BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Klaas de zoon van den Molenaar Sport. 45ste Jaargang Vrijdag 28 Augustus 1936 Nummer 4165 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Het collier van Marie Antoinette. o ii. Wie was dan wel die gravin de la Motte-Valois, aan welke de prins zich had toevertrouwd? Het geslacht van Valois was een oud, dat reeds ten tijde van Henri IV zekere voorrech ten van 's konings wege genoot. Maar de omstandigheden, de woelige en luxueuse leefwijze van de afstamme lingen van dit geslacht hadden het verarmd en de vader van deze „Gra vin" de la Motte (Jeanne geheeten) was zoo arm, dat hem zelfs het noo- dige ontbrak om zijn kinderen en zijn vrouw te eten te geven. Bijna zonder kleeren vertoefden de kinde ren in een schuur in hun geboorte dorp en leefden van de medelijdend heid van de bewoners. Jeanne was een aantrekkelijk, niet beeldschoon meisje; reeds vroeger werd van haar charme gebruik gemaakt om bij de mannen te bedelen; later, toen zij met De la Motte in kennis kwam, aarzelde deze niet van haar invloed op tal van belangrijke personen ge bruik te maken. Door een toevallige Omstandigheid kwam zij in kennis mlet Rohan, die haar welwillend te gemoet trad; haar, zij het ook niet rijkelijk, ondersteunde. Maar zij wil de mieer, en het collier van de ko ningin, gelijk het genoemd werd, bood haar daartoe een welkome ge legenheid. In het kort kwam haar intrige hierop neer. Zij deed het den prins van -Rohan voorkomen, alsof zij in staat was om hem met de koningin te verzoenen; daartoe zou bemidde ling zijnerzijds bü den aankoop van het collier noodig zijn. Zij deed de yalsche brieven, z.n. van de koningin afkomstig, maken en speelde ze Ro han in handen. Zij speelde hem zelfs een comedie voor van een ontmoe ting met de koningin in de tuinen van Versailles. Listig was haar intri ge zeker, miaar nog begreep men niet, dat een man, die over zoo danige ervaring moest beschikken als de prins van Rohan, er zoozeer invloog. Hij meende werkelijk in Versailles de koningin te hebben ge sproken; hij meende werkelijk brie ven van de koningin te hebben ge zien, en zijne mloreele borgstelling- tegenover Boehmer en Bassange was volkomen te goeder trouw. In dien zelfden tijd echter verkochten de gra vin de la Motte en haar man, zoo te Parijs als te Londen en te Am sterdam, stukken die zij uit het col lier namen, zulks tegen prijzen, die meer dan eens belachelijk laag wa ren en tot een hoeveelheid, die in Engeland zelfs een korten tijd de prijzen van edelgesteenten aanmer kelijk deed dalen tengevolge van het overmatig aanbod. Oogenschijnlijk. althans voor den prins van Rohan leefden de De la Motte's aanv.oudig zij hadden zich langzamerhand een grootere luxe aangewend, maar voor de oogen van Rohan bleef deze ver borgen, daar zij hem steeds in een voudige vertrekken ontvingen I Rohan voor den rechter van in structie gebracht, legde natuurlijk al zijn kaarten op tafel. Onmiddellijk werd gravin de la Motte in hechte nis genomen; er was daartoe reeds aanleiding in het feit, dat zij zich ten onrechte voor een vertrouwde van de koningin had uitgegeven. Tegen over Rohan staande, hield zij haar intrige vol; zij deed het voorkomen als ware zij door Rohan belast met den aankoop van het collier, dat hij aan de koningin wenschte aan te bieden; zij ontkende eiken ver koop door haar of haar echtgenoot van deze edel-gesteentenzij hield vol, dat het collier in handen van Rohan was gesteld en gebleven. Niettegenstaande deze zelf er bij te genwoordig was geweest, dat het collier werd overgedragen aan een man, in wien Rohan een lakei van de koningin meende te herkennen. Toppunt toch van lichtgeloovigheid, dat men een dergelijk kostbaar col lier zonder meer aan de zorgen van een ondergeschikte zou toevertrou wen! Men poogde ook De la Motte in hechtenis te nemen, teneinde meer licht te verspreiden en den dader te kunnen straffen. Maar deze was tijdig gewaarschuwd en uitgeweken, hij bevond zich te Londen en van uitlevering was in die dagen nog weinig sprake. Als derde persoon van belang werd in het proces Gagliostro ge mengd. 