Openbare Winterlezinj Concert Wij leveren: zoolang de voorraad strek nog aan de oude prijzen Breskensche Radio-Central Winkelweek - Breskens. Als de winter komt! ^vesVexv^ Gemengd Nieuws Advertentiën. IZAAK YAH DE PLASSCHE Tandarts Hcrtste Prima Edammer Kaa Komijne- en Goudsche Kaa I. COLIJN, Qroec I. COLIJN, Groed Voor kast-, tafel- e pakpapieren (die der fracties, welke egenwoordiger hebben in aanwezig waren. Deniet leden van den Raad, had- uitzondering van den heer een bericht van verhinde- nden. Dit moge niet nood- rijn, we hadden toch in il van de H.H. wethouders rwachten, dat zij fatsoens hunne verhindering kennis egeven. Temeer daar den lekend was, dat de Burge wegens ongesteldheid niet zou zijn. ndelwijze zooals de Heeren ben veroorloofd, is naar ning op zijn zachtst uitge- >gst onbeleefd tegenover de dsleden, die van een an- ratting van hun taak als hebben blijk gegeven, en evorderlijk voor het berei een goede samenwerking, ch slechts tot een betere tg van de belangen onzer zal kunnen leiden. (p, dat de Heeren dit nog s zullen willen overwegen, jrooting zal dus door den regeeringsfracties weer op wijze worden behandeld, staande het feit, dat de be in een commissie in de adsvergadering met op één leenc stemmen werd aan en wij hebben ons hier- te leggen. V. Ik wil in mijn alge eschouwing alleen de door 7. voorgestelde financieele jen betrekken, welke voor inder de posten 65, 90 en betreft dus hier de ex!a i aan den kapitaalsdienst, en nten-tarief op de Personeele V. In de inleiding tot de g zeggen B. en W., „dat blijken uit het nieuw voor opcenten-tarief, dat zij heb acht, de iastenvermeerdermg minder-gcsitueerden, eenigs tompenseeren, zonder t.a.v in onbillijkheden te verval i die poging uit het voorstel en W. nog niet goed zien. Dch imemrs bij nauwkeurige ivipg zóó: lJe pl.m. 475 situeerden gaan vrij belang boven in personeele be terwijl de best gesitueerden ingrijk naar beneden zullen nziens kan een billijker op rief worden samengesteld, ook de kleinen kunnen pro voor zoover maar eenigs gelijk. ivaar gaan de hoogst-aange dan minder naar beneden de opbrengst wat kleiner, t lijkt mij voorzichtiger, een lelastingverlaging te verkrij niet tot een extra aflossing uld besluiten, dan het van B. en W. te volgen, ipeens, nu 't nog maar lijkt beter wordt, extra te gaan en we dan hopelijk later een ischot op de rekening 1937 nen we voor het volgend id og zien wat we doen. 1937 onverhoopt tegenval- behouden we een grootere van handelen: :bben we een grootere post en; innen we later indien onver met meer effect tot be erhooging besluiten, ebben dan meer kans, baas en in eigen huis, waarvan ïoodig is de voordeelen te eren. het hier een complex van betreft, heb ik gemeend dit ftp reeds bij de algemeene iwingen ter sprake te moeten I CAMBIER deelt mede, den der ommissie-vergadering lg verhinderd te zijn geweest roepsbezigheden. BINS spreekt ongeveer als !b principieel bezwaar tegen Miing van de vergaderingen Iscomm. Dat principieele be- t s ontstaan na de toelichting, v phr, V. in een vorige ver bij zijn voorstel heeft ge- Hij heeft toen gezegd dat de 1 racties die een wethouder in 1 lege hebben, de gelegenheid om hun wenschen en ideeën t eiten, maar dat ook de an- d facties b.v.