Kerk- en Schoolnieuws. Crisis-Publicatiën. Sport. Rechtszaken, Hoogwatergetij Breskens. Klaas de zoon van den Molenaar Gewestelijk Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Sept. nam. 2,30 uur „DE VOGELHANDELAAR Operette van Carl Zeiler. Muziek van A. Brauckner. BRESKENS- Bevestiging en intrede. Cand. D. Goudzwaard hoopt op Zondag 25 October a.s des namid dags bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn Intrede te doen, na des voormid dags bevestigd te zijn door Ds Waar denburg, emerltus-pred. te Hlllegers- berg. voor eigen rekening in de Inmiddels opgerichte Campbell Black Air litd, waarin zijn echtgenoote een adminis tratieve rol vervulde. De Nederlandsche Zuivel-Centrale maakt bekend, dat ingevolge besluit van het Dagelijksch Bestuur der Af- deeling Zulvelsteun. voor dehlernage- noemde door den Minister van Land bouw en Visscherij aangewezen ge meenten, met ingang van den 20sten September 1936 tot een nader te bepalen datum de navolgende mini mum-prijzen voor den verkoop van consumptiemelk gelden ZEELAND. Alle gemeenten op het eiland Wal cheren 10 cent per liter. Axel, Hulst, St.-Jansteen, Graauw en Langendam, Hontenlsse, Ossenlsse en Hoek, 9 cent per liter. Goes en Kloetlnge, 9 cent per liter. Helnkenszand, Krulningen-Hansweert, Schore en Ierseke, 8 cent per liter. Zierikzee, 9 cent per liter. Nieuwerkerk, Brouwershaven, Noord- welle, Haamstede, Renesse en Burgh, 8 cent per liter. Bovengenoemde prijzen gelden niet voor den verkoop van melk aan weder- verkoopers en aan degenen, die ten minste 100 liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als over eenstemt met tenminste 100 liter melk per week afnemen (z.g. groot-ver bruikers). Voor de omrekening van room In melk wordt 14 liter koffieroom of 7 liter slagroom gelijk gesteld met 100 liter melk. De Nederlandsche Zuivel-Centrale vestigt er nadrukkelijk de aandacht van belanghebbenden op, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoering der z.g. half-vrijwillige consumptiemelkregeling de overtreders van het prijzen-voor- schrift herhaaldelijk zullen worden ge waarschuwd alvorens strafmaatregelen worden getroffen. Bij het constateeren van overtreding van bovengenoemde minimum-verkoop prijzen voor consumptiemelk, gepleegd door bij de Nederlandsche Zuivel- Centrale georganiseerde melkvergun ning-houders, zal onmiddellijk tot tuchtrechterlijke vervolging worden overgegaan, waardoor ongeachteven- tueele andere op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het bedrijf der overtreders in ge vaar wordt gebracht. 's Gravenhage, 17 Sept. 1936. Voetbal BRESKENS. Breskens II Terneuzen III5—4 Beide partijen tellen eenige invallers als scheidsrechter J. Hubregtsen laat beginnen. Breskens is t eerst in de aanval maar de doelman redt fraai. Terneuzen valt dan aan maar de bal gaat uit. Keeper vd. Velde haalt den bal van achter de paal in het doel en de scheidsrechter kent Terneuzen een doelpunt toe I We zouden echter nog tal van verrassingen met dezen arbiter beleven. Als Terneuzen weer aanvalt zet de rechtsbuiten voor. De linksbin nen staat echter buitenspel waarvoor beide grensrechters appeleerden. De speler in buitenspelpositie krijgt de bal en schiet in. Scheidsrechter kent alweer het doelpunt toe I De wedstrijd gaat verder met een duidelijk overwicht van Breskens II. Een tegenpunt door D. d Hondt op z'n eentje gemaakt wordt door scheidsrechter