Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws Rechtszaken. Sport. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 20 September nam. 2,30 uur opvoering van „DE VOGELHANDELAAR Operette van Carl Zeiler. Muziek van A. Brauckner. Kerk- en Schoolnieuws. NIEUWVLIET. Tijdelijk aangesteld. Aan de Openbare Lagere School alhier, is wegens ziekte van Me). Wijtenburg, tot tijdelijk onderwijzeres aangesteld Mej. M. Pauw, te Groede. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 September 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrljlandt. Breskent 9,30 uur Geen dienst. I.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds van Yperen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen, Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Ds A. Th. Stegenga. Koorzang. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. hun doeleinden hulp te bieden aan hun partijgenooten, die nu reeds zoo lang in het Alcazar te Toledo stand houden en eerst daarna willen zij den opmarsch naar Madrid voort zetten. De belangrijkheid van dit front wordt gernarqueerd door be zoeken van zoowel generaal Franco als president Azana. De Phohi biedt Prinses Juliana een aandenken aan Hare verloving aan De directie van den Phohi-kortegolf- omroep heeft H. K, H. Prinses Juliana een casette met gramofoonplaten aan geboden, op welke platen de radio toespraken zijn vastgelegd, die door H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana tot het Nederlandsche volk gericht werden en door de Phohi naar de overzeesche gewesten werd uitgezonden. Onder dankbetuiging voor de aar dige attentie werd het geschenk door Prinses Juliana aanvaard. Rookverbod Provinciale booten Westerschelde. In antwoord op een verzoek om te bevorderen, dat in het belang van de verkeersveiligheid aan het rookverbod op de booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester Schelde zoo streng mogelijk de hand worde gehouden, ontving de K.N.A.C. van Ged. Staten van Zeeland bericht, dat maatregelen ter zake zijn getroffen. BRESKENS. V reemdelingenbezoek. Met de Prov. booten zijn gisteren morgen nog 1080 passagiers en 52 auto's van hier naar Vlissingen over gezet. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de woning van de Caféhoudster Wed. J. de V. alhier, en zich meester gemaakt van een be drag van 700 gulden. De politie, die op aanwijzing van de eigenares, vermoeden had op zekere L. alhier, heeft dezen aangehouden en in de Marechaussee-kazerne opgesloten. Het onderzoek wordt voortgezet. GROEDE. Vergadering. Donderdagavond 17 September f.1. had alhier een vergadering plaats van ingezetenen der gemeente. Het doel der vergadering was een comité te vormen in verband met de a s. feeste lijkheden ter gelegenheid van de trouw plechtigheden van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Na gehonden stemming bleken de volgende heeren te zijn ge kozen Jac. Frelier. J. Becu, F. E. Pas. A J. Pauw, A. J. Risseeuw, J. I. Brakman en R. van Quekelberghe Nadere plannen zullen door het co mité worden uitgewerkt, die alle dan later zullen worden bekend gemaakt. BIERVLIET. Tentoonstelling. In het voorjaar zijn aan de kinderen van de lagere scholen in deze ge meente door de Vereeniglog Ooft- en Tuinbouw geraniumplantjes uitgereikt. Hiervan zal een tentoonstelling gehou - den worden. Een Ieelijke val. Dezer dagen kwam mej. S. v. d. W., die op weg was naar Sas van Gent, onder de gemeente Philippine dusdanig te vallen, dat ze een gapende hoofd wond opliep. Na ter plaatse verbonden te zijn, moest ze naar huis terug