- de S.D.A.P. wel e ezonde denkbeelden kunnen die in een gewone Raads- v Ning geen kans van slagen hebben, omdat er dan geen gele genheid bestaat voor B. en W. en de andere leden om er vooraf studie van te maken. Uit deze toelichting valt tweeërlei te concludeeren le. dat de Wethouders slechts open oor en oog hebben voor hun partijgenooten; ik had dat niet zoo willen zeggen, maar nu dhr. V. spreekt van onbeleefd, moet ik op het onbehoorlijke van een dergelijke bewering wijzen; 2e. indien de commissie moet die nen om fracties zonder wethouders van dienst te zijn, komen de andere leden daar slechts als ornament Dat ik daartegen principieel be zwaar heb, is niet in strijd met het geven van mijn stem aan die com missie, want het is mijn plicht iedere gelegenheid te geven, zooveel mo gelijk het gemeentebelang te die nen. Het spijt mij nu nog alleen maar dat de nieuwe coalitie, die zoo- zwanger ging aan nieuwe idee ën, deze niet ter kennis van B. en W. heeft gebracht. Inzake de opcenten P. B. heb ik er op gewezen dat de vaststelling er van nu niet aan de orde was doch dat ik er op wilde wijzen hoe ik cr voor ge streden heb vooral de belangen van de minderbedeelden in het oog te houden, hoewel wij er niets aan kun nen doen dat het Rijk juist de minder bedeelden met deze wijzig ng het zwaarste treft. Dat naar mijn meening de meeste perceelen een huurwaarde hebben van c.a. f 200, en dat die geen schade zullen lijden, dank zij de voorgestelde wijziging in de opcenten Inzake de bijdrage aan de kapitaals- dienst heb ik er op attent gemaakt dat in het batig slot van '35 een belangrijk bedrag schuilt aan de ontvangen aan- legbelasting. Dat deze belasting eigen lijk een restitutie is van de kosten van straataanleg en dat het dus ongezond zou zijn deze restitutie niet over te brengen naar den kapitaaldienst, waar op ook de kosten van de straten zijn gebracht. De heer NOTEBAART onderschrijft de opmerkingen van den heer Vasseur nopens de houding der wethouders en noemt dit een schandaal, dat bewijst, dat het college niet bereid is altijd voldoende de belangen der gemeente te behartigen. Voorts acht hij de toe stand van de visscherij verslechterd,de steun van de regeering beteekent niets de 7000 gld. van dit jaar zullen voor het volgend hard noodig zijn. Dit laatste ontkent de VOORZIT TER, die zegt, dat bijv over Juni met terugwerkende kracht tot een bedrag van ongeveer 1000 gld. aan Breskens ten goede is gekomen. Bij de artikelsgewijze behandeling stelt de heer VASSEUR aanvankelijk voor de subsidie van 15 gld. aan de Ver. van Burgemeesters en Secreta rissen te schrappen, daar dit een vak vereeniging is. Van de zijde van het college betoogt men, dat de Ver. ook wel het algemeene streekbelang be vordert (reisbelasting b.v.). Bij den brandweerpost blijkt uit de bespreking, dat de spuit onlangs uit stekend gefunctioneerd heeft bij een oefening. De heeren CARELS en VASSEUR vragen zich af, of het advies van de Prov. Schoonheidscommissie nog wel ingewonnen worden moet, nu dit in den vervolge kosten medebrengen zal, Wethouder BINS betoogt hier de nood zakelijkheid van. Naar aanleiding van een vraag van den heer NOTEBAART verklaart de VOORZITTER, dat geen straatwerk tegen werkverschaffingen uitgevoerd worden zal. Algemeene instemming vindt het idee van den heer VASSEUR om een pro gram voor eenige jaren voor openbare werken op te stellen, Nu constateert hij tegenstrijdigheden in de jaarlijksche voorstellen van het college. De VOORZITTER deelt, naar aan leiding van een opmerking van den heer BRAND, mede, dat aan den Steenoven niets verbeterd worden zal zoolang de eigenaars hun straatgrond niet afstaan willen. Uitvoerig bespreekt men de huis huren Men komt tot de slotsom, dat verscheidene woningen, komen zij leeg, afgebroken moeten worden, terwijl het college nog eens nagaan zal, of som mige huren voor verlaging in aanmer king komen. Bij de posten steunverleening. enz herhaalt de heer NOTEBAART zijn opmerkingen over de visscherij, waar bij hij ondersteund wordt door den heer BRAND, die betreurt, dat het college niet vertegenwoordigd was op de vergadering van kustvisschers in Den Haag. De VOORZITTER is van oordeel, dat de menschen beter hun reiskosten hadden kunnen besparen en dat de regeling allengs verbeterd worden