BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Lai- ei Tniita. Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBOEK Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Klaas de zoon van den Molenaar Gewestelijk Nieuws Burgerlijke Stand. Sport. Gemengd Nieuws 46ste Jaargang Vrijdag 16 October 1936 Nummer 4179 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. De moord op den Koerier naar Lyon [1796]. 0 11. Verbazing niet minder bij Guesno dan bij Lesurques. Vooral bij dezen laatste, die wist, dat hij gemakkelijk kon aantoonen, dat hij in den laten avond, waarin de moord moest zijn geschied, zijn huis niet had verlaten. 'Hij gevoelde zich aanvankelijk dan ook meer geërgerd dan ongerust, en zijn houding moet den ervaren magistraat wel van zijn onschuld hebben overtuigd. Hoewel de boerin nen bij haar herkenning bleven, nam hij de zaak niet al te zwaar op» doch vond zich uiteraard verplicht de beide mannen in hechtenis te nemen. Het ongeluk wilde, dat op Lesurques een niet-ingevulde carte de süreté werd gevonden en een andere, ge steld op naam van zijn neef. Lesur ques zelf verklaarde 'niet over een carte de süreté te beschikken; hij was voldoende bekend in Parijs om zulk een kaart niet noodig te jachten. De kaart in blanco, had hij bij zich om deze eventueel bij de autoriteiten te doen invullen; die van zijn neef was bij toeval in zijn zak, daar hij haar in diens woning had gevonden. Toevallige samenloop van omstan digheden, die niets bevreemdends had, maar die in de gegeven omstan digheden, dat Lesurques als een dei- verdachten herkend was, van beden- kelijken aard werd. Het aantal getui gen uit de omgeving, dat de beide inannen herkende, nam toe, en waar, aan de hand van tal van aanwijzin gen, met groote zekerheid kwam vast te staan, dat de vijf te paard gesignaleerde mannen ;en geen ande ren dan zij, den moord hadden be gaan, werd de toestand langzamer hand bedenkelijk. Vooral toen de zaak aan den rechter Daubanton werd ontnomen en naar de rechter lijke autoriteiten te Mélun werd ver wezen. Men had toen de jury in tweeërlei vorm: de eerste die be sliste of er redenen waren tot aan klacht; de tweede, die de voorge brachte aanklacht berechtte. Beide jury's werden door beroepsmagistra ten gediend en de citoyen Ménessier die de aanklacht-jury te Mélun dien de, was een magistraat in den slech ten zin des woords, een dergenen die bijvoorkeur in iederen beschul digde reeds een beklaagde zien! Maar, zoo zal men onmiddellijk vragen, was het dan voor Lesurques niet mogelijk om zijn alibi te be wijzen; om vast te stellen, dat hij, die zoovele bekenden had, in dien laten avond niet te Mélun geweest kon zijn. Het toeval, grillig als het nu eenmaal is, wilde dat er in zijn alibi omstreeks twee uren waren, die hij niet door getuigenverklarin gen kon bevestigen; twee uren, dat hij gewandeld had, alvorens thuis te komen. Nu was het, gezien de af standen, practisch wel onmogelijk dat hij bij den moord aanwezig zou zijn geweest, doch deze omstandig heid versterkte toch de reeds tegen hem opgevatte verdenking. De getui gen uit de omgeving van Vert, die hem herkenden, werden, gelijk on der wederzijdsche suggestie begrijpe lijk is, talrijker; de getuigen, die voor zijn alibi te Parijs konden instaan, verloren voor de rechters hunne be- teekenis. Vooral voor den president Gohier van de Parijsche rechtbank waarvoor het geding gebracht wprd nadat de beklaagden want Cour- riol, Lesurques, Guesno, Richard en een zekere Bernard stonden allen tegelijk terecht de jury te Mélun hadden gewraakt, gelijk hun recht was. De behandeling voor de rechtbank te Parijs, dus eigenlijk voor de jury, die aan de rechtbank zou hebben mede te deelen of zij de beklaagden al dan niet schuldig achtte, gelijkt, wanneer men de acten van dit pro ces doorleest, op niet meer dan een parodie van rechtspraak. Of dan Go hier, of dan de openbare aankla ger wellicht persoonlijke vijanden van Lesurques waren? Geenszins, zij ken den hem tevoren zelfs niet, evenmin als de citoyen Ménessier te Mélun hem kende. Maar zij waren beroeps magistraten; hun aanraking, eiken dag opnieuw, met dieven, moorde naars, oplichters bracht hen er toe, wantrouwend te worden tegen ieder, die als beklaagde voor hen werd ge leid. Wellicht in den familiekring de meest zachtmoedige, toegevende, fijngevoelende menschen, waren zij anders, en konden zij als zoovelen moeilijk anders zijn, zoodra een maal de rechterlijke toga hen om de schouders hing. Gohier zag in de vijf