De Burgeroorlog in Spanje Gewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 18 Oct. nam. 2.30 WEENERWALSEN. Operette van Dr Wtllner Heinz Rei- chert. Muziek van Johan Strauss. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 18 Oct. 2,u. MANON, Opera comlek in 5 bedrijven en 6 tafereelen. Muziek van J. Massenet. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 October 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Geen dienst. 1.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds A. Th. Stegenga van Zuidzande. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Nleuwvllet 2,uur Ds Derksen, Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 9.30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. De Brusselsche avondbladen pu- bliceeren talrijke uittreksels van de beschouwingen door de buitenland- sche pers aan de rede van koning Leopold gewijd. Sommige bladen zijn zeer veront waardigd over het commentaar van L'Echo de Paris, L'Oeuvre en an dere Parijsche couranten. Zij consta- teeren dat de Engelsche pers een beter begrip van den toestand blijkt te hebben. De Libre Belgique verwijt voornoemde Kransche couranten een onwaardige taal te spreken. De Nation Beige constateert dat zekere Fransche bladen niet aar zelen koning Leopold met Hitier te vergelijken. Het waren juist L'Oeuvre en L'Echo de Paris, aldus de Na tion Beige, die onder de felste voor standers v-an het noodlottige verbond tusschen Frankrijk en Sowjet-Rus land moeten worden gerekend. Dit v.erbond heeft de taak van de Belgi sche voorstanders van de alliantie met Frankrijk bijzonder moeilijk ge maakt. De Belgische openbare mee ning heeft er nimmer of nooit aan gedacht van de verdediging van het nationale grondgebied af te zien en door dit feit zelf heeft zij ook niet afgezien van de verdediging der we gen langs welke een invallend leger Frankrijk zou kunnen bereiken, wat Pertinax van L'Echo de Paris ook moge beweren. De openbare meening is verschrikt door de gedachte dat België mee gesleept kon worden in een oorlog „voor de schoone oogen van de Sowjets'. Deze vrees is het, welke men in de Koninklijke rede terug vindt, tezamen met de bezorgdheid ten spoedigste het militaire statuut van België te verbeteren en een ste viger verdediging van zijn grenzen te verzekeren. Dit beteekent dat, eens het militaire ontwerp goedge keurd, een aanval op Frankrijk over het Belgische grondgebied heen, op oen sterkeren en beter georganiseer- den tegenstand zou stuiten dan tot dusver hel geval was. Dat is een feit. Een feit, waaraan de medewerkers van L'Oeuvre en de Echo de Paris hadden moeten denken, alvorens den koning met Hitier te vergelijken, ter wijl de vorst enkel het woord nam om den aan Hitier te bieden tegen stand beter te organiseeren. De Derniere Heurre is er van overtuigd dat het niet met een blij gemoed is, dat de Koning en de re geering aan het land een nieuw offer vragen, van welk offer wij verwach ten, aldus het liberale blad, dat het slechts voorloopig. tijdelijk en be perkt zal zijn tot de gevaarlijke pe riode, welke het land thans door maakt. De waarschuwing komt van boven, van den vertegenwoordiger van een dynastie, die op schitte rende wijze de grootheid van België heeft weten te verzekeren. Zij komt van een koning, wiens woorden en daden sedert zijn troonsbestijging het bewijs hebben geleverd dat hij vast besloten is de edele traditie van zijn vader na te volgen. Het is ook de traditie van de drie groote politieke partijen, waarop de regeering steunt. Deze partijen moeten thans nauw vereenigd blijven voor het behoud van den vrede, zooals zij het in 1914 waren voor den oorlog. Help u zelf, is de gedragslijn van de individuen, evenals