Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Sport. RETRANCHEMENT. Drietal. Op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Bergen op Zoom komt voor Ds W. van der Ven, alhier. BIERVLIET. Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagere School A alhier, is benoemd mej. Bauwens-Hamelijnck, wachtgeldster te Driewegen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 September 1936. Breskent 9,30 uur Ds Vrijlandt, H. Avondmaal. I.30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds A. Th. Stegenga, van Zuidzande. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hootdplaat 8,30 uur Ds Snljdelaar. Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen, Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.uur Ds Snljdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. G. Dufour. ke gesloten staat te worden, een brpn van vreugde voor onze ge biedster, Hare Majesteit de Konin gin, beziele, sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid in den kamp om het behoud en de bevestiging van onze kostelijke nationale instel lingen en goederen, en strekke zij aldus mede tot heil van Harer Ma- jesteit's onderdanen en van het ons zoo innig dierbare vaderland. God moge het gehengen. De voorzitter van den raad van ministers, dr. H. Colijn, heeft daar na de volgende rede gehouden: Ook het kabinet wenscht deze ge legenheid aan te grijpen om zijner zijds in het openbaar uitdrukking te geven aan zijn vreugde over het voorgenomen huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Van ganscher harte sluit het zich aan bij de warme gelukwenschen, tot onze troonopvolgster gericht, en niet minder stemt het in met de bede, dat God deze verbintenis met rijken zegen moge bekronen. Dat de aloude band tusschen Ne derland en Oranje, waarin de een heid van ons volk telkens weer tot uiting komt, tot in verre toekomst moge worden bestendigd. Een défilé voor de Koningin en het jonge paar, waaraan letterlijk geen einde kwam- Na de geestdriftige uitingen van nationalen zin in den namiddag heb ben de bewoners der residentie des avonds opnieuw op ondubbelzinnige wijze van hun belangstelling en vreugde over de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard blijk gegeven. Duizenden en duizenden Hagenaars zijn langs het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde getrok ken om H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hartelijk toe te juichen. Van de binnenstad uit trokken zij, voorzien van een oranjestrikje, -speldje of -bloem naar het Paleis aan het Noordeinde. Op het ruime plein zochten de velen een goed plaatsje, in afwachting van de din gen, die zouden gebeuren. Tot onge veer acht uur gelukte het de politie den rijweg vrij te houden. Tot dat tijdstip had men geduldig gewacht. En degenen, die er niet in slaagden hun geduld meester te blijven en op vertrouwelijke wijze bij de politie informeerden, wat er zou gaan ge beuren, moesten toch teleurgesteld worden, omdat de politie het ook niet wist. En met de drukte, want onafgebroken hield de stroom van belangstellenden aan, steeg de span ning. Ook het voorplein vulde zich geleidelijk met jong en oud. Om goed half negen, toen eerst de Ko ningin en even later de Prinses met haar verloofde zich voor de verlichte vensters vertoonden, steeg uit de compacte menigte een machtig ge juich op, dat aanzwol tot een ovatie. Men wilde steeds meer naar voren dringen en de politie, die in groo- te getalsterkte onder leiding van den hoofdcommissaris aanwezig was, had de grootste moeite de massa tegen te houden. Terwijl in de verte muziek weer klonk, verschenen de vorstelijke per sonen vervolgens op het balcon. Het enthousiasme steeg ten top en spon taan werd het Wilhelmus en daarna ,,lang zuilen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de kop van den stoet van de duizen den, die gevolg hadden gegeven aan den oproep van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond om in optocht met fakkels langs het Paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche af deeling van het N.J.V. opende den stoet. Dit bestuur droeg een bloem stuk, voorstellende het N.J.V. em bleem, waarin oranje-orchideeën ver werkt waren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half regiment huzaren, gevolgd door tallooze be langstellenden In de eerste rijen liepen kolonel Diemont, de regimentscommandant en verschillende huzarenofficieren mede. Bij het Paleis aangekomen begaven het bestuur van de afdee ling Den Haag van het N.J.V. en het hoofdbestuurslid, mr. O. Ver doom, zich naar binnen om het jonge paar een bloemenhulde te brengen. Tijdens het défilé verbleven de bestuursleden van het N.J.V. op het balkon van het Paleis. Zoowel