'Deze avonturier, die op zoo tragische wijze zijn leven te Rome zou eindigen, stond toen op het top punt van zijn invloed in de Parij- sche 'samenleving. Men geloofde in zijne kunsten, in zijn magischen in vloed; men hield al datgene wat hij door verschillende kunstgrepen wist te voorschijn te brengen, voor echt. Naar het zeggen van mevr. de la Motte zou het ten huize van Gagliostro zijn geweest, -dat Rohan zich bereid had verklaard om het collier te koopen; zelfs zou daar op haar invloed zijn geoefend om haar bemiddeling te verleenen. Verschil lende scènes, die zich ten huize van Gagliostro hadden afgespeeld, wer den aangehaald. Maar tevergeefs, want Gagliostro gevoelde geen nei ging om gravin de la Motte te hulp te 'komen. Rohan was, zoo verklaar de hij, slechts zelden bij hem ge weest, en van eenigen invloed, die in deze zaak van zijn vertrekken zou zijn uitgegaan, was geen sprake. Wel werden hem verschillende ge vallen voorgebracht, waaruit bleek, dat hij allergrappigste vertooningen had opgevoerd met een niet nader gepreciseerd doel; wel speelde daar in een nichtje van gravin de la Mot te, een zekere mej. de la Tour, een rol, rpaar al deze getuigen bleken slechts te worden voorgebracht om de voorstellingen der rechters te ver warren, niet om werkelijk licht te doen verspreiden. Voor een ieder, die de zaken nam zooals zij waren kwam- wel vast te staan, dat Rohan bedrogen was; zich op lichtvaardige wijze had laten bedriegen en veel te snel, zeker voor een edelman van zijn positie, had geloofd in stap pen van toenadering van de konin gin, maar in geen geval schuldig was aan werkelijke oplichting. De tegenstanders van Rohan aan het hof eenter Breven de zaak door zij wenschten hem in het openbaar voor de rechtbank te zien gebracht en zij hielden geen rekening met de werkelijke belangen van de ko ninklijke familie, die voorschreven dat men dit vuil linnen in eigen kring zou wasschen. Rohan was on getwijfeld bereid geweest om de schade, -die Boehmer en Bassange liepen, te vergoeden, althans groo- tendeels; 'de koninklijke arm reikte in die dagen nog ver genoeg om ook door eigen invloed aan het echt paar De la Motte en itandlangers een gerechte straf niet te onthouden Maar De Breteuil en de zijnen had den de vernedering jegens RoJtan begonnen, 'zij wenschten deze te vol eindigen. Zoo werd het Parlement van Pa rijs, samengesteld uit een kleine vijf tig. rechters, geroepen om- in het openbaar deze zaak te behandelen En opnieuw kwamen de verschillen de getuigen voor, opnieuw deed Gagliostro -zijne zonderlinge verha len; opnieuw betuigde Rohan zijn lichtgeloovigheid, opnieuw spon gra vin de la Motte geheel een weefsel van leugens, verdachtmakingen en laster, waarin zij telkenmale ook zichzelf verstrikte. Het geluk voor Rohan echter wilde, dat mlen de hand legde op een zekere barones Oliva, een jonge dame, die het met haar reputatie niet al te nauw nam. Zij kwam vertellen, dat zij. in de ochtenduren meermalen in een der parken van Parijs toezicht houdend op een buurjongetje van een viertal jaren, was opgemerkt en aangespro ken door een heer, die naar haar beschrijving wel „graaf" de la Motte kon zijn. Deze had haar in aanra king gebracht met zijn