikke klonters pap Ook haar slabbetje deed mee. Het andere 'kindje was een jongetje van een jaar of vier. dat netjes wachtte met zijn mouwschortje voor, tot ze allemaal gingen ontbijten. Oom Rink kneep de kleine morspot eens in haar wangetje. Een der eigenaars van zoo.n gi.bouw g.tf den distribuant eenige dagen ge leden per aangeteekend schrijven kennis dat de draden van zijn gebouw ver wijderd moesten worden, daar deze anders zouden worden doorgeknipt. Of de distribuant de draden niet tijdig genoeg verwijderd heeft, is onbekend, maar Vrijdagmorgen zijn de diaden doorgeknipt. Hoeveel bezitters van radio daarmede gedupeerd zijn, weet men niet. Verschil van meening moet de aanleiding zijn tot deze handelswijze. IJZENDIJKE. Filmavond. Zondagavond half zeven werd van wege de Vereeniging voor Vallende Ziekten te Haarlem-Heemstede een filmavond gegeven in de Ned. Herv. Kerk. Het bezoek was flink te noemen. De avond was belegd met het doel belangstelling te wekken voor het schoone werk der Vereeniging. De film bereikte dit doel dan ook volkomen. Na afloop werd aan den uitgang der kerk ten bate der vereeniging gecollec teerd. SCHOONDIJKE. Tentoonstelling. Zaterdag en Zondag hield de af- deeling van Ooft- en Tuinbouw al hier een tentoonstelling in de zoo uitstekende gelegenheid van den heer A. I. Haartsen, n.l. de zeer ruime garage, die welwillend was afgestaan. De Voorzitter, burgemeester Blei- ker, opr.ncje de tentoonstelling met een rede, die beantwoord werd door den heer A. Hooihorst, secretaris van het Hoofdbestuur. Deze wees op het geslaagde der tentoonstelling en zei o.m. dat Schoondijke steeds haar beste beentje voorzet om iets goeds tot stand te brengen. Dit was ook nu weer het geval. Er waren veel fraaie inzendingen, een bewijs, dat hier ter plaatse echte liefheb bers van planten wonen. De heer Abr. Haartsen komt een woord van lof toe voor de vele moeiten, die hij zich heeft gege ven. Maandag had de verloting plaats. ZUIDZANDE. Aangehouden. Ons bericht van de vorige week uit Sluis, betreffende aanhouding van een tweetal jongens uit een opvoe dingsgesticht nabij Brugge, eischt eenige verbetering. Deze jongens, welke ontvlucht wa ren uit het gesticht te Beernem, wer den alhier door de Rijksveldwacht aangehouden en op last van de Offi cier van Justitie ter beschikking ge steld van de Belgische gendarmerie. OOSTBURG. Uitvoering. Zaterdagavond had alhier een uit voering plaats in de zaal van den heer Joz. Zonnevijlle door de Mond en Accordeonvereeniging „Vios" te Cadzand. De directeur, de heer De Ridder, gaf te kennen dat deze ver eeniging nog op geen tal van jaren kan bogen en dat hij dan ook zal trachten, deze vereeniging te maken tot eene vereeniging, die in de mu- 278. De kleine deed allerlei geluidjes tegen oom Rink. Ata ata dag dagOom Rink groette vrien delijk terug. Het jongetje gaven ze een handje en deze keek de groote mannen en Klaas verbaasd aan met open mond. Maar de gasten hadden niet veel tijd om zich met de kleintjes op te houden, want ze moesten de trein naar Groot Mokum nog halen. Gauw gingen ze allemaal om de tafel zitten en deden een stevig ont bijt. ziekwereld mee mag tellen. Men kon dan ook niet anders dan zijn moed en durf bewonderen want zijn enthousiasme voor de vereeniging gaf de leden de noodige aansporing om werkelijk iets goeds voor den «dag te brengen. Verschillende num mers werden zeer verdienstelijk uit gevoerd. Het is te hopen, dat zij op den ingeslagen weg voortgaan. Het pu bliek was niet bijzonder talrijk. Met een gezellig bal werd de uit voering besloten. OOSTBURG. Goed afgeloopen. Donderdagavond kwam door de een of andere oorzaak de luxe auto van dhr. G. vd. B. uit Oostburg in aanva ring met een tientonner van dhr. E. H. Dat het niet zachtzinnig was werd be - wezen door dat een der voorwielen er totaal afgerukt werd en spatborden als lucifersdoosjes in elkaar werden ge vouwen. Rijden was niet meer mogelijk, maar de groote broeder ontfermde er zich over en nam deze op sleeptouw naar Oostburg. De eigenaar kwam er won der boven wonder zonder eenig letsel af. Hoe onze Sint ontstond. Een jaar of vijftien geleden werd door den heer A. M. van Noppen en een kennis van hem de idee geopperd om aan de schoolkinderen met Sint Nicolaas een feestdag te bezorgen. Ja maar, hoe dat te doen. Wel een lijst te laten circuleeren, aan de koopmans waar men zaken mee dreef, een brief om bijstand in natura en dan maar probeeren er iets van te maken. Jawel hoor, dat lukte. Gelden werden bij el kaar gescharreld, podooden, linialen, prentenboeken, pienten, zelfs een heele bezending jasjes, broekjes, etc. De zaak was voor elkaar behalve de costumes. Daar dan maar om geschreven. Maar jawel dat was mis, dan kon men ze op dien of dien dag krijgen, maar niet op den bestemden dag. Weet je wat, dan zelf maar laten fabiiceeren. Voor pracht costumes was geen geld. In bezit zijnde van een massa wollen seinvlaggen in rood en geel, werden deze naar den heer Wolf getransporteerd en met man en macht gewerkt om het zaakje klaar te stoomen. De heer Wolf had eer van zijn werk en waren spoedig in het bezit van een eigen costuum voor Klaas en Piet. E n knol van de heerScheele en het muziek er bij, jongen wat wa£ dat fijn. Helpsters in den arm genomen en twee dagen later marcheerden Klaas en Piet over het tooneel, d. w. z. door Oostburgs straten. Voor de kinderen was het een vreugde en 's avonds voor de grooten een leuke boel. Zoo is St. Nicolaas gebleven. Allengs is er een vaste commissie ontstaan en door dat in de laatste jaren de radio zijn zege tocht in de wereld heeft voortgezet, dacht de commissie, omdat Oostburg ook in het bezit van een radiocentrale is, door den WelEd. Heer P. Erasmus een rede te laten uitspreken ter opwek king aan het publiek in deze zoo moei lijke tijden. Dit is geschiedt en, laten wij hopen, met succes.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2