BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Nederland in den Pacific. Winnifred de Pelskoningin. wat een pijn! AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON 45ste Jaargang Vrijdag 4 September il986 JNummer 4167 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per |aar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat uit tweebladen o— De berichten in de Indische pers, betreffende de bij de begrooting aan te vragen vlooteenheden, vestigen opnieuw de aandacht op het pro bleem', dat voor ons land, nu en in de komende maanden, het meest primaire is, het behoud van onze overzeesche gewesten in het Verre Oosten. Gelegen in het centrum vol spanningen, dat Stille Zuidzee, Groo te Oceaan of Pacific heet, staan deze gebiedsdeelen bij voortduring aan groote gevaren bloot, aldus de N. R. Crt. De verandering van onze positie in den Pacific blijkt wellicht het duidelijkst uit de ontwikkeling van de doelstelling onzer weermacht al daar. Oorspronkelijk is men uitgegaan van het neutraliteitsstandpunt, van de gedachte derhalve, dat verhin derd moest worden, dat ons land op ongewenschte wijze in een gewapend conflict tusschen twee bij den Pa cific betrokken mogendheden zou worden betrokken. Doch al weerver achter ons ligt het tijdstip, waarop wij tot het besef zijn gekomen, dat bij een eventueelen oorlog Ned.-In- dië niet toeschouwer, maar doelwit zou kunnen zijn; dat, arm het an ders te zeggen, een dergelijke aanval op Ned.-Indië zelf gericht kan zijn. Wij Meenden toen echter daarbij te kunnen steunen op de hulp van an dere naties. Het weerstaan van den eersten aanval en het eventueel fun- geeren als onderdeel eener grootere weermacht, zouden dan onze taak zijn. Steeds duidelijker echter treedt het in den jongsten tijd aan den dag, dat ook deze opvatting van onze taak haar tijd gehad heeft. Meer en meer dringt het tot ons door. dat de werkelijkheid wel zoo is, dat een eventueele aanval regelrecht op Indië ondernomen zal worden en dat ons land dien aanval wellicht geruimen tijd zonder militairen steun van anderen zal hebben te pareeren Hoewel dit laatste standpunt hier 82. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Maar het bleef alles staan, ver dween niet, als een betoovering. Nu reed daar een fraaie auto voor. In de helverlichte vestibule zag hij de silhouetten van den Pelskoning en de Pelskoningin. Zij volgden de kleine, bijna in haar bontmantel ver dwijnende tante Kora. Dadelijk daarop kwam de fraaie wagen aanrijden. Hij trad in de struiken terug en bleef staan, totdat hij voorbij was. „Ik moet het immers alles eerst verdienen," zei hij bij zichzelf. Daarna liep hij langzaam' naar het hotel terug. 0 Er waren bijna twee maanden ver- loopen. Rudolf Salten had zich met grooten ijver en steeds grooter wor dende belangstelling in de zaak der te lande zeker nog niet als algemeen aanvaard mag worden beschouwd, biedt de internationale politiek daar voor de bewijzen te over. Het treu rige lot van Abessinië, welke staat zijn te groot vertrouwen in den Vol kenbond en de gedachte der col lectieve veiligheid met den dood moest bekoopen, is slechts één zij het ook een zeer duidelijke in de reeks van aanwijzingen. De omstandigheid, dat de Vol kenbond niet bij machte en zijn le den niet van plan bleken te zijn, historisch gegroeide toestanden te beschermen en de eerbiediging daar van af te dwingen, moet op Neder land een diepen indruk hebben ge maakt. I.aten we ons wel bewust zijn, dat de rechts idee, het begrip van wat recht is, in de internationale po litiek niet zoo vast staat als in het burgerlijk leven. Laten wij ons er goed van doordringen, dat er inter