De Burgeroorlog in Spanje Kerk- en Schoolnieuws. Uitwijkplaatsen op verkeerswegen o Gewestelijk Nieuws Rechtszaken. Gemengd Nieuws 9 MINARDS SCHOUWBURG TE GENT. Vanaf Zaterdag 22 Aug. a.s. alle dagen om 8 uur PsstBLIJFT IN DE SCHREVE! Gentsche revue 1936, van Henri Van Daele. Evangeline Booth naar Batavia. De commandante van het Leger des Hells, Evangeline Booth zal met haar staf op 21 Januari a.s., per Marnix van St. Aldegonde uit Colombo te Batavia arriveeren. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Augustus 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9.30 uur Geen dienst. 5,30 uur Ds Vrijlandt, Bediening H. Doop. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvliet 11,— uur de heer van Pelt, van Rotterdam. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 9,30 uur de heer van Pelt, van Rotterdam. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. H. Avondmaal. steenten hoopt men te verkrijgen uit den graad van de polarisatie van het door de verschillende pun ten op de maan teruggekaatste zon licht. Het licht zooals dat door de zon wordt uitgestraald, is niet gepo lariseerd. Dit beteekent het volgen de. We denken ons het licht als een trillingsverschijnsel, waarvan de tril lingen plaats vinden in alle richtin gen loodrecht op de voortplantings- richting van het licht, loodrecht op de „straal" zou men kunnen zeggen. Dit is het niet-gepolariseerde licht. Bij gepolariseerd licht vinden de tril lingen slechts in één richting lood recht op de straal plaats. Bij terug kaatsing vindt nu steeds een meer of mindere polarisatie plaats, afhan kelijk van verschillende factoren, o.a. van den aard van het terugkaatsende materiaal. Door de metingen over aard en graad van de polarisatie zal het zoo misschien mogelijk blij ken iets over den aard van de ge steenten op de maan te weten te komen. De invloed van de maan op de aarde- Tot slot nog iets over den ver meenden invloed van de maan op aardsche verschijnselen. Bij alle vol keren treft men steeds een groote maanvereering aan, en wordt aan de maan belangrijke invloed toe geschreven op het leven op aarde. Zeker moet dit vooral worden toe geschreven aan den machtigen in druk dien de maan aan den nach telijken hemel op den mensch maakt, gepaard aan de periodiek wisselende schijngestalten, die voor ieder waar neembaar zijn en de maan belang rijker doen schijnen voor de primi tieve volken dan de zon. De mo derne stedelingen van de beschaafde wereld ondervinden niets meer van dat mysterieuze, dat de eenzame vlakte-bewoner ondergaat, onze mo derne straatverlichting laat geen plaats meer helaas voor de schoone sterrenhemel. Maar zeker .heeft dat voortdurende wassen en afnemen van de maan den primitieven mensch doen gelooven aan een machtigen invloed van de miaan op het leven op aarde. Bijna overal vinden we de overtuiging dat de wassende maan een gunstigen invloed uitoefent, dat ze groei en vruchtbaarheid bevor dert, terwijl de afnemende maan na- deelig is voor planten en dieren en m'enschen, vallende ziekte veroor zaakt of bevordert, krankzinnigheid, enz. Bij de Grieken was de maan- cultus zeer uitgebreid en werden tal- looze verschijnselen op aarde in ver band gebracht met den stand van de maan. Men leze er het buitenge woon interessante werkje van prof. Roscher: „Ueber Selene und Ver- wandtes" maar eens op na. Tot in onze dagen is dat diepe geloof aan een invloed van de maan bewaard gebleven, ook in ons land. Nog zaaien en planten de meeste boeren slechts bij bepaalden maanstand en zijn velen nog overtuigd van een samenhang van het weer met den stand van de maan. En dat de maan grooter invloed heeft op de gesteltenis van krankzinnigen is wel bekend en een vaststaand