Db Burgeroorlog in Spanje Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Sport. Gewestelijk Nieuws Rechtszaken. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Sept. nam. 2,30 uur „DE VOGELHANDELAAR", Operette van Carl Zeiler. Muziek van A. Brauckner. GROEDE. Benoeming. De heer M. Wijngaards, wachtgelder der R. K. school alhier, is met Ingang van 1 December a.s. benoemd tot onderwijzer aan de R.-K jongensschool te Zegge, gemeente Rucphen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 September 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A, Vrljlandt. Breskens 9.30 uur Ds Derksen. 1.30 uur Zondagschool. 5,30 uur Geen dienst. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 2,— uur Ds Snijdelaar, Afscheid. Nleuwvllet 2,30 uur Ds Derksen, Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 5,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. Het werk. Ten slotte nog iets over het werk. We namen des morgens een kijkje toen enkele ploegen jongens aan het omspitten van een stuk land bezig waren, waar later bosch zal worden geplant. En des middags zagen we anderen bezig in het bosch onre gelmatig gegroeide boamen te vel len, weg te sleepen, te ontschorsen en in stukjes te zagen. Deze klossen worden het is hier een proef met een nieuw systeem gebruikt bij den aanleg en verbetering van we gen. Deze proef kan van groot be lang zijn voor het houtbedrijf. Op een vlijlaag komen deze blokjes en daarover grintzand, teer, enz. Er wordt dus nuttig werk gele verd, onder leiding van het Staats- bosch-beheer, dat hierin op zoo lof felijke wijze meewerkt. Over de arbeidsprestaties is men in derdaad tevreden, terwijl de meesten van de jongens toch geheel vreemd tegenover dit werk stonden. Gemid deld wordt 50 pet. gehaald van wat een geroutineerd boscharbeider in accoordloon haalt, wat voor een groot deel ook ,te danken is aan de prettige leiding van het Staatsbosch- beheer. Andere werkzaamheden zijn het schoonhouden van de bosschen, het graven van brandsingels enz. Wat ook van belang is, is dat het werk in de bosschen ook in de wintermaanden kan worden voortge zet. Het is dan haast nog aangena mer werk dan des zomers. Daarom kan het kamp ook in de wintermaanden doorgaan. Dit is van groot belang voor onze werklooze jeugdige landarbeiders. Laten zij zich daarom nu opgeven Ijjj het plaatse lijk comité of bij den secretaris van het Prov. Comité den heer J. Lorier te Middelburg voor een van de na- jaars- of winterkampen. Op 26 Oct. a.s. begint het vierde kamp te Chaam. Vóór 10 Oct. kan men zich aanmelden. Een verzoek. Op onze vraag of er met het oog op de wintermaanden nog aan iets gebrek was, antwoordde de heer Wernsen, dat men hem zeer zou verblijden met een sjoelbak, lectuur (kranten, tijdschriften en boekenge zelschapsspelen zooals kwartetten, gedragen, doch nog in goeden staat zijnde onder- en bovenkleeding, truien, enz. Een verzoek, dat wij gaarne aan onze lezers overbrengen, die zeker dat mooie maar moeilijke werk zullen willen steunen. Goes, A. DE LANGE. Post Rljksbegrootlng. Naar aanleiding van het feit, dat de Regeering voorstelt de post op de Rijksbegrooting betreffende de Mobili satie-slachtoffers, weer mer f 30,000 te verminderen (reeds eerder is de post van f 800,000 met f40,000 verminderd), heeft het Bestuur van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne nabestaanden te Drachten een adres tot de Tweede Kamer gericht. Hierin voert het aan, dat de voorstelling van de Regeering, dat de voorgestelde vermindering geen schade zou toe brengen aan de betrokken slachtoffers, niet juist is en aan ernstige beden