BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. De aanstaande Mica1936. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per |aar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. AOVERTENTIEPRUS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Reeds eenige malen werden mede- deelingen verstrekt over de groote Middenstandscampagne, welke dooi de 3 landelijke Middenstandsbonden (de Kon. Ned. Middenstandsbond; de Ned. R.K. en de Ned. Chr. Mid denstandsbond) georganiseerd wordt van Zaterdag 10 tot en met Zaterdag 24 October a.s. Om nu een volledig overzicht te krijgen van deze Mica, hebben we ons gewend tot den voorzitter van het uitvoerend Mica-Comité, dhr. J. P. de Brabander te Utrecht ten einde dezen een aantal vragen te stellen. Allereerst vroegen we hem, hoe- veel deelnemende plaatsen er in Ne derland waren. Het juiste aantal is nog niet bekend. Eiken dag komen nog nieuwe aan meldingen van plaatsen, die alsnog willen meedoen. In elk geval o)-gani- seeren meer dan 200 plaatsen in Nederland een plaatselijke Mica. Wil men de Mica goed voorbereiden, dan natuurlijk is het eigenlijk al te laat'om er nog aan te beginnen. Doch weigeren kunnen we nieuwe aanmeldingen niet. En ach het organiseeren zit den middenstander in het bloed. Als ,de „wil" er is, kan, vooral in kleine plaatsen, soms in eenige dagen nog heel wat tot stand worden gebracht. In 1935 werd ook een Mica georganiseerd. Is er beteekenend verschil tusschen de Mica-1935 en die van 1936? Er is inderdaad een groot ver schil; le. is de interne organisatie nu veel beter, daar er dit jaar veel meer tijd was om alles te kunnen voorbereiden. Doch het groote uiter lijke verschil zit 'm hierin, dat in 1935 een landelijke attractie aan de Mica verbonden was met uitsluitend landelijke prijzen, terwijl in 1936 door het publiek eerst vele plaatselijke prijzen te verdienen vallen en daar boven nog eens een groot aantal landelijke prijzen. Dit jaar is de Mica meer een samenstel van plaatselijke Mica's onder landelijke topleiding, terwijl het vorig jaar sprake was van een zuiver landelijke actie. En is er verschil in de prijs- puzzle? Het beginsel is dit jaar het zelfde gebleven; het publiek ont vangt bij aankoop van 50 cent aan artikelen bij de deelnemers van de Mica weer een Mica-puzzle-deeltje, een Micaatje geheeten. 12 verschil lende Micaatjes (men kan gemakke lijk 12 verschillende Micaatjes krij gen, daar men kan ruilen op een zoogenaamde Ruilbeurs en geen Mi caatjes worden achtergehouden) moet men verder op een zooge naamd „opplakformulier" plakken, dit formulier verder invullen en de eerste stap naar het verkrijgen van wellicht mooie plaatselijke en groote landelijke topprijzen is gezet. Daar zijn wellicht geweldige aantallen drukwerken voor noodig? We staan klaar om aan elke aanvrage voorloopig te voldoen. 9 millioen Micaatjes kunnen reeds di rect worden afgegeven. Trouwens aan de distributie is al begonnen, 'n Millioen opplakformulieren is ge drukt. Tienduizende prijzencouran- ten, waarin de prijzen staan vermeld, tienduizenden affiches, vlaggen, waar debons, Mica-handleidingen. Mica liederen worden gedistribueerd. We zijn dit jaar inderdaad behoorlijk voorbereid, al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat de Mica-1936 ons niet boven het hoofd zal kunnen groeien. Als de Mica succes heeft, is elk millioen Micaatjes heel spoedig op. En gedrukt, gesneden, dichtgeplakt, gesorteerd en verzonden heb je 'n millioen niet zoo spoedig. U hebt het daar o.a. over een Mica-lied. Welke attracties zijn er al zoo aan de Mica-1936 verbonden? JHet Mica-lied is gedicht door Clinge Doorenbos. Het is vastgelegd op gramofoon- platen; deze platen worden gedistri bueerd en zullen dus in alle plaatsen, waar de Mica wordt gehouden, te beluisteren zijn, zoowel op de ruil beurs, op de straat enz. Bovendien hebben we er voor ge zorgd, dat ook eventueel fanfare corpsen e.d. over de muziek