BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Hevige SNUWON! IN DEN VINGEi KLOOSTERBALSEli Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens BLOEDT VERSCHRIKKEND Klaas de zoon van den Molenaar Sport. Vrijdag 14 Augustus 1936 Nummer 4161 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Uit het leven van Marie Antoinette. o Marie Antoinette, de ongelukkige koningin van Frankrijk, was de jongste dochter van Frans Stephanus van Toscane en Maria Theresia van Oostenrijk. Zij werd geboren 2 No vember 1755 en ontving bij den doop de namen Maria Antonia Jo- sephina Johanna. Hare moeder, Maria Theresia, die door drukke staatszaken zich zeil weinig met hare kinderen kon be moeien, liet de opvoeding van hen over aan met zorg door haar geko zen gouverneurs en gouvernantes. Aartshertogin Antonia toonde weinig lust in leeren. Zij was verre van dom, maar het leeren liet haar zeer onverschillig. Zoo b.v. wist zij hoe genaamd niets af van haar land en haar eigen stamhuis. Op de land kaart was zij al evenmin thuis en schrijven 'deed zij slecht en ondui delijk. Haar persoontje was echter zeer lieftallig, en zij was dan ook alom! bemind, niet alleen door haar naaste omgeving, doch ook door het volk. Zij was vriendelijk en voor komend, daarbij echter wel wat al te luchthartig en praalziek en deze eigenschappen droegen dan ook vooral tot haar latere impopulariteit in Frankrijk bij. In 1756 sloten Frankrijk en Oosten rijk een verbond om gezamenlijk te gen het steeds machtiger wordende Pruisen op te trekken. Teneinde ook dit verbond in de toekomst te ver sterken, werd een huwelijk tusschep Aartshertogin Maria Antonia en den kroonprins van Frankrijk, Lodewijk XVI gewenscht geacht. Maria Theresia, de toestanden aan het hof in Frankrijk en den lucht- hartigen aard van haar geliefde dochter kennende, waarschuwde deze voor mogelijke intriges en kwade tongen, waaraan zij bloot zou kun nen staan, als zij haar hooge plaats aan het hof in Frankrijk zou hebben ingenomen. Zij was zich zeer goed bewust van de zware taak, die hare dochter ..te wachten stond en die haar op zoo jongen leeftijd reeds op de schouders gelegd werd, en zij wees haar er op, toch steeds vóór alles hare .plicht te doen, goede werken te verrichten en zich bemind te maken. Maria Antonia, goedhartig en ge willig als zij was, zal dit, naar wij veronderstellen, hare moeder gaarne beloofd hebben. Wjj zullen echter bemerken, hoe al deze goede moe derlijke raadgevingen, door verkeer den invloed, spoetjig in het vergeet boek geraakten. Na vele afscheidsfeesten verliet de 14-jarige Maria op 21 April 1770 Oostenrijk s hoofdstad, Weenen, om zich naar Frankrijk te begeven. Zij werd door een groot gevolg bege leid. Heel Weenen deed haar uitge leide. Een ieder deed moeite de ge liefde aartshertogin nog eenmaal te zien en haar toe te wuiven. Aan de grens, nabij Straatsburg moest zij afscheid nemen van haar eigen hofhouding en zich onder de hoede van het Fransche gezant schap, dat haar tegemoet gekomen was, stellen. De reis, die per reiskoets werd gemaakt, duurde 14 dagen. In Frankrijk aangekomen, werd zij met alle hartelijkheid en spon taniteit, de Franschen eigen, ont vangen. Ondanks de minder sympa thieke gevoelens tegen het huis Habsburg, was een ieder enthousiast over de lieftallige aanstaande kroon prinses en won zij een ieder's hart. De Koninklijke familie verwelkom de haar te Compiègne, en vooral Lodewijk XV was zeer