Schipbreuk. Provinciaal Nieuws. Sport. Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Roogwatergetij Breskens. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Donderdag 22 Oct. nam. 7,30 „TOVARITSJ", prachtig tooneelwerk van jac. Deval, Zondag 25 Oct. nam. 2.30 en 7,30 „DE BLOEM VAN HAWAÏ". Muziek van Paul Abraham, o Hedennacht heeft bij Java het Nederlandsche schip Van der Wijk van de K. P. M. schipbreuk ge leden. Vliegtuigen hebben velen der opvarenden gered, terwijl nog vele Europeanen en Inboorlingen worden vermist. Vrijwillige voldoening van be lasting. De Minister van Einanclên maakt bekend, dat ten behoeve van 'sRijks schatkist is ontvangen: wegens te weinig betaalde omzetbe lasting bij den ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Vlissingen f 600, onder letter B; f 200, onder motto „Vrijdag 25 September" Boekbespreking. Lout de Bruine. „Tusschen Potten en Pannen". Uitgave: J. Noorduyn en Zoon, Gorinchem. Ingen. t 2,15. Geb. f 2,75. Een aardig Meisjesboek, zeer vlot geschreven voor oudere meisjes. Het is de geschiedenis van twee meisjes die haar diploma als huishoud kundige behaald hebben, en waarin wij met hun wederwaardigheden in hun verder leven kennis maken. Vooral de avonturen van Lot zijn zoo interessant, dat wij het boek moeten uitlezen. Ook volwassenen zullen zich met dit boek kostelijk amuseeren. 0 Willy Pétillon. „Marijke van de Molen hof". Uitg. Van Holkema en Waren- dorf, Amsterdam. Prijs geb. f 0,85. Dit boek voor grootere meisjes, waarin wij kennis maken met de ge schiedenis en het leven van de Familie Van den Heuvel, die in een afgelegen dorp in Drente is komen wonen, en waar hun Marijke, het liefste, zonnig ste kindje, dat men zich denken kan, de hoofdrol speelt. Hoe Marijke op groeit, een ziekbed doormaakt, de liefde waarmede het omringt wordt, de zorgen van Dokter Doornick en Do minee Brunings, spreken in dit boek van menschelijke hartelijkheid en be rusting. 0 Piet Bakker. „Achter de Mast". Ingen. f 1,90. Geb. f 2,50. Uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam Dit is een kostelijk humoristisch verhaal over de zeilsport. Een tocht naar Friesland door de Papusianen. Men behoeft waarlijk geen verstand van zeilen te hebben om dit boek met genoegen te lezen. Het is verlucht met prachtige natuurfoto's. Wie eens hartelijk wil lachen, moet dit boek lezen. Voetbal. BIERVLIET. Biervliet Schoondijke 2—2. Zondag speelde Biervliet II op eigen terrein tegen Schoondijke. Ondanks den vrij sterken tegenwind wist Schoondijke reeds na 5 minuten de leiding te nemen. Onhoudbaar voor keeper de Meijer schoot Versprille, na een mooien aanval in. (01). Toen een kwartier voor de rust in het Schoondijksche strafschopgebied een ongerechtigheid gebeurde, scoorde Willemsen. uit de toegewezen penalty, den gelijkmaker (1 1). Met dezen stand ging de rust in. De tweede helft was nog maar een kwartier oud, toen Pladdet uit een lastige positie Biervliet de leiding gaf. (2—1). De gasten spanden zich nu extra in om een gelijk spel te forcee ren, doch zonder succes, doordat de voorhoede hierbij te weinig steun ont ving van de middenlinie, die maar steeds achterbleef. Reeds leek deze wedstri|d voor Biervliet gewonnen, toen links buiten Hennekeij een paar minuten voor het einde, mooi in schoot (2—2). Wijzigingen in den stand deden zich niet meer voor, zoodat beide partijen, toen het eindsignaal klonk, een winst puntje konden noteeren. GROEDE. Groede II S. C D. 2—2 Zondag speelde Groede II