De Burgeroorlog in Spanje Klaas de zoon van den Molenaar Buitenland Binnenland. Rechtszaken, Gewestelijk Nieuws, M KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 5 Nov. 7,30 uur HET CHINEESCHE LANDHUIS, Tooneelspel van M. Osman en J Cor bet. Zondag 8 Nov. nam. 2,30 EVA HET FABRIEKSMEISJE, Muziek van Lehar. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 8 Nov. nam. 2,u. TOl C'EST MOl, Operette in 3 bedrijven. Muziek van M. Simons. Zondagavond 8 Nov. nam. 8 uur CARMEN. Opera. Muziek van Bizet. waarde belaste goederen, voor zoo ver niet van opcentenheffing vrijge steld, wordt verlaging van opcenten niet noodig geacht. In de tweede plaats is het noo dig geoordeeld om het minst draag krachtige deel der bevolking nog verder tegemoet Je komen op het gebied der invoerrechtenheffing, ten einde den druk van de verhooging van het algemeene prijspeil eeniger- mate te verlichten. Hierbij staat voor oögen een tegemoetkoming van tij- delijken aard, aangezien het voors hands ongewenscht moet worden ge acht blijvende verlaging van tarieven in te voeren. Beoogd wordt tijdelijk een aan merkelijk lager invoerrecht te hef fen voor die massa-importartikelen, welke voor bedoelde bevolkingsgroe pen rechtstreeks of zijdelings van groot belang zijn. Voor den verderen duur van 1936 en voor het geheele jaar 1937 worden voor rechtenver- laging in aanmerking gebracht: tarwemeel (van 12 op 6 pet.), goedkoope vischsoorten (van 10 op 6 pet.), goedkoope onderkleeding (van 12 op 6 pet.), katoenen naai garens (van 10 op 6 pet.), de goed koopste kleedingstoffen, waartoe ook te rekenen beddetijk, alsmede de moltondekens en gemoltonneerde de kens (alles van 12 op 6 pet.) Van beteekenis verder voor eenige belang rijke bevolkings-industrieën wordt geacht verlaging van invoerrecht op kruidnagelen voor de strootjesindus trie (van 12 op 6 pet,), zoomede op cambrics en greys voor de batik bedrijven (van 12 op 6 pet.) Het ligt in de bedoeling om voor het jaar 1937 voor de vorengenoemde, voor tijdelijke verlaging van invoerrecht in aanmerking gebrachte goederen, tevens de opcenten op de invoer rechten geheel te laten vallen. Voor den verderen duur van 1936 waren de opcenten op het verlaagde recht op de bovenbedoelde goederen, voor zoover zij in de douaneprijscourant voorkomen, op 50 te handhaven. Bijna al die goederen komen in de prijscourant voor. Voorzoover zij daarin niet voorkomen worden de opcenten voor den verderen duur van 1936 tot 25 verlaagd. Op deze wijze wordt bereikt dat voor alle voor tijdelijke verlaging van invoerrecht in aanmerking ge brachte goederen prijsverhooging als gevolg van de depreciatie zoo ge leidelijk mogelijk zal plaats vinden. Van deze prijsverhooging, welke ook slechts geleidelijk zal worden doorgevoerd, zal reeds aanstonds een niet onbelangrijk deel door verlaging van het invoerrecht worden opgevan gen, terwijl met ingang van 1 Jan. a.s., tegen welk tijdstip de prijsver hooging wellicht ongeveer ten volle zal hebben doorgewerkt en even eens de verhoogde prijscourantwaar den van kracht worden, nadere ver laging van het invoerrecht plaats heeft. De financieele consequenties van vorenbedoelde voorzieningen, welker inwerkingtreding op zoo kort moge lijken termijn van overwegend be lang is te achten en welke mitsdien bij nood-ordonnantie onder nadere bekrachtiging door de wet dienen te worden getroffen kunnen worden gesteld: vooreerst op de derving van nagenoeg alle inkomsten welke door de waardeverhooging der importgoe deren méér aan invoerrechten zou den kunnen zijn verkregen, en ver der voor het resteerende deel van 1936 op f 500.000 en voor het ge heele jaar 1937 op f 2% millioen. Mussolini's buitenlandsche po litiek. In zijn rede te Milaan heeft Musso lini gezegd, dat het internationale terrein gezuiverd moet worden van iederen leugen en illusie van de ideologie van Wilson. De ontwape ning is reeds van de baan, collec tieve veiligheid is onbestaanbaar, de ondeelbare vrede moet van de hand worden gewezen. De Votkenbond moet vernieuwd worden of sterven. Aangezien ver nieuwing uiterst moeilijk is, kan de bond, wat Italië betreft, sterven. Zoolang Frankrijk tegenover Italië een gereserveerde, afwachtende hou ding