Kerk- en Schoolnieuws. Sport. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon den Molenaar OOSTBURG. Benoemd. Benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, de heer H. H. de Lozanne. liersvereeniging „Klimop" te Ter Neuzen, houdende critiek op de uit latingen van een der leden in de vo rige vergadering aan het adres van den handeldrijvenden middenstand, in vergelijking met hun collega's in het buitenland. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen een motie van de Eerste federatie van Grootwinke liers, gevestigd te Schiebroek, waar in de meening werd uitgesproken, dat voor verbetering in het winke- liersbedrijf van de zelfstandige win keliers de groote kracht moet uit gaan, door zich op de juiste wijze te organiseeren, zoowel wat geza- melijken inkoop als verkoop betreft en dat alle zelfstandige winkeliers zich bjj hen dienen aan te sluiten. Naar aanleiding van een verzoek der Kamer aan den Minister van Financiën betreffende het openstel len van de gelegenheid ook ten plat- telande door bemiddeling van de Nederlandsche Vereeniging tot Be vordering van den Arbeid door On- volwaardigen met naam bestempelde fietsplaatjes te kunnen bestellen ten postkantore gedurende het tijdvak van 1—7 Augustus, is van dien be windsman ten antwoord ontvangen, dat het bezwaar ondervindt om van rijkswege voor het stempelen der rijwielplaatjes te zorgen. Dit antwoord werd voor kennis geving aangenomen, doch het Bu reau behoudt zich voor, hierop in de toekomst terug te komen. Naar aanleiding van het verzoek van de N.V. Philips' Omroep Hol landindië om steun voor de we reld-radio-uitzendingen der PHOH1 was het Bureau van oordeel, dat hierbij geen bijzondere belangen voor het gebied der Kamer zijn betrok ken, weshalve beslotenwerd op het verzoek afwijzend te beschikken. De Kamer kon zich hiermede vereeni gen. Goedgekeurd 'werd het besluit der Bevrachtingscommissie te Ter Neu zen, aan den agent te Middelburg, als gevolg van de meerdere werk zaamheden ten gevolge van de ver deeling van haar gebied in distric ten, een verhooging toe te kennen van f 5 per week. Herbenoemd wer den de leden pn plaatsvervangende leden der Bevrachtingscommissie te Ter Neuzen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van het plaatsvervangend lid F. J. van der Heijden werd voorzien door de be noeming van A. A. Anthonissen te Sas van Gent. Herbenoemd werden tot advisee- rend lid en plaatsvervangend advi- seerend lid van het Curatorium der Stichting Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zee land de heeren 1. van Melle en A. van 't Hoff. Het Bureau deed mededeeling om trent de stappen, genomen met be trekking tot de stichting van een Borgstellingsfonds voor den Midden stand in Zeeuwsch-Vlaamderen. Deze zaak was bij het Bureau in studie, toen van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bericht inkwam, dat, om voor de rijksga rantie in aanmerking te komen, de borgstellingsfondsen op 15 Juli 1936 opgericht moesten zijn. Het Bu reau vond hierin aanleiding om tot de oprichting der „Stichting Z.- Vlaamlsch Borgstellingsfonds" over te gaan, en verzocht hierop de goed keuring der Kamer. Als bijdrage in het kapitaal werd verleend een be drag van f 100.