de Koningin als de Prin ses onderhielden zich eenige oogen- blikken met den voorzitter der af deeling Den Haag van Tiet N.J.V., mr. Bautz. Het muziekkorps, van de huzaren stelde zich op het voorplein op en bracht van tijd tot tijd vaderlandsche liederen ten gehoore, terwijl de feest gangers juichend en jubelend, in dichte rijen van 8 en 10, voorbij trrokken. Hartelijk wuifden de beide ver loofden, die er .zeer opgewekt uit zagen, den Hagenaars toe. Ook H.M. de Koningin wuifde hartelijk. Om goed half tien, dus bijna reeds een uur lang, had het voorbijtrekken van den stoet geduurd, en nog steeds was het einde niet in zicht. Zoover men zien kon, het was overal zwart van de mensehen. De bedoeling was, dat achter het bestuur de verschillende vereenigin- gen, die aan dit défilé deelnamen, zouden aansluiten. De enorme be langstelling langs den weg, dien de stoet volgde (Nassauplein, Javastraat, Zeestraat, Noordeinde I was oorzaak, dat dit plan spaak liep. Want de duizenden, die langs den weg ston den geschaard, sloten vóór de ver- eenigingen bij den stoet aan, zoodat eerst ruim een uur, nadat de eersten langs het paleis waren getrokken, de vereenigingen aan de beurt kwa men. De politie bleek in dit geval niet bij machte het geweldige enthou siasme in de gewenschte banen te leiden. De muziekkorpsen, die bij sommi ge vereenigingen, zooals het N.J.V. en de padvinders, waren ingedeeld, stelden zich naast .het muziekkorps van de huzaren op en maakten beur telings muziek. Het publiek bleef voortdurend juichen en zingen en vormde ook spreekkoren door het spellen van de namen: Juliana en Benno. Omstreeks elf uur heeft de politie aan deze spontane betooging een einde gemaakt. Ter hoogte van de Oranjestraat vormde zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht «ras, werd ontbonden. Het muziekkorps der hu zaren speelde het Wilhelmus. Allen zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de me nigte de Koningin en het jonge .paar een langdurige ovatie en weerklonk luide: Leve de Prinses, leve de Ko ningin en in spreekkoor: Benno. Hierna trokken de vorstelijke per sonen zich terug. Voorafgegaan door de verschillen de muziekkorpsen, verspreidde de menigte zich. Zeer velen trokken dansende en zingende naar de bin nenstad, waar de café's en restau rants goede zaken maakten. Slechts met moeite kon men op de terrassen op het buitenhof een plaatsje krijgen. Den Haag vierde tot zeer laat de verloving van onze Kroonprinses. Prins Benno heeft op het Paleis zijn intrek genomen. Het was Woensdagochtend in de omgeving van het Paleis betrekkelijk rustig. Dat wil niet zeggen, dat er geen publiek was. Dit stond tegen over het Paleis, onder den ouden kastanjeboom, te wachten of er nog iets bijzonders zou gebeuren. Voortdurend kwamen gezanten en hooggeplaatste landgenooten, maar ook eenvoudige inwoners van Den Haag, aan het Paleis, om de felici- tatieregisters te teekenen en bp deze wijze uiting te geven aan hun blijd schap over de vorstelijke verloving. Den geheelen ochtend door wer den bloemstukken ten paleize be zorgd en bijkans zonder tusschen- poos reden de telegrambestellers aan, om telegrafische gelukwenschen te bezorgen. Prins Benno rijdt uit. Woensdagmorgen is Prins Benno uitgereden in zijn sportieve open Ford-Cabriolet, type V. 8. Zooals Dinsdag, toen hij met Prin ses Juliana aan het Paleis aan kwam, chauffeerde hij zelf. Even voor 9 uur werd de auto door een chauffeur van het Koninklijk Huis voor het Paleis gereden. De Ford had blijkbaar een goede beurt gehad en glom dat het een lust was. Na .enkele oogenblikken kwam Prins Benno uit het Paleis, met vlug ge, lenige stappen ging hij naar bui ten, gekleed in een dunne overjas, zijn hoed in de hand. Hij liep naar zijn auto, nam plaatsi achter het stuur icn startte zijn motor. Een lakei nam naast hem plaats. Het publiek juichte den toekomsti- gen gemaal van pnze Kroonprinses hartelijk toe, die vriendelijk lachend en met de hand wuivend voor deze hulde dankte. De prins maakte een ritje door den omtrek. Drie kwartier later kwam de Ford 't voorplein van 't paleis weer oprijden. Er waren nu veel meer menschen gekomen. Af en toe viel er een motregentje, maar dat baarde de belangstellenden geen zorg. Met een eleganten zwaai stuurde de prins zijn wagen tot voor het Paleis en parkeerde hem naast een der schildwachthuisjes. Het publiek kwam toen naar voren tot even voor bij het standbeeld van den grooten Zwijger, doch bleef daar eigener be weging staan. Politie was er niet. Dat was ook niet noodig, want men wilde slechts getuigen van zijngroote vreugde over deze verloving. Vriendelijk lachend en nogmaals dankend ging de Prins het bordes van het Paleis op en verdween en kele