met haar ingenomen en begroette haar dan ook op allervriendelijkste wijze. Zijn 16-jarige kleinzoon, de kroonprins, stond naast hem en toonde zich erg verlegen. Op 16 Mei werd te Versailles het huwelijk ingezegend. Bij het tee kenen van het huwelijkscontract, zoo luidt de overlevering, liet de bruid een inktvlek vallen op haar naam, waardoor deze onleesbaar werd. Men zag hierin een kwaad voorteeken. De feesten, ter eere van het hu welijk gegeven, duurden 14 dagen. De kosten bedroegen ongeveer 20 millioen livres, die uit de schatkist genomen werden. Bij de volksfeesten te Parijs was de drukte zoo enorm en de orde-regelingen zoo slecht dat verscheidene ongelukken plaats had den. Zoo werden enkele feestvieren den doodgedrukt en sommigen in het water gedrongen. Geen gemakkelijke tijd brak aan voor de 15-jarige dauphine. Zij be merkte maar al te spoedig dat de raadgevingen en waarschuwingen ha- rer moeder niet zonder reden gege ven waren. Men sprak aan het hof spoedig kwaad van haar en vooral hadden hierin de hand, de onge trouwde dochters van Lodewijk XV, Adelaide, Victoria en Sriphia (de vierde dochter Louise had de sluier aangenomen). Zij gevoelden zich door de komst van de jeugdige kroonprinses op den achtergrond ge drongen. Zij betoonden zich dan ook uiterst onsympathiek en vooral Adelaide, de oudste van hen, liet openlijk haar onaangename houding blijken, Maria Theresia bleef van alles wat aan het Fransche hof voorviel op de hoogte door haar gezant te Parijs graaf de Mercy Argenteau, en zoo liet hare moeder haar nog herhaal delijk hare waarschuwingen over brengen. Lodewijks XVI', wiens vader, de eenige zoon van Lodewijk XV, in 1769 was overleden, werd 23 Aug. 1754 geboren. In zijn jonge jaren voerde hij den titel van hertog de Berry. Zijn opvoeding werd groo- tendeels overgelaten aan zijn gou verneur, hertog de la Vauguyon, die grooten invloed op hem uitoefende. De Hertog waarschuwde Lodewijk voor de heerschappij, die Marie An toinette op hemi zou willen uitoefe nen en daarmede bereikte hij, het geen hij wenschte. Hij vervreemde de echtgenooten mieer van elkaar, dan dat hij ze nader tot elkaar bracht. Lodewijk was zeer bevriend met zijn tante Adelaide, die in den geest van hertog de la Vauguyon mede werkte. De jonge dauphin, die zeer goed hartig en eenvoudig van aard was, blonk in niets uit. Hij had in 't minst geen vorstelijk voorkomen, ge leek meer een eenvoudig burger man dan een toekomstig \orst. Het liefst hield hij zich met handen arbeid bezig. Een speciale voorliefde had hij voor timmeren en sloten ma ken. Bij reparaties in het paleis was hij steeds aanwezig en hielp gaarne mee, zoodat hij er vaak vuil en slordig uitzag, tot groote ergernis zijner vrouw. Hij toonde ook weinig kunstge voel te bezitten en dikwijls wekte dit de lachlust zijner familieleden op Lodewijk had twee broers, graaf Provence en graaf d'Artois, de eer ste was de geleerde der familie, de laatste vroolijk van aard en steeds naar vermaak zoekende. Zij waren zeer wangunstig op Lodewijk's rech ten op den troon van Frankrijk en in hoofdzaak Provence liet, door on aangenaam' tegenover zijn goedhar- tigen broeder te zijn, van zijn ja loezie blijken. Zoo maakte hij hem gaarne bespottelijk tegenover ande ren. De aanstaande jonge koning vond dansen een zwaar werk, doch sloot zich, teneinde wat gemakkelijker zich in de danszaal te kunnen bewegen, in zijn apartementen op en oefende zich dan, in