BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. J M i 1 m De Nederlandsche Regeering en de Indische Defensie Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm 45ste Jaargang Vrijdag 28:Augustus 1936 Nummer 4165 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat uit tweebladen Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het der tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1936. Hierbij wordt de post „tegemoet koming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine'' verhoogd met 1 mil- lioen gulden, terwijl als nieuwe post wordt opgenomen „vergoeding aan Nederlandsch-Indië van rente en af lossing van kapitaal, opgenomen voor bekostiging van materieel voor de weermacht," waarvan 35.000 gul den voor rente en een memorie-post voor aflossing. Bij deze gelegenheid geeft mi nister Colijn tevens gevolg aan zijn toezegging om nog voor het einde van dit zittingsjaar mededeeling te doen van de voornemens der regee ring met betrekking tot de Indische defensie. Na de conclusies der twee stroo- mingen in de commissie-Kan te heb ben gememoreerd, zegt de minister, dat de vraag, of de eene of de ande re dezer meeningen zal moeten wor den gevolgd, er mede een is van financieelen aard. Het zal zelfs voor al van de ontwikkeling van den fi nancieelen toestand in de naaste toe komst afhangen, in hoeverre op den duur in de exploitatie eener vloot en luchtmacht van een bepaalde sa menstelling zal kunnen worden voor zien. Uiteraard zal daarbij mede van in vloed zijn, in hoeverre men er in zal kunnen slagen de exploitatie kosten door het treffen van maatre gelen op het stuk der personeels voorziening in gunstigen zin te be- invloeden. Het nemen van een be slissing dienaangaande is thans nog niet noodig, omdat, hoe die beslis sing ook uitvalt, in de naaste toe komst op het stuk der kruisers toch geen bijzondere maatregelen behoe ven te worden genomen, daar de „Java" en „Sumatra" eerst in 1925/ 26 in dienst zijn gesteld en de „De 80. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Dus om1 kort te gaan ik heb in u den vertegenwoordiger van mijn firma gevonden die mij aanstaat. Ge zult weliswaar bij tusschenpoozen steeds eenige weken van Montreal verwijderd zijn, maar dat hindert niets. Voor Winnifred is het mij zelfs lief ge begrijpt mij?" „Stellig, Mr. Hartau". „Uw verhouding tot elkaar heeft groote teerheid noodig en de tijd van wachten, dien ik voor nood zakelijk houd, is lang, daarvoor is het goed, als u niet voortdurend bij elkaar zijt. En als het later komlt, zooals wij allen hopen en wenschen, dat wil zeggen, tot een verbintenis tusschen u en Winnifred, dan kan zij u kalm nu en dan op uwe rei zen vergezellen. Zij zal het prettig Ruyter" pas in dezen nazomer aan de vloot zal worden toegevoegd. Geen nieuwe kruiser. Op stapel zetten van een nieuwen kruiser behoeft op dit oogenblik der halve niet overwogen te worden. De regeering acht het daarom doel matig de in het licht der tegen woordige internationale verhoudin gen, urgente versterking der Indi sche maritieme defensie allereerst te doen plaats hebben door voort te gaan met den aanbouw van het kleine materieel, dat, onverschillig of men de meerderheid of de min derheid der commissie-Kan volgt, er 'in ieder geval zal moeten zijn. Dit kleine materieel, waarvan de sterkte volgens beide plannen de zelfde is, betreft 12 jagers en 18 on derzeebooten. Indien mien dit kleine materieel eind 1940 op sterkte wil hebben, moeten er vóór dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 onderzeebooten waar van de K. 19 en 20 reeds op stapel staan voltooid zijn. Intusschen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorzie ning, geen aanbeveling om1 het totaal der ontbrekende vaartuigen dade lijk en dus met eenige overhaasting op stapel te zetten. Voorzichtigheid