Van de Olympische Spelen, Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws- Binnenland. Gewestelijk Nieuws Ingezonden. Gemengd Nieuws Geslaagd. BRESKENS. Voor de hoofdakte slaagde te Rot terdam de heer P. H. J. Melieste, al hier. IJZENDIJKE. Te Rotterdam slaagde voor de hoofd akte de heer H. Koster, alhier. Om Ooatburgs Kweekschool. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft thans bericht van den minister van Onderwijs, K. en W. ontvangen, dat Z.Exc. niet kan terugkomen op zijn eens genomen besluit, de Rijks kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Oostburg op te hef fen. Naar wij vernemen zijn gemeentebe stuur en comité van actie te Oostburg niet voornemens nu de handen in den schoot te leggen. Overtuigd van hun goed recht en van het bestaansrecht der kweekschool zullen zij thans een audiëntie bij den minister-president, dr. H. Colijn. aanvragen, terwijl ernstig overwogen wordt, in verband met het nationale aanzicht dezer zaak, te vra gen door H. M. de Koningin in gehoor te worden ontvangen. M. Crt. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Augustus 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9.30 uur Ds van Yperen. 5,30 uur Ds Snljdelaar. Cat. Zondag 33. Cadxand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snljdelaar. NleuwvUet 11,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snljdelaar. Water landkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Prof. Dr P. Stegenga Azn„ van Amsterdam. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur de heer Petermeljer, van Middelburg. en worden barricaden opgeworpen. Vrouwen en kinderen vluchten over de grens. De opstandelingen en de regee- ringstroepen hebben eenige kanon schoten gewisseld. Drie vliegtuigen der rebellen pas seerden het Fransche grondgebied, waarna zij hun vlucht vervolgden naar Irun en Fontarabie, Renteria en San Sebastian, waar zij kranten naar beneden gooiden, hoofdzakelijk exemplaren van den Diario en Na- varra. Een luitenant van de Guardia Ci vil, die met de troepen van het Volksfront mee streed en die dienst had in de omgeving van Behobie, is over de Fransche grens gekomen en heeft zich ter beschikking van de Fransche autoriteiten gesteld. Van de zjjde der opstandelingen verluidt, dat de kleine stad Eibar, gelegen tusschen Tolosa en Bilbao, door de rebellen zou zijn bezet. Te Eibar is een wapenfabriek gevestigd, die de verdedigers van San Se bastian van oorlogsmateriaal heeft voorzien. In Asturië hebben de daar ope- reerende colonnes twee dorpen be zet, waaraan groote strategische waarde wordt toegekend. In het Zuiden wordt opgemar cheerd tegen Estramadura. In de provincies Cordoba, Jean en Grenada is de rust hersteld. Over de inneming van Tolosa deelt het hoofdkwartier der opstan delingen nog mede, dat talrijke ge vangenen gemaakt zijn en een be langrijke oorlogsbuit is veroverd. De verdreven regeeringstroepen hebben een groep bewoners van To losa .gedwongen den terugtocht te volgen. Op het hoofdplein der stad is een vreugdevuur aangericht met alle lee- ken-boekcn, die in de plaatselijke school zijn gevonden. Sedert twintig dagen had Tolosa onder een plaatselijke Sowjetdicta- tuur geleefd, waarvan het gemeente raadslid Arregui leider was. De opstandelingen hebben verder twee vliegtuigen der regeering neer- gëhaald, een te Palancia en een, een watervliegtuig, dat Palma op Majorca Bombardeerde Anderzijds wordt uit Madrid ge meld, dat de regeeringstroepen de steden Loja en Orgiva, op 50 K.M. van Granada, hebben ingenomen. De mjlitietroepen van Malaga heb ben contact verkregen met de mili tietroepen van