BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Haar eer gered. ABDIJSIROOP Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E, BOOM-BLIEK - Breskens Hoest AKKER's verstèrkte 46ste Jaargang ui Dinsdag 3 November 1936 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar t 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer IO,15. Ingez. Med. 30ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Hoe de bevolking te Barcelona wordt bewerkt. o Men schrijft uit Barcelona aan de N. R. Crt.: Onder de methodes, die men ge vonden heeft om bij dit impressiona- bel volle den moed er in te houden, behoort niet alleen het verzwijgen van berichten, die ontsteltenis of vrees zouden kunnen te weeg bren gen, maar ook het lanceeren van heuglijke feiten, die als de lezer zijn krant met een beetje nauwkeurigheid leest, soms in dezelfde editie, soms kort daarna, door andere berichten totaal worden tegengesproken. Een welsprekend bewijs van deze bewust onware berichtgeving hebben we nu voor den derden keer kunnen con- stateeren bij de doodsaankondigin gen van generaal Franco. Reeds voor eenige weken verscheen het be richt van zijn overlijden in een hos pitaal te Tetoean, na door een offi cier om particuliere redenen levens gevaarlijk te zijn gewond. Men beschreef nauwkeurig de oorzaak van den aanslag, de kliniek, waar de generaal was opgenomen en den dokter, die hem zou hebben behan deld. Eenige dagen daarna vertelde generaal Queipo de Llano voor de radio uit Sevilla, dat hij dien dag juist tot zijn groote ontsteltenis met een lijk aan tafel had gezeten. Het lijk had een merkwaardig goeden eetlust getoond en hem uit de an dere wereld belangrijke dingen over militaire verrichtingen verteld. Dat gastmaal had in Burgos plaats ge vonden en juist was Queipo van daar per vliegtuig teruggekeerd. Twee weken later dook het bericht van zijn dood weer op. En nu kunnen we in de kranten lezen, dat alle Falangisten in den rouw gaan, want franco is te Tanger in alle stilte begraven. Er mag in het gebied der militairen door niemand over worden gesproken. Een paar blad zijden verder bespreekt hetzelfde blad de communiqués van generaal Franco van den vorigen dag. Welk een enorme reclame men met al deze voor de linkschen zoo vurig gewenschte maar steeds weer on juist gebleken berichten voor den leider der tegenstanders en zijn pres tige maakt, begrijpen de fantasten blijkbaar niet. De psyche van het Spaansche volk is nu eenmaal an ders dan bij ons in het Noorden. Bij een overwinningsbericht dadelijk uitbundige vreugde, ook al is de FEUILLETON 6. 0 Zij zouden natuurlijk nu weten, dat er niets van waar was, want on der hen waren twee getuigen, die haar alibi konden bewijzen: Johnson en Emilie Scott, haar trouwe ka menier. Weinig vermoedde zij, dat een dei- lakeien en de kok hartelijk gelachen hadden om Johnson's verontwaar digde verklaring, dat zijn meesteres Porto Maurizio geen dag verlaten had. Jij zoudt haar toch niet ver raden, als ze een slippertje was gaan maken met den kolonel. Jij en juf frouw Scott hebben een anderen kant uitgekeken, toen haar koffers het huis werden uitgedragen. En ze heeft een noodhulp-ka menier genomen in plaats van Emi lie, zeide de kok. Een mensch be leeft altijd rare dingen aan het eind van een eeuw. Waarom trouwt ze niet met officieele en definitieve bevestiging nog afwezig en als er tegenslagen komen, dadelijk in zak en asch. Moedig en onverschrokken gaan ko- lonnes van de volksmilitie in het vuur, maar dezelfde mannen zullen door een niet-bereiken van het doel onmiddellijk diep in den put zitten en den strijd opgeven. Naast vele daden van groote dapperheid, even- vele van moedelooze inzinking. Nu strijden weliswaar aan beide zijden, enkele duizenden vreemdelingen en Mooren daargelaten, mannen van hetzelfde volk. Men zou moeten aan nemen, wat wij van hier uit niet