hierbij is mede geboden wijl zoo weinig zekerheid bestaat met betrek king tot de financieele perspectieven. Het is in verband met deze over wegingen, dat de regeering voor het oogenblik niet verder wenscht te gaan dan te besluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeebooten (boven de reeds in aanbouw zijnde K 19 en 20) waarvoor de noodige gelden echter eerst in 1937 beschik baar behoeven te zijn. De toestand der luchtmacht. De toestand van de luchtmacht is in menig opzicht ongunstiger dan die van de scheepsmacht. In den loop van de eerstkomende 4 jaren is nagenoeg algeheele vernieuwing van het luchtmaterieel der zee macht noodzakelijk, terwijl dat van de landmacht uitbreiding behoeft. In de uitwerking van de defensie grondslagen was op 72 groote zee verkenners (tevens bombardements vliegtuigen) gerekend, de minder heid der commissie-Kan oordeelde 96 van deze vliegtuigen noodig, ter wijl de meerderheid der commissie een getal van 54 voldoende achtte vinden, op deze wijze iets van de wereld te leeren kennen. Dus wat zegt u van dit voorstel? Bent u het er mee eens?" Salten had aandachtig geluisterd. Het beklemde hem een weinig, dat alles, wat Peter Hartau daar zoo opeens aan hem voorstelde. „Als u gelooft, Mr. Hartau, dat ik deze positie tot uw tevredenheid zal kunnen vervullen, dan zou ik die natuurlijk Met vreugde aannemen, dat ik al mijn kracht in uwen dienst zal stellen, spreekt natuurlijk van zelf". „Ik zou u deze positie niet aan bieden, als ik er niet van overtuigd was, dat u ze tot mijn tevredenheid zoudt ven uilen. Voorloopig moet u hier eenige maanden in ons bedrijf werken, en den gang van zaken leeren kennen, want het is nood zakelijk, om u het geheele bedrijf te doen overzien. Ik zelf zal u in mijn onderneming onder mijn leiding nemen om eerlijk te zijn ik wil u tot mijn opvolger opvoeden in wiens handen ik mijn levenswerk kan overdragen". Salten was diep ontroerd. Zonder een woord te zeggen greep hij de hand van Peter Hartau en drukte die met beide handen zoo krachtig mogelijk. in verband met de voorgestelde aan schaffing van 108 Juchtkruisers voor de landmacht. Afgezien van de vraag, aan welke zijde men de grootste waarde voor de weermacht zal hebben te zoeken kruisers of groote gevechtsvlieg tuigen (bommenwerpers) zoolang er groot bovenwatermaterieel in dienst gehouden wordt, en dat is momenteel het geval, kan aan de aanschaffing van een zoo omvang rijke luchtvloot niet gedacht wor den, terwijl ook de opleiding daar voor in korten tijd te hooge eischen zou stellen. Echter kunnen de bom menwerpers voor de landmacht in Nederlandsch-Indië ook niet ten eenenmale achterwege worden ge laten wijl ze ook voor de maritieme defensie vooral in de nrin of meer blootgestelde gebieden aan den buitenomtrek van Nederlandsch-In dië en meer in het bijzonder voor de verdediging van belangrijke, afgelegen objecten onmisbaar zijn te achten. In verband daarmede is gedacht aan de geleidelijke aan schaffing van groote gevechtsvlieg tuigen (bommenwerpers) voor de Indische landmacht, voorloopig tot een aantal vam 3 x 13 39. Terwijl in 1930 nog aan 72 groote zeeverkenners gedacht werd en er, uitgaande van dit aantal, voor einde 1940 niet minder dan 54 vernieuwd moeten worden, vermeent de regee ring, in verband met de aanschaf fing van bovenbedoelde gevechts vliegtuigen voor de landmacht, met een kleiner aantal vermoedelijk een 60-tal groote zeeverkenners te kunnen volstaan. Daarvoor is on langs gebruik mlakende van een principe-post van f 10.000 op de In dische begrooting, een bestelling van 6 Dorniers geplaatst. Het ligt in het voornemen om boven dit aantal dit jaar nog 12 zeeverkenners te bestel len en de voorbereidingen te treffen voor de bestelling in 1937 van een verdere groep van 18 dergelijke ver kenners, waarvan een deel hier