Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon den Molenaar ZUIDZANDE. Bijzondere kerkdienst met koor zang. Zondag a.s. 20 Sept. zal er In de Ned. Herv. Kerk alhier een bijzondere kerkdienst worden gehouden, waar ook het pas opgerichte kerkkoor zijn mede werking aan zal verleenen, namelijk een dank- en herdenkingsdienst in verband met de bouw van de nieuwe pastorie- Al jaren lang verkeerde de Ned. Herv Pastorie alhier in zulk een slechte staat dat de bouw van een nieuwe pastorie dringend noodlg werd. Door de groote offervaardigheid van de ge meente-leden, die vooral op een bazar voor dit doel gehouden tot uiting kwam, kon men het vorige jaar besluiten tot de bouw van een nieuwe pastorie. Deze pastorie is tot groote blijdschap van de heele gemeente enkele weken geleden voltooid en door den predi kant betrokken. Dit feit zal Zondag a.s. in een feestelijke kerkdienst wor den herdacht en gevierd. Tevens zal in deze kerkdienst voor het eerst het kerkkoor zijn medewerking verleenen. Dit koor dat enkele maan den geleden werd opgericht telt op het oogenblik 23 leden en staat onder leiding van den heer Kouwe. hoofd der school alhier. Het doel van dit koor is, af en toe de kerkdiensten, die in onze Prote- stantsche kerken in de regel een zeer sober karakter dragen, wat schooner en indrukwekkender te maken. De kerkdienst van Zondag a.s. leent zich voor dit doel wel zeer in het bijzonder. tega verklaarde, dat over een dag of acht van deze stellingen uit een offensief zal gorden ingezet. De eerste afdeelingen der opstan delingen zijn Zaterdag tegen mid dernacht San Sebastian binnenge trokken en hebben de eerste huizen van de stad in bezit genomen. Ge vechten hadden plaats met anar chisten, die in de stad waren geble ven en die de Kurzaal en verschei dene andere gebouwen in brand had den gestoken. De tegenstand, gebo den door de anarchisten, was echter van weinig belang. San Sebastian is thans vrijwel geheel in handen der opstandelingen. Zondagmorgen had de plechtige intocht der troepen plaats. Een eere-compagnie pesen- teerde het geweer en de muziek speelde militaire marschen. Kolonel Beorleguy, bevelvoerder in den sec tor Irun, die tijdens den aanval op deze stad aan zijn dij werd gewond, volgde de troepen in een rijtuig. Extra uitkeering aan gesteunde werkloozen. In de Eerste Kamer-vergadering heeft minister Sllngenberg medegedeeld, dat de regeering heeft besloten, naar aan leiding van de heugelijke gebeurtenis der vorstelijke verloving, deze week aan alle gesteunde werkloozen een extra- ultkeering van f 2,50 te doen. De opening der Staten-Generaak Hedenmorgen om 1.15 is door H.M. de Koningin de zitting der Staten Generaal op plechtige wijze geopend. Vóór het uitspreken der Troon rede betuigde Hare Majesteit Haar grooten dank voor de onvergetelijke hulde, betoond bij de verloving Ha- rer Dochter. De belangstelling voor de Ko ninklijke tocht van en naar de Rid derzaal is dit jaar onbeschrijflijk grootsch geweest. BRESKENS. Gewijzigde dienstregeling. Wij verwijzen onze lezers naar de gewijzigde dienstregeling der Stoom tram Mij. Breskens-Maldeghem, welke 17 dezer Ingaat. BRESKENS. De Verlovingsfeesten. Zaterdag, de algemeene feestdag van de verloving onzer Prinses, is hier op waardige wijze gevierd. Het was een schitterend idee van dc firma Van Melle op dezen dag een vrcgdemomstratrie te houden op haar vliegveld. Dat cl- demonstratie geslaagd mag heeten, bewijst wel het feit dat ruim 1400 personen een bezoek aan het vliegveld brachten. Een drietal vliegtuigen gaven prachtige demonstraties te zien, ter wijl velen met de Dubbele Arend een tochtje meemaakten. Schitterend waren de demonstraties met het Girovliegtuig, alsmede met de Schel- demusch. Des morgens brachten de school kinderen onder geleide van het per soneel een bezoek aan het vliegveld, 's Middags had, met de muziek voor op, een optocht der schoolkinderen plaats. 