Jaen. 0 Daar wij niet alles van deze veel omvattende wedstrijden kunnen op nemen volstaan wij met het voor onze lezers belangrijkste. Hier geven wij weer een episode van een echt stukje Hollandsch. Finale 100 imleter rugzwemmen voor dames. De zeven finalisten zijn: Harding (Engeland), BrunstroemJ (Denemar ken), Mortridge (Ver. Staten), Rie Mastenbroek (Nederland), Nida Senff {Nederland), Bridges (Ver. Staten) en Frampton (Engeland). Er kömlt in het bad weer die eigenaardige sfeer van een finale. Een eenigszins zenuwachtige stem ming onder de juryleden, bij de journalisten en bij de duizendkoppi ge menigte, die de tribunes vult. Daar komen de zeven dames al aanstappen. Ieder van haar weet haar plaats en de meesten zetten zich even op het genummerde start blok. Achtung, Achtung," zegt de luidspreker en leest de namen nog eens. De damies gooien haar badmantels af en begeven zich te water. Het wachten js nu op den starter. Stil wordt het in het bad. Nida Senff wuift nog eens naar haar moe der. Drigny heft de hand naar boven en het startsein weerklinkt. Nida Senff neemt onmiddellijk de leiding met haar mooien, geache- veerden slag. Op de helft van de eerste baan is zij al een meter voor op mej. Mortrigde, die in tweede positie ligt. Rie Mastenbroek ligt derde. Prachtig zwemmend komt mej. Senff als eerste bij het keerpunt aan, dat zij in Kieferstijl zal nemen. Maar daar gebeurt iets, dat iederen Ne derlander den schrik door de leden jaagt: zij mist haar keerpunt. Als zij doorzwemt wordt zij on herroepelijk gediskwalificeerd. Zij zwemt echter niet door, gaat op nieuw naar het keerpunt en neemt het nu onberispelijk. Er zijn echter zeker wel twee of drie seconden met deze manoeuvre verloren gegaan en al haar naaste concurrenten heb ben haar ingehaald. Mej. Senff verliest echter haar te genwoordigheid van geest niet en zet alles op alles mét een felle energie. Wat gaan de armen prachtig ge lijk door het water. Even is er een angst, dat zij in het touw zal raken, gebeurt echter niet. Zij zwemt de anderen weer voorbij en stelt zich opnieuw aan het hoofd. Nu komt mej. Mastenbroek in actie en de strijd gaat nu verder tusschen twee landgenooten. In dien strijd is mej. Senff de ge lukkige en met een laatste krachts inspanning tikt zij iets eerder aan dan jnej. Mastenbroek. Het heele stadion heeft in de grootste spanning dezen sensa- tioneelen wedstrijd gadegeslagen en er volgt een grootsche ovatie aan onze Nederlandsche zwemsters, die daar de eer van het kleine landje zoo kranig hebben hooggehouden. Het gebruikelijke enthousiaste ge doe op het juryvlot volgt. De voor zitter van den K.N.Z.B., de heer J. de Vries, is de eerste, die Nida Senff gelukwenscht. En ook Rie Mastenbroek deelt in de hulde. De fotografen snellen op hun prooi toe en de Nederlandsche polospelers dra gen vol vreugde mej. Senff op hun schouders weg. Een Engelsche dame treedt op Nida toe en schuift haar een prach tige ring aan 4e vingers en het aar dige meisje, beduusd door al die overstelpende hulde, weet niet hoe zij het heeft. Nog lang duurt de drukte in het bad en het incident bij het keerpunt houdt de tongen in beweging. „Ik dacht, dat mijn hart stil stond," zeide mevrouw Braun. En op onze vraag wat er toch in haar omging toen haar die tegen slag trof, gaf Nida zelf ten antwoord „Wel, ik dacht: wat zullen zij nu allemaal op de tribunes toch wel van mij denken nu ik daar die stom miteit begon" Geschrokken, ja geschrokken zijn wij wel, maar de wijze, waarop Nida Senff haar fout herstelde en ten slotte won zal in ieders herinnering blijven voortleven „als een prestatie van den allereersten rang. De officieelen uitslag is: 1. mej. Nida Senff (Nederland) in 1 min. 18.9 sec.; 2. mej. Rie Mastenbroek (Nederland) in 1 min. 19.2 sec.; 3. mej. Bridges (Ver. Staten) in 1 min. 19.4 sec.; 4. mej. Mortridge (Ver. Staten) in 1 min. 19.6 sec. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ontslag verleend als Belgisch gezant. Bij Kon. besluit van 1 Augustus is aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van H.M. de Koningin der Nederlanden bij de hoven van België en Luxemburg, op zijn verzoek, in verband met zijn benoeming tot gouverneur-generaal van Ned-Indiê, met ingang van 1 Augustus Jl„ eervol ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de door hem in eerstgenoemd ambt aan H. M. en den lande bewezen belangrijke diensten. BRESKEN3. Afloop verkooplng. Ten overstaan van notaris Beuningh te Groede werd verkocht een huis met bljbehooren aan de Hullustraat alhier, eigendom van L. W. Jongman, voor f 1975,— aan W. A. du Bols alhier. Concert. Zondag j 1. was het alhier op het strand en in de duinen zeer druk. Dank zij het mooie weer, waren velen naar hier gekomen, niet alleen om een bad te nemen, maar ook vooral om te ge nieten van het concert gegeven door de Muziekvereen. welke stond onder de bekwame leiding van de heer de Pree, waarvoor een woord van lof zeker niet overbodig is. De verschillende muzieknummers werden goed uitge - voerd, vooral het tempo viel te waar- deeren. Beslist een dag, die voor V. V. V. geslaagd is. V reemdelingenbezoek. Met de Prov booten werden gisteren van Breskens naar Vlissingen 3800 bezoekers der Belg. kust overgezet, terwijl 175 auto's werden vervoerd. Radiotrein. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, gaat Don derdag 27 Augustus weder een Radio trein, uitgaande van de Stoomtram Mij Breskens-Maldeghem. Ditmaal naar Spa en omstreken. Zij, die de vorige reis medemaakten. weten wat dit zeggen wil. Het belooft weder een onvergetelijke reis te worden En voor zulk een luttel bedrag dat niemand kan weerhouden deze reis mede re maken. Benoemd. Bij keuze is benoemd tot Gemeente veldwachter te Nieuw-Helvoet, de marechaussee H. G. Schouwink van de Brigade alhier. WATERLANDKERKJE. Verkooping. Ten overstaan van notaris J. Mijs te Oostburg werd ten verzoeke van de erven P. B. Goole-Gortvriendt te Tur- keije verkocht een huis te Waterland kerkje (Turkeije) voor f 25,— aanJ.B. Goole aldaar. Dat de vraag naar arbeiderswoningen hier niet groot is, blijkt uit het hier boven verkochte huis. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Oproep tot alle marinevrienden. Het algemeen Nederlandsch comité .Onze Marine" richt zich speciaal tot alle marinevrienden en belangstellenden onder de lezers van ons blad, om hun medewerking voor de totstandkoming van een nationaal geschenk te plaalsen aan boord van de kruiser De Ruyter om daarmede uiting te geven van hun belangstelling voor de marine in het algemeen en den marineman in het dijzonder. Zij worden vriendelijk ver zocht hun bijdragen te willen zenden aan: Comité „Onze Marine" postbus 6 Den Helder, giro 42883. Allen die een bijdrage zenden ont vangen t. z. t een uitnoodiging tot een bezoek aan boord en zullen zij tevens een „De Ruyter uitgave" ont vangen. GROEDE. Gevonden: Een rijwlelbelastingmerk 1936— 1937. Inlichtingen ter Secretarie. Boekbespreking. De Wonderdoktoor. Uitgeverij M. v. Haver, Sint Niklaas (B.). Het Vlaamsche tooneelstuk „De Wonderdoktoor" van Jos. Janssen, dat in Vlaanderen en in Nederland een enorm succes bekwam, en dat nu door Jan Vanderheyden verfilmd werd, Is nu ook tot roman omgewerkt door Jef Van Wynsberghe. De roman zal mid den September e.k. verschijnen, en zal geïllustreerd zijn door Jos. Janssen zelf met zeer origineele penteekeningen. Marktberichten. HAAGSGHE E1ERVEILING. Woensdag 12 Aug. Over de geheele linie zijn de prij zen iets lager. De vraag van consu- mente zijde is niet groot. Algemeene verwachting dezelfde prijzen. 