te lande gebouwd zal kunnen wor den. Ter voorziening in de behoefte aan groote gevechtsvliegtuigen voor de luchtmacht laat de Indische be grooting voor 1936 slechts ruimte voor de aanschaffing avn 7 Glenn- Martin-bommenwerpers. Toen de In dische regeering evenwel, in verband met de ontwikkeling der interna tionale omstandigheden, verzocht om Deze verstond deze taal en knikte Salten toe. „Wij begrijpen elkaar, gij behoeft mij niets te zeggen. „Ik weet, tvat ik u aanbied één ding zult ge er mij slechts voor schuldig zijn het ge luk van mijn dochter". Met moeite beheerschte Salten zich. „Ik wil mijn geheele leven, mijn geheele kracht er aan geven, deze schuld af te doen," zei hij ont roerd. Na een vasten druk liet Hartau zijn hand los. Daarna vervolgde hij: „ik heb het plan, u na eenige maan den, zoodra ge wat georiënteerd zijt in het bedrijf der firma, eerst naar Zweden te zenden. Wij staan reeds in verbinding met Zweden, maar ik zou 'deze connecties nog willen uit breiden. I Ikzelf heb de reis er heen noglsteeds verschoven, omdat ik ze wilde 'verbinden met een reis naar Duitschland. <Nu zult gij het voor mij doen. 'Ik geef u dan de noodige in structies, evenals adressen en aanbe velingen mee. En van Zweden zult ti in opdracht van mij naar Duitsch- land gaan. Met Duitschland heb ik lot nu toe nog geen handelsrelaties aangeknoopt, maar ik denk er over, ook daar mlijn netten uit te werpen en wil dit najaar daar een aan vang mee maken. Ik heb myn doch- een bestelling van 13 dezer vlieg tuigen te plaatsen, heeft de minister daaraan gevolg; gegeven, ook wijl daardoor de prijs per vliegtuig niet onbelangrijk daalde. Voor 6 dezer vliegtuigen zullen derhalve nog de noodige gelden bij suppletoire be grooting zijn aan te vragen, evenals voor de hooger bedoelde 6 Dorniers. Boven hetgeen reeds door den be- grootingswetgever werd beschikbaar gesteld voor den aanbouw van de K 19 en 20 en voor de aanschaffing van 7 Glenn Martin-vliegtuigen, zul len de gelden voor de uitvoering van het boven uiteengezet bouwplan, behoudens een bedrag van f 4.000.000 voor vliegtuigbouw, dat suppletoir zal worden aangevraagd op den dienst 1936, achtereenvolgens wor den gebracht ten laste van de dienst jaren 1937 tot en met 1940. Voor de financiering van deze uit gaven is de regeering te rade ge worden, 'dat het aanbeveling ver dient, gezien den budgetairen toe stand zoowel van Nederlandsch-In dië als van Nederland, die uitgaven te brengen ten laste van den buiten gewonen dienst der Indische be grooting met vergoeding van rente en aflossing althans zoolang de financieelen toestand van Neder landsch-Indië dit noodig maakt ten laste van de rijksbegrooting. Het wordt juister geacht deze ka pitaalsuitgaven niet dadelijk in haar volle zwaarte, doch eerst geleidelijk ten laste van den gewonen dienst te brengen, waarbij door een regeling van de amortisatie in overeenstem ming met den gebruiksduur van de verschillende soorten van materieel er voor gewaakt dient te worden, dat uit dien hoofde geen lasten meer op den gewonen dienst zullen druk ken wanneer tot vervanging van dit materieel moet worden overgegaan. De hiervoor aan te nemen amorti satie-termijnen zijn 7 jaar voor de gevechtsvliegtuigen van de land macht, 10 voor de zeeverkenners en 16 jaar voor de torpedojagers en onderzeebooten, zullende de eerste termijn ingaan met het jaar volgende op dat van indienststelling. De regeering acht het gewenscht deze regeling al dadelijk te doen in gaan voor het bedrag van f 4.000.000 dat alsnog op de Indische begroo ting voor 1936 suppletoir moet wor den uitgetrokken voor de zeeverken ners en bommenwerpers, welke zooals boven reeds werd vermeld ter dit najaar een reis naar Duitsch land beloofd. U zult ons dan in Duitschland ontmoeten. Bent u er eerder dan wij, dan kunt u al wat