-, terwijl met alge- meene stemmen werd besloten als bijdrage in de inkomsten der stich ting over het jaar 1936 toe te ken nen een bedrag van f 500,-. Mededeeling werd gedaan, dat bij het secretariaat van het fonds was ingekomen een mededeeling van de gemeente Axel, dat deze besloten heeft in het kapitaal bij te dragen een bedrag van 10 cent per inwoner, en gedurende 5 jaar in de inkomsten een bedrag van 3 cent per inwoner, terwijl de gemeenten Hulst en Ter Neuzen in principe hun medewer king hebben toegezegd. Door den heer Van Goethemwerd medewerking verzocht inzake de wegneming van verschillende ver keerde grenstoestanden, de behan deling van welk verzoek werd aan gehouden voor bespreking in beslo ten vergadering. Boekbespreking. Gudmund Schnltler. „De Wereld oorlog'' (1914-1918). Geb. f 4,50, Ingenaaid f 3.50. Uitgave van de Zuld-Holl. Uicg Mij Den Haag. Heden is dit nieuwe werk versche nen. Door de allerbeste deskundigen in ons land is deze Noorsche uitgave uit honderden en nog eens honderden titels gekozen, als het meest opjectieve. historisch volkomen zuivere bock. dat in uiterst vlotte stijl het machtige relaas geeft over 's werelds meest dramatische schaakspelDe jaren 1914- 1918. Generaal b.d. C. J. Snijders verklaart in zijn inleiding „Het werk Is niet bedoeld als een wetenschappelijke bron van kritische krijgsgeschiedkundige studie, doch wil den beschaafden lezer, militair of bur ger, een volledig duidelijk verhaal van de geheele wereldoorlog bieden. Als zoodanig zou ik deze arbeid bijzonder welgeslaagd willen noemen. Ieder Nederlander, die zijn alge- meene ontwikkeling respecteert, zal nu de sluiers zijn opgelicht en er ein delijk een achtergrond is, waartegen de geweldige gebeurtenissen uit 1914 1918 zich op de juiste wijze kunnen afteekenen dit boek wenschen te bezitten. Het is een historisch docu ment, dat nooit veroudert, gekozen uit het allerbeste door den besten, dat aan ouderen een dieper inzicht geeft in de maatschappelijke toestanden van heden, dat aan jongeren op de meest treffende wijze laat zien wat „wereld oorlog beteekent. De uitgave is, zooals alles wat van de Zuid-Holl. Uitg. Mij komt, keurig afgewerkt en voorzien van losse kaarten. Een boek. dat ieder behoort te be zitten. 0 Bas Irke. Wat Wung met de zon deed". Geb. f 1,50, Ingen. f 1,25. Uitgave van Philip Kruseman, Den Haag De schrijver brengt ons met deze uitgave een schitterend jongensboek. Voor bandteekening en illustraties zorg de Piet Broos. Het is een buitengewoon spannend boek. Boelend van begin tot het einde. Waarlijk een boek waar onze grootere jongens van zullen smullen. GROEDE. Athletiek. Begunstigd door mooi zomerweer werden Zondag alhier de athletiekwed- strijden gehouden. De opkomst was tamelijk goed. Deelgenomen werd door de vereenigingen Odidas te Groede, E. M. M. te Middelburg, Marathon en R. K. V. S. V. te Vlissingen. Alles had onder leiding van den heer J. A. Bal uit Middelburg, een vlot ver loop. De uitslagen waren 100 meter dames: 1. C v. Leeuwen (A.V. '35) 15.4 sec. 2. B. Roosevelt (A.V. '35) 17.1 sec. 100 m heeren C klasse: P. Bouwens (O.) 11.9 sec., J. Sohier (A.V. '35) 12 sec. 100 m heeren B klasse: j. v.d. Run straat (A.V. '35) 11.3 sec., 2A. Brak man (O.) 11.4 sec. Speerwerpen B klasse: P. v. Driel (M) 45,26 meter, 2. P. de Munck (E. M. M.) 42,67 m. Speerwerpen C klasse: 1A. Meekels (R.K.V.S.V.) 40.55 m, 2 J. B. D. Aers- sens (id.) 39,22 m. 3000 m hardloopen: B klasse: 1 M. Bruinooge (O.) 10 min. 5,4 sec. C klasse C. van Sorgen (A.V. '35) 10 min. 39,4 sec., 2. Dobbelaere jO.) 10 min 47 sec. Hinkstapsprong B klasse: J Schier (A.V. '35) 11,41 m, 2. A