een thuis wedstrijd tegen S. C. D. voor de com petitie. Groede speelde eerst met een sterke wind in de rug, waardoor de doelman van S. G. D. handig moest optreden. Na een schermutseling voor het doel geeft één der backs van S. C. D. de rechtsbinnen van Groede een geweldigen duw zoodat scheidsrechter Oosterling hier een strafschop toekent welke Groede de leiding gaf en met deze stand ging dan ook de rust in. Na de rust is S. C. D. eenige malen gevaarlijk voor het doel, en het duurt dan ook niet lang of de midv. van S. C. D. maakt de stand 1 1. Na een uur spelens maakt één der backs van S. C. D zelf een doelpunt, zoodat Groede II opnieuw de leiding heeft. Vijf minuten voor t einde maakt de midvoor van S. C. D. door een op het doel van Groede II genomen corner de stand 2—2. Weer zien we een mooie aanval op het doel van S. C. D. waar de midv. van Groede maar voor het intrappen heeft, maar deze kans wordt maar half gebruikt en de keeper van S. C. D. heeft er heelemaal geen^ moeite mee. Dan fluit scheidsrechter Oosterling, die deze wedstrijd gunstig leidde, het eindsignaal. IJZEND1JKE. IJzendijke Breskens 2—2 Breskens trapt af doch zij spelen tegen den straffen wind in. Een fraaie aanval strandt op den IJzendijke-keeper. Dan zijn de gastheeren niet meer van het doel der Bressianen af, mede na tuurlijk tengevolge van den feilen wind. Breskens moet alle zeilen bijzetten om een doelpunt te voorkomen. Na een kwartier spelen knalt de IJzendijke-mldvoor uit een voorzet van rechts de bal in het hoekje van de goal, buiten het bereik van den keeper (1-0). De druk op het Breskensche doel blijft aanhouden doch doelpunten blijven uit, zoodat de rust ingaat met 1 0. Na de thee is het aan Breskens de beurt om IJzendijke terug te dringen. Maar hun voorhoede blijkt niet voldoende schotvaardig te zijn en als hun geheele verdediging te ver opgedrongen staat, breekt IJzendijke plotseling door en de rechtsbuiten zendt het tweede goaltje in de touwen (2-0). IJzendijke trekt zich nu geheel in de verdediging terug ter wijl Breskens keer op keer corners weet te foiceeren, waarbij de IJzendijksche keeper zich herhaaldelijk onderscheidt. Toch kan hij niet verhinderen dat uit een corner het eerste doelpuntje voor Breskens wordt gemaakt (2-1). IJzen dijke weet nog verschillende malen op fraaie wijze door te breken doch de gasten ontsnappen telkenmale. Tien minuten voor het einde neemt de Bres kens-linksbinnen een vrije schop en scoort met een keurig schot den gelijk maker (2-2) OOSTBURG. Zondag speelden Oostburg II en III tegen Corn Boys II en III uit Sas van Gent. Met 2—2 kwam de rust bij Oostburg III en Corn Boys III. Na de rust was het een verloren spel, want het einde kwam met: Gom Boys 5 - Oostburg 2. Hierna kwam Oostburg II Corn Boys II aan de beurt. Het was een beroerd spelen met de felle wind. Want de ballen zeilden gewoon weg. De rust kwam met 0—2. Na de rust was het niet verbeterd. Het einde kwam met: Corn Boys 5 - Oostburg 1. BRESKENS. Hoog water. Zondagmiddag was het aan onze kust een zeer hooge waterstand. Aan de duinen werd veel schade toegebracht. Een paar strandhokjes werden een prooi der golven. Het was een prachtig gezicht de groote golven te zien komen aanrollen. Dat een en ander, met den Zondag middag, veel bekijks had, kan men begrijpen. IJZENDIJKE. Opening winkelweek. De 9e IJzendijksche Winkelweek is Zaterdagavond begonnen. De opening werd verricht door den heer M. Bat- selaere, voorzitter der Winkeliersver- eeniging „Ons Belang", welke veree- niging deze jaarlijksche terugkeerende reclameweek der traditie getrouw, weer had georganiseerd. Na de openingsplechtigheid werd een rondgang gemaakt door de gemeente, waaraan tevens werd deelgenomen door het Muziekgezelschap „Geduld Overwint". Zondagavond concerteer de „Geduld Overwint" in de kiosk op de markt, terwijl tegen Zondag a s. het muziekgezelschap uit Biervliet is uit- genoodigd eveneens een avondconcert in de kiosk te komen geven. Het aantal deelnemende winkeliers bedraagt 24, doch ook de niet geor ganiseerde winkeliers laten zich met deze dagen natuurlijk niet onbetuigd De vele smaakvol ingerichte etalages geven den wandelaar een duidelijk beeld van wat de IJzendijksche winke liers zooal vermag te presteeren. RETRANCHEMENT. Verduistering van f 40,000 te Alkmaar. De bedrijfsleider van den houthan del Eecen te Alkmaar, de 55-jarige W. N„ die ruim anderhalve week geleden spoorloos verdwenen is. nadat hij zich schuldig gemaakt had aan verduistering van circa f 40,000, is Zondag terug gevonden in de duinen alhier. Wande laars vonden hem in een onbewoonde duinhut en waarschuwden de rijks politie. Deze onderwierp hem aan een kort verhoor en bracht hem vervolgens over naar het ziekenhuis te Oostburg, aangezien N. verwondingen aan pols en hals had opgeloopen en bovendien wegens opgezette voeten niet kon loopen. Van de verduisterde f40,000 was niets meer in zijn bezit. De Alkmaarsche recherche is giste ren alhier aangekomen en heeft N. aan een verhoor onderworpen. NIEUWVLIET. Jubileum Zaterdag 17 Oct. herdacht de heer Jac. de Hullu Az. zijn 85sten geboorte dag. Des avonds bracht het Muziekgezel schap hem een serenade: een en ander bracht veel volk op de been. OOSTBURG. AI het nieuwe is oud. Van de week kwam mij in de ge dachte „al het oude Is nieuw gewor den". Neen zei ik, „al het nieuwe is oud". Dat kwam voornamelijk daarvan. Door de firma de Gruijter is alhier een pand aangekocht dat verbouwd wordt. Aan het eind van het terrein bevond zich een gebouwtje dat nu afgebroken is. Dit droeg den naam van „Het Weegkotje". En waarom? In de jaren 1930 enz., had dat gebouwtje van voren een lui fel. Daaronder waren een paar weeg schalen opgehangen en daarop werd het meel gewogen, dat de menschen van den molen haalden en waarvan zij belasting betaalden. Nu is er geen luifel meer, maar het betalen is des ondanks voortgegaan en nog wel ver ergerd. Daarmee is ook weer een stuk ge schiedenis weg BRESKENS. Raadsvergadering. Maandagavond, 19 Oct., verga derde de gemeenteraad onder voor zitterschap van burgemeester Van Zuijen. Afwezig met kennisgeving de heer P. Notebaart. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De VOORZITTER deelt de Raad mede, dat als gewoonlijk op 31 Aug. een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin is gezonden, en een dergelijk telegram ter gelegen heid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Voor beide zijn dankbetuigingen ontvangen. Eenige raadsstukken worden hier na zonder eenige discussie voor ken nisgeving aangenomen. Bij de ingekomen stukken is ver der een verzoek van de firma Putten en Vroon tot het plaatsen van een overkapping van pl.m. 3 x 6.5 m. op de Markt met pompen enz., ter vervanging van bestaande benzine pomp. B. en W. stellen voor de grond tegen een prijs van f 100.- per jaar beschikbaar te stellen. De heer TAZELAAR vraagt of de vergunning voor bestaande pomp aan deze fa. is verstrekt. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet het geval is, de vergunning is aan de vorige eigenaar der zaak, den heer De Hullu, gegeven en hem is niet bekend of die vergunning op genoemde fa. is overgegaan. De heer BINS licht deze zaak nader toe en zegt dat Putten en Vroon eerst een andere plaats aan gevraagd hadden, die geweigerd is. Nu zij met dit gewijzigde voorstel gekomen zijn achten B. en W. het voor de goede gang van zaken wen- schelijk eerst de Raad te raadple gen, daar alleen zij gemeentegrond kunnen verhuren en niet B. en W. daartoe bevoegd zijn. De heer VAN DE SANDE vindt het verschrikkelijk dat de Markt die toch al niet fraai is, door een derge lijke overdekte pomp nog meer ont sierd zal worden. Men moet toch ook met de overige bewoners reke ning houden 1 Bovendien noemt hij f 100.- een .fooitje". Voor een der gelijke inrichting op rijksgrond wordt van de f 500.- tot f 1000 betaalt. De heer BRAND vraagt of B. en W, ook anderen vergunning zou- 265. Toen kwamen de schalen met dampend heet eten op tafel. Een schaaltje met groote biefstukken en een pudding na. Jonge, wat lieten ze zich alles best smaken! Jullie kunt begrijpen, toen al dat eten op was, hoe een slaap ze kregen en hoe moe ze zich voelden! Rozige kleuren vertoonden zich op de wangen van alle drie. Vooral Klaas kon niet meer recht op zijn stoel blijven zitten. Langzaam aan vielen zijn oogen dicht. den geven iets dergelijks op de Markt te plaatsen. De VOORZITTER antwoordt, dat men handel en industrie zooveel mo gelijk moet steunen. Wat de pomp betreft, hierin ziet hij geen bezwaar, daar gezien het plan van uitvoering deze pomp geen ontsiering zijn zal. Een ander geval zou het wezen wan neer er een loods of iets dergelijks zou opgetrokken worden. De gemeenteopzichter geeft hierna van één en ander aan de hand van een teekening nadere uitleg. De heer VAN DE SANDE is niet bevredigd, terwijl de heeren CARELS en VASSEUR met het oog op de veiligheid voor het ver keer in de Dorpsstraat de verande ring toejuichen. ■Op een vraag van den heer TA ZELAAR antwordt de VOORZIT TER dat de pomp zoover achteruit gebracht zal worden, dat de buiten kant der auto's in ieder geval bin nen de rooilijn der Dorpsstraat zal vallen. Besloten wordt hierna de grond te verhuren met de stemmen der heeren Van de Sande en Cam- bier tegen. Over het bedrag zal ech ter nadere inlichtingen worden inge wonnen daar de door den heer Van de Sande genoemde cijfers niet bij B. en W. bekend waren. VAS SEUR wil als maatstaf b.v. aanne men wat de fa. Bliek betaalt. Een voorstel van den VOORZIT TER om het bedrag op de volgende vergadering vast te stellen, wordt aangenomen. Aan de orde komt dan de reke ning 1935, die voor de Gewone Dienst een batig saldo van f 7269,21 en voor de Kapitaal Dienst een na- deelig slot van f 9815,63 oplevert. In verband hiermee brengt de heer CARELS namens de commissie, bestaande uit de heeren Vasseur, Notebaart en Carels, verslag uit. De commissie vindt dat op de zegels geen voldoende controle is en zegt voorts dat een post aanlegbelasting groot f 531 niet geïnd is. Verder vindt de commissie het bedrag reis kosten tamelijk hoog en zegt dat er rekeningen bij zijn waarop enkel plaatsen en totaalbedrag op voor komen en geen verdere inlichtingen of verantwoordiiygen. De VOORZITTER neemt van één en ander nota en zal in een volgende vergadering nader toelich ten. B. en W. maken de Raad er op attent dat in de vergaderingen van 29 Oct. 1935 en 8 Aug. 1936 het denkbeeld werd geopperd de be