BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERsKLOQSTERBALSEM Vaststelling Maximumprijzen. De van ouds beroemde en beproefde AkkersKhosterbalsem Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3emeexi\e ^vesVet^ als wond-middel. als wrijfmiddel, als huid -middel. Burgerlijke Stand. 46ste Jaargang Vrydag 9 October 1936 Nummer 417T ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. 0 Uitvoering: der wet betreffende prijsopdrijving. DE BURGEMEESTER DER GE MEENTE BRESKENS brengt ter openbare kennis, dat de minister van Binnenlandsche Zaken bij circulaire van 2 October j.l., No. 24568i, afd. B. B„ o.m. heeft bepaald hetgeen hier onder volgt; In het algemeen mogen de hierna te noemen artikelen, welke behooren tot de eerste levensbehoeften, in ver band met de getroffen maatregelen ter uitvoering van de wet betreffende prijsopdrijving, behoudens geringe bi) deze artikelen steeds optredende markt- schommelingen, niet in prijs verhoogd worden. Elke prijsverhooging van deze artikelen is derhalve als prijs opdrijving te beschouwen. aardappelen, zoomede aardappelmeel, stijfsel en puddingpoeder, boter, brood, consumptievetten, eieren, groenten, kaas, margarine, melk, roggebloem, slaolie, spek. suiker, tarwebloem, vleesch. Verder huisbrand: hiervoor geldt de nor male winterprijs. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zij te zijner tijd nog uitgebreid worden. Zij bedoelt enkel een richtsnoer te geven voorde prijzen der voornaamste levensbehoef ten en geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig mo gen worden verhoogd De loopende contracten (afge sloten vóór 27 September) moe ten volledig gehandhaafd worden De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hunne leveranciers ont vangen, Indien onvermijdelijk, zal in dit geval een geleidelijke geringe prijs verhooging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het be drag, waarmede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hij zelf meer aan den leverancier moet betalen. Breskens, 6 October 1936. De Burgemeester voornoemd: D. H. VAN ZUIJEN. De moord op den Koeriea naar Lyon [1796]. 0 De vogel stijgt omhoog met luch tige vrijheid het schot des jagers treft hem, en met gebroken vleugel ligt hij ter aarde. Het schip stuift in het gezicht der veilige haven, trotsch over de'golven de storm verheft zich en het zinkt neer in de diepte. De mensch bewandelt zijn weg in blijde verwachting en met stoute plannen voor de toekomst een hoogere macht raakt hem aan en zijn leven is vernietigd. Aldus een bekend (Jollandsch literator in den aanvang van een romantische ontwikkeling, waarin hij ons doet gevoelen hoezeer ons leven, het mo ge zelfs een leven van plicht en in spanning zijn, dikwerf afhankelijk is van kleine spelingen van het noodlot. Joseph Lesurques, omstreeks 1760 te Doornik geboren uit een eerzame familie, was op nog jeugdigen leef tijd in dienst getreden van het regi ment van Auvergne. Hij had het met eere gediend, den rang van ser geant bereikt, en den dienst verlaten in 1789. korten tijd voor het uit breken der Revolutie. Werkzaam, intilligent, eerzuchtig, slaagde hij in de groote omverwerping van ge heel den Staat er gemakkelijk in om onverwacht fortuin te maken Werkzaam gesteld bij het districts bureau van zijn geboortestad, wist hij zich weldra tot chef ervan op te werken. Hij was inmiddels ge trouwd, had snel winsten gemaakt door speculaties van aankoop en ver koop van goederen, die aan de emi granten toebehoorden, en bezat, in den aanvang van het jaar 1796 te Parijs gevestigd, een inkomen, dat op een 10.000 livres per jaar werd geschat voor dien tijd een zeer behorlijk fortuin. Hij was vader van drie kinderen, hield van letteren en kunst, en had daarom het voornemen ten uitvoer gelegd om zich te Parijs te vestigen. In afwachting, dat de appartementen, die hij in de Rue Montmartre had gehuurd, gereed zouden zijn om hem en de zijnen te ontvangen, woonde hij bij zijn neef, eveneens zijn naam dragend. Ge- gedeeltelijk door diens bemiddeling, gedeeltelijk door eigen verschijning, had hij zich talrijke relaties verschaft in verschillende kringen der hoofd stad. Hij ontving