Buitenland Binnenland. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Burgerlijke Stand. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 11 Oct. 2,30 en 7,45 RÊVE DE VALSE, Operette in 3 bedrijven, Muziek van Oscar Strauss. Maandag 12 Oct. 7,30 HEROD1ADE, Groote opera in 4 bedrijven. Muziek van Massenet. Vrijdag 16 Oct. 7.30 PAGANINI. KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 11 Oct in dag- en avond- vertooning en volgende dagen WEENERWALSEN. Muziek van Johan Strauss. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 October 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds Casteleln 1.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds Snijdelaar. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat Geen opgave ontvangen. Nleuwvllet 2,— uur Ds Derksen, Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. uit Marokko zijn gistermiddag' over de Straat van Gibraltar gebracht. Eerst begaven zich tien moderne vliegtuigen van Ceuta naar Algeci- ras, waarna vier stoomschepen met troepen en materiaal te Algeciras binnenliepen. Terzelfder tijd brach ten twee andere schepen 4000 man uit Meliila. Tenslotte kwam gisteravond laat nog uit Burgos het bericht, dat de rechtsche troepen Sigüenza hebben ingenomen. Sigüenza is een gewich tig punt ten Noord-Oosten van Ma drid; het is langen tijd door de re- geeringstroepen hardnekkig verde digd. Een toekomstige oorlog. In het te Parijs gehouden congres van chirurgie heeft de voorzitter, generaal Rouvillois, inspecteur van den geneeskundigen dienst bij het leger, een schets ontworpen van een toekomstigen oorlog, zooals hij dien ziet. Het voornaamste kenmerk zal het ontzettende aantal gewonden zijn. Pirogof heeft gezegd: de oor log is een epidemie van traumatis- men. Het is onmogelijk den omvang te overzien. Een nieuwe oorlog, aldus generaal Rouvillois, zal zeker beginnen met een onverhoedschen aanval met be hulp van krachtige vliegtuigen en gemotoriseerde formaties over groo- ten afstand. Achter deze elementen zullen belangrijke eenheden de uit werking van de overrompeling ge bruiken om de vitale centra van het aangevallen land te vernietigen en het moreel der bevolking te ver zwakken. De mobilisatie zal dus on der het geraas van de bommen en het geronk der motoren haar be slag krijgen. Dit programma ver- eischt snelheid en bewegelijkheid ten einde de automatische wapenen ten volle aan hun doel te laten beant woorden. Rouvillois verwacht het verschijnen van nieuwe in het ge heim gemaakte wapenen en zelfs vreest hij de aanwendinng van de nieuwste wetenschappelijke ontdek kingen op chemisch en bacteriolo gisch gebied. Het moet een oorlog worden waarin de noncombattant niet ge- sptaard wordt en als eenig redmiddel ziet hij de stichting van geneutrali seerde sanitaire steden. Zelfs de bloedtransfusie is een minder ge makkelijk vraagstuk dan op het eer ste gezicht lijkt. Hij beveelt het vor men van bloed-voorraden aan, waar toe de diensten een beroejt op de invaliden kunnen doen of liever op een categorie van hulpkrachten, die door bepaalde lichaamsgebreken achter het front gehouden worden. In den laatsten oorlog was de ver gaste" gewonde nog een uitzonde ring wegens de manier, waarop het gas uitgezonden werd en de samen stelling van de gebruikte bommen. De chef van den geneeskundigen dienst gelooft niet, dat in den be wegingsoorlog, dien men verwacht, de tegenpartij toestellen kan bezigen tot het verwekken van gasgolven, vermoedelijk zal ze zich van vergif tige granaten met sterke ontplofbare lading bedienen. En daar heelkundig ingrijpen den dood van den „ver gaste" tengevolge kan hebben zul len alleen die gewonden van deze categorie geopereerd worden, welke er slechts door een onmiddellijk in grijpen het leven kunnen afbrengen. Minister Slingenberg in Zeeland. De minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, is Woensdagavond te Middelburg aangekomen, verge zeld van den heer Meyer de Vries, rijksinspecteur in ajgemeenen dienst voor de werkverschaffing. Beiden hebben ten huize van den commis saris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, overnacht. Gistermorgen half negen heeft de