zal. Voo rts is hij van oordeel in tegenstelling tot deze leden dat men hier weigeren zou naar Hulst in de werkverschaffing te gaan werken. Nadat nog langdurig de toestanden besproken zijn, wordt het voorstel van den heer Brand met 83 verworpen en den steunpost weer op f 7000 te brengen. Deze blijft dus f 4500. Het subsidie aan de Z.V.T.M. blijkt den raad nog steeds een doorn in 't oog. Wethouder BINS toont aan, dat er niets aan te doen valt en dat ook bij eventueele betere uitkomsten van het bedrijf, er voor de gemeente niets veranderen zou. Nadat nog enkele opmerkingen ge- Taakt zijn, wordt de begrooting op onveranderde cijfers aangenomen (ont vang en uitgaaf f 83219goed slot f 4335). Bij de rondvraag deelt de VOORZIT TER mede, dat zoo noodig weer tot steunverleening over gegaan zal worden en bij vriezend weer de kolenbijslag ingevoerd zal worden. Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Bij voldoende deelneming zai dezen winter te Breskens een NAAICURSUS gegeven worden. Men geve zich deze week op bij Mevr. E. J. RAMAKER. Door een op hol geslagen paard gedood. In de Dr. Schaepmanstr. te Zuilen is een jongetje van vier jaar dat daar met een autoped aan het spelen was, door een op hol geslagen paard gedood. Vermoedelijk heeft het ventje een trap van het paard tegen het hoofd gekregen, waardoor de dood vrijwel terstond intrad. Brand aan boord van een Itali- aansch schip. Aan boord van het Itahaansche stoomschip Iris is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag terwijl het nog op zee was brand ontdekt in een van de luiken. Het schip dat ruim 5000 ton meet vervoerde een lading veekoeken en hinzaad en toen gister middag luik 4 in de dokken van Mill- wall geopend werd bleek dat de brand zulk een geweldigen omvang had ge nomen, dat onmiddelliik groot alarm werd gemaakt. De brandweer ging in asbestpakken aan boord en heeft het vuur met meer dan 20 slangen aange tast. Na zes uur was er voor uitbrei ding van het vuur geen gevaar meer maar het schip helde zwaar over naar bakboord en Is naar de kade gesleept. Nader wordt gemeld: Het Italiaansche schip Iris, aan boord waarvan een felle brand was uitgebro ken, is grootendeels door het vuur vernield. Droevig ongeluk bij Oestgeest. Zondagmiddag is op den Rijksstraat weg nabij Oegstgeest een ernstige aan rijding gebeurd, welke een echtpaar het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 55-jarige heer en mevrouw Nachtegaal uit Oegstgeest Zij wilden den weg oversteken juist op het oogenblik, dat een auto, bestuurd door den heer A. P. uit Overschie, naderde. Deze kon niet meer uitwijken met het noodlottig gevolg, dat de twee menschen onder den wagen kwamen en op slag werden gedood. Het stof felijk overschot van het echtpaar Is naar het lijkenhuisje van de algemeene be graafplaats te Oegstgeest vervoerd. Brand te Arnhem. Gisteravond omstreeks half tien brak brand uit op de zolderverdieping van het pension van den heer H. aan de Bovenbeek- straat te Arnhem. Doordat het pension juist tegenover het hoofdbureau van politie is gelegen en de brandweerka zerne slechts op eenige minuten afstands gelegen is, was men reeds na enkele oogenblikken in staat het vuur, dat in een van de slaapkamers woedde aan te tasten. Spoedig was dan ook het gevaar voor uitbreiding geweken. De zolderkamer is grootendeels uitgebrand en de benedenverdiepingen hebben veel waterschade gekregen. De oorzaak onbekend. Inbraak in een onbewoonde vil la van de Koningin. Loodgieters van het Koninklijk Paleis Het Loo kwa men dezer dagen bij het verrichten van herstellingswerkzaamheden aan de villa van de Koningin aan den hoek van den Loosdrechtscheweg en de Waldeck Pyrmontlaan te Apeldoorn tot de ont dekking, dat in deze villa, die reeds een groot aantal