BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21 Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Het accoord tusschen Rex Vlaamsche nationalisten. o FEUILLETON Zoo'n Migraine? o 46ste Jaargang Dinsdag 13 October 1936 |Nummer 4178 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kletne Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) en de In alle politieke kringen heeft het door de leiders van Rex en de ver tegenwoordigers van het Vlaamsch nationaal verbond gesloten princi pieel accoord tot heel wat uitlatin gen, commentaar en critiek aanlei ding gegeven. Vrij algemeen is men van oordeel dat de numerieke beteekenis van deze oppositiepartijen door het ac coord weliswaar niet versterkt js, maar wat men blijkt te vreezen, is de dynamische kracht van Rex en van de Vlaamsch nationalisten en hun aantrekkingskracht op zekere katholieke Vlaamsche elementen. Hoewel het accoord nog niet in bijzonderheden is uitgewerkt, heb ben zekere leidende elementen van de bij deze overeenkomst betrokken groepen toch reeds een en ander losgelaten omtrent de basis waar op het voorstel tot samenwerking blijkt te steunen. Het zal ongetwij feld echter nog' wel eenigen tijd du ren, voor men geheel klaar zal zien in de juiste beteekenis van dit poli tieke feit. In den loop van den dag hebben wij, aldus de correspondent van de N. R. Crt., een paar Rexistische en Vlaamsch-nationalistische Ka merleden kunnen bereiken. Anderen werden door Vlaamsche of Waal- sche journalisten geinterviewd. Allen legden een vrij groote discretie aan den dag, en beweerden dat het ac- cgord nog niet verder gaat dan een principieele afspraak. Een der Rexis tische afgevaardigden, de heer Daye, Kamerlid voor Brussel zeide: Zekere personen verspreiden geruchten als zou een der beide partijen de dupe van de andere geworden zijn. Dit is absoluut onjuist. Het accoord is getroffen na zeer openhartige be sprekingen waarop met geen valsche kaarten is gespeeld. De oude partijen die verstrikt zit ten in compromis en allerlei per soonlijke belangetjes kunnen dit na tuurlijk niet begrijpen. Doel van het accoord is elkaar op die punten, waar onze strekkingen overeenko men, te steunen. Deze samenwerking 63. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Daaronder schreef Salten: „Lieve Mrs. Bridge! Ik ben van meening, dat dit heel spoedig moet gebeuren. Dus zooals ik hoop, tot spoedig weerziens! Met een harte- lijken groet ook aan Mr. Bridge! Uw Rudolf Salten". Eenige dagen later reisde het ver loofde paar met Peter Hartau naar Hannover om de moeder van Salten te ontmoeten. De beide vrouwen vie len zeer in eikaars smaak, en haar liefde voor Rudolf vormde een vasten schakel tusschen haar. In de gezellige huiskamer van me vrouw Salten werd nu afgesproken, dat deze haar huishouding zou op breken en zich gereed moest houden om met haar zoon en de Harjau's naar Canada te gaan. Zooals de toe stand nu in Duitschland was, wilde men de oude vrouw niet alleen en zal ook op parlementair gebied tot uiting komen. Van een fusie is ech ter geen sprake. Wij streven naar uitbreiding van het accoord tot an dere groepen, teneinde een anti- marxistisch front in het leven te roepen. Nog andere rexistische ver klaringen heeft het Vlaamsch na tionaal verbond wel degelijk aan vaard binnen de grenzen van het acoord, om de Belgische kroon en het bestaan van den Belgischen staat te eerbiedigen. Dit sluit evenwel geen hervorming in federatieven vorm uit. Mr. Elias, Vlaamsch nat. afge vaardigde voor Gent, die een der onderteekenaren is van het accoord, deelde aan de pers mede, dat de beide partijen zullen ophouden el kaar te bestrijden. De bladen dezer partijen, waaronder de Vlaamsch-na tionalistische Schelde en de rexisti sche Nieuwe Staat blijven zelfstan dig voortbestaan. Voor