de veronderstelling, dat niemand van deze repetities af kon weten. Artois echter betrapte hem eens, doordat hij, op het balcon staande, door de ramen naar bin nen kon zien en barstte in lachen uit over de sprongen, die I.odewijk maakte. Deze maakte zich hierover zoo woedend, dat het tot een vecht partij tusschen beiden kwam, zoodat Marie Antoinette te hulp moest snel len om de vechtenden te scheiden, waarbij zij zelf nog enkele schram men opliep. In April 1774 kreeg Lodewijk XV de pokken, een zeer besmettelijke ziekte. Het volk was eerder ver heugd dan bedroefd over dit feit en hoopte dat deze ziekte den dood tengevolge zoude hebben. Dit was ook inderdaad het geval, 10 Mei 1774 's namiddags tusschen .4 en 5 uur, stierf de koning. Lodewijk XVI was toen bijna 20 jaar, Marie An toinette nog geen 19. De hofhouding van den jongen koning bestond uit 1400. die van de koningin uit 450 personen. Marie Antoinette moest lot haar groote ergenis zich aan een strenge etiquette en vele ceremoniën onder werpen. Zoo luidde o.a. voorschrift dat zij, ten aanschouwe van het volk, het middagmaal moest gebruiken, ook de koning zat dan aan en zij werden uitsluitend door vrouwelijk personeel bediend. Zij werd steeds door twee hofdam/es gevolgd. Bij het uit- en aankleeden werd zij gehol pen door eenige hofdames, die weer door minder personeel werden bij gestaan Hoe belachelijk ver deze strenge regels werden doorgevoerd moge blijken uit het volgende. Marie An toinette trilde zich op zekeren avond naar bed begeven. Toen de kamer vrouw met haar nachtgewaad in de hand stond om haar bij het aan doen hiervan behulpzaam te zijn, kwam een hofdame het slaapvertrek binnen, die de nachtjapon van de kamervrouw overnam. Op het punt staande Marie Antoinette het klee dingstuk aan te trekken, verscheen de hertogin van Orleans, die het weer van de hofdame in ontvangst nam. Ten laatste betrad de schoon- Verband met KLOOSTERBALSEri geneest de wond In 24 nut mAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mf] bij 't brood snijder een flinke jaap in den wijsvinger geven. Het bloedde verschrikkelijkEer, van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." B D 0r A|f|fCpVC ORIGINEEL TER INZAQT „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snjjwonder. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel liij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/* ct. en 1.04 227. Alles werd nu in gereedheid ge bracht. De paarden werden geza deld. De sporen rinkelden en de revolvers werden omgegord. Toen de duisternis inviel, ging het heel kalm en stapvoets den kant op van het woonwagenkamp. Het was een geheimzinnige tocht, die geen arg waan van de dorpsbewoners mocht wekken. Want bekijks kon men al lerminst hebben in dit geval. Ze naderden het kamlp en de wacht meester der marechaussóe's gaf kort zijn bevelen. zuster van de koningin de kamer, die eindelijk de steeds wachtende koningin het nachttoilet aandeed. Aan Gravin van Noailles was de zorg voor handhaving der etiquette toevertrouwd. Deze was reeds eere dame geweest bij Maria Leszinska, een Poolsche prinses, gemalin van Lodewijk XV. Marie Antoinette, die al deze ceremoniën een gruwel vond, stond op weinig vriendschappelijke voet met de gravin. De koningin, die zeer behaagziek was, bezocht geregeld bals, zelfs ge maskerde, begeleid door een harer zwagers. Zij stond daardoor voort durend bloot aan scherpe critiek, niet alleen van hare