keeren. Ongepast I Het is de laatste tijd gebleken, dat personen uit onze gemeente er op uit zijn winkeliers of andere leveranciers te benadeelen door te betalen met Belgische vijf-francstukken, die uit gegeven worden voor guldens. Welis waar bestaat er uiterlijk tusschen beide munten een tamelijk groot verschil, doch indien men zich bijvoorbeeld door een praatje laat afleiden en niet de noodige opmerkzaamheid betracht, kan het voorkomen, dat men het bedrog niet bemerkt, Men zij gewaarschuwd 1 WATERLANDKERKJE. Een ongeluk. Terwijl de wagenmaker S. Woens dag bij den landbouwer Dekker alhier aan diens schuur aan 't werk was, kwam een stuk asbest naar beneden, en kwam juist op zijn hoofd terecht. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen, die een hersenschudding consta teerde. Overgeplaatst. De rijksveldwachter A. Helmstrijd alhier is met ingang van 16 Sept. overgeplaatst naar Wolphaarsdijk. IJZENDIJKE. Onzedelijke handelingen. Door de marechaussee alhier is aan gehouden een leurder, zekere E., af komstig uit Meppel, die er van ver dacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan niet nader te noemen handelingen met minderjarige kinderen. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg. Zittingen van Dinsdag 15 Sept. De volgende zaken werden behan deld J. d. G., 46 jaar, vrachtrijder en A. d. T., 51 jaar, paardenhandelaar, bel den wonende te Eede, werden ver dacht dat zij op 16 Maart 1935 te Oostburg drie paarden in een auto hebben vervoerd zonder blnnenlandsch paspoortde G. werd tevens subsidair ten laste gelegd dat hij In de eerste helft van Maart 1935 dat verboden vervoer opzettelijk heeft uitgelokt. Eisch no 1 f 40.—, no 2 f 100. boete. Mr P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak, subs clementie. I. C. D., 50 jaar, landbouwer te Breskens, werd ten laste gelegd dat hij op 8 Dec. 1933 te Breskens in 2 wa gens op zijn hofstede heeft voorhanden gehad 3050 liter gedistilleerd, dat niet gedekt was door wettig bewijs van inslag. Deze zaak werd in handen gesteld van den Rechter-Commissaris voor strafzaken voor instructie. Politierechter te Middelburg. Veroordeeld wegens overrredingen van 's Rijks belastingwettenI. J. V., 19 Jaar, landarbeider te Oostburg, f 7.50 boete of 3 d. hechtenis. J. K 20 jaar, arbeider te Oostburg, f 10 s 5 d. P. B. T., 29 jaar, werkman te Oost burg f 25 s 10 d. BIERVLIET. Voetbal. De voetbalvereeniglng „Biervliet'' qaat thans voor de eerste maal in de 3e klasse K.N.V.B spelen In de loop van de zomer heeft ze de meest toe komstige tegenstanders reeds ontmo t en de wedstrijden leverden ongeveer evenveel overwinningen als nederlagen op. Dat men zich echter niet blind stare op dit oogenschijnlijk goede re sultaat en laat men vooral bedenken, dat de zomer voor voetbal de rusttijd is. zoodat de meeste tegenstanders zich niet voor de volle honderd procent gaven en wellicht de gelegenheid aan grepen om nieuwe spelers te probeeren. Toch gelooven we dat, indien de samenwerking niets te wenschen over laat, Biervliet het in de nieuwe afdee- ling een heel eind kan brengen. Het spelen in de 3e Klasse K.N.V.B. is tevens een mooie gelegenheid om te toonen, dat het ruwe spel, waarvan men Biervliet wel eens een verwijt maakte, tot het verleden behoort. Biervliet II speelde Zondag j.l. tegen de Terneuzensche Boys en won met 4-3. Boekbespreking. Joh. van der Woude. „Straat Ma- gellanes", Eug. Demolder ,Dc Bloeien de weg" A. van Groeningen, „Martha de Bruin", Herman Heijermans „De roode Flibustier". Ingen. f 1,25, Geb. f 1,50. Uitg. Em. Querido, Amsterdam. Een viertal in de bekende Salaman der-uitgaven, die er wezen mogen. Wij hebben al eerder op het groote cultureele belang van deze goedkoope en in ons land unieke serie gewezen, welke thans het goede boek practisch onder ieders bereik brengt. „Straat Magellanes"Een sober geschreven boek, met goed begrip van karakters, het leven aan boord van een dier expedities schilderend, die onze koloniën grondvesten. Een boek dat in zijn gegevens en eerlijkheid boeit. 