De Burgeroorlog in Spanje. Kerk- en Schoolnieuws. o— Gewestelijk Nieuws Een zeer belangrijke vergadering. Klaas de zoon Sport. den Molenaar Kweekschool blijft. Door den Heer de Vogelaar, H. O. School te Driewegen, is van den Minister van Onderwijs een schrijven ontvangen, dat het voortbestaan der Rijkskweekschool alhier met een jaar verlengd is. de druk, die toen op den Keizer is uitgeoefend, zijn te veel geweest voor het volksgeweten. De militairen hebben zich bij die gelegenheid ver der gewaagd, dan het in hun mlacht stond te gaan. Een sterke reactie is erop gevolgd. Sadjonji, de stok oude patriarch, leeft nog; een van zijn groote oogenblikken was weer eens gekomen na deze gebeurtenis sen, waarvan zijn eenige mlede- patriarch, Takahasji, het slahctoffer geworden was. Wat Sadjonji zegt of doet, krijgt men nooit goed te weten, maar het hoeft meer moreel gezag dan de woorden of daden van eenig ander man in Japan. Bekend was echter geworden, dat hij zijn vollen invloed had doen gelden. Sedert dien wordt er schoonmaak gehouden in het leger. Onlangs heeft mten kun nen lezen, dat reeds 3000 officieren van hun posten ontzet waren. Nu stelle men zich van de uitwerking van dien schoonmaak niet al teveel voor. Vermoedelijk zijn de plaats vervangers van de afgezetten, en zij, die door dezen maatregel hun in trede hebben kunnen doen in het officierscorps, in hun denkwijze wei nig verschillend van de slachtoffers van den schoonmaak. Het nut van de actie bestaat dan ook hoofdzake lijk in het bewijs, dat de officieren zich niet ongestraft ieder ingrijpen in het staatsbestuur, en eiken aan slag op de regeerende staatslieden kunnen veroorloven. Een dergelijke waarschuwing was reeds lang drin gend noodig geworden. De actie van het leger leek na dien tijd aanzienlijk verslapt. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de staatsgreep, en de strafoefening, die erop volgde, daarvan niet de eenige oorzaak is geweest. Onze cor respondent te Tokio heeft onlangs geschreven over zeer ernstige ver schijnselen van uitputting in het Ja- pansche volk. Men kan niet door gaan die te verwaarloozen, wil men tenslotte niet aan een heel ander einde uitkomen, dan dat, waarop men voortdurend aanstreefde. Oeco- nomisch nemen de zorgen toe. On der de tegenwoordige omstandighe den kon de uitvoer van Japan niet blijven groeien. Meer nog dan de mededinging van zich „aanpassen de" landen, moest de toenemende contingenteering in de wereld een beletsel daarvoor gaan vormen. Ja pan heeft dit nu geducht te voelen gekregen. Zijn verkoop aan de bui tenwereld is eindelijk krachtig aan het achteruitloopen. Dat verschijnsel kan het land slecht verdragen. De onmiskenbare matheid heeft echter niet tengevolge, dat Japan ook zuiniger wordt met zijn mili taire toebereidselen. In dat opzicht bezitten leger en vloot nog hun oude macht. Harder en met zwaarder fi- nancieele offers dan ooit, wordt er gewerkt aan de versterking van de militaire uitrusting van het land. Het verschijnsel lijkt op wat ook in Euro pa hier en daar is waar te nemen: Naarmate de toestand oeconomisch en financieel moeilijker wordt, neemt men, om de onmiddellijke zwarig heden te bestrijden, met te meer ijver zijn toevlucht tot uitbreiding, van het leger en tot werkverschaf fing door wapenfabricage. Waar het op den duur heen moet, vraagt men zich, naar het schijnt, volstrekt niet meer af. Men wil voor het oogen- blik de menigte zoo goed mogelijk tevreden stellen. Wie later nog