opslorping door Rex beweert de VLaamsch-nationale afgevaardig de geen schrik te hebben. Mr. d'Haese, Kamerlid voor Aalst, verklaarde uitdrukkelijk: wij voelen ons sjerk en taai genoeg om niet door een andere partij te worden opgegeten. De leider van de Vlaamsch-nat. fractie in de Kamer, mr. Borginon, die, hoewel de Vlaamsch-nationalis tische courant De Schelde nog schreef, evenals Rex voor een auto- ritairen staatsvorm gewonnen te zijn, samen met mr. Elias tot dusver steeds de democratische gedachte getrouw was gebleven, verzekerde ten stelligste dat de bepalingen van het accoord in acht genomen, het Vlaamsch-nationaal programma voor de rest integraal wordt gehandhaafd. De Vlaamsch-nat. afgevaardigde voor Limburg, mr. Romsée zeide aan de Brusselsche Standaard: Rex is geen fascistische beweging. Wij nemen dat niet aan. Nooit zouden wij een acoord sluiten met een fas cistische groep. Wij staan feitelijk op hetzelfde standpunt n.l. dat de struc tuur van den Belgischen staat moet worden hervormd. Wij willen een nieuwen Belgischen staat op demo- cratischen grondslag opbouwen met een volksvertegenwoordiging steu nend op het algemeen kiesrecht. Ook Rex wil dat. Wij zijn beiden onbeschermd achterlaten. Deze lief devolle en offervaardige moeder, die steeds slechts liefde had gezaaid, zou nu ook liefde oogsten. Den volgenden dag keerde Peter Hartau met het verloofde paar naar Berlijn terug. Salten was voor de hulpactie een krachtige steun, daar hij de verhoudingen precies kende. Hij stelde zijn geheele kracht in dienst der goede zaak. Bij een conferentie ontmoette Sal ten in gezelschap van Peter Hartau, Georg Fein, die bij een comité hoor de. dat met de hulpactie te doen had. Hij begroette Salten zeer harte lijk en deze stelde Fein zijn aanstaan den schoonvader voor met de woor den: „beste vader, dit is mijnheer Georg Fein de man, aan wien ik mijn eerewoord heb gegeven". Fein maakte heftig een afwerende beweging. „Hoezoo? Ik fweet van niets. Ik weet 'alleen, Mr. Hartau, dat ik u met zulk een schoonzoon kan gelukwenschen". i Hartau keek wat verbaasd van den een naar den ander. „Ik weet van mijn schoonzoon, van deze aangelegenheid en ben daarom eenigszins verbaasd, de beide heeren in zulk een goede ver standhouding te zien". Fein keek Hartau hoofdschud dend aan. „U weet die dwaze ge schiedenis van het eerewoord en het andere ik bedoel, onze ver partijen die een hernieuwing van de maatschappelijke orde nastreven. Rex is de eerste partij, die na ons zegt dat België op een volks- en federatieven grondslag moet worden opgebouwd. Dat is al heel wat. De Katholieke Vlaamsche parle- mentsgroep neemt nog het abc van ons programma niet aan. Wij zien in Rex een jonge beweging met een organische kracht Op de vraag of dit accoord niet zal uitdraaien op een verzwakking van de Vlaamsch-nationalisten ant woordde mr Romsée: Integendeel, wij oordeelen dat wij uit de jongste verkiezingen zoo sterk zijn gekomen, dat het tijd is om uit ons isolement te treden. Verder zeide dezelfde afgevaardig de, dat het verkeerd zou zijn dit accoord voor te stellen als zijnde gericht tegen de Vlaamsch-katholie- ken. Integendeel, zeide hij, wij ge- looven door den loop der gebeur tenissen te kunnen komen tot een christelijk-sociaal volksblok. in on zen geest moet die verstandhouding worden uitgebreid tot de Vlaamsch- katholieken. Gewenscht is het even wel dat het etiket „katholiek" uit de politiek verdwijnt. De inachtne ming van godsdienst en jtolitiek heeft reeds veel te veel verwarring gesticht. Ook de heer Romsée meent dat Rex een groote rol kan spelen bij wat betreft het verfranschte element in Vlaanderen. Met uitzondering van het blad de Schelde en het RëWd'ad Le Pays Reël en de Nieuwe Staat, welke laat ste triomf roept en beweert, dat De- grelle, de