voor hem gevoerden niet al leen beklaagden, maar misdadigers, en alles wat tegen hen pleitte, werd door hem op de bekende wijze breed uitgemetenalles wat voor hen pleit te, min of meer verdoezeld. Een allerbedenkelijkst incident deed zich bovendien bij het hooren der .getui gen a décharge ten nadeele van Lesurques reeds dadelijk voor. Zijn vriend, de juwelier Legrand, had ver klaard, dat hij in den laten middag van den 28sten April, datum van den moord, zijn bezoek had ont vangen; hij bood aan zijn register mede ste brengen, teneinde te doen zien, dat er toen door hem een arm band was besteld. Maar toen hij het register overlegde en Gohier dit nauwkeurig bekeek, kon hij zien, dat daar oorspronkelijk 29 had gestaan en dat een 8 over de 9 heen was ge schreven. Een gewone vergissing alweer, die in normale omstandig heden niets bijzonders heeft, maar die hier èn voor den getuige èn voor den beklaagde van de meest fatale beteekenis werd. Legrand werd, ver dacht van valsche getuigenis, in hechtenis genomen; weliswaar liet men hem later vrij, maar het geding tegen Lesurques werd verder ge vöerd onder den slechten indruk, dien dit incident gemaakt had. Zjjn verdere getuigen a décharge, die al len kwamen verhalen, dat zij hem dien dag te Parijs hadden gezien en ontmoet, werden nauwelijks aan gehoord; rees bij de rechters en de juryleden twijfel omtrent de getuige nissen van de boeren en boerinnen uit de omgeving van den moord, voorzoover Guesno en anderen be trof elk getuigenis tegen Lesur ques werd onmiddellijk aanvaard. Toen geheel op het einde der de batten, nadat de hamer van den pre sident eigenlijk ai was gevallen, zich een vrouw, die niet anders dan de ons reeds bekende Marie Bréban bleek te zijn, aanmeldde, wijl zij een belangrijke verklaring had te doen, verklaarde Gohier: dat het te laat was. Te laat, ofschoon het vonnis nog niet was gewezen; te laat, of schoon de Justitie te allen tijde het oor te luisteren moet leggen! Te laat, terwijl deze vrouw toch uit schreeuwde, dat zij wist, dat Courriol tot de moordenaars behoorde, maar dat zij, onder het noemen van de namen der anderen, tevens kon ver klaren, dat noch Lesurques, noch Guesno noch Bernard daaronder be hoorden en dat vooral Lesurques en Guesno slachtoffer waren van een bijzondere gelijkenis met twee der werkelijke moordenaars. De rechter wilde niet meer hooren, zijn oordeel was geveld; en de wijze, waarop hij in zijn z.n. onpartijdig overzicht de juryleden voorlichtte, gaf daarvan wel duidelijke blijken. Kan het ver wonderen, dat in deze omstandig heden de jury het schuldig uitsprak en dat tengevolge daarvan Lesurques met Courriol ter dood werd ver klaard; Richard een gerechte straf van opzending naar de galeien ont ving, terwijl Guesno werd vrijgelaten. (Wordt vervolgd). Contingenteering van slak- kenmeel Dat zou weer een aanval beteekenen op de inkomsten van den boer. En die inkomsten zijn toch al denkbeeldig en bestaan nog alleen maar in de verbeel ding van hen, die van de land- en tuinbouw niet het flauwste benul heb ben en die wel eens gehoord hebben, dat in vroeger tijden de boeren en tuinders goed verdienden. Maar aanvallen op zijn portemonnaie kan geen boer noch tuinder meer ver dragen. Volgens de gegevens van het Overijsselsch boekhoudbureau verdient de boer fl 2,25 per dag. En daar moet dan de huur of de hypotheekrente nog af ook. En toch werd de laatste weken weer eens een aanval gedaan op de inkom sten van den boer en tuinder. En dat nog wel mede door een coöperatie, die toch allereerst verplicht is, zoo men zou denken, om voor de belangen der leden, in dit geval boeren, op te komen Maar och, alles wat coöperatie heet, is geen coöperatie meer en handelt niet meer in het coöperatief belang. Doch daar niet meer van. Er werd, naar wij opmerkten een aanval gedaan op het inkomen van den boer. Men heeft n.l. aangedrongen op het contin genteeren van slakkenmeel, de meest gebruikte kunstmeststof in ons land. Dat laatste zegt al veel, maar meer nog zegt het, dat het een van de meest onmisbare meststoffen voor de boer derij is en daarenboven in verreweg de meeste gevallen niet door andere te vervangen. De superfosfaatproducenten hebben er bij de regeering op aangeddrongen om de invoer van slakkenmeel te con tingenteeren. Dat zou natuurlijk tot prijsstijging leiden en tot meerdere vraag van superfosfaat dat dan ook duurder zou worden. Nog al slim be dacht, merkten wij op, toen wij het hoorden. Maar er zijn meer slimmen en naar wij vernemen komt er voorshands nog niets van dat plannetje. Waarover de gebruikers zich mogen verblijden. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM .Ziezoo, dat is achter den rug, van mijn SPIT ben ik fijn afl was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn atuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." j Zw le A AKKERS ORIGINEEL TER INZA0R „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wryfmiddel by Rhenmatiek, spit en pynlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten 62'/j ct. en f 1.04 263. Hartelijk werden zij alle drie wel kom geheeten. Handen werden ge schud en oom Rink hoorde zich den tweeden winnaar van den prijs noe men: f 100.- en de zilveren krans, hij ging direct met den Engelsch- man naar de jury, welke in een groot lokaal bijeen was en waar de jury alle winnaars en deelnemers ontving. Daar maakte oom Rink kennis met den winnaar van den eersten prijs. Het was een blonde jonge man, zij gaven elkaar hartelijk de hand en ook de Engelschman feliciteerde hem hartelijk met zijn overwinning. 264. Nog vele deelnemers kwamen aan rijden, vermoeid, doch in de beste stemming. Onder een luid hoeraatje kwam ook Klaas binnenrijden. Dat was ook een kranig staaltje vond men, voor een jongen van 11 jaar. Wel erg laat kwam hij binnen, maar voor zoo'n jongen was liet toch nog mooi. Ook Rink en de Engelsch man namen hem tusschen zich in. Gedrieën namen ze plaats aan een tafeltje. En toen Klaas een beetje op zijn verhaal gekomen was, liet de Engelschman de tafel dekken. BRESKENS. De Telegraaf schrijft over de film „Verraad" De sterke rol van Victor McLaglen. De rol van zijn leven, john Ford heeft de verfilming van deze afschuwelijken strijd met meesterschap geleid en een zéér opmerkelijke film is het resultaat van zijn werk. Voor Victor McLaglen beteekent deze film het hoogtepunt van zijn loop baan. Vergeleken met zijn spel in: „What Price Glory" die eens zulk een buitengewoon sterke indruk maakte, dient erkend, dat hij een buitengewoon grooten vooruitgang wist te bereiken. In genoemde film was hij nog de ex- bokser, die met zijn enorm lichaam het effect verkreeg, dat andere meererva ren acteurs met hun bekwaamheden bereiktenIn „Verraad" ziet men hem, misschien voor het eerst, als den filmspeler, die een moeilijke, weinig sympathieke rol op hoogst persoonlijke wijze weergeeftZoo groot is de indruk, dien dit werk In het buitenland heeft gemaakt, dat Victor McLaglen door de Hollywoodsche vakvereeniging van filmspelers met de hoogste onder scheiding van het jaar 1936 is begiftigd en de film te Brussel naar aanleiding van het „Festival International du Ci néma" dat in het kader van de Wereld tentoonstelling weid gehouden, den „Prijs des Konlngs" verkreeg. Er zijn vele treffende accenten in deze film die door de suggestieve ge luidstoepassingen krachtiger en doel treffender emoties wekt. Niet alleen de muziek, ook de andere geluiden versterken de actie. De sfeer van 1920 is treffend weergegeven met sobere en rake middelen. Dublin lijkt ons inderdaad een ge vaarlijke centrale van dood en dreiging en ziedaar een der verdiensten van deze film. Deze film is werkelijk de moeite, om gezien te worden, en voor diege nen die hoogst zelden de bioscoop bezoeken is deze de film die zij moeten zien. AARDENBURG. Gedurende de maand September. HUWELIJKEN: 3 Jacobus L. Tas 29 jaar jm te Sluis en Celina M. Blacke 24 jr jd 7 T. Bertrand 22 jaar jm en Hélène M. J, Thomaes 19 jaar jd te Axel. 17 Jan de Wilde 20 Jaar jm uit Sluis en An- tholnetta J. Pieters jd. GEBOORTEN: 3 Petrus M. zv A. A. Quataert en J. C. Cuelenaere. 29 Johannes J. zv J. Lako en J. J. de Muynk. OVERLIJDEN: 2 Louisa M. de Clerck 17 jaar dv T. de Clerck en S. M. Delnat. (A. A.) Voetbal. Stand 1ste klas B Z.V.B. Corn Boys 1 3 3 0 0 16-8 6 Axel 11 4' 3 0 1 19-12 6 Tem Boys I 3 2 0 1 15-10 4 Breskens II 3 2 0 1 9-9 4 Groede 1 3 2 0 1 5-6 4 Oostburg 11 2 1 0 1 11-6 2 Terneuzen 111 3 1 0 2 12-9 2 Hulst 11 3 1 0 2 6-9 2 Schoondijke 1 3 1 0 2 5-10 2 Hoofdplaat U 2 0 0 2 5-9 0 Biervliet 11 3 0 0 3 0-15 0 Stand 2e klasse B Z.V.B. Schoondijke 11 3 3 0 0 12-7 6 ljzendijke 11 3 2 0 1 12-4 4 Oostburg 111 3 2 0 1 17-14 4 Breskens 111 3 1 0 2 15-14 2 Groede 11 3 1 0 2 10-9 2 S. C. D. 1 2 1 0 1 2-3 2 Hulst Ui 2 1 0 1 4-9 2 Biervliet III 3 0 0 3 7-20 0 Een lafhartige grap. Een be woner van Amsterdam-West, aldus lezen wij in Het Volk is een dezer dagen op een avond tot de pijnlijke

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1