BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Haar eer gered AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Zenuwpijnen overal? 46ste Jaargang Dinsdag 20 October 1936 Nummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden t 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post per jaar t 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) De nieuwe V erkeersvoorschriften o— Dat vele weggebruikers kosten zul len moeten maken om te kunnen voldoen aan de nieuwe verlichtings- eisch-en voor auto's, rijwielen, enz. zal natuurlijk vooral in deze moei lijke tijden verre van toegejuicht wor den, zoo schrijft ons de A.N.W.B. Maar aan den anderen kant mogen wij toch ook geenszins over het hoofd zien, dat het verkeer bij avond véél veiliger zal worden wanneer werkelijk alle voertuigen aan de nieu we eischen voldoen. En als wij dan verder nog bedenken, dat de ver keersongevallenstatistiek nog steeds stijgt als wij weten welke waarlijk angstwekkende kapitalen hierbij op het spel staan (afgezien nog van de moreele ellende, die de ongelukken met zich brengen), dan komen wij toch wel tot het inzicht, dat de re geering moeilijk anders kon hande len dan zij gedaan heeft bij het sa menstellen van de- nieuwe verkeers regels. waarvan de uitvoeringsvoor schriften dezer dagen in de gewij zigde Motor- en Rijwielbeschikking zijn gepubliceerd. Na 1 Januari 1938 zullen alle kop lampen van auto's en motorfietsen en alle rijwielachterlichten moeten behooren tot een goedgekeurde soort en ten bewijze daarvan voorzien zijn van een merkteekentje. Insiders we ten, hoe noodig deze maatregel is, welke in andere landen reeds lang bestaat. Duizenden koplampen geven onvoldoende licht om veilig te rijden en desalniettemin verblinden zij nog fel, ook al heeft de bestuurder „ge dimd". Een officieele keuring van de lampen (in combinatie met scherp omlijnde criteria voor het begrip „verblinding") is het eenige middel om den chaos op dit gebied uit te bannen. Dat men nu tegelijkertijd ook de plaats van de lichten nauw- keuring omlijnt, valt eveneens toe te juichen. Het zou zelfs goed zijn, in dien de heel groote motorrijtuigen niet alleen verplicht werden aan de achterzijde een extra-licht te voeren doch ook van voren onmiddellijk hun „ware gedaante" zouden verraden. Deze bepalingen zijn te uitvoerig en gedetailleerd om er in extenso op in te gaan (wie nadere inlichtin gen mocht wenschen, kan die bij den A.N.W.B. verkrijgen). Over het ge heel genomen, z.ijn wij het er volko men mee eens, al gevoelen wij iets voor het argument, dat de over gangstermijn langer had kunnen zijn. Ook het roode rijwielachterlicht 2. 0 Een paar weken geleden was Lady Perivale's vermoedelijke terug komst reeds aangekondigd geworden door de „Times" en tal van andere bladen, zoodat Grace thans eenhoo gen stapel brieven en invitatiekaar ten verwachtte, zooals zij steeds placht te vinden bij haar terugkeer in de beschaafde wereld. Van de drie brieven waren er twee circulai res van Kransche modistes. De derde was een schrijven van haar oude vriendin en onderwijzeres in het zin gen, Suze Rodney: Lieve Grace, wat ben ik blij, dat je eindelijk terugkomt. Woens dagmiddag zal ik even bij je aan wippen, in de hoop, je thuis te tref fen. Je liefhebbende Suze. Juffrouw Rodney beantwoordde altijd per omgaande eiken brief dien zij kreeg, e.i schreef nooit lange epistels. moet als een groote verbetering wor den beschouwd, vooral nu het ge combineerd moet zijn met een reflec tor, zoodat men indien het licht dooft toch nog eenige bescher ming overhoudt (en er in elk geval niet slechter voorstaat dan thans het geval is). Dat men daarom ook het witte spatbord handhaaft, is uitste kend. Maar wij zijn heelemaal niet te spreken over de verplichting om het achterlichtje op dat witte spatbord te bevestigen! Hier heeft naar onze meening de wetgever het illustere voorbeeld van Homerus gevolgd en even gedommeld! Het is immers in de practijk niet mogelijk op het on soliede stuk blik (dat het spatbord in vele gevallen is) een lantaarn deugdelijk te bevestigen en boven dien maakt men het