kingen onderhevig. Zij verwijst in haar toelichting naar het feit, dat de oorspronkelijke post reeds bij lange na niet toereikend was, wanneer de wet op richtlge wijze werd uitgevoerd. Dit meent het bestuur met de uit komst van het onderzoek en het rap port van de Commissie Aalberse te kunnen aantoonen, Zij herinnert et aan, toen de toenmalige Minister ter wille van de financieele gevolgen het rapport Aalberse niet wenscht uit te voeren. Voorts wijst zij er op, dat in de loop der jaren honderden bona fide mobili satie-slachtoffers onrechtmatig zijn af gewezen, zonder dat belanghebbenden hiertegen ln beroep kunnen gaan, daar een beroepsinstantie ontbreekt en de Minister belanghebbenden of hunne doktoren inzage van zeer belangrijke stukken (zooals de afkeurlugsrapporten) onthoudt. In haar conclusie protesteert zij dan ook ernstig tegen de voorgestelde ver mindering en vraagt zij de Kamer maatregelen te treffen de stelselmatige verslechtering tegen te gaan, hetgeen haars Inziens alleen door wetswijziging kan worden bereikt. Voetbal. Uitslagen van Zondag 20 Sept. j.I. 3e klasse A, K. N. V. B. BreskensTerneuzen II, 2—0 AxelHoofdplaat, 5 1 Sluiskil—Oostburg 3-0 le klasse B, Z, V. B. Axel II—Hoofdplaat II 63 Breskens IITerneuzen III 5—4 Groede ISchoondijke I 2—0 Corn Boys I—Terneuzen Boys I 7—5 Hulst II—Biervliet II 5—0 2e klasse B, Z. V. B. Hulst IIIBiervliet III 3—1 Oostburg IIIBreskens III 6—3 S. C. D. I—IJzendijke II 1—0 Schoondijke II—Groede II 31 Wedstrijdprogramraa voor Zondag 27 Sept. a s. 3e klasse A, K. N. V. B. Terneuzen 11—Biervliet. Oostburg—IJzendijke. Hulst— Breskens. Hoofdplaat —Sluiskil. le klasse B, Z. V. B. Terneuzen IIIBiervliet II. Schoondijke I—Breskens II. Terneuzen Boys I—Hulst II. Axel II - Corn Boys I. Groede I—Oostburg II. 2e klasse B, Z. V. B. Corn Boys II Hulst III IJzendijke II Schoondijke II. Breskens IIIS. C. D. I. Biervliet III—Oostburg III. SLUIS. Duivensport. Zondag 20 Sept, j.I. werd door de dulvenvereeniging „Recht voor Allen" alhier een prijsvlucht gehouden van Breteull over een afstand van 200 Km. Prijswinnaars zijn B. P. de Ridder, Cadzand le, P. Louwage 2e, J. Aers 3e, J. Dubois Cadzand 4e, L. Dhondt 5e, Iz. Sanders 6e, 7e, W. du Fossée 8e, 10e, 11e, 12e, O. de Clercq 9e, 13, J. Wage 14e, 16e, J. Visser, Re- tranchement 15e. Door een aantal duivenliefheb- bers uit onze gemeente werd Zondag deelgenomen aan een groote prijsvlucht uit Breteuil over een afstand van 200 K.M., uitgeschreven door de dulven vereeniging „De Grensvliegers" te Eede. Aantal deelnemende duiven 257 stuks. De respectieve uitslagen voor de Sluizenaars luidden15e, 61e, R. van Weijnsberghe, A Bert, Hellle, 20e, Prud. Rijckborst 30e, 65e, 78e, 79e, de Zutter 51e, P. Hoonderd 55e, Iz. Sanders 62e, W. du Fossé 67e, P Visser 69e, O. de Meijer 75e, over- duif E. Baert. Boekbespreking. Inventaris Burgerlijke Stand in Zeeland, door Dr. D. A. Felix. Prijs f 4,-. Verschenen bij de Firma Altorffer te Middelburg. Dit belangrijk werk is voor velen, die zich geïnteresseerd voelen bij de sta tistiek in Zeeland van onschatbare waarde. De inventaris is op duidelijke wijze ingedeeld en men krijgt een zeer goed overzicht op de bevolking der ver schillende plaatsen. De wijze van indeeling, naamgeving, enz. is zeer overzichtelijk, 0 Nieuwe en herdrukte uitgaven van Anne de Vries. Van den roman „Bart je" van Anne de Vries, waarvan thans 50,000 exemplaren zijn verkocht, is in Berlijn bij Verlag Holle S Co een Duitsche vertaling verschenen, onder den titel: „Bartje und die Welt der Grossen". Dit najaar zal van Anne de Vries bij uitgeverij G. F. Callenbach