leeft, mag zich belasten met de betaling van de rekening, die onder in den zak gevonden zal worden. Er kan voordien nog zooveel gebeurenl De zondvloed komt later I Het leger echter zit niet voor zijn pleizier zoo betrekkelijk stil, als het zich voor het oogenblik houden mioct. Men kan daarvan altijd nog onaangename verrassingen ver wachten. Voorloopig moeten de mili tairen waarnemen, hoe in China een zeker consolidatieproces aan den gang is, door het toenemende over wicht van de regeering van Nan king, en hoe tegelijkertijd een nei ging tot desperaat verzet tegen het opdringen der Japanners in het Chi- neesche volk aan het groeien schijnt. Veel ernstiger nog is de toestand in het Noorden, waar de Russen zich steeds zekerder schijnen te gaan voelen van hun zaak. Politiek mis schien niet, miaar oeconomisch, ook als kolonisatiegebied en als leveran cier van grondstoffen, heeft Mants- joekwo geducht teleurgesteld. Het land blijft groote, financieele offers eischen. En aan zijn grenzen staan de Russen, met een krijgsmacht, waartegen het Japansche leger in Mantsjoerije het, in zijn tegenwoor dige sterkte, zeker niet zou kunnen opnemen. De Japansche officieren voelen .zich zoo van eigen voortref felijkheid overtuigd, dat zij liever vandaag dan morgen de afrekening met Rusland zouden willen begin nen. Zij zijn van meening, dat de tijd zeker niet ten nadeele van de Russen is. Vandaar een gespannen toestand, die ieder oogenblik gevaar lijke complicaties teweeg zou kun nen brengen. De regeering te Tokio echter moet van dergelijke compli caties 'niets Jiebben. En voorloopig schijnt zij het legier voldoende in toom te kunnen houden. Met dat al duren de spanningen in 'Japan onverminderd voort. Men weet hooit wat in dat land van van daag of morgen ten opzichte van de binnenlandsche iof van Oost-Aziati sche politiek zou kunnen gebeuren. Het is dan ook te begrijpen, dat er op het oogenblik te Tokio in 'politiek nadenkende kringen, een ze kere belangstelling blijkt voor nieuwe toenadering tot Engeland. Men zou er natuurlijk graag steun willen 'hebben tegenover het Rus sische gevaar. Men meent ook, dat Engeland er prijs op zou stellen, te weten jlat het zich vrij in Europa kan bewegen, en als weer de veilige toestand in het Verre Oosten zou ontstaan, waarvan de Engelschen zoo onberekenbaar veel nut hebben ge had in de dagen valn den grooten oorlog. 'Daarvoor verlangt men ech ter in ruime mate erkenning van eigen, bevoorrechte positie in China. Vreemde belangen zouden voor die van 'Japan moeten wijken. Engeland zou moeten erkennen, dat China voor'Japan niet een land is als voor de andere landen, die daar belangen te behartigen hebben, maar dat de positie van Japan in het groote, vaste- landsche rijk van beslissende betee- kenis is voor zijn bestaan. Het is verre van zeker, dat de Japansche militairen, met hun vér strekkende eerzucht en begeerten betreffende heel Oost-Azië, en met hun buitensporig zelfvertrouwen, zich kunnen ,vereenigen met deze denkbeelden, die in de Asahi bijzon dere behandeling vinden. En al zou den zij dat doen, dan nog zou men eischen van hen mogen verwachten, wier inwilliging door Engeland vroe ger slechts na een verloren oorlog denkbaar ware geweest. Hendaye, San Sebastian en Irun, drie steden in het Noorden die zich in handen van de regeering bevin den, zijn nogmaals het mikpunt ge worden van een bom'baidement uit de lucht zoowel als uit zee. Hoog vliegende bommenwerpers hebben een honderdtal