van de volke ren, die vrij willen blijven. Het is geen ondankbaarheid en geen verza king, aldus te denken en volgens deze gedachte te handelen. Het Laatste 'Nieuws schrijft van zijn kant: Natuurlijk zal de rede van Koning Leopold in het buiten land op uiteenloopende wijze worden besproken, nu men nog 'in de on zekerheid verkeert, wat het Locarno- vraagstuk en de herziening van het Volkenbondsverdrag betreft. Som mige Fransche bladen laten er geen gras over groeien en leveren zich over aan allerlei gevolgtrekkingen, waarbij o.m. wordt beweerd, dat Bel gië feitelijk van plan is, zich uit den Volkenbond terug te trekken en even willekeurig zijn internationale Ver plichtingen op te zeggen, als mijn heer Hitier het op 7 Maart j.l. heeft gedaan. Anderzijds kan men ver wachten, dat Duitsche bladen hun luidruchtige blijdschap zullen laten blijken, als gevolg van de ontstem ming in zekere Fransche kringen. Het een noch het ander kan ons echter beinfluenceeren, want de rede van den Koning, evenals de buiten- landsche politiek van het land, be rusten op openhartigheid en duide lijkheid, zooals zij ook rekening hou den met de positie van het land en zijn aardrijkskundige ligging. Het kan niet gezegd worden, dat wij alle veiligheidswaarborgen van de mo gendheden verlangen, zonder eenige verplichting aan te gaan. Wij ver binden ons immers door een be hoorlijke landsverdediging, te belet ten, dat ons land zou kunnen worden gebruikt als een steunpunt tegen een ander land. Het zou eveneens ver keerd zijn te meenen, dat wij, door aan een strikte zelfstandigheidspoli- tiek te doen, de internationale soli dariteit zouden verloochenen. Ook Nederland volgt een dergelijke poli tiek, wat dit land nimmer belet heeft, de Volkenbondsgedachte aan te moe digen en te steunen. Zooals onze landsverdediging nu wordt opgevat, moet zij er toe bijdragen, den vrede in West-Europa te verstevigen, door dat haar geen enkel aanvallend ka rakter kan worden toegeschreven, terwijl zij tevens doeltreffend genoeg is, opdat de offers, die van de be volking worden gevraagd, het be oogde doel zouden bereiken, n.l. het land buiten een oorlog te houden. BRESKENS. Een boulevard van Breskens naar Knocke. Eenigen tijd geleden hebben wij be richt omtrent een bespreking ten Ge meentehuize van Retranchement over een boulevard van Breskens naar Knocke in welke vergadering o.m. tegenwoordig waren de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland en de heer M. Lippens, groot-grondbezitter en eigenaar van uitgestrekte gronden langs de grens. Waar in dat bericht gespro ken wordt over dezen aan te leggen boulevard als van „een verlengde van den Belgischen kustboulevard", wordt daarmede de indruk gevestigd dat het gaat om een weg vlak langs de kust. Noodzakelijkerwijs moest deze weg dus het Zwin snijden, het eenig overblijfsel van den eertijds zoo breeden en mach tigen zeearm, waaraan Sluis, Damme, Brugge en andere plaatsen in vorige eeuwen haar grooten bloei dankten, thans een schor met een schitterende vegetatie van schorreplanten, een rijke fauna en dus zoowel uit een natnur- historisch als uit een historisch oogpunt van groote waarde. Naar aanleiding van bedoelde berich- teh heeft de in Zeeuwsch-Vlaanderen bestaande Commissie tot behoud van het Zwin (indertijd opgericht in ver band met toen bestaande plannen tot inpoldering, welke plannen thans echter als te kostbaar van de baan zijn) in lichtingen ingewonnen. Van goed in gelichte zijde wordt aan deze commissie thans verzekerd, dat het Zwin geenerlei gevaar loopt, daar de weg is geprojec teerd niet door het Zwin, maar een eind binnenwaarts, vlak langs het dorp Retranchement. N.R. Crt. Lezingen. Gisteren werd in