BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. o FEUILLETON Haar eer gered De rede van den Koning der Belgen. o— 46ste Jaargang Vrfldag 16 October 1936 Nummer 4179 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskers per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS mi 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer 10,15. Ingez. Med. 30 et, per regel Abonnemerts-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Ditnummerbestaat uit twee bladen Aan den Raad van Ministers, 's Qravenhage. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft de eer het volgende onder de welwillende aandacht van den Raad van Ministers te brengen. Bij onze actie is ons gebleken, dat breede lagen van het Nederland- sche Volk waardeering hebben voor de wijze, waarop door de Regeering de tekortkomingen bij ons defensie wezen zijn in het licht gesteld. Hoop is daardoor gewekt, dat met energie en bekwamen spoed maatregelen ge nomen zullen worden, met het oog op den gespannen internationalen toestand, in zoo kort mogelijken tijd de gevechtswaarde van leger, vloot en luchtmacht te verhoogen, al geeft men zich er uiteraard rekenschap van, dat een achterstand van lange jaren niet ineens kan worden inge haald. In den steeds grooter wordende kring van personen, die beseffen hoe dringend noodzakelijk het is om naast het verhoogen van de gevechts kracht der militaire defensie-orga nen ook het economisch weerstands vermogen in tijd van oorlog van ge heel ons volk te organiseeren, is echter een gevoel van groeiende on gerustheid ontstaan over den zeer grooten achterstand op het gebied der economische en industrieele ver- dedigingsvioorbereiding. Zich herinnerend, hetgeen wij ge durende den wereldoorlog hebben ondervonden, is men er zich van bewust, dat deze voorbereidingeven- zeer noodzakelijk is voor het geval wij onze neutraliteit zullen kunnen handhaven als wanneer wijzelf in het conflict worden betrokken en men is er van overtuigd dat ook in het eerste geval de moeilijkheden zeer veel grooter zullen zijn en veel eer der hun intrede zullen doen, dan gedurende den wereldoorlog. De achterstand, die op dit gebied bestaat, kan niet uitsluitend aan fi nancieele oorzaken worden toege schreven. Tal van voorbereidende maatregelen in vredestijd behoeven niets of slechts weinig te kosten en kunnen toch het verlies van tiental len millioenen aan nationaal vermo gen alsmede leed en ontberingen it oorlogstijd voorkomen. Gedacht 0 Johnson, pak de koffers en zorg voor de reis, neem de kaarten wij reizen over Calais naar Dover, overnachten daar en gaan vandaar naar Londen. Grace Perivale gaf bevelen aan haar huisknecht en kamenier, opdat alles voor het vertrek in gereedheid zou zijn. De wintermaanden waren in Italië doorgebracht. Thans was het April, dat Lady Perivale in Londen terugkwam. De bloemenmeisjes op straat boden witte en paarse ruikers te koop aan. In Bond Street wemelde het van equipages en wandelaars, alsof het al reeds zomer was. Het was de prettige tijd na Paschen, de tijd van warmen zonne schijn en gure winden, zoodat som mige menschen nog bont droegen en anderen hun zomerkleeren al aan hadden, de tijd van „bals blancs" wordt hier aan het aanhouden van voldoende voorraden door het afslui ten van uitgestelde inkoopcontracten in de meest uiteenloopende takken van Tiandel, landbouw en industrie; het scheppen van mogelijkheden voor het op gang houden van het bedrijfslevenhet voorbereiden van uitvoerverboden in tijd van oorlogs gevaar; wettelijke maatregelen tegen prijsopdrijving der eerste levensbe hoeften voorts inzake het civielrecht, het bank- en credietwezen, om een zwaren vertrouwensschok te kunnen opvangen, benevens maatregelen te gen het maken van oorlogswinsten ten koste van de eigen bevolking of van den Staat, enz. Terwijl al de hier genoemde voor bereidingen, mede dank zij de rijke bron