aanneemt, doet Italië tegenover Frankrijk hetzelfde. Aan Hongarije moet recht ge daan worden, opdat er vrede heersche in het Donaubekken. Om de spil BerlijnRome kunnen zich alle staten van Europa scharen, die van goeden wille zijn. Het anti- bolsjewistisch vaandel is de oude vaan van het fascisme. Italië wil den Engelschen verbin dingsweg door de Middellandsche Zee eerbiedigen, doch indien men Italië in deze zee tracht de verstik ken, zal het heele Italiaansche volk opstaan. De leiddraad van het 15e jaar van het fascisme is vrede met al len, doch een gewapende vrede. Over Spanje zweeg Mussolini. Tot ver in de aangrenzende stra ten stonden de menschen opgehoopt, om, al konden zij dan den duce niet zien, toch naar zijn woorden te luisteren. Bij Mussolini's komst op de tribune ging er een hartstoch telijk geroep van ,,Duce, Duce" op. De toestand van Koningin Mary van Engeland gaat vooruit De gezondheidstoestand van Ko ningin Mary is vooruitgaande. De verkoudheid, waaraan zij lijdende is, heeft een normalen loop, doch bij wijze van voorzorgsmaatregel zal de Koningin nog een paar dagen haar kamer houden. Negen Deensche visschers- booten vergaan? Uit Kopenhagen wordt gemeld: De Deensche Noordzee-visscherij heeft in de afgeloopen dagen ten gevolge van stormweer ernstige ver liezen geleden. Negen visschersboo- ten uit Esbjerg, met in het geheel 30 man aan boord, worden nog ver mist. Het onderzoek, dat met vliegtui gen, inspectie- en reddingsvaartui gen was ingesteld, is gestaakt, daar het vergeefsch is gebleken. Van 2 kotters zijn reeds wrakstukken opge- vischt. Staking van melkboeren. De melkboeren uit de streek tus- schen Brussel en Mechelen, ten ge tale van ruim 2000, zijn Zaterdag in staking gegaan. De melkvoorzie- ning van beide genoemde steden is ernstig bedreigd. Prins Bernard te IJmuiden. Prins Bernard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Koninkl. Nederl. hoogoven- en staalfabrieken te IJmuiden. De Prins kwam per auto aan, vergezeld van zijn parti culieren secretaris, jhr. ir. Röell, en mr. D. Crena de Jongh, president van de Nederlandsche Handel Mij. Met groote belangstelling nam de Prins van alles kennis. Toen hij het bedrijf verliet werd hij toegejuicht door een deel van het personeel, dat bij den ingang stond opgesteld. Vervolgens werd de verderop gele gen nieuwe buizenfabriek van de hoogovens bezichtigd, welke bin nenkort in bedrijf wordt gesteld. Omstreeks half vijf is de Prins vertrokken. De crisisheffing op koffie ver vallen. De crisisheffing op koffie, welke pp 6 October j.l. reeds was terugge bracht tot f 0.06 per K.G., zijnde de helft van de oorspronkelijke heffing, is met ingang van vandaag geheel vervallen. Tengevolge van dezen maatregel zal een prijsverhooging van het artikel, welke anders wel licht noodzakelijk zou zijn, voors hands achterwege kunnen blijven. Geen opgelegde schepen meer. In de haven te Amsterdam zijn per 1 November geen opgelegde schepen meer aanwezig. o De bedreiging van Madrid. Vliegtuigen van de opstandelingen hebben, naar Reuter meldt, gister ochtend weer driemaal bommen ge worpen op de Madrileensche voor stad Puente Vallescas. De eerste maal viel een bom in de straat Jaime Vera, vlak bij een groep vrouwen, die queue ipaakten voor een levens middelenwinkel. Drie kinderen wer den gedood. Een tweede bom ont plofte in de straat Sol Ortega. Hier werden zeven menschen gewond. Bijzonderheden omtrent de uitwer king van het tweede en het derde bombardement zijn nog niet bekend. Gistermiddag zijn er weer vlieg tuigen over Madrid gekomen, die vlugschriften uitwierpen en schoten met machinegeweren, waardoor er eenige gewonden vielen. Ook het radiostation van La Co- runa meldde gisteravond om acht uur, dat vliegtuigen op de openbare gebouwen en kazernes te Madrid lichte bommen hadden geworpen en in de straten tal van vlugschriften hadden gestrooid om de bevolking op te wekken zich over te geven. Een escadrille van de rechtschen heeft ook Alcala de Henares aan gevallen en groote schade aange richt. De storm van de afgeloopen week. o Wsardeering van de Koninklijke familie voor reddingswerk. Het bestuur van de Zuidholland- sche maatschappij tot redding van drenkelingen heeft een telegram van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernard ontvangen, waarin wordt meegedeeld dat met veel waardeering kennis is genomen van het werk van de bemanning van de reddingboot President Wierdsma. De Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij heeft eveneens een telegram ontvangen en wel van den volgenden inhoud: H.M. de Ko ningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.