kunnen beoordeelen, dat liet bij de militairen precies zoo zou moeten gaan. Daar heerscht evenwel de straffe discipline, die men nu bij de volksmilitie ook hoopt te kunnen in voeren en de zorgvuldige voorberei ding van alle militaire bewegingen, factoren, die een gevoel van rust en zekerheid bij de strijdende man schappen scheppen, waardoor reac ties als bij de volksmilitie moeilijk kunnen plaats vinden. Men vertrouwt bLindelings in de leiding, men weet er een bepaald doel te bereiken, maar wat, dat weet men meestal niet. Aan de andere zijde weet ieder een wat men poogt, men ontvangt bovendien vaak de meest gerust stellende berichten, zelfs de verzeke ring, dat de overwinning een kwestie van enkele uren is. En dan is de reactie des te heviger. Daarom zijn er uit de terugkeerende kolonnes zoo velen, die op alle mogelijke manieren trachten het front verder te vermij den, gaan soins na korten tijd heele troepen met verlof en ziet men na krachtige aanvallen en bepaalde suc cessen zoo dikwijls eenige dagen la ter al het gewonnene weer opnieuw verloren gaan. Zoo was het in Ovie- do en zoo is het in Huesca b.v. Ons vertelde een gewonde, hoe hen daar de bereden Moorsche troepen hadden omsingeld. En hoe, toen een aanval van de cavalerie was begon nen, bij de troepenafdeelingen in zijn sector de stemming niet meer voor strijden, maar voor vluchten was. Zij verspillen geen kruit, jjeze Moo ren, zei onze kennis. Verborgen ach ter natuurlijke dekkingen, is bijna elk schot een treffer. Wij daarente gen verspillen te vaak kostbare mu nitie. Van menschen die bij Toledo vochten hooien wij soortgelijke ver halen. Zijn het lafaards zooals Queipo de Llano avond aan avond voor de radio verklaart? Zeker, er zijn men schen genoeg, die voor de soldij hem? Dan is het uit met al die praatjes, hernam de knecht. Johnson en Emilie werden woe dend, toen zij op die manier over hun meesteres hoorden spreken en alleen de macht van een zeker „esprit de corps" en het feit, dat James een forsche, sterke kerel was met een paar stevige knuisten te zijner be schikking, weerhielden Johnson, om hem bij den kraag te pakken en gevoelig met hem af te rekenen. Heb je mij ooit als een leuge naar leeren kennen? vroeg hij ver ontwaardigd. Of mij als een leugenaarster? snikte Emilie. Niet, waar het iets betrof, dat je zelf aanging, zeide de kok, maar je zou je niet ontzien om te liegen, tot je zwart zag, als het er om te doen was, om je mevrouw te sparen. Als mevrouw dat werkelijk noo- dig had, zou ik desnoods voor haar willen liegen, sprak Emilie, maar zij heeft het niet noodig en dat zal ze ook nooit noodig hebben. Geheel Londen is er vol van, deelde James mede. Het is voor mij ook allesbehalve prettig. Ik trek na tuurlijk in 't openbaar partij voor mevrouw en zweer bij hoog, dat het hun bestaan van werklooze met dat van milicien verwisselden. Van hen kan men moed en vastberaden heid niet als zekerstaand verwach ten. Maar duizenden en duizenden strijden uit overtuiging. Bij hen zijn de onvoldoende militaire instructie, het gemis aan dicipline en 'de on juiste voorstelling der feiten in de berichtgevingen als hoofdoorzaken voor die plotselinge inzinkingen te zoeken. De Passionaria roept te Madrid, aan het hoofd van een groep vrouwen marcheerend: „Liever staan de sterven, dan geknield te moeten leven". Ook zegt zij: „de mannen aan het front, de vrouwen aan den arbeid". Maar die leuzen pakken niet meer. Noch te Madrid, noch elders. Men begint in te zien, dat met tijdelijk enthousiasme alleen een krijg als deze niet kan worden ge wonnen. En zoo zien wij alles zich langzaam inrichten op een militaire organisatie, op iets waarvan deze massa's steeds grooten afkeer heb ben gehad en hun leiders niet ge noeg kwaad hebben kunnen spre ken. De communisten en socialisten zijn het, die bij hun volgelingen het meeste begrip voor dezen