grooting een voor-behandeling te doen ondergaan. Zij hebben tegen een dergelij'ke procedure geen be zwaar en mocht de Raad aldus be sluiten dan staan een drietal wegen open: a. bespreking vooraf met ge sloten deuren, b. behandeling in 2 secties, waarover alle leden ver deeld worden, c. voorbereiding in een raadscommissie, die uit een ver tegenwoordiger van elke fractie zou moeten bestaan en mitsdien niet re presentatief voor de geheele raad zou zijn. De VOORZITTER licht deze punten nader toe en geeft hierna aan den voorsteller den heer VAS SEUR het woofd om het doel van 266. Zijn hoofd viel knikkend achter over en een zacht snurken verried dat Klaas bezig was zachtjes aan on der zei! te gaan. ..Ja." zei oom Rink tegen den Engelschman, die ook al zijn oogen zat uit te wrijven: ,,Ik val ook om van de slaap". Ze infor meerden bij hun nieuwe kennissen of ze hier niet ergens konden slapen. „O, dat kon best hoor! Bij mijnheer Vroolijk, de onderwijzer, was plaats om te slapen". Weldra stond mijn- •heer Vroolijk voor hen. Hij nam ze mee om ze bij hem thuis te bren gen. Klaas, dronken van de slaap kwam op straat in de frissche lucht weer heelemaal bij. de nieuwe methode uiteen te zetten. De nieuwe gang van zaken zou vol gens den heer VASSEUR groote voordeelen met zich meebrengen. Af wijkende voorstellen, die misschien veel beter zijn dan de voorstellen van B. en W. hebben volgens de oude manier van behandeling geen kans aangenomen te worden. Im mers het gaat maar niet zoo om het soms moeilijk verkregen even wicht te verstoren en meestal wor den afwijkende voorstellen dan ook verworpen, en dit zijn meestal de voorstellen van die raadsfracties die geen zitting hebben in het college van B. en W. Een voorbehandeling hetzij door een commissie uit de Raad benoemd, of anderzijds zou dit bezwaar ondervangen. Er is dan voldoende gelegenheid een eventueel nieuw voorstel te bespreken en de begrooting in die zin te wijzigen. De heer BINS zegt dat hij als wethouder moeilijk een oordeel kan uitspreken, daar dit een kwestie voor de raadsleden is, maar dat afwijken de voorstellen geen kans zouden hebben, vindt hij te sterk. De heer VAN DE SANDE wil een onofficieele samenkomst op het gemeentehuis om onderling van ge dachten te wisselen. Breedvoerig wordt door vele raadsleden over de verschillende mogelijkheden gedis cussieerd waaraan de heer VAS SEUR een eind maakt door voor te stellen punt a. in stemming te brengen. Met de stem van den heer Tazelaar tegen wordt zijn voorstel aangenomen. Als voorzitter van de commissie van voorbereiding wordt burgemees ter Van Zuijen gekozen. De heer BRAND vraagt de ver gadering 's avonds te kunnen hou den opdat de heer Notebaart dan aanwezig kan zijn. Hiermee zal re kening gehouden worden. Bij de rondvraag hebben de hee ren VASSEUR en VAN DE SAN DE het over de klachten betreffende het woonwagenkamp. VOORZITTER zegt dat dit een volgende vergadering ter tafel zal worden gebracht De heer BRAND zag gaarne een lichtpunt geplaatst in het gedeelte van den Boulevard van Pleijte tot Roth, wat ook de wensch van den heer VERDUIJN is. De VOOR ZITTER zegt onderzoek toe endaar niemand meer het woord verlangt sluit hij de vergadering. DAGEN vm nam Woensdag 21 Oct 4.12 4,36 Donderdag 22 4,47 4,11 Vrijdag 23 5,37 5,01 Eerste Kwartter, Vrijdag 23 Oct. om 1,13. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 21 Oct nam. 5,23 Donderdag 22 5,21 Vrijdag 23 5,19

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2