Binnenland. Gewestelijk Nieuws Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 September 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds Snijdelaar. 5.30 uur Ds Castelein. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hooidplaat 2,— uur Ds Snijdelaar. Collecte noodl. kerken en personen. Nieuwvliet 11,— uur de heer Sterk, van Brugge. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 6.30 uur Ds Snijdelaar. Collecte noodl. kerken en personen. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. Geen opgave ontvangen. Groede 9,30 uur de heer Sterk, van Brugge. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. ongeveer overeenkomt met 100 gram (1 ons) van de ontsmiettingsstof op 3 liter water. Abavit natontsmietter (zelfde sterkte) heeft bij de geno men proeven zoodanig resultaat op geleverd, dat het voor de ontsmet ting van tarwe tegen steenbrand en kiemschimmels in aanmerking komt. De proeven met dit middel als mede met Abavit droogontsmetter ter bestrijding van strepenziekte wor den nog voortgezet. Het omscheppen moet met de uiterste zorg geschie den, zoodat Men er van vercekerd kan zijn, dat alle korrels bevoch tigd zijn. Zie verder wat medege deeld wordt over de machinale om- schepmiethode en onder het hoofd algemeene opmerkingen. In de meeste gevallen wordt ook reeds afdoende resultaat bereikt bij aanwending van bovengenoemde middelen ter halve sterkte, dus 11/2 pet., eveneens bij gebruik van 3 liter per hl. Voor tarwe en gerst, die ter keu ring te velde wordt aangegeven, wordt echter aangeraden zekerheids halve steeds de sterkere oplossing te nemenVoor zwakke partijen zaai zaad, die er dit jaar zeker zullen zijn, moet men een oplossing ge bruiken van 2 pet., terwijl alsdan de hoeveelheid vloeistof per hl. be perkt wordt tot 2 liter. Bij gebruik van meer oplossing wordt n.l. de kans op kiembeschadiging grooter, daar de ontsmettingsvloeistof dan ge makkelijker tot de kiem doordringt. Rogge wordt tegen kiemlschimmel ontsmet door omscheppen met een oplossing, van Abavit natontsmetter, Ceresan natontsmetter of Germisan ter sterkte van 1 pet. Per hl (pl.mi. 70 k.g.) wordt 3 liter van deze oplossing gebruikt. Voor zwakke partijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 a 2V2 liter per hl van deze één procentige oplossing aangewend. Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen bestreden worden door toe passing van de warmwaterbehande- ling. Het zaad wordt eerst U/a uur in water te weeken gezet, daarna blijft het 4Va uur buiten water na weeken en ten slotte wordt het ge durende 10 minuten in warm water ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53 gr. C, voor gerst 51 gr.52 gr. C. Zwak zaad verdraagt de warml- waterbehandeling niet zonder groote vermindering van kiemkracht. Het is daarom zeer raadzaam, dat van partijen, die men niet) vertrouwt, eerst een monster wordt behandeld en dat dan door een kiemkrachtbepa- ling, liefst door uitzaai in grond, wordt nagegaan hoe groot de ach teruitgang is. Op welke wijze de warmwater- behandeling moet worden uitge voerd is uitvoerig beschreven in den zoo juist verschenen nieuwen druk van Mededeeling No. 4: „Brand- ziekten van granen," die voor den prijs van f 0.20 bij den Planten- ziektenkundigen Dienst verkrijgbaar is. Door het Instituut voor Land bouwwerktuigen en Gebouwen is een installatie ontworpen, waarvan be schrijving en werkteekening op aan vrage bij genoemd Instituut gratis verkrijgbaar zijn. Machinale omschepmethodeDe aandacht wordt gevestigd op de mo gelijkheid het zaad op een goede wijze Met de ontsmettingsoplossing te ntlengen, door gebruik te maken van zoogenaamde droogontsmettings trotamels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug en goed plaats. Men neme ech ter steeds een trommel, waarbij de toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval, dan heeft Men .groote kans op on gelijkmatige verdeeling van de vloei stof over het zaad en op samen- koeken. JBij toepassing van de machinale omschepmethode kan de hoeveelheid vloeistof per hl iets geringer geno men worden, b.v. V2 all. Men ga hiermede echter niet te ver. Voor zaad bestemd voor bezaaiing van perceelen, die ter keuring zullen wor den aangegeven, gebruike men, ook bij de machinale omschepmethode, zekerheidshalve de gewone bij de omschepmethode opgegeven hoe veelheid vloeistof. Droogontsmetting. De droogontsmetting moet beslist geschieden in een hiervoor goed in gericht apparaat. Hoewel de nieuwe re middelen niet sterk stuiven, moe ten toch steeds de noodige voor zorgsmaatregelen genomen worden, waardoor inademen van de ontsmet- tingsstof voorkomen wordt. Deze kunnen bestaan in het gebruik van stofmlaskers of in hpt binden van een doek voor neus en mond. Tarwe bestemd voor bezaaiing van perceelen, die ter keuring te velde worden opgegeven, behandele men zekerheidshalve Met 3 gram per kg. Abavit droog ontsmetter, Ceresan- droogontsmetter of Tutan. Overigens kan worden volstaan met 2 gram per kg. zaad. Gerst wordt behandeld met 3 gram Ceresandroogontsmetter per kg. Rogge wordt ontsmet met Abavit droogontsmetter, Ceresan droogont smetter of Tutan en wel 2 gram per kg. zaad. Algemeene opmerkingen"Er moet voor gewaakt worden, dat het nat ontsmette zaad niet opnieuw be smet wordt, wat o.a. kan plaats vin den, wanneer het behandelde zaad uitgespreid wordt op een dorsch- vloer, die niet vooraf met een op lossing van de antsmettingsstof is schoongemaakt, of indien het ont smette zaad gestort wordt in de zelfde zakken, waaruit het geko men is. Ook de zaaimachine kan een bron van nieuwe besmetting zijn. Verder houde men zich strikt aan de opgegeven hoeveelheid van de ontsmettingsstof en ook van de aan te wenden hoeveelheden vloeistof. De teleurstellingen, die, niettegen staande ontsmet zaad is gebezigd, toch worden verkregen, moeten in hoofdzaak aan het niet juist toepas sen van de voorschriften worden toe geschreven. Ontsmet telken jare al het zaai zaad, maar doe het goedl Nadere inlichtingen worden ver schaft door den Plantenziektenkun- dtgen Dienst te Wageningen endoor de Hij dezen Dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de Rijks- landbouwconsulenten. Verdachte hulzen. Het lid der Eerste Kamer Graaf et d' Ansembourg heeft de volgende vragen aan den Minister van Justitie ter mededeeling aan den Minister bij den Voorzitter der Eerste Kamer inge diend Heeft de Minister kennis genomen van de berichten in diverse Limburg- sche bladen aangaande het groeiend aantal verdachte huizen langs onze grens in België, die een steeds ern stiger moreel gevaar vooral voor onze jeugd beteekenen? Wil de minister mededeelen of hij in deze reeds iets heeft gedaan en zoo niet of hij alsnog bereid is na overleg met zijn ambtgenoot te Brussel maat regelen tegen deze mistoestanden te nemen 7 De Voorzitter der Eerste Kamer heeft den Heer d' Ansembourg doen weten dat hij bezwaar maakt tegen doorzending dezer vragen aan den Minister van Justitie, vermits deze be trekking zouden hebben op toestanden buiten Nederlandsch grondgebied. Tegenover deze opvatting van den Voorzitter der Eerste Kamer kan wor den gesteld, dat het plegen van over leg met den Belgischen Minister van Justitie en het nemen van maatregelen op Nederlandsch gebied tegen bezoek uit Nederland aan deze huizen wel degelijk tot de bevoegdheid der Ne- dcrlandtche regecrlng behoort. De marechaussee en de rijks- veldwacht Naar wij vernemen, zou van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. marechaussee