-H. Prins Bernard hebben met veel waardeering kennis genomen van de verschillende moedige red dingspogingen tijdens den jongsten storm volbracht door de bemannin gen der reddingbooten Brandaris, Insulinde, Den Tex en Neeltje Ja- coba en wenscht haar geluk met het daarbij bereikte succes. Het bureau Wijsmuller te IJmui den heeft ook een telegram van de vorstelijke personen ontvangen, waarin waardeering wordt uitgespro ken voor de bemanning van de Nestor voor haar prestaties tijdens den jongsten storm. Bijzonderheden over hef ver gaan van de SCH. 68. Omtrent het vergaan van de SCH 68 en de SCH 179 (wat deze laatste betreft is de absolute zekerheid van het vergaan nog niet verkregen) ver neemt het A.N.P. dat beide motor- loggers, welke waren voorzien van 60 P.K. Kromhout-motoren, volde den aan de eischen, welke aan der gelijke visschersschepen in normale omstandigheden mogen worden ge steld. De SCH 68 van de reederij den Duik (schipper wijlen Jacob den Heijer) was op 26 Oct. 's ochtends vroeg in de haven van IJmuiden binnengekropen om de versche ha ring voor de markt aldaar te lossen. In overleg met de reederij werd dienzelfden ochtend besloten tegen 12 uur 's middags weer uit te varen om de rest van de lading, namelijk de gezouten visch, naar Schevenin- gen te brengen. Men dient hierbij wel te beden ken dat het belang van de geheele bemanning meebracht, dat men zoo spoedig mogelijk „thuis," d.w.z. te Scheveningen zou zijn. Het waarschuwingssein (de bal) was weliswaar geheschen, doch eerst te 12 uur 's middags werd hetstorm- sein aangebracht. Verplichting om uit te varen be stond er voor den schipper toen niet meer. Men is echter te circa half één 's middags toch uitgevaren, het weer werd evenwel toen men onder weg was naar Scheveningen hoe lan ger hoe heviger. Des avonds te 7 uur veronderstelde men Schevenin gen te zien doch het bleek dat men zich vergiste en dat men ter hoogte van Noordwijk was. Er stond een harde W.N.W.-wind, welke later naar het Zuidwesten draaide. De SCH 68 is toen op volle zee geble ven tot 6.15 uur des morgens, toen werd besloten naar IJmuiden terug te keeren. Tegen half negen was de SCH 68 de pier bij IJmuiden genaderd, toen een hevige breker het achterschip vernielde. Drie man zijn daardoor 273. Oom greep de pofbroek van den Engelschman en trok hem aan en nog achterste-voren ook. Op zijn ge mak deed hij de geblokte sportkou sen er onder aan. Tot slot volgden de schoenen, de trui en de prachtige pet. Klaas schaterde. Hij rolde in zijn bed heen en weer van het lachen. Oom Rink bleef heel ernstig en stopte bedaard zijn pijp en stak hem aan. Toen bleef hij Klaas en den Engelschman halflachend aan kijken. „Good morning" zei hij leuk weg. De Engelschman schoot in een schaterlach. 274. Oom Rink had dat „good mor ning" precies gezegd zooals de En gelschman sprak. Klaas moest daar om zoo vreeselijk lachen, dat hij er van huilde. De Engelschman sprong het bed uit, schoot de wijde broek van oom Rink aan en wilde oom Rink toen de deur uitzetten. Klaas lachte zich naar. Door het leven dat ze maakten, kwam mijn heer Vroolijk nu met mevrouw Yroo lijk er bij hard naar boven loopen. De brave menschen wisten niet wat ze zagen. overboord geslagen. Het schip ver keerde toen reeds in zinkenden staat. Het is niet met zekerheid te zeg gen, hoe de vierde man is veronge lukt. Tusschen de hoofden van de bui tenhaven is enkele oogenblikken la ter de SCH 68 gezonken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 30 Oct. Verder werd het volgende nog be handeld W. d. W., 43 jaar, administrateur der afdeeling Sociale Zaken der ge meente Vlissingen, werd verdacht dat hijle te Vlissingen tusschen 1932 1936 eenige kleedingstukken, die door verduistering door J. P. L. in diens bezit waren gekomen, als geschenk heeft aangenomen van J. P. L 2e. omstreeks half Maart 1935 te Vlissingen een nota, waarin eene qui- tantie betreffende goederen, die door firma Provoost geleverd, waren ten laste van het Maatschappeliik Hulp betoon te Vlissingen heeft doen ver- valschen door deze tot f 385.