GÜAY1S Binnenland. Buitenland Sport. Hoogwatergetij Breskens. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar VQQRPËEUGl AANBIEDiMÜ Van onze adverteerders. Dank van de Koningin. Hare Majesteit de Koningin, zeer ge troffen door de buitengewoon groote belangstelling en het medeleven ter ge legenheid van de verloving van H.K.H Prinses Juliana der Nedeilanden met Prins Bernhard vanLippeBlesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle col leges, corporaties, Instellingen, vereenl- gingen en particuliere personen, hoogst- derzelver oprechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal gelukwenschen het Hare Majesteit niet mogelijk maakt om een leder afzonderlijk te bedanken. De particulier secretaris van H.M. Van Heemstra. Waar men in België van Nederlandsche guldens leefde. Zeer merkwaardig en toch ook te begrijpen is het, dat de gevolgen van de gewijzigde Nederlandsche monetaire politiek, zich aanstonds in het grens gebied veel sterker hebben doen ge voelen, dan zulks in Nederland het geval is. In verschillende grensdorpen heeft het loslaten van den gouden standaard schrik en ontsteltenis gebracht en wel voornamelijk in die dorpen, waarvan een groot deel der bevolking in Ne derland werkzaam is. Een typisch voorbeeld daarvan levert het Kempische dorpje Arendonk, waar van eenlge honderden Inwoners werk vinden in de Nederlandsche sigarenfa brieken in de Acht Zaligheden, rond Eindhoven. Deze sigarenmakers brach ten meermalen een loon thuis van 12, 14 tot 16 guldens toe, hetgeen hen, herleid in Belgische francs, de rlchards onder hun medeburgers deed zijn. Velen bouwden dan ook eigen huizen waardoor vrijwel in geen enkel grens dorp zooveel gebouwd werd, als de laatste jaren te Arendonk het geval was Rond het oude dorp is vrijwel een geheel nieuw gebouwd, terwijl de meeste nieuwe hulzen royaal zijn op gezet, zoodat het dorp een uiterst welvarenden indruk maakt. Daarentegen is de geest onder de bevolking er al lerellendigst, omdat zij, wien het geluk niet te beurt is gevallen van „te wer ken in Holland", met afgunst zien naar hun dorpsgenooten, die hun weekloon in guldens thuisbrachten. Thans echter zijn de rollen omge keerd 1 Want toen Zaterdag j.l. weer eeni- ge honderden Arendonkers met hun weekloon in guldens in hun Belgische woonplaats kwamen, moesten zij tot hun schrik ervaren, dat omwisseling in francs niet mogelijk was, terwijl ook de winkels geen guldens in betaling wilden aannemen. En dat terwijl des Zondags de kermis begon 1 Géén geld en bovendien nog bespot door tal van dorpsgenooten, die hun leedvermaak niet onder stoelen of banken staken. Het kon dan ook vrijwel niet anders of bij het opgewonden Vlaamsche volkje kwam het van woorden tot daden, zoodat spoedig rake klappen vielen. Door een en ander werd echter de kermis een mislukking: de „rijkste" dor pelingen immers hadden geen geld, terwijl ook de rechte kermlsstemming ontbrak. Ook de neringdoenden voelden reeds dadelijk den terugslag, aangezien zij door het feit, dat een groot deel der bevolking het weekloon in Nederland sche guldens thuisbracht, vele artikelen voor meer koopkrachtigen in voorraad hebben, welke artikelen men in verder van de grens gelegen dorpen niet aan treft. Het spreekt vanzelf dat een en ander niet alleen voor Arendonk geldt, doch in meerdere of mindere mate voor vrijwel alle vlak aan de Nederlandsche grens gelegen Belgische dorpen. Duivensport DRAAIBRUG. Algemeene vlucht Arras 27 Sept. 1936, uitgeschreven door den heer A. Aalbregtse te Oostburg. Prijswinnaars zijn W. Klaaijsen le, J. de Geeter 2e, J. Aerts 3e, W. Kie vit 4e, 11e, j. Pijcke 5e, J. Evers 6e 13e, J. Garels 7e, W. Fossé 8e, 26e, C. de Baets 9e, 10e, R. de Wispe 12e, O. de Meijer 14e, Aalbregtse 15e, 16e, B. Pijcke 17e, G. Cauwels 18e, 19e, P. van Hee 20e, Maanhout 21e. A. Klaaijsen 22e, 24e, Jn v. Gijs 23e, 30e, Iz. Klaaijsen 25e, A. Vas- DAGEN vm nam seur 27e, R. Lampo 28e, Jn van den Broecke 29e. le overduif Rijkborst, 2e Kievit, 3e J, de Geeter. BRESKENS. Dienstregeling. Onze lezers worden verwezen naar de gewijzigde dienstregeling der N. V. Stoomtram Mij. Breskens-Maldeghem en die der Prov boot, welke op 4 October a.s. een aanvang nemen. IJZENDIJKE. 