leider van Rex, er in geslaagd is de Vlaumsch-Waalsche kwestie op te lossen, laten nagenoeg alle politieke bladen zich in vrij scherpe bewoordingen uit over het tot stand gekomen accoord. De socialistische Peuple zegt dat de overeenkomst door Rex beweerd Belgisch te zijn, de 260.000 Belgen die bij de jongste verkiezingen hun stem aan de mannen van Degrelle gegeven hebben, met verbazing zal hebben geslagen. Ons schrijft de Peuple heeft het niet verwonderd. Sedert maan den hebben wij herhaald dat Rex in België het werk verricht van Hitier, wiens propaganda en actiemethoden zoening, en waardoor die tot stand kwam, heeft uw schoonzoon u niet verteld?" „Neen ik hoor er nu het eerste woord van". „Nu, dan moet ik het u wel ver tellen. Ik was eens zijn verbitterde vijand en wachtte slechts op het oogenblik, waarop ik hem kon be- nadeelen. Dat wist hij. Twee jaar lang waren wij aan het front dag aan dag bij elkaar. En toen mij eindelijk een vijandelijke kogel trof en ieder ander in zijn plaats blij ge weest zou zijn, dat ik uit den weg was geruimd, heeft hij rrpj met eigen levensgevaar uit den dichtsten kogel regen in veiligheid gebracht en mijn leven gered. Zoo heeft hij zich ge wroken, dat ik hem zijn eerewoord afperste. Sedert dat uur ken ik geen mensch, dien ik meer hoogachting toedraag, dan hem". Met een warmen bilk keek Hartau in Salten's verlegen gelaat. „Dat heb je voor ons verzwegen? Ik zal het VVinni moeten vertellen, hoe je met je vijanden omgaat jij pracht- mensch. Wat hebben dan je vrien- dan van je te wachten?" Georg Fein knikte. „Ja hij is een prachtmensch en ik kan u. zooals gezegd, slechts gelukwen schen met zulk een schoonzoon". Toen de heeren van deze zitting in het hotel terugkwamen, zei Har tau tot zijn dochter: „je verloofde door deze partij zijn overgenomen. Vooruit, het orgaan van de Gent- sche socialisten, schrijft dat de Vlaamsch nationalisten hun ziel heb ben verkocht teneinde hun na tionalistische politiek naar Duitsch model te kunnen voortzetten. Het katholiek democratisch blad het Volk is van oordeel dat de jong ste jxilitieke gebeurtenissen een ac coord tusschen Rex en de Vlaamsch nationalisten doen voorzien. Het is niet kwaad zegt het blad dat men eindelijk weet waaraan zich te houden. De liberale bladen zijn het niet eens over de vraag wie van beiden, Rex of de Vlaamsch na tionalisten, de leiding zal nemen in de nieuwe combinatie. Volgens de Gazette de Charleroi en de Luiksche courant l'Expresse hebben de Rexis- ten het programma van de Vlaamsch nationalisten aanvaard en zal het Walenland diligent blijven indien het niet onder Vlaamsche hegemonie wil worden gebracht. Het Laatste Nieuws zinspelend op het feit, dat Rexisten en Vlaamsch nationalisten samen over 37 kamer zetels op een totaal van 20 kunnen beschikken, schrijft onder meer: Par lementair gesproken verandert het bondgenootschap der Rexisten en Vlaamsch nationalisten niets aan de betrekking tusschen regeering en partij. De opjDOsitie beschikt over geen enkele stem meer dan vroeger in het parlement. Er is dus geen enkele reden om tegenover het nieu we blok van uiterst rechts een blok van uiterst links te willen opstellen en aldus aan de Rexisten een gele genheid te meer te bieden om met het communistisch gevaar te scher men. Integendeel tegenover dit bond genootschap in dubbelzinnigheid dient men alleen de vertrouwde sa menwerking te stellen van ontwik kelde partijen die samen werken op grondslagen van verdraagzaamheid en ten bate van het ajgemeen be lang. Het eenige communistische dag blad La voix du Peuple constateert dat de fascisten van Rex en het Vlaamsch nationaal verbond elkaar eens goed hebben aangekeken en tot de vaststelling zijn gekomen, dat zij als tweelingbroeders op elkaar lijken. Ook volgens dit blad lijdt het