ommekeer vinden. De vraag is het, of dit nog tijdig genoeg plaats vindt. Want niet alleen moet het oog op Madrid ge richt zijn. Daar is Aragon, daar is bovenal Majorca, waarvan het over al in Catalonië heet, dat groote troepenmassa's voor een landing op de kust klaar staan. Volgens velen zou dit echter eerst na een even- tueelen val van Madrid geschieden. Als dit waar is en als de toestanden in het centrum ernstiger mochten worden dan ze al zijn, dan zouden er voor Catalonië, dat eigenlijk tot nu toe van den strijd slechts de weerkaatsing heeft gemerkt, nog heel moeilijke en bloedige tijden ko men. Afgezien nog van de vraag: „hoe zal men in het algemeen on der de arbeiders en anarchisten reageeren als Madrid eens mocht vallen?" De verlaging van invoerrechten. o— De recente waardevermindering van den gulden zal onder meer tot gevolg hebben verhooging van den prijs van goederen welke betrokken worden uit landen, welker valuta niet, of reeds langer geleden, zijn leugens zijn, niets dan leugens 1 Maar nu wij hier zoo vertrouwelijk onder ons zijn, maak ik van mijn hart geen moordkuil en zeg ik ronduit, wat ik meen. Er is geen rook zonder vuur, en men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan. Ze gingen voort met kibbelen tot het tijd was, om naar bed te gaan, en intusschen zat Grace eenzaam en verlaten in het kleine salon, met haar poedel vlak bij haar en een boek voor zich. Zij probeerde te lezen. Zij nam het eene deel voor, het andere na Meredith, Hardy, Browning, Ana- tole France. Ze greep de werken op goed geluk van een draaienden boe- kenstandaard en bewoog eindelijk driftig de étagère rond, om een boek te zoeken, dat haar tot kalmte zou brengen en haar gedachten in een andere richting zou leiden. Maar niets baatte. Zij kon dien avond geen troost bij haar lectuur vinden. Alleen gelukkige menschen kunnen lezen, zuchtte zij. Zij sloeg geen verdere boeken meer open, maar liet aan haar den ken den vrijen loop. Zij had al veel verdriet gehad in haar jonge leven door den vroegtijdigen dood vaneen gedevalueerd. Deze prijsverhooging in guldens van in het buitenland aangekochte goederen leidt op den duur onvermijdelijk tot verhooging van den detailprijs dier goederen en dus in zooverre tot verhooging van het peil der kosten van levens onderhoud in Indië. Het is van groot belang te bevor deren, dat de verhooging van den detailprijs der importgoederen be perkt blijft en, voorzoover onvermij delijk, zoo geleidelijk mogelijk wordt tot stand gebracht. Voor sommige goederen is het bovendien gewenscht, door maatregelen van overheidswege een gedeelte van de uit de depre ciatie van den gulden voortvloeiende prijsstijging ongedaan te maken. Dit drieledige doel maakt, naast maat regelen op ander gebied, het treffen van eenige voorzieningen met be trekking tot de invoerrechten nood zakelijk. Voor zoover de invoerrechten wor den geheven naar de waarde, heeft, zoo terzake geen voorzieningen wor den getroffen, de uit de depreciatie voortvloeiende stijging der in gul dens uitgedrukte waarde der import- goederen een overeenkomstige stij ging der invoerrechten tengevolge, welke stijging mede tot verhooging van <Jen levensstandaard leidt. Voor de goederen, die anders dan naar de waarde dus b.v. per stuk zijn belast, is thans, ondanks de gestegen waarde in guldens, geen hooger bedrag aan invoerrecht ver schuldigd dan voorheen. De hierbe- doelde goederen omvatten ongeveer 17 pet. van de opbrengst der in voerrechten. Overwogen is, welke voorzienin gen ten deze op het gebied der in voerrechten mogelijk en noodig zijn. Hierbij is in de eerste plaats in het oog gehouden, dat op de invoer rechten reeds sedert verscheidene jaren in het algemeen 50 opcenten rusten. Allereerst komeu deze op centen voor verlaging in aanmerking wanneer, zooals thans het geval is, de druk der rechten bezwarend zou