70ste verjaardag. Woensdag j.l. herdacht de Edelachtb. Heer A. Hendrikse, burgemeester alhier, zijn 70ste verjaardag. Marktberichten HAAGSGHE EIERVEILING. Woensdag 30 Sept. De prijzen liepen op heden gehou den veiling weer iets op. De aanvoeren gaan nog steeds terug, zoodoende zul len de prijzen nog wel iets stijgen. Men besteedde heden in Den Haag. 52/54 57/58 58/60 60/62 3,65 4,05 4,10 3,95 3,75 4,10 4,30 4,35 bruin 4,25 4,40 4,25 4,40 bruin, Zaterdag 3 Oct. 3,12 3,36 Zondag 4 2.57 3,21 Maandag 5 3,47 4,11 Dinsdag 6 4,42 5,06 Laatste Kwartier Woensdag 7 Oct om 12,48 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 3 Oct. nam. 7,05 Zondag 4 6,03 Maandag 5 6,02 Dinsdag 6 6,01 Een bom als stuk van over tuiging. De News Chronicle meldt dat op een der jongste bijeenkomsten van de te Londen vergaderde commis sie van onderzoek naar eventueele in breuken op het besluit van nietinmenging in den Spaanschan burgeroorlog. Al, derman W. Dobbie een der leden, een bom toonde, die hij als stuk van over tuiging op een reis van de Spaansche slagvelden had meegebracht. De com missie vergaderde onder voorzitterschap van het Lagerhuislid mej. Rathbone en de bom van den heer Dobbie ging van hand tot hand, daar iedereen, evenals Dobbie in de eerste plaats, overtuigd was dat zij niet geladen was natuurlijk. Maar eerst later is gebleken dat de leden vandecommissie aan groot levensgevaar ontsnapt zijn, onwillekeurig de bom toch met eenig respect hadden aange pakt en verder gegeven. Als iemand haar „voor de aardigheid" even zou hebben laien vallen, zou een verschik- kelijke ontploffing gevolgd zijn, want zij was wél geladen. Ongeluk op den afsluitdijk, Woensdagmiddag is op 't eind van den afsluitdijk bij de Friesche kust een on geluk gebeurd, doordat de chauffeur van den Hollandschen A. T. O.- autobus, woonachtig te Alkmaar, onder den Frleschen bus geraakte. Hij moest van den eenen in den anderen bus overstap pen en liep daartoe om den wagen heen, dien hij juist had bestuurd. Daardoor zag hij den Frieschen A. T. O. -bus niet. Onmiddellijk werd dr. Bogstra uit Makkum gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse was en verschillende verwondingen benevens een ernstige beenbreuk constateerde. Na door dr. B. verbonden te zijn, is hei slachtoffer per auto naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd, Nederlander tot de doodstraf veroordeeld. Het Hof van gezwo renen te Luik heeft Woensdag vonnis geveld in de zaak van den Nederlander K. uit Volder bij Maastricht, die te Haccourt in de omstreken van Luik een oude vrouw had vermoord, om haar te kunnen bestelei. De gezworenen antwoordden beves tigend op de verschillende vragen door het Hof gesteld, waarna K. tot de dood straf werd veroordeeld. Ongeluk met een revolver. In het grensplaatsje Breyd, bij Venlo heeft de 13-jarige zoon van de familie R die met een revolver speelde, het wapen tegen zijn hoofd gezet. Het wapen was geladen, zoodat het schot afging. In zorgwekkenden toestand is de knaap naar het ziekenhuis gebracht waar hij korc na aankomst Is overleden. Oorlog het minste van twee kwaden Dr. Garbet:. de bisschop van Wn chester heeft gisteren op een dioceane conferentie bij het bespreken van den Europeeschen toestand ge waagd van den oorlog als het minste van twee kwaden. Is oorlog erger dan onrechtvaardigheid op groote schaal 7 „Binnenkort kunnen wij te kiezen hebben tusschen oorlog of verlies van vrijheid. Vrijheid kan vaak alleen be waard blijven ten koste van menschenle- ven opofferingen. Ik ben van oordeel, dat een Christen gerechtigd is de politiek van nationale bewapening te steunen". Overreden. In de Sarphatistraat te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto kwam uit de rich ting van de Mulderpoort en wilde de Mauritskade oprijden. Op dat oogen- bhk naderde van de zijde van het Wees- perpleln een motorrijder, die, doordat hij de manoeuvre van den auto niet zag, met den wagen in bocsing kwam. Een 15-jarige jongen, die op de duo zat, werd op den grond geslingerd en door den auto overreden. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Binnengasthuis gebracht. Bij aankomst daar bleek hij reeds te zijn overleden. De verduistering bij den B.V.L. te Vlissingen. Naar men verneemt is de oud-wethouder en loco-burge meester van Vlissingen P. G. L., door den commissaris van politie gearresteerd, verdacht van verduistering van gelden tennadeele van den Bijzonderen Vnjwil- llgen Landstorm, gepleegd in zijn kwali teit van secretaris van het gewest Zee land. Na zijn verhoor is de heer L. naar Middelburg gebracht om ter be schikking van de justitie te worden ge steld. Oplichting. Aangehouden is de 22-jarige reiziger A. B., die verdacht wordt den heer J. A. W., wonende te Rotterdam voor f 40 te hebben opgelicht. Onder valsche voorspiege lingen had B. zich dit geld in han den gespeeld, daarbij voorgevend, dat zijn vader het noodig had. Deze heeft van het gehj evenwel niets gezien, prndat het jongmensch, dat bij de politie niet al te gunstig be kend staat en op een ietwat te groo- ten voet leeft, de veertig gulden ver brast heeft. Twee Fokkers door de K-L.M. teruggekocht- Dezer dagen heeft de K.L.M. twee éénmotonge Fok kervliegtuigen, die een klein jaar ge leden verkocht waren, teruggekocht. De twee vliegtuigen waren verle den jaar gekocht door een Engel- sche dame, een philantrope, die de vliegtuigen van de K.L.M. overnam, om deze naar Abessinië te zenden, teneinde daar dienst te doen als am bulance-vliegtuigen. Een van de twee vliegtuigen is inderdaad naar Oost Afrika geweest en heeft daar eeni- gen tijd dienst gedaan. Veel plezier heeft de Engelsche dame van haar menschlievende po ging niet gehad. Het toestel, dat naar Abessinië was geweest, kwam weer terug en zoo was zij dan be zitster van twee Fokker-toestellen geworden, die zij weer graag van de hand wilde doen. Een aanbod van de bezitster der toestellen om de twee vliegtuigen terug te koopen uiteraard tegen gunstige condities kon door de K.L.M. worden aangenomen, omdat deze onderneming, mede door den onlangs tot stand gekomen verkoop van drie toestellen, wat krap in haar kleine vliegtuigen was komen te zit ten. Zoo zijn de twee éénmotorige Fokkers dan weer naar Nederland teruggekomen, om te worden ge bruikt voor rondvluchten en even tueel voor vluchten over korte tra jecten. De besmettelijke darmziekte. Te Ambt-Hardenberg, in Overijssel is in de eerste dagen van deze week andermaal de gevaarlijke darmziekte geconstateerd, die eenigen tijd gele den reeds slachtoffers maakte en die wordt aangeduid als de Indische ziekte. Ook nu is een doode te be treuren. Bovendien zijn nog eenige patiënten lijdende aan deze ziekte. Van de familie R. is een tienjarig zoontje overleden. Twee andere kin deren uit het gezin zijn naar het zie- 255. Met groote vreugde werden ze daar ingehaald. Vlaggen staken uit de huizen en vroolijke hoera's klon ken hen tegemoet. Hier gebruikten ze allemaal heerlijke koppen heete chocola met koek aan een groote tent, die op het ijs stond. Druk werd er gepraat en gelachen en niet het minst door de vreemdelingen. De lange Engelschman, die midden in de drukte zich heerlijk thuisgevoel- de, stevende op Klaas af en nam hem mee naar de tent met al de jongens van zijn school om hen te tracteeren op fijne reepen chocola. kenhuis te Zwolle gebracht, daar hun .toestand zulks wenschelijk maakte. De vischuitvoer naar Frankrijk stopgezet. Bij den vischhandel te IJmuiden is bericht ontvangen, dat van 1 October af door het con senten-bureau voorloopig geen con senten voor den uitvoer