feit. Wat dit laatste betreft is echter de be kende physioloog Hellpach van mee ning, dat het hier niet een specifieke invloed van het maanlicht betreft, maar het licht des nachts zonder meer. Met kunstlicht zou men vol gens hem dezelfde verschijnselen te weeg kunnen brengen. Of m'en echter het recht heeft een invloed van de maan op aard sche verschijnselen zonder meer te ontkennen blijft de vraag. Zoo heel veel is daarover nog niet onderzocht. Juist de hardnekkigheid waarmede de plattelandsbevolking vasthoudt aan het „geloof aan de maan," moet ons aan het denken brengen of mo gelijk toch niet de maan eenigerlei invloed, bijv. in den landbouw, uit oefent. Wat weten we eigenlijk van de factoren die den groei van de ge wassen influenceerën. Het meest on derzocht is nog de invloed van de maan op het weer. Daarbij is van een redelijken invloed echter niets gebleken. Wel influenceert de stand van de miaan den barometerstand, door een eb- en vloedwerking in de atmosfeer, op dezelfde wijze als de eb- en vloedwerking in de oceanen. Maar het is gebleken dat daarbij slechts drukverschillen van enkele millimeters ten hoogste kunnen op treden, die t.o.v. schommelingen door andere oorzaken zeker verwaar loosd kunnen worden. Maar deze onderzoekingen zijn slechts in be perkte mate gedaan. Het is trouwens ook niet gemlakkelijk om de maan daarbij een „eerlijke kans" te gevenl Op ander gebied schijnen som mige onderzoekingen van de laatste jaren wel degelijk een invloed aan te toonen. Zoo meent men in het la boratorium van het landbouw-insti- tuut te Washington te hebben vast gesteld dat het maanlicht de ont kieming van het zaad bevordert. In een voor kort verschenen publi catie deelt L. Mercier te Nice ook eenige merkwaardige waarnemingen mee. Een blok marmer werd gedu rende vele jaren des nachts bloot gesteld aan een zijde aan het man licht, terwijl het overdag zorgvuldig voor het zonlicht en voor mogelijke radioactieve stralen werd afge schermd. Langzamerhand werd de opper vlakte van het marmer ruwer en scheen „uitgevreten". Ook kon hij een inwerking vaststellen op dier lijke en plantaardige weefsels, wol, zijde e.d. En tenslotte meent hij ook een ïoniseerende werking op de hoogere luchtlagen door het maan licht te hebben geconstateerd. Bij de radio-ontvangst treedt het beken de fading-effect op doordat de elec- trisch geleidende luchtlaag hoog in de atmosfeer, die de radiogolven naar de aarde terugkaatst, na zons ondergang hooger komt te liggen. Overdag ïoniseeren de zonnestralen de lucht op geringere hoogte. Door metingen over den tijd tusschen uit gezonden en ontvangen kan de hoog te van deze geleidende laag be paald worden. Mercier meent nu gevonden te hebben (dat, als de maan schijnt, deze laag des nachts lager ligt dan bij afwezigheid van de maan. Indien dit juist is zal de door de miaan uitgezonden straling tamelijk krachtig moeten zijn. Toch zendt de maan ons nauwelijks 10 pet. van het directe zonlicht terug. Mercier vermoedt daarom dat men hier te maken heeft met een soort foto-electrische werking op de maan- oppervlakte, onder invloed van het zonlicht. Of eventueel een omzetting van materie op de maan, waarbij een krachtige „karakteristieke" stra ling zou worden uitgezonden. Dit is alles nog zeer vaag en het is nog moeilijk te heoordeelen wat hiervan juist kan zijn. Maar dat de zonnestraling op de maanoppervlakte andere werkingen kan uitoefenen is niet onwaarschijnlijk. Immers de ul traviolette stralen die de zon uitzendt worden in onze atmlosfeer op groote hoogte geabsorbeerd door de zon- laag. Door de afwezigheid van een atmlosfeer op de maan kunnen daar echter de zeer korte golven, die juist het sterkst op de materie inwerken, tot den