BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De stijgende graanprijzen Winnifred de Pelskoningin. De Burgeroorlog in Spanje: Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 3. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON 45ste Jaargang Vrijdag 14 Augustus 1936 Nummer 4161 \r ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuit tweebladen o De weersomstandigheden in de be langrijke graanproduceerende lan den, Noord-Amerika, Canada, Ar gentinië, blijken dit jaar wel uiter mate slecht te zijn. Er moet dan ook rekening mede worden gehou den, dat de mogelijkheid bestaat, dat de oogsten kleiner zullen zijn, dan in jaren het geval is geweest. Het prijsverloop van 3e granen, dat zich gedurende de laatste twee maan den in een steeds stijgende lijn be weegt, toont dit overduidelijk aan, aldus de N. R. Crt. Ook de in ons land geproduceerde granen zullen, onder invloed van de constellatie op de wereldmarkt, een hoogeren prijs kunnen bedingen, al zal natuurlijk moeten worden afge wacht, hoe het prijsniveau zich zal hebben ontwikkeld, wanneer de Ne- derlandsche boer zijn graanoogst op de markt kan brengen. Op grond van de oogstberichten uit de belang rijke productiecentra kan echter wor den verwacht, dat de graanprijzen zich ook dan op een aanmerkelijk hooger niveau zullen bevinden dan het vorige jaar. In vergelijking met de prijzen in Augustus 1935, notee- ren rogge en gerst thans reeds on geveer f 1 per 100 k.g. hooger, ter wijl de laatste tarwenoteering zelfs f 2 hooger is dan het vorige jaar. Het is daarom) yan belang reeds op dit oogenblik na te gaan, welke consequenties deze stijgende graan prijzen met zich zullen moeten me debrengen voor de van overheids wege gevoerde landbouwcrisispoli tiek. In vele opzichten zal de regee ring door dezen gang van zaken voor een dilemma worden geplaatst. De meest voor de hand liggende maatregel zou zijn, dat de heffingen, welke bij den invoer van granen worden gevorderd ten behoeve van het landbouwcrisisfonds de z.g, monopoliewinsten tot een gerin- geren omvang worden terugge bracht. Deze monopoliewinsten zijn in September van het vorige jaar met 50 cent per 100 k.g. verhoogd, zoodat thans bjj invoer van tarwe 76. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Toen Maart op zijn eind liep, maakte Salten zich voor zijn vertrek gereed. Nog eens klom hij omhoog, naar Winnifred's lievelingsplek. Daar had hij voor het eerst zijn geluk gevon den. Met een dankbaar hart keek hij over het nog altijd dik met sneeuw bedekte woud, dat door zijn ma jestueuze kalmte vrede in zijn ver scheurde ziel had gebracht. Het was hem alsof hij alle leed hier achter liet. Na een zeer hartelijk afscheid van de Bridge's vertrok hij naar Mon treal. Daar nam hij allereerst intrek in een hotel. Den volgenden morgen haalde hij van den expediteur zijn rogge, gerst en mais een bedrag van f 2 per 100 k.g. moet worden be taald. Deze verhooging werd nood zakelijk geacht in verband met de destijds sterk gedaalde prijzen voor al van rogge en gerst, maar ook omdat het landbouwcrisisfonds ge schraagd diende te worden. Uit deze motiveering blijkt het tweeledige doel waarvoor deze monopoliewinsten zijn ingesteld, t.w. in de eerste plaats om een automatische prijsverhooging voor de in het binnenland gepro duceerde granen te verkrijgen, en daarnaast om een inkomstenbron voor het landbouwcrisisfonds, waar uit de geheele steunverleening aan den landbouw moet worden bekos tigd, te scheppen. Uitsluitend met het oog op een handhaving van het binnenlandsche prijsniveau, zou er slechts aanleiding zijn deze invoerheffingen te verlagen. Dit zou geheel in overeenstemming zijn