en de rijksveldwacht tot één op mili taire leest geschoeid rijkspolitie korps, waarbij het wtjpen der mare chaussee zijn zuiver militaire karak ter zou verliezen, niets komen. Het departement van defensie zou naar ons wordt medegedeeld van een opheffing van het wapen der Kon. marechaussee in zijn te- genwoordigen vorm niets willen we ten en zou prijs stellen op het be houd van een rijkspolitiekorps, met een zuiver militair karakter. In plaats van een opheffing zijn er integen deel plannen tot een verhooging van de sterkte van het wapen der mare chaussee. Zoo bestaan b v- plannen, om1 in het district Amsterdam een proef te nemen met de dislocatie van rijks veldwacht en marechaussee, in welk verband dit district met enkele bri gades zou worden versterkt. Teneinde een meer efficiente wer king van beide korpsen te verkrij gen, heeft de minister van justitie voorts een departementale commissie ingesteld, om na te gaan in hoe verre, met uitbreiding van verschil lende brigades der Kon. marechaus see, toch uiteindelijk een bezuiniging is te verkrijgen, door de parket- diensten bij rechtbanken en ge rechtshoven op te dragen aan de marechaussee, zooals thans o.a. te Zutphen reeds het geval is. Ten slotte wordt een reorganisatie van de grensbewaking overwogen, in verband waarmede aan het bu reau van den majoor der Kon. mare chaussee, tevens administrateur der grensbewaking, een speciale afdee- ling is ingesteld, welke alle in Ne derland verblijvende vreemdelingen nauwkeurig zal registreeren. N.R. Crt. De Nederlandsche spelling in België. De heer Hoste, de Belgische mi nister van openbaar onderwijs, heeft verklaard, in antwoord op een tot hem gerichte vraag, dat de kwestie van de spelling van het Nederlandsch het voorwerp is van onderhandelin gen tusschen de Nederlandsche en de Belgische regeering. De spelling- Marchant zoo zeide hij, heeft in de Nederlandsche zakenwereld en in de pers geen groot onthaal gevonden en verwarring gebracht. Het ware naar het oordeel van den minister beter, haar prijs te ge ven, mits een grootere vrijheid wor de verleend bij officieele examens, waarbij rekening zoude worden ge houden met de evolutie van de taal. De minister voegde er aan toe, dat hij geen bezwaar zou hebben tegen instelling van een raadgevende spel ling-commissie waarin bevoegde per sonen uit beide landen zitting zou den hebben en die de kwestie in haar geheel zou onderzoeken. AARDENBURG. Smokkelaar betrapt. De kommiezen alhier hebben een man aangehouden die in het bezit bleek te zijn van frauduleus ingevoerd sigarettenpapier De man kwam per flets langs den Rijksweg gereden, toen hij plotseling een paar kommiezen ontdekte, die aan stalten maakten om den man aan te houden ter controle van zijn fietsplaatje Toen deze dat inde gaten kreeg sloeg hij plotseling een zijweg in ging in volle vaart er van door. Ongelukkiger wijze kwam hij in botsing met een hek, waardoor hij kwam te vallen en de ambtenaren hem zoodoende konden inhalen. Door den val waren 's mans kleeren deerlijk gehavend. Bij fouillee ring bleek hij in het bezit van 100 pakjes sigarettenpapier. De man werd daarop door de ambtenaren mede ge nomen naar het kantoor te Eede. M. Crt. OOSTBURG. Doodelijk ongeluk. Dinsdagmiddag had nabij de Liter een droevig auto-ongeval plaats. Het 17-jarig dienstmeisje uit Oostburg, mej. L. de C. op weg naar haar ouders te Aardenburg, kwam onverwacht te voor schijn van achter een voor haar rijdenden vrachtwagen en werd aangereden door den uit de tegenovergestelden richting komenden vrachtauto van den heer De T., die voor de onverwacht verschij nende wielrijdster niet meer kon uit wijken. Gevolg was dat het meisje werd aangereden en op slag