Hubregtsen gean nuleerd. Als hij even later weer een mooie aanval van Breskens onderbreekt voor zg. buitenspel, denken we dat hij sterk partij trekt voor de gasten. Maar ook zij krijgen dan hun deel. Nadat de linksbuiten er 3-0 van gemaakt had. onderbreekt de scheidsrechter herhaal delijk goede aanvallen. Breskens II maakt dan een mooi tegenpunt, maar even fraai weet de linksbinnen der gasten er 4-1 van te maken. Breskens pakt echter goed aan en 2 mooie doel punten van De Meester en Verduijn zijn er het gevolg van. Na de rust maakt A. d. Meester fraai gelijk en even later komt de winnende goal van de voet van Ant. Verduijn. Veel valt er niet meer te beleven. Alleen nog wat foutieve beslissingen van den scheidsrechter, waaruit we konden op maken dat geen partijdigheid maar on kunde in het spel was. Breskens I Terneuzen II 2—0. Direct na de aftrap ontwikkelt zich een vlug op en neergaand spel, met de gasten iets meer In de aanval. In het veld worden goede dingen gedaan, hoewel de voorhoedes eenigszlns on zeker spelen. De verdedigingen zijn voorloopig de baas, al beleven belde doelen gevaarlijke momenten. Als Breskens het tempo wat opvoert ontstaat een druk op het Terneuzen- doel die echter voorloopig weerstaan wordt. Bij een aanval op ie Bresken- sche veste slaat Vermeulen jeheel on- noodig de bal met de hand weg binnen de beruchte lijnen. De strafschop wordt ver naast geschoten. Aan de andere kant krijgt de keeper een laag schot van linksbuiten Penijn te verwerken, wat hij goed doet. Als even later rechtsbuiten De Visser een afgemeten voorzet geeft kopt Neuféglise hard in, maar schitterend weet de keeper de bal te bemachtigen. Tot de rust blijft het spelbeeld hetzelfde, met beide doelen om beurten in gevaar. Gedoel punt wordt er niet meer en de 2e helft wordt met blanke stand begonnen Breskens speelt direct in hoog tempo verder, wat Terneuzen niet afgaat, en zoodoende krijgen wij een overwicht der gastheeren. Aanval op aanval wordt ondernomen maar de met de middenlinie versterkte verdediging staat pal. Totdat aanvoerder De Visser zijn kans ziet. Hij speelt zich snel vrij en zuiver schiet hij vóór de keeper langs in de verste doelhoek. Terneuzen pro beert nog wel eens een aanval maar deze leveren niets op. Een handsgeval binnen het strafschopgebied ontgaat de scheidsrechter, die uitstekend leidt, niet. Breskens krijgt een penalty toegewezen, die door Neuféglise In een doelpunt wordt omgezet. De 10 minuten die nog resten verloopen vrij eentonig. Bres kens is en blijft de sterkste, al moet keeper Verduijn zich bij een hard schot tot het uiterste inspannen om erger te voorkomen. Doelpunten wor den niet meer gemaakt en met 20 voor de thuisclub komt het einde. OOSTBURG. Zondag werd de match gespeeld tusschen Oostburg 3 en Breskens 3. Na 20 minuten spelen maakt Breskens het eerste doelpunt. Dit wordt eenigen tijd later gevolgd door Oostburg, spoe dig door een tweeden vermeerderd. Gaandeweg voegt Oostburg er nog 2 bij en Breskens een. zoodat de rust ingaat met 4-2. Na de pauze weet Oostburg zijn voorsprong nog te ver- grooten en maakt Breskens ook nog een punt zoodat het einde komt met Oostburg 6 - Breskens 3. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door H. S., 43 jaar, schipper te Breskens is hooger beroep aangetee- kend tegen een vonnis der Rechtbank te Middelburg van 13 Juli J.I., waarbij hij wegens frauduleuzen invoer van spiritus is veroordeeld tot 6 maanden gev. straf. Id, door G. J. E., 29 jaar, schipper te Breskens, tegen een vonnis der Rechtbank van 13 Juli j.l., waarbij hij wegens medeplichtigheid aan fraudu leuzen invoer van spiritus is veroor deeld tot 4 maanden gev. straf. Boekbespreking. Jeanne van Schalk-Willink. „Nacht vorst". Ingen. f 3.50. Geb. f 4,50. Uitg, van Em. Querido, Amsterdam. Deze zoo boelende roman van de bekende schrijfster Jeanne van Schalk brengt ons de geschiedenis van een mislukkend menschenkind, Arthur van Stuyvesant, iemand die in houding en daden ver beneden het pijl blijft, waar toe hij voor bestemd scheen. Van zijn prille jeugd is hij amoureus van aard en daarbij zoo bekoorlijk en sensitief, dat men een liefdeleven in groote stijl van hem had kunnen verwachten, wat ech ter bij hem als volwassene geheel uit bleef. Eerzucht, gepaard aan schranderheid, scheen op een maatschappelijk schit terende carrière te wijzen, maar zijn positie bleef dle*van een tweederangs mensch. En dit alles doordat de bloe sem door nachtvorst werd vernield, een schade, hem als kind berokkend door een avontuur van zijn moeder. Zooals de klacht van een blinde kan dienen om de lof van het gezinsvermo gen te zingen, zoo is deze figuur zorg vuldig om de eigen lacune heenge- bouwd, teneinde de waarde van het ontbrekende element te demonstreeren. Ook in deze mooie roman is alle engheid en durfheid vreemd, omdat het realisme wordt gevoed door een rijke en ongemeene verbeelding. De schrijfster voelt de tragiek die het leven in onze steden voor zooveel verlaten zielen bevat, maar ze ontluis tert niet het leven, het is warm en vol mogelijkheden om ons heen als we haar boek lezen. Jeanne van Schaik's nieuwste roman „Nachtvorst" kunnen wij dan ook niet anders als met vreugde begroeten. 0 Sigrid Undsed. „De mooiste leeftijd". Geb. f 2,50. Uitg. Wereldbibliotheek, Amsterdam. In dit mooie boek voor jonge meisjes maken wij kennis met de hoofdpersoon in dit boek, Unl Hirsch, een jong meisje, en leven met'haar mede haar jonge leven, haar verlangens, haar be trekking als hulp bij haar tante, haar groot verlangen om aan het tooneel te gaan, haar verloving en later haar hu welijk met Kristlan Hjeldes. Hoe de liefde voor Kristlan het eindelijk won van haar liefde voor het tooneel, wordt ons op heerlijke wijze beschreven. Het is een mooi boek, en mag zeker op geen enkel Boekentafeltje ontbre ken. Bandontwerp is van Johan Dijkstra. 0 De Oranje-libel vliegt snel. De Oranje-libel: „Prinses Juliana verloofd'' (Uitgave Bosch en Keunlng, Baarn) komt heden reeds met een derde druk uit. Wel een bewijs, hoezeer dit keurige en toch zoo goedkoope boekje (de prijs is slechts 45 cent) in de smaak valt. Marktberichten Marktbericht van JAC. KNOOP, Beêedigd Makelaar in Aardappelen, Groenten en Fruit, Dacostastr. 16 Tel. 81431, Amsterdam. Maandag 21 Sept. werden de vol gende prijzen gemaakt: Per 70 K.G. Zeeuw bonten 2,20—2,40, Zeeuw blauwen 2,202,40, Eigenh. 1,70-1,90, blauwe idem, 1,701,90, bonten en blauwen poters 1,50—1,60, alle soor ten bonken 1,70—1.80. Per 100 K.G. N. H. bonten 3,00- 3,20, N. H. blauwen 2,80-3,00, N. H. eigenh. 2,60—3,00. N. H. Muizen 2,602,80, Ypolder en Haarlemmer meer bonten 3.30—3,40, bl. 2,80-3, bl. eigenh. 2,602,90, eigenh. 