bodem doordringen. Wat er van dit alles juist is zal eerst uit verdere onderzoekingen kunnen blij ken. Maar met de positieve bewe ring dat de maan zeker geen in vloed op de aarde uitoefent, zalmen toch eenigermate voorzichtig moeten worden. Al is dit anderzijds zeker nog geen reden het oude „geloof aan de maan" weer te gaan aanhangen! De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. schrijft Bij een niet onbelangrijk percentage van de ongevallen, die op de verkeers wegen voorvallen, zijn stilstaande motor rijtuigen betrokken. Vooral 's avonds gevoelt de automobilist, die om eenige reden, langs den weg gaat staan, zich allesbehalve veilig. Bij den aanleg van nieuwe verkeers wegen is men er reeds toe overgegaan, parkeerplaatsen of min of meer ver harde bermen aan te leggen, opdat bestuurders van automobielen de ge legenheid hebben, hun wagen buiten de lijn van het verkeer te parkeeren, bijv. voor het verrichten van reparaties e. d. Deze bermen zijn echter niet altijd voldoende verhard, zoodat be stuurders van zware vrachtwagens er tegen opzien, er gebruik van te maken, uit vrees dat hun wagen zal wegzakken. Voor de veiligheid van het verkeer zou het wenschelijk zijn, dat alle nieuw aan te leggen wegen van goede uit wijkplaatsen werden voorzien. De B. B. N. heeft een verzoek van die strekking tot den Minister van Waterstaat gericht. Het geeft voldoening, dat deze be windsman heeft geantwoord, dat het aanbrengen van harde bermen en parkeerplaatsen langs Rijkswegen in het voornemen ligt. In verband met de hieraan verbonden kosten mag evenwel niet worden verwacht, dat algemeene invoering spoedig zal geschieden. 0 Engelsche ambulance naar Spanje. De eerste Britsche medische eenheid gevormd door de „Spanish medical aid committee" zal aan het einde van deze week vertrekken naar Spanje. De am bulance zal samengesteld zijn uit vier artsen, acht assistenten, zes ziekenver plegers en drie secretarissen. Voorts zal een uitgebreid materiaal worden mee genomen, o.m bestaande uit gasmas kers, anti-septische middelen, levens middelen, een vrachtauto en kampee- rlngsmateriaal, waardoor de ambulance in staat zal zijn op de twee oorlogs- tooneelen te werken De tot dusverre bijeengebrachte inschrijvingsgelden be dragen 800 pond f 6000). België en de Spaansche burgeroorlog. De Belgische ministerraad heeft in zijn zitting van Dinsdag, na een beraad slaging over den internationalen toe stand en de gebeurtenissen in Spanje besloten de onlangs uitgevaardigde ver ordening Inzake den uitvoer van wapens en oorlogsmateriaal naar Spanje door een nieuwe verordening aan te vullen Overeenkomstig de houding van Frank rijk en Engeland zal België thans ook den uitvoer van vliegtuigen en schepen zoomede het transito-verkeer van oor logsmateriaal slechts na bijzondere ver gunning toelaten. Uitvoer van wapens naar Spanje verboden. De Board of Trade heeft alle ver gunningen tot uitvoer van wapenen, munitie, vliegtuigen enz. naar Spanje en de Spaansche bezittingen ingetrok ken. „Geen gasbommen" zegt de Spaansche regeering. De Spaansche gezant te Londen heeft in een telephonisch onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken te Madrid het bevel gekregen de berich ten tegen te spreken volgens welke de regeeringstroepen van gasbommen ge bruik zou hebben gemaakt. Zwitserland belet vrijwilli gers naar Spanje te vertrek ken. De Zwitsersche autoriteiten hebben een verbod uitgevaardigd om het ver trek van een gemotoriseerde colonne, die gevormd was door een comité te Bazel ten gunste van het Spaansche volksfront, te beletten. De colonne was bestemd voor de regeeringstroepen te Madrid. Voorts hebben gendarmes aan de grens 13 Zwitsersche onderdanen gearresteerd, die