BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Een Nationaal Huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. FEUILLETON Haar eer gered. k-Nu komen de rheumatische pijnen Raadsvergadering te Groede. 46ste Jaargang Vrijdag 30;October 1936 Nummer3|4183 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden i I 25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Oproep aan het Nederlandsche Volk- Het Algemeen Comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld richt zich hierbij tot het Nederlandsche Volk voor het verkrijgen van de medewerking van allen aan het Nationaal Geschenk, dat zal worden aange boden ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prinses der Nederlanden. Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, en Zijne Doorluchtige Hoogheid Bernhard, Prins van Lippe Biesterfeld. In al zijn geledingen heeft het Nederlandsche volk een overweldigende en ontroerende vreugde getoond bij het vernemen van de heugelijke tijding. De liefde en trouw jegens het Huis van Oranje traden opnieuw in een helder licht. Van tal van zijden klonk reeds aanstonds, spontaan en hartelijk, de wensch om deze gevoelens van vreugde, liefde en trouw in een huwelijks geschenk tot uitdrukking te brengen. Dezen wcnsch te verwezenlijken ia het doel van het Comité. Het Prinselijk Paar heeft zich uitgesproken voor één nationaal geschenk. Aan deze uitspraak zij hier nadrukkelijk herinnerd. Onder goedkeuring van Prinses en Prins bestaat het voornemen een jacht veor het bevaren van de binnenwateren aan te bieden. Daarenboven ligt het in de bedoeling, het noodige te verrichten voor moderniseering en inrichting van het paleis, dat het Prinselijk Paar zal gaan bewonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend landhuis. Een beslissing omtrent dit tweede geschenk kon niet aanstonds worden genomen. Hieronder volgen de samenstelling van het Provinciaal Werk- en Eere Comité en de plaatselijke Comité's, wat betreft het vierde district, welke voor onze lezers van belang zijn. Provinciaal Comité in Zeeland. EerevoorzitterJhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin. Werkcomité: M. Femhout, Burgemeester van Mid delburg, Voorzitter. Jhr. Mr. M. L. Quarles van Ufford, Middelburg, Secretaris. Jhr. F. Beelaerts van Blokland, Agent Nederl. Bank te Middel burg, Penningmeester; postreke ning ten name van het Provin ciaal Comité: Nr. 288.000. Dr. S. S. Smeding, Directeur-Hoofd- redacteur van de Prov. Zeeuwsche en Middelburgsche Courant. Voorts hebben in het Provinciaal Comité zitting genomen: M. W. van Arenthals, raadslid te Kats. W. den Boer, wethouder, te Zierik- zee. M. Boonman, te Rilland-Bath. Mevr. Van den Broeckede Man, raadslid, te Aardenburg. 5. 0 Geen sterveling zal dat tegen spreken, maar je weet ook wel, dat er goede en slechte rassen zijn. Wie kan zeggen, wanneer het slechte bloed in de familie Rannock kwam en het geslacht begon te ontaarden? Onder de Plantagenets misschien. Kolonel Rannock stamt af van een slecht ras dat is overbekend. Zijn grootvader. Lord Kirkmichael, was berucht tijdens het regentschap. Hij heeft zijn mémoires nagelaten, die vijftig jaar na zijn dood uitgegeven moesten worden een afschuwelijk boek, dat een jaar of zes zeven geleden een „succes de scandale" had. Hij was de boezemvriend van Lord Hertford, en dat zegt