Brakman (O.) 11,37 m. Hinkstapsprong C klasse: 1. J. v. d. Griek (M.) 12,71 m, 2 R. Meekels (R. K.V.S.V.) 11,93 m. Hoogspringen B. klasse: P. v. Driel (M.) 1.77 m, 2 G Matthijssen (R.K.V. S.V) 1,72 m, Hoogspringen C klasse: J. Douw (A.V '35) 1 72 m, 2. A. Meekels (R.K. V.S.V.) 1,67 m; Kogelstooten B klasse: 1. J. v. d. Griek (M.) 11.42 m. 2. P. J vanDriel (M.) 10,84 m, Kogelstooten C klasse: 1R. Meekels (R.K.V.S.V.) 10,12 m, 2 J. Ebert (id.) 9.55 m. 800 meter hardlooopen: 1 C. Aers- sens (R.K.V.S.V.) 2 min. 20.4 sec. 2. F. Aerssens (id.) 2 min. 25,6 sec. 3. j. G. Boe! (E.M.M.) Olympische estafette: 1, E.M.M. Mid delburg 4 min. 6,2 sec.: 2 Odidas, Groede, 4 min 10 sec; 3 A.V. '35 Vlissingen. Na afloop heeft de heer Bal met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt. De heer van Runstraat bracht namens de deelnemers den leider, jury en Odidas dank Van Vliet wereldkampioen sprint. Te Zurich zijn Zaterdag en Zondag de wielerwedstrijden om het wereld kampioensprint voor amateurs en profs gehouden. Onze landgenoot en Neder- landsch sprintkampioen Van Vliet bc haalde bij de amateurs het wereld kampioenschap. Van Vliet en Van der Voort waren Zaterdag de zittingswed strijden doorgekomen. Laatstgenoemde middels de herkansing Zondag werd begonnen met de achtste finales. Van Van Vliet won van Helps (Eng.) en Van der Voort van Lorentz (Duitsch- land. In de kwartfinales won Renaudin (Frterwijl Van der Voort met handbreedte verloor van den Belg Collard. Nadat Van Vliet de halve eindstrijd van Collard won, leverde de finale een gemakkelijke zege voor on zen landgenoot op den Franschman Georget op. Einduitslag wereldkam- pion Van Vliet (Nederland); 2 Geor get (Fr.); 3 Collard (België) en 4 Sel- linger (V.S.). Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 1 Sept. De volgende personen waren ge dagvaard A. M. K., 23 jaar, arbeider te Sas van Gent, werd verdacht dat hij op 6 Juli 1.1. Hendricus Mol heeft mishan deld door hem te slaan, gepleegd te Sas van Gent. Eisch f 25 s 20 d-, ultspr. f 15 s 10 dagen. P. H. S., 67 jaar, werkman te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 5 Juli 1.1. te Clinge Petrus Vlaeminck heeft mishandeld, door hem te slaan. Eisch en uitspraak f 5 s 2 d. P. V., 28 jaar, wonende te Clinge, werd verdacht dat hij op 5 Juli 1.1. te Clinge Petrus Vlaeminck heeft mis handeld, door hem te slaan. Eisch en uitspraak f 15 s 10 d. Ie A. v. H., 33 Jaar, leurder te Ber gen op Zoom en 2e G. J. P., 23 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats, werden ten laste gelegd dat zij op 3 Juli 1.1. te Breskens C. de Vuijst, te zamen en in vereeniging hebben mis handeld, door hem te slaan en te schoppen. Deze zaak werd aangehouden tot 8 September. BRESKENS. Koninginnefeest. Koninginnedag zou geen Koninginne dag zijn als ons muziekgezelschap „Uit het Volk, voor het Volk" niet zorgde voor een passend en pakkend slot. Het doet altijd weer goed als het al oude Wilhelmus en de andere volks liederen weerklinken. Dit gebeurde gisteravond weder op zeer verdienste lijke wijze en er was een talrijk publiek om van belangstelling blijk te geven. De jeugd kon wel niet nalaten om wat minder onschuldig vuurwerk te ontsteken doch er waren ook de kleuters met hun lampions en hun gezichtjes straalden als de vuurwerksterren be gonnen te branden. Tenslotte maakten de muzikanten een rondgang door het dorp met fakkel- verlichting. Vroolijke wijzen