seconden later achter de glazen deuren. Een lakei bracht een bouquet veldbloemen, die de Prins tijdens zijn rit zelf geplukt had. Feestvreugde alom. Overal in den lande is op spon tane wijze uitdrukking van vreqgde gegeven aan de gelukkige tijding-, dat onze Prinses verloofd is. Woensdagmiddag te 12 uur 45 sprak, na door Z. Exc. Minister de Wilde te zijn 'ingeleid, H.M. de Ko ningin via de beide zenders tot haar volk: Ingezetenen van alle deelen des rijks. De bladen hebben u gisteren de blijde tijding kond gedaan van de verloving mijner dochter met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. In groote en beslissende oogen blikken in mijn leven en in dat der mijnen, gevoel ik mij meer dan ooit met u nauw verbonden, dank zij uw innig medeleven met ons in lief en leed. Het is voor mij daarom eene diép gevpelde behoefte in dit gelukkig oogenblik, waarop ik, vergezeld van het van blijdschap stralend verloofd paar voor den zender sta, enkele woorden tot u te richten, opdat gij in ruime mate zoudt kunnen deelen in onze vreugde. Ik kan u niet zeggen, hoe dank baar ik ben, dat deze verloving eene is, die uitsluitend berust op beiderzijdsche genegenheid, de beste waarborg voor eene gelukkige toe komst. Het is mij eene voldoening, hier aan te kunnen toevoegen, dat ik de keus mijner dochter van harte toe juich en alleszins eene verstandige acht, gezien de goede eigenschap pen, die mijn aanstaande schoonzoon bezit. Ofschoon hij onlangs eerst den leeftijd van 25 jaar bereikte, heeft hij blijk gegeven, een degelijk en hard werker te zijn. Aanstonds na voltooiing van zijn studie in de rech ten in zijn vaderland, heeft hij werk gezocht en gevonden op economisch gebied. Een jaar geleden werd hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, de daar aan gevangen arbeid en studie te Am sterdam voort te zetten. Zijn verlo ven gebruikte hij voor buitenland- sche reizen tot verdere ontwikke ling; hij bezocht o.a. Nederland en Marokko. Waar het slechts mijne bedoeling is, het verloofde paar bij u in te leiden, wensch ik dit thans aan het woord te laten komen. Ik besluit met den uit het hart opwellenden wensch, dat Juliana en Bernhard door het maken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, ande ren gelukkig te maken en tot een zegen te zijn en veel, zeer veel voor ons volk in al zijn geledingen te kunnen doen. Daartoe sterke hen God. Ik heb gezegd. En thans 'deel ik U mede, dat Juliana aan het woord is. Hierna sprak Prinses Juliana als volgt: Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij moment het voor mij is, u mijn verloofde voor te kunnen stel len. Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkander in den loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leeren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna her haalde malen hier in het land, ten slotte onlangs in de bergen. Geleide lijk aan zijn wij het samen eens geworden en wel zeer ééns. Nu wij uit deze stilte plotseling gekomen zijn in de feestvreugde te onzer eere gisteren nog geheel onopgemerkt rijdende naar mijn ouderlijk huis - nu maken wij uren mee, die onder de mooiste van ons gemeenschappelijk leven gerekend zullen blijven. Wij staan verrast en overweldigd door wat ons hier op wachtte en ik dank u bij dezen har telijk voor dit alles en tevens voor mijn deel van de tallooze schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en het paradijs van bloemen, die wij gevonden hebben, en wat sindsdien nog steeds aangegroeid is. Mijn verloofde wil zich eerst nog eenigen tijd rustig wijden aan de studie van ons land en zijn over- zeesche gewesten en die, geleid door zijn persoonlijken aanleg, speciaal van de economische zijde aanvatten. Wij zijn zoo gelukkig en ontvan gen zooveel "blijken van hartelijk me deleven, dat onze grootste wensch is, zooveel mogelijk geluk te ver spreiden waar wij de mogelijkheid zullen vinden, dit te doen. Thans zal Bernhard eenige woor den tot u spreken. In de eerste plaats een woord van innigen dank voor de hartelijke ont vangst, welke mij in Nederland ten deel is gevallen. Ik begrijp natuurlijk volkomen, dat die hartelijkheid in de allereerste plaats de Prinses geldt en niet mij, die voor u een onbe kende ben. Maar toch heb ook ik reeds zoovele hartelijke gelukwen schen ontvangen, dat ik niet kan na laten, er hier mijn diepgevoelden dank voor uit te spreken. Maar ik wil trachten, mij zoo spoe dig mogelijk met mijn toekomstig vaderland vertrouwd te maken. En ik hoop, dat men mij rustig den tijd zal willen laten, om mij hier in allerlei belangen in te werken. Ik hoop, dat wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen. Ik ben heel gelukkig en mijn stre ven zal er op