zich gereed maakten, naar Spanje te vertrekken om dienst te nemen bij de regeeringstroepen. Dultsch schip in voile zee aangehouden. Het Duitsche s.s. Kamerun, dat op weg naar Genua Cadix wilde blnnenloopen om vluchte lingen aan boord te nemen, is op 13 mijl van de kust door den Spaanschen onderzeeër B-6 en den Spaanschen kruiser Libertad door drie schoten ge dwongen bij te draaien. Het schip werd doorzocht en ver volgens weer vrijgelaten, maar ge dwongen zijn koers te wijzigen en weg te stoomen in de richting van de Mid- dellandsche Zee. Het aanhouden van het Duitsche s.s' Kamerun en de doorzoeking van dit schip door een Spaanschen kruiser hebben in politieke kringen te Berlijn een levende reactie gewekt. Men acht het incident hier zeer ernstig. Officieu ze kringen leggen er den nadruk op. dat het incident zich voorgedaan heeft buiten de territoriale wateren, zoodat deze zaak in strijd is met het principe van de vrije zee en slechts gerecht vaardigd zou kunnen zijn in geval van een oorlog. Men toont zich overigens zeer gereserveerd ten aanzien van de gevolgen, die de Duitsche regeering aan dit Incident zal geven. Hitier be vindt zich op het oogenblik te Berch- tesgaden. Hij zal van het gebeurde op de hoogte worden gebracht. Het min ste, dat men verwachten kan, is, dat de Duitsche regeering formeele exuses en schadevergoeding zal eischen. Een telegram v. d. bevelhebber. De bevelhebber van de Duitsche linieschepen, die ter assistentie van de Duitsche zeestrijdkrachten naar de Spaansche wateren zijn gezonden, heeft aan den commandant van de Spaansche regeerlngsvloot op grond van het op treden jegens het Duitsche s.s. Kame roen het volgende telegram gezonden: De kruiser Libertad heeft gistermid dag het s.s. Kameroen buiten de Spaansche territoriale wateren op vrije zee beschoten en door gewapende soldaten doen onderzoeken. Deze hou ding tegenover een Duitsch stoomschip is een schending van het recht van de vrije scheepvaart in open zee. Ik ben niet van plan dergelijke daden van ge weld te dulden. Ik heb mijn strijd krachten ter zee instructie gegeven tegen lederen ongeoorloofden daad van geweld van de zijde uwer schepen met geweld op te treden. BRESKENS. Vreemdelingenbezoek. Het was ook gisteren weer druk van de vreemdelingen in de Zeeuwsche hoofdstad. Met de booten Breskens- Vlissingen zijn 3800 passagiers en 190 auto's overgezet, tegen verleden jaar 3650 en 142. Lijk aangespoeld. De vorige week meldden wij dat een 24-jarige en een 16-jarige jonge man met een kano waren gaan varen en de kano ledig was aangekomen in de Zwartepolder. Thans verneemt men dat Donderdag morgen op het strand tusschen West- kapelie en Zoutelande een lijk is aan gespoeld. Uit het signalement, dat den burgemeester ter beschikking stond, kon worden opgemaakt, dat men te doen had met het stoffelijk overschot van een der beide inzittenden van de kano, welke in den namiddag van Zon dag 9 Augustus ter hoogte van de haven van Cadzand omsloeg, waardoor belde personen verdronken. De ge vondene is gebleken te zijn, de 24- jarige Philippe Constant, wonende te Luik. Een oom en twee neven, die telegrafisch ontboden waren, hebben het lijk herkend. OOSTBURG. Verkooping. Ten overstaan van Notaris J Mijs alhier werd voor de erven Mullie een huis en erf geveild, staande in de Nleuwstraat. Kooper werd A. van Overbeeke voor f 2650 AARDENBURG. Overplaatsing. De rijksambtenaren F. M. H. van Opbergen uit Hoensbroek en J. M. J. Trusch uit Sittard zijn beiden over geplaatst naar hier. NIEUWVLIET. Ongeluk. Dinsdag had alhier J. H. het ongeluk van een voer hooi te vallen, waarbij hij een pols brak en nog ander licha melijk letsel bekwam De geneesheer Jongsma uit Groede die spoedig ter plaatse