's Avonds was het rond de Kiosk een groote drukte. De Muziek en Zangvereenigingen lieten zich om beurten hooren. Alvorens de Muziekvereeniging haar toonen liet hooren sprak de Voorzitter, de heer Iz. de Hullu: Bressianen Als een rasecht inwoner van onze gemeente wou ik een enkel woord tot U spreken in verband met de feestelijkheden van dezen dag. De reden van dit feest hoef ik U niet nader uiteen te zetten, immers, toen Dinsdag j.l. het heugelijk nieuws van de verloving van onze Prinses door de radio werd medege deeld, zal het U gegaan zijn als mij: een groote vreugde maakte zich van ons meester bij deze voor ons Vorstenhuis zoo gelukkige tijding. De laatste jaren was dit door zware slagen getroffen, eerst ontviel ons de Koningin-Moeder, ons aller Moe der, en kort daarna verloor onze Koningin haar Man en de Prinses haar Vader. Dit waren donkere da- gen voor Nederland. Maar sedert Dinsdag schijnt de Oranjezon weer in volle glorie over ons land, en is er reden te over tot vreugde en feestvieren. Wie de verslagen in de dagbladen leest van de vreugderoes, die zich van Nederland heeft meester ge maakt, wordt daarin getroffen door de groote eensgezindheid, die de bevolking bij deze gelegenheid toont. Zoo is het in den loop der eeuwen geweest. In tijden van nood en druk schaarde heel Nederland zich aaneen rondom de Vorstin; in Zijden van vreugde voelt Nederland zich één met het geluk van ons Vorstenhuis. Zoo ook nu weerl We vieren vandaag feest, omdat onze Prinses verloofd is en omdat onze Prinses gelukkig is. En dat Breskens feest kan vieren, heeft het al herhaaldelijk getoond. Laten we op heden onze naam van feestvier ders eere aandoen. Laat ons vroo- lijk zijn, in gepaste feestvreugde de zen dag doorbrengen, opdat we er allen de meest aangename herinne ringen aan bewaren. Ik wil eindigen met een driewerf hoera uit te brengen op onze Ko ningin en het verloofde paar. 3 x hiep ho. (Een daverend hoera kloek hierop). De muziek zal nu het Wilhel mus ten gehoore brengen en ik ver zoek U allen dit uit volle borst mede te zingen. Na afloop der uitvoeringen werd een muzikale rondwandeling ge maakt en bleef nog langen tijd de prettige stemming heerschen. Breskens heeft op waardige wijze het Verlovingsfeest van de Prinses gevierd. AARDENBURG. Floraliatentoonstelling. Zaterdagmiddag te 3 uur werd de Floraliatentoonstelling van de afdee- ling Aardenburg der Maatij. van Ooft- en Tuinbouw geopend. De voorzitter der afdeeling, de heer J. Hollebrand, heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de leden van het Hoofdbe stuur en de besturen der zusteraf- deelingen. Hij dankte alle inzenders en inzendsters voor de vele bloemen en planten, die zij hier gebracht en gerangschikt hadden; ook dankte hij het 'College van Kerkvoogden voor het afstaan van dit fraaie gebouw, dat met zijn groote en koele ruimte zich bij uitstek leent voor het hou den van een bloemententoonstelling; dan werd dank gebracht aan den koster, J. J. Pieters, voor zijn bereid willigheid in alles en de heeren M. Patrist en P. de Bruijne Az. voor hun diverse