BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Tegen hoofdpijn neem 'n "AKKERTJE Verschijat iedereo DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - .Breskens FEUILLETON Haar eer gered. Binnenland. 46ste Jaargang Vrijdag 6 November 1936 Nummer 4185 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuittwee bladen EERSTE BLAD. De depreciatie van den gulden, t o Van de hand van Th. Ligthart vinden wij in De Gids het volgende naar aanleiding van de depreciatie van den gulden. Er werd door velen grof verdiend door het loslaten van den gouden standaard. Zjj, die tijdig kapitaal naar het buitenland brachten, of die zich direct of indirect bij grondstof fen interesseerden hadden reden tot vreugde. Ze werden op slag rijker, en verschillende bedrijven weten, dat ze uit de verzwakking van onze munt belangrijke voordeelen zullen trek ken. Zij, die speciaal op export wer ken, en zij, die op moeten tornen tegen buitenlandsche concurrentie, voelen zich van vele lasten bevrijd. Het moet echter voor een ieder dui delijk zijn dat Nederland door de verandering van de waarde harer standaardmunt niets heeft gewon nen; het geheele volk is voorloopig even arm of even rijk gebleven als het was. Is er dus aan ééne zijde verdiend, dan moet er aan andere zijde verloren zijn. Dit staat vast als een paal boven water. Devaluatie kan voorloopig dan ook niets anders beteekenen dan een volkomen wille keurige herverdeeling van vermo gen en inkomen. Het iaat geen twijfel of de beter gesitueerden zitten aan den goeden kant, de minst draagkrachtigen krij gen de lasten te dragen. Met veel pathos heeft een hoog geleerd fabrikant den volke verkon digd dat het nu uit moet zijn met verbruiksbeperking. De verso- beringsleuze noemde hij een af schrikwekkende absurditeit. Helaas zal het wel niemand duidelijk zijn op welke wijze de consumenten aan velerlei bezuiniging ontsnappen kun nen, als hun inkomens gelijk blijven, terwijl de prijzen van vele producten zullen stijgen. Ze zullen zeer tegen hun zin tot die „absurde versobe ring" gedwongen worden. Die ver sobering was trouwens geen gevolg van den stand der valuta; ze werd overal betracht, omdat in de wereld een neiging bestond en bestaat om den weg van den producent naar den consument zoo zwaar mogelijk te maken. De fabrikant-spreker op wien hierboven werd gedoeld kan 7. 0 Mijnheer Mallandine keek van zijn boek op als iemand, die droomt. Trouwen I riep hij. Trouwen met Grace I Ze is nog niet veel meer dan een kind. Het lijkt mij toe. of het pas gisteren was, dat zij daar op den vloer zat dit zeggende wees hij naar een hoek van zijn studeerkamer en met haar pop- penkamer speelde. Grace is een volwassen meisje waarde rector, en voor haar leeftijd zeer ontwikkeld. Laatst, toen wij in het noorden door een werkstaking bedreigd werden, heeft zij mij een uitstekende raad gegeven. Zij heeft veel helderder hoofd voor zaken dan ik. Dat is wel mogelijk, sprak Grace's vader met een fijn glimlach je, maar ze is nog veel te jong om aan trouwen te denken. Op haar eerstvolgenden ver jaardag wordt ze al negentien jaar. dit weten, want de exorbitante prij zen die den laatsten tijd in Holland voor het product van zijn fabriek werden betaald, zijn mede-aanleiding geweest tot door vele menschen be trachte spaarzaamheid. Dit product genoot het voorrecht eener scherpe contingenteering. Zoolang de politieke oeconomie zich richt naar de belangen der pro ducenten en daarbij de consumenten beschouwt als een quantité négli- geable zal de versoberingsleuze in vele bevolkingslagen blijven klinken. 0 Er is natuurlijk voor verschillende bedrijven aanleiding om voordeelen van de devaluatie te verwachten. We denken dan allereerst aan de export-bedrijven, die bij gelijkblijven- den omzet meer guldens zullen ont vangen. In sommige gevallen wordt de positie van deze bedrijven op de wereldmarkt zeer sterk, in het bij zonder als ze reeds zoover waren aangepast dat ze ongeveer tegen de landen op konden die aanvankelijk genoten van groote valuta-voor- deelen. Maar men moet er rekening mee houden, dat de landen die reeds veel eerder zich door monetaire maatregelen trachtten te redden, hun kostprijzen niet zóó krachtig omlaag zetten: voor hen leek grondige ra tionalisatie overbodig. Thans zullen ze door onze versterkte export-posi tie tenslotte toch tot rationalisatie gedwongen worden, deze is echter na de schijnbare opleving, die men doormaakte, niet gemakkelijk