met de verhooging van de mo nopoliewinsten in September van het vorige jaar, toen de graanprijzen zich in een dalende richting bewogen. De financieele positie van het land bouwcrisisfonds zal deze verlaging echter niet toestaan, omdat de mo nopoliewinst op granen de voor naamste bron van inkomsten voor dit fonds is. De steunverleening heeft thans een zoodanigen omvang, dat oogenblikkelijk naar andere in komsten zou moeten worden uitge zien, wanneer het bedrag, voort vloeiende uit de graanhefiingen, voor een deel zou komen te vervallen. De stijgende graanprijzen openen echter voor de regeering wel de mogelijkheid om, wat betreft de uit gaven van het landbouwcrisisfonds, bezuinigingen door te voeren. Volgens de tegenwoordige bepa lingen zal n.l, aan de verbouwers van gerst yn rogge uit het land bouwcrisisfonds een bijslag worden betaald van respectievelijk f 2.50 en f 3 per 100 kg., opdat daardoor een richtprijs van f7 tot f8 kan worden bereikt. Deze richtprijs wordt dus feitelijk gevormd door den we reldmarktprijs, de prijsverhoogende werking van de mlonapoliewinst en den bijslag. Waar nu een van de onderdeelen van dezen richtprijs, t.w. den prijs op de wereldmarkt, naar alle waarschijnlijkheid hooger zal uit vallen dan oorspronkelijk kon wor den verwacht, kan dus zonder dat aan het bedrag van dezen richtprijs behoeft te worden getornd, de bijslag worden verlaagd. Bij een verminde bagage en was blij alles in goeden toestand te vinden. Zijn kleeren moesten alleen opgestreken worden Het allernoodigste liet hij dadelijk in orde brengen en nu was de pels jager van voorheen, wien men het aanzag, dat hij veel had moeten ver duren van wind en weer, weer ver anderd in een eleganten jongenman. Zoo was hij gereed zich aan Peter Hartau en zijn dochter te vertoonen. Hij zond eenige regels aan den pels koning en vroeg wanneer zijn bezoek gelegen zou komen. Met eenige onrust zag hij den terugkeer van den bode tegemoet die zijn brief aan Mr. Hartau bracht. Het scheen hem opeens ongeloof lijk, dat zijn lot zich werkelijk ten goede zou wenden, zooals de pels koning het hem in uitzicht had ge steld. Maar eindelijk kwam de bode te rug en bracht hem een briefje met het antwoord. Een poosje waagde hij het niet, het te openen. Het scheen hem aan geen twijfel onderhevig, dat hij een koele, vormelijke afzeg ging in handen hield. Eindelijk opende hij het couvert en las: „Mijn beste Mr. Salten I Wij heb ben reeds sedert gisteren ver- ring van den bijslag op gerst en rogge met slechts 50 cent per 100 kg., beteekent dit reeds een bezuini ging voor het landbouwcrisisfonds van rond f 2,500.000. Aangezien al leen een bezuiniging op de uitgaven an het fonds kan leiden tot een ver mindering van de door den consu ment te betalen crisislasten, meenen wij krachtig op deze alleszins ge rechtvaardigde verlaging van den bij slag op gerst en rogge te moeten aandringen. De regeering zal echter spoedig een besluit dienen te nemen, aangezien de nieuwe oogst, waarop de bijslag moet worden betaald, voor de deur staat. Ook de thans geldende regelingen in verband met de steunverleening aan den verbouw van tarwe, zullen door de stijgende wereldmarktprij zen op korten termijn aan een her ziening moeten worden onderworpen. In tegenstelling met gerst en rogge, wordt alle in ons land geproduceerde tarwe door de regeering van de boe ren gekocht tegen een richtprijs, welke voor den oogst 1936 op f 9 per 100 k.g. is gesteld. De Neder- landsche meelindustrie is verplicht om voor 35 pCt. van de totale be hoefte aan broodgraan inlandsche tarwe te betrekken. (Vitatarwe). Voor deze verplichte tarwe moet zij f 15.70 per 100 k.g. betalen. Het