in Nijkerk een werk het licht zien „Verhalen uit het land van Bartje", een groot for maat, verlucht met foto's en teekenin- gen. Tevens zal bij denzelfden uit gever een door Anne de Vries verzorgd en samengesteld nationaal boerenboek verschijnen Groot-Nederlands Boeren boek, met foto's van Hans Gilberg en teekenlngen van G. D. Hoogendoorn, en met medewerking van Antoon Gooien, Ernest Claes, J. K. van Eer beek, Matthias Kemp, Emile Buysse, Jochem van Bruggen, e. a. Van het Kerstvertelboek „Als alle lichten bran den" door Anne de Vries samengesteld en van een leidraad voorzien verschijnt dit jaar de 5e druk, terwijl tevens van de In het vorige jaar eveneens bij Callenbach in Nijkerk verschenen jeugd- boekjes „Bertus en Bruno", „Op de grote heide" en „De Stroper" een nieuwe druk het licht zal zien. BRESKENS. Feestelijkheden? In tal van gemeenten zijn reeds vereenigingen opgericht en vergade ringen gehouden, ten doel hebbende de komende feesten ter gelegenheid van het huwelijk van onze Prinses te bespreken en voor te bereiden. Ook In onze gemeente zijn stemmen opgegaan hiermede een begin te maken, aangezien aan de voorbereidingen veel werk verbonden is Wie gaat beginnen met het initiatief te nemen 7 De Graff Zeppelin. Gistermorgen passeerde In de mist boveii onze gemeente het luchtschip Graff Zeppelin. Het geronk der mo toren trok de aandacht. Tengevolge van de mist was de luchtreus nauwe lijks zichtbaar. SLUIS. Ongeval. Het zoontje van den ambtenaar A. Brouwer alhier, dat met zijn ouders liep te wandelen langs het fietspad naar Sint Anna ter Muiden, weri op dat fietspad zoodanig door een wiel rijder aangereden, dat het knaapje een gapende hoofdwonde bekwam en onder geneeskundige behandeling moest ge steld worden. De toedracht van het ongeval was het volgende het jongetje dat tesamen met zijn broertje speelde, liep onverwachts achter zijn ouders vandaan, toen juist een Belgische wiel rijder met groote snelheid aan kwam rijden. Een botsing was niet meer te vermijden met het noodlottig gevolg. Onderwijzersdag. Woensdag 23 September 1936 werd alhier de tiende Kath. Onderwijzersdag voor Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, ingericht door de afdeelingen Hulst en Oostburg van den Katholieken Onder wijzersbond. De morgenvergadering vond plaats in de feestzaal van het Sint Joseph- pensionaat alhier. Om half tien werd door Pastoor A. Lievegoed een plech tige H. Mis opgedragen In de Parochie kerk van den H. Joannes den Dooper voor de levende en overleden leden van de diverse afdeelingen, waarna de officieele ontvangst plaats had op het stadhuis, door den Edelachtbaren heer burgemeester Berkers. Deze hield een korte, kernachtige toespraak tot de leden, waarin hij zijn erkentelijkheid be tuigde, dat de gemeente Sluis de eer te beurt valt om de congressisten te herbergen. Nad.it de rede beantwoord was door den Voorzitter van den Bond werd het oude stadhuis met een bezoek vereerd. De groote vergadering had plaats in de feestzaal van het Pensio naat St. Joseph, waar Drs. J Eyckeler Montfortaan van de Heilige Landstich ting sprak over „de Cultureele Achter grond van het Oude Testament" 's Middags werd een excursie ge maakt naar Brugge, waar de lunch werd gebruikt en menige speech werd afge stoken. Na afloop had een rondgang plaats door het Gezelle-museum, dat zooals bekend is, het geboortehuis van den schilder is. Als raadsman trad al daar op Z. E. H. Dr. Alosery conser vator. Laat in den namiddag werd de terugtocht ondernomen en niemand der congressisten zal zich beklaagd hebben, dit Congres ln Sluis te hebben bijgewoond. De belangstelling was groot. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 25 Sept. De volgende vonnissen werden uit gesproken HuisvredebreukC. A. L„ 30 jaar, arbeider te Stoppeldijk, ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar. Overtreding Motor- en Rijwielwet J. B. C., 49 jaar, koopman te IJzen dijke, 14 dagen hechtenis, voorwaar delijk, met een proeftijd van 2 jaar, plus f 50 boete of 10 dagen hecht. Faillissementen. Heden Is in staat van faillissement verklaartH. Brand-van den Heuvel, visscher te Breskens. Rechter-Commissaris C. E, Muller. CuratorMr J. Erasmus te Oost burg. H. Verwilligen, koopman, Bierkaai straat 26, Hulst. Rechter-CommissarisMr A. v. der Hoop, Curator Mr Rudolf J. J. Lam- boij. 0 lederen dag vordert kolonel Yague met zijn opmarsch naar Toledo. Met Torrijos als uitgangspunt hebben zijn troepen thans nieuwe punten bezet in de dorpjes Barcience en Rielves en ondanks aanvallen der regee- ringstroepen op Torrijos en hevige bombardementen van deze plaats is de voortgang der rechtsche troepen niet gestuit. Van Toledo scheidt hen nu een moeilijk terrein dat aan hun tegenstanders alle gelegenheid heeft geboden om sterke stellingen in te nemen. Uit Burgos komt het bericht dat mpn niet tot den aanval op To ledo wil overgaan, aleer men terdege voorbereid is, want het schijnt, dat de regeeringstroepen op het oogen- blik ter plaatse over 10.000 man be schikken met inbegrip van de bele geraars van het Alcazar. De regee ringstroepen hebben geprobeerd den vijand ernstige moeilijkheden in den weg te leggen door een dam van de Alberche, een zijrivier van de Taag, door te steken met het ge volg, dat de inhoud van een water reservoir van 10 millioen kubieke meter met donderend geweld in het dal van de Taag is gestort, dat hier zeer steil is. De Alberche mondt even boven Talavera in de Taag uit en regeeringsvliegtuigen had den opgemerkt, hoe de vijand op deze plaats groote voorraden oor logsmateriaal en met name een aan tal kanonnen langs de oevers had opgeslagen. Te Madrid, vanwaar dit gemeld wordt, weet men nog niet, of groote schade is aangericht, maar men denkt van wel. Intusschen gaat Jangs de noord kust ook de opmarsch naar Bilbao verder. De rechtsche troepen heb ben hun stellingen in het dal van de Deldeva verbeterd en de dorpen Escoriaza, San Prudencio, Placencia, Alzola en Deva ingenomen. Hethee- le dal is nu in hun handen. Madri- leensche bladen melden voorts het bombardement van Valladolid door regeeringsvliegtuigen. Zij lieten op den spoorweg en op een munitiefa briek groote hoeveelheden ontplof bare stoffen en zeer zware bommen vallen en dezelfde vliegtuigen heb ben ook Medina del Campo, een belangrijk knooppunt van spoorwe gen en een munitiefabriek te Vitoria gebombardeerd. Het commando te Burgos deelt verder mede, dat de troepen, die te Oviedo ingesloten zijn, een uitval hebben gedaan en een afdeeling re geeringstroepen op de vlucht hebben geslagen. Nieuwe onregelmatigheden te Vlissingen ontdekt. Het A.N.P. meldt uit Vlissingen aan de N.R.Grt. Reeds eenigen tijd hepen te Vlissin gen geruchten, dat er fraude zou zijn gepleegd bij het gewest Zeeland van den Bijzondeien vrijwilllgen landstorm. Het vermoeden is thans gerezen, dat de heer P. G. L., oud-wethouder, die betrokken zou zijn bij de malversaties bij het Plaatselijk Crisis-comité en Maatschappelijk Hulpbetoon, zich ook op ander terrein aan fraude zou heb ben schuldig gemaakt. Hij zou als se cretaris van het gewest Zeeland van den Bijzonderen vrijwilllgen landstorm jaren lang hebben geknoeid met blanco kwitanties, die hem ter hand waren gesteld, terwijl