gedood. HOOFDPLAAT. Brand. Gistermiddag is de landbouwschuur en bakkerij van den heer Boone te Nommer Eén door brand vernield De spuit van Driewegen verleende as sistentie. Het nabij staande woonhuis kon worden behouden GROEDE. Teraardebestelling dr. C. Brakman Eenvoudig, geheel in overeenstem ming met zijn persoon, is Dinsdag middag op Oud Eik en Duinen in Den Haag het stoffelijk overschot van dr. G. Brakman, oud-ingezetene onzer ge meente, den voortreflFelijken docent, oud-leeraar aan het Haagsche gymna sium, naar zijn laatsterustplaatsgebracht. Oud-collega's, oud-leerlingen en verschillende familieleden uit zijn ge boorteplaats Groede, hebben door hun tegenwoordigheid een laatste blijk van hun groote waardeering willen geven. Daar waren o.a. de heer J. N. Pa - tist, inspecteur van het L.-Onderwijs, van Brakmans gymnasium de rector dr J. van IJzeren, de oud-rector dr H. Gannegleter, de leeraren dr H E. Leenmans, dr G. Postma, dr M. A. Schepers en dt A. C. van Waveren, de rector van het gymnasium aan de Bildersstraat, dr G. W. E. van Hille. dr M. J. Pattisc, rector van het Ëras- miaansch gymnasium te Rotterdam, mej Roodhuyzen, leerares aan het Erasm. gymnasium aldaar, dr K. H. E. de Jong, privaat-docent aan de Leidsche Uni versiteit, rat J. M. Nap, oud-referen daris van den Raad van State, mr H. J. Smidt, refendaris van Onderwijs, dr A, Greebe, mej. dr C. van der Pijl, mr E. Bonn, mr J. H. van Peursem, mr J. Erasmus, I. W. F. Margadant, I. Risseeuw, J. Kense, W. Mooyman uit Brussel, G. W. von Stockhausen, A F. von Stockhausen, mevr. Den Brandt- Wirix, J. van Harrevelt e. a. In de kapel heeft dr K. H. E. de Jong dr Brakman herdacht als grooc latinist, uitnemend docent en voor treffelijk mensch. Spreker heeft hem dertig jaar gekend en veel van hem geleerd. Dr Brakman was zeer hulp vaardig. De groote latinist is niet ge worden waar hij recht op had en spr. noemde dit een schadepost op het cul- tuteele grootboek van ons volk. Maar hij was er even groot om en zoo zal hij door alien in eere worden herdacht. Dr. H. Cannegieter sprak eerst een persoonlijk woord van dank. Spr. heeft den ontslapene in Utrecht leeren kennen als student en is daar veel met hem omgegaan. Later vond hij hem als collega terug aan het gym nasium en hij heeft altijd veel vriend schap van Brakman genoten. Als oud-rector, sprekende namens het gymnasium, waaraan Brakman zijn leven heeft gegeven, zei dr. Cannegieter dat de ontslapene altijd aanwezig was en altijd vol enthousiasme. Naast zijn studie was zijn onderwijs hem alles en aan vele van zijn leerlingen heeft hij een schat van enthousiasme voor de klassieken gegeven. En als de klassieke ontwikkeling is begrepen en waarde heeft voor de toekomst, dan heeft Brakman hieraan meegewerkt. Daarvoor zijn leeraren en leerlingen hem dank baar. Aan de groeve schetste een broer hem in zijn ontembare kracht, wien meer rust en minder arbeid ten goede zouden zijn gekomen. Op zijn geboor tedag, dien hij steeds in Zeeland in den familiekring placht door te bren gen, is hij heengegaan, hij, de raads man. troost en trots der familie. Spr. noemde dit leven er een dat welbe steed was en bracht hem een Iaatsten groet namens de familie uit Groede. dat hem zoo lief was. Met een woord van dank tot de sprekers en de overige belangstellenden eindigde de heer Brakman, waarna enkele bloemstukken op het graf wer den neergelegd. Vergadering V. V. V. In de op Donderdagavond j.l. ge houden vergadering van V.V.V. werd in beginsel besloten, om in de week tijdens de najaarskermis wederom een winkelweek te organiseeren. Eveneens werd besloten om op de dag van de najaaskermis zijnde 7 October a.s. een rijwielkoers te houden. BIERVLIET. Op een tram geschoten. De Z. V. T. M. heeft bij