BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 45ste Jaargang Dinsdag 25 Augustus 1936 Nummer 4164 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Het Saargebied thans o De correspondent van de Times te Frankfort schrijft: Thans, zestien maanden na het plebisciet zit het Saargebied vast aan de al gemeen e oeconomische ont wikkeling van het Duitsche Rijk, en zijn oeconomische toestand is er sinds de dagen van het bestuur van den Volkenbond allerminst op voor uitgegaan. Het beste wat men er van kan zeggen is, dat de ineenstor ting welke door de voorstanders van den status quo werd voorspeld, is uitgebleven. Het Saargebied, niet langer een eenigszins verwend hoekje van West- Europa, is nu gedwongen alle na tionale offers te deelen welke van de rest van Duitschland worden ge- ëischt. Bijna elk internationaal, voor al Fransch kenteeken, is uit Saar- brücken verdwenen. In de etalages van de winkels ziet (tuien geen buiten landsche goederen meer, men hoort geen vreemde talen meer en men ziet weinig buitenlandsche auto's. De Duitsche hoop dat dit stuk grond zou dienen als belangrijke verbin dingsschakel in den Fransch-Duit- schen handel, onder practische uit voerbare accoorden betreffende een wederzijds vrijen'goederenruil, is ver nietigd. Twee tijdelijke accoorden, waardoor de handel tusschen Frank rijk en het Saargebied reeds was verminderd tot 6 pet. van den vroe- geren omlvang, liepen op 1 October 1935 af en zijn niet vernieuwd. De handel en de industrie van het Saar gebied moeten nieuwe afzetgebieden voor hun producten vinden in Duitschland en door Duitsche kana len, om het bestaan van de werkende bevolking te waarborgen. Het is een formidabele taak. Aan den Franschen kant hebben de boeren en de textielindustrie thans overvloed van goederen welke vroe ger in het Saargebied werden ver kocht. De ijzer- en staalindustrie van het Saargebied waarin nog altijd be langrijke Fransche belangen zijn, is het beste uit de crisis te voorschijn gekomien. De producten van deze industrie worden thans door Duit sche organisaties in de Internationale kartels verkocht. De productie van ijzer is van 1,825,000 ton in 1934 gestegen tot 1,938,000 ton in 1935, en die van staal van 1,950,000 tot 79. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Met een verlegen, hulpeloozen blik keek zij in zijn smal, edel ge laat, dat een licht gebronsde tint had en in zijn diepliggende, grijze oogen, die warm uit dit gelaat straal den, Met een plotselinge beweging schudde zij het hoofd. „(Daarover willen wij niet meer spreken. Ik droomi er nu en dan 's nachts nog van. En ik ben heel blij, dat ik u nu niet mieer daar boven in de wildernis weet. Nu zal ik kalmer worden". Zij waren door verschillende ver trekken geloopen, waarvan Winni fred hem de bestemming zei. Toen, kwamen zij in de groote feestzaal. Hier waren verschillende bedienden bezig, den parketvloer te wrijven. Winnifred gaf hen door een wenk 2,126,500 ton. Verklaard wordt dat deze stijging voortgaat, ofschoon zij niet zoo markant is als in het Roer gebied. Werkverschaffingsplannen en de bewapening hebben de industrie in het Saargebied goede orders ver schaft maar het Saargebied in het algemeen, dat langs de grens ligt, wordt niet gebruikt als centrum van oorlogstuigproductie. De staalin dustrie ondervindt nog al eens moei lijkheden met den aanvoer van erts uit Lotharingen, niet omdat de Fran schen imoeilijkheden veroorzaken, maar omdat Duitschland gebrek heeft aan buitenlandsche deviezen. De steenkoolindustrie, het voor naamste bedrijf en de voornaamste bron van werkverschaffing in dit ge bied, blijft sukkelen. Inplaats van de 