kunnen beschikken. Honderdduizenden Mica-liederen zullen onder het publiek worden uit gedeeld. Er zal dus van hartelust kunnen worden meegezongen. Een Mica-vliegmachine zal ver volgens boven alle plaatsen, waar de Mica gehouden wordt verschijnen. Welke dag precies, zal nader wor den bekend gemaakt. Vier dagen heeft de Mica-vliegmachine van den bekenden vlieger Ryntj es noodig om alle plaatsen te kunnen bezoeken. En als attractie voor het publiek zullen parachuutjes worden uitge worpen waaraan bijzondere attrac ties verbonden zijn. De Mica-sluitzegels zijn daarnaast reeds maandenlang geplakt op brie ven en drukwerken. De Mica-ge luidswagen zal weer rondtrekken. We spraken zooeven van de vele plaatselijke en landelijke prijzen, wel ke aan de Mica verbonden zijn. Doch alle in de prijzencouranten en in de Mica-étalages voorkomende prijzen zijn nog maar een „begin". Tijdens de Mica zullen telkens bulle tins verschijnen van de extra-prijzen welke worden beschikbaar gesteld. En zooals gezegd: naast de lande lijke attractie staan de vele plaatse lijke attracties die (wellicht voor elke plaats verschillend) aan de Mica verbonden zullen worden. Mica-vlag gen, de ruilbeurs, eerepoorten, ver lichting van gebouwen, versiering van straten, officieele opening, op tochten, plaatselijke wedstrijden, enz. enz. 'n Geweldig werk. Dat landelijk uitvoerend bureau moet wel groot zijn. 'i Valt nogal mee. Het uitvoe rend Comité steekt ook zelf de han den uit de mouwen. Het secretariaat hebben we bovendien weten te vesti gen op het hoofdkantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam, welke Middenstands- bank volledige medewerking heeft verleend in 1935, doch ook nu weer in 1936. En het groote, grootste voordeel van die vestiging en die medewerking is wel dat we, zoodra dit een of meerdere dagen noodig is over een groot gedeelte van het daar aanwezige administratieve ap paraat beschikken kunnen; een voor deel dat niet onderschat kan worden. We hebben vernomen dat Z. Exc. Minister Gelissen Uw Mica- 1936 officieel zal openen op Vrijdag 9 October door het houden van een Radio-lezing. Waarom werd dit niet gedaan op den openingsdag 10 Oc tober U bent het met ons eens, dat een dergelijke Radio-lezing 's avonds moet gehouden worden. Zaterdags avonds is de Mica echter al lang aan den gang. We hopen dat de menschen dan op straat zijn om de mooie étalage's e.d. te bezichtigen en dus was Vrijdagavond de aan gewezen datum. Wat beoogt U met de Mica? Bestrijding van het groot-winkelbe drijf? Onze Mica is een positieve actie, onze Mica wil geen bestrijding, doch wil bijzondere propaganda ma ken voor het mooie middenstands- bedrijf. Het publiek moet gedurende Voor 8 uitknipsels „Radion 'n top-prestatie", een fraaie badhanddoek en Voor 5 uitknipsels „Radion 'n top-prestatie", twee prima theedoeken ALLÉÉN UITKNIPSELS „RADION'N TOP-PRESTATIE" ZIJN GELDIG! RAW. 213 14 dagen kunnen zien wat de mid denstand presteert, hoe goed de mid denstand het publiek kan bedienen, waartoe de middenstand in staat is. En zal het publiek voldoende reageeren op de actie? Daar twijfelen we niet aan. Natuurlijk op de eene plaats beter dan op de andere. Wat immers voor een groot deel zal afhangen van de meerdere of mindere actie ter plaatse. Doch ongetwijfeld zal het publiek veel beter dan het vorig jaar reagee ren. Toen was het iets geheel nieuws. Het publiek wist toen de eerste da gen niet, wat eigenlijk moest be gonnen worden met die Micaatjes. Thans is het anders. Zoodra Za terdag 10 October is aangebroken twijfelen we er niet aan of het pu bliek zal overal waar de Mica affiches hangen en waar men dus Mica-deelnemers weet, ook de Mi caatjes vragen. We kunnen, wat dat betreft, gerust zijn. De smokkelhandel naar Bel gië leeft op, terwijl die naar Nederland sinds Zondagmor gen is lamgeslagen. o Bijna nog sneller dan de beurs heeft de smokkelhandel gereageerd op de monetaire maatregelen der