op deze wijze onmogelijk om de dynamo te voor zien van een lichtbron (welke dan juist uitermate soliede en practisch kan zijn). Het achterspatbord is het meest kwetsbare deel van de fiets en dus het minst geschikt om een licht bron te dragen. Naar onze meening aldus den A.N.W.B. zal dit voorschrift ten spoedigste moeten worden gewijzigd, omdat het de menschen noopt momenteel nog geen rood achterlicht op hun fiets te monteeren. En wij zouden juist zoo gaarne zien, dat de meerderheid hiertoe met spoed overgaat, ook al is het pas na 1 Januari 1938 wettelijk verplicht. De nieuwe remvoorschriften zijn als een verbetering te beschouwen, wij zijn echter nog niét voldaan, want de eischen zijn nog altijd tame lijk laag te noemen. Op den duur zal men deze ongetwijfeld nog moe ten opvoeren, zij het dan ook, dat dit slechts met een ruimen over gangstermijn mag geschieden om de weggebruikers niet te dupeeren. He laas missen wij de vermelding, dat de huidige eischen slechts als een eersten ofschoon vrij belangrijken stap zijn te beschouwen. Daar door zal men misschien gaan den ken, dat zij op den duur niet stren ger zullen worden en zich bij de constructie van de remsystemen slechts instellen op de huidige voor schriften. Intusschen verhelen wij ons niet, dat dit toekomstmuziek is en dat wij ruimschoots voor het heden tevreden zouden kunnen zijn, indien werkelijk alle motorrijtuigen aan de thans gestelde eischen zouden vol doen. Toe te juichen valt ook, dat in het vervolg langs den weg zal blijken, waar een maximum-snelheidsvoor schrift eindigt. Maar ook te dezen aanzien zijn wij niet voldaan, want Woensdag was Lady Perivale's re ceptiedag en het was vandaag Woensdag. Juist op dat oogenblik klonk de schel, verstorende de doffe stilte van de vestibule en gang en even daar na werd juffrouw Rodney door Johnson aangediend. O, Suze, riep Grace. Hoe heer lijk, dat je komtl Ik kan niet zeg gen, hoe blij ik met je ben! Zij omhelsden elkander met innige hartelijkheid. Toen de eerste begroe ting was afgeloopen, ging Suze te genover haar vriendin zitten. Haar gelaat vertoonde een peinzende uit drukking van tèederheid, met droef heid vermengd of was het deer nis? Zij was ruim tien jaar ouder dan Grace. Zij had iets zeer gedecideerds over zich, maar tevens iets, dat ieder innam. Haar wangen waren donker van tint, haar trekken grof, maar niet leelijk, haar oogen levendig en schrander en gevoelig, en haar hoed en mantel waren juist geschikt voor iemand als zij, die óf te voet ging óf in een omnibus of hansom reed. Wel, Suze, wat is er voor nieuws? vroeg Grace, terwijl zij haar bezoekster een kop thee inschonk. dezelfde eisch mag met het volste recht worden gesteld bij parkeerver boden, inhaalverboden enz. Het is beslist noodig ook het einde hier van aan de weggebruikers duidelijk te maken en dit kan op een eenvou dige manier gebeuren door de ach terzijde van het bord te benutten, dat het verbod aangeeft voor het uit tegenovergestelde richting komende verkeer. Resumeerend willen wij niet na laten onze ingenomenheid Je betui gen met vele van de nieuwe voor schriften in de Motor- en Rijwielbe schikking. En thans zien wij vol ver wachting uit naar de volgende stap pen, want de huidige wijziging is wel een belangrijke stap voorwaarts, maar ook niet meer dan dat. De wacht is nu o.m. op de nieuwe We genverkeerswet. Moge daarmee wat meer spoed worden betracht! Het Bureau voor Handelsinlichtingen over de devaluatie. o Verruiming van het handels verkeer het gevolg. De Directeur van het bureau voor Handelsinlichtingen, Amsterdam, schrijft ons Zoo wij niet aanstonds na den 27sten September antwoord gaven op de vraag, hoe het Bureau voor Handelsinlichtin gen stond tegenover het besluit van de Regeering 'inzake het losmaken van den gulden van den gouden standaard, dan is dit, omdat het ons wenschelijk voor kwam zekerheid te verkrijgen, omtrent onze verwachtingen ten opzichte van de wijze, waarop de mare van depre ciatie door buitenlandsche afnemers van Nederlandsche producten zou worden ontvangen. Daar stemmen uit overzee sche gewesten nu reeds gehoord wor