56'58 58/60 60/62 62/63 3,20 3,25 3 30 3,35 3,25 3,50 3,35 3,40 bruin 3,25 3,30 3,35 Onrechtmatig steun trekken. De politie te Delft heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee personen, die steun trokken en genoten verdiensten hadden verzwegen. Mede werd proces verbaal opgemaakt tegen den vader van een va a hen, die als werkgever een valsche verklaring had afgelegd. Elf dooden bij auto-ongeluk. Bij een ernstig ongeluk met een vracht auto, dat Woensdagavond in N. O. Mahren. nabij het plaatsje Rychaltice (in Tsjecho Slowakije) heeft plaats ge had, zijn elf personen gedood. De overige inzittenden van den wagen werden zwaar gewond. Twee personen verdronken. Twee jonge menschen uit Friesland, een verloofd paar, die op vacanciereis waren, zijn Woensdagmiddag op de Reeuwijksche plassen op tragische wijze om het leven gekomen. Bij een zeiltocht is de boot omgeslagen, waarbij beiden zijn verdronken. Een jongen van 11 jaar, die de derde inzittende was, heeft zich zwemmende kunnen redden. De slachtoffers zijn de 25-jarige G. v.d. Werf en zijn 21-jarige verloofde Fopje Vollema, beiden uit Woudsend (FrZij vertoefden met de moeder van den jongeman reeds eenige dagen bij de familie Westerhof aan den Ridder van Catsweg te Gouda. Woensdagmiddag gingen de jongelui met hun neefje, de 11 jarige B. J. Wester hof, op de Reeuwijksche Plassen een zeiltocht doen. waartoe zij in de jacht haven van het recreatieoord Elfhoeven een 14-voetsjol huurden. Daarmee gin gen zij den plas Elfhoeven op, welke de grootste is van het Reeuwijksche merencomplex en tegenover den straat weg naar Bodegraven ligt. Midden in het wijde water, op on geveer honderd meter afstand van de Groene Reede, de scheiding tusschen de plassen Elfhoeven en 's-Gravenbroek is het ongeluk gebeurd. Op deze pla. ts sloeg het vaartuig om. Hoe, valt niet met zekerheid te zeggen. De Jongeman kon zeilen en had in zijn woonplaats een boot. Er stond een flinke wind uit het N.W., die het water wel is waar flink deed deinen, maar de omstandig heden waren voor zeilen toch alleszins geschikt. Vermoedelijk is een sterke windvlaag er zat een bui in de lucht in het zeil geslagen, dat mogelijk heeft vastgestaan en niet meer gereefd kon worden. De verloofden konden niet zwemmen en dit vooral werd hun noodlottig toen de boot kapseisde. De 11-jarige jongen kon wel zwemmen en zoodra hij in 't water lag, begaf hij zich naar den kant Het ongeluk werd spoedig opgemeikt. Op een paar honderd meter was de heer J. L. Hulleman uit Gouda met zijn motorboot en onmiddellijk voer hij naar de plaats waar de omgeslagen jol dreef. Op 50 meter van den kant pik te hij den jongen, die al zeer vermoeid was, op. Het meisje was spoedig ge vonden. Zij had zich aan de boot vast geklampt en lag onder het zeil in het water, vlet de motorboot werd zij naar de Groene Reede gebracht. Reeds na vijf minuten was zij op den wal en direct werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken. Een dokter, leden van de red dingsbrigade en politie deden al het mogelijke, maar hun moeite was vruchte loos. Ruim twee uur achtereen is kunst matige ademhaling toegepast, doch ten slotte moest de dood worden ge constateerd. Helaas had men geen zuurstofappa raat bij de hand. Later is de zuurstof- koffer van de Goudsche politie