Nederlandsche regeering. Terwijl Za terdagavond, toen in België de eerste geruchten omtrent een devaluatie van den Nederlandschen gulden gingen, in het grensgebied een bijzondere drukte heerschte en vrijwel iedere smokkelaar in touw was, om een vrachtje over de grens te brengen, ligt na Zondagmorgen de smokkel handel nagenoeg geheel stil. Zaterdagavond en Zaterdagnacht toch werd in de grensplaatsen bij de smokkelfirma's de gulden nog omgerekend tegen 20 franc, terwijl Zondag die omrekening geschiedde tegen 15 en Maandag en Dinsdag tegen 14 franc, zoodat b.v. een doos margarine, welke Zaterdag nog voor f 1.80 werd omgezet, thans f 2.52 moet kosten. Tegen dezen prijs is het smokke len niet meer loonend, zoodat in de meeste artikelen de smokkel geheel is lamgeslagen. Alleen in suiker werd Maandag en Dinsdag nog wel het een en ander omgezet, aangezien ook na de waardevermindering van den gulden de prijs in België nog een stuk beneden dien in Nederland blijft liggen. Met de meeste andere artikelen is het prijsverschil echter van dien aard geworden, dat de verdiensten voor de smokkelaars zoo miniem zijn, dat zij daarvoor het gevaarlijk risico niet meer kunnen nemen. De Nederlandsche winkeliers in het grensgebied zijn vanzelfsprekend met een en ander ten zeerste inge nomen, aangezien zij een aanzien lijke vermeerdering van hun debiet voorzien. Anderzijds zitten vele winkeliers aan de Belgische zijde van de grens met de handen in het haar, omdat zij wat hun omzet betreft tot dus verre voor een groot deel op de smokkelaars waren aangewezen. Verschillende van deze Belgische winkeliers hebben door de Neder landsche monetaire maatregelen flin ke bedragen verspeeld, aangezien als regel de afrekening der smokkelwaar in Nederlandsche munt geschiedde en zij dus met flinke bedragen aan guldens zitten, waarvoor zij thans aanmerkelijk minder Belgische francs ontvangen, als waar bij den verkoop op gerekend was. In de hoop in Nederland een iets beteren koers te kunnen maken dan in België het geval is, kwamen vele van deze Belgische neringdoenden Dinsdag in den loop van den dag bij Nederlandsche banken te Breda hun gulden in francs omwisselen, waarbij de gulden voor ongeveer 15.50 Fr. werd omgerekend. Vele Nederlanders, die Zondag morgen na het lezen van het och tendblad, naar de grens trokken in de hoop, dat de Nederlandsche mo netaire maatregelen in België nog niet bekend zouden zijn, kwamen be drogen uit en kregen geen enkele kans hun guldens nog tegen een behoorlijken koers in francs om te zetten. Reeds vroeg in den Zondagmor gen immers hadden de Belgische radiozenders het nieuws wereldkun dig gemaakt en speciaal de grensbe volking gewaarschuwd met het wis selen van guldens voor francs voor zichtig te zijn. Een wisselagent te Hoogstraten verzekerde ons, dat het wel was of geheel Nederland plots met vacantie naar België wilde. Iedereen verze kerde om strijd „plotseling" francs noodig te hebben en niet te kunnen wachten tot Maandag in Nederland de banken weer geopend waren. Wanneer dan medegedeeld werd, dat de gulden alleen werd omgewisseld tegen 14 franc den gulden, trok men een kwasi-verwonderd gezicht en verzekerde men met klem, van een veranderde monetaire politiek der Nederlandsche regeering niets te we ten. Wat echter in de Belgische grens plaatsen niet lukte, lukte in sommige gevallen in Nederlandsche grens plaatsen wel, aangeizen daar slechts weinig menschen een ochtendblad lezen en de Nederlandsche zenders Zondagmorgen vroeg van het be richt geen melding maakten. Zoo gaf b.v. een garagehouder te Wernhout, die er tevens een soort wisselkantoor op na houdt, nog Zon dagmorgen zijn geheelen voorraad frans uit tegen een koers van f 5.20 per 100 francs. Hoewel hier van een eigenlijk verlies niet kan worden gesproken, zag de man zich door zijn onwetendheid met de genomen maatregelen toch een zoet winstje ontgaan.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1