minister zich met den heer de Vries en den rijksinspecteur voor de werk- verschafing in Zeeland, ir. A. J. Markvoort, naar VLissingen begeven waar onderscheiden werken in oogenschouw werden genomen, o.a. de verbetering van een voetbalveld, de demping van den Spuiboezem en de inrichting van het Nolien- bosch. Naar Middelburg teruggekeerd, werden de minister en de andere heeren op het stadhuis ontvangen door den burgemeester en den wet houder van sociale zaken, den heer J. Onderdijk. Met deze heeren wer den ook hier verscheidene werken bezocht, o.a. de verbetering van het Molenwater en de nieuwe duiker bij de Veersche brug, alsmede de in uitvoering zijnde wegrioleering en het bouwen van een nieuw pompge- bouw alsmede de plannen die be staan voor de egaliseering van wei landen en verbetering van de Dok haven. Na afloop van dit bezoek begaf de minister zich naar het provinciaal gebouw, waar eenigen tijd te voren de commissaris der Koningin de rijkscommissie voor werkverschaf fing in Zeeland had geïnstalleerd. De minister onderhield zich eenigen tijd met deze commissie. Vervolgens is hij, na ten huize van den commis saris der Koningin de lunch te heb ben gebruikt, naar Den Haag terug gekeerd. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. In verband met het treinongeluk te Woerden zal de Koninklijke fa milie vandaag langs een anderen dan den eerst vastgestelden weg de reis naar Rotterdam maken. Hare Majesteit, de Prinses en prins Ber nard zullen thans per extra-treinrei zen over Amsterdam. Deze extra- trein komt ten 12 u. 29 aan het Maasstation en vertrekt om 16 u. 35 m. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. de R., Vergun mij s. v. p. een plaatsje in Uw blad, waarvoor ik bij voorbaat dank zeg. Naar aanleiding van de opmerking door dhr. Arie Visser op de verga dering van het muziekkorps in de o. 1. School alhier op 7 Oct. j.l., betreffende niet? muzikale bestuurs leden, wil ik dhr. Visser er op wij zen, dat hij niet moet denken dat alle liefhebbers en kenners van mu ziek van Breskens werkend lid van het muziekkorps zijn, er loopen wel licht nog wel betere buiten het korps, als er in zijn. Toch wil ik dhr. Visser in over weging geven, om, bij een volgende bestuursvacature, een voorstel in te dienen om eerst de persoon, die als bestuurslid wordt voorgedragen, een examen af te nemen, en dan dhr. Visser zitting in de examencommis sie. Maar dan moet hij niet met een afwezigheid schitteren, zooals altijd, en dan nadien critiek uitoefenen. Hoogachtend, EEN BESTUURSLID. Breskens, 9 October 1936. SLUIS. Autobotsing. Op den hoek van de Vrijstraat Markt had Dinsdagavond een aan rijding plaats tusschen de trambus, welke uit de richting Kaai kwam en de vrachtauto van de Gebrs. de Smit welke met aanhangwagen ge laden met briketten van de Groote Markt kwam aanrijden om de Vrij straat in te slaan. De botsing was zoo hevig, dat het tusschenstel, dat zich tusschen de auto en den aan hangwagen bevindt, geheel ontred derd werd. Bij de autobus was de materieele schade niet zoo groot. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats, hoewel dit geen verwondering zou gewekt hebben, omdat volgens ooggetuigen de tram bus met tamelijke snelheid aan kwam. Proces-verbaal werd opge maakt en een politieonderzoek zal tenslotte uitwijzen, wie aan de aan rijding debet was. Diefstal. De laatste dagen worden in onze gemeente herhaaldelijk diefstallen van vruchten gepleegd, zonder dat het de politie is mogen gelukken den dader(s) te pakken. Ten nadcele van den rijwielhandelaar B. werden aardappelen ontvreemd, terwijl de gemeentebode de K. tot de minder aangename ontdekking kwam, dat dieven een bezoek hadden gebracht aan zijn tuin, waar de beste appels en peren werden geplukt, terwijl het kleingoed met rust was gelaten. Brand. Woensdag omstreeks half zes werden de Sluissche bewoners uit den slaap gewekt door het luiden van de brand klok. Er was n.l. brand uitgebroken in de landbouwschuur van den heer de Br., tengevolge van het feit, dat een kalf de stallantaarn had omverge worpen, terwijl de vrouw even uit de schuur was gegaan. In een minimum stond de steenen schuur, welke dateer de