was, vond het noodig den ongelukkige naar het Ziekenhuis te Oostburg te vervoeren. Zijn toestand is redelijk. SLUIS. Ongeluk. Woensdagmiddag 19 dezer had de bij den landbouwer de Badts in dienst zijnden werkman C. alhier het ongeluk bij het rietdekken van een graanschelf te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij een been brak en enkele in wendige verwondingen opliep. Toen het ongeluk gebeurde was C. geheel alleen werkzaam op een afstand van de hofstede van den landbouwer. Om hulp roepen had geen baat De onge lukkige had ook nog pogingen in het werk gesield om zijn jas te halen, doch deze lag te ver af. Nadat C. daar zeker een tweetal uren in de koude had gelegen, kwam eindelijk hulp in de vorm van zijn zoontje, die de koffie naar zijn vader kwam brengen. Deze liep onmiddellijk om hulp naar de hof stede en op een boerenwagen werd C. naar het Burger-gasthuis alhier ver voerd, waar Dr. Staal de eerste medi sche hulp verleende en onmiddelijke overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg noodig achtte. Naar we verder vernemen heeft het onderzoek in her ziekenhuis uitgemaakt, dat de patiënt C, waarschijnlijk het heupbekken heeft gebroken. Vreemdelingenbezoek. Donderdags is het vreemdelingen bezoek aan onze gemeente op hun doorgang naar de Mlddelburgsche Markt zeer groot. Men schat het aantal bezoekers, dat hier in den namiddag komt eten op een vierduizend tal, aan gebracht door een paar honderd auto's. Ook op andere dagen is het bezoek hier buitengewoon te noemen en de belangstelling gaat dan meestal uit naar de oude gebouwen in de Hoogstraat en naar de oude ruïnes en bovenal naar het monumenta le stadhuis. De stoombootdlenst welke het ver keer onderhoudt tusschen Sluis en Brugge heeft zijn reizen moeten ver dubbelen, en soms ziet men twee booten in onze gemeente arriveeren. Arrondissements-Rechtbank te Middelhuro- Falllissementen. De navolgende faillissementen zijn geëindigd door de verbindend gewor den eenige uitdeelingslijstC. van Damme, E. van Damme, A. M. Ph. van Damme, A. van Damme, FI. van Damme en R. L. van Damme, land bouwers, wonende te Graauw, curator Mr. G. Tichelman, advocaat en pro cureur, wonende te Ter Neuzen, zon der eenige uitkeering aan de concur rente schuldelschers. W. J. Hoohart, wed. van Trlphon Groosman, koopvrouw te IJzendijke, curator Mr W. K. H. Dieleman, advo caat en procureur te Middelburg, met eene uitkeering van de concurrente schuldelschers van 2,476 pCt. Verkeersongeluk. De 15-jarige H. Postma, uit Zwolle, die bij zijn oom te Oosterhout gelogeerd is en met zi|n oom een fietstochtje deed, Is toen hij in de St. Annastraat, onder Nij megen, dien weg ter hoogte van den scheidingsweg van links naar rechts wilden oversteken om daar op het fietspad te komen, door een naar de stad rijdenden auto, bestuurd door R. uit Wormerveer, gegrepen. De jongen kwam op den bumper van den auto en daarna op den weg terecht, doch werd niet overreden. Hij liep een lichte kneuzing aan een been op Na in het Wilhelmina-ziekenhuis te zijn onderzocht en behandeld kon hij naar Oosterhout terugkeeren. Inbraak te Blaricum. Een dienstmeisje van de familie J. J. M. Beijnes, wonende aan den Slingerweg te Blaricum, dat Woensdag de villa bezocht, aangezien de familie thans met vacantle afwezig is, bemerkte dat onbekenden zich toegang hadden weten te verschaffen. Gepoogd is eerst een raam te forceeren, toen dit niet gelukte heeft men een ruitje ingedrukt. Alle kamers blijken aan een grondig onder zoek te zijn onderworpen. Daar de familie afwezig is, Is thans niet vast te stellen of er wat is ontvreemd, hetgeen niet onmogelijk is daar een bureau is geforceerd.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2