BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De opmarsch naar Madrid. Haar eer gered. 46ste Jaargang Vrijdag 23 October 1936 Nummer 4181 Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895' Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON Qkker's (lèdi/sm ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I t .40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat uit tweebladen Ct- Volgens berichten uit Lissabon, waar men steeds goed ingelicht is over de bewegingen der rechtsche troepen, is Woensdagmiddag het be vel gegeven voor den grooten aan val op alle fronten rondom Madrid. Infanterie en Cavalerie begonnen de opmarsch uit het Zuiden, het Zuid- Westen, het Westen en het Noord- Westen na een hevig inleidend bom bardement. Een groot aantal vlieg tuigen van allerlei type maakte het den regeeringstroepen lastig en be lette hen iedere activiteit in de lucht. De hoofdaanval is nu gericht tegen Navalcarnero, de versterkte stelling, waar de regeeringstroepen het krach tigst tegenstand bieden. Intusschen wordt van het front in Aragon gemeld, dat daar belang rijke operaties begonnen zijn tegen Huesca, hetwelk de militie uit Bar celona nu reeds zoolang aan den vijand tracht te ontrukken. Den ge- heelgn dag hield de artillerie niet op de stad te beschieten en, naar het van de zijde der aanvallers heet, met succes. De belangrijkste strategische posities der rechtschen zouden daar van te lijden hebben gehad. Met name de nieuwe kazerne met het kruitmagazijn. Dit laatste vloog in de lucht. Terzelfder tijd maakten de regeeringstroepen groote vorderingen in de richting van de stad. Tot aan het vallen van den avond werden de gevechten voortgezet. Uit Barcelona wordt nog gemeld, dat president Azana zich naar het parlementsgebouw heeft begeven waar hij zich in zijn bureau gein- stalleerd heeft. In de naburige ver trekken werd zijn militair kabinet gevestigd en het kabinet van den secretaris van den president. Een wacht van republikeinsche garde heeft eveneens onderdak in het par lementsgebouw gevonden. De echtgenoote van president Aza na harerzijds is per vliegtuig uit Alicante te Toulouse aangekomen en weldra vandaar naar Parijs doorge reisd. Een aantal slachtoffers schijnt ge maakt te zijn bij een bombardement van Las Arenas dicht bij Bilbao door rechtsche vliegtuigen. Een der bom 0 Haar vriendin kon duidelijk zien dat zij het zich wel degelijk aantrok ook al veinsde zij de zaak luchtig op te nemen. Beider gelaat stond be drukt, terwijl zij daar tegenover el kander zaten, met de driepootige Louis XVI theetafel tusschen hen, maar Suze Rodney's gelaat teekende ernstiger bekommering dan dat van Lady Perivale. En hoe heb jij het gehad dezen winter? begon Grace weer na een korte poos van stilte, die zij zich ten nutte had gemaakt, om haar be zoekster en zichzelf nog eens van thee te bedienen. Och, het oude liedjeeen massa leerlingen, voor 't meerendeei in de buitenwijken, en een hertogin van Vijf-en-twintig jaar, die op het aller onverwachts tot de ontdekking is ge komen, dat zij in 't bezit is van een prachtige altstem prachtig al thans in haar eigen ooren en on men kwam neer bij een Engelschen torpedobootjager, die voor de kust voor anker lag. Vertrouwensmannen van generaal Franco hebben met vertegenwoordigers van het Baski- sche gemeentebestur van Bilbao on derhandelingen gevoerd over de overgave van de stad. Deze zijn ech ter op niets uitgeloopen, daar de Basken stonden op een volledige amnestie alsmede op erkenning van de onlangs door de Madrileensche regeering verleende autonomie van het Baskenland. Te Gibraltar heeft een Engelsch oorlogsschip 123 vluchtelingen uit Malaga ontscheept en een ander 22 uit Cartagena. Zij allen schilderden in sombere kleuren den toestand in deze beide steden. Later op den avond werd nog van de zijde der opstandelingen