4Va tot ö'/a miillioen ton per jaar, welke het Saargebied vóór het ple bisciet aan Frankrijk leverde, neemt Frankrijk nu nog maar 2 millioen ton per jaar af, zonder onkosten te betalen, gedeeltelijk als betaling voor den wederinkoop van de mijnen in het Saargebied door Duitschland. Het gebruik van Saarsteenkool is in Duitschland niet populair, omdat zij niet van goede kwaliteit is en bij zondere stookplaatsen vereischt. De eerste taak van de industrie, sinds zij weer in Duitsche handen kwam, was het herstel van de mijnen, wel ke, volgens de Duitschers, door de Franschen schandelijk verwaarloosd waren. Hierdoor hebben 6000 man werk gevonden. Het bedrijf levert verlies op: de prijzen kunnen niet verlaagd worden, noch kunnen de loonen verhoogd worden. Een ander gevolg van het herstel aan de mij nen is, dat de productie verminderd is, van 11,317,000 ton in 1934 onder Fransch beheer, tot 10,614,000 ton in 1935. De verkoop van de Saar- kolen is ook met 700.000 ton ver minderd, ofschoon Italië de laatste maanden meer is gaan afnemen. De nieuwe en kleinere industrieën vin den het moeilijk van de Fransche naar de Duitsche markt over te gaan, waar de concurrentie veel scherper is. De Duitsche autoriteiten hebben haar uiterste best gedgan een massa ontslag van arbeiders in het Saarge- beid te voorkomen, en om werk te verschaffen volgens plannen als die in het overige deel van Duitschland. Hiervoor zou een bedrag van 100 millioen mark zijn uitgetrokken. Be te kennen, dat zij zich moesten ver wijderen. Salten keek haar lachend aan. ,,U lijkt mij nu als een jonge koningin in dit trotsche huis, Miss Hartau. Ik vraag mij af, of het jonge meisje werkelijk dezelfde is, die boven in het boschhuis zelf in de keuken heeft gestaan, om de maaltijden ge reed te maken". Zij bleef staan. „U wilt hiermee toch niet zeggen, dat u met de nieuwe Miss Hartau niet tevreden zijt?" „Dat wil 'ik stellig niet zeggen". „Dan zou ik dadelijk naar de keu ken zijn gegaan. Ik zal u trouwens straks nog door onze keukens en provisie-kamers leiden. Dan kunt u een vergelijking maken tusschen deze en die in het boschhuis". „Ik zal alles met groote belang stelling bekijken. Dit is toch uw eigenlijke wereld. Hier bent u de Pelskoningin de dochter van den Pelskoning en daarboven in het oerwoud was u een eenvoudige boschjonkvrouw. Het is waar een onzichtbare kroon droeg u ook daar dadelijk, den eersten keer dat ik u zag". „Werkelijk?" vroeg zij schalks. „Ja, de gouden kroon der woud koningin". weerd wordt dat het aantal werkloo- zen in het Saargebied tusschen de 50 h 60 duizenld in den tijd van het .plebisciet verminderd is tot 30.000 aan het eind van j.l. April, maar dit is toch nog boven het ge middelde van de rest van Duitsch land. De werkverschaffing houdt zich bezig met gemeentelijke uitbreiding, uitvoering van openbare werken, huizenbouw en aanleg van wegen, in het bijzonder een grooten weg van Saarbrücken naar Mannheim en Frankfort. Het werk aan het herstel van de mijnen zal naar schatting arbeidsge legenheid bieden voor drie tot vijf jaren tegen een bedrag van 74 mil lioen nïark. Voorts is men bezig een systeem: van gasvoorziening voor de Paltz aan te leggen, om deze streek van Homburg in het Saarge bied uit te voorzien van het surplus aan gas van de cokes-fabrieken in het Saargebied. Het plan voor het veelbesproken Saar—Palts-kanaal, dat Saarbrücken zou moeten verbin den met Mannheim en Ludwigsha- fen, en dat 25.000 man voor 5 jaren werk zou verschaffen tegen een be drag van 300 millioen mark, is we gens financieele redenen voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Dit schijnt een .gevolg te zijn