meer te bereiken. Onze goede bedrijven verkeeren daardoor in zeer sterke positie, onze devaluatie zal dus onze concurrenten hevig treffen. Dit zou voor ons een zegen kunnen zijn, het kan echter een gevaar blijken, want allicht zal het den oeconomi- schen strijd verscherpen, want we weten dat goedkoop geproduceere artikelen in onze vreemde wereld niet meer welkom zijn. Vele Indische bedrijven zullen ze ker profiteeren van de verhooging der guidensprijzen. De bladen mel den echter dat plannen bestaan om door uitvoerrechten een deel der „devaluatiewinsten" voor het gou vernement te annexeeren. Deze poli tiek maakt geen aangenamen in druk. De meeste bedrijven hebben zeer, zeer moeilijke jaren achter den rug, zoodat ze groote behoefte heb ben aan een periode van voorspoed om de ondernemingen wederom op peil te brengen. Komen ze aan winst toe, dan wordt die winst door de Vennootschapsbelasting getroffen, komen ze niet aan winst toe, dan is er geen reden om ze te belasten Wel, heb ik van mijn leven! Dat is bijna geniale onbeschaamd heidl Ze is pas jarig geweest. Ze zal in geen geval de zorg voor een echtgenoot en een huishouding op zich nemen, vóór zij twintig is. Dat beteekent twee jaar wach ten. rector. Wat moet ik al dien tijd met mijzelf uitvoeren? vroeg Sir Hector met een bedrukt gelaat. Precies hetzelfde, wat andere jonge mannen doen. Kunt ge u niet naar hartelust aan sport wijden en reizen? Ga naar Canada, naar de Noordpool, naar de Pamir, boven het dak der wereld. Mij dunkt, dat geen enkel jongmensch, waar een beetje energie in zit, tevreden kan zijn, als hij niet in Azië heeft ge reisd of niet in Bechuanenland op leeuwen heeft gejaagd. Al die dingen kunnen mij niet meer schelen, sinds ik Grace heb leeren kennen. Gij zult toch wel uw ziel in lijdzaamheid moeten bezitten. Zoo lang mijn dochter nog zoo jong is hoort zij bij mij. Over twee jaar is zij pas oud genoeg, om voor zich zelf te kunnen beslissen, of zij u voldoende liefheeft, om met u te leven en te sterven, lief en leed met Een uitvoerrecht treft alle onderne mingen; ook die welke thans nog met verlies werken 6f juist doende zijn vroegere verliezen in te halen. Het is te hopen, dat de regeering het in de Indische bladen vermelde plan om de devaluatie-voordeelen op die manier te treffen niet uitvoeren zal. 0 Devaluatie kan geen stap op den weg naar welvaart zijn. Men geve zich dan ook niet over aan vage il lusies en denke niet dat Nederland thans deel zal nemen aan de alge- meene opleving, waarover zooveel wordt geschreven. Deze is niet af hankelijk van een willekeurige ver andering van de muntwaarde, ze moet voortkomen uit internationale coöperatie, ze behoeft een zoo ruim en zoo vrij mogelijk verkeer van goederen en diensten, en ze kan slechts komen als de regeeringen tot de conclusie komen dat een goed geregelde consumptie het primaire belang is, en dat de productie de dienaresse van het verbruik behoort te zijn. Zou de devaluatie-golf van de laatste weken leiden tot een stabili satie der voornaamste valuta's dan zou men den ondergang van onzen goeden gouden gulden getroost kun nen aanvaarden, want dan zou één der venijnigste strijdmiddelen uit den meedoogenlooze kamp verdwijnen. Men zou dan mogen hopen dat deze allergrootste belemmering voor den handel door de afschaffing van de contingenteeringen etc. en tenslotte 'door verlaging der hooge tarieven zou worden gevolgd. Men zal echter niet halt mogen houden na de opruiming van de handelsbelemmeringen, ontstaan in de laatste jaren als beschermings maatregelen tegen „valuta-dumping|1' Men zai verder moeten gaan, be denkende dat oeconomen en politici reeds in 1927 met algemeene stem men verkondigden, dat het wereld verkeer van de te strakke banden bevrijd moest worden „teneinde een crisis te voorkomen". Zouden waarlijk de boeien worden geslaakt, dan zou een nieuwe bloei periode kunnen aanbreken, want de wereld is rijp om te gaan profi teeren van de toenemende goud productie, zooals ze dat steeds van de ontdekking van nieuwe goudmij nen heeft gedaan. Men moet dan echter onze groote technische kennis aanwenden ten bate van de verbrui kers en haar niet misbruiken tot den opbouw van geweldige destruc- tiemiddelen, die geen profijt af kun nen werpen. Bewapening is een on u te deelen, of dat het haar alleen te doen is om een adellijken titel. Ook dan zal het mij nog heel, heel zwaar vallen, afstand van haar te doen. Gij behoeft geen afstand