van 1920 in lichterlaaie. Gelukkig waren de beesten in de weide, terwijl het kalf, dat den brand veroorzaakt had, naar buiten geloopen was. Spoedig was de brandspuit uit de ge meente aanwezig, doch deze hoefde geen hulp meer te verleenen. Het aangrenzende kippenhok was in middels met emmers water nat gehou den, zoodat dit behouden kon blijven. De schuur, welke geheel opgevuld was met graan, brandde tot den grond toe af. Een schroomolen werd een prooi der vlammen. Verder was het een geluk, dat er dien morgen bijna geen wind stond, want de wind diende en had een gevaar kunnen opleveren voor het woonhuis. De burgemeester deed van zijn be langstelling getuigen, door een heelen tijd op het terrein van den brand te vertoeven. Een woord van hulde mag op deze plaats niet onthouden worden aan den opperbrandmeester J. Wage, die met zijn manschappen onvermmoeid heeft gewerkt, om het vuur meester te worden. Bij het omvertrekken van een muur werd een brandweerman door vallende steenen op niet ernstige wijze aan het been getroffen. Collecte. De collecte voor het Dorus-Rijkers- fonds bracht alhier op de som van f 64. Weg Sluis-Zuidzande. De werkzaamheden aan den weg Sluis-Zuidzande beginnen goed te vor deren, zoodat bij gunstig weer de weg over twee a drie weken voor het ver keer zal worden opengesteld. De weg. welke het werk is van de aannemers M. Wandel te Schoondijke en L. van de Veu te Koudekerke zal 5.50 meter breed en 550 m. lang worden. De on dergrond bestaat uit steenslag en werd verbreed met z.g. paklaagmateriaal, terwijl over de geheele breedte een stortlaag van steenslag is gewalst. Over de aldus voltooide fundeering wordt een deklaag van ceerslakken aan gebracht, waaoverheen een slijtlaag van Gondalice - basaltsheet. Het geheel wordt uitgevoerd onder toezicht van den Provincialen Waterstaat. BIERVLIET. Aan den grond geloopen. Nadat het motorschip „Louise", af komstig uit Hontenisse, in de Paulina- haven alhier een lading suikerbieten had ingenomen, Is het op de Schelde ter hoogte van den Braakman aan den grond geloopen. Spoedig was een sleepboot aanwezig, die het schip na eenige moeite vlot kreeg. Hierna werd het naar Terneuzen gesleept, waar de bekomen averij werd hersteld. Bazaar. Door het aanleggen van een nieuw sportterrein was de voetbalvereeniglng H.K 259. Maar Klaas wilde niet. Koppig hield hij stand. Ook de Engelsch man wou mee tot hel einde. De Engelschman, Oom Rink en Klaas voelden zich echte vrienden worden. De vreemdeling gedroeg zich har telijk en sportief. Hij deelde in vreugde en verdriet van de rijders. Want er vielen wel eens rijders uil omdat hun schaats kapot ging of hun riemen braken. Dat was een groote teleurstelling voor zoo'n rijder. „Biervliet" de laatste tijd danig in de schulden geraakt. Het houden van een bazaar is in dergelijke gevallen steeds een uitkomst. Tot dit middel werd dan ook besloten, om de kas weer eenigs- zins aan te vullen. Van verschillende zijden werd hierbij medewerking ver leend. B. en W. stelden het gymnas tieklokaal der lagere school voor dit doel gratis ter beschikking. Zaterdagmiddag werd de bazaar ge opend door den voorzitter der vereeni- ging, den heer J. Anthonisse Sr. Spr. heette allen welkom, in het bijzonder burgemeester Kostense en wethouder De Dobbelaere. Hij dankte B. en W. voor hun bereidwilligheid en verder ieder, die aan de voorbereidingen be hulpzaam was geweest. Hierna gaf de Concordia-Band onder leiding van J. Anthonisse Jr., enkele nummers ten beste, zoodat de stemming er al direct in zat. De diverse attrac- tie's mochten zich in de loop van den avond in een groote belangstelling verheugen. Zondag was het nog belangrijk drukker. Er werden goede zaken gedaan zoodat reeds nu een flink batig saldo voorzien kon worden. Maandag werden de restanten met het rad van avontuur verdraaid. Daar het inmiddels te laat geworden was voor de diverse verlotingen, werden deze uitgesteld tot Dinsdagavond. De bazaar mag uitstekend geslaagd heeten, zoodat de voetbalvereeniging met voldoening op haar werk kan terugzien. OOSTBURG. Raadsvergadering. In de Dinsdag alhier gehouden Raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Deze