een der zalen van Hotel Valk alhier de eerste der vijf aangekondigde winterlezlngen gehou den, waarin Pred. H. Kramer sprak over„De naderende Wereldoorlog". Een aandachtig gehoor volgde deze belangrijke rede. Nog vier lezingen volgen. Daar geen entrée wordt geheven zullen zeker velen deze lezingen bijwonen. Congres te Groningen. Op het Congres te Groningen van He Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid (16 en 17 October) treden op als prae-adviseurs de hee- ren Mr F. Jansen, directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon te Nijmegen, Dr J. G. Ramaker, Secretaris van Breskens. J. de Bruin, Secretaris van Opsterland en Mr. Dr C. Schreu- der, Secretaris van Maatschappelijken Steun te Amsterdam. Onderwerp Afwenteling van kosten van Armenzorg op andere gemeenten. OOSTBURG. Geslaagd. Bij het examen voor Waterbouw kundig Opzichter slaagde o.a. de heer G. Stuij, alhier. Daar zijn studietijd nog geen twee jaar was, is dit voor hem een groote prestatie. SLUIS. Algemeene vergadering Dinsdag hield de afdeeling Sluis van de „Ziekenhuisverpleging" inZeeuwsch Vlaanderen haar algemeene vergadering in de zaal van den heer V v.d. Moere. Voorzitter was de heer A. J. Brouwer, die met een kort woord de aanwezigen welkom heette. Daarna legde de Voorzitter uit, wat het doel van de Vereeniging is. Naar aanleiding van het jaarverslag over 1935 concludeerde de heer Brouwer, dat de Federatie van Ziekenverpleging, waarbij ook de afdeeling Sluis is aan gesloten, thans 1.800.000 leden telt. Spreker had deze vergadering laten bijeenroepen, met het doel een defini tief bestuur samen te stellen, omdat tot nogtoe de verantwoording van Voorzitter, Secretaris en Penningmees ter op hem rustte, wat hij wel een weinig te zware taak vond. Tot bestuursleden werden staande de vergadering gekozen: Voorzitter: A. J. Brouwer; secretaris-penningmeester: A. van den Ameele; overige bestuursleden: F. Brand, S. van Hal en A. Jongman. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat spoedig een circulaire in zee zal gaan, waarin de geringe kosten, ver bonden aan een eventueel lidmaatschap vermeld staan. Verder zou een commis sie voor Huisbezoek benoemd worden, welke na het rondsturen van de circu laire, huis aan hnis zouden rondgaan. Tot bode werd met algemeene stem men benoemd de heer J. C. Marinissen. Op een vraag van een der leden, ant woordde de Voorzitter dat de afdee ling op het oogenblik 61 huisgezinnen bedraagt. Voetbal. Uitslagen van Zondag 11 Oct. j.l. 3e Klasse A K.N.V.B. Oostburg Axel 23 Hulst IJzendijke 4—0 Hoofdplaat Biervliet 5 1 Sluiskil Breskens 21 le Klasse B Z.V.B. Biervliet II Groede 1 0 -2 Com Boys 1 Terneuzen III 3—2 Oostburg II Axel II 3—6 Schoondijke I Breskens II 31 Terneuzen Boys 1 Hulst 11 3—1 2e Klasse B Z.V.B. Biervliet III Groede II 2—7 Breskens III Oostburg III 7 1 Hulst III IJzendijke II 18 S. C- D. 1 Schoondijke II 1—2 Wedstrijdprogramma voor Zondag 18 Oct. a s. 3e Klasse A K.N.V.B. Axel Sluiskil Hulst Oostburg Terneuzen II Hoofdplaat IJzendijke Breskens le Klasse B Z.V.B. Biervliet II Schoondijke 1 Brerkens II Hulst II Oostburg II Corn Boys 1 Terneuzen 111 Hoofdplaat II Terneuzen Boys Axel II 2e Klasse B Z.V.B. Breskens UI Hulst III Groede II - S. C. D. 1 Oostburg 111 Corn Boys 11 Schoondijke 11 Biervliet III Marktberichten Oostburg, 14 Octobei. Avicultura Aanvoer 83 K.G. boter, prijs f 1.39 tot f 1,57 per K.G. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 October. De volgende zaak werd behandeld: J. H. C. v. G., 34 jaar. vroeger Kas sier te Middelburg, wonende te St. Laurens, werd verdacht dat hij tusschen September 1934 en 1 April 1935 te Middelburg een drietal recepissen van f 1000,welke recepissen hij anders dan door misdrijf onder zich had, heeft verduisterd. Eisch: 9 m. gev. Mr v.d. Weel, verdachte's raadsman vroeg vrijspraak sub. clementie. Oplichting: J. J., 32 jaar, bankwerker te Axel. Eisch 6 weken gevangenisstraf. Ontucht: C. E26 jaar venter te Meppel, gedetineerd: 6 maanden gev. voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. o— Na de triomfantelijke berichten uil Madrid over de ontwikkeling van den toestand te Oviedo, komen de laatste dagen berichten binnen, die er op wijzen, dat de regeeringstroe- pen maar slechts zeer langzaam vor deren in de stad zelf. De troepen van de opstandelingen, die tot ont zet van Oviedo oprukken, meldden nu een belangrijk succes: de Gali cische colonne, die naar Oviedo op rukt, moet namelijk een verbinding met den strijdmacht van generaal Aranda, de commandant van de op standelingen te Oviedo hebben tot stand gebracht. De situatie om Madrid is weinig veranderd. De opstandelingen deelen mee, dat _zij verder oprukken en de regeeringstroepen trekken zich lang zaam terug op hun in goeden staat van verdediging gebrachte istellin- gen. De strijd om Oviedo. Van regeeringszijde wordt mede gedeeld, dat de gevechten in destra- ten van Oviedo voortduren. De regeeringstroepen hebben de artilleriekazerne in de wijk Casayeda bezet en de kathedraal, waarin zich opstandelingen hadden verschanst, gebombardeerd. Te Gibraltar zijn door generaal ^Queipo de Llano voor de radio van bevilJa uitgesproken berichten op gevangen, waarin de generaal der opstandelingen er melding van maakt, dat de Galicische colonne, die cjen belegerden van Oviedo ter hulp is gezonden, er in is geslaagd contact te krijgen met de in het nauw gedreven opstandelingen in die stad. De radioclub van Teneriffa heeft bevestigd, dat de Galicische colonne, die naar Oviedo oprukt, bezit heeft genomen van den berg Narago en de verbinding tot stand heeft ge bracht met de strijdkrachten van generaal Aranda. De regeeringstroepen zijn op de vlucht gedreven met achterlating van bjjna 2000 dooden. Verdronken. Woensdagavond om kwart over zes is een 19-jarige dekknecht van een sleepbooc, welke ligplaats heeft in den Amstel bij de Nieuwe Brug te Amsterdam, toen hij van de sleepboot op een daarnaast ge meerd liggende zandschuit wilde over stappen. gestruikeld en in het water terecht gekomen. Voor er hulp ter was, was de man, die te Wormerveer woonachtig was, in de diepte verdwe nen. De politie heeft den geheelen avond naar het lijk gedregd, evenwel zonder resultaat. Het ongeluk bij de manoeuvres. Bij de legeroefeningen in Noord - Brabant is naar men weet, plotseling een kanon afgegaan, waardoor een soldaat gedood werd. Tegen den wachtmeester B. van het 5e reg. veld artillerie te Amersfoort, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat het schot afging, is nu proces verbaal opgemaakt. Het staat echter nog niet vast, dat de zaak voortgang zal hebben. Ze is ie ieder geval nog niet naar den krijgsraad verwezen. Vergiftiging te Spekholzerheide In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn twee bewoners van Spek holzerheide onder verdachte omstan digheden plotseling overleden. Het zijn de caféhouder Lemmens en de heer Fisschers. Het vermoeden bestaat, dat beiden het slachtoffer zijn gewor den van vergiftiging. Dit zou zijn geschied door iemand, met wien het tweetal Maandagavond in het café van den heer Lemmens had kaart gespeeld. De vergiftiging schijnt nog nieuwe slachtoffers te hebben geëischt. Woensdagmiddag is naar het zieken huis te Kerkrade overgebracht de ge huwde mijnwerker J. Ramaekers. De man toonde vergiftigingsverschijnselen en zijn toestand is zeer zorgelijk. Boven dien is nog voor verschillende