van het principe dat alles thans achter staat bij het belang van de herwape ning van DuitscHand, en er is in het Saargebied zelf weinig geld be schikbaar. De emigratie van 5000 joden en eenige duizenden status quo-stemmers, die bij de protocollen van Rome het recht gekregen had den al hun eigendommen mee te ne men tot einde Februari j.l., heeft dien toestand nog maar verergerd. Het totale bedrag dat het bedrijfs" leven in het Saargebied sinds het plebisciet heeft verloren, wordt in bank- en handelskringen geraamd op 25 a 30 millioen mark. en mee gerekend wat de emigranten meege nomen hebben op 60 millioen mark. Dit verlies weegt zwaar op een stuk land met 812.000 inwoners. Niet al leen hebben de Joden hun geld van de banken gehaald, maar ook de „Ariërs" hebben dat moeten doen om de goederen van de Joden te kunnen koopen. De koopkracht van den Saarlan- der is ook gedaald. De levensmidde- len-index-prijzen, die langzamerhand verbonden worden aan 'die van het overige rijk, zijn miet 25 tot 50 pet. „Waar hieldt u mij voor, toen ik destijds zoo plotseling voor u stond?" „Voor een tot werkelijkheid ge worden lieftalligen droom". Zij bloosde. „Kunnen alle Duit sche mannen zulke mooie compli menten maken?" Hij keek haar ernstig aan. „Ik maak geen complimenten, doch spreek slechts uit, wat ik voel". Zij liep vlug voor hem uit in een ander vertrek en wenkte de buiten staande bedienden weer, aan hun werk te gaan. Zoo liepen zij naast elkaar verder, beiden het hart vervuld van inge houden geluk. Mr. Hartau was reeds goed en wel weer teruggekomen, voordat zij met het bezichtigen van het huis klaar waren. Peter Hartau trok zich toen met Salten in zijn werkkamer terug. De heeren bespraken hun zakelijke aan gelegenheden. Eerst legde Salten de lijst van de door hem buitgemaakte vellen voor, Hartau doorliep die en be rekende, wat Salten aan salaris en premiën moest betaald worden. Het was een groote som en Salten zei lachend: De Djiguiten Ruiter Kozakken te Oostburg. De beroemde ruiter-acrobaten, de Djiguiten Ruiter Kozakken zullen op 26 Augustus a.s., des avonds, een voor stelling geven te Oostburg op het ter rein: Keuiingsterrein aan de Nieuw- straat. Wie zijn deze Djiguiten Kozakken 7 Het zijn officieren van de voormalige Wit-Russische rulterregimenten, welke zich na de revolude vereenigden onder leiding van „Hecmann" Remeleff. Zij reizen thans door alle landen van Europa en toonen overal met het grootste succes hun onovertroffen staaltjes van paardrijkunst en ruicer-acrobatiek. Velen zullen zich nog hun optreden van verleden jaar herinneren, toen zij een ieder versteld deden staan van hun onbegrijpelijke durf, hun geweldige stoutmoedigheid, waarbij zij de Wild- West-ruiters, die wij van de film ken - nen, verre overtroffen. Hoe kan het ook anders, de Kozakken zijn vanaf hun jeugd met hun paarden opgegroeid en zij brachten het grootste deel van hun leven in het zadel door. Vrees kennen zij niet en het lijkt of man en paard één geworden zijn. Toeren zooals de groote pyramide, de dolkendans en de saltomortale zijn voor de ware liefhebbers een attractie. Het is geen hoogeschoolrijden, noch circusvoorstelling, doch een sportief eu tevens leerzaam evenement. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de voorstellingen der Djiguiten Rui ter Kozakken, welke door muziek zullen worden opgeluisterd, zullen ook hier ter plaatse zeer veel belangstelling trekken. gestegen. De prijs van suiker is bijna verdubbeld. De loonen zijn met ten hoogste 7 tot 15 pet. verhoogd. Dit jaar zijn de hooge Duitsche be lastingen en de strenge wijze van incasseering daarvan, in het Saar gebied ingevoerd, ook de belastin gen ter subsidieering van den uit voer, die door de industrie, den han del en de bedrijven wordt opge bracht. Voorts moet men rekening houden met de „vrijwillige" bijdra gen voor de natie en de partij. Vele Saarlanders die voor Duitsch land hebben gestemd, hadden gere kend op en waren bereid tot het dragen van lasten, maar hun ver wachtingen zijn overtroffen. Des te intensiever zijn de pogingen van de tegenwoordige leiders van het Saar gebied om de nazi-idee te verbrei den. Met de komst van de nieuwe bestuurders van het Saargebied zijn de propagandisten voor de Duitsche zaak vóór het plebisciet verdwenen. „Zooveel heb ik gedurende mijn geheele officiersloopbaan, alles te zamen gerekend, niet verdiend, als in dezen eenen winter". „Nu zware arbeid moet goed betaald worden. U heeft ons veel voordeel gebracht en zoo spreekt het vanzelf, dat u daarin moet dee len. In elk geval hebt ge nu een klein fonds, dat u in staat stelt, u hier behoorlijk in te richten. Ik raad u aan in een pension uw intrek te nemen. Daar vindt u tenminste iets huiselijks en ik geef u een adres waar ge goed geborgen zijt". „Dat neem ik dankbaar aan, Mr. Hartau". „Goed! En nu zullen wij over uw nieuwe positie bij de firma Peter Hartau spreken. Het is volstrekt, geen sinecuur, die ik voor u wil scheppen, want ik weet, dat u daar mede niet gediend zoudt zijn". „Heel zeker niet". „Ik zal u zeer noodig hebben". „Dat is mij aangenaam". „Dus gij zult mij in de eerste plaats ontlasten van de mij door mijn leeftijd steeds lastiger wordende handelsreizen. Hier in Montreal zal ik ook in de toekomst hoofdzakelijk zelf de zaak vertegenwoordigen. Maar het is bij onze zaak gewoonte, dat de buitenlandsche klanten jaar JAPAN. 0 Terwijl Europa in spanning ver keert, en veler nachtrust wordt ge stoord door benauwde droomen.die de kwade mogelijkheden van den burgeroorlog m Spanje tot oorzaak hebben, ligt over het Verre Oosten de betrekkelijke rust van een moree- le en materieele uitputting. Japan spant zich veel minder in, om van de moeilijkheden in Europa partij te trekken tot uitbreiding van zijn macht op het Aziatische vasteland dan het een half jaar geleden van plan scheen. Ontmoediging, landzie- kerigheid na de revolutionaire daad der militairen in Februari, en ook vermoeidheid zijn er waarschijnlijk de oorzaak van, schrijft de N.R. Crt. De staatsgreep der officieren, de moord op aanzienlijke staatslieden, die in onze oogen het schokkendste verschijnsel er van was, en vooral lijks eens door mij zelf worden be zocht, om in goede verstandhouding te blijven en over mogelijke wen- schen van gedachten te kunnen wis selen. Het spreekt vanzelf, dat al deze klanten door onze vaste reizi gers worden bezocht, maar onaf hankelijk daarvan bezoek ik hen toch eenmaal per jaar persoonlijk. Natuurlijk is er hier slechts sprake van groote afnemers. Zooals gezegd, heb ik dit tot nu toe altijd zelf gedaan, daar er geen geschikte per soon was om mij te vervangen. Die heb ik nu in u gevonden. Ondanks uw jeugdigen leeftijd gaat er kracht van u uit. Ge zijt een intellectueel man, spreekt, zooals ik heb gemerkt, eenige talen, daaronder Engelsch en Fransch onberispelijk. Ge zijt een voorname, sympathieke verschijning met uitnemende vormen, bezit de noodige emergie en het besliste, kal me optreden, dat noodzakelijk is. Ook kunt ge later de reizen naar het oerwoud van mij overnemen. Hoe miet het aanstellen van pelsjagers wordt gehandeld, hebt ge zelf onder vonden, en wat ge daarbij aan prac tische ervaringen hebt opgedaan, kunt ge tot nut van mijn firma aan wenden. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1