resteerende gedeelte van de behoefte aan brood graan mag uit het buitenland wor den gedekt, waarbij echter een mo nopolie-winst van f 2 per 100 k.g. moet worden opgebracht. Nu is de prijs van 3e Vitatarwe se3ert 1933 niet veran3er3, ondanks het feit. dat de richtprijs voor de boeren sedert dien van f 12 op f 9, dus met f 3 per 100 k.g. is verlaagd, hetgeen dus beteekent, dat de broodbelasting, on danks de verminderde steunverlee ning aan de tarweverbouwers, con stant is gebleven. De algemeene fi nancieele positie van het landbouw- crisisfonds benevens de grootere tar weoogsten vormen de reden voor het voeren van deze politiek. Nu echter de wereldmarktprijzen van de tarwe een sterk stijgende beweging laten zien, is de regeering verplicht den broodverbruiker voor den na- deeligen invloed daarvan op den broodprijs te vrijwaren, zoodat thans een verlaging van den Vitaprijs, meer dan ooit een dringende noodzaak moet worden genoemd. Het landbouwcrisisfonds zal voor deze verlaging van den Vitaprijs eenigermate compensatie vinden, wacht. Bezoek ons, voordat wij aan onze zaken gaan, heden in mijn wo ning, die u immers bekend is. Wij verwachten u te vijf uur op de thee. Mijn dochter is reeds een en al ongeduld en mijn zuster zeer ver langend, den voormaligen Duitschen officier te leeren kennen. Zij weet slechts, dat onaangename geldelijke omstandigheden u naar Canada heb ben gedreven en meer behoeft zij ook niet te vernemen. Daar zij uit een .Duitsche officiersfamilie stamt en met haar gevoelens nog altijd in de oude kringen wortelt, kunt ge ook van haar een goede ont vangst verwachten. Tot weerziens dus, te vijf uur. Uw Peter Hartau". Salten haalde diep adem als ver lost van een zwaren last. Een plot selinge glans van vreugde gleed over zijn gelaat en een teeder verlangen vervulde zijn hart. Toch voelde hij zich wat beklemd te moede, toen hij op het vastgestel de uur door het Mont-Royal-Park liep naar de marmeren villa. 0 Winnifred Hartau had met groot verlangen naar den eersten April uitgezien. Toen deze dag verliep, doordat het overschot van den tar- we-oogst 1936, waarvoor dus bij het verplichte maal percentage geen afzet kan worden gevonden in den yorni van Vitatarwe, op de vrije markt kan worden verkocht tegen aanmer kelijk hoogeren prijs, dan waarmede rekening kon worden gehouden. De regeering zal het verloop der graanprijzen dus nauwlettend die nen te volgen, teneinde tijdig maat regelen te kunnen treffen, waarop de verbruiker aanspraak kan maken. o— Te Burgos heerscht vreugde over de inneming van Tolosa, het in- dustrieele centra van Guipuzcoa. De opstandelingen zijn, volgens van hen zelf afkomstige mededeelin- gen, zonder een schot te lossen de stad binnengerukt, nadat twee ko- lonnes de stad van Oost en West ingesloten hadden. Het hoofdkwar tier van de regeeringstroepen, dat gevestigd was in een oud klooster en een huis aan den rand van de stad, was tevoren door kanonvuur vernield. Door de inneming van de stad hebben de opstandelingen de be schikking gekregen over de metaal- fabrieken welke hier gevestigd zijn. De qpstandelingen zijn naar het Noord-Oosten getrokken, waar zij Villabona hebben bezet. Ook werd aan de ^paansch-Fran- sche grens nog steeds geschutvuur gehoord uit de richting van Irun. Verscheidene vliegtuigen van de opstandelingen vlogen over het door de regeeringstroepen bezette gebied en wierpen bommen op San Se bastian. In den avond waren de op standelingen Irun tot op 3 K.M. genaderd. Het Volksfront heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „In het gebied van Eldarlaza vielen de op standelingen aan, doch zij trokken zich weer terug, na een tegenaanval