— te verhoogen, zijnde dit een bedrag dat veel hooger was, dan de werkelijke waarde van het geleverde. 3e. omstreeks Maart 1935 als admi nistrateur en won nde in de woning van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon een stuk linolium en een zijden doek, toebehoorende aan de gemeente Vlissingen, heeft verduisterd, of wel deze heeft aangenomen als ge schenk van P. G. L. Eisch 6 maanden gev. straf. Mr P. C Adriaanse, verdachte's Raadsman, achtte geen der ren'aste leg gingen bewezen en vroeg vrijspraak. Faillissementen. Het faillissement van E. J Strijdonck, bakker te Hulst, curator Mr H. B. G. de Rechter te Hulst is geëindigd met een uitdeelingsliist, houdende een uit- keering van 49.8856 pCt. Het faillissement van E. J. Wolfert, koopman te Hulst, thans te IJzendnke, is geëindigd door komologatie van het accoord. Uitkeering preferente schuld- eischers 100 pCt. Concurrente schuldeischers 45 pCt. Hooger beroep. Door J. J., 31 jaar, bankwerker te Axel. is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank van 16 Oct 11. waarbij hij wegens oplichting is veroordeeld tot 6 weken gev straf. CADZAND. Ongeluk. Vrijdag was de werkman S. la Gasse bezig in het land met bieten laden. Op een gegeven oogenblik, toen hij zich bukte, werd hij door een riek in het oog getioffen. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij gelukkig het oog kunnen behouden, zood.it het nogal gelukkig afgeloopen is. Slechte weg. Men schrijft ons Deze week naar de duinen rijdende, vergeleek ik het verkeer met dezen zomer. Toen fietsen, auto's en andere voertuigen benevens voetgangers zonder tal. Nu evenwel niets meer en zoo overpeinzende dat het nu een geschikte tijd zou zijn voor allerlei verbeteringen, naderde ik de weg vanaf v. d. Luister tot de haven. Lezer, hebt gij ook wel eens daar met uw fiets langs gebibberd en gebobbeld. Zoo niet, probeer het dan eens want dan krijgt ge stellig het idee, dat deze weg nog uit het tijdperk dateert, dat de beschaving zich nog geen baan gebroken had. Steenen liggen er in, die zeker gebruikt zijn bij den bouw van de pyramiden. En dat in dezen tijd nu alles gepro beerd wordt om Cadzand tot een up to date badplaats te maken. Het is tenminste te hopen, dat of rijk, pro vincie, gemeente, watering of polders de handen in een slaan en dezen winter die weg uitbreken en opnieuw verhar den maar dan zooals het hoort. Zoo is het meer dan erg. Het is tevens een mooi stukje werk voor werkverskhafflng. SLUIS. 1 Concert. Het was op 1 Nov j.l. dat de jeugdige accordion en mondorgel-muziekveree- niging „Vios" te Cadzand onder leiding van den heer B. P. Ridder, in de zaal van het hotel „Stad Sluis", F. Dusar- duijn alhier een bijzonder geslaagd concert een beste gaf. De nummers werden vlot en netjes gespeeld. Ook de voordragers van den Bussche, J. A. du Bois en A. Robijn, hebben de lachspieren van het publiek gedurig in beweging gebracht. De thuisblijvers hebben zeer veel gemist. Ongeluk. Door onachtzaamheid van gmorere kinderen had het vierjarig tweeling dochtertje van den landbouwer V. alhier het ongeluk in een onbewaakt o rgen- blik van een wagen te vallen, waardoor het ernstige hoofdwonden kreeg Na dat het door den plaatselijken genees heer verbonden was, kohet kindje thuis verpleegd worden. Raadsvergadering te Breskens. o Maandagavond vergaderde de Raad onzer gemeente ter behande- ling van de begrooting voor 1937. De VOORZITTER wees er op, dat door zijn ongesteldheid deze ver gadering niet eerder belegd had kunnen worden en dat het hem, on der deze omstandigheden, raadzaam voorgekomen was geen andere pun ten op de agenda te zetten. De heer VASSEUR opende de algemeene beschouwingen met de volgende woorden: M. d. V. Het behandelen der be grooting in een commissoriale ver gadering van den Raad is onmoge lijk gebleken, daar in de hiertoe uitgeschreven vergadering slechts 5

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2