alles. Ik heb mij over zijn grootvader nooit bekommerd. Dat hadt je toch wel degelijk moeten doen. Iemands familiege schiedenis is van het grootste belang voor de kennis van het individu. Douairière Van Cittersde Vulder van Noorden, te Noordgoiuwe (Schuddebeurs). Jkvr. S. H. Baronesse Collot d'Es- cury, te Kloosterzande. J. de Feijter, oud-burgemeester van Zaamslag, te Zaamslag. S. J. Gast, Voorzitter Waterschap Schouwen, te Duivendijke. L. J. C. Gelderman, geneesheer, te Kort gene. J. L. van Gorsel, Dijkgraaf van het Waterschap Ooud-Vossemeer, te Oud-Vossemeer. W. Kakebeeke, te Goes. W. H. Kloet, Dijkgraaf van het Wa terschap St. Maartensdijk. E. Th. Lockefeer, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Hulst. H. van Mazijk, Notaris, te Sluis. I. van Melle, fabrikant, te Breskens. A. H. de Milliano, lid der Staten van Zeeland, te Waterlandkerkje. P. A. Neeteson, directeur suikerfa briek, te Sas van Gent. Lord Kirkmichael's kleinzoon is tot elke laagheid in staat. Het geheele verzinsel is te on zinnig, om er een enkele gedachte aan te verspillen, sprak Lady Peri- vale met bleeke en van ingehouden drift trillende lippen. Het verbaast me, dat jij 't zoo tragisch opvat. En plotseling denkende aan het zilveren blad met de drie brieven, in plaats van den gewonen stapel welkomstgroeten en invitatiekaarten, riep zij: Het is schandelijk onbeschaamd dat iemand ter wereld zóó iets er van heeft kunnen gelooven. Ik zou het geheele menschdom daarom kunnen haten I En ik zal altijd een haat blijven koesteren tegen die el lendige wezens, die ik mijn vrienden en vriendinnen noemde I Met niets kunnen zij ooit deze krenkende be jegening goed maken. En Grace Perivale, die er zich niets van wilde aantrekken, barstte in snikken los en was even bedroefd als haar vriendin. Lieve Grace, doe je best om kalm te zijn, heel kalm. Blijf niet hier in dit nare Londen, waar de menschen geen harten hebben. L. Onderdijk, lid der Staten van Zeeland, te Middelburg. J. C. Paap, Notaris, te Vlissingen. Pilaar, oud-notaris, te Goes. F. P. Polderdijk, oud-wethouder, te Nieuw- en St. Joosland. St. J. de Regt, oud-dijkgraaf, te Wissekerke. D. Scheele, Wethouder, te Ter Neu zen. Jhr. W. Z. van Teijlingen, Kamer heer i.b.d. van H.M. de Koningin, oud-burgemeester van Oostkapelle en Serooskerke, te Oostkapelle. A. Wisse, dijkgraaf waterschap Ru- moirt, te Anna Jacobapolder (St. Philipsland). H. C. van de Zande, lid der Staten van Zeeland, te Nieuwerkerk. Plaatselijke Comité's: Aardenburg: Comité van Aanbev.: Th. M. Overmaat, burg.; C. J. Blon- deel, Hollebrand, weth.; F. de Milliano, gem.-secr.J. J. Loos, De ken-pastoor; A. M. Lazeroms, Kape laan; Ds. van Dalfsen, Ned. Herv. pred.Ds. J. A. Tiemens, Geref. pred.; Ds. A. Mulder, Doopsgez. pred.; Dr. de Hullu, arts. Werkcomité: Mevr. E. J. van den Broecke-de Man; Mevr. E. M. de Milliano-Lievens; Mevr. R. M. An- cion-van Maldegem; Mevr. L. M. Cijsouw-Trapman; Mevr. C. H. de Jonghe-Cammaert; A. I. Catsman; F. de Bruijne; E. S. Ceulenaere; C. Brakman; P. Cambeers; W. B. Jansen; C. P. H. Wijffels. Biervliet: Comité van Aanbev.: Ds. A. Vrijlandt, Ned. Herv. pred.; E. Burm, pastoor: P. de Dobbelaere, weth.; P. C. Michielsen, weth.; P. W. Maarleveld, oud-burg.; Dr. H. Hofstee, arts; H. M. van de Vijver, dierenarts; G. Buijsse; W. P. Dhont; M. Maas, h.o.l. school; J. J. de Vo gelaar, h,o.l. school. Werkcomité: A. P. Kostense, burg., voorz.; W. P. Borm, h. R.K. sch., seer.; P. J. Evers, gem.