den, ons vertolkend de verwachting dat de waardevermindering van den gulden ongetwijfeld zal bijdragen tot bevordering van den Nederlandschen export en nieuwe belangstelling in Nederland zal wekken voor overzeesche markten, geven wij gaarne inzage van de volgende samenvatting van onze indrukken, neergeschreven na het be kend worden van het voor Nederland zoo gewichtig besluit. Een historisch gebeuren ligt achter ons. De devaluatie begeerd door den een, gevreesd door den ander is er. De muntquestie, die verdeeldheid dreigde te brengen, waar samenwerking in het belang van het land een gebie dende eisch geworden was, bestaat niet meer. De strijd is beslecht. Is het een erg stil seizoen? Worden er niet veel partijen gegeven? Ik geloof al net zooveel als andere jaren, maar ik kan er alleen over oordeelen, voor zoover het mijn eigen kennissen en beschermsters betreft, die er nog altijd even tuk op zijn, om voor niemendal muziek te hooren te krijgen ja, iets kost het hun toch wel, want ze dienen mij dan ook fatsoenshalve te dinee- ren te vragen. Het is hun niet alleen om je zingen en piano-spelen te doen, Suze Ze zijn ook gesteld op je prettig, onderhoudend gezelschap. O, praten kan ik uren achter een, over alles en nog wat, maar aan het bespreken van een ernstig, degelijk onderwerp zou ik mij niet durven wagen. Ik versta alleen maar de kunst, om het discours gaande te houden. Suze, jij moet me helpen, om een voor mij onverklaarbaar myste rie op te lossen. Nog nooit van mijn leven ben ik zoo verbaasd geweest als nu. Bij mijn vertrek uit Italië heb ik naar hier getelegrafeerd, dat ze mijn brieven niet verder moesten opzenden, maar bewaren, tot ik thuiskwam. De reis naar Engeland Er is een nieuwe gulden een nieuw geluid wordt gehoord. De oude gulden is roemrijk gesneuveld. Heid- haftigen tegenstand biedend is hij ten slotte voor de overmacht gezwicht. Wij gaan een nieuwe toekomst te gemoet en op den weg naar het herstel is het wachtwoord ons gegeven: „niet blijven hangen aan het verleden. De handen nu allen ineen geslagen, den nieuwen toestand tegemoet". Het Bureau voor Handelsinlichtingen, waar jaar in, jaar uit; dag in, dag uit stroomen samenkomen van brieven, waarin op ervaring gebaseerde inzich ten worden ten beste gegeven om te geraken tot herstel van het internatio nale ruilverkeer, heeft op den histori- schen ochtend van 27 September 1936 den gulden de bekende woorden (toe passelijk gewijzigd) doen uiten: „Het Nederlandsch Gezag" heeft zich ten lange lesten „Erbarremt over mij Jaren lang maakten wij den toestand mede, dat klachten werden geuit door buitenlandsche afnemers over de duurte van de Nederlandsche artikelen; dat de Nederlandsche firma's, door handels belemmeringen ontmoedigd, aarzelden de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden, en dat een groote schaarschte optrad van het buitenland sche bezoek, veroorzaakt door het wegblijven van overzeesche firma's, die het dure Nederland niet meer opnamen in hun reisplan. En inmiddels kwijnde de handel als gevolg van het gemis aan internatio nale samenwerking, totdat langzamer hand het stilleggen van vele bedrijven den grondslag werd van het groote leed, dat ons land te dragen kreeg. Aan dezen toestand zal nu een einde komenten lange lesten Want nu is er op eens dit regeeringsbesluit, na lange jaren van worsteling op mo netair en economisch gebied. En even plotseling is het vertrouwen wederge keerd. De regeering zegt haar medewerking toe aan alle pogingen, die ondernomen zullen worden tot opheffing van de voornaamste hinderpalen: handelsbe lemmeringen en de instabiliteit van het internationale geldverkeer. Hij, die, zooals het Bureau voor Handelsinlichtingen dagelijks inzage zou krijgen van de vele aanvragen naar Nederlandsche artikelen en van de vele antwoorden van de Nederlandsche firma's, die ons verklaarden niet meer mee te kunnen, zou zich niet verwon deren, dat wij vele goede dingen ver wachten van de nu tot stand gekomen wijziging in de monetaire politiek. Wat de toekomst brengen zal, is niet te voorspellen Wel mogen wij ver wachten, dat de