artisten; hij was 'n huisvriend van den juwelier Legrand van het paleis Royal, en gelijk de lieden uit Noord-Frankrijk vooral in die dagen eigen was, hij hield ervan zijn landgenooten te zien. Zoo ook een zekeren Guesno, die in dienst van den Staat werkzaam was, maar overigens in meer bescheiden om standigheden leefde. Deze vriendschap met Guesno zou plotseling, onverwacht bijna gelijk de bliksem zich vertoonen kan, nood lottig worden aan Lesurques. Guesno woonde tijdelijk bij een zekeren Ri chard, die geen hotel of pension hield, maar enkele personen te zij nent ontving. Daar was Lesurques ook ..een enkelen keer geweest, en eens, in den aanvang van April 1796, had hij er een zekeren Etienne ont moet, vergezeld van een vrouw, die voor de zijne doorging, doch die in waarheid slechts een vriendin van hem was. Deze Etienne heette ech ter Courriol. Hij stond met Richard reeds langen tijd in verbinding, en beiden behoorden tot die eigenaardi ge typen van de misdadigerswereld, die tijden achtereen bijna ongemerkt ook in fatsoenlijke kringen rondslui pen. Courriol nu bleek betrokken bij een even misdadigen als stout- moedigen moord, begaan op den koerier van Lyon nnaar Parijs, een zuivere roofmoord, blijkbaar ge pleegd met geen ander doel dan om den koerier te ontlasten van de niet geringe geldsommen, die hij met zich voerde. In den ochtend van 28 April 1796, toen enkele boeren uit de gemeente Vert, in het arron dissement van Mélun, zich naar hun werk .begaven, vond men het koe riersrijtuig, een soort cabriolet, bijna verlaten op den weg staan. Slechts één der twee paarden, die het ge- tipkken hadden was nog aanwezig, het andere was blijkbaar uitge spannen. Dicht bij het voertuig lag het lijk van den postillon; op de na bijgelegen brug van Pouilly, dat van den koerier, beiden op laaghartige wijze verwond en toegetakeld. Het bleek dat de geldswaarden, door den koerier ditmaal overgebracht, van grooter omvang waren dan sedert maanden aan zijn zorgen waren toe vertrouwd; de schade, door den Staat, die den koeriersdienst onderhield, geleden, was dan ook niet gering. De nasporingen werden met .kracht ter hand genomen en vooral aan den ijver der plaatselijke gendarmerie gelukte het vast te stellen, dat in den namiddag, dus vóór den moord, een viertal mannen te paard waren opgemerkt, zich van Parijs uit in deze richting begevend, terwijl in den laten avond vijf man, eveneens te paard gezeten, waren terugge keerd. Waar nu in de cabriolet één passagier had plaats genomen, wiens lijk men nergens vond, en een der paarden was verdwenen, was het waarschijnlijk, dat de bedoelde pas sagier bij den moord betrokken was. Tengevolge van verschillende aan wijzingen, waarover de politie be schikte, werd de hand gelegd op Courriol, denzelfden dus, die onder den naam van Etienne met Richard en met Guesno verkeerde. Tenge volge van zijn relaties met Courriol werd Guesno, evenals een ander, wiens persoonlijkheid hier minder ter zake doet, aangezegd om zich van Chateau Thierry, waar hij des tijds vertoefde evenals Courriol. naar Parijs te begeven. Hij maakte de reis zelfs gelijk met dezen, steeds in het gezelschap van diens vriendin, een zekere Marie Bréban, doch thans voor het eerst wetend, dat hij met een misdadiger te doen had. Te Parijs was de moordzaak, die allerwegen groot opzien had gewekt omdat totnutoe de roovers van de groote y/egen van het destijds onveilige Frankrijk zich niet tot on der de muren van Parijs hadden dur ven wagen geïnstrueerd door den rechter Daubanton, een ervaren en kundig magistraat, die zich door de schijnbaar ongunstige omstandighe den van Guesno niet liet verblinden. Deze slaagde er dan ook betrekke lijk gemakkelijk in om zijn onschuld te bewijzen; geroepen om een laatst, formeel verhoor te ondergaan, ont moette hij op zijn weg naar het po litiebureau Lesurques en vertelde de zen van zijn, in die dagen niet ge heel ongevaarlijk, wedervaren. Het verhaal was nog niet geëindigd, toen zij het politiebureau bereikt hadden; Guesno vroeg Lesurques om even mede naar binnen te gaan, hij zou spoedig gereed zijn, en dan zou hij hem het verhaal verder vertellen. Lesurques stemde