bommen laten val len, vooral in de buurt van Irun en het mocht aan het luchtafweer geschut van de regeering niet geluk ken ze onder schot te krijgen. Men weel nog niet met zekerheid te zeg gen hoe groot de schade is, maar sommige berichten maken melding van vele dooden. Het eerste bom bardement van Irun zou niet zulke ernstige gevolgen hebben gehad als men oorspronkelijk meende. De op standige kruiser Canaria heeft, na gisteren eerst San Sebastian bescho ten te hebben, in den namiddag het vuur op Irun geopend, onmid dellijk beantwoord door het fort Guadelupe. Gedurende eenige uren is dit duel voortgezet. De regeering te Madrid bericht, dat het militaire vliegveld Gedafe, een vijftien kilometer van de hoofd stad door de opstandelingen is ge bombardeerd, doch zonder groote schade te veroorzaken. Anderzijds is de positie voor de regeering, vol gens haar, aan het front in de Sierre de Guadarrama, aanmerkelijk ver beterd. Te Guadelupe en Estrama- dura zijn aanvallen der opstandelin gen teruggeslagen. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 26 Aug nam. 8.31 Donderdag 27 8,29 Vrijdag 28 8,27 0 Gisteren had, onder Voorzitter schap van Burgemeester Van Zuijen in het Gemeentehuis te Retranche- ment een bijeenkomst plaats, waar van de gevolgen wellicht van buiten gewone beteekenis zullen blijken te zijn voor de kuststreek en voor ge heel West Zeeuwsch-Vlaanderen. De Streekplan-Commissie verga derde n.l. in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Zeeland en Graaf Lippens, Belgisch Minister van Staat. Ook was aanwe zig de Inspecteur van de Volksge zondheid Jhr. de Graef. Deze vergadering had voorname lijk 'ten doel de zekerheid te ver krijgen dat wanneer eenmaal op Ne- derlandsch gebied tot het aanleggen van een breeden Boulevard van Breskens naar Knocke zou worden besloten, deze ook aansluiting zou verkrijgen over de grens op Belgisch gebied. Over alle punten, ook over het Zwin, werd volkomen overeenstem ming bereikt, zoodat het zeker niet te baud gesproken is als we van een zeer belangrijke vergadering, voor onze streek gewagen. BRESKENS. Opgesloten. De wegens oplichting In het Politie blad gesignaleerde J. C. Ie Bleu alhier, is Vrijdag voor den Officier van justitie te Middelburg geleid en in het Huls van Bewaring opgesloten. Ongeluk. Gisteren kwam het 6-jarig zoontje van K. in de jullanastraat alhier, van zijn fiets te vallen, juist toen een paard passeerde en hij door het dier op de hand getrapt werd, waardoor een der vingers deerlijk werd gewond. Het ventje is naar het Ziekenhuis te Vlisslngen overgebracht. WATERLANDKERKJE. Pols gebroken. De 12-jarige zoon van den land bouwer T. klom bij buurman in een notenboom, viel daaruit en brak zijn pols. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. CADZAND. Nieuwe Burgemeester. Tot Burgemeester onzer gemeente is benoemd de heei C. Ie Nobel, thans ambtenaar ter Secretarie van Ouden rijn. De heer C. Ie Nobel is geboren In 1908 en afkomstig van Terneuzen. IJZENDIJKE. Raadsvergadering. Zaterdag j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig was de heer G. Mullaert. Het eenigste punt der agenda luidde: aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1936. Deze luidde voor den gewonen dienstontvangsten f 68032,63; uitgaven f 64716,66, goed slot f3315,97. Voor den kapitaaldienst: ontvangsten f 687,82, uitgaven f 218,82, goed slot f 463. -. De 5 raadsleden vormden een com missie teneinde de rekening na te zien. SLUIS. Geslaagd. Voor