jaren onbewoond is doch wel van meubilair is voorzien, was ingebroken. Een onderzoek wees uit, dat ver scheidene voorwerpen, waaronder eeni ge kostbare, waren gestolen. Ook had den de inbrekers de overgordijnen ge stolen. Ontvlucht. Uit het rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort zijn Zon dagmiddag opnieuw vier jongens ont vlucht. Weer de onbewaakte overweg. Zaterdagmiddag heeft op een on- bewaakten overweg te Heiligerlee een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee menschen zijn gedood. De trein die om 2 34 uit Winschoten naar Gro ningen was vertrokken heeft op den overweg een vrachtauto genummerd A 23757 van de gebr. Pinkster, expediteurs te Groningen, gegrepen. De auto, een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met een groot aantal zakkalk, kwam uit de richting Westerlee en teed In de richting Heiligerlee. Waarschijnlijk heeft de bestuurder van de auto, door dat het uitzicht ter plaatse niet bijzon der goed is, en het weer regenachtig was, de trein niet zien aankomen. Toen de vrachtauto zich op de spoor baan bevond, werd hij door den loco motief, die een snelheid van ongeveer 70 K.M. had, gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De aanhangwagen werd van de au to losgescheurd en de laatste werd over een afstand van 250 M. over de spoor baan meegevoerd. De locomotief, een Jumbo, kwam tenslotte tot stilstand, doordat de voorste wielen uit de rails liepen. De vrachtauto was geheel ver splinterd. De twee inzittenden werden levenloos uit de wrakstukken van de cabine gehaald. Zij waren onherken baar verminkt. Uit de papieren bleek dat het waren de 35-jarige A. Pinkster uit de Marenstraat te Groningen en zijn broer). Pinkster, wonende op den Hel- perwegsingel te Groningen. De lijken werden voorlooplg langs de spoorbaan gelegd. Langs de baan lagen overal brokstukken van de cabine. De kalk was over verren afstand verspreid, zoo dat het leek alsof het had gesneeuwd Ook de locomotief was van onder tot boven met kalk bedekt. Om de locomocief weer op het spoor te bren gen werd een huiptrein uit Groningen gerequireerd. De passagiers stapten over in den volgenden crein, die een uur later uit Winschoten vertrok en over het andere spoor werd geleid, De plaats van het ongeluk werd af gezet door rijks- en gemeentepolitie uit Scheemda en door de marechaussee en rijkspolitie uit Heiligerlee. Ook de burgemeester van Scheemda, de heer H. K. Venema, was aanwezig. Het duutde verscheidene uren voor het spoorwegverkeer weer ongehinderd voort kon gaan. Op dezen overweg zijn reeds vele ongelukken gesc-iied Vrouw te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond bleef de 55-jarige mej. J. Verkerk, die in het dorp Maartensdijk boodschappen was gaan doen, zoo lang van huis, dat de huisgenooten zich ongerust begonnen te maken. Toen men tegen negen uur een onderzoek Instelde vond men in de vaart, welke de woning van den weg scheidt, het boodschapmandje drijven. Men ging dreggen en haalde weldra de vermiste op. De levens geesten waren reeds geweken. Ver moedelijk is zij door de duisternis misleid, naast de brug voor haar woning te water geraakt en verdronken. Door een tram overreden gedood. Zaterdagmiddag is h 7-jarig zoontje van den landbouwer Beyerink te Schoonloo onder een tram van de eerste Drentsche Stoomtramweg Mij geraakt. Het kind was onmiddellijk dood Spoor in oude inbraak. Te Amsterdam zijn door de Amersfoort- sche recherche aangehouden de 56 jarige H. en de 40-jarige d. die verdacht worden betrokken te zijn bij een inbraak, welke in Maart 1936 Amersfoort werd gepleegd bij een weduwe. Daarbij werden effecten ont vreemd, waarvan de coupons enkele dagen geleden te Bergen op Zoom ter verzilvering werden aangeboden, Het spoor dat tot de