nationaal thans twee „rechts'begrip- pen bestaan en dat bij een gewapend conflict er veel., zoo niet alles van (if zal hangen, op welk rechtsbegrip de rechtshandhaver, of wel hij die als zoodanig zou moeten optreden, zich stelt. In het internationale leven staat recht veelal gelijk met billijkheid of liever met de discussiabele opvatting hiervan. De omvang der belangen of wat hiervoor wordt aangezien speelt daarbij een groote rol en geen recht is als realiteit bestaanbaar, waarvan de rechtshandhaving niet kan worden afgedwongen. Zoo zijn er jonge landet), dje, ondanks het Volkenbondspact, als recht beschou wen (Je verwezenlijking van een des noods Met wapengeweld te verkrij gen toestand, zooals deze naar ge lang' van hun ?1 dan niet juist be oordeelde belangen en van de feite lijke machtsverhouding van het oogenblik zou kunnen bestaan. Zij zien met leede oogen aan, hoe de wereld voor hen is afgesloten, om dat andere landen, dj« vóór hen tot ontwikkeling zijn gekomen, daarop beslag gelegd hebben. Er is een feitelijke antithese van rechtsbegrippen. Want even zoo zeer als wij op grond van qnze praesta- ties en offers gedurende eenige eeu wen de handhaving van den sta tus quo als recht beschouwen, ge voelen de jonge reuzen die als een onbillijkheid; nimmer werd deze an firma Hartau ingewerkt. Peter Har- tau, die op zich had genomen hem zelf in alles in te leiden, verheugde zich over zijn snel begrip en zijn vlijt. Hij waardeerde steeds meer in Salten zijn groot verstand, zijn intel- lectueele, krachtige persoonlijkheid. En Salten kreeg steeds meer zelf vertrouwen en merkte nu pas, hoe veel werkkracht er bij hem braak had gelegen, terwijl hij officier was. Winnifred had hij bijna dagelijks ontmoet. Afwisselend was hij in de marmeren villa uitgenoodigd het middagmaal te gebruiken, te komen theedrinken of den avond door te brengen. Hartau introduceerde hem ook in de club en hierdoor kreeg Salten toegang tot de beste kringen van Montreal. Daar hij een belang wekkende en sympathieke verschij ning was, werd hij goed ontvangen. En zoo ontmoette hij ook in de uit gaande wereld Winnifred. Deze was onuitsprekelijk gelukkig en tevreden, zij voelde, dat zij be mind werd zooals zij bemind wilde worden en haar gevoel voor Salten werd steeds sterker. Haar vader had hiet voor haar verzwegen, dat Salten begin Juni naar Zweden zou gaan en dat zij hem dan pas in Augustus in Duitschland zou terugzien. Maar zij voegde zich gewillig in alles, wat haar vader voor goed hield, tithese zoo scherp gevoeld als in deze autarkische wereld, die daar aan zulke belangrijke oeconomische consequenties heeft verbanden. Nederland wordt niet geacht zijn koloniaal gebied zelfstandig tegen een grootsch voorbereide en door gezette agressie te kunnen verdedi gen. Het is daarom voor ons van het grootste gewicht te weten, welk standpunt de groote mogendheden als voornaamste machthebbers en daardoor practisch als eerste rechts handhavers ten aanzien van het rechtsbegrip innemen. En hoewel men daarbij uiteraard slechts tasten derwijs te werk kan gaan, zijn de symptomen voor ons land bepaald verontrustend. Met het véaagstuk, hoe de bedoelde koloniale aanspraken zijn te bevredigen, komt men ten volle in het nieuwe problemengebied. Want waar er geen onbezette ge bieden meer zijn jat zeker niet. die oeconomisch beteèlcenis hebben komt nu het punt van het mijn of dijn naar voren. Daarmede staat het rechtsbezit op wankele grond slagen en zal ergens ter wereld een vroeger verkregen recht worden ge schonden. De dilemina's, waarvoor de lei ders van de oude landen zich ge plaatst zien, zijn duidelijk. Wanneer de jonge staten grgens een