-ontv., penningm. Breskens: D.H. van Zuijen, burg., voorz.; Mevr. M. H. L. Tebrunsvelt Vervaet; Mevr. P. J. Verboven-van Gelder; Mevr. E. J. Ramaker-Stroo- snijder; Mevr. J. J. Ornée-Hanse; Mevr. C. van de Sande-Bouwens; Mevr. N. J. Broodman-Gaanderse; Mevr. R. M. de Hullu-Carels; en de heeren Iz. van Melle; Iz. Cappon C. C. J. de Pree; J. C. Spoor; A. Bruijnooge; N. A. Bins; A. J. Cam- bier; I. W. Vasseur; A. M. Mossel man;'^. de Pauw; W. P. Moggré. Waarom ga je niet naar je kasteel in het noorden? Als ik jou was. bleef ik daar, tot het mysterie is opgelost en dat zal wel spoedig gebeuren. Hier vandaan gaan? sprak Lady Perivale. uit haar gebogen houding overeind rijzend. Vluchten? Al was Grosvenor Square een gloeiende oven, dan zou ik toch nog blijven en die laaghartige lasteraars trotseeren die valsche vrienden tot ik hen had laten zien, wat voor soort van vrouw ik ben. Misschien is dat nog wel het allerbeste, merkte Suze peinzend aan, als je het maar kunt verdragen. Maar waar is kolonel Rannock? Hij is toch niet met doofstomheid geslagen? Hij moet al die lasteraars openlijk als leugenaars brandmer ken. Dat heb ik ook al tegen de hertogin gezegd. Maar Rannock heeft zich sedert verleden jaar Octo ber niet meer in Londen vertoond. Lieve Grace, nu moet ik werkelijk heen, anders kom ik te laat voor mijn les. Tot Vrijdag! Zal ik nog een twintig lui in viteeren voor de gezelligheid Cadzand: Iz. Erasmus, oud-burg-, eere-voorz.; C. Ie Nobel, burg., voorz.; D.v. Houte, secr.-penningm. I. M. de Bruijne; Ch. van Houte; P. M. van Iwaarden; Ds. P. J. Mietes; C. J. Neeteson; J. Pleijte; P. Vasseur; Ds. F. A. Visser. Eede: C. Vos, eere-voorz.; J. Breijaart, burg., voorz.; P. Roozen, ondervoorz.; U. Rotsaert, seer.; M. Verhoef, penningm.; Eug. Lippens; M. Rodts; E. Buijck; E. Buzeijn; C. Frans. Groede: Werk-comité: C. Cijsouw, voorz.; Mej. M. C. Vosveld, pen ningm.; Mej. N. Frelier; Mej. M. Risseeuw; C. W. Brakman; J. van der Hooft. Comité van Aanbev.; M. Wagtho, voorz.; J. B. Becu; J. J. de Jonge; A. H. J. Beuningh; J. J. van Pee- nen; Ds. Derksen; L. Uitdewilligen, pastoor; M. W. Jongsma; Mej. Da. Dufour; J. F. de Milliano; A. A. Ris seeuw; A. J. Pauw; E. E. Spinne- wijn. Hoofdplaat: B. J. M. Thomaes, burg., voorz.; H. J. Cammaert, weth.; A. E. Weijnen, weth.; H. A. Roelse, raadslid; M. Vinke, hoofd Chr. school, secr.-penningm. IJzendüke: W. van Gastel, pastoor; F. Casteleijn, pred,; H. Rozemeijer, arts; M. Carpreau, ingenieur; J.Wil- lemsen, veearts; J. Comelis, hoofd der school; A. de Rijcke; A. Calon; A. Lievens; H. de Witte; G. Hen- drikse; M. Hendrikse; Dr. A. Brou wer. St Kruis: A. J. Dhont, burg., voorz.; Th. M. Bonte, weth.; C. P, Snouwaert, weth.; P. J. Hermie, gem.-ontv.; J. Hubregtse. ambt. v. d. Burg. Stand. NieuwvKet: M. Wagtho, burg., voorz.; P. J. Griep; A. Brakman; A. Provoost; I. W. van Nieuwen- huize. Oostburg: P. Erasmus, burg.; W. J. Nortier, weth.; F. J. van de Plassche, weth.; dé dames van het bestaande Oranje-Comité. Retranchement: a. i. Leenhouts, burg., eere-voorz.; J. A. van Houte, voorz.; Ds. W. van de Ven, secr.