voorbereidend werk doen. Ook daar voor zal ik u instructies meegeven. Gij gaat dus, zooals ik mij voorstel, begin Juni naar Zweden en kunt einde Juli in Duitschland zijn. Ge kunt dan eerst uw moeder bezoeken en gaat dan naar Leipzig en Berlijn om betrekkingen voor onze firma aan te knoopen. Einde Augustus ont moeten wij elkaar dan in Berlijn. Wij zullen dan samen de Leipziger Messe bezoeken, waar wij den Duit- schen bonthandel aan de bron kun nen bestudeeren. Het zal mij zeer aangenaam zijn, als ik samen met u in Duitschland kan werken. Of zoudt u niet zoo spoedig naar Duitschland willen gaan?" Salten 'keek hem vast aan. „Toch wel, Mr. Hartau, ik wil er heel graag heen gaan. Nu is het immers iets anders, daar ik in een vaste po sitie in Duitschland kan werken. Ik sta daar op vaste voeten. En ik kan mijn moeder terugzien". „Misschien hebben mijn dochter en ik dan ook het genoegen, uw moeder te leeren kennen". „Zult u lang in Duitschland blij ven?" E*n vinding van Apotheker Dumoni die geneeskrachtige stollen op zoodanige wijxe samenvoegde, dal daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen still en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft nietsI Wijx» van innemtn t. 10 tallan onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3 doorslikken met 'n teug water Slechts 52 cent per buisje van 12 stuks I "AKKERTJES" werken verrassend snel bij: N*P%ducf,ch Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- wc pijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheu- matische pijnen, Vrouwenpij n en bij gevatte kou, Griep, enz. 4 recept ur. cc i* i J\J zijn of moeten worden besteld boven het aantal van respectievelijk 6 en 7, waarvoor op de loopende begrooting de noodige fondsen beschikbaar zijn. Als gevolg van een en ander ble ven in 1935 van de netto f 18 mil- lioen bedragende uitgaven voor de zeemacht in Indië per saldo rond f 6 millioen op de Indische begroo ting drukken (voorloopige uit komsten), terwijl de raming voor 1936 een stijging van dit laatste bedrag tot 8.7 millioen te zien geeft. Daarbij is evenwel nog geen reke ning gehouden met de te verwachten stijging van de bedrijfsuitgaven als gevolg van eenige geen uitstel lijden de maatregelen, waartoe de regee ring zich in verband met den inter nationalen toestand onlangs genoopt gezien heeft. Het komt den minister redelijk voor, dat Nederland 80 pet. van die meerdere uitgaven, die op f 1.250.000 worden geraamd door verhooging van de bijdrage voor zijn rekening neemt. In verband hier mede is in het ontwerp een verhoo ging van de moederlandsche bij drage met f 1 millioen opgenomen. Tegenover deze verhooging kanech- „Nu, ik denk, dat Winnifred niet heel lang in Duitschland zal willen blijven. Zij moet den tijd bepalen. Maar ik geloof, dat als wij onze zaak afgedaan hebben, Winnifred bereid zal zijn met ons terug te gaan naar Canada. Als wij dan weer hier zijn, gaan wij spoedig naar de Hudsoti- baai Ik wil u dan daarboven in uw nieuw ambt inleiden en hoop later de zaak daar alleen aan u te kunnen overlaten. Nu en dan is reeds een jaar van den tijd van wachten voorbij en zullen wij verder zien. Zoo heb ik het mij alles voorge steld. En als er niets ernstigs tus schen komt, zullen wij ons aan dit programma houden. In elk geval zijt ge vanaf heden aangesteld als vertegenwoordiger van de firma Pe ter Hartau. Hebt ge nog het een of ander in het midden te bren gen?" „'Neen, Mr. Hartau. Ik kan er mij slechts toe bepalen dankbaar en met vertrouwen mijn lot in uwe han den te leggen en verder al mijn krachten aan te wenden u ook wer kelijk van nut te zijn en uw onder neming nog tot meerderen bloei te brengen. Ik wil niet alleen uw goed heid aanvaarden, maar ook voor al les, wat u aan mij doet, wat goeds leveren".

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1