aanval doen en de eerstgenoemde verzetten zich pr tegen, dan beteekent het een wereldoorlog, waarin na feilen strijd weder voor enkele decennia de suprematie wordt vastgelegd. Wenscht men dezen krijg niet te riskeeren, dan komt de vraag, óf het afstaan van eigen gebieden óf het toestaan van het bezit nemen van gebieden van diegenen, die zich zelf niet voldoende kunnen verweren, aan de orde. Het valt niet te voorspellen, hoe de beslissing dan zal vallen. Te zeer overwegen daartoe de verschillende belangen van het oogenblik. Voor alles echter beteekent dit, dat de op zichzelf onbaatzuchtige gedachte van de collectieve veiligheid kan plaats malcen voor overwegingen van het eigen belang, beheerscht door opportuniteit. Gelijk in het gevat Ethiopië de afweging van belangen in het nadeel van dat land iJitviel, zullen bij een eventueelen aanval op Indië de mogendheden afwegen, wat voor hun belang op dat oogenblik en genoot voorloopig van elk uur van samenzijn met Salten, als van een kostelijk geschenk haar door het lot beschoren. Voordat Salten zijn reis aanvaard de, droeg Peter Hartau hem op tot proef eenige zaken in Montreal af te sluiten. Er kwamen toch voortdurend vertegenwoordigers van groote bontfirma's naar Montreal om op de plaats zelve inkoopen te doen. Salten kweet zich van deze opdracht met verrassende bekwaamheid en daarbij met zulk een buitengewoon tact, dat Hartau zeer tevreden was. Salten had werkelijk een groote ga ve voor zijn nieuwe positie, vooral daar hij alle noodige eigenschappen in zijn persoon vereenigde. Dit kleine succes gaf hem snel een gevoel van zekerheid. Intusschen was het tijdstip van zijn vertrek zeer nabij. Voor dit vertrek was hij nog een taatsten keer in den intiemen kring der familie Hartau uitgenoodigd. Tot nu toe had hij alle groote feesten in de marmeren villa meegemaakt en was ook dikwijls als eenige gast aanwezig geweest. Tante Kora koesterde een groote voorliefde voor hem en verheugde zich steeds met hem te kunnen pra ten oyer Duitsche toestanden. Daar zij wist, dat jhaar broer een verbinte het zwaarst moet wegen. En het is, naar nog verder zal worden aan geduid, mogelijk dat dit al zal dan de sympathie der wereld met ons zijn een hands-off politiek zal zijn. Een factor, die in dit verband niet vergeten mag worden, is de nationale politiek der groote mo gendheden. Het is niet aannemelijk, dat deze zich uitsluitend door de wereldpoli tiek zullen laten leiden. De Bedrei ging, welke hun -koloniale gebieden ondervinden, is sterk en vermeerdert nog steeds. Door bevrediging van de koloniale expansie op ander ter rein toe te staan, kunnen zij dezen druk verlichten. Het is niet onmoge lijk, dat mlen daartoe ter voorko ming van een grooten oorlog een maal komen zal. Waarlijk niet alleen uit chauvinis tisch eigenbelang I Want de over zeesche gewesten zullen met meer recht een beroep doen op het moe derland, dat het hen niet gelijk sla ven zal verhandelen. Zulks onder vond nog dezer dagen Engeland na de suggestie, een deel van het Afri- kaansche gebied aan Duitschland af te staan. De stemmen, die daartegen uit de koloniale gebieden zelf op gingen, doen vriezen, dat een der gelijke maatregel niet mogelijk zal blijken zonder een ernstigen schok aan het geheele imperium toe te brengen. Ontsmetting van tarwe, gerst en rogge- Ter verbetering van de opkomst en ter bestrijding van de ziekten, die roet het zaaizaad worden over gebracht, wordt ontsmetting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. Speciaal wordt op de wenschelijkheid gewezen ook de rogge te ontsmetten, wat nog al te veel wordt nagelaten. Dit jaar treden n.l. de kiemschimmels meer dan normaal op. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat de qualiteit van ver schillende partijen zaaizaad door le gering en door de weersomstandig heden vóór en tijdens den oogst te wenschen overlaat. Bij ontsmetting nis tusschen Salten en zijn dochter gewenscht achtte, gaf zij hiermede alle blijken van instemming. Voor zoover zij het met haar strenge op vattingen vereenigbaar vond, gaf zij de beide jonge menschen nu en dan gelegenheid tot een kort samenzijn. En zoo was er ook dezen Jaatsten avond voor het vertrek van Salten een gelegenheid voor het jonge paar alleen te zijn. ,.Heb je Mr. Salten het beren vel in je leeshoekje al laten zien dat eindelijk heden werd afgele verd?" vroeg tante Kora na tafel aan haar nicht, toen jmen in een gezellige kamer had plaats genomen. Winnifred keek Salten aan. ,(Neen, nog niet, dat wilde ik juist doen. Wilt u de berin bekijken, Mr. Salten? U weet toch, 'dat ik mijn vader verzocht heb mij liever het vel van de berin te geven, in- plaats van dat van den beer, dien u ook geschoten heeft". Salten stond op. „Uw vader heeft het mij onlangs verteld, Miss Har tau. Ik ben zeer verlangend het te zien". „O, het is een prachtexemplaar Kom mee, dan laat ik het u zien" Zij bracht hem' door eenige ka mers in een bijzonder smaakvol en gezellig ingericht vertrek. Hier lag het berenvel voor een met een bal Neem daar nu loch eens een paar "AKKERTJES" voor en tol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevalle Koude, enz. HtderiandÊch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proef! daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 eb Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS op de gewone wijze kan zulk zaad gemakkelijk in kiemkracht achter uit gaan. Daarom passe men de hieronder voor zwakke partijen aan gegeven wijze van ontsmetting toe. Het gebruik van kopersulfaat moet, wegens de groote kans op kiem- krachtbeschadiging, zeker worden af geraden. Geen korrel worde onontsmet uit gezaaid, dus ook niet van te velde en op partij goedgekeurde tarwe, gerst of rogge. De voorschriften voor de ontsmet ting, waarbij de middelen in alpha- betische volgorde worden genoemd, luiden Natontsmetting Tarwe en Gerst: Afdoende be strijding van steenbrand en kiem- schimimels bij tarwe en gerst en van de strepenziekte van de gerst wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een oplossing van Ce- resan natontsmetter, of van Germi- san, beide ter sterkte van 3 pet. Per hl (bij tarwe pl.m. 80 kg., bij gerst pl.m. 65 k.g.) wordt van deze oplossing 3 liter gebruikt, wat dus dakijn overdekten divan. Een ta feltje, waarop verscheidene boeken van haar Duitsche lievelings schrijfster lagen, stond naast den di van, waarop een groot aantal kus sens lagen. „Ziet u, Mr. Salten, dit is mijn leeshoekje. U weet, dat ik graag en veel lees, vooral Duitsche boeken. Dat doe ik altijd hier. En daarom wilde ik het berenvel hier hebben. Is het niet een prachtig vel? Vat u het eens aan en voelt u hoe dik het is en hoe zacht, door de voor treffelijke bewerking". Zij hadden op den divan plaats genomen. Salten knielde neer en gleed met zijn handen over het vel. Zoo knielde hij bijna aan haar voe ten. Zij had zich in den hoek van den divan gevlijd en zette haar voeten op den kop van de berin. Hij moest aan het uur denken, toen hij de berin had geschoten, voelde nog den doodelijken schrik, die hem overvallen was, toen hij Winnifred nauwelijks tien schreden van de berin verwijderd, hulpeloos op den grond had zien liggen. Met een vurigen blik keek hij naar haar op, zonder zich op te richten. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1