werkzaamheden in de voorbereiding, maar bovenal den secretaris der afdeeling, de heer I. A. de Brauwer, die eigenlijk de ziel van de geheele tentoonstelling is. Toen de voorzitter de woorden van dank aan De Brauwer met een war men handdruk bevestigde, steeg er een welgemeend applaus op. Dank werd ook gebracht aan de juryleden L. van Dijk te Schoon- dijke en M. van den Driest te Sint Lauurens voor de beoordeeling der diverse inzendingen, wat wellicht geen gemakkelijk werk was. Het is de gewoonte, dat de Bur gemeester van Aardenburg onze ten toonstelling opent, maar door uitste- digheid kan dit nu niet plaats heb ben, waarom ik het hoofdbestuuurs- lid, den heer Van Dijk, beleefd vraag deze taak op zich te nemen. Dhr. Van Dijk, 2e voorzitter der Maatij. van Ooft en Tuinbouw, zei, dat het steeds een genoegen is om naar Aardenburg te komen als daar een afdeelingstentoonstelling is, om dat men verwacht daar iets goeds te zien en ook nu zijn wij niet teleur gesteld. Het is zoo moeilijk te verge lijken, maar het is net, of het geheel nog weer beter is dan het vorige jaar. Dan heeft Aardenburg een ge bouw, waarin het ook zonder bloe men een genot is even te vertoeven, maar dat schitterend geschikt is voor een floraliatentoonstelling. Zooals hier en daar in de standen te bemer ken is, is door het aanbrengen der nationale kleuren uiting gegeven aan de vreugde, welke thans in het gan- sche land heerscht over de verlo ving van Prinses Juliana met Prins Bernhard, een gebeurtenis, waardoor de band van het Nederlandsche volk met het Huis van Oranje als het ware nog weer nauwer aangehaald wordt en, naar wij hopen, in de toe komst die band tot in lengte van dagen zal blijven voortbestaan, waar om ik hier een juichtoon wil laten hooren van: Leve de PrinsesI Deze jubeltoon, door allen geuit, galmde door de trotsche gewelven van het aloude gebouw. Voortgaande feliciteerde de rede naar Aardenburg met deze tentoon stelling, waarin men opmerkt de standen der kweekers Van den Broecke en Van de Plassche, die beiden iets goeds, iets moois tot stand gebracht hebben; maar ook de groepen zijn goed en het was voor ons juryleden niet gemakkelijk de rangorde te bepalen, maar het is ons dan tenslotte toch gelukt ieder een nummer in de bekroning te ge ven. Bij onze beoordeeling hebben wij op verschillende dingen gelet, bijvoorbeeld de rangschikking, de hoedanigheid der ingezonden plan ten, de afwerking van de groep en zoo meer. Zoo' staan wij hier om dit perk snijbloemen, nagenoeg alle dahlia's, waarbij vele heel mooie, maar men heeft verschillende varië teiten in één vaas gezet, dat is niet goed. Hier is een wel is waar kleine inzending van dahlia's, maar van iedere soort is er maar één in iedere vaas gezet en de namen liggen er bijl Die inzending, hoe klein ook, is af en het spreekt vanzelf, dat die inzending, al is zij klein, een hooge waardeering krijgt. Het zelfde ziet men bij het fruit; ook daar heeft de kleinste inzending de hoogste prijs, omdat die inzending geheel af is. Jammer dat er niet meer fruit gezonden is, dat moest in Aardenburg beter zijn. Ten slotte de floraliaplanten. Dat was voor de jury al heel moeilijk. Vooreerst wil ik opmerken, dat de keuze van de planten dit jaar niet erg gelukkig geweest is, omdat er bij zijn, die wellicht niet gemakkelijk te verzorgen zijn, zooals de Blad begonia en de Lobelia; maar wij hebben ook opgemerkt, dat er in de uitgedeelde planten verschillende soorten zijn en dat is jammer; het afdeelingsbestuur moest zorgen, dat alle planten dezelfde variëteit ver tegenwoordigen. (Opm. Dat vraagt het bestuur ook, maar 't wordt door den .groot-leverancier niet uitge voerd I) Deze opmerkingen meende de jury te moeten maken. Verder niets dan lof over deze tentoonstelling, die ik open met den wensch, dat de af deeling Aardenburg moge bloeien en groeien. Hier volgen de bekroningen: A. Floraliaplanten. 