vrouw, zon der intusschen te vertellen, dat zij zijne echtgenoote was. En gravin de la Motte had haar gevraagd of zij aan de koningin Marie Antoinette een dienst wilde bewijzen. Volbloed royaliste en bewonderaarster van de koningin, had zij toegestemd. Reeds bij het optreden van deze z.n. baro nes Oliva een titel, haar schert send -door gravin de la Motte ge geven viel de gelijkenis met Ma rie Antoinette op. De jonge dame vertelde nu. dat men haar had ge kleed op de wijze zooals meestentijds Marie Antoinette gekleed ging; dat zij aldus gekleed, op een avond naar het park van Versailles was ge bracht, waar zij een heer zou ont moeten. Dit zou, had men haar me de gezegd, geschieden onder de oogen der koningin, aan wie zij daar. mede een dienst bewees. De heer was gekomenzij herkende nu in hem Rohan; zij had de vooruit af gesproken woorden tegen hem ge zegd, miaar onmiddellijk daarna was gravin de la Motte komen toesnel len, zeggende: „Daar komen Ma dame en de gravin van Artois". Men was toen snel uiteen gegaan en zij was weer naar huis gereden. In plaats van de haar vooraf toegezeg de 15.000 louis ontving zij er slechts 4.000, en langzamerhand verkoelde de belangstelling, die gravin de la Motte voor haar had. Dit getuigenis bevestigde de verklaring van Rohan, dat hij in de, tuinen van Versailles eene ontmoeting met de koningin had gehad; hij was ook hier het slachtoffer geworden van het be- driegelijk spel van gravin de la Mot te, die het dient erkend niets ten halve deed! (Slot volgt). N.V. Stoomtram-Mij. Breskens - Maldeghem. o Aan het verslag der directie der N.V. Stoomtramwegmaatschappij Breskens Maldeghem uit te brengen in de ver gadering op 4 September, ontkenen wij het volgende Zooals overal elders, wordt door de mindere koopkracht en de groote werkloosheid het prijspeil steeds meer gedrukt, zoodat het niet mogelijk was ondanks meerdere krachtsinspanning een beter resultaat te bereiken. Verder heeft de N.V. „AT.O." te Utrecht het noodig geoordeeld het vervoercontract met de maatschappij per 1 November 1935 op te zeggen. Het gevolg is een felle concurrentiestrijd met resultaat 'n verlies voor beide zijden. De minister van Waterstaat is van deze zaak op de hoogte gebracht. Daar tegelijkertijd ook van de zijde van de Zeeuwsch Vlaam- sche Tramwegmaatschappij met groote prijsverlagingen gewerkt wordt, kan naar de meening van de directie slechts ordening voor alle partijen eenige uit komst brengen. Aangezien van het rijk voor 1933 nog een bedrag van f 7255 als renteloos voorschot werd ontvangen, mocht ook dat jaar nog geen verdere uitbetaling van coupons van de obligatieleening plaats vinden. Nu de minister van Wa- 235. In een ommezien was Klaas bij zijn aapje, nam hem op en legde zijn warm kopje tegen zijn borst. Baas Draaier kwamen de tranen in de oogen, toen hij zag hoe het aapje zich nestelde in de armen van Klaas. De molenaar bedacht zich niet lang, legde wat geld neer als koopsom voor het aapje en voort ging het nu naar buiten en daar vandaan. Maar zoo gauw ging dat toch nog niet als vader gedacht had, want ze moesten nog mee naar de mare- chaussée's kazerne, om vele vragen van de politie te beantwoorden. 