daarin toe; beiden begaven zich naar binnen en wacht ten er in het voorvertrek, tegelijk met enkele boeren en boerinnen uit de omgeving van Vert, door den rechter opgeroepen om mededeelin- gen te doen betreffende de vier, subsidiair vijf mannen, die van den moord werden verdacht. Het ge sprek voortzettend, bemerkten noch Lesurques noch Guesno. dat twee der aanwezige boerinnen hen met belangstelling opnamenbemerkten zij niet de blikken van herkenning, die dezen elkander toewierpen. Een oogenblik daarna werden deze getui gen bij den rechter Daubanton toe gelaten; nog een oogenblik later werd Guesno bij den rechter opge roepen en Lesurques verzocht om mede naar binnen te gaan; hoewel verwonderd over die vraag, voldeed hij daaraan. Zij werden op twee stoelen naast elkander geplaatst in de onmiddellijke nabijheid van het BrandwoncUn blijft ongeëvenaard: wan! dit is het bijzondere voordeel van Akkers Kloosterbalsem: een verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won dere uitwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaarDoosje van 10 Gram 35 cent, Potten van: 25 Gram 62'/2 cent, 50 Gram i. 1.04 en 100 Gram f 1.82. Da groote potten zijn voordeeliger het beproefde huismiddel Spit in dan rug Spierpijn Wintervoeten venster, zoodat het licht hen goed bescheen, en zagen in een anderen hoek de beide boerinnen. De rechter vroeg aan deze boerinnen, of zij hen herkenden, wat beiden herhaal de malen bevestigend beantwoord den. Waarop de rechter aan Guesno en Lesurques mededeelde, dat zij door deze boerinnen waren herkend als te behooren tot de vier, subsi diair vijf mannen, die van den moord op den koerier werden verdacht I (Wordt vervolgd). Boekbespreking. Verkeersconflicten" practische rechts kundig adviseur inzake de Motor- en Rijwielwet en de nieuwe Wegenver keerswet door Rudolf Bossinade Hzn. Dit boek zal aan de hand van een groot aantal voorbeelden op practische wijze de nieuwe wettelijke bepalingen illustreren Doordat niet alleen deze bepalingen zelf, duidelijk toegelicht, zijn opgeno men, maar ook bij ieder voorbeeld de jurisprudentie staat vermeld, zal dit boek voor practisch gebruik bij politie, juristen en automobilisten van groot nut kunnen zijn. Het wordt binnenkort tegen de prijs van f 1,25 in de boekhandel ver krijgbaar gesteld. 0 „Voor Indie's Weermacht is hoofd zaak Luchtmacht"Ondet bovenstaan de titel verscheen bij de Hollandia Drukkerij te Baarn een brochure, ge schreven door Mr J. C. jager. Bedoeling van den schrijver is geweest geen uitgebreide militaire technische studie te publiceeren doch voor den leek op militair gebied duidelijk uiteen te zetten, waar het bij de verdediging van onze Oost bovenal op aan komt. Aangezien dit onderwerp binnenkort In de Tweede Kamer zal behandeld worden, is het voor velen van belang, van deze brochure kennis te nemen. 0 In de geïllustreerde Meisjesbibliotheek van Boekdrukkerij Helmond ls ver schenen nr 14 „De Vaskop" door Anny Hulsmans. Prijs slechts 25 cent. Evenals de voorgaande een mooi meisjesverhaal. IJZENDIJKE. Over de maand September. HUWELIJKEN: 8, Ch. P. van Tlggelen, 32 Jaar, jm. en I. M. van Landschoot. 10. J. J. Dieleman, 31 jaar, jm. en Tannetje W. Bruijnzeel, 24 jaar, jd. 15, A. M. van Damme, 23 jaar, jm. en P. M. Clarijs, 19 jaar, jd. 24, Omer Fr. Wijffels. 27 jaar, jm. en E. M. Goole, 23 jaar, jd. GEBOORTEN: 1, Francina Suz., d. van M. Luteijn en M. Koster. 2, Allna M., d. van M. de Wispelaere en A. M. Verheije. OVERLIJDEN: 3e. Willem Allewijnse, 12 jaar. 18, Prosper Wijffels, 47 jaar. INGEKOMEN: Th. Scherbeijn van Hoofdplaat, Will Brouwer van Philippine, P. Ros en P. Landschoot en gezin van Waterland- kerkje, Th. Penders van Nijmegen, Louisa V. de Boever van Haarlem, M. A. Baas van Oostburg, J. A. Cornells en gezin van Hoofdplaat, Leendert Dieleman en gezin van Groede. VERTROKKEN: A. M. L. Wijffels naar Delft, E. Ghuijs, E. Impens, A. M. en A. C. P. S. de Dobbelaere naar Dongen, M. Versprille naar Axel, J. J. Corijn naar Waterlandkerkje, Pieter Quaak naar Amsterdam, T. W. Bruijnzeel, O. F. Wijffels en E. Goole, allen naar Wa- terlandkerkfe.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1