per sonen geneeskundige hulp ingeroepen en enkele personen zijn naar het zieken huis gebracht. Zoowel de reeds over leden personen Fischers en Lemmen, als alle hierboven bedoelden hebben Maandagavond in de gelagkamer van het café van Lemmen consumpties ge bruikt. Het vermoeden wordt steeds sterker, dat de gebruikte dranken ver giftigd zijn geweest, of althans van zeer ondeugdelijke samenstelling. De politie onderzoekt of aan de dranken eventueel vergift kan zijn toegevoegd door derden. Woensdagmiddag heeft de commis saris van po itie te Kerkrade, de heer Geeraets een onderzoek ingesteld hij was vergezeld doo een inspecteur en enkele rechercheurs. De geheele voor raad dranken in de herberg van Lem men s in beslag genomen en naar h t hoofdbureau van politie overgebracht. Op de lijken van F. en L is op lasc van de justitie te Maastricht sectie verricht- Dit geschiedde in het zieken huis te Kerkrade. Als vaststaand mag worden aange nomen, dat de vergiftiging een methyl alcoholvergiftiging is. De geneesheer- directeur van het ziekenhuis te Kerk rade, dr. Willemse, heeft deze diagoose gesteld. Woensdagnacht is in het ziekenhuis e Kerkrade overleden de gehuwde cmijnwerker L. Schuur. Een der ver pleegden, zekere J. R., verkeert nog steeds in levensgevaar. Verder zijn in den loop van den nog bij vier naar het ziekenhuis overgebrachte patiënten verschijnselen van vergiftiging door methylacohol geconstateetd. Het ver loop van de ziekte heeft zich echter nog niet duidelijk afgeteekend. Verder zijn door den geneesheer-directeur tien patiënten onderzocht op vermoeden, dat ook zij zouden zijn vergiftigd. Deze patiënten blijven in observatie. Een dergelijke massale methylalco hol-vergiftiging is nog nimmer in ons land voorgekomen. Zeer vermoedelijk is de alcohol over de Duitsche grens naar ons land gebracht. De politie heeft het lijk van Sch in beslag genomen. De sectie op de lijken van F. en L. heeft tot 's nachts één uur geduurd. Zij werd verricht door de doktoren Hollman en Schmed- ding. Daarbij was ook aanwezig de directeur van het ziekenhuis, de heer J. van Waegeningh. oud-directeur van den warenkeuringsdienst te Maastricht. De in beslag genomen dranken wor den naar Maastricht overgebracht. Diefstal. Woensdagavond heeft de chefveldwachter van de gemeente Heerenveen in samenwerking met twee agenten van de gemeente Opsterland, in het woonwagenkamp te Heerenveen aangehouden de huisvrouw van den woonwagenbewoner J. K. Deze vrouw ventte met negotie langs de huizen. lemaod kocht iets van haar en daar het slecht weer was noo- digde hij haar uit binnen te komen, teneinde het geld in ontvangst te ne men cn kopje thee met een stuk koek te nuctigen. Van het moment, dat de man even de kamer verlier, heeft de vrouw ge bruik gemaakt en uit een portemonnaie een bedrag van f 26 ontvreemd, het geen de man ontdekte, nadat de vrouw reeds eenigen tijd was verttokken. Hij stelde de politie met een en an - der in kennis, met het bekende gevolg. Het vermiste bedrag werd onder een bed vandaan gehaald. De vrouw is in het arrestantenlokaal te Heerenveen opgesloten. Verduistering Bij de politie te Alkmaar is dezer dagen aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van f 40,000 ten nadeele van J. Eecen. houthandel te Alkmaar. Deze verduistering zou gepleegd zijn door den bedrijfsleider, den 56-jarigen W. N., die een zeer groot vertrouwen genoot bij de firma. Het onderzoek heeft reeds uitgewe zen, dat genoemde bedrijfsleider het laatste jaar bij wedrennen in binnen- en buitenland groote bedragen heeft ver loren en dan geld uit de kas der firma heeft genomen. Sinds de vorige week Woensdag is

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2