gericht zijn, mijne aanstaande vrouw tot een werkelij- ken steun in het leven te zijn. In mijne betrekkingen met het Ne- derlandsche volk neem ik mij voor, mij te laten leiden door het voor beeld van de zoo bijzondere verhou ding, welke van ouds bestaat tus schen Nederland en het Huis van Oranje. Uit de Residentie. Een correspondent van de N R.Crt. schrijft vanuit de Residentie over het groote enthousiasme, nog het volgen de Het is geen overdrijving als wij zeg gen, dat Den Haag op het oogenblik zichzelf niet meer is. Deze tijd van het jaar is er anders een van tamelijk kalme bespiegeling, het zomerseizoen is ten einde en het winterseizoen nog niet begonnen, de vacantiedrukte voorzoover zij er geweest is heeft zich uit de stad teruggetrokken en de stemming neemt dan gewoonlijk iets van de bezadigde bezinning aan, die bij den middelbaren leeftijd van het jaargetijde hoort. Maar in deze herfstdagen is het ons anders beschoren. De verrassing van de verloving van de Prinses, de plotse linge verschijning van den aanstaanden Prins-Gemaal, van wien niemand anders dan bij de looze geruchten van vroeger te voren iets geweten had, de overrompelend sympathieke indruk, dien hij gemaakt heeft, de algemeene voldoening, dat de lieve Prinses een man naar haar hart gevonden heeft, die er ook een is naar het hart van de Hagenaarshet is alles bij elkaar eigenlijk wel een beetje veel opeens voor onze gewoonlijk zoo placiede ge moederen, Niet alleen is de stad nu vol van de verloving, hoort en ziet en leest men over niets anders, wordt men op straat op lederen stap aangehouden met por tretten, Insignes, strikjes of ook alweer een-nieuwe-extra-edltie van die of gene courant, maar bovenal Is iedereen be zeten door een soort van koortsachtige jacht om toch het jonge paar en dan vooral hem te zien te krijgen. Het Idee ook van dien intocht per twoseater met den bruigom aan het stuur en de Prinses zoo gezellig naast hem een plezier, dat gewone jonge meisjes gemakkelijker is beschoren dan Prinsessen de jovialiteit van den Prins, de romantiek van dit zeer mo derne sprookjehet heeft onze goede Hagenaars geheel uit hun even wicht gestooten. Daarbij zijn dan nog de zoo treffende radiorede van de Koningin, de aller liefste, echt-meisjesachtige woorden van de Prinses en de kranige Neder- landsche speech van Prins Benno van Woensdagmiddag gekomen en de heele reeks verhalen van degenen, die er Dinsdagmiddag of Dinsdagavond al wèl bij geweest zijn genoeg om de duiz> nden op te jagen, opdat ook zij het tweetal te zien krijgen Het jonge paar zal de palei zen van wijlen de Koningin- Moeder betrekken De paleizen van Wijlen de Konin gin-Moeder aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage en teSoestdijk, waar van de behuizing geheel intact is ge bleven en het personeel nog ter be schikking is, zullen door het jonge paar in gebruik worden genomen. Prins Bernard naar Het Loo. De vertrekken van wijlen Prins Hendrik op Het Loo, welke nog na genoeg onveranderd zijn gebleven, worden ter beschikking van Prins Bernard gesteld. Dinsdag wordt de Prins aan Staten-Generaal voorgesteld. Bij de opening van de Kamers zal Prins Bernard officieel aan de Staten- Generaal worden voorgesteld. Zaterdag a.s. zal zijn een dag van nationaal gedenken. In verb, nd met de verloving van Prinses juliana met Prins Bernard van Lippe-Biesterfeld heeft het Kabinet besloten dat a.s. Zaterdag de departe menten van algemeen bestuur en de andere rijksbureaux in het land gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een Dag van nationaal gedenken, drukt de minister-president namens de raad van ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het rijk de gelegen heid zouden willen openen tot alge meene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dankbaarheid, die in het gansche volk tot uiting zijn gekomen. Op Zaterdag zullen alle werklooze aibeiders worden vrijgesteld van het stempelen, terwijl eveneens de werk verschaffingen gesloten zullen zijn. BIERVLIET. Duivensport. De duivenvereeniging „Hoop" alhier hield Zondag j.l. de volgende wed vluchten. Prijsvlucht met oude duiven op BreteuilTh. de Boevere le, Engels 2e en Ie overdulf Idem, met jonge duiven J. de Meijet Ie, Ch. van Vooren 2e, 3e, Engels le overduif. Boekbespreking. Een Libel„Prinses Juliana ver loofd I" In de bekende Libellen-Serie (uit gave van Bosch Keunlng te Baarn) zal binnen enkele dagen een Libel verschijnen„Prinses /uliana ver loofd I" Een vlotte Libel met interessante blzonderheden uit het leven van Prinses Juliana en Prins Benno en een keur van prachtige foto's. In den boekhandel zal dit werkje tegen 45 cent verkrijgbaar zijn.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2