de politie gemeld, dat er op een der trams, in een polder nabij Biervliet, geschoten is. Waarschijnlijk hebben we hier te doen met een verdwaald schot van jagers. De politie onderzoekt of er misschien sprake is van opzet. Poging tot diefstal. Woensdagmorgen, toen de bevolking van Biervliet nog in een diepen slaap verzonken was. heeft een inbreker zich toegang verschaft tot het meelpakhuls van bakker Lflbaart. Zijn bezoek gold een baaltje bloem. Dat hij zich erg op zijn gemak gevoelde, blijkt wel uit het feit, dat hij de gewone bloem terzijde legde en een baaltje van de beste kwaliteit voor verder vervoer in de raamopening plaatste. Intusschen was de bakkersvrouw op gestaan. Spoedig bemerkte ze. dat er iets niet in den haak was en onmid dellijk waarschuwde ze haar echtgenoot. De inbreker had inmiddels lont geroken Hij liet zijn buit in den steek en koos het hazenpad. De dief moet heel goed op de hoog te geweest zijn van den toestand ter plaatse. Deze aanwijzing zal het onder zoek dan ook zeer vergemakkelijken. Geslaagd. Bij het examen van den Alg. Ned. Politiebond behaalde onze vroegere dorpsgenoot P. C. Babijn, marechaus see te Philippine, het politlediploma. Afloop verkooping Ten overstaan van notaris Beuningh werd Donderdag het woonhuis met bijbehooren van den heer L. de Ruijsscher verkocht. Het was ingesteld op f 550. Kooper werd J. Lecluijze te IJzendijke voor f 600. SLUIS. Ernstig ongeluk. Omtrent het ernstig ongeluk in België kunnen we nog het volgende vermel den Niet zooais eerst j.ezegd werd, reden de wielrijders tegen een motor rijder. doch deze, de heer H. Roose uit Moerkerke (België) reed omgekeerd hen aan. Volgens hem zouden, toen hij met een duozitter over genoemden weg reed, een paar dronken wielrijders over dezen weg gereden hebben. Hoe hij ook getracht had deze te ontwijken, hij was er niet in geslaagd, daar de wielrijders van de eene zijde naar de andere zijde van den weg laveerden met het gevolg, dat een aanrijding plaats had. De motorrijder bekwam een zware hersenschudding, zoodat men voor zijn leven vreest; de Sluize- naar E. Baert moest met een zware fractuur overgebracht worden naar het St. janshospitaal te Brugge; de ander kwam er met eenige hoofdwonden af. De duozitcer liep enkele ontvellingen op Nadat het parket een onderzoek ingesteld had, werd V. op vrije voeten gesteld. Onverwacht bezoek. Dezer dagen, toen Mej. M. bezig was de straat aan te vegen en de deur van haar woning had laten openstaan, kwam uit de richting Beestenmarkt een veedrijver met een aantal koeien. Of de dieren nu van meening waren, dat ze bij een stal waren of hoe dan ook een van hen stapte door de open deur de woning van M. binnen, gevolgd door een drietal andere. De vrouw sloot de deur en wachtte de komst van den veedrijver af. Deze wist de dieren, die geen wanorde in huis hadden geschapen weer met een zacht lijntje naar buiten te drijven en zoo kwam de vrouw enkel meteen geurige herinnering er met den schrik af. Behaald succes. Op het gehouden zwemfeest te Knocke behaalden de Sluizenaren F. Coppens en Ch. Hermans weer een zege in het nummer 1 km. zwemmen van uit zee naar het strand. Coppens mocht een beker in ontvangst nemen, terwijl Hermans een mooie herinnering kreeg. GROEDE. Loop der bevolking. Over de maand Augustus 1936. INGEKOMEN: A. Robijn, van Cadzand op Rlng- sraat A 66P. J. Ritico, van Water landkelkje op Barendijk W 2L. Scheele, van Terneuzen op Ringstraat A 308. VERTROKKEN: iz de Bliek, van Kruisdljk naar 's- Gravenhage. Tomaten als varkensvoer. Nu de tomaten aan de veilingen bij duizenden kilogrammen tegelijk door draaien, omdat zij den vastgestelden minimum prijs niet kunnen halen, heeft

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2