het ook enkele malen zou zijn voorgekomen, dat hij onder kwitanties valsche handteekeningen heeft gezet. De administratie, door hem gevoerd, verkeert in groote wanorde, zoodat het onderzoek, dat de justitie thans instelt, wel geruimen tijd zal vorderen. Het is op het oogenbllk met geen mogelijkheid te benaderen, voor welke bedragen de B V.L. kan zijn benadeeld Te meet gaat dit onderzoek met moei lijkheden gepaard, daar de B.V.L in Zeeland ongeveer 80 afdeelingen telt, waarvan de administratie stuk voor stuk wordt onderzocht. Bij den heer L. is de vorige week huiszoeking gedaan, waarbij eenlge be scheiden op last van de justitie in be slag zijn genomen. Ook bij het hoofdbestuur van den B.V.L. in Den Haag en op het depar tement van binnenlandsche zaken zijn stukken in beslag genomen. Men krijgt den indruk, dat het hier een soortgelijk geval van fraude betreft, als die, welke eenigen tijd geleden in Zuid-Limburg bij dezelfde organisatie is ontdekt. Het spoorwegongeluk bij Lour- des. Het onderzoek, naar het on geluk bij Lourdes, (zie tweede blad), heeft uitgewezen, dat een deel van de schuld bij een telefoniste ligt, die bij vergissing aan den stationschef heeft meegedeeld, dat de trein kon vertrek ken. De telefoniste, die zeer verslagen is, moet het feit hebben toegegeven. Zij is met het oog op haar gezondheid op vri|e voeten gelaten. Gasvergiftiging. Woendagmor- gen is op het Gerritsland te Hoorn een ernstig geval van gasvergiftiging ontdekt bij het oude echtpaar Hokke- ling. Toen de zoon de ouderhjke woning betrad, stond het huisje vol gas en waren de beide oudjes buiten bewust zijn. Het bleek, dat het gaskraantje van een theelichtje openstond; het kleine vlammetje was waarschijnlijk reeds den vorigen avond uitgewaaid, Dr. Romeyn was spoedig ter plaatse en gelaste on- middelijk overbrenging naar het zieken huis, waar de levensgeesten met het zuurstofapparaat konden worden opge wekt De toestand van de slachtoffers is evenwel nog ernstig. Door een autobus aangereden. Woensdagavond zijn op den FIu- weelen Burgwal te 's Gravenhage twee wielrijders, de 29 jarige P. de B. en de 60 -jarige M. G. V., belden in Den Haag woonachtig, door een aotobus van de H. T. M. aangereden. De B. kreeg een bekkenfractuur, V. een hersenschudding. Laatstgenoemde werd tevens het rechteroor afgereden. Beide slachtofiers, wier toestand niet levens gevaarh|k schiint te zijn, naar het mili taire hospitaal overgebracht, dat in de zelfde straat gelegen is. Doove man aangereden. Gis termorgen is de ongeveer 70-jarige A. van K. te Arkel door een uit de richting Gorinchem komende i perso nenauto aangereden. Het slachtoffer, dat zeer doof is, werd gegrepen toen hij de straat wilde oversteken, Van K, is in zeer zorgwekkenden toestand per Roode Kruis-auco naar het ziekenhuis te Gorinchem gebracht. De bestuurder van de auto trachtte noch door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. De auto werd licht beschadigd aan de rechter voor zijde. Aanvaring. Op den IJssel onder Kampen is een aanvaring geschied tus- schen het motorschip Spes uit Leeuwar den (kapitein K. v. Dorsten.) en de mo torsleepboot Juno uit Zwolle, die een geladen Rijnkast op sleeptouw had. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de ligplaats bij het Gemeentelijk zwembad De boeg van de Spes werd aan weerszij den ingedeukt, terwijl aan de binnenzij de eenlge spanten braken. Ook werd de sloep vernield. Van de sleepboot is de geheele verschansing weggeslagen; voorts zijn de radio-installatie en de motordefect geraakt. De oorzaak was

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2