- penningm.; H. 1. Brakman; J. J. de Bruine; A. Goossen; D. de Hullu; J. A. A. Pattist; Mevr. Leenhouts; Mej. C. Risseeuw. Schoondijke: M. A. Bleiker, burg., eere-voorz.; C. C. Cammaert^ weth., voorz.; J. M. van Baal, secr.G. W. Wildschut, penningm.; A. J. zoo'n dinertje ,,a l'improviste" de gasten genoodigd per telegraaf zooals verleden jaar bij mijn te rugkomst? vroeg Grace bitter. Ga nu heen, lieve Suze. Maak je niet bezorgd over mij. Ik zal den storm wel tarten. Het is dwaas, dat ik me die onzinnige praatjes aantrekl Ik moest er liever om lachen! Juffrouw Rodney droogde haar betraande oogen af en trachtte de heerschappij over haar gelaatsspie ren te herwinnen, terwijl zij de trap afliep. Johnson stond al klaar, om de deur voor haar open te doen. Hij smoorde een geeuw achter zijn hand. Suze keek om zich heen in de prachtige vestibule, met de mar meren groep bij de breede trap, de sierlijke bronzen candelabers en den kostbaren looper, zachter dan het zachtste mos. Schatrijk onmetelijk rijk en zoo gelukkig! dacht zij weemoe dig, terwijl zij zich haastte om de omnibus naar Chelsea nog te halen. 0 Het was niet dikwijls voorgeko men, dat Lady Perivale tijdens het Londensch seizoen al het genot der eenzaamheid kon smaken, zonder ge en dergelijke kwaaltjes, die hel gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den mg zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Ntdtritndxh Ongeëvenaard bij gevette ko* P"*"'* Griep, rheumetiicne pijnen. Zenuwpijnen, Hooldpijn, eni. Per IS >1. SS cl. ZakdoosjeSOci. Volgens recept van Apotheker Dumont Haartsen; Ds. D. de Vries; P. L. e. de Paauw; C. J. Leenhouts. Sluis: J. C. A. L. Berkers, burg., eere-voorz.; H. van Marijk, notaris, voorz.; J. Wage, secr.; P. de Hullu, penningm.; A. F. J. Aernaudts; W. J. M. Hoegen; P. F. van Hootegem. Waterlandkerkje: A. Hendrikse, burg., voorz.; G. van Yperen, pred.; W. Verbrugge, weth.; A. de Mil liano, weth.; \V. de Feijter, raads lid; J. Fijnaut, raadslid; A. Hool- horst, leeraar H.B.S.; J* Bareman, hoofd der school. Zuidzande: F. H. van Vessum, burg., voorz.; J. J. Simpelaar, gem.- ontv., secr.-penningm.; Mej. M. Cats man; Mej. M. de Zwart; A. J. Guérand; A. H. Buijze; P. de Witte. o Dinsdagavond vergaderde de Raad onzer gemeente onder voorzitter schap van Burgemeester M. Wagtho. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opent de vergade- stoord te worden door brieven, boodschappen, telegrammen, goede kennissen, die om een uur of elf nog even kwamen aanwippen, tus- schen een diner en een bal, om te informeeren, waarom zij niet aan het diner was verschenen en of zij niet ging naar hpt bal. Maar op dezen avond meldde geen bezoeker zich aan na Suze Rodney's vertrek. Al les was stil in huis, benauwend stil. Ik kan mij nu zoetjesaan gaan voorstellen, hoe het een melaatsche te moede moet zjjn in zijn .hol in de wildernis, sprak zij bij zichzelf met een bitteren lach. Het is een allertreurigste geschiedenis en toch ook zoo bespottelijk. Nu zie ik dui delijk, wat die zoogenaamde vriend schap van mijn vele vriendinnen en kennissen waard is een zand hoop, die uit elkaar wordt gebla zen door de eerste de beste ruwe windvlaag. Zij ging aan tafel en dwong zich zelf tot eten; de bedienden hadden misschien ook al het een en ander gehoord van het schandaal en zij wilde niet, dat zij haar verpletterd zouden wanen onder het gewicht van lasterlijke praatjes.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1