het examen Coupeuse slaagde o.a. Me), j. van Overbeeke. alhier. Oprichting van een Oranje- comité. Vrijdagavond werd op initiatief van burgemeester Berkers alhier in de raadzaal van het stadhuis een verga dering gehouden, met het doel te komen tot de oprichting van een Oran|e-comité. Er was matige belangstelling, toen de burgemeester de aanwezigen wel kom heette. Niettemin werd uit het geringe aantal belangstellenden een permanent bestuur gekozen, dat voor taan het Oranje-Comité zou omvatten. De samenstelling luidt als volgt Voorzitter burgemeester Berkers secretaris J. Wage Jr; penningmeester P. de Hullu de overige commissiele den de heeren W. Hoegen Notaris H. van Mazijk j. Lako Alf. Aernaudts P. BtilA. Willemsen joh. du Fossé A. Luteijn Jr Iz Luteijn Ch. Hermans en I. van Daelen. Besloten werd op Koninginnedag een kinderfeestje te organiseeren, ter wijl ook de zwemclub ,,'t Vrije" hare medewerking zou verleenen. Bereids zouden een aantal jongedames met lijsten rondgaan, waarna Maandag avond opnieuw vergaderd zou worden. 233. Alles rende de wagens in. Kinde ren, die gevallen waren, kropen op handen en voeten weg. Alle deuren en ramen moesten dicht en de re volvers bleven dreigend gericht op de wagens, in de opgeheven handen der politie, tot schieten gereed bij den minsten tegenstand die geboden zou worden. De lange zigeuner, die het meeste op zijn geweten had, om dat hij herkend wend door boer Slim, "werd met vereende krachten over meesterd en in de boeien geslagen. Nu Klaas nog,gered! De deur van de woonwagen, waarin Klaas zat, werd met de kolf van een geweer opengeramd en de vader van Klaas trad binnen, op de hielen gevolgd door een reus van een marechaussée. Geslaagd concert. Door het muziekgezelschap „Apollo" alhier werd Zondag op de kiosk op de Groote Markt ODder leiding van den directeur J. van den Bussche een goed geslaagd concert gegeven. Mede ten gevolge van het schoone zomerweer en het gehouden bloemencorso in Knocke was de publieke belangstelling, jammer genoeg, matig te noemen, daar de muzikanten werkelijk hun best hebben gedaan. OOSTBURG. Verkooping. Vrijdagavond jl. werd ten overstaan van den Notaris J. Mijs alhier een huis en erf geveild staande in den Zand straat behoeve dhr. J de Voogd alhier. Kooper werd dhr. I. Bossand voor de somma van f 1300. PHILIPPINE. Afloop verkooping Ten verzoeke van de erven Fran- giscus Rammeloo alhier werd ten over staan van notaris Corthals verkocht een woonhuis onder deze gemeente voor f 800 aan D. Ghijs te Assenede. WESTDORPE. Benoemd. Burgemeester F. A. Hendrikse alhier, is benoemd tot Burgemeester te Vogel waarde, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als Burgemeester alhier. BRESKENS. De zwemwedstrijden. Begunstigd door mooi weder hield „Scheldestroom!" Zaterdag haarjaar- lijksche kringwedstrijden. Begonnen werd met enkele num mers voor adspirant-zwemmers en zwemsters der plaatselijke vereeni- ging. Hierna werd het groote program ma afgewerkt, met de volgende uit slagen 100 M. vrije slag dames: 1. T. de Jong, Zeehond (Vlissingen) 1. mi. 251/5 sec.; 2. L. van Vooren, Schel- destroom 1 m. 29 3/5 sec.; 3. Ma- rietje de Wolff, Zeehond, 1 m'. 55 3/5 sec. 100 M. vrije slag heeren: 1. P. van Steveninck, Zeehond, 1 m. 113/5 sec.; 2. H. Kodde, Zeehond, 1 m. 15 4/5 sec.; 3. H. Stubbé, Bruinvisch, Sas van Gent, 1 min. 171/5 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette da- mies: 1. Scheldestroom, 2 m. 18 1/5 sec. (G. van Melle, C. Carels en L. van Vooren); 2. Bruinvisch 2 m. 22 sec. (Didi van der Steen, Jopie de Zeeuw en Bep' IJsebaert). De ploeg van de Zeehond werd gedis kwalificeerd. 