per motor gebracht. Deze kon echter geen uitkomst moer brengen. De jongeman was na het omslaaa van de boot dadelijk in de diepte ver dwenen en hij is niet meer bovenge komen. De badjuffrouw van het zwem bad Elfhoeven, mej. B. Bosch en een lid van de Nederlandsche centrale Reddingsbrigade, de heer J. de Os uit Gouda, hebben verschillende malen in het water gedoken, maar zij konden het lichaam niet vinden De consternatie was begrijpelijk heel groot. Zelfs was eenigen tijd noodig om te weten te komen hoeveel men schen er in de boot hadden gezeten. De jongen kon van schrik bijna niets vertellen en eenige opheldering over de toedracht kon hij evenmin geven. Politie en burgers zijn laler per boot met een dreg en een zegen naar het lichaam gaan zoeken. Den anderen dag Is het lijk opgehaald. Het stoffelijk overschot van het meisje is voorloopig naar het doodenhuisje te Reeuwijk vervoerd De jongen werd op Elfhoeven van droge kleeren voor zien en Is daarop naar de ouderlijke woning te Gouda gegaan. De boot is naar de jachthaven gesleept. Zij was niet beschadigd. Noodweer aan de Atlantische kust. Uit alle Fransche provincies met uitzondering van het kustgebied der Mlddellansche Zee. wordt hevige neerslag gemeld, welke overal groote schade heeft aangericht. Het meest werd de Fransche Atlantische kusl ge teisterd, waar ontzettende regens vie len. In de buurt van Boulogne-sur-Mer, St Omer en St Paul zijn alle te velde staande gewassen vernield. De mate- rieele schade wordt geraamd op 12 millioen francs. Groote terreinen staan onder water en de wegen zijn op som mige plaatsen' in stroomen veranderd. Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheidene streken zelfs op de groote verbindingswegen onderbro ken Op het eiland Noirmoutier, dat voor de kust van de Vendee ligt, is de kerk door den bliksem getroffen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne gelegen, zijn er twee land arbeiders door den bliksem getroffen. Ook bij Belfort woedt sinds de afge- loopen 24 uur een hevig noodweer, dat aanzienlijke schade heeft veroor zaakt. Het verkeer moest worden stop gezet. Onvoorzichtig. De 13-jarige Eelkje Huizinga, afkomstig uit Sua- woude, die bij haar oom, den heer T. te Heerenveen uit logeeren was, stak gistermiddag, terwijl zij per rijwiel uit de Jacob Hepkemastraat kwam. plotse ling den grooten verkeersweg over. Zij werd aangereden door den auto van den heer A. uit Akkrum. Het meisje kwam op den motorkap terecht en werd ernstig gewond aan been, arm en hoofd bij dokter Gorter binnengebracht. Na door den geneesheer te zijn ver bonden, is het meisje per auco naar de woning van haar oom vervoerd. De inbraak te Zwammerdam. Het Is de gemeentepolitie te Zwam merdam gisteren In samenwerking met de rijkspolitie, mogen gelukken de in brekers, die verdacht worden van de inbraak in de woning van den burge meester van Zwammerdam te arrestee ren. Het zijn W. B en D. M. uit Bo degraven. Beiden bevinden zich in verzekerde bewaring. Van de buit voor een groot deel bestaande uit tafelzilver, tot een ge- zamelijke waarde van f 1000, is het grootste gedeelte van het tafelzilver ongeschonden gevonden in een werk plaats te Bodegraven. De aangehou denen ontkennen. Een goede vangst van de po litie. De Delfsche politie heeft met de aanhouding van twee Rotter- damsche oplichters een goede vangst gedaan. Bij een hniszoeking in hun woningen zijn verscheidene goederen gevonden, die van misdrijf afkomstig waren. Zoo o.a. een saxophoon, ter waarde van f 225, waarvoor de filiaal houder van de firma Hees en Go. te

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2