worden. Voorgesteld wordt, het aan tal opcenten behoudens de na te noemen uitzonderingen terug te brengen van 50 op 25, waardoor over het algemeen genomen het be drag, hetwelk voor ad valorem be laste goederen per eenheid betaald moet worden, gemiddeld gelijk zal blijven aan het bedrag vóór de de preciatie. Het is de bedoeling de bestaande vrijstellingen van opcentenheffing on- echtgenoot, wien zij een warme ge negenheid toedroeg, en het gemis van een vader, dien zij afgodisch liefhad. Maar ondanks deze smar telijke verhezen, die _geruimen tijd haar hemel verduisterd hadden, was h,aar leven toch gelukkig geweest Zij was levendig en opgewekt van aard en zocht alles op, wat het leven mooi en rijk kon maken: kunst, mu ziek, bloemen, natuurschoon, paar den, honden en zeifis menschen Zij hield veel van reizen zij hield van de yroolijke drukte van een Londensch seizoen zij hield van de kalme rust van haar Italiaansche villa. Z;j had haar kindsheid in de landelijke stilte en eenzaamheid ge sleten. Zij was het eenige kind van een vader, die met deze wereld had afgedaan, toen hjj bij de groeve van zijn jonge vrouw den lijkdienst hield en sedert in volstrekte afzondering had gewoond in zijn eenvoudige pastorie. Hij was een geleerde en kon zich de weelde veroorloven, er een hulpprediker op na te houden, die met hem de belangen zijner ge meente behartigde. Hij hield ergoe de paarden op na, waarover zijn hulpprediker eveneens de vrije be schikking had, en legde af jen toe in Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als Gij dus koude vat en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdijsiroop noemt men door de snelle re sultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25. i 2.-, f 3.50 p. flacon gewijzigd te handhaven. Eveneens zal de heffing van 20 opcenten op bepaalde soorten manu facturen, voorloopig zijn te besten digen. Bedoelde goederen verkeeren in hetzelfde geval als een aanzienlijk aantal andere goederen, n.l. dat ge- durep.de het 4e kwartaal van dit jaar de rechtenberekening nog geschiedt naar een prijscourantwaarde op basis der oude prijzen. Voor dat kwartaal is voor die goederen verlaging der opcenten niet noodig om te berei ken dat geen hoogere rechtenbedra gen verschuldigd worden dan vóór de depreciatie. Voor die prijscou rantartikelen wordt mitsdien voor den verderen duur van dit jaar het oude getal opcenten gehandhaafd. Het ligt in het voornemen met ingang van 1 Januari a.s., behou dens de hierna te bespreken alge- heele vrijstelling van opcenten van bepaaLde goederen, het aantal op centen op de invoerrechten van de in de prijscourant vermelde goede ren te halveeren, voorzoover dit thans 50 bedraagt, terwijl de goede ren, op het invoerrecht waarvan thans 20 opcenten worden geheven, dan van opcenten zullen worden vrij gesteld. Voor de anders dan naar de zijn schaars bevolkt, maar uitgebreid kerspel bezoeken af bij zijn gemeen teleden, bij wie hij zeer bemind was. Zijn dochter was het eenige mensche- lijke wezen, dat hem was overgeble ven om lief te hebben, en over haar stortte hij dan ook al de liefde en teederheid van zijn hart uit. Hij on derwees haar; hjj leerde haar het beste en schoonste, dat in de littera tuur der beschaafde wereld te vinden is, kennen en waardeeren, en hield haar toch eenvoudig en onschuldig als een kind. Hij dacht ook steeds aan haar als aan een kind, zelfs nog na haar achttienden jaardag en keek dus niet weinig vreemd op, toen Sir Hector Perivale, die haar op eenige feeste lijke bijeenkomsten in den omtrek had ontmoet, aan het eind van het jachtseizoen bij hem kwam en in optima forma aanzoek deed om de hand van zijn dochter. Hij had zelf zijn zaak reeds be pleit bij Grace en geen weigerend antwoord ontvangen. Het meisje had hem toegestaan met haar vader te gaan spreken. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1