vergadering kenmerkte zich in getallen. Na een paar Ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aan genomen, komt ter tafelVoorlooplge vaststelling van a rekening electriclteitsbediijf 1935. Hieruit blijkt dat de lasten zijn f 24293.38, baten f 24790.84. goed slot f 497,46 Door dhr. v.d. Water wordt aanmerking gemaakt omtrent een ver schil. De voorzitter geeft te kennen, dat dit inmiddels is opgelost. b Gasrekening 1935. Hieruit blijkt dat de lasten bedragen f 31334.65, baten f 31335,04, batig slot f 0.39. c Gemeenterekening 1935. Gewone dienst ontvangsten f 147120,26 Uitga ven f 139801,19 batig slot f 7319,07. Kapitaaldienst ontvangsten 32139,61. uitgaven f 320604,02, goed slot f 787,59 Punt 3: a Begrooting gasbedrijf 1937 in ontvangsten en uitgaven f 29584 onvoorzien f 61 b Gemeentebegrooting 1937 in ont vangsten en uitgaven 116063,07 on voorzien f 1618. De voorzitter deelt mede dat de opcenten op het perso neel met 10 opcenten verldagd zijn, aldus op 170 gekomen. De Gemeente gaat van 9e naar 8e klasse over. Niets meer aan de orde, sluit de voorzitter de vergadering. Prijsopdrijving. Alhier is tegen een winkelier, wel ke zijn artikelen hooger verkocht als aangegeven, een klacht bij den Bur gemeester ingediend. Deze heeft ter plaatse een onder- 260. Nu, men maakte weer aanstalten tot het vertrekhet ging er weer op los, hoor! Hartelijk klonken de afscheidsgroeten aan deze tent van hen. die terugkeerden naar huis. On derweg werd niet veel meer gespro ken door het drietal. Ze schoten hier en daar een eenzamen rijder voorbij. Dikwijls reden ze met hun driqën alleen op hun weg. Na twee en een half uur rijden zagen ze niemand meer. Alleen streden zij nu nog cjpn strijd met hun drieën. zoek ingesteld, met het gevolg, dat de verhoogde prijs door den winke lier aan de klant moest terugbetaald worden. OOSTBURG. Over September 1936. GEBOORTEN: 1 Anna Cornelia dv W. I. Danielse en H. C. Reijerse. 11 Johanna Maatje dv I. W. van Grol en M. M. Simpelaar. 16 Anthonie Pleter zv A. Leenhouts en J. J. Verplanke; 17 Emma Johanna dv C. Ververs en A. M. J Joosen; 18 Maria Louisa Margaretha dv Th. B. Gijs en L M Coens. HUWELIJKEN: 17 A. B. Hinneman 27 jaar jm en A. Faiet 24 jaar jd. OVERLEDEN: 9 P. P. Willemsen 55 jaar man .van J. E. van Laere. 20 M. Mabesoone 78 jaar man van R. Ph. Lecluijze. INGEKOMEN: Magd. Temmerman uit Eede, C. S. Nortier uit Knocke (B), H. H. de Lo- zanne en echtgen, Cath. M. N. Kievit uit Amsterdam, A. P. Hollestelle uit Bergen op Zoom, K. J. Legrand geb. van Doezelaar uit Terneuzen. Magd. M. E. Ekkebus uit Middelburg, C. J. Udo uit Terneuzen, Petr. M. van Geel uit Heemstede, F. C. Suijkerbuijk uit Zevenbergen, M. Simpelaar uit Schoon dijke. VERTROKKEN: 1. J. Faro naar Aardenburg, H. Van- hu'Ie naar Eede, Dor. Prins naar Ben- nebroek, J. R. Rijpma naar Nijmegen, H. Gijsel naar Vlissingen, O C. M. Dierickx naar Huybergen, T. Faber nr Amsterdam, W. I. Gatsman nr Cadzand Anna M. van Zitteren naar Venray, J. J. Boldin naar Vlissingen, M. A. Baas naar IJzendiike. J. P. Risseeuw naar ,s-Cravenhage, P. J. van de Velde naar Vogelwaarde, Irma M. van de Velde naar Groede, Suz. C. Boidln nagr Vlissingen, R. A. van Hoocegem met gezin naar Sas van Gent. (A./^.J GROEDE. s Maand September 1936. GEBOORTEN 4. Johannes Eduardus, zn. van E. L. Buijsse en E. M. Buijk; 9, Pieter- nella, dr. van Abr. Leenhouts en Cl. Meeusen; 12, Pieter Abraham, zn. van Adr. Manhave en van A. E. Marsille; 14, Jacob, zn. van Joh. J. van de Velde en van W. de Feij- ter; 14, Izaak, zn. van J. Quaars en van M. de Dekker; 21, Jozina Jacoba. dr. van H. A. Cijsouw en van J. S. Cornells; 29, Isaac Johan nes, zn. van Joz. van Belois en van C. P. M. Temmerman, beiden wo nende te Breskens. OVERLIJDEN: 2, Jan Ph. Salomé, oud 79 j., wedn. van J. M. Risseeuw. HUWELIJKEN: 3, Adr. A. J. Verhagen, oud 26 j. j.m. met M. C. de Hondt, oud 28 j. j.d.; 3, C. D. de Feijter, oud 25 j. j.m. met Joh. C. Michielsen, oud 30 j. j.d.: 15, P. C. J. de Koster, oud 25 j. j.m. met S. J. Buize, oud 24 j. j.d.; 24, J. Casteleijn, oud 24 j. jan, met J. M. Faas, oud 24 j. j.d.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2