van de regeeringstroepen. In het ge bied van Irun verspreidden de troe pen van het Volksfront zich om zich beter te versterken. Een vliegtuig van de regeering heeft een verken ningsvlucht gemaakt boven de po sities van de opstandelingen tus schen Arcala en Picokita en deze posities gebombardeerd. Ook de for- zonder dat Rudolf Salten iets van zich liet hooren, werd zij zeer on rustig. „Waar blijft Mr. Salten, beste va der?" vroeg zij aan tafel. Peter Hartau glimlachte. „Mijn lieve Winni, Mr. Salten heeft van daag, den eersten April, waarschijn lijk pas zijn werk in het oerwoud neergelegd, zoodoende kan hij nog niet hier zijn. Hij zal op zijn vroegst vanavond in Montreal aankomen. Dienzelfden avond maakt hij geen bezoeken meer. Bovendien zal hij eerst willen zorgen, dat zijn gardero be behoorlijk in orde is. Ik kan mij niet indenken, dat hij in het jacht costuum van het oerwoud hier zal komen. Je weet, welk een overwin ning het hem heeft gekost in het boschhuis te komen, zonder behoor lijk gekleed te zijn. Wat zou tante Kora er wel van zeggen, indien hij niet tip-top verscheen". Winnifred moest lachen. „Dat zou een ,qnheil veroorzaken". „Nu dan! Op zijn vroegst zullen: wij morgen middag van hem hoo ren". Peter Hartau had gelijk. Toen den volgenden dag de boodschap van Salten kwam, reikte Peter Hartau lachend den brief aan zijn dochter PER STOOMVAART MY. ZEELAND ten Guadelupe en San Marcos wer den gebombardeerd. In het gebied van Renteria is alles kalm". Wat de krijgsbedrijven in het Zui den betreft, wist de radio-Sevilla welke in handen van de opstandelin gen is te taelden, dat Badajoz geheel ingesloten is en men verwachtte, dat de stad zou vallen. Met den dag wordt de aaneensluiting van de le gers van Mola en Franco nauwer, aldus deze zender. Uit Elvas wordt echter gemgl.4, dat de opmarsch van de opstandelin gen wordt vertraagd door het feit, dat de regeeringstroepen de bruggen vernield hebben, zoodat eerst nood bruggen gebouwd moeten worden voor de rebellen verder kunnen op rukken. Badajoz is hevig gebombardeerd door vliegtuigen van de opstandelin gen. Van de heuvels aan de Portu- geesche zijde van de grens was te zien, hoe de burgerlijke bevolking naar alle kanten een goed heen komen zocht. Intusschen schijnt in de stad de civiele garde, die verleden week al eens een vergeefsche poging tot op stand gedaan had, opnieuw in verzet gekomen te zijn en met behulp van de carabineros en de officieren van de douane den aanval op de roode militie te zijn begonnen. Overal in de stad hebben straatgevechten plaats over en terwijl deze met stralende oogen las, vroeg hij zijn zuster: „vind je het goed, Kora, als ik van daag Mr. Salten verzoek bij ons te komen theedrinken?" Tante Kora boog het hoofd. „Het spreekt vanzelf, Peterl Ik ben zelfs zeer verlangend, jullie zeer geroem- den Mr. Salten te leeren kennen". „Ja vader, tante Kora verlangt vurig hem te zien. Weet u, zij heeft mij eens verteld, dat ieder Duitsch jong meisje eens met een luitenant moet hebben gedweept. Toen ik haar vroeg, of zij dat ook eens had gedaan, schudde zij heel veront waardigd het hoofd. Maar kinder ziekten, die men in de jeugd niet heeft gehad, krijgt men op lateren leeftijd. Daarom zal tante Kora nog moeten inhalen, wat zij in haar jeugd heeft verzuimd. En Mr. Salten is wel een Duitsch officier met wien men dwepen kan," zei Winnifred met schalkschen overmoed. Tante Kora moest lachen. „Het komt mij voor, lieve Winni, dat ik het dwepen in dit geval aan 'jezelf zal moeten overlaten. Je spreekt mfj bedenkelijk veel over dezen Mr. Sal ten en daarom stel ik belang in hem". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1