weerklon ken en de jongere garde dartelde er spontaan achteraan. Een waarlijk on gezochte gelegenheid om eens mee te doen luisteren is fijn, maar meezingen en meespringen Is voor de jeugd nog maar het ideaal. De ouderen keken er met genoegen naar en dachten terug aan den tijd, dat zij ook van de partij waren. Geslaagd Bal. Zondagavond werd alhier in de duinen nabij de paviljoen een groot bal gehouden waarvan vooral het jonge geslacht van heeft geprofiteerd. SCHOONDIJKE. Auto-ongeluk. Zaterdagavond kwam een autobus van de Stoomtram Mij Breskens Mal- deghem, met een gezelschap, hetwelk een vergadering van de R. K. Land- arbeidersbond te Oostburg had bij gewoond, nabij onze gemeente plot seling in een mistbank, met het gevolg dat de bus tegen een boom opreed. Dit geschiedde met zooveel kracht, dat H.KANNBG'ETER 237. Boer Slim pakte de teugels en voort ging het in vliegende, vroo lijke vaart naar huis. Eindelijk kwam het torentje van hun dorpje in zicht en weldra reden ze de eerste huizen van het dorp voorbij. Vele bewoners kwamen aan hun deuren of ramen kijken, wie daar op den laten avond in gestrekte draf voorbij reed. Ein delijk kwamen ze bij den molen aan; moeder vloog naar buiten en in één sprong was Klaas bij haar en moe der en zoon vlogen elkaar in de armen. deze boom de auto openscheurde, en in de bus recht bleef staan. Verschil lende passagiers werden min of meer gewond. Een van hen, van Pamelen uit IJzendijke afkomstig, brak een been, en moest naar het ziekenhuis te Oost- burg worden vervoerd. De bus, welke zeer ernstig beschadigd was, is Zon dagmorgen weggesleept. SINT KRUIS. Raadsverg adering. Belastingverhooging. Op 28 Aug. kwam de raad in vol tallige zitting bijeen. De rekening 1935 werd voorloopig vastgesteld met een ontvangst van f 20784,51 en een uitgaaf van f 19271,43, gevende een batig saldo van f 1513,08. De kapitaaldlenst sloot met een ontvangst en uitgaaf van f 3119,83. De begrooting 1937 wordt den Raad aangeboden. Om deze sluitend te maken hebben B. en W. een viertal belastingverhooglngen voorgesteld, wel ke zij ter kennis van de vergadering brengen. Na eenige gedachtenwisseling hiervan wordt daarop met algemeene stemmen besloten tot het heffen van a. 80 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting op de gebouwde eigen dommen, met handhaving van de reeds geheven wordende 20 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting op de ongebouwde eigendommen Ingaande 1 Januari1937 b. 180 (in plaats van de reeds geheven wordende 80) opcenten op de hoofd som der Personeele belasting met ingang van 1 Januari 1937 c. 38 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting, ingaande 1 Mei 1937, en d. 75 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting ingaande 1 Mei 1937. Wanneer zich geen buitengewone omstandigheden voordoen, hoopt men over een paar jaar een of meer der genoemde heffingen naar beneden te kunnen doen of geheel te laten ver vallen. Met het oog op de restauratie der school wordt de begrooting 1936 ge wijzigd in den zin door G. S. bij schrijven van 17 Juli 1936 aangeduid. Met betrekking tot het Capitulanten- reglement 1935 besluit de Raad H.M. ontheffing te vragen van de verplich ting gemeld in art. 179, 2e lid der Gemeentewet. Op een viertal aanvragen om steun worden de volgende beslissingen ge nomen le. Af te wachten in hoeverre A. de Valcke zelf zijn chirurgische hulp kan voldoen 2e. aan C. Marteijn