van visch naar Frankrijk zullen worden gege ven, zulks in verband met besluiten voor de lezers van dit blau Wij stellen onze lezers in de gelegenheid zich voor den ge ringen prijs van slechts f 1,30 per half Jaar franco per post f 1,45 te abonneeren op het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, on iraai geïllustreerd weeK- lad, dat U met zijn interessan- o foto's uit binnen- en buiten and, spannende vervolgverha- en en pittige korte vertellingen elke week enkele gezellige uren -al bezorgen. Nieuwe abonné's ontvangen als premie de roman Ben boeiend verhaal van liefde en strijd in het Hooge Noorden. Bovendien ontvangen zij, die zich per 1 October abonneeren, gratis de nummers van 19 en 26 September, waarin is begon nen het nieuwe, groote detec tive-verhaal „De groene drie hoek", door den bekenden Engelschen schrijver Hal Pink. B o N. Naam Adres Plaats geeft zich op als nieuwe week/ kwartaalabonné op het Geillustreerd Zondagsblad en verzoekt gratis toe zendingen van de nummers 38 en 39 en van den roman Stanley Noordwaarts De ingevulde bon meegeven aaa den bezorger of Inzenden aan de administratie van dit blad. 256. Die waren fijn voor onderweg, dacht Klaas. En toen ging het weer voort; de stoet zette zich weer in beweging. De lange Engelschman had zich naast Klaas en oom Rink opgesteld. Ze reden gedrieën voor aan den kop, tot groote trotsch van Klaas. Klaas voelde zich zoo sterk en flink, hij kon ook wel bergen verzetten. Zoo nu en dan vloog er een rijder in vliegende vaart hen voorbij om uit het gezicht te ver dwijnen. van de Fransche regeering om den invoer van alle artikelen en pro ducten waarvoor contingenteering is ingevoerd, stop te zetten. Als gevolg van dezen maatregel is een groote prijsdaling van som mige vischsoorten, vooral van tong, te verwachten. Radion-propagaiida. In het Sumajo-gebouw zullen Woensdag en Donderdag door de Sunlight Zeep Fabrieken de beken de Radion- Propaganda-Voorstellin gen worden gegeven. Omtrent den inhoud van deze voorstellingen wordt ons medegedeeld, dat deze bestaan uit: Als eerste punt de vertooning van een boeiend journaal met de meeste actueele onderwerpen van den laat- sten tijd. Vervolgens de vertooning van een prachtvolle film over het winnen van de grondstoffen door de Sunlight Zeep Fabrieken, gebruikt voor haar beroemde producten. Deze film geeft een schitterend beeld van de zeden en gewoonten van onze Overzeesche Gewesten en is rijk aan schitterende natuuropnamen. Als bij zonderheid kan worden vermeld, dat deze film speciaal ten dienste van de Sunlight Zeep Fabrieken in Indië is opgenomen. Als derde punt in het programma staat een aardige teekenfilm, spe ciaal ingelascht om de lachspieren van de aanwezigen ook eens aan het werk te zetten. Na de pauze vindt een zeer attractieve Radion-de monstratie plaats. Ook deze de monstratie, die het bijwonen terdege waard is, is in alle opzichten bijzon der verzorgd. Na afloop van de voorstellingen vindt een gratis verloting plaats on der de aanwezigen van eenige huis houdelijke voorwerpen. Bovendien ontvangt iedere bezoeksters aardige verrassingen in den vorm van: boek jes, legpuzzles voor de kinderen en tot slot een waardebon, die het voor deel heeft, dat men: 2 pakken Radion kan koopen tegen den prijs van f 0.45 met een standaardbus Vim gratis, een groot voordeel dus van f 0.15. Moge een groot bezoek deze voor stellingen van de Sunlight Zeep Fa brieken, waaraan zooveel zorgen be steed zijn, bekronen. Het is ten volle verdiend. ONTVANGEN KALENDERS. 0 Van Ls van Waesberghe-Janssens' Wijnhandel ontvingen wij voor 1937 een zeer practische wandkalender. Evenals vorige Jaren is getracht de uitvoering zoo net mogelijk te doen maken, rekening houdende met het practische. Een flinke ruimte voor aan- teekeningen is hierop aangebracht, zoodat deze kalender een goede hulp ls voor kantoor en huiskamer.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2