236. Deze vragen werden in dikke boe ken opgeschreven, want dit muisje had nog een leelijk staartje voor den langen zigeuner. En toen de politie genoeg gevraagd had, werd er harte lijk afscheid van Klaas en de politie genomen. Een heele lange, ferme marechaussée, met beenen zoo lang, dat Klaas er onder door kon loo- pen, tilde Klaas met aapje en al op, zette hem op zijn eenen schouder en bracht hem in triumf naar buiten, onder luid Jioerageroej) van de an dere marechaussée's, die Klaas en zijn vader en boer Slim en den veld wachter allemaal uitgeleide deden. Klaas werd op den bok gezet van .het wagentje, boer Slim sprong er naast en toen volgde vader. terstaat verklaard heeft, dat voorloopig de tramwegen in Zeeuwsch Vlaanderen nog niet gemist kunnen worden, kan de toekomst det Maatschappij met iets meer vertrouwen worden tegemoet ge zien. De winst- en verliesrekening van het trambedrijf geeft de volgende cijfers ontvangsten: personenvervoer f21082; abonnementen f 993goederenvervoer f 49782; postvervoer etc. f 1379. De uitgaven waren: Tractie f 18739; Mouvementf 13363; Werkplaats f 12970 Onderhoud lijn en telefoon f 20319; Kunstwetken f 592; Onderhoud water voorzieningen f 236; Saldo winst f 7105. De winst- en verliesrekening voor de autobussen geeft aan: ontvangsten: Per sonen vervoer f 33884; Bagage en vrachtvervoer f 369; Post enz. f 1275. De uitgaven zijn: Afschrijving f7106! Olie f 432; Benzine f 6482; Diverse on kosten: f 6538; Loonen personeel f 5514; Gereedschappen f 100; Saldo winst f 9582. De winst- en verliesrekening van het vrachtautovervoer luidt: ontvangsten Vrachtvervoer f 25032; Diversen f 166; Saldo verlies f 2347. De uitgaven zijn: Afschrijvlag f 5099; Olie f 439; Benzine! 4153; Onderhoud f 3398, Loonen f 12531, Agenten en vrachtrijders f 1851, Gereedschappen f 70. ;De gemeenschappelijk verlies- en winstrekening geeft in credit: Huishu ren f 1666, Baten en lasten eigendom men f 282, Subside rijk f 3320, Buiten gewone ontvangsten f 1180; Dividend rekening 45, Saldo winst autobusdienst f 9582, idem trambedrijf f 7105, Ver nieuwingsfonds f 27328. De balans geeft aan debet: Aandee lenkapitaal f450.000, Reserve-en Ver nieuwingsfonds f 168 066, Reserve koersverlies effecten f 3223, Vernieu wingsfonds als bedoeld in art. 29 par. 5 van de overeenkomst met den staat f 274303, Rentelooze voorschotten f 1.358.838, 5 pet. Schuldbewijzen f 484.000, Uitgesloten 5 pet. schuldbe kentenissen f 2500, Bankiers f 78623, Diverse crediteuren f 18285, te betalen coupons f 36904, Hypotheek o/g f 163741. De creditzijde vermeldt: Gebouwen en terrein f 97229, Bouwrekening lijnen Bieskens—Maldeghem en Oostburg— Cadzand f 707485, idem lijn Breskens GroedeSluis met zijlijnen f2.092.602 Rollend materiaal f 86740, Werktuigen in de werkplaats f 8500, Magazijn f 19292, Kantoormeubilair f 1000, Waar- borgmateriaal f8733, Diverse debiteu ren f 3308; Kas en kassiers f 13595. DUIVENSPORT. BRESKENS. Nog Sneller. Prijsvlucht Bruetil 23 Aug. jonge duiven. Prijswinnaars zijn Jac. Quaars le, 26e; I. Riteco 2e; I. Klaaijsen 3e, 16e, 29e; A. van de Velde 4e; W. Klaaijsen 5e; Rookus 6e; Faas Mz. 7e; Cambier 8e, 13e, 19e; P. Jacobs 9e, 17e, 20e, 30e; A, de Munck 10e; W. Pleijte 11e; Poorter 12e, 27e; J. van den Broecke 14e; Dusardeijn 15e; Bondewel 18e, 21e, 33e; Jn van Gijs 22e, 34e, 36e; M. Quaars 23e, In Keijmel 24e, 25e, Jac. Faas 26e, Porreij 28e; Schippers 31e; Back 32e; Woittiez 35e, Adr. de Munck 37e; H. Oosterling 38e. le overdulf Bondewel, 2e W. Pleijte. SCHOONDIJKE. Dulvenvereenlging .Eerste de Beste" alhier. Prijsvlucht Moescroen op 23 Aug, jonge duiven. Prijswinnaars zijn Mabesoone le; 6e. 7e; 1. Tellier 2e, J. Moelaert 3e; Gebr. Steijaert 4e, 9e, 14e, 24e; J. de Zwart 5e, A. Jansen 8e, 15e; J. Steurrijs 10e, 21e; P. Cor nells lie, J. de Jonge 12e; I. Leen- houts 16e, 25e; J. de Hullu 17e, 20e; J. Moelaert 13e; W. Blaakman 18e, P. Huijgh 19e, 23e; J. van Lare 22e. le overdulf J. van Lare. Oude duiven: Gebr. Steijaert le,7e, P. Huijgh 2e, 8eJ. de Hullu 3e; Dobbelaere 4e; J. Moelaert 5e; J. de Jonge 6e. le overduif J. de Jonge.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1