2,60— 2,80, Hillegommer en Katwijker zand- aardappelen 3,00—4,00, Nieuwlandsche zandaardappelen uit Drenthe en Ove- rijsel in balen van 50 kilo 3,00—3,20, dito bonken 2,20—2,30: per 70 kilo Brielsche eigenheimers 2,002.10, di to poters 1,501.60. Ieder die zijn aardappelen naar Am sterdam wil zenden, vrage eerst inlich tingen zonder eenige verbinding of kosten bij Makelaar Jac. Knoop te Amsterdam. Rotterdam, 21 Sept. Blnnenlandsche granen Ghevalier- gerst f 6.f 6,50, Haver f 6,—f 6,40, Kleine Groene Erwten f 7,—f 9,—, Schokkers f 10—f 11,50, alles p. 100 K.G. DAGEN vm nam Woensdag 23 Sept. 6.17 6,41 Donderdag 24 7,12 7,36 Vrijdag 25 8,27 8,51 Eers'e Kwartier, Woensdag 23 Sept. om 23,32. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 23 Sept. nam. 7,32 Donderdag 24 7,30 Vrijdag 25 7,29 I KTANNEGIETER 249. Echte sportslui hoor! met witte truien aan en ijsmutsen op, schaat sen aan de hand en de meesten nog een paar over de schouders. En daar kwam puffend en blazend in een sportbroek, trui en alpinopet een Engelschman aanloopen. Naast hem een gebrilde dame in een lange mantel en een sportpet op. Klaas kreeg een schok. Wie was dat ook weer? En ineens wist hij het; het was de Engelschman met zijn vrouw, die dezen zomer op den to ren opgesloten geweest waren en ge red waren met een brandzeil! BRESKENS. Ter beschikking gesteld. Door de marechaussee alhier is ter beschikking van de justitie te Middel burg gesteld H. L. alhier, als verdacht van diefstal. Opening bloemententoonstelling. Zaterdag 19 Sept. 11. werd de ten toonstelling van de afdeeling Breskens van Floralla te 4 uur geopend. Deze tentoonstelling was onder gebracht in de garage van Hotel Valk, daartoe welwillend door den eigenaar afgestaan. De Voorzitter, de heer J. Cornells, opende de tentoonstelling met een woord van welkom aan de genoodlg- den, leden van het Hoofdbestuur en afgevaardigden der zustervereenigingen. Daarna nam Burgemeester v. Zuijen als voorzitter van het Hoofdbestuur het woord, dankte in de allereerste plaats voor de uitnoodiging en wekte alle inzenders op, voort te gaan op den ingeslagen weg, bloemen en plan ten te kweeken, daar dit vreugde en genoegdoening geeft. Het was een werkelijk keurig ge heel, dat er te bewonderen viel. Een kleurenpracht, die het oog streelde en bewondering afdwong voor de zorg en liefde aan de planten besteed. 's Zondagsavonds concerteerde de muziekvereeniging eerst op de tent, daarna op het tentoonstellingsterrein, waar nu een gezellige drukte heerschte. Deze tentoonstelling is druk be zocht, hetgeen voor het bestuur en de leden een aansporing is op dezen weg voort te gaan. De bekroningen werden toegekend aan Prijzen gekweekte planten le prijs J. Vergouwe, 2e Iz. Salomé, 3e J. Cornelis, 4e Mevr. Ramaker, 5e Dr Broodman, 6e Mevr. de Pree, 7e J Jacobs-de Koster, 8e C. Jacobs, 9e W. Drucks, 10e P. van Ooteghem. Prijzen vrije inzendingen le Mevr. de Hullu, 2e Mevr. de Pree. BIERVLIET. Een schadepost. Dezer dagen liet de Schapenhouder Cam. Calon alhier zijn schapen een klaverveld afgrazen. Plotseling traden er bij een tiental dieren ziekteverschijn selen op. Kort daarna waren reeds 4 schapen dood. De andere aangetaste dieren bleven echter in leven en zijn thans weer genezen. De schapen waren niet verzekerd. OOSTBURG. Afloop verkooping. Ten overstaan van notarissen van der Veen te Neuzen en van Mazijk te Sluis werd alhier ten verzoeke van M. van Baal een winkelhuis met aanbe- hooren en afzonderlijke bovenwoning te Oostburg verkocht voor f 2666. aan P. Daansen, alhier. GROEDE. Een