een tegemoet koming te geven in de ziekenhuisver- pleging te Oostburg, waarvan het be drag bepaald zal worden, zoodra bekend is, hoeveel het R.K. Armbestuur van Aardenburg hierin bijdraagt. (Tegen dit voorstel stemden de heeren Bonte, De Backere en De Smet) 3e. De steun aan P. Herman in te trekken met ingang van heden 28 Aug. 1936; 4e. Het al of niet doen ophouden van den steun aan A. Marsman ad. f 2,50 per week aan te houden tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag ontvangt de heer 238. Klaas was zijn moeder met aapje en al om den hals gevallen. Hij zoende en pakte moeder, dat het een lieve lust was en drukte het aapje bijna plat. Klaas dacht ook alleen maar aan zijn moeder en was het heele aapje vergelen. Het aapje gaf Klaas in zijn angst en benauwd heid een flinke mep op zijn neus, zoodat Klaas „au" riep en het aapje het huis invluchtte, boven op moe ders linnenkast sprong, om daar de verdere gebeurtenissen af te wach ten. A. W. Duinink voldoende inlichtingen omtrent hét verlengen der vacantie In verband met het verbouwen der school; de heer P. J. de Backere omtrent de herstelling van het voetpad, terwijl aan Iz. de Bruyne toegezegd wordt, dat de volle aandacht zal geschonken worden aan het door hem ter sprake gebracht misbruik van het autoverkeer langs de Roeselaerestraat, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. GROEDE. Jubileum. Onder vele blijken vaa belangstel ling herdacht heden de heer R. van Qukelberghe, ambtenaar ter Secretarie alhier den dag, dat hij vóór 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. IJZENDIJKE. Onderscheiding. Tot ridder In de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer A. JE. Hendrikse, Burgemeester onzer ge meente. Verkooping. Te i overstaan van notaris Cort- hals werd ten verzoeke van mej. L. Thomas verkocht een woonhuis, gele gen aan de Markt alhier. Kooper werd de heer Cam. Temmerman alhier voor f 2550.-. BIERVLIET. Jubileum. De plaatselijke muziekvereeniglng „Harmonie' bestaat thans 95 jaar. Of schoon men dit feit niet onopgemerkt zal laten voorbijgaan, wordt het jubi leum pas het volgend jaar gevierd, bij gelegenheid van de gewestelijke ten toonstelling van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw. Bedankt. N.i ongeveer 40 |aar onafgebroken werkend lid van de Muziekvereeniglng geweest te zijn, heeft de heer A Cor nells alhier thans als zoodanig bedankt. Koninginnedag. Ook in onze gemeente werd de Koninginn-dag gevierd. In tegenstel ling met vorige jaren kreeg de school jeugd een vrije middag en hoewel de plannen om er een schoolfeestje van te maken niet verwezenlijkt konden worden, gezien de korte tijd van voor bereiding. bleken de kinderen een vrije middag ook zeer op prijs te stellen. Het kinderkoor „Klein Excelsior" onder leiding van den heer Goedbloed, zong *s avonds enkele nummers op de kiosk op de markt. Hierna volgde een concert gegeven door de muziekvereeniglng „Harmonie" directeur de heer Luteijn. Tenslotte bracht de gemengde zang- vereeniging „Excelsior" eveneens onder leiding van den heer Goedbloed, een programma van vaderlandsche liederen ten gehoore. SLUIS. Ongeluk. Het dochtertje van H. alhier had het ongeluk met een der vingers van de rechterhand tusschen een mangel te raken, met het gevolg, dat de vinger top eraf gerukt werd en het meisje zich onder dokters behandeling moest stellen.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2