van haar te doen, rector. Ge verliest uw dochter niet ge krijgt er nog een zoon bij. Dat is het eenige verschil. Dat is het gewone praatje van alle aanstaande schoonzoons. Ik zal eens ernstig met u spreken. Sir Hep- tor. Ik wil. ik mag niet zelfzuchtig zijn. Grace is de zon van mijn leven geweest sinds het uur dat zij en ik alleen op de wereld achterbleven. Ik wil haar graag gelukkig getrouwd zien, vóór ik mjjn oogen sluit voor den langen, langen slaap, maar ik wil niet, dat zij trouwt, vóór zij tijd heeft gehad, om den man, in wiens handen haar toekomstig lot berust, nader te leeren kennen. Er zat niets anders op, dan zich gelaten aan dit besluit te onderwer pen, want Grace dacht er niet zoo over als haar vader. Sir Hector nam dus genoegen met een engagement van twee jaar, onwillekeurig glim lachend bij de gedachte, hoe kort zijn proeftijd geduurd zou hebben, als zijn keus was gevallen op een De nieuwe vinding van Apotheker Dumonl wordt door iedereen geroemd om haar verras send snelle werking bij hoofdpijn en migraine. Prettig innemen, smaakloos, géén maagstoornissen. Ongeëvenaarde werking tegen kiespijn, zenuw pijn, onbehaaglijkheid, slapeloosheid, „kater". Ook bij gevatte kou, koorts, griep en influenza. Buisje met 12 stuks 52 cent. Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. II gehoord gevaar, dat steeds geleid heeft en als ze ongebreideld voort gaat, ook nu weer leiden zal tot een verdelgenden oorlog. Ze brengt de regeeringen tot maatregelen die het verkeer van kapitaal en goede ren verhinderen, omdat de militaire wijsheid aanspoort tot zelfgenoeg zaamheid, dus tracht te dwingen tot autarkie. De wereld heeft vrede noodig om welvarend te kunnen zijn. Het ka pitaal moet zich weer gaan bewe gen in de richting van de landen, die er behoefte aan hebben; dit is echter onmogelijk zoolang de nijpen de onzekerheid op politiek gebied blijft bestaan, en zoolang als gevolg daarvan het geldwezen zich in voort meisje van de Mayfair huwelijks markt. Het zou ondankbaar geweest zijn, als hij zich niet gelukkig had gevoeld. Grace en hij waren nu open lijk verloofd en de rector had ge legenheid te over, om het karakter van zijn toekomstigen schoonzoon te bestudeeren. Hij vond geen kwaad in Hector Perivale hij vond integendeel veel goeds; een warm hart en een op rechten aard, wars van alle veinzerij Het was ontegenzeggelijk waar, dat Grace verreweg de slimste van de twee was en zelfs goeden raad kon geven bij de zich voordoende ge schillen tusschen kapitaal en arbeid, altijd ten gunste van concessies, maar ook fteeds een zeer besliste houding aannemend, als de arbeid een vijandig aanzien vertoonde en niet naar rede verkoos te luisteren. Eens op een dag, toen men zulks allerminst van hem verwachtte, reik te de rector de hand aan Sir Hector met de woorden: Je bent een goede jongen, Hec tor, en ik geloof wel, dat je mijn Grace gelukkig zult maken. Jelui bent nu ruim een half jaar geënga geerd geweest wat mij betreft, kan nu de trouwdag wel worden durende onevenwichtigheid, het we reldverkeer zich in onveilige banen bevindt. De Koningin ontvangt familie leden van omgekomen visschers. Gistermorgen was het voor de Prin ses Julianakerk aan den Nieboerweg in Den Haag een druk aanrijden van auto's. Voorbijgangers vroegen zich af wat er aan de hand was en nieuwsgierigen wendden zich tot de kosteres der kerk die echter van niets afwist. Uitsluitend genoodigden werden tot het kerkge- vastgesteld, i^oe eer hoe beter. O, mijnheer! Hoe zal ik u ooit naar waarde kunnen danken voor zooveel edelmoedigheid I 't Is enkel en alleen voorzich tigheid, mijn jongen. Ik heb je laatst al gezegd, dat ik rpijn dochter graag voor mijn dood gelukkjg getrouwd zou zien. Toen ik verleden week in Londen was, ben ik een specialiteit gaan raadplegen, op advies van dr. Ringston hier en die vertelde mij, dat het nu niet zoo héél goed met mij gesteld is. O, mijnheer, ik hoop hartelijk, dat hij het mis heeft. Ik ook, Hector. Maar ik zal nu maar net doen, alsof ik de zekerheid heb, dat hij het aan 't rechte eind heeft. De wetenschap kan ook wel eens falen een mensch en een doodelijke kwaal kunnen nog wel jaren en jaren met elkaar voortsuk kelen Zeg haar maar, dat ik zoo hoog met je karakter ben ingeno men, dat ik je liefst zoo gauw moge lijk tot schoonzoon wil hebben. Ik zal haar wel vertellen, dat zij voor haar uitzet moet gaan zorgen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1