gemeld, dat Navalcarnero reeds bezet was en dat de troepen ook belangrijke vor deringen hebben gemaakt in het Noorden. Siguenza was daar de laatste bezette stad en de rechtsche troepen zijn thans vandaar over groo ten afstand opgerukt in de richting van Guadalajara. Ook de radio-zender van Madrid deelde mee, dat thans het kritieke oogenblik was aangebroken. ,,Op het zuidelijk front is de vijand een groot offensief begonnen en oefent hij een enormen druk uit. Maar onze troe pen bieden verwoeden tegenstand". Een bijzondere correspndent van de Times schrijft uit Madrid d.d. 17 October: Madrid is een open stad. Het feit dat het zoo diep in het binnenland is gelegen, is zijn beste verdediging tegen een buitenlandschen vijand, maar in een burgeroorlog staat de zaak geheel anders. De legers van Franco naderen. Het volksleger is ongeveer 100,000 man sterk. Het bestaat uit meerendeels ongeoefende „miliciens", met een zwak kader van geoefende soldaten, een zeer kiemen staf, zeer weinig geoefende artilleristen en gebrekkig ingerichte hulpdiensten. De kracht van zulk een leger ligt in het moreel, en het moreel van een massa is onderhevig aan vreemde invloeden. In den aan val verbetert het, maar bij verdedi ging wordt het meestal slechter De verdediging van een open stad als Madrid moet geschieden op een zoo groot mogelijken afstand van het centrum. De toegangswegen naar de hoofdstad loopen er van alle kanten, als spaken van een wiel naar den naaf, heen, en de verdedigers hebben daardoor het voordeel van der mijn leiding haar stem wil oefe nen en haar talent ontwikkelen. Wij galmen samen het groote duet uit Norma, tot wij allebei zoo schor als een kraai zijn, en dan scheiden wij er uit en vraagt de hertogin mij op het lunch, bij welke gelegenheden zij mij geregeld op haar verdriete lijkheden onthaalt. En waarin bestaan die verdrie telijkheden Ik had eigenlijk in het enkel voud moeten spreken. Als ze over haar verdrietelijkheden praat, be doelt ze daarmee haar man. Suze, je doet je best, om vroo- lijk en opgewekt te zijn, maar je hebt iets op je hart. Er is iets, dat je hindert. Kan ik je ook op de een of andere manier van dienst zijn? Toe, lieverd, zeg me, wat er aan scheelt? jNTijn lieve, teerhartige Grace! Je bent altijd tot helpen bereid. Ik herinner mij nog zoo levendjg, hoe je bij mij kwam met al je zakgeld op dien droeven morgen, toen ik bij jelui inde pastorie logeerde en een telegram had gekregen met de tij ding, dat mijn moeder op sterven lag, en ik hals over kop naar Lon kortere afstanden. Zij moeten snel kunnen manoeuvreeren en snel kun nen versterkingen zenden waar de pressie het grootst is. Maar het volksleger is zóó weinig geoefend, en de bevelvoering is zóó gebrekkig, dat men eraan twijfelt of eenige dui zenden mannen van de eene zijde van het front naar de andere zouden kunnen worden verplaatst zonder dat er de grootste verwarring zou ontstaan. Er is een soort verdediging waar de militie beter voor geschikt is: het barricade-gevecht om de huizen. Maar indien het daartoe zou komen, zou dat eerder de vernietiging van Madrid meebrengen dan de verde diging van de stad. De vijand dringt voorwaarts uit het Westen en het Zuiden, maar in het Noorden kan hij niet verder komen. De reden daarvan is duide lijk: in de Noordelijke sierra's is het gemakkelijk dekking te zoeken en zich te verschansen met een machine geweer. Zelfs voor ongeoefende troe pen is het vechten op zulk terrein ge makkelijk. Op feet open, glooiende terrein van het Taag-dal in het Wes ten en in het Oosten, staat de zaak geheet anders. Daar zijn wel fortifi caties opgericht, maar die kunnen alleen tot haar recht komen wanneer zij op de goede wijze worden ge bruikt. Zij zijn van weinig nut voor troepen die geen begrip hebben van manoeuvreeren, met als steunpunten die voornoemde fortificaties. Het