jubileum. Zaterdag 19 September j.l. herdacht de 250. De Engelschman baande zich met groote stappen een weg door de menschen en trad met zijn vrouw het raadhuis binnen. Het echtpaar werd onmiddellijk herkend door baas Draaier. Hartelijk werd er handen geschud en de Burgemeester sprak Engelsch met de twee vreemdelin gen en niemand verstond wat ze spraken. En toen hing de Engelsch man zijn deelnemerskaart om den hals en stapte weer met zijn vrouw naar buiten. Onmiddellijk stevende Klaas op hen af. De Engelschman sloeg met zijn groote, vlakke hand in de palm van Klaas zijn hand en schudde die hand of hij er af moest. heer P.I.A. Brakman alhier, den dag dat hij voor 121/j jaar werd benoemd als directeur van de Muziekvereeniging E. M. M. alhier. Zaterdagavond bij de te houden repltietie's ging dezen dag dan ook niet ongemerkt voorbij. Nadat eerst een marsch was gespeeld, nam de Voorzitter de heer P. C. Mai zure het woord, die den jubilaris op hartelijke wijze feliciteerde en daarbij de hoop uitsprak. Brakman nog velé jaren zijn beste krachten zal mogen ge ven voor de Muziekvereeniging. Ver volgens werd het woord gevoerd na mens de werkende leden door den heer A. P. de Roo. Hij schetste daarbij de laatste 10 jaren van het bestaan der veieeniglng. dat de Roo als werkend lid in de vereenlging is met Brakmen als directeu. Het bestaan der vereenl ging heeft er niet altijd even rooskleurig uitgezien, doch dank zij den directeur, die altijd klaar staat en zijn beste krach ten geeft aan de vereeniging, ziet het er nu werkelijk goed uit. De Roo meent dan ook, gezien de laatste uit slagen op de muziekconcoursen, dat de vereeniging sterker staat dan ooit en dat dit hoofdzakelijk door het tac tische werken van den directeur Is. Spreker hoopt dan ook, dat het den heer Brakman gegeven zal zijn ook zijn 25 jarig jubileum als directeur te mo gen vieren. Als blijk van waardeeiihg werd den heer Brakman hierna door De Roo .namens bestuur en werkende ledbn een schilderij aangeboden. Zicht baar ontroerd voor deze attentie hem bewezen, dankt de directeur bestuur en welkende leden voor de hem toegespro ken woorden en het mooie geschenk. Hij spreekt de hoop uit dat het hem gegevan zal worden vele malen het schilderij stil leven te mogen be wonderen en nog lang directeur van de vereeniging te mogen blijven. IJZENDIJKE. P. A. Wijffels f Wij melden het overlijden van den heer P. A. Wijffels, in leven wethou der dezer gemeente en ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met het voltrekken van huwelijken. Demonstratie. Op het voetbalterrein alhier had Zaterdagmiddag vanwege de Politie- hondendressuurver. „West Zeeuwsch Vlaanderen een demonstratie met ge dresseerde honden plaats. De Vereeni ging „Gemeentebelang" verleende aan deze demonstratie hare medewerking. Opperwachtm. Van Wijk. voorzitter van de afd. Zeeland der K N. P. V., opende het programma met een woord van welkom tot de aanwezigen, onge veer honderd in getal. Aan de dres- suurproeven nam een twaalftal, meeren- deels uitstekend afgerichte honden deel. Op nagenoeg volmaakte wijze werd het uit 19 verschillende nummers be staande programma afgewerkt. Ieder die een beetje liefhebberij voor honden heeft, was hier in de gelegenheid een genotvolle middag te beleven. Propaganda-week. Gisteren (Maandag) is de propagan da-week voor het gebruik van zuivel-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2