geen twijfel dat de Duitsche fas heeft toch geheimen voor je, Winni". Zij keek vragend van haar vader naar haar verloofde, wien het bloed naar het gelaat was gestegen. „Wat zijn dat voor geheimen, vader?" Hartau vertelde, wat hij van Georg Fein had gehoord. Toen hij geëindigd had, sloeg Winni haar armen om Salten's hals en keek hem met vochtige oogen aan. „Rudolf, dacht je niet aan mij, toen je je terwille van een vijand in zulk een groot gevaar begaf?" Hij drukte haar vast tegen zich aan. „Ja, Winni, juist omdat ik aan je dacht, heb ik het gedaan. Want ik wist, dat ik in mijn oogen rein gewasschen zou zijn als ik dezen man het leven redde. Ik haalde mijn verloren eer met Georg Fein uit den regen van kogels". Zij kuste hem en keek lang in zijn smal, edel gelaat. „Mijn Rudolf, hoe meer ik je leer kennen, des te meer moet ik je liefhebben". 0 Een half jaar later vierde de Pels koningin van Montreal haar bruiloft. Het was Hartau door zijn invloed gelukt voor zijn schoonzoon en op volger in Canada een vaste positie te scheppen. Salten moest zich na tuurlijk laten naturaliseeren. Dank zij de betrekkingen van den Pelskoning met het hoogste bestuur, liep alles glad van stapel. De moeder van Salten had zich in- Dus weer een ellendige dag in hel voor uitzicht. Heusch nier noodig! Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdjpijrf, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar cisten op krachtdadige wijze de be weging van de Belgische en Vlaamsch nationalistische fascisten steunen. De executiepeletons der revolutionnaire organisaties in Spanje. Er zijn heel wat moorden op bur gers in Barcelona gepleegd, waarvan alleen een oude veete, een persoon lijke wraakneming, plunderzucht en soms ook de wensch om belastende getuigen uit d$n weg te ruimen, de drijfveeren zijn ge.weest. Er zijn beroepsmisdadigers uit de gevange nissen ontslagen. Vaak hebben zij bepaalde organisaties gecompromit teerd. Al wordt er nu ook hevig geprotesteerd door allen, van de re geering tot de Fai en geageerd te gen de willekeurige vervolgingen, het is een feit, dat zoo lang de zaak der revolutionnairen er goed voor stond, zoo lang de uitwerking van het terrorisme naast zekere suc cessen der militairen nog geen ge vaar vormde, vele organisaties slechts voor den vorm hebben ge protesteerd. Eerst nu de gevaren dui delijk worden, treden ook Fai en CNT, treden ook de communisten drastischer op. Doen althans zoo, alsof nu ernst geijiaakt zal worden met de geuite bedreigingen. Het is daarom wel eens interes sant na te gaan hoe tot nu toe de officieele moordpeletons der diverse tusschen zeer goed aan de nieuwe omstandigheden aangepast en tante Kora was zeer blij in haar een vrien din gevonden te hebben. De beide oude dames konden het uitstekend met elkaar vinden. De bruiloft der Pelskoningin werd met al den luister gevierd, die bij de positie van haar vader paste, en een schitterend ijsfeest vormde het eind van de huwelijksfeestclijkheden. Daarna ging het jonge paar eenige weken naar het stille, eenvoudige boschhuis. Zij leefden daar in allen eenvoud. Winni vervulde weer met bekoorlijke waardigheid de rol van huisvrouw en zij bloeide in haar jong geluk opnieuw op. Nelli Bridge had natuurlijk het boschhuis tot ontvangst van het jonge paar op zijn mooist versierd en de vreugde over het zien van de twee gelukkige menschen straalde helder uit haar goede oogen en ver- mooide het leelijke gelaat. Dikwijls liepen Rudolf en Winni samen omhoog naar Winni's lieve lingsplekje. Met de armen vast om elkaar geslagen keken zij dan over het besneeuwde woud naar de baai. „Hier vond ik mijn geluk, Winni!" „En ik het mijne, Rudolf". Zij kusten elkaar innig en keken elkaar met stralende oogen aan. EINDE

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1