Volksleger is daar niet op getraind. Tot 10 October j.l. toe wilden de vakvereenigingen niets van militaire organisatie weten. Eenige organi saties weigeren nog steeds zich daar aan te onderwerpen. De marxistische pers schreef nog voor kort dat de „roemruchte Milicia" groot gelijk had te weigeren de „verafschuwde militaristen" na te apen. Het nieu we systeem van een „broederschap van strijders" zonder hiërarchie of dwang zou veel beter zijn. Maar toen de eene troep na den andere verloor (waarvoor ettelijke aanvoerders op staanden voet werden doodgeschoten ofschoon zij er niets aan konden doen) bleek wel dat er toch iets mankeerde. Het verlies van Toledo deed de oogen opengaan. Nu wek ken de arbeidersorganen gp tot ijze ren discipline, maar zooiets veran dert niet van een eenen dag op een anderen. Van het begin af koos de Milicia haar eigen officieren, maar pas sinds kort zijn scholen ingesteld, waar de nieuwbakken officieren leeren wat den terug moest. En mijn lieve Grace dacht, dat ik erg schraal bij kas was en wilde bijspringen met haar eigen vermogen. Dat is nu al tien jaar geleden. Maar zulke dingen vergeet men niet licht. Die blijven in het geheugen voortleven. En je goede vader! Wat was hij altijd aar dig en voorkomend voor mij, als ik in de vacantie kwam uitblazen op de pastorie en van de frissche buitenlucht kwam genieten! Dat was een prettige tijdl Ik heb menig ge- noegelijk dagje bij jelui doorge bracht. En ik trof het, dat ik zulk een uitstekende onderwijzeres had, zon der dat het mij iets kostte en zulk een hartelijke vriendin op den koop toe. En reken je dan kost en in woning, naar lavende ruikende la kens en sloopen, room „a discrétion," het gebruik van den pony-wagen, lawn-tennis, picnics, een diner bij de Squire, een bal in het nabij- zijnde marktstadje niet mee? Is dat alles niemendal? Wil ik je eens wat zeggen? We waren allebei goed af, want we genoten van eikaars bijzijn, en ik vond het verrukkelijk, de elementaire plichten van een aan voerder zijn, behalve vooraan loo pen bij den aanval. Zóóveel van deze gekozen officieren werden als gevolg van hu n overigens bewonderenswaar- digen moed bij den aanval gedood, dat de Communistische leidster, Margarita Nelken, een opmerkelijk artikel publiceerde, waarin werd uit eengezet dat het de plicht van de aanvoerders was in leven te blijven I De rechtschen zijn ook veel mo derner en beter toegerust met alles, van tanks af tot veldtelefoons toe. Hun van onder met staal bepant- serde Caproni-bombardements-vlieg- tuigen durven veel te wagen, daar zij weten dat het weinige luchtafweer geschut dat de regeeringstroepen bezitten, geconcentreerd is bij de vliegvelden. De bombardementen uit de lucht hebben een uiterst demora liseerenden invloed. Onlangs vertelde een militie-officier dat een Caproni zóó dicht over hem en zijn mannen in hun schuilplaatsen heenvloog, dat zij den vlieger boven het geraas vgn de schroef uit konden hooren schreeuwen: „Arme zonen van Lenin! Geeft u toch over, want wij willen u niet doodenl" Behalve de groote superioriteit van de opstandelingen in de lucht ma ken zij dit zal vele militairen verbazen veel gebruik van cava lerie tegen de zich wel veel lang zamer bewegende, maar toch met moderne geweren en mitrailleurs uitgeruste Milicia. De lichte Moor- sche cavalerie zwenkt om de roode bastions heen, brengt mitrailleurs in stelling, en boekt successen door de regeeringstroepen 'terug te drijven in de eenige richting waaruit niet geschoten wordt. Lichte tanks heb ben bij die soort manoeuvre aan de zijden der witten ook meermalen goed werk gedaan. Het aantal soldaten van de troe pen dje op Madrid aanrukken kan heel moeilijk geschat worden. De troepen die Toledo innamen be stonden vrijwel allen uit Mooren en légionairs. Op alle fronten worden Moorsche troepen gebruikt, en men neemt het generaal