100 M. schoolslag heeren: 1. A. Renique, Bruinvisch, 1 m. 31 sec.; 2. P. van Steveninck, Zeehond, 1 mi. 321/5 sec.; 3. M. van Meenen, Schel destroom, 1 m. 35 4/5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. G. 234. Klaas was geheel alleen in de wagen. Hij sprong onmiddellijk zijn vader om den hals en huilde van Vreugde. Ook vader had de tranen in de oogen en hield zijn zoon Klaas in de armen geklemd. „Ga mee, jongen," zei vader, ,,dan gaan we zoo gauw mogelijk hier vandaan". Klaas maakte aanstalten om met zijn vader mee te gaan, toen een gepiep Klaas deed omkijken. Het aapje, dat zich aldoor in een hoek verscho len had, zat daar op een ouden stoel en veegde de tranen met zijn pootje 51 uit de oogen. o H 5t van Melle, Scheldestroom 1 m. 351/5 sec.; 2. Didi van der Steen, Bruinvisch 1 m. 49 sec.; 3. Mien Weijermans, Zeehond 1 m. 50 3/5 sec. 50 M. rugslag heeren: 1. R. Claeijs- sens 414/5 sec.; 2. C. Wagenaar, Zeehond 461/5 sec.; 3. K. van den Heuvel, Scheldestroom 46 3/5 sec. 50 M. rugslag dames: 1. G. van i Melle, Scheldestroom 48 4/5 sec.; 2. T. de Jong, Zeehond 50 sec.; 3. Mien iHoek, Zeehond .554/5 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren: 1. Bruinvisch (R. Claeijssens, A. (Renique en H. Stubbé) 1 m|. 59 4/5 sec.; 2. Scheldestroom (C.van den Heuvel, A. de Meester, P. Ver gouwe) 2 m. 5 4/5 sec.; 3. De Zee hond (C. Wagenaar, P. van Steve ninck, H. Kodde) 2 m 7 sec. Pl.rni. half 7 had de start plaats van de 16 deelnemers(sters) aan de 1500 M. vrije slag in de Haven. Na het ronden van de boei had I'. Vergouwe van Scheldestroom de 1 leiding, maar na pl.m. 1200 M. nam P. van Steveninck die over, om ze tot de finish te behouden. De eind uitslag 'was: 1. P. v. Steveninck, Zeehond, 20 min. 514/5 sec.; 2. P. Vergouwe, Scheldestroom, 20 min. 564/5 'sec.; 3. Adriaan de Meester, Scheldestroom, 21 min. 5 sec.; 4. C. Wagenaar, Zeehond; 5. Abr. Mookhoek, Scheldestroom; 6. A. Re nique, Bruinvisch; 7. H. Kodde, Zee hond; 8. K. v. d. Heuvel, Schelde stroom; 9. B. Rammeloo, Bruinvisch; 10. Mej. T. de Jong (eerste dame) Zeehond; 11. M. van Meenen, Schel destroom; 12. Mej. G. van Melle, Scheldestroom; 13. F. Coppens, Sluis; 14. Mej. C. Carels, Schelde- 1 stroom. 2 zwemmers hadden tijdens den wedstrijd opgegeven. Beide wisselbekers welke resp. voor heeren en dames het vorig jaar gewonnen waren door F. v. Anraad en Mej. I. Merk, bleven daardoor dus in Vlissingen. Na afloop werden in Hotel Valk de prijzen uitgereikt. Boekbespreking. Colijn in de caricatuur, In de be kende Libellen-serie (uitgave van Bosch Keuning te Baarn) zal binnenkort een Libel verschijnen, getiteld: „Colijn in de caricatuur*'. In deze bundel zullen ongeveer honderd uitgezochte carica- ren, uit de geheele pers verzameld, worden opgenomen. Deze politieke prenten geven een interessant stuk blografie van onzen Minister-president, een brok politieke landshistorie tevens, loopend over de bewogen laatste vijf-en-twintig jaren. Zooals bekend is hebben de beste Nederlandsche politieke carlcaturisten hun teekenpen tegen deze groote na tionale figuur gescherpt. Teekeningen van Joh. Braakensiek; Jordaan; Albert Hahn; Louis Raemakers; G. v. Raem- donck; P van der Hem; Funcke Küp- per; Tjerk Bottema en anderen wor-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2