1. A. Butler, 2. J. J. Pleijs, 3. M. Versprille, 4. B. Verbeeke, 5. De Wed. Buijse-Quataert, 6. Me. Blondeel, 7. Me. Cuelenaere, 8. Sa. van de Plassche-Risseeuw, 9. M. Pattist, 10. J. P. Kools, 11. I. A. de Brauwer, 12. W. J. Beheijt, 13. S. G. Cuelenaere, 14. H. Vervaeke, 15. G. P. H. Wijffels. De drie eerstgenoemden kregen bovendien een extra-prijs voor de mooiste Lobelia, Bladbegonia en Chrysant beschikbaar gesteld door den heer Van de Plassche. B. Snijbloemen. 1. J. Wage-Guiran, 2. W. J. Be heijt, 3. J. J. Pleijs, 4. P. de Bruijne Az., 5. Me. Cuelenaere, 6. A. Maas, 7. L. Haverland. 245. Er brak een drukke tijd aan voor het bestuur, dat dezen tocht orga niseerde. De Burgemeester, de dok ter, baas Draaier en slager Lam zaten in de jury. Als eerste prijs zou worden uitgereikt een zilveren molen. De tweede prijs een zilve ren krans en de rest allemaal me dailles. Alle visschers uit den om trek meldden zich aan, ook oom Rink. Klaas wilde het ook probeeren met nog een paar flinke jongens van school. De drie eerstgenoemden kregen bovendien een extra-prijs toegekend door den heer Van de Plassche, bestaande uit 2 dahlia's. C. Potplanten in een groep ge rangschikt. 1. Me. Blondeel, 2. L. Haverland en eveneens 2. J. J. Pleijs, 3. I. A. de Brauwer, 4. H. Vervaeke, 5. M. Pattist, 6. J. H. de Koster, 7. W, Beheijt, 8. W. Wesselius, 9. P. de Bruijne Az., 10. B. Verbeeke, 11. Th. Claeijs. Evenals vorige jaren had no. 1 weer de grootste groep met een mas sa potten, bakken enz. en vele goed verzorgde planten en bloemen. Ook de groepen van Haverland en Pleijs waren vrij groot en rijk gevarieerd. D. Groenten. 1. L. Haverland, 2. W. Wesselius, 3. H. Vervaeke, 4. J. J. Pleijs. E. Fruit. 1. P. de Bruijne Az., 2. H. Ver vaeke. F. Kweekers. 1. M. W. van de Plassche met lof en eveneens 1. C. M. van den Broecke. Zondagavond gaf het Aardenburg- sche zangkoor onder leiding van Ja cob Ros op het tentoonstellingster rein een concert, hetwelk veelmen- schen trok. Naar schatting waren er zeker 300 menschen, die allen stil en aandachtig de mooie liederen aan hoorden. In .de geweldige ruimte klonk het overal goed. Tot slot wer den eenige volksliederen gegeven, die door de aanwezigen dapper me degezongen werden. In de pauze mocht het publiek zich bewegen en genieten van de kleurenpracht bjj de electrische ver lichting. Ruim 10 uur verlieten allen op gewekt de kerk. Uit aller mond klonk niets dan lof over de heel mooie avond. Het was schitterend. Alle eer aan de organisatoren van deze floraliatentoonstelling maar vooral, en namens de gansche bur gerij van Aardenburg durft de ver slaggever dat hier neerzetten: Lang leve onze De Brauwer! AARDENBURG. Verlovingsfeest. Met klokgelui, vlaggen huis aan huis, muzlekconcert en fakkeloptocht is hier de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard gevierd. Wat is zoo'n fakkeloptocht een mooi, neen heerlijk moment in het leven van een dorps gemeente. Groote fakkels voor, middenin en achter de muziek, gevolgd door een stoet met honderden lampions, waarin menschen van 4 tot bij de 80 mee- loopen en meejubelen 1 Zulk een