aanhouding der beide verdachten heeft geleid, waarvan H. op voeten is gesteld, leidde via Antwerpen naar Amsterdam. Een ontploffingsramp te Schiedam. O Deze ramp bracht 14 dooden en 14 gewonden. Zaterdagmorgen heeft aan boord van een bij de Werf Wilton- Fijenoord in reparatie liggend Grieksch tank-stoomschip een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. Een explosie, waarbij een aantal slachtoffers is gevallen en die een vrij ernstigen scheepsbrand tenge volge heeft gehad. En terwijl zij, die aan boord waren gesneld om de slachtoffers te helpen en de brand weer juist goed en wel met hun taak waren begonnen, is een tweede, nog veel heviger ontploffing ge volgd, welke ook onder de redders en helpers vele slachtoffers heeft gemaakt. Kort daarop is nog een derde, maar minder hevige explosie gevolgd, waarna men, uit vrees voor nog meer ontploffingen, het red- dings- en het blusschings werk moest staken. Alleen kapelaan Hazelaar bleef onverschrokken op zijn post, om den stervenden bijstand te verleenen en sommige gewonden aan boord nog te verbinden. Pas toen de laatste ge wonde van het dek was gehaald in het inwendige van het schip kon men onmogelijk komen en hij er van overtuigd was, dat zich op het dek geen levenden meer bevonden, is hij weer aan den wal gekomen. Deze hooge plichtsbetrachting heeft niet nagelaten een diepen indruk na te laten. Ook het optreden van het kleine groepje vrijwilligers, dat zich dade lijk meldde, toen de directie vroeg, of er menschen waren, die zich be schikbaar wilden stellen om eens aan boord te gaan kijken, of er inder daad geen levenden meer waren te vinden en om de situatie op te ne men. dwingt respect af. En zeker niet minder bewondering dient men te hebben voor hen, die later op den dag, toen zij maar even vermoedden dat het gevaar wat geweken zou zijn, onmiddellijk aan boord gingen om de stoffelijke hulsels van enkele slachtoffers te bergen, een moedige daad van piëteit, welke tot resul taat had, dat drie van de zes aan dek liggende lijken geborgen kon den worden. Deze ramp heeft aan 14 menschen het leven gekost. Nog vele gewon den liggen in de ziekenhuizen. Hedenavond overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over- j grootvader, de Heer Weduwnaar van ANNA DE HULLU, in den ouderdom van bijna 80 jaar. Uit aller naam, Eliz. VAN DE PLASSCHE. Breskens, 31 October 1936. Hoek Vogelenzang. houdt IEDEREN WOENSD, spreekuur van 9,30-11,43 uui BRESKENS ten huize van c heer VAN HOUTE, Coiff. Dorpsstraat. vanaf 65 ct. per bol. op Zaterdag 7 N vember a.s. bij A. SCHOUTTEET Groede, begin 7 u Entrée vrij. Na afloop BA Breit of haakt gij uw wint- kleeding zelf? Wij bieden U een schlttere sortiment WOL. aan rollen, zijn wij ruimschcw voorzien. Boekhandel E. BOOMBli< Breskens. in „Het Wapen van Breskens", Donderdag 5 No Onderwerp: Nood alom, vanwaar de redding? Ref. Pred. H KRAMER. Begin 's avonds 8 u MF5 Mannen, vrouwen en jeugd, komt allen 1 Waschmachines - Stofzuigei Electrlsche Apparaten - Kame lampen - Schemerlampen, er hoewel de groothandelsprijzen ree beduidend zijn verhoogd Beleefd aanbevelend, DORPSSTLAAT 67 Telef. IC Vriendelijk verzoek aan de deelnemende winkeliers, hi advertentie voor de winkelweek-courant gereed te make daar wij deze week aan huis komen om die in on vangst te nemen. De prijs is slechts VIJF CENT p regel, zoodat voor weinig geld een flinke advertent geplaatst kan worden. In het belang van een vlugge en goede regeling is h gewenscht, dat bij het ophalen der advertenties, de; week, de copie gereed is. voorzie U dan van Gemoltonneerde Ondergoederen, Slipovers, Jumpers. Pullovers, Wollen Kousen, Handbeschermers, Beenpijpei Alles voorradig bij I. COLIJN Groede.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 3