Franco zeer kwa lijk dat hij hen in het veld heeft gebracht. De Mooren en de vrijwil ligers uit Navarra hebben de repu tatie de beste soldaten te zijn. Slechts zeer weinig garnizoenstroepen in de buurt van Madrid zijn in actie ge komen. Men krijgt den indruk dat de campagne van de opstandelingen voornamelijk gevoerd wordt door be roepssoldaten en vrijwilligers, en dan niet in grooten getale. om een van de mooiste mezzo-so- praanstemmen, die ik ooit gehoord heb, te mogen ontwikkelen. En wat heb jij dezen winter uitgevoerd, Grace? ging zij voort na een vluch tige aarzeling. Ik heb vijf maanden geluierd, met geen andere afleiding dan boe ken en muziek. Nooit scheen mijn lotusland mij aanlokkelijker toe dan nu. Als er geen Januari-storm was geweest, die al mijn rozen vernielde, zou ik niet eens geweten hebben, dat het winter was. En ben je al dien tijd alleen geweest? Heb je geen bezoek ge had? Geen sterveling is mij in mijn rust komen storen. Zooals je weet, ga ik naar mijn villa om te lezen en te denken. Als mijn eigen ge dachten en die van anderen mij ver velen een mensch kan soms zelf genoeg krijgen van Browning en Shakespeare zoek ik mijn troost bij mijn piano en vind ik reiner en hooger gedachten bij Beethoven. Ik vervul trouw mijn maatschappe lijke plichten, dat weet je; ik maak het geheele Londensche seizoen mee. Ik sla geen bal over ik ga overal jYic stecAts tprys is verlaxugd. f werking, is verhoogd/ De vanouds beroemde AKKEt'i ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneesKrecht ven extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nóg sterker, nóg doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt tnmns 2x zoo snel els voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 18 dagen 84dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De noodzakelijkheid een kolonne naar Oviedo te zenden om de be legerden daar te ontzetten bij voor beeld, heeft al dadelijk den opmarsch naar Madrid zeer vertraagd. Ook het feit dat de aanvallers zich zoo goed schuil houden is een belang rijke factor voor hun succes. Als alle ongeoefende troepen geven de miliciens er de voorkeur aan hun vjjand te zien. Er zal een talrijk leger voor noo- dig zijn om Madrid te bezetten, en dit verband is de vrijheid waar over generaal Franco thans beschikt om zijn troepen over de straat van Gibraltar te zenden, wellicht be slissend voor het lot van de hoofd stad. Merkwaardig is ook dat de toe gangswegen van de oostkust naar Madrid intact gelaten worden. Het zou niet veel moeite kosten door een bombardement uit vliegtuigen de spoorlijnen en groote wegen on bruikbaar te maken. Het feit dat Madrid daardoor gespaard wordt voor den honger, en dat de stad zelf ook niet uit de lucht wordt gebom bardeerd, toont aan dat de opstande lingen vermoeden dat het lot van de duizenden gevangenen in de hoofd stad zeer précair is. Nog steeds wor- heen ik ga alles zien. Ja zeker, daar valt niets op aan te merken. Maar dan komt later de reactie een maand of zoo in Northumber land, om mü daar eens te vertoonen en na te gaan, dat ieder daar zijn plicht doet, en dan, als de bladeren beginnen te vallen, keer ik Enge land den rug toe en trek ik naar mijn olijfbosschen. De helft van het jaar breng ik door in eenzaamheid en stille mijmeringen. Als jij eens een winter bij mij kwam, zou ik dat verrukkelijk vinden, want onze smaak en neigingen komen overeen. Maar de gewone conversatie is al leen goed in een groote stad. Ik kom in Londen terug, om gezellig te zijn en mij te amuseeren. Suze Rodney stond op en trok haar mantel weer aan. Kan je niet bij mü blijven di- neeren? ik zal je in mijn rijtuig laten brengen. Juffrouw Rodney woonde in een villa tegenover Regent's Park. Ik kan onmogelijk. Om half zeven moet ik les geven op Cadogon Square. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1