verruiming van het heeft tien dagen geduurd en in plaats van den gewonen stapel brieven en invitatiekaarten vind ik alleen maar jou briefje. De menschen weten vast nog niet, dat je in Londen terug bent, voerde Suze hiertegen aan. Ja, dat weten ze wel. Een dag of veertien geleden heb ik het be richt van mijn aanstaande terug komst aan de Times en de Post gezonden. Ik had al eerder terug denken te zijn, maar het was zulk verrukkelijk weer, dat ik geen weer stand kon bieden aan de verzoeking om nog een paar dagen te blijven in Bordighera en St. Raphael. Te Parijs heb ik mij drie dagen op gehouden, om japonnen te koojren. En nu geen enkele uitnoodiging niet eens een onnoozel visite kaartje. Het lijkt wel, of geheel Lon den in slaap is gevallen. Ik begrijp er niets van. Vindt je het ook niet vreemd? Ja, antwoordde Suze, haar ernstig uitvorschend aanziende, het het is al heel vreemd. Weet je.wat. Suze? Wij zullen er ons maar niets van aantrekken. De invitaties zullen wel komen toe- stroomen, nu ik goed en wel terug Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze olijven weg met óén of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont_ AKKER-CACHETS*' handelsverkeer het gevolg zal zijn van de waardevermindering van den gulden. Zij heeft ons weder moed gegeven. Nu de voornaamste belemmering is weggevallen, zal de Nederlandsche handel in de gelegenheid gesteld wor den te bewijzen dat het verwijt uit het buitenland van gebrek aan energie en durf niet ten volle was verdiend. Het wedergekeerde vertrouwen zal zijn uit werking niet missen. Het is voor ons bedrijfsleven van het grootste belang, dat Nederland zich weer met energie toelegge op den uicvoer. Hoevele malen hebben wij niet buitenlandsche bezoekers te woord ge staan, die naar Nederland gekomen waren om hier relaties aan te knoopen, doch ons reeds den tweeden dag van hun verblijf kwamen vertellen, dat zij het dure Holland maar weer verlaten zouden omhun bestellingen te plaatsen bij onze minder dure buren. Als onze producten weer koopers zullen vinden, zullen onze schepen weder varen en vele werkgrage handen zullen weder aan den arbeid kunnen gaan- In onze wereld-bekende havens zal weer bedrijvigheid heerschen, mede door het binnenloopen van buitenland sche schepen, ten gevolge van het lager worden van de havenkosten. Het Bureau voor Handelsinlichtingen verwacht groote toename van aanvra gen naar Nederlandsche artikelen. Bij den aanvang van het jaar 1936 waagden wij de volgende opmerking: „1936 zal worden wat wij er van maken. Het kan het begin inluiden van een lang verbeid herstel". Moge het huidige keerpunt in de Nederlandsche monetaire politiek er op wijzen, dat het herstel inderdaad een aanvang heeft genomen. Een groocer internationaal evenwicht moge leiden tot grooter welvaart over de geheele wereld. Het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam zet zijn propaganda, ten behoeve van den Nederlandschen han del, nijverheid, scheepvaart, etc. on verflauwd voort en is gaarne bereid tot het verstrekken van inlichtingen betrek king hebbende op onzen buitenland- schen handel. 0 ben. De luidjes hebben het mis schien veel te druk gehad, om kran ten te lezen. Er zijn hier in Londen altijd nieuwe sterren, die gevierd en nagelooj>en moeten worden vrou wen van Afrikaansche diamantko ningen of Amerikaansche petroleum- mannen. Het is hier ook: uit het oog, uit het hart. Ja, stemde Suze toe. De men schen zijn lang niet altijd even stand vastig in hun genegenheid en vriend schap. Ze zijn dikwijls akelig grillig en veranderlijk. Maar mijn kennissen, ran wie ik werkelijk veel houd, zullen mij toch niet vergeten hebben: daar ben ik niet bang voor ik bedoel de keurbende, zooals ik ze altijd pleeg te noemen: de jonge meisjes, voor wie ik mij geïnteresseerd heb en die een soort van godheid van mij maak ten; de meer ontwikkelde vrouwen, wel echt wercldsch, maar toch ruim van blik en breed van opvatting Hoor, Suze, ik durf de concurrentie wagen met mijn Afrikaansche en Amerikaansche mededingsters, sprak Grace beslist. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1