pret tige welgemeende eensgezindheid doet den mensch goed. Zulke momenten mocht de burgerij van alle gemeenten en van 't gansche land meer moeten beleven. BIERVLIET. Een zeldzaamheid. De geboorte van een tweeling is op zich zelve niets bijzonders, ofschoon wel steeds een verrassing, maar de ge- 246. Vader had hem uitgelachen toen hij met het plan voor den dag kwam. ,,Maar jongen," zei hij, „dat kan jij nog niet, dat is een tocht van zeven uur". Maar Klaas had net zoo lang gezeurd, tot vader zei: „Nou vooruit dan maar, geef je maar op; dan kan je een eindje meerijden en dan weer terugkee- ren," waarop Lijsje zei: „Dan ga jij voor spek en boonen mee". Klaas kreeg een hoofd nis vuur van kwaad heid en als moeder er niet tus- schen was gekomen, dan was er vast een vechtpartijtje tusschen Klaas en Lijsje uitgebroken. boorte van een derde tweeling behoort zeer zeker tot de zeldzaamheden. Dit geval heeft zich vorige week in onze gemeente voorgedaan. In het gezin van Ch. Boerjan mocht de derde tweeling het levenslicht aanschouwen. Moeder en kinderen allebei meisjes maken het goed. IJZENDIJKE. Verlovingsfeest. De verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd hier Zaterdag op feestelijke wijze gevierd. Reeds des morgens woei van nagenoeg alle hui zen vrooli|k de nationale driekleur. Doch de eigenlijke feestvreugde kwam eerst des avonds tot uiting. Het markt plein was door de goede zorgen van het gemeentebestuur op de zuidelijke helft met electrische lampjes geïllumi neerd De actieve vereeniging „Ge meentebelang" had voor een reusach tig dansorgel en bijbehoorende dans vloer gezorgd. Het orgel was op de muziekkiosk opgesteld. Te 8 uur sprak burgemeester Hendrikse het In groote getale op het marktplein toegestroom de publiek toe vanaf de kiosk. Ver volgens speelde „Geduld Overwint het Wilhelmus dat door het publiek spon taan werd meegezongen. Hierop volg de een muzikale wandeling door de gemeente. Achter de muziek had zich een lange stoet van lampiondragers aangesloten wat een erg fantastischen aanblik opleverde. Om half negen ving het bal-champêtre aan Dit bleek erg in den smaak te vallen, want tot 12 uur bleef de dansvloer onafgebroken geheel bezet. Voor het overige was het den ganschen avond rond de markt een gezellige drukte. GROEDE. 25 jarig jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de Chr. Muziekvereeniging „Ho sanna' alhier weid opgericht. De heer Brakman is van de opnehring af Directeur en sedert 20 j lar Voorzitter der Vereeniging De Vice-Vorv-zitter A. -Cijsottw en de Secretaris C W. Ci|souw-, vervullen van de oprichting af hun functie nog altijd actief. ZUIDZANDE. De Floralia. Onze afdeeling van Ooft- en Tuin bouw hield Zaterdag, Zondag en Maan dag haar eerste tentoonstelling, welke goed geslaagd mag heeten. Het aanwijzen van de mooiste plan ten geschiedde niet door een Jury, doch door het publiek dat hiervoor kaarten ter invulling ontving. De uitslag dezer stemming was; Groep van 5 planten: le piijs J. Catsman, 2e prijs J. J. Simpelaar, 3e pr. P Luteijn-Bouwens. 4e pr. I. de Kramer en 5e pr. J. Robijn. Mooiste tradescantia: le pr. P. Luteijn- Bouwens, 2e pr. J. J. Simpelaar. uooiste pelargonium zonale: le pr. F. Gijzeis, 2e pr. J. Robijn. Mooiste fuchsia le pr. F. Gijzeis, 2e pr P. Luteijn-Bouwens. Mooiste perlagonium peltatum: le pr. J. Catsman, 2e pr. J. J. Simpelaar. Mooiste Ster van Bethlehem: lepr. J. J. Simpelaar, 2e pr. I. de Kramer.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2