0 „De Bloeiende weg" is een heerlijk en breed levend boek, waar de levens vreugde, het geluk en di kracht op vele plaatsen tot ons komt. Een boeiend werk, gezond en frisch. 0- „Martha de Bruin". Dit werk geeft de tragiek van een eenvoudig, vroom opgevoed burgermeisje, dat door een in haar oogen voornamen heer de vreugde en ontgoocheling van een onwettige liefde leert kennen. Een boek met psychologisch volledig verantwoor de figuren. 0 „De roode Flibustier", is een fan tastisch verhaal van een man. die in zijn dorp aan zee voor niet normaal wordt gehouden. Hij doet verhalen die niemand geloofd, redenen waarom hij voor een gek wordt gehouden. Het is een verhaal dat afwijkt van Heijer mans' andere boeken. Het is niet rea listisch, maar humoristisch en fantas tisch. Marktberichten Oostburg, 16 Sept. Avicultura Aanvoer 87 K G. boter, prijs f 1,28 tot f 1,58 per K.G. Kapitein ernstig gewond bij filmopname. Tijdens het opnemen van de film „In 's Konlngs Dienst" te Londen, welke onder auspiciën van het Britsche ministerie van oorlog wordt gemaakt als propaganda voor het leger werd kapitein Mathews van het garde regiment ernstig gewond door een bajonetstoot, welke een soldaat hem toebracht bij een te realistische opna me van een veldslag. Meisje door trein overreden Gistermiddag omstreeks half één is het 15-jarig meisje A. Broos uit Dordrecht op den onbewaakten spoorwegovergang aan den Kilweg te Dubbeldam door een passeerenden sneltrein aangereden en op slag gedood. Het lijk is door de politie naar de Algemeene Begraaf plaats te Dordrecht vervoerd. De uit Dordrecht komende trein had een half uur vertraging. Engelsch postvliegtuig veron gelukt. Een Engelsch postvliegtuig op weg van Catwich naar Hamburg hééft even na het vertrek uit Catwich tengevolge van de mist een noodlan ding moeten uitvoeren. Daarbij is het vliegtuig ernstig beschadigd. De be manning bleef ongedeerd. Een pseudo-ingenieur die geld noodig had Verleden week Maandag werd aan het bureau Witte de Withstraat door den procuratiehou der van een firma aan de Boompjes te Rotterdam aangifte gedaan van een brutaal geval van oplichting. Er ver voegde zich den Zaterdag tevoren een Duitsch sprekende als heer gekleede man aan dat kantoor, dat de vertegen woordiging heeft van de Junkers Mo- torenfabriek te Dessau. Hij gaf voor Ingenieur van die firma te zijn en dat hij voor de fabriek enkele motoren voor vliegtuigen naar Ierland moest brengen. Deze motoren zouden te Vlis singen staan De firma, die de verte genwoordiging van Junkers heeft, noodigde zooals gebruikelijk is, den ingenieur van de fabriek uit; hij werd geheel als gast behandeld. De man noemde zich ingenieur Enk en deed uitkomen, dat hij met personen en toestanden van de Junkers fabrieken wel zij het achteraf beschouwd dan ook oppervlakkig op de hoogte was. In den loop van den avond begon hij zijn misnoegen te kennen te geven over het feit, dat een voor hem be stemde telegrafische postwissel van f 800.door de Junkersfabrieken nog niet naar Rotterdam was overgemaakt en dat hij nu zat met het vervoer van de vliegtuigmotoren, terwijl hij boven dien niet voldoende contanten bezat. In een telefooncel in het postkantoor telefoneerde hij met de fabrieken in Dessau Eén van de vertegenwoordigers van het Rotterdamsche kantoor hoor de dit gesprek, dat later bleek slechts voor een gering deel in Dessau ver staan te zijn. Een en ander was voor het Rotterdamsche kantoor aanleiding den man aan f 100.— te helpen. Hij is kort daarop verdwenen om niet meer terug te keeren. Toen kreeg men spoedig argwaan en bij informatie bleek van het heele verhaal niets waar te zijn. Inmiddels ontdekte de recherche van het bureau „Centrum", dat de zich noemende in genieur Enk ook trachtte met vertegen woordigers van andere motorenfabrie- ken in contact te komen. Men heeft toen enkele dezer fabrieken gewaar schuwd, zooals Benz., Deutz enz., met het verzoek den man vast te houden, als hij zich mocht melden. Inderdaad kwam de zich noemende Enk j.l. Maan dag bij den vertegenwoordiger der Benz Motorenfabriek aan de Wijnhaven te Rotterdam, waar hij vertelde dat er een brief voor hem door de hoofddi rectie naar het bijkantoor Rotterdam gezonden moest zijn. De politie werd gewaarschuwd, die hem op dit kantoor arresteerde. Hij gaf toen aan de politie op te heeten: Alexis Joseph Henzer, geboren te Hemelsdorf (Eupen] 30 Januari 1893, laatst wonende te Brussel- Schaerbeek. In zijn bezit had hij een 8-daagsch spoorabonnement ten name van J. O. Lindser, Middenlaan 28 te Amsterdam. Bij onderzoek bleek dit gefingeerd. Verder had hij in zijn bezit een eigengemaakte legimitatie van de Deutz motorenfabriek ten name van ingenieur Otte. Ook heeft hij zich uit gegeven te Rotterdam als zekere Wolf- fensperger. Uit een te Amsterdam ingestelde onderzoek bleek, dat de Nederlandsche Centrale inzake Internationale Misda digers vingerafdrukken van hem bezat genomen in het jaar 1933 van zekeren Jan van Zeyl, geboren en wonende te Luxemburg, die in dat jaar door de marechaussee te Sloterdijk was aange houden. De Commissaris van Politie van het bureau Centrum. Witte de Withstraat te Rotterdam, verzoekt thans degene, die mededeelingen over dezen man, die niet opgeeft waar hij den laatsten tijd vertoefde, kan geven, zich tot het geven van inlichtingen te melden aan gemeld politiebureau. Kolenschuur afgebrand. Dins dagnacht is brand uitgebroken in de groote korenschuur van den heer A. Heuis, aan de Locht te Heerlen. Toen de Heerlensche politiebrandweer arri veerde en met twee spuiten water gaf, was de brand tot een groote vuurzee opgelaaid.De korenschuur ging met haar inhoud geheel in de vlammen op, doch uitbreiding wist de brandweer te voor komen. Niet minder dan 15,000 K. G. stoo en 3000 K. G. gedorschte rogge en haver gingen verloren, terwijl ook een melkwagen en diverse landbouw gereedschappen door det vuur vernield werden. Tevens kwamen 50 kippen in de vlammen om. Verder verbranden nog 1500 K,G, sroo van den vrachtrij der Bertholet die eveneens in de schuur waren opgeslagen. Verzekering dekt de schade, die zeer aanzienlijk is; de oor zaak van den brand Is onbekend. Ernstig geval van gasverstikking. Woensdagnacht heeft zich te Delft een ernstig geval van gasver stikking voorgedaan, waarbij twee jeugdige personen den dood hebben gevonden. Toen des morgens de heer A. P. J. A. van Osselen niet op den ge- tvonen tijd op zijn werk hij is in dienst op de wasscherij van zijn va der verscheen, begaf deze zich naar de woning van zijn zoon. Hier kreeg hij evenwel geen gehoor, waar op de man zich, daarbij geholpen door eenige familieleden, toegang tot de woning verschafte. Reeds dadelijk bemerkte men, dat in de woning een sterke gaslucht hing. De 37-jarige van Osselen en zijn 32-jarige echtgenoote lagen schijnbaar bedwelmd in bed. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter stelde pogingen in het werk om, met behulp van een zuurstof apparaat, de levensgeesten op te wekken. Hij mocht hierin evenwel niet slagen en kon slechts den dood van de beide slachtoffers constatee- ren. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat verge ten was de hoofdkraan van een gas kachel te sluiten. Door den druk van het gas is de slang losgespron gen, waarna het gas vrij kon ont snappen. Botsing tusschen politie en com munisten- In het plaatsje Zukow in het district Lublin (Polen) heeft een bloedige botsing tusschen de po litie en communisten plaats gehad. De politie wilde huiszoeking ver richten in de woningen van een aan tal communisten, doch werd aange vallen door een groep personen, die wilden verhinderen, dat hun leider werd gearresteerd. De aanvallers losten revolverschoten op de politie, waardoor drie politiemannen wer den gewond. De politie beantwoord de het vuur, waardoor vijf commu nisten werden gedood. Vijftien per- sonen werden gearresteerd. Een van de gewonde politiemannen is later overleden. Het in den Nieuwen Waterweg gezonken sportvliegtuig. Het op sporen van het in den Nieuwen Wa terweg bij Poortershaven gezonken sportvliegtuig is gisteren voortgezet, wederom zonder resultaat. Wel ble ven de lijn en de dreg herhaalde malen vastzitten, doch sporen van de verf van het vliegtuig waren er niet op te vinden. Wel heeft men een anker gevischt. Door een autobus overreden en gedood. Op het Vreeburg, bij het autobusstation te Utrecht, is gister middag bij het achteruitrijden van een autobus een jongetje van naar schatting 8 jaren, dat daar aan het spelen was, er onder geraakt. Een van de achterwielen van den auto bus ging over zijn geheele lichaam, tengevolge waarvan het ventje da delijk dood moet zijn geweest. De geneeskundige dienst heeft het zwaar verminkte lijk naar de rijks klinieken vervoerd. Meisje verdronken. Het 3V2- jarig dochtertje van de familie Holtrop, wonende te Slootdorp, werd gistermiddag vermist. Na dreggen in de Slootvaart in de buurt van de ouderlijke woning, haalde men het lijkje van het meisje op. Waar schijnlijk is zij bij het spelen in het water gevallen en verdronken. Het vergaan van den Vlaarding- schen motortogger Thor. Men schrijft uit Vlaardingen aan de N. R. Crt. Gistermiddag te ruim half drie is de bemanning van den Vlaarding- schen motorharinglogger Thor, VI. 20, van de Visscherij Mij. Mercurius, directeuren de heeren Joost Pot Fzn. en Frank Pot Fzn.. die onder Enge land is gezonken, behouden te Vlaar dingen aangekomen en om 3 uur zaten wij reeds in de woning van schipper Struis om hem geluk te wenschen met zijn behouden thuis komst. Dadelijk vonden wij hem be reid ons zjjn ervaringen mede te deelen. Schipper Struis vertelde, dat hij zich Zaterdagmiddag 12 September om kwart over vijf met zijn schip bevond op 55 gr. 34 min. N.B. en 0 gr. 7 min. W.L. (Er was een stijve bries en de zee was hoog, doch het zicht uitstekend. Wij voe ren met den .koers Z.O. ten O. en de wachtsman zag in het Noorden van ons een schip pp 3 k 4 mijl af stand, die volgens ons kompas met den koers Zuid-voor kwam stoomen. Toen het schip op ongeveer 11/2 scheepslengte bij ons vandaan was, heeft de wachtsman de telegraaf op volle kracht vooruit" gezet, ten einde nog wat ruimte te geven, daar

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2