omgeving, doch ook van het volk. De steeds toene mende onaangename houding van Provence en Artois vond natuurlijk bij de tantes weerklank. Zij allen stelden haar geregeld in een kwaad daglicht en de laster werd steeds heviger. Ook het feit, dat Marie Antoinette zeer verkwistend was, zich voor kapitalen aan juweelen aanschafte, zelfs, hiertoe door en kele hovelingen het voorbeeld gege ven, een hartstochtelijk gpeelster werd, die groote sommen gelds ver loor, ja, zelfs dikwijls haar geheele maandelijksche toelage verspeelde, gaf natuurlijk veel stof tot kwaad sprekerij. Josef II, broeder van de koningin, bracht haar in het jaar 1777 een be zoek, om haar op haar gedrag te wijzen en hjar tot andere inzichten te doen brengen, hetgeen ech ter weinig resultaat opleverde. De bijnaam van Mevrouw Defi cit" nadeelig saldo), Marie Antoinet te door een harer zwagers gegeven, werd dan ook weldra door een ieder, zelfs door het volk, overgenomen. Duivensport. BRESKENS. Nog Sneller. Priisvluchc Clermont 9 Aug Oude duiven. Prijswinnaars zijn J. Faas le, 16e, Jn Pleijte 2e, J. Wisse 3e, Bruijnooge 4e, Bondewel5e, 228. In doodsche stilte werden de paar den bij elkaar gezet en vastgebonden aan de boomen met een wachtpost er bij, de bajonet op het geweer. Klaas in zijn woonwagen had iets van het leven gehoord en zijn ooren gespitst. Toevalligerwijs had Klaas een zaklantaarn gezien -Hvzijn hok. Hij probeerde het te doen ontsteken en plots stond zijn hokje in een felle lichtstraal. Gauw deed hij de lan taarn weer uit. Doch deze lichtstraal had men buiten gezien. En de mo lenaar had één moment gemeend, het gelaat van zijn zoon te herken nen. E. Klaassen 6e, A. de Jonge 7e, A. Florussen 8e, 12e, Faas Mz. 9e, A. Vermeulen 10e, Verberkmoes lie, W. Klaaijsen 13e, 19e, F. de Lange 14e, A- Versprille 15e, Jn Quaars 17e, de Veij 18e, M. Quaars 20e. le overdulf de Veij. Jonge duiven Jn van Gijs le, 7e, 23e, G. Pleijte 2e, J. van den Broecke 3e, 17e, de Veij 4e, Wisse Cz. 5e, Dierx 6e, Cambier 8e, A. Vermeulen 9e, J. Wisse 10e, Hamerlinck 11e, Verstraete 12e, I. Klaaijsen 13e, H. Oosterling 14e, P. Jacobs 15e, 25e, P, Porreij 16e, M. Quaars 18e, W. Pleijte 19e, 29e, Jn Pleijte 20e, Wolttiez 21e, I. Ritec 22e, Faas Mz, 24e, Bondewel 26e, 28e, 30e, A. de Munck 27e. le overdulf I. Riteco. BIERVLIET. DUIVENSPORT. De duivenvereeniging „Hoop" hield Zondag jl. een prijsvlucht op Clair- mont. Inschrijving6 oude en 3 jonge duiven. Prijzen oude duiven Iz. v. d. Linde le, W. de Jonge 2e. Prijzen jonge duivenTh. de Boe- vere le. SLUIS. Duivensport Prijsvlucht van Zondag 9 Augustus, uitgeschreven door de duivenvereeni ging „Recht voor Allen" alhier, met 85 duiven uit Moescroen, over een afstand van 65 K.M. Prijswinnaars waren J. van Hoorn te Retranchement le, 13e, 16e, 17e, Osc de Meijer 2e, 8e, M. van de Bussche 4e, 13e, L. Dhondt 5e, 7e, 9e, A. van Haneghem 6e, 10e, W. du Fossé 11e, 14e, 15e, 18e, 25e, J, Wa ge 12e, 26e, J. Maas 19e, J. de Zut- ter 20e, 29e, 31e, F. Verheije 21e, M. Hoondert 22e, A. Dhondt 23e, P. Rijckborst 24e, A. Verstraete 27e en overdulf. Idem Zondag 9 Aug, met 88 duiven uit Chantilly. J. van Balkom le. 24e, J. de Zutter 2e, 26e, W. du Fossé 3e, 11e, 12e, 14e, 22e, 28e, P. Visser 4e, P. de Smit 5e, 19e, 30e, P. Louagie 6e, R. van Weljnsberghe 7e, 8e, 18e, Alb Verstraete 9e, M. van de Bussche 10e, Iz. Sanders 13e, 15e, A. Aalbregtse,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1