van reeds beschikbare gege vens, met zeer weinig kosten ge maakt kunnen worden, zijn er ande ren, waaraan grootere kosten ver bonden zijn. Zoo is het niet mogelijk ofm zon der grootere uitgaven de noodzake lijke omzetting voor te bereiden, die bij het intreden van den oorlogstoe stand in tal van bedrijfstakken zal moeten plaats vinden. Met het oog op deze omzetting moet tevens gedacht worden aan de registratie van geschoolde arbeids krachten en aan andere maatregelen, die verband houden met art. 181 van de Grondwet. Ook kan zonder goede voorberei ding de volksgezondheid van alle lagen der maatschappij door het uit breken van ernstige ziekten in ge vaar worden gebracht. Voorts is het Nederlandsche volk voor zijn grondstoffen en voedsel voorziening sterk afhankelijk van het buitenland en van onze overzeesche gewesten. Instandhouding van de scheepvaartverbindingen in tijd van oorlog is dus een onafwijsbare voor waarde voor ons economisch leven in oorlogstijd. Wanneer Nederland in eenig con flict geraakt, dan zal allicht de nood zakelijkheid bestaan om tegenover het duikbootengevaar alle koopvaar ders te bewapenen met geschut. Versterking van scheepsdekken, uit sparing en inrichting van munitie bergplaatsen, beschikbaarstelling van geschut, zijn zaken, die van staats wege moeten geschieden en waar voor in vredestijd de noodige voor zieningen getroffen moeten worden Met groote bezorgdheid geven ve len er zich rekenschap van, dat ten aanzien van al deze voorbereidingen en gezellige, huiselijke diners, vóór de plechtige receptie ten Hove in Mei, vóór de groote feestelijkheden, die als merkwaardigheden aangetee- kend zouden worden in de geschie denis van dat jaar. Hoe aardsch en kil grijnsden de drie weelderig ingerichte salons haar aan, met hun perspectief van wit en verguld; hoe somber en grauw de boomen op het plein, toen Grace Perivale voor een der ramen aan de voorzijde van het huis stond en naar het keurig onderhouden plantsoen staarde, beschenen door de bleeke Engelsche zon. Zij dacht aan het heerlijke blauw der Middellandsche Zee, het grijs en groen en goud en purper der olijfboschjes, en aan de oranje- en citroenboomen op de hel ling van haar veranda naar zee. En toch zijn er menschen, die meer van Londen houden dan van Italiël dacht zij. Hoe is 'tmogelijk! Twee lakeien traden binnen, om de theetafel in gereedheid te bren gen. In het kleine salon! zeide zij kortaf met een afwerend handge baar. De hooge, ruime kamer, waarin zij thans was,, oefende een verkil: in Nederland nog weinig is tot stand gekomen. Het is bekend, dat door het aan Bet Departement van Defensie toe gevoegd bureel „Voorziening behoef ten in oorlogstijd" en andere orga nen, voorbereidingen zijn getroffen met het oog op de aanvulling der bewapening en uitrusting, alsook met het oog op de ravitailleering van de weermacht. Het is mede bekend, dat de „Com missie voor de binnenlandsche ver werking van gelden voor het De fensiefonds" tot taak heeft het 53.4 millioen-fonds dienstbaar te maken aan het „potentiel de guerre". Het is tenslotte bekend, dat aan een interdepartementale Commissie is opgedragen te bestudeeren op welke wijze voorzieningen voor de geheele bevolking kunnen worden getroffen in tijden van oorlogsge vaar. Het is ons gebleken, dat bij zeer velen in den lande de Opvatting be staat, dat een behandeling van deze belangrijke aangelegenheden door meerdere, zoo verschillend samenge stelde instanties geen waarborg kan bieden voor een juiste en snelle voorbereiding en dat dit uiterst ge compliceerde vraagstuk der econo mische verdedigings-voorbereiding alleen tot een oplossing is te brengen door het spoedig instellen van één permanent centraal orgaan, dat on der onmiddellijke leiding der regee ring zelve functionneert. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid deelt deze opvatting en veroorlooft zich derhalve de instel ling van zulk een orgaan bij Uwen Raad in ernstige overweging aan te Bevelen. Het Bestuur der Vereeniging voor Nationale Veiligheid, Prof. Dr. J. E. de Quay, Voorzitter, Mr. A.J.A. A. Baron van Heemstra, Ondervoorzitter, Mr. W. C. C. van Romondt Vis Penningmeester, J. J. C. van Dijk, Mr. H. Th. 's Jacob, Mr. J. Linthorst Homan, H. W. C. E. Mathon, Mgr. Dr. H. A. Poels, Jhr. Mr. J. W. _Quarles van Ufford, Prof. Mr. V. H. Rutgers, Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorst, Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savomin Lohman, Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, Mr. W. J. R. Thorbecke, Ch. J. I. M. Weiter. lenden invloed op haar uit. Het ameublement Louis XVI was een en al wit en verguld en zilverachtig blauw piet te veel verguld. Een meester in het meubelvak had de kleuren gekozen, het lichtblauw en grijs van het kostbare tapijt, den zilverglans van de satijnen overgor dijnen en het bekleeden van sofa's en stoelen. Alles was even mooi en chique en teer en alles was even koud Mijn brieven? vroeg zij, toen de lakeien de kamer verlieten, om haar order op te volgen. Ze had te Dover geslapen en was met den middagtrein naar Londen gespoord. Het Ijotel in Dover had meer aantrekkelijks voor haar dan haar prachtig huis op Grosvenor Square. Dóór kon zij tenminste de zee zien, en hier zag zij niet anders dan die doodsche pracht. Zij loosde een diepen zucht. Ik moet well sprak zij bij zich zelf. Ik moet mij weer in den maal stroom storten. Altijd hetzelfde nooit eenige afwisseling diners en soirées, schouwburg, concert, ope ra's altijd en altijd weer maar pre cies hetzelfde. Maar als ik er eenmaal in ben, In een belangrijke rede in den Belgischen ministerraad verklaarde Koning Leopold Woensdag dat hij zijn eed op de grondwet inzake hand haven van de integriteit en onafhan kelijkheid van het land zal handha ven. Daartoe is een versterking van het leger noodzakelijk. De militaire politiek en de buitenlandsche poli tiek, welke deze eerste bepaalt, moe ten geen oorlog voorbereiden, doch zij moeten wel een oorlog op het eigen grondgebied van België voor komen. De wederbezetting van het Rijn land en de schending van de ver dragen van Locarno plaatsen België strategisch bijna terug in den inter nationalen toestand van voor den wereldoorlog. Deze aardrijkskundige toestand dwingt België een deugdelijk militair apparaat te onderhouden, dat in staat is iederen buurstaat te weerstaan, welke het Belgisch grondgebied zou willen gebruiken om een anderen staat aan te vallen. Door zich van deze taak te kwijten werkt België op eminente wijze me de aan het handhaven van den vrede in West-Europa en dwingt het den eerbied af van de landen, welke bij dezen vrede belang hebben. De verplichtingen van België moe ten evenwel niet verder gaan. Iedere eenzijdige overeenkomst verzwakt de positie van België; ook een defensief verbond, want hoe snel de hulp van een bondgenoot zou kunnen komen na een aanval van een vijand, (welke bliksemsnel zou zijn) toch zou Bel gië den eersten stoot dan reeds heb ben opgevangen en erdoor geschokt zijn. Daarom moet België, zooals kort geleden de minister van buitenland sche zaken zeide, een zuiver Beigi sche politiek volgen, welke zich plaatst buiten de conflicten van de buurstaten. Dit beantwoordt aan het Belgische ideaal en dit kan verwezenlijkt wor den door redelijke militaire en finan cieele pogingen. Het zal België plaatsen in de rijen van allen, die den vrede verlangen. Degenen, die twijfelen aan deze mogelijkheid, wijst de Koning op het fiere en vastberaden voorbeeld van Nederland en Zwitserland. Zij moe ten zich herinneren welk gewicht het amuseer ik mij tenminste even goed als al die andere menschen die zich verbeelden, pleizier te heb ben. Het kleine salon twintig voet bij vijftien had werkelijk iets ge zelligs, bijna iets huiselijks. In den haard vlamde een helder vuurtje welks gloed weerkaatst werd door de blauwgroene tegels, en voor het ouderwetsche boogvenster waren bloemen en kamerplanten aange bracht. Lady Perivale nam op een der lage stoeltjes plaats en schonk zich een kop thee in. Toujours eet azur banal, pre velde zij, denkende aan een vers van Coppée, toen zjj naar het blauw porseleinen servies keek. Die goede Hector was altijd zoo op blauw ge steld, omdat hij vond, dat die kleur het best bij mijn teint paste maar wat zal ik daar akelig flets bij uit zien, als ik oud wordt! Een der knechts kwam haar de brieven brengen, die voor haar ge komen waren drie, op een zilve ren blad, dat veel te groot was voor zulk een kleinen voorraad. Er moeten stellig nog meer zijn, Johnson, zeide zjj. Vraag angstvallig handhaven door België van zijn statuut van neutraliteit ten gunste van België bij zijn bondge- nooten gedurende den geheelen oor log en bij de regeling na den oorlog in de schaal legde. Koning Leopold herhaalde daar om, dat België door zijn militair sta tuut den oorlog moet voorkomen. Het huidige statuut beantwoordt niet meer aan de mogelijkheden van verweer tegen een plotselingen inval en dit moet ten spoedigste hersteld worden. De regeering zal het land hier mede tegelijk geven een zuivering van zijn positie ten aanzien van de gebeurtenissen in het buitenland en een gevoel van veiligheid, dat noo- dig is voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van België voor alles laten gaan. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. telefoneerde gister avond: Men zou moeilijk kunnen bewe ren dat de rede, gisteren door ko ning Leopold in den buitengewonen ministerraad gehouden en laat in den avond aan de pers overgemaakt zoodat velen eerst Donderdagoch tend van den inhoud konden ken nisnemen door de openbare mee ning hier te lande niet met onver deelde instemming is ontvangen. Voor de eerste maal sedert het einde van den oorlog zijn nagenoeg alle partijen en richtingen het eens, om zich in deze aangelegenheid ach ter den Koning en achter minister president van Zeeland te scharen. Het internationale en militaire standpunt door den Koning ingeno men, is het standpunt van het ka binet-van Zeeland. Het is ook het standpunt sedert lang reeds door de meeste zelfstandig-denkende elemen ten in het Vlaamsche land aange nomen. Het is ook het standpunt van de Walen, die de veiligheid van het eigen vaderland stellen boven hun traditioneele genegenheid voor Frankrijk. Mogelijk is het dat en kele communisten of uiterst linksche socialisten het met de nieuwe rich ting, welke de Belgische politiek voortaan blijkt te willen volgen, niet geheel eens zijn, maar tot dusver is daarvan naar buiten nog niets gebleken. Het socialistische hoofdorgaan Le Peupie onthoudt zich nog van alle commentaar en in de communisti sche courant La voix du peupie was heden nog geen weerklank te vin den. juffrouw Barnes maar eens naar. Juffrouw Barnes heeft uitdruk kelijk gezegd, dat dit al de brieven zijn, mevrouw. Dat is onmogelijkl Dat kan niet. Informeer ook" nog eens bij de anderen. Johnson en haar kamenier waren met haar mee geweest naar Italië niemand anders. Johnson was een reeds bejaard man, vergrijsd in dienst van de familie Perivale. Haar kamenier was afkomstig uit het dorp, waar Lady Perivale's vader predikant was. Grace had haar ka menier als kind op de Zondagschool onderwezen, toen zij zelf ook nog niet veel meer dan een kind was. Voor een voorname adellijke dame zou dit voorzeker geen geschikte kamenier geweest zijn, maar voor een domine's dochter, die geen valsch haar had, was dit eenvoudige landmeisje